Boycot bedreigt NCRV-gids DUET NYLONS Puzzelboek „De strijd om de kijki ers Boeiende actualiteiten: Spanje en Vietnam Brick Bradford —Toch is het zo! «lesje en «Josje Senmoet: De vrouw Alberdien VRIJDAG 12 MAART 1965 ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN ITHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- spaar plezierigmet met gratis waardezegels van. 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart mmr tgpudccf 33 45 Socialistisch 13.55—24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. KRO: 19 00 Nieuws: 1910 Actualiteiten; 19 30 Vliegende schijven: e doeumen- iire; 21.40 Licht instrumentaal ensembli 1.00 Licht orkest meteventueel aetuallte: en: 22.15 Boekbespreking; 22.30 Nieuw: 1.40 Epiloog; 22.45 Grammofoonmuriek e let Interview, hoorspel; 23.55-24.00 Nieuws. DRAADOMROEP VANAVOND II. Michail Glinka „Een Boris Chrlstoff (Iwaï VARA: 19 30 Sportcommen VARA: 20.20 Achter het nieuws; 20,45 De Rudi Carrell Show; 21.25 De zaak Wycliff, TV-film (niet feschikt voor jeugdige kijkers); 22.15 Sai documentair progra 19.05 De wereld ls klein: Eskimo-eiland; 19.30 Tienerklanken; 19.55 De Weerman; 20.00 progr. AVRO): 20/55 D< l/TVT NTS: 17.45 Europes en wereldkampioenschappen ijshockey t Tampere in Finland: ZwedenCanad inada: 18.00 Schooltelevisie; 18.55 Kruisivoord'puzzet VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en VARA 7.30 uur Sportcommentaar van Bob Spaak. 8.45 uur Rudi Carrell Show met Linda Ross, Tonny Eyk en his Jenka Boys en het orkest Frans de Kok. 9.25 uur In de serie Dick Powell Theatre een nieuwe aflevering, getiteld „De zaak Wycliff'. Ned. 2 NTS en NCRV 8.01 uur Maandelijks tienermagazine TM met een bezoek aan de Jazz Work Shop in Amsterdam. 8.45 uur Een documentair programma: Haile Selassie contra Musso- VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 6.40 uur Jazz Rondo, een programma over Charlie Parker. 7.30 uur Uit de Kunst, onder redaktie van Coos Mulder en Pierre Janssen. 9.45 uur Tegenvoeter, een veertiendaagse satirisch programma, sa mengesteld door Tom Pauka. Hilversum U KRO 7.30 uur Grammofoonplaten voor de militairen onder het motto „Vliegende schijven". 8.15 uur Promenade Orkest o.l.v. Benedict Silberman. 10.45 uur Avondtheater met het hoorspel „Het Interview" van Robert Pinget. Radio morgen Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nleu' Aansluitend: Ochtendgymnastiek en social isch strijdlied; 7.20 Lichte grammofoonrr :iek. <7.25 Van de voorpagina, praatje): 8.00 «Jleuws en socialistisch strijdlied; 8.13 Lichte jrammofoonmuziek (3 208.30 Wegwijs: rips voor trips en vakanties); 9.00 Loon naar verken, praatje; 9 10 Klassieke kamermuziek gr): 9.35 Waterstanden. VPRO; 9.40 In esprek. lezing; 9.55 Iets voor niets, praatje. - - - imma. (Om t.b.v. land- iportnleuwai 12.55 VARA-Var reo: Lichte orl 1340 Uitlaat, p 14.15 Radio Jaz; 13.15 Sta- zangsolisten, twintiger*. o: Salon-orkest: 17.30 Weekjournaal. gevarieerd programma: 12.00 Licht instrumentaal rr.ble I 12.24 Marktberichten; 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- 12.40 Religieus i lichting: Werk spectle. 12.30 ws: 12.45 Overheldsvoor- •elzijn. 75 Jaar arb. beeld sa mengeste Claude Belloni; 12.55 Licht instrumentaal kwartet met zangsoliste; 13.15 Voor d e jeugd: 14.10 Musicerende dilettanten: Gemengde zangvereniging: gees telijke liederen: 14.30 Voor de kleuters: 14.40 Franse les: 15.00 Licht orkest en zangsolls- 15.30 Signaal: do r Jonge tertstiek, lek: 17.10 Orgelspel: lichte DEN HAAG Onder de titel „De strijd om de kijkers" zei mr. W. R. van der Sluis, secretaris van de a.r.-partij gisteravond in een radiotoespraak dat het de a.r.-partij er niet om te doen is niéuwe gegadigden uit televisieland te weren. Het gaat deze partij oir J voorwaarden van toelating. Na opnieuw een hard „neen" tegen commerciële televisie, die artiesten, ta lenten en technici zou „opkqpen", te hebben gezegd, verklaarde mr. Van der Sluis, dat elke oneerlijke concurrentie moet worden geweerd. Aan nieuwe gaigden moeten dezelfd voorwaai worden gesteld en vrijheden worden toegestaan als aan de bestaande omroe- Vervolgens zei mr. Van der Sluis: „De V.V.D. zegt ook een voorstander der vrijheid te zijn. Maar daar wil van spelregels en voorwaarden niets weten. Aan de nieuwe gegadigden mag volgens de liberalen o.a. de eis van samenwerking in de N.TS. niet worden gesteld. Wij vragen: waarom stak de V.V.D. destijds geen hand voor de omroepverenigingen uit toen die wel gedwongen werden tot deze samenwer king? De V.V.D. is blijkbaar wel voor vrijheid maar niet voor gelijkwaardig heid. De liberalen willen een zodanige bevoorrechting van de nieuwe aanvra gers fdat zij de anderen kunnen wegdruk- Mr Van der Sluis besloot met te zeggen, dat de A.R.P. zich constructief opstelt bij alles wat ondernomen wordt om tot overeenstemming te komen inzake de kabinetscrisis. „Maar wij zullen naast de vrijheid van een ieder ook opkomen voor de gelijkwaardigheid. De cultuur mag niet het dienstmeisje van de i mercie worden." HONOLOELOE De evangelist Billy Graham is woensdagavond in het St. Francis ziekenhuis opgenomen voor behandeling van een acute bron- chiale infectie. Hij zal er enkele dagen moeten blijven. Door publikatie programma's in De Spiegel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV vreest, dat de KRO, AVRO, VARA en VPRO in het vervolg zullen weigeren gegevens over hun pro gramma's ter beschikking te stel len van de NCRV-gids als er geen einde komt aan de publikatie van televisieprogramma's in het week blad De Spiegel. De omroepen hebben het vermoeden geuit, dat het weekblad de programma's, waarvan de auteursrechten berus ten bij de omroepverenigingen, in handen krijgt via de NCRV-om- roepgids, die evenals De Spiegel bij Zomer en Keuning wordt ge drukt. Dit heeft NCRV-directeur, mr. A. H. v. d. Veen, verklaard op een pro vinciale vergadering van deze omroep in Leeuwarden. Hij ontkende, dat de Commentaar NCRV bij deze publikatie in De Spie gel betrokken zou zijn. De Spiegel doet dit zonder enig overleg met ons, aldus de heer Van der Veen. De activiteiten van h,et weekblad acht de NCRV een bedreiging voor haar omroepgids. Niet alleen omdat de informatie-verlening van de an dere omroepen erdoor op het spel komt te staan, maar ook omdat De Spiegel hierdoor een directe en ern stige concurrent van de omroepgids is geworden, wat uiteraard een groot ledenverlies kan betekenen. VERLIES Dat dit gevaar niet denkbeeldig is. heeft het initiatief van het weekblad Televizier bewezen. Doordat dit blad is overgegaan tot de publikatie van de vrij wel volledige radio- en tv-programma's, zagen VARA. AVRO. KRO en VPRO hun ledental aanzienlijk teruglopen. Aangezien, aldus mr. Van der Veen, het weekblad Televizier weinig in chris telijke gezinnen wordt gelezen, heeft de NCRV daarvan geen nadeel ondervon den. In tegenstelling tot de andere om roepen. die allemaal leden verloren, heeft de NCRV er vorig jaar zelfs 9000 bijgekregen. Maar als De Spiegel haar activiteiten voortzet, staat ook de NCRV zeker verlies te wachten, aldus de heer Van der Veen. Dezelfde klacht, die thans tegen De Spiegel wordt geuit is destijds ook inge bracht tegen Televizier. Dit blad be weert echter de programma's geheel door vrjje nieuwsgaring binnen te krij gen. Overigens zal de bewering, dat De Spiegel haar informaties haalt uit de omroepgids, niet langer stand kunnen houden als de omroepgids straks bij een andere uitgeverij zal worden ge drukt Zoals bekend heeft de NCRV haar druk-contract met Zomer en Keuning opgezegd en zal de gids, dra dit contract is afgesloten, bij andere drukkerij worden verzorgd, dezelfde als waar thans de AVRO-gids wordt gedrukt. werden toegediend, blijken die af- shocktoestand, weerreacties alleen bij zeer hoge dit uiteraard wanverhouding rmbtaat do«rins to kannen onderdrukken, "£35 doende bui. tussen de inhoud van /""li"! °m J""?. ten kennis is jeraakt, ot gevoelloos operatie gebruik gemaakt, dan dient samenwerking met geschieden. en de daarin éirculerende hoeveel- chiscbe schok behoeft niet altijd verband te worden gebracht met on gelukken. oorlog, of rampen, maar kan ook ontstaan door de gemoedstoe stand waarin iemand zich bevindt. Het komt voor dat patiënten die ge opereerd moeten worden, hiervoor zo'n angst hebben en zo bevreesd zijn voor een slechte afloop, dat het lichaam op deze geweldigde angst reageert op een wijze, die een shock toestand veroorzaakt. Nu hebben de narcotica, zoals be kend, tot doel gewichtige delen van het zenuwstelsel uit te schakelen en wanneer een patiënt onder narcose wordt gebracht, zouden we dus mo- i erg diepe i ten kennis is gemaakt, om de ingreep aan ziin lichaam te kunnen doorstaan, met zich meebraent, zoals v'r„."- Hrf ch, omJztae daarbij grng. ontstaan doordat de »e«'sels d«t afweerreacties van ran onvoldoende zuurstof werden „getati„e «„„„stelsel te voor- zoomen. komen, zodat shocktoestanden uitblij- Men heeft voor dit doel daarom Patiënt wordt onverschillig andere stoffen gezocht injektie in staat patiënt in een toestand Er zijn ook andere combinaties van stoffen die zodanig op het vegeta tieve zenuwstelsel inwerken, dat het voor een belangrijk deel wordt uitge schakeld. Zij zijn vooral van belang bij een nog jonge techniek in de me- die dische wetenschap, tot doel hebbend de de stofwisseling van het lichaam zo te verlagen, dat een toestand ontstaat schilligheid te brengen. Hij is door die vergeleken kan worden met de deze inspuiting niet bewusteloos ge- winterslaap bij dieren. In dit geval soort is het dan een kunstmatige winter- gen veronderstellen, dat ook hier die schemertoestand, waardoor het hem slaap, opgewekt door uitwendige af- afweerreacties van het lichaam den onderdrukt, zodat de shocktoe stand verdwijnt. Dat blijkt echter niet het geval te zijn, want de verdovings middelen die vroeger als narcose toeschijnt dat de gebeurtenissen die zich met en rond hem afspelen, niet op hemzelf betrekking hebben neesmiddelen, maar dat hij er als het ware buiten staat. Wordt van deze stof bij een Nadruk verboden. I. De maaltijd, die Jesjes moeder aan Peter de Eter had voorgezet, was nog stevig hapje geweest, maar Peter had hem toch in korte tijd naar binnen gewerkt. Hij zuchtte eens diep, veegde zijn mond af met het servet dat hij om ttjn hals had gebonden en sprak: „Dat heeft gesmaakt, mevrouw Jop- pers! Dat was kwaliteitsvöeding! Ik denk niet dat ik morgen ergens zo lekker zal eten." „Zou je er nu weer tegen kunnen tot morgenochtend, Peter?" vroeg Joppers. Peter de Eter trok gezicht. „Tot morgen niet. denk ik. bedenkelijk antwoordde hij. „Maar tot een i tien wel, hoop ik „Schrok-op!" riep Bas de papegaai weer. „Lelijke schrok-op! Maar hier krijg je niks meer! Begrepen!" „Of, foei, wil jij je mond wel eens houden, Bas!" bromde Josje. „Wat ben jij toch een onbeleefde vogel!" „Kom er hier nu ook maar bij zitten, Peter." zei Jesje. „En trek je niets aan van die gekke papegaai. Vertel ons liever eens wat jij van die horlogediefstal hebt gehoord of gezien." „Gezien, niets." antwoordde Peter, „en gehoord, veel te veel. Iedereen kletst zich blaren op zijn tong erover. Maar ik niet, dat vat je. Ik moet geen blaren op mijn tong hebben. Dan kan ik niet smakelijk eten „Maar vind jij niet, dat iemand die iets ontdekt heeft, dat mogelijk met de diefstal kan samenhangen, de politie waarschuwen moet?" vroeg Jesje hem. „Natuurlijk!", knikte Peter. „Altijd. Burgermansplicht." „Ziet u nil wel, vader!" riep Jesje triomfantelijk uit. „Goed dan," gaf meneer Joppers toe. „Als jij zo jfj ~fjt mezelf best ken." Hij liep m ,Een kroon voor een kind" f ACME MAEA._"1 ZE MOET UAAO BUSSUM Omdat het regio naal journaal op het eerste net sportief een plaats had ingeruimd voor de daags tevoren uitgestelde uitzending van het door Henk Mo- chel in Spanje gemaakte program ma over de studentenmoeilijkhe den in dat land. kregen de kijkers gisteravond tweemaal een boeiend brok actualiteit op het scherm Eerst dus het NCRV-programma. waarvan de film, zoals wij reeds meldden, door de makers uit het land van Franco was gesmokkeld en daarna onder de auspiciën van Horizontaal. 1 inwendig lichaamsdeel, 4 rivier in Engeland. 7. familielid. 8. dorpje in N. Brabant. 10. emeritus (afk), 12. familielid, 14. viervoetig dier. 15. graafwerktuig. 16. luitenant <afk>. 18. ka raat (afk), 19. kweker, 22. gesponnen draad. 24. liniëren. 25. het uitspansel, 26. plaats die herinnert aan Mohammed. 28. telwoord. 30 lidwoord (Fr). 31. knopje op een priktol. 33. kan men drin ken. 35. steensoort. 37. muzieknoot. 38. bekend Nederl schilder. 40. per expres se (afk). 41. kist van latwerk. 42. vreemde munt Vertikaal. 1. Bout van een varken. 2. radio omroep (afk), 3. voorzetsel, 4. bergweide. 5. votre excellence (afk). 6, bedrog (bargoens). 7. wijnsoort. 9 knaagdier. 11. lichaam, 13. iedereen, 15. voorwerp om een zeis aan te zetten, 17. bouwland. 25. lichaamsdeel, vriendin <Fr) 29. schraal. 32. tevens, huisdier, 34. dikke boterham. 36. plaats in Gelderland. 38. familielid. 39. muziek- Op lossing vorige puzzel Horizontaal. 1. klomp. 5 stork. 9. meester. 11. km. 13. ineen. 14 v.m., 15. eend. 17. tree. 19. ree. 20. Pan. 22. oer. 23. spar. 24. Oder, 25. sta, 26. oog. 28. sté, 30. tali, 32. stil, 33. el. 34. Deest, 37. G.G., 38. verlies, 40. karet, 41. prior. Vertikaal. 1. koker, 2. om, 3. meid, Leven niet duurder in januari DEN HAAG Het landelijk prijsin dexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat maandelijks samenstelt op ba sis 1959/'60 100, gaf van medio de cember 1964 tot medio januari 1965 geen wijziging te zien en bleef staan op AVRO's Televisier een Franse productie over .de Vietcong in Vietnam. In Spanje hadden de filmers een professor van de universiteit van Ma drid bereid gevonden zijn zienswijze op de jongste studentenonlusten te geven. „Er is censuur en wat hij durft te zeggen, hangt van de moed van iedere professor af", verklaarde de geleerde openhartig, waarbij hij dan tegelijk iets van zijn eigen courage liet zien. De reportage, waarin ook Spaanse studenten en twee Nederlandse jonge lui, die in Madrid studeren, hun me ning gaven, maakte duidelijk, dat de moeilijkheden aan de universiteit een onderdeel van een veel groter geheel vormden: de hang naar een vorm van democratie, die zich in het land van Franco langzaam ontwikkelt. „Wij proberen het met geweldloos verzet, precies zoals Gandhi en de ne gers in Amerika", stelde de professor. ..de onderdrukking van onze actie met geweld van dc zijde der politie was dan ook volmaakt onnodig." Franse cineasten hadden in Vietnam kans gezien door te dringen tot het ter ritoir van de communistische Vietcong en zij hadden daar een film mogen maken, die de fanatieke Vietcong-strij- ders in een eigen primitieve jungle-stu- TT dio hadden laten ontwikkelen, omdat Het indexcijfer voor aardappelen en u f ,f nH n, lor groenten daalde enigszins terwijl LJ zelt e" j «i het indexcijfer voor fruit een lichte lflhn hos moeilijk de strijd te- stijging vertoonde. Voorts werden prijs- Serj deze rebellen moet zijn, stijgingen geregistreerd voor margarine, ziekenfondspremie en treintarieven. Voor eieren en kleding werden prijsdalingen waargenomen. De laatste daling houdt verband met de uitverkoop. Het indexcijfer inclusief verplichte so ciale verzekeringen en loonbelasting daalde van 115 in december 1964 tot 114 in januari 1965. 4. pen. 5. sté, 6. tent, 7 .o.r.. 8. ka mer. 10. sela, 12. meestal. 14. veertig. 16. Nepal, 18. roest. 20. pro, 21. nog, 25. sterk, 27. Orel. 29. elger. 31. idee, 32. ster, 35. ert, 36. sip, 38. vr, 39. si. velen met de eenvoudigste middelen, gedreven door hun fanatisme, de meest dodelijke wapens le ontwerpen en te maken. In Jean Anouilh's moderne navolging van het Romeo en Julia-gegeven blon ken Shireen Strooker (die ook het to neelstuk vertaalde). Johan Kaart en Cor van Rijn uit. Het „pièce noire" van de Franse auteur „Romeo en Jea- nette" stoelde geheel op het oude gege ven. dat ook Shakespeare hanteerde: de geliefden, die de dood verkiezen bo ven het leven. 51 i het politiebureau met het kale hoofd, die." Alberdien beet op haar lippen. Ze wilde niet vertellen wat haar vanmiddag overkomen was. Dat zou de zaak van Ties geen goed doen. dacht ze. Ze keek de gouverneur weer aan. Die ogen: vriendelijk en warm. Als hij de zaak maar onderzocht, dan kwam het goed. „Laat ik u één ding mogen vragen: Verhoort u zelf mijn man en de matroos, eer ze op transport worden gesteld." „Dat is tegen de regel." „Wijkt u dan ditmaal van de regel af, om het recht, om mij en om mijn '-'nderen. om Godswil. Ik bid het u. ik smeek het u." Hij zat recht tegenover haar: zijn lange benen over elkaar geslagen. Zijn vingertoppen hield hij tegen elkander. Zijn slanke vingers vormden een brug. die Drak en weer werd opgericht.. Alberdien keek met ingehouden adem naar dat vingerspel. Die brug. de brug naar Ties, zou zij breken, zou zij blijven? „Goed", zei de gouverneur eindelijk. ,.Ik zal hem „Ik dank u, heer", zei zij zeer dankbaar. „Wees niet te blij", waarschuwde hij. „Ik kan het recht niet stuiten." „U kimt het recht bestèllen, heer. Nu komt het „Komt u om elf uur morgenochtend op het stadhuis; dan kunt u nader horen", zei de gouverneur terwijl hij schelde om de lakei. De dienaar leidde haar naar buiten, diep buigend bij de deur. Wees niet te blij, had de gouverneur gezegd. Doch Alberdien was bovenmate blij. Ze stapte vrolijk in het rijtuigje en vertelde aan de bevrachter, dat de gouverneur er zich mee bemoeien zou. Toen door K. NOREL Zij volgde de man de trappen op en daarna door een lange gang. Aan het eind daarvan opende hij een Zij stond tegenover de meer dan levensgrote portretten van de tsaar en de tsarina, overstroomd door licht In de eerste ogenblikken zag zij niets anders. „Komt u verder?" hoorde ze de heldere stem, die ze sinds gisteren kende. Nu zag ze dat ze in een grote kamer stond, waarin de gouverneur zat achter een breed bureau. Hij wees haar een stoel en zij ging zitten. Zij trachtte op zijn gezicht te lezen, hoe het stond, maar tevergeefs. Haar „Ze komen vrij", verklaarde zij met stelligheid. De volgende dag stond Alberdien op het gestelde uur in de ha', van het stadhuis. Haar aandacht was gespitst op iedere deur. die openging, op elke voetstap, die ze hoorde op de trap. Als de gouverneur Ties en Wim verhoord had. zouden zij hier langs komen, veronderstelde zij. Als zij op staande voet uit de gevangenschap ontslagen waren, zou zij de eerste zijn om hen te verwelkomen in de vrijheid. Doch steeds waren het anderen, die van de trap of uit de kamers kwamen. Ties niet En er was ook geen boodschap voor haar. Zij moest wachten, had de nortier gezegd. De klok aan de wand schreed voort, het werd halftwaalf. twaalf uur. Ze kon niet blijven zitten op de harde bank. die haar was aangewezen. Ze stond op en liep rusteloos heen en weer over de blauwe zerken van de hal. Zij had onbeperkt vertrouwd op de edelman met zijn vriendelijke ogen. die zich de zaak aantrekken wou. Ze had niet meer getwijfeld: Ties kwam vrij. Nu besprong haar plotseling de vrees. Wees niet te blij. had hij gezegd. Zij had er nauwelijks meer aan gedacht Hij kon het recht niet stuiten. Maar hij moest immers het recht bestellen! Een bode liep door de hal, zoekend onder de velen, die er wachtten. „Madame Doeve?" vroeg hij. Zij trad naar voren. „Die ben ik." „De gouverneur wenst u te spreken." En..., i hij. Hji wreef zijn fijne handen langs elkaar. „Een moeilijke zaak." Zij schrok. „Denkt u dan dat hij schuldig is?" „Tegenover zijn verklaring van een ongeluk staat die van de politiemannen, wier boot getroffen werd. Zij hebben hem een bevel horen geven." „Natuurlijk om het zwaard te laten zakken, niet om het op die boot te gooien." „Dat zegt uw man ook. De politiemannen getuigen anders." ..En u?" „Ik zou aan het getuigenis van een vreemdeling meer waarde moeten hechten dan aan dat van mijn ambtenaren?" „U moet waarde hechten aan de waarheid", zei ze scherp. „Stellig, maar waar vind ik die?" Zij wist niet wat zij zeggen moest Haar opgekropte zenuwen hield ze niet langer in bedwang. „Dus u stuurt onschuldigen naar Siberië!" snerpte zij. „Ik verzoek u nog enkele dagen geduld te hebben." „En dan?" vroeg zij vertwijfeld. „Ik zal mijn best doen voor uw man." Zij stond op. opeens weer de sterke Alberdien. „Ik vertrouw u. heer", zei zij op vaste toon. Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13