V erlovingsf eestklanken Wilde tonelen speelden zich in paleistuin af Nieuws vloog wereld door Pieter van Vollenhoven was prettige huisgenoot ,Een tegen allen staaltje van actualiteit DONDERDAG 11 MAART 1965 Onopgemerkt wisselen van de ringen SOESTDIJK, Het is nog steeds een raadsel wanneer prinses Mar griet en de heer Van Vollenhoven hun verlovingsringen hebben ge wisseld. Toen zij zich gistermiddag aan de fotografen in de paleistuin pre senteerden, hadden zij ze in ieder geval nog niet aan. Naar het oordeel van de heer Van den Berghe van de Rijks voorlichtingsdienst moeten de rin gen gewisseld zijn kort voordat de lunch in het paleis begon. Van welke uitvoering de ringen zijn is (nog) niet bekend. Twee dagen geen hofrouw DEN HAAG- De grootmeester v; de Koningin heeft gisteren in opdracht van het Huis van Hare Majesteit i gedeeld, dat de hofrouw gisteren en daag niet in acht behoeft te worden genomen. DE BILT. Het continentale hoge- drukgebied verplaatst zich verder naar de Balkan, terwijl de luchtdruk aan de Atlantische kust laag blijft. Hier door handhaaft zich in onze omgeving een zuidoostelijke stroming van droge continentale lucht, waarin praktisch geen bewolking voorkomt. Het tempe- ratuuirniveau wordt elke dag iets ho ger. Vooral in Frankrijk zijn de afge lopen dagen de temperaturen aanzien lijk gestegen. De vorstgren$ liep van morgen van het Nauw van Calais tot in het Rhonedal. Verwacht wordt dat de temperatu ren morgen bij zonnig weer op ver schillende plaatsen tot boven de 10 graden oplopen. Door de sterke uitstraling daalt het kwik 's nachts nog tot even onder het vriespunt. Op de Oceaan is de circu latie vrij zuidelijk. Nieuwe storingen koersen langs de Azoren naar het zee gebied voor Portugal. ZON EN MAAN Vrijdag 12 maart: zon op 7.02, onder 18.39; maan op 11.59, onder 4.30. Woensdag 17 maart: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 12 maart: 9.43 v.m.; 22.37 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Blij lachend en hand in hand wuivend namen prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven een hulde in ontvangst van de Baarn- se schooljeugd, die met lampions Verloofde paar trok zich nergens iets can aan (Van onze speciale verslaggever) SOESTDIJK In de grootet denkbare wanorde hebben prinst» Margriet en haar verloofde Pieter van Vol lenhoven zich gistermiddag aan het Nederlandse publiek voorgesteld, liet gebeurde op een balkon aan de achterkant van paleis Soestdijk en vervolgens op een vlakbij gelegen gazonnetje. Ondanks het heen e.n weer ge.golf van fotografen, cameramensen en journalisten behield de Prinses haar goede humeur en haar gelukkige lach. Niets leek haar te kunnen verstoren, ook de dreïgeiueotrn en onparlementaire woorden niet, die uit de mond van hoffunctionarissen, rechercheurs en marechaussees kwamen. kleur. Ze had het haar hoog opgekapt en men zag net iets van haar turquoise japon Pieter van VoVenhove was ge heel op z'n „Leids" gekleed: een don kergrijs flanellen kostuum, een licht overhemd en daarop een donkerblauwe das met rode strepen. Zeven minuten De voorstelling in de achtertuin van het paleis duurde precies zeven minuten. Pieter van Vollenhoven. die drie weken geleden bij een ski-ongeluk, de rechter- enkel brak. had kennelijk moeite met lopen, maar hij gaf er niet aan toe. Met een vrolijk gezicht hinkte hij heen en weer. het lichaam gesteund op een zwarte wandelstok. De witte Hofpoedel volgde de beide jonge mensen, kwispelstaartend, alsof hij wist dat het een grote feestdag voor hen was. Toen het verloofde paar achter het glas van Paleis Soestdijk verdween, was nog net te zien hoe prinses Mar griet vlug uit haar mantel gleed. Vanwege z'n handicap kon Pieter van Vollenhoven niet helpen. Prinses Christina kwam aanlopen om een praatje te maken. Precies beneden hen, in de grote keuken van het paleis zag men koksmutsen bewe gen. Daar werd het verlovingsdiner klaargemaakt, waaraan behalve de leden van het koninklijk gezin, ook de ouders en de broer van Pieter van Vollenhoven aanzaten, zomede en kele persoonlijke vrienden en vrien dinnen. Achter een van de ramen stonden koningin Juliana, prins Bernhard prinses Christina gespannen toe te kijken. Hun figuren waren wat vaag, omdat ze zo ver mogelijk terugge treden waren. Maar men zag hen toch, trouwens ook iets van de erger nis, die de bepaald wilde tonelen op riepen. Waarom het allemaal zo moest, is ons een raadsel. Wij hebben de voor stelling aan het publiek van koning Boudewijn en prinses Fabiola mee gemaakt, toen dezen zich in het kas teel Ciergnon in de Ardennen ver loofden. Hoewel er toen drie keer zo veel puibliciteitsvertegenwoordi- gers waren, had alles een rustig en zelfs waardig verloop. Ook toen was er een bordes; ook toen was er een gazonnetje. Er waren alleen geen vertegenwoordigers van de sterike arm, die niet schroomden willekeu rige figuren in de houdgreep te ne men. Afstotelijk De geldingsdrang van de vele mensen, die de representanten van de publieke opinie in bedwang moesten houden, uitte zich op afstotelijke wijze. Al in de voor tuin van het paleis werd er geduwd en gedrukt, terwijl orders en tegenorders de chaos alleen maar groter maakten. „We zullen van jullie wel eens soldaten maken!" schreeuwde een dn burger ge klede adjudant van de paleis-recherche. En het steeds weer herhaalde dreigement: Anders gaan jullie er uitl" al aange heven, toen de misschien tachtig mensen tellenide groep een meter achter het paleishek op de „marsorder" stond te wachten werd zelfs door de eerste stalmeester jhr. W. F. Bisctooff van Heemskerck overgenomen. Zoals al gezegd: het stralende verloofde paar trok zich ogenschijnlijk niets van de wanordelijkheden aan. Losjes gearmd, de handen strelend in elakar. traden ze de camera's en de blitzlampen der foto grafen tegemoet. Ze fluisterden en glim lachten alleen maar. Op verzoeken van de fotografen om „erven naar links", of „even naar redhts" te kijken, werd wel willend DEN HAAG Het nieuws van de verloving is gisteren als een bliksem schicht door de wereld geschoten. Van alle kanten kwamen gelukwen sen op paleis Soestdijk binnen. Ook veel buitenlandse kranten brachten het nieuws met grote koppen op de voorpagina's. De Belg. bladen Het Laatste Nieuws en La Dennière heure gebruikten- de kop: .Prinses Margriet van Nederland looft zach met een gewoon burger". Het Franse blad Le Soir, dart de nadruk legt op het feit, dat de heer Van Vol lenhoven een Leids student, is, schrijft, dat de verloving een goed bewaakt ge heim was, maar dart 'n „lek in hert bui tenland1" de bekendmaking was vooraf gegaan. België heeft gistermiddag niet alleen via de radio, maar ook op het tv-scherm de aankondiging van de verloving kum- Het Belgische koningspaar heeft gis termiddag nog gelukwensen aangeboden aan koningin Juliana, prins Bernhard prinses Margriet Ook in de rijksdelen- in de West het nieuws met veel enthousiasme ont vangen. Gouverneur De Vries heeft het koninklijk paar en aan de verloof den een gelukstelegram gestuurd. Tij dens haar verblijf in Suriname heeft prinses Margriet een avond doorgebracht ten huize van de heer Tientallen mensen stonden giste ren, na de aankondiging van de verloving, te wachten voor het huis van de familie Van Vollen- hoven in Schiedam. Prinses Irene en Hugues op verlovingsfeest SOESTDIJK Prinses Irene en haar echtgenoot prins Charles Hugues hebben gisteravond het verloofde paar verrast door onverwacht op paleis Soestdijk te komen om prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven geluk te wensen. Zij kwaihen om tien over negen op het paleis aan. Zij maakten met een aantal andere familieleden en intieme vrienden verlovingsfeest mee. Het paar arriveerde met een snelle sportauto met Spaans nummerbord en ging via een zijingang van het paleis naar binnen. Slechts weinige mensen, die vanaf de straatzijde het door televisielampen ver lichte paleis gadesloegen hebben iets gemerkt van de aankomst. Rector Montessorilyceum Schriftelijk eindexamen na ongeluk ROTTERDAM Er zal geen Rot terdams gezin zijn buiten zijn eigen, dat de heer P. van Vollenhoven be ter kent dan dat van de heer en me vrouw Van Dijk. In een exclusief in terview vertelde drs. D. Ch. L. van Dijk, rector van het Montessorilyceum an een onzer verslaggevers waarom. De verloofde van prinses Margriet was namelijk leerling van het Montes- •ilyoeum aan de Benibinclclaan in Rotterdam. Vóór zijn eindexamen, nu weer en kele jaren geleden, is de heer P. van Vollenhoven zeker zes maanden huis genoot geweest van de heer en me vrouw Van Dijk. Het was tevens de tijd waarin de heer Van Vollenhoven met zijn scooter een ernstig ongeluk kreeg waarvoor hij geruime tjjd In de woning van de familie Van Dijk aan de Burgemeester WUnandstraat in Overschie moest wor den verpleegd. De heer Van Dijk zegt: „Hij is een hele aardige geestige en serieuze jongea Hert is heel prettig hem als huisgenoot te hebben gehad. Hij ging heel fijn met on ze vier kinderen om. Hij heeft ontzettend hard gewerkt." Mevrouw Var Dijk vult aan: „Dat ongeluk kreeg hij tussen zijn schriftelijk en mondeling examen in. Hij kreeg een hersenschudding en mocht helemaal niet werken. De radio mocht zelfs niet aar. en hij was toen erg zenuw achtig voor dat examen. Hij heeft het Mevrouw Van Vollenhoven houdt veel van dieren. Het eekhoorntje op haar schotider is in haar wo ning een grote eekhoorn geworden door haar goede zorgen. De foto is genomen in de kamer van haar gisteren verloofde zoon. schriftelijk gedaan liggend op een divan op school, waarheen hij met een auto was gebracht." Later heeft de heer Van Vollenhoven niet meer gereden op zijn scooter. Toch heeft hij volgens de heer Van Dijk later weer een auto-ongeluk gekregen. „Een paar jaar geleden, toen de Prinses pas in Leiden studeerde, heeft Piet ons al verteld dat hij samen met de Prinses naar een studentenfeest zou gaan. Hij was er toen erg enthousiast over," aldus mevrouw Van Dijk. Als leerling heeft de heer Van Dijk hem zeer gewaardeerd. „Hij is zeer so ciaal voelend en leefde op school echt niet teruggetrokken. Als jazz-pianist luisterde hij veel feesten op. De studie bij ons op school viel hem niet mee. maar hij studeert vrij vlot in Leiden." Mevrouw Van Dijk zegt verder nog: Hij had tijdens zijn studie in Leiden nog het plan om een onderzoek in Amerika te verrichten. Maar dat schijnt niet te zijn doorgegaan. Overigens is hij met de Kerst nog langs geweest bij ons." Ook mevrouw Van Dijk, di» dus Piet heeft moeten verplegen, bewaart zeer prettige herinneringen. „Hij speelde al tijd met onze vier kinderen op straat. Ik heb hem met veel plezier in huis gehad." Heel Oirschot won van eenzame vrouw Twee stoelen voor Margriet en Pieter (Van onze speciale verslaggever) OIRSCHOT Het eerste cadeau dat gisteren voor het verloofde paar op paleis Soestdijk arriveerde, kwam uit Oirschot. Het werd geschonken door de burgerij en bestond uit twee stoelen met de monogrammen van prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven erop. De verrassende at tentie was onderdeel van het NCRV- televisiespel „Eén tegen allen". Twee vendelzwaaiers, een huisvrouw en een militair reden ermee naar het verlovingsfeest, waar ze, dankzij de snelle begeleiding van een witte Porsche van de rijkspolitie, binnen het uur arriveerden. Het „schoonste dorp van Brabant" zette gisteravond z'n beste beentje voor. Zijn inwoners wonnen het wed6trijdach- ti-ge spektakelstuk, dat voor de vijfde keer sinds zijn introductie in oktober het vorig jaar een Nederlandse ge meente op de kop zette. Het werd een pyrrhuszege, een overwinning van de laatste seconde. Op de beeldbuis, waar honderdduizenden Nederlanders naar het bijna nationale programma keken, was dit duidelijk te zien, want de spanning drong voor het eerst goed in de huis kamer door. Een pluim De NCRV, die ook in het verleden be- ezen heeft te weten wat de waarde van euws in de ether is, verdient een pluim. Ofschoon de verloving van prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven pas gis termiddag officieel bekend werd ge maakt, Slaagden Diok van Bommel en zijn 70 medewerkers erin een prachtig stuk actualiteit in de opdrachten te bren gen. Met 150 sinaasappels werden de let- P op een bord gevormd, dat op het marktplein van Oirschot stond Het mankeerde er alleen nog dat in de vruchten lampjes gingen branden. Capriolen Wat die sinaasappel-opdracht betreft, eze was slechts hert staartje van een lanig verhaal. Vijfenzeventig militairen, ieder met twee oranje „bollen" op zak, moesten zich eerst langs een touw voortbewegen, dat tussen een tank en een vrachtauto was gespannen. Oir schot is ten slotte ook een legerplaats. Vandaar dat Jan Soldaat de vreemdste capriolen uit moest halen om zijn functie in de kleine, Brabantse ge waar te maken. Moeilijk grapje eenzame vragenstelster, mevrouw Jdosten uit Hoorn, had nog een ander moeilijk grapje opgegeven. Op het speelterrein, dat overspoeld was met cameraploegen, moesten drie reuze- stoelen worden gebouwd van tenminste dezelfde afmeting als het bekende beeld, dat de meubelindustrie in de plaats symboliseert. Een van de bij opdrachten was dat binnen drie kwar tier op elke stoel een verloofd paartje moest zitten. De moeilijkheid was niet dit slag verliefden te vinden, maar wel om de zittingen zo sterk te maken dat e zo'n 150 kg torsen konden. Dan moest t nog een bord van drie bij vier meter worden gemaakt, aan de voorzijde volgeplakt met ansichtkaarten. Het was bedoeld als een felicitatiegroet aan prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven, en moest aan de achterkant als zodanig worden Ed dy in doel De stunt was het optreden van de keeper van het Nederlands elftal, Eddy Pieters Graafland. Hij moest zich verdedigen tegen de venijnige trappen van Oirschots voetballende jeugd, die onder leiding van niemand minder dan Bromsnor stond- We ma ken ons sterk dat Eddy het nooit zo moeilijk heeft gehad. Katachtig sprong hij heen en weer tussen de echte doel palen, die waren neergezet. Na dertig minuten waren er 35 goals gemaakt, waarmee ook dit onderdeel van de wedstrijd was gewonnen. De interna tionaal bekende keeper zat onder het zand. Die van Oirschot hadden er geen been in gezien 'n stuk van het markt plein op te breken om hem geen builen of blauwe plekken te laten vallen. Gistermiddag op het bordes van het paleis Soestdijk: twee geluk kige jonge mensen. Burgemeester Steger, die voorzitter van de Raad der wijzen was, liet het er inmiddels ook niet bij zitten. Met de hulp van tipgevers uit het hele land slaagde hij erin de theoretische vragen te beantwoorden, hoewel er aanvanke lijk heel wat verkeerde gokjes waren. Bepaald moeilijk was de opdracht de naam te vinden van de Hoornse vrouw» die volgens de overlevering 36 kinderen voortbracht. Tweelingen Over kinderen gesproken: organisa tor Sip Soethout vertelde na afloop dat hij tien tweelingen achter de hand had gehouden. Alles, tot vervoer toe, was geregeld om de kinderen naar de markt te kunnen brengen. Waarom er een vraag over tweelingen werd ver wacht? Niet omdat Oirschot er zoveel heeft, maar omdat er enkele jaren ge leden een tweelingencongres werd ge houden. Na Oirschot, de plaats van de „lachen de gevels" de kern is van de met ver ve sprekende burgemeester komt Hoorn aan de beurt. Daar wordt „Een tegen allen" op 30 april a.s. gespeeld. Dick van Bommel, die gisteren nog niet wist wie de volgende eenzame vragen steller of -stelster is, kondigde wel aan dat de laatste aflevering van het seizoen geheel in het teken van Koninginnedag zal komen te staan. vanuit Leidse gehoorzaal LEIDEN Het enthousiasme kende geen grenzen in de gehoorzaal, waar de Ned. Radio Unie in samenwerking met de gemeente Leiden gisteravond een voor iedereen vrijelijk toegankelijk feest hield ter gelegenheid van de verloving van prinses Margriet met de Leidse student P. van Vollenhoven. Het Promenade Orkest strooide onder leiding van Gijsbert Nieuwland gul en vol overgave ten aanhore van radioluisteraars feestelijke klanken uit. De aanwezigen, onder wie het college van B. en W., oud-burgemeester Van Kinschot en vele studenten, zongen uit volle borst onder meer het Wilhel mus en Io Vivat en Johan Bodegraven, die op aanstekelijk blijde wijze de leiding in handen had, interviewde een paar studenten, die gisteren in paleis Soestdijk het jonge paar zijn gaan feliciteren. Na de pauze was er jazzmuziek te beluisteren. Naarmate het programma vorderde, vulde de aanvankelijk nog maar half volle zaal zich geheel. Verscheidenen, die eerst naar de radio hadden ge luisterd, waren zo door de geestdrift in de gehoorzaal gegrepen, dat zij er persoonlijk aan wilden deelnemen Nu „deed" Johan Bodegraven het dan ook bijzonder aardig en animerend; hij en het Promenade Orkest hadden in een minimam van tijd de deelnemers aan dit spontane feestconcert op hun hand. Bravo-geroep Nadat de Prinses Margrietmars was verklonken, hield burgemeester mr. G. C. van der Willigen een korte feli citatietoespraak. Hij herinnerde aan andere hoogtepunten in het nationale leven zoals de verloving van koningin Juliana in 1936 en de geboorte van prinses Margriet in 1943. Hij noemde de nu verloofde prinses een parel der vrije wereld en vond het typerend voor haar, dat zij dienend wil staan ten opzichte van haar mede mensen. Dat bleek eerder door haar activiteiten in de padvinderij, dat blijkt nu weer door het voornemen werkzaam te zijn in de verpleging. De burgemeester noemde de verloofde van prinses Margriet een „sympathie ke Leienaar" en de aanwezige studen ten onderstreepten dat met een krach tig applaus en bravo-geroep. Jazzconcert De Huldigingsmars van Grieg deed dit verstommen, maar na de Holland se Rapsodie van Hugo de Groot brak een gejuich los: mejuffrouw A. van Rossen, praeses der huiscommissie van de V.V.S.L., en de heer W. F. van Rappard, praeses collegii, betraden het podium. Johan Bodegraven raakte niet uitge keken op het fleurige groene mantel pakje, dat mejuffrouw Van Rossen (evenals haar medebestuursleden) droeg en hij babbelde wat met beide studenten over deze grote dag van hun studiegenoten, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Met grote na druk verklaarden beiden tot gister middag niets van de op handen zijnde verloving te hebben geweten. Maar zij waren er niets minder trots en blij om. Na de pauze droeg deze door de radio uitgezonden avond een ander karakter. Het Leids Studer'^n Jazz- gezelschap en de Stork Town Dirie Kids hadden toen de podiumplaatsen van Gijsbent Nieuwland en de zijnen overgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5