Nieuwe Leidse Courant Voorbereiding op langdurige crisis Gelijke beloning vrouwen zaak van regering Witte Huis taboe voor betogers Bemiddeling van mr. Beernink mislukt Commentaren Ds. Reeb is overleden Eieren morgen al duurder vijfj ,_W0L FRI5É TAPIJT Grotonderzoekster na 86 dagen naar boven Huwelijk van Prinses voorjaar 1966? Pfr«et«ur: F. DIEMER H#ofdr#d«ct«ur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAI DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleve mijn hert in teghenspoet: Vrijdag 12 maart 1965, 45ste jaargang Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en zonnig weer met dezelfde mlddagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Vannacht temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind V._ Overleg fractieleiders hopeloos vastgelopen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. W. K. N. Schmelzer heeft de Koningin vandaag moeten meedelen, dat de vier betrokken fractieleiders het niet eens zijn geworden over het omroepvraagstuk. Het overleg is vastgelopen op twee punten: de zendtydverdeling en de kriteria, die voor toelating van nieuwe concessionarissen moeten gelden. Een poging van c.h. fractieleider Beer nink om een compromis te bewerkstelligen tussen de liberalen enerzijds en de anti-revolutionairen en KVP-ers anderzijds, mislukte. Er moet thans gerekend worden op een langdurige crisis. Om half vier vanmiddag heeft de Koningin de heer Schmelzer op paleis Soestdijk ontvangen. Drs. Schmelzer stak gistermiddag een sigaar op, alvorens hij zijn beraadslagingen met de fractievoorzitters va de regeringspartijen in de Tweede Kamer begon. Links achter de tafel zitten van voren naar achteren: mr. W J. Geertscma (V.V.D.), mr. H. K. J. Beernink (C.H.U.), de heer J. Smallenbroek (A.R.P.) en de heer C. J. va der Ploeg (plv. fractievoorzitter K.V.P.)- Rijksbemiddelaars blijven op de vlakte „Half' goedgekeurde c.a.o. s: (Van onze sociaal-economisch redactie)' DEN HAAG Er zyn sterke ai wijzingen dat het College van Ryks- bemiddelaars niet genegen knoop door te hakken in het geschil tussen de vakbeweging en de werk geversorganisaties over het vraag stuk van de gelijke beloning mannen en vrouwen, alvorens de gering zich hierover duidelijk heeft uitgesproken. Zolang echter de hui dige kabinetscrisis niet uit de wereld is geholpen is deze uitspraak niet of nauwelijks te verwachten. Het ge volg hiervan is, dat het loonpolitieke goedkeuringsbeleid voor steeds meer bedrijfstakken danig in het slop ge raakt. Er zyn nieuwe (tóch al laat afgesloten) arbeidscontracten, die nu al langer dan een maand op goed keuring wachten Zoals bekend heeft de Raad voorde EE.G. op 30 december 1961 een reso lutie aanvaard, waarin werd uitge sproken dat de discriminatie in de be loning voor mannen en vrouwen, die in gelijke functies werkzaam zijn, vóór 31 december 1964 volledig zou moeten zijn opgeheven. In de meeste Nederlandse bedrijfstakken, waarop deze uitspraak van toepassing kan worden geacht, is het doel echter nog niet bereikt. De vrouwenionen bedroe gen eind vorig jaar ongeveer 80 tot 95 Auto Bierman N.V. Stationsweg 11-17- Leiden Telefoon 40447 en 40448 AANGEBODEN EEN AANTAL PRACHTIGE OCCASIONS procent van de inkomens der mar Bij de afsluiting van het loonakkoord voor 1965 (dat, naar men weet, tot stand kwam tussen, de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, en de werkgevers- en werknemers voorzitters van het bestuur der Stich ting van de Arbeid) is over de nood zaak van het optrekken der vrouwen- lonen tot 100.procent geen duidelijke uitspraak gedaan. In de lucht De kwestie bleef in de lucht hangen, omdat de werkgevers- en werknemers organisaties daarover niet tot overeen stemming konden komen. Wel verklaar de minister Veldkamp, dat er geen be zwaar bestond tegen extra optrekking van de vrouwenionen, mits dit binnen „de ruimte" (van 5 procent) zou bli; een standpunt, dat sindsdien ook door de werkgevers wordt onderschreven. De vakbeweging verklaarde zich daar ech ter tegen, omdat er in diverse bedrijfs takken voor verhoging van de mannen- lonen dan heel weinig of niets zou over blijven. In een later stadium deelde de bewindsman van sociale zaken mee. dat de regering bereid was in Brussel uitstel te vragen op basis van de aanbeveling de Raad voor de E.E.G. van april waarin bij de regeringen werd aan gedrongen op het nemen van zoveel mo gelijk maatregelen ter voorkoming van verdere inflatie. De regering (en met haar de werkgeversorganisaties) achtten uitstel van de invoering der gelijke be loning temeer gewenst omdat niet be kend was (en nóg steeds niet bekend is, omdat reële cijfers niet of nauwelijks te krijgen zijn) hoe deze zaak zich in de andere E.E.G.-landen ontwikkeld heeft. (Voor vervolg zie pag. 7) Gevecht in Serawak KOEALA LOEMPOER Maleisische troepen hebben donderdag in Serawak ijftig tot zestig binnengedrongen Indo- icsiërs op zeshonderd m van de grens lit een hinderlaag aangevallen. Verschei dene Indonesiërs zouden gesneuveld zyn. De heren Beernink. Smallenbroek, Van der Ploeg en Geertsema hebben met elkaar gesproken van gister avond acht uur tot vannacht kwart voor drie. De gezamenlijke aankomst bij het departement van algemene zaken van de ARP- en KVP-fractie- voorzitters demonstreerde als het ware hun eenheid van opvattingen. De heer Beernink stond met zijn ideeën tussen hen en de liberale col lega in. Hij gaf ronduit toe teleurge steld te zijn, dat zijn bemiddelings poging was mislukt. De informateur zag er vermoeid uit toen hij om tien minuten voor drie ver scheen in de hal van het departement aan bet Plein 1813, waar enige tientallen journalisten urenlang hadden gewacht gevoed en gelaafd vanuit het perscen trum Nieuwspoort. De afwezigheid de glimlach, die bijna altijd om de mond van de eerste man van de KVP-fractie speelt, deed de parlementaire verslag gevers al direct vermoeden, dat het over- leg op een mislukking was uitgelopen. De informateur kon dit op dat moment zelf nog niet bevestigen. Nadat hij de wachtenden een goede morgen had^£< laf h wenst, kon hij slechts verklaren, dat hij In de loop van vandaag aan de Vorstin rapport van zijn bevindingen zou uit brengen. Welke vragen er ook op hem werden afgevuurd, het hoge woord kwam er niet uit. Hij zei niet meer dan dat hij in sommige opzichten reden had tot dankbaarheid. Zowel met de ministers als met de fractievoorzitters had hij in een voortreffelijke sfeer en in construc tieve zin kunnen samenwerken. (Voor vervolg zie pag. 7) Twee Einclhovense wethouders verongelukt EINDHOVEN De Eindhovense wethouders mr P. van 't Hof ei van Eupen zijn gisteravond omstreeks acht uur even voor de Nederlands- Belgische grens nabij de Bergijkse barrière met een personenauto grote snelheid op een stilstaande, met heipalen beladen vrachtwagen gere- ren en op slag gedood. Tien heipalen drongen dwars door de auto. De stilstaande vrachtauto was vol gens de politie verlicht. Er heerst in Eindhoven en niet in et minst bij burgemeester ir Witte grote verslagenheid omtrent het tra gisch ongeval. De heer Van EupeQ. die 55 jaar was. sinds 1949 lid van de raad in Eind- >ven en vanaf 1953 wethouder. Hjj beheerde de portefeuille voor onder wijs en cultuur. Mr P. van 't Hof, 45 jaar oud ei boren in Rotterdam, was wethouder in bedrijven. De heer Th. B. M. van Eupen sinds 17 september 1963 voor de KVP lid van de Tweede Kamer. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. De raad van de gemeente Eindhoven tegen 7 uur vanavond in bijzondere raadsvergadering bijeengeroepen herdenking van de twee omgekomen ethouders.^ UTRECHT De week- en uurloners j Werkspoor te Utrecht ontvangen met ingang van 1 maart twee cent per uur terwijl de tariefpremie met derhalf procent wordt verhoogd, bruto-inkomen stijgt daardoor met twee procent. De verhoging, die ook geldt de beambten, is gegeven op basi de te verwachten produktiestijging. Na langdurig ..beleg" SIMCA hardtop OPEL Caravan SKODA VOLKSWAGEN 1962 In één oogopslag Kerk in de grote stad pag. 2 Wereldraad tegen Viet- nampolitiek pag. 2 Aandeelhouders in actie pag. 7 Het verhaal van de her tog van Windsor pag. 11 Jaarbeurs boos op Duit ser pag. 11 „Moet het mi al Ik ben WASHINGTON President John son heeft bevel gegeven, voortaan elke betoger, die het Witte Huis niet wil verlaten, buiten de deur te zet ten. ongeacht welke zaak hy voor staat. Toeristen mogen het gebouw blijven bezichtigen. Weggeleid Deze maatregel werd genomen, nadat vaalf Amerikanen (onder wie blanken negers) in een gang van het Witte uis een ,.sit-in"-demonstratie hadden gehouden. Zy waren als toeristen bin nengekomen. De betogers wilden met de president spreken. Zij waren van me ning, dat hij te weinig doet om de auto riteiten van de staat Alabama tot de orde roepen. Johnson weigerde aan het verzoek in de demonstranten te voldoen. En nadat hy vele uren had gewacht op het ogenblik dat zij uit zichzelf zou den vertrekken, liet hy hen in poli tieauto's wegvoeren. Later werden zij op borgtocht vrijgelaten. Toen de be togers al enkele uren in het Witte Huis waren en weigerden, dit te ver laten, vertrok mevrouw Johnson met een van haar dochters door een ach teruitgang. Bezweken Terwijl de demonstratie in Washington aan de gang was, kwam uit Selma be richt, dat em van de drie blanken geeste lijken. die dinsdag werden mishandeld door een groep bestrijders van de rassenonge- lijkheid. was overleden Het was de 38- iarige predikant James Reeb uit Boston, vader van vier kinderen. Hij was naar Selma gekomen om mee te doen aan de betogingen voor gelijke burgerrechten, die georganiseerd waren door ds. Luther King. Er zijn tot dusver vier blanken gearresteerd, die aan de aanslag zouden hebben deelgenomen. Drie van hen zijn tegen borgtocht in vrijheid gesteld. president Humphrey condoleerden vrouw Reeb SELMA Ds. Lewis heeft verklaard, dat negerbetogers toestemming zullen krijgen om een mars te houden naar het stadhuis van Dallas County. Ze zouden daar een bidstond van een kwartier houden. BARNEVELD De elerprüzen op de zeer belangrijke Barneveldse eiermijn zijn gisteren gemiddeld een cent per stuk opgelopen, mede dank zij de ver grote exportvraag. Tegelijk is op de binnenlandse markt de voorraadvor- ming in verband met de naderende Pa- begonnen. Insiders verwachten dat prijsverhoging voor eieren reeds zaterdag in de winkels merkbaar zal Vader verdronk met ïarig kind bij reddingspoging Samen met zijn vijfjarig zoontje Chris- tiaan is de 37-jarige P. van Oefelen uit Ossendrecht bij Bergen op oom verdron- in een vier meter diepe leemgracht en kalkzandsteenfabriek. De vader wilde zijn enig kind redden en sprong te water, hoewel hy de zwemkunst niet machtig was. Christiaan was met een vriendje aan het spelen, toen hij van het 3^ meter hoge talud gleed en in de gracht terecht kwam. Het vriendje waar schuwde de vader, die vlakbij aan het werk was. kunnen vinden. Zelfs een confronta tie van zeven uren heeft aan dit feit niets kunnen veranderen. Blijkbaar zijn toch niet alle mara thonbesprekingen in staat, mensen bij elkaar te brengen. Daar is meer voor nodig. De mislukking betreuren wij. Wij be treuren haar om de sympathieke in formateur, die zich met ijver en toe wijding van zijn lastige taak heeft gekweten. Een spoedige oplossing was van hem gevraagd. Welnu, de spoed heeft hij betracht, de oplossing echter heeft ook hij niet kunnen be reiken. Om nog andere redenen betreuren wij de mislukking. De oplossing zal moeilijker worden dan zij reeds was. Eerst is getracht, het conflict tot de ministers te localiseren; daarna moest de kring reeds worden verwijd. Welke richting thans ingeslagen? TT7ANNEER MEN elkaar in de ka binetscrisis niet vindt, zullen de verwijten scherper worden. Radio en televisie blijken dan ook een gevoe lige materie. Openheid zeker; maar hoe en in welke mate? Hoeveel zendtijd, hoeveel leden dat schijnt thans de problematiek waarop het is vastgelopen. Wanneer het werkelijk zo is, dat on der ons volk een bepaald verlangen bestaat naar een of meer nieuwe om roepen, is het niet onbillijk dat dit verlangen ook blijkt uit een aan toonbare aanhang. Hoe groter het verlangen, des te groter zal ook de aanhang zijn. Maar waarom tracht men dan van die kant het getal laag te houden? Is men niet zeker van zichzelf? Zo ook de zendtijd. Waarom nieuwe gegadigden meer zendtijd gegeven dan objectief redelijk mag heten? Ook hier vaak weer het argument: opdat zij zich een plaats kunnen ver werven. Maar hoe staat het dan weer met het beweerde verlangen? Halsstarrigheid dreigt ons nu een lange crisis te bezorgen. ODE WEL minder spectaculair dan in 1961, voltrekt de loonontwik keling zich ook nu niet rustig. Het gerommel rondom de toepassing van de mogelijkheid tot onderne mingsgewijze differentiatie is nau welijks verstomd, of nieuwe moei lijkheden hebben zich aangekondigd. Nu over de invoering van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen, die krachtens de E.E.G. op 1 januari een feit had moeten zijn, doch die in het merendeel der bedrijfstakken nog niet tot stand is gekomen. Ook met betrekking tot dit punt ligt de oorzaak van de moeilijkheden in de omstandigheid, dat op centraal ni veau niet tot een duidelijke afspraak kon worden gekomen. Gevolg: de werknemersvertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid keuren de daarvoor in aanmerking komende cao's, waarin de gelijke beloning niet is opgenomen, slechts onder voor behoud goed. Daar rijksbemiddelaars geen alge meen bindende uitspraak hebben willen doen. zal de regering de knoop moeten doorhakken. Meer en meer wordt duidelijk, dat ook ter wille van specifieke verlan gens de tijd is aangebroken voor een nog vrijere loonontwikkeling. AMSTERDAM De tweejarige Hans Stengewis uit Amsterdam raakte al spe lend in een afwateringssloot bij het Vo~ lewijckers-terrein aan de Buikwatersloot erdronk. Voor de GG en GD ter plaatse was, heeft een voorbijganger te vergeefs mond-op-mond beademing toe gepast rit één stuk geweven op kamer- oreedte v.a. 28.50 p. m2 Vrijblijvend prijsopgaaf en kleuradvies INTERIEURVERZORGING BULTHUIS niet klaar" Druk met breien en schrijven ANDON (FRANRIJK) De 26- jarigc Franse grotonderzoekster. Jo- siane Lauress. die 86 dagen geleden afdaalde in een grot onder de Alpen, schijnt het besef van tijd volledig tc hebben verloren. Toen de voorzitter van de vereniging van speleologen haar gisteren belde om te zeggen dat het 11 maart was. antwoordde zij ver baasd: „Het is toch niet waar. Ben ik werkelijk al drie maanden hier? Ik kan het niet geloven". De grotonderzoekster bracht haar tijd o.m. door met lezen, het schrijven van een dagboek en breien. Josiane reageer de typisch vrouwelijk toen haar werd medegedeeld, dat zij vandaag weer aan de oppervlakte zou komen. Zij zei: „Maar ik ben nog niet klaar met alle dingen die ik hier had willen De grotonderzoekster daalde in de grot af om met haar ervaringen bij te dragen aan het onderzoek naar de invloed, die volledige afzondering op ruimtevaarders kan hebben. Zij telefoneerde geregeld met een ploeg bovengronds om bijzonder. De 26-jarige Franse vroedvr< Josiane Lauress. daalde 86 dagen geleden af in een grot onder de Alpen. Zij werkte mede aan een onderzoek, dat de invloed van absolute afzondering op de mens bestudeert. Vandaag zou Josiane weer bovengronds verschijnen. heden te melden over haar polsslag, tem peratuur, gewicht en ademhaling. Maar tot gisteren was haar niets meegedeeld over de toestand in de buitenwereld. Een paar minuten na het telefoontje van de voorzitter van de vereniging van speleologen kreeg zij voor het eerst be zoek. Het waren leden van de bergpolitie. die de vereniging steun bij haar onder zoek heeft verleend. Vandaag zal Josiane Lauress dus aar boven komen. Ze zal daarna per wentelwiek naar Nice worden gebracht vandaar per vliegtuig naar Parits, ir zij drie weken lang medisch on derzocht zal worden. In een grot niet ver van de plaats waar Josiane, die vroedvrouw is, drie maan den in afzondering heeft geleefd, oe- vindt zich sinds 30 november al de 35- jarige gehuwde man. Antoine Ueni, die plan is daar nog tot 5 april te blijven Stappen Intussen heeft Nicholas Katzenbach, de onlangs benoemde minister v, titie, verklaard, dat de regering wijld aanklachten zal indienen tegen de autoriteiten in de staat Alabama, die dag bij de negerdemonstrat.es in Selma de federale wetten hebben overtreden Er wordt dag en nacht gewerkt aan het opsporen van de verantwoordelijke per- i. Katzenbach is de man. die als wnd. minister van justitie het verzet van gou- sur Wallace tegen de rassenintegra tie op de universiteit van Alabama heeft gebroken. De gouverneur van Alaska. Egan, heeft gouverneur Wallace het volgende tele gram gestuurd: „Uit de grond van mijn hart. George Wallace, ben ik van me ning, dat u meer schuld heeft dan dege- die de wapens hanteerden, waarmee James Reeb werd vermoord. Wanneer uw dag des oordeels komt, hoop ik dat God in zijn oneindige goedheid, een ma nier weet te vinden om uw ziel genade te verlenen". President Johnson heeft de weduwe van Reeb telefonisch zijn deelneming be tuigd. Ook mevrouw Johnson en vice- R\ D: speculaties eerst afstuderen (Van onzer redacteuren) DEN HAAG Al gaan er dan ge ruchten, dat het huwelijk van prin- Margriet en haar verloofde Pie- ter van Vollenhoven in het voorjaar 1966 zal plaatsvinden, de RVD deelde ons kortweg mee: „Allemaal speculaties, zc moeten eerst nog af studeren". Dit najaar echter hopen prinses Margriet en haar verloofde hun studies aan de Leidse universi teit te voltooien. Nadat het huwelijk voor de burger lijke stand voltrokken zal zijn, zal het worden ingezegend in een Nederlands Hervormde kerk. Zoals bekend volgt Pieter van Vollenhoven thans de be lijdeniscatechisatie bij de hervormde studentenpredikant ds. J. A. Eekhof te Leiden. In mei hoopt hij belijdenis te doen. De heer Pieter van Vollcnhoven zal na voltooiing van zijn studie de dienst plicht moeten vervullen. Zoals hij zelf in een interview voor radio en tele visie meedeelde, zal hij de uniform van de Koninklijke Luchtmacht gaan dragen. Bij welk onderdeel hij zal ko men is nog niet bekend, evenmin als de datum waarop hij zal worden opge roepen, zo deelde de luchtmachtvoor lichtingsdienst mee Na een rekrutenopleiding van zes we ken, zal de heer Van Vollcnhoven bevor derd worden tot „sergeant-roodborst". De rode driehoek die h(j dan op zijn uniformkraag gaat dragen, zal aangeven dat hy is voorbestemd voor officier In Leidse studentenkringen twijfelt niemand eraan of Pieter van Vollenhoven zal de test voor officier met goed gevolg afleg gen. Voor zover wij Pieter kennen, zo zeggen zijn Leidse medestudenten, zal hy zyn volledige diensttijd wel volmaken en niet proberen er ver vroegd uit te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1