Nieuwe Leidse Gmranit Zonnig Den Haag begroet verloofden Vreugde bij alle fracties Informateur nodigt fractieleiders uit Sportvliegtuig stort neer: drie doden x Grote drukte hij Cats huis, Eerste Kamer en stadhuis en langs de route CALEX Prinses Christine tussen publiek op Binnenhof Commentaren Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stintvastigh is ghebleve» mijn hert m teghenspoet!' Donderdag 11 maart 1965, 45ste jaargang Zonnig en schraal De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog zonnig met weer iets hogere middagtemperaturen. Vannacht echter nog temperaturen even beneden het vriespunt. Zwakke tot matige zuid- oostelyke wind. Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon-31 58936 - Abonnementsprijzen p.vy. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 .J (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Onder een stralend blauwe hemelkoepel en beschenen door een verlegen voorjaarszon reden prinses Margriet en haar verloofde de heer Pieter van Vollenhoven vanmorgen om half twaalf in een dichte Bolls Royce het westelijke toegangshek van het Catshuis binnen. Een me nigte van duizenden kinderen en volwassenen verdrong zich bij het hek om een glimp op te vangen van de Prinses en de jonge Leidse student met wie zü sinds gisteren verloofd is. Terwijl de wagen, gevolgd door de auto waarin de Koningin en de Prins zaten en enkele andere hofwagens, door het knisperend grind reden, verschenen de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen en zijn echt genote op het bordes om de Ko ninklijke gasten welkom te heten. Gelukkig glimlachend stapte het jong- verloogde paar uit. Prinses Margriet 1 gekleed in een zalmkleurig complet droeg een toque van zwarte tule. De heer Van Vollervhoven was gekleed in zwarte rok. Onmiddellijk liepen de Prinses haar verloofde de hal van het Catshuis binnen terwijl de Koningin en prins Bernhard zioh bij hen voegden. DEN HAAG Alle vijf fractielei ders van de grote politieke partijen in de Tweede Kamer hebben zich heugd getoond over de verloving van prinses Margriet met dc heer Van Vollenhoven. „De toestand in het midden van de twintigste eeuw brengt mee. dat wc niet langer kunnen vasthouden oude gewoonten die eeuwenlang vorstelijke personen hebben gegolden. iDeze verbintenis van prinses Mar griet met een telg uit een oud Neder lands geslacht zal de instemming van zeer velen kunnen hebben", zei de fractievoorzitter van de CHU, mr. H. K. J. Beermnk. ,.Ik hoop, dat de ver lovingstijd van dit paar een goede voorbereiding voor een gelukkig hu welijk zal kunnen zijn. Wanneer we nu ook nog uit de kabi netscrisis komen, dan zal er reden tot dubbele vreugde zijn". Oppsitieleider dr. Vondeling was om meer dan één reden blij met deze verlo ving: omdat natuurlijk de verloof den en hun ouders dat zijn, omdat de verloofden, kennelijk onbelemmerd, de keuze van hun hart hebben kunnen vol gen en omdat, „zoals ik een goed jaar geleden in de Tweede Kamer al mocht zeggen", door een aanstaand huwelijk van de prinses met een Nederlander het innig contact met Nederland en de Ne derlandse levenssfeer niet verloren gaat. „Ik ben bijzonder verheugd dat prinses Margriet de man van haar hart krijgt" aldus reageerde VVD-fractieleider mr. W. J. Geertsema, die hieraan toevoegde, dat het feit dat de verloofde een gewone Nederlander is, elke mogelijkheid van een huwelijk uit berekening uitsluit. Ook daarvoor was de heer Geertsema ver heugd. De waarnemend voorziter van de KVP- fractie, de heer C. J. van der Ploeg, was verheugd over het feit, ,,dat in ons demo cratisch Nederland een huwelijk tussen een prinses en een gewone burger mo gelijk is". Hij vond het prettig om in een zware tijd van een kabinetscrisis ook eens commentaar op zo'n vreugdevolle ge beurtenis te geven. AR-fractieleider Smallenbroek zei zich altijd te verheugen als jonge mensen ge lukkig zijn. „Ik wens ze van harte toe dat ze een mooie toekomst zullen hebbe en dat ze in alle opzichten onder God. zegen gelukkig zullen worden". Evenals zijn vier collega's zei de heer Smallen broek gaarne te zullen meewerken aan de goedkeuringswet voor dit huwelijk. Nauwelijks was het gezelschap binnen, of het toegangshek werd bestemd door honderden kinderen, die kans zagen om de mannen van de Marechaussee opzy te duwen. Onmiddellijk moesten dc mapnen die voor het CatshuLs stonden, toesnel len om versterking te bieden. In een ge sloten kordon lukte het de verbeten ma- rechaussées, geholpen door dc gemeente politie, om de weerspannige menigte te rug te dringen. Tijdens het tumult zagen politie en marechaussee zich kennelijk genood zaakt hardhandig op te treden. Ook de jeugd liet zich wat dat betreft niet on betuigd en met wat al te veel enthousi asme vlogen schoenen en tasjes door de lucht. Nadat de massa weer tot buiten het hek was geduwd, bleken er in het grind van de oprijlaan zes schoenen, een hand schoen en een damestasje te liggen. Deze artikelen belandden overigens vrij wel direct weer bij de wettige eigenaars. Terwijl het koninklijke gezelschap om kwart over elf met een snelheid van 150 kilometer pe ruur de brug van de Gouwe passeerde, had zich al een enorme massa toeschouwers bij de twee toegangshek ken van het Catshuis verzameld. De geestdriftige menigte was er kennelijk zo verzot op om niets van het feeste lijke schouwspel te missen, dat tallozen op de omrasting van het in aanbouw zijnde congresgebouw waren geklommen. Anderen zaten hoog in lantaarnpalen, terwijl automobilisten vanaf het dak van hun auto toekeken. Om vijf minuten voor half twaalf reden de zwarte hofwagens met de hoekige Engelse Rolls Roys van het verloofde paar voorop met een snelheid van 80 kilometer per uur Den Haag binnen en drie minuten later waren ze al op het Willem Witsenplein. De snel heid was intussen verminderd tot zes tig kilometer. Al ver voor het Catshuis. ook langs de Raamweg en de Johan de Wittlaan stonden er duizenden mensen langs de weg, maar de publieke belangstelling had zich uiteraard geconcentreerd rond het Catshuis. Als voorzorgsmaatregel stonden er zelfs korporaals van de marechaussee aan de binnenkant van het hek. Ondertussen waren de koninklijke gasten in de hal verwelkomd door de heer en mevrouw Marijnen. De dochter van de minister-president, de veertien jarige Anne Els bood prinses Margriet een boeket orchideeën aan. Daarna be gaf het gezelschap zich naar dc turn zaal. Daar stelde minister Marijnen de leden van het kabinet met de staats- cretarissen en hun echtgenotes voor. Ook de kinderen van de minister president werden in de gelegenheid gesteld hun gelukwensen aan te bie den. De kleine Peter Paul. wiens schoolgenootjes van de kleuterschool van de Jacob de Graaflaan bij aan komst een aubade hadden gebracht, was zo in de war dat hij zijn gelukwens drie maal herhaalde. De hoge gasten lachten hartelijk om dit voorvalletje. De heer Van Vollen hoven zei iets grappigs terug tegen de kleuter, waarom het jongetje op zijn beurt moest schaterlachen Vervolgens werd er champagne aan gedragen en de minister-president bracht een toast uit op het verloofde paar. Hij zei: „Gisteren heb ik voor radio cn tele visie u en uw verloofde, cn u, Koningin en Prins mijn gelukwensen aangeboden namens het kabinet en het Nederlandse volk. Nu, nog maar weinige uren later, kan ik namens het gehele land, dat spontaan feest heeft gevierd, u nogmaals onze hartelijke gelukwensen aanbieden. Wij wensen u veel geluk. En u weet zich te gedragen door de liefde van het ge hele volk. Moge deze feestelijke vreugde de inzet zijn van een vreugdevolle en zonnige verlovingstijd". Om precies half een verliet het Ko ninklijk gezelschap het Catshuis om zich nar de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal te begeven. Prinses Margriet hulde zich in een bontmantel voordat ze in een inmiddels voorgereden open hofwagen plaats nam. Koningin en Prins gingen weer in de gesloten wagen zitten. Bij het afscheid wenste minister president Ma rijnen prinses Margriet „vele mooie da gen" toe. De kleuters van de school van Peter Paul hadden zich inmiddels langs de grasstroken van de oostelijke oprijlaan opgesteld. Weer hieven zij hun liedje .,"t Is feest tra la la" aan. waarvan het zingen bij aankomst door een wijziging in de plaats van aankomst voor het Catshuis een beetje in het water was gevallen. Blij glimlachend nam prinses Margriet de hand van1 haar verloofde in de hare, waarbij haar fraaie platina verlovings ring, bezet met een grote parel en twee briljanten duidelijk zichtbaar was. En weg zoefde dagen, begeleid door een es corte motorpolitie. Voor de derde maal heeft de vijf jarige Peter Paul Marijnen het ver loofde paar gefeliciteerd, waarom prinses Margriet en haar verloofde veel plezier hebben. De minister president en zijn dochter Anne Els zien lachend toe. Politieke hemel nog donker Maar VVD en CHU zien beetje zon VOOR AL UW WATERSPORTARTIKELEN F. DE GOEDE J. VOSSEN STEEG 37 - LEIDEN. Telefoon 20607. -SLR5- Official dealer Leiden e.o. Auto kwam te laat aan Voor de ingang van het Catshuis: het verloofde paar is zojuist uit gestapt. DEN HAAG Prinses Christine maakte vanmorgen geen deel uil de officiële stoet, die een werkelijk feestelijke tocht door vlaggend Den Haag maakte. Zij was niet de auto, waarmede zij van Siestdijk naar Den Haag was gereden, aan de Laan van Nieuw Oost Indië vastgelopen en kwam tel aat voor het officiële ge beuren op het Binnenhof aan. Goede raad was in dit geval niet duur. want de Prinses nam, vergezeld door Rijt oer vanavond weer op televisie Vanavond zal de NTS van tien voor half zeven tot kwart over zeven via Nederland I een samenvatting geven van de reportage, die vanmiddag reeds is uitgezonden van dc rijtoer van prin ses Margriet en Pieter van Vollenhoven door Den Haag. Tevens zal het voorstellen van het jonge paar aan de voorzitters en dele gaties der beide Kamers in beeld wor den gebracht. Commentator is Koos Postema. twee vriendinnen, haar plaats tussen het publiek rond het Binnenhof in. Daar heeft zij de aankomst van haar verloafde zuster bij het gebouw van de Eerste Ka mer meegemaakt. Nadat het officiële gebeuren zich ach ter de muren van een der gebouwen rond het Binnenhof afspeelde, liep de Prinses, wederom met haar vriendinnen en gevolgd door een rechercheur, eigen lijk ongemerkt tussen de burgerij, die in grote getale op de been was. Zij liep rustig op de Hofweg en sloeg daar rechts af de Lange Vijverberg op. Het drietal werd nauwelijks opgemerkt. DEN HAAG De Prov. Staten Zuid-Holland hebben prinses Margriet haar verloofde vanmorgen telegra- fisch gelukgewenst. De presidente, me vrouw Chr. De Ruijter-De Zeeuw merkte op, dat door deze verloving de eerbied voor en de verbondenheid met het ko ninklijk huis zich nog sterker doen ge voelen. Zij sprak er haar vreugde uit, dat uit deze verloving is gebleken, dat ook een vorstenkind recht heeft op geluk. „Haar prins is ook onze prins", mevrouw De RuijterDe Zeeuw. Haar woorden werden met luid applaus- onderstreept. Piet zat altijd vol grapjes LEIDEN „We hebben heel wat afgelachcn met meneer Van Vollenhoven en zijn boezem vriend Dutilh. Eigenlijk waren we gestopt met het verhuren van kamers, maar zij kregen eerst een kamer aan de overkant en toen ze erin wilden, ging het plotseling niet door". Dat vertelde mevrouw A. Driessen, Nieuwe Rijn 23A, de eerste hospita van Pieter van Vollenhoven. „Hij zal altijd vol grapjes. Hij stuurde zijn vriend wel eens brie ven met gebruikte postzegels en meer van die studentengeintjes. U kent ze wel". Mevrouw Dries sen bewaart met haar drie doch ters en haar zoon prettige her inneringen aan Pieter van Vol lenhoven, die menig gezellig uur tje in de huiskamer heeft door gebracht. Dochter Mary vond hem destijds een echte student. „Reuze gemakkelijk was hij ook. Hij liet mij altijd de knopen weer aan zijn jasje zetten". Gisteren is de 2-jarige Diane Brugge uit Watergang (gemeente Landsmeer) nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor vanavond acht uur heeft de informateur dc lei ders van de vier „regeringsfracties" uitgenodigd. Hjj zal dan met hen na gaan of de breuk in het kabinet kan worden gelijmd. Toen de heer Beernink gisteravond om half tien "ia een bezoek vijf kwartier het departement algemene zaken verliet, was de infor mateur in het bezit van de rapporten van alle vier betrokken fracties, kaarten zijn op tafel gelegd en h nu aan ars. Schmelzer om te beoorde len of zij bijelkaar passen. Daarmee heeft hij zich de gehele dag bezig ge houden. „mede aan de hand van een overzicht van de kernpunten van de betrokken problematiek", zoals de offi ciële mededeling luidt. Goede suggesties Waarnemers vragen zich thans af of de fractievoorzitters waardevol mate riaal voor het lijmen van de breuk hebben aangedragen. Enkele van hen hebben wel in het algemeen hun visie op de materie gegevn, maar over de ingediende suggesties wordt het stil zwijgen bewaard. Zowel de heer Geertsema als de heer Beernink hebben meegedeeld, dat zij nieuwe ideëen naar voren zouden brengen". Er zijn beslist mogelij khe- om uit de moeilijkheden te gera ken", verzekerde de heer Beernink gisteravond laat Het betrekkelijke optimisme, waarvan de heren Beernink Geertsema gisteren getuigden, wordt in ARP- en KVP-kring beslist niet gedeeld. De heer Van der Ploeg, wnd-fractievoorzitter van de KVP. zag gisteravond nog geen aanleiding om andere kenschets van de situatie geven dan hij de avond tevoren had gedaan. Hij typeerde de toestand toen „zorgelijk maar niet hopeloos", verbazing nam hij. evenals de heer Smallenbroek. kennis van het ANP-bericht dat de politieke hemel eer wat zou zijn opgeklaard. Een vrij spoedig einde van de crisis zagen zy nog niet. verzorgt of educatieve programma's brengt". Eerder op de dag verklaarde de heer Geertsema, dat de standpunten die door de ARP en de KVP waren ingenomen, nog een grote mate van speelruimte laten, omdat men zeer ver schillend kan interpretern. Daaruit blijkt, dat hij alles in het werk wil stellen om tot een oplossing te komen. KVP en ARP hebben de grenzen ech ter duidelijk getrokken en onze indruk is, dat de speelruimte niet zo bijzonder groot is. KVP en ARP schijnen volle dig één lijn te trekken. De fractie voorzitters van beide partijen hebben gisteravond in een sfeer van .gema tigd pessimisme" tijdens een gesprek van twee uur de zaken nog eens door genomen. Om tien uur nodigde de heer Smallenbroek zijn geestverwant Beer nink, zoals hi; hem tegenover journa listen nadrukkelijk noemde, uit om nog even te praten. Er is de anti-revolu tionairen veel aan gelegen om te ko- een niet te zeer verschillende benadering van het omroepvraagstuk. Toen de beide heren om elf uur af scheid van elkaar namen, verklaarde de heer Smallenbroek. dat hun gedach- tenwisseling aangenaam was geweest. DEN HAAG In de Staatscourant in gisteren zijn de twee foto's ver schenen van prinses Margriet en de lieer P. van Vollenhoven. De voor pagina van de Staatscourant wordt gevuld met een grote foto met daar onder de rede van de minister-presi dent Marijnen. Het is slechts bij heel hoge uitzondering dat er foto's in deze officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden komen. TN HET ZUIDEN van de Verenigde Staten blijft de strijd tegen dis criminatie naar ras of huidskleur voortduren. Men vordert stellig, ge- ruggesteund ook als men zich weet door de centrale regering. Maar hier en daar zijn nog resten van verzet, heersen nog andersdenkende plaat selijke of regionale machthebbers, en ook de laatste weerstanden kunnen taai zijn. Als altijd geeft dr. King leiding aan de vreedzame strijd. Langs normale democratische weg wordt niet altijd bereikt wat bereikt moet worden. Integendeel, grote delen van de ne gerbevolking worden gehinderd in het naleven van hun normale demo cratische rechten. Dan zit er niet an ders op dan tot demonstraties over te gaan. De negers staan niet alleen. Enkele blanke predikanten, die hun sympa thie voor de achtergestelden hebben getoond en solidair zijn gebleken, hebben daarvan zelfs, deels ernstig, letsel opgelopen. Maar is het geen christenplicht om te lijden met de lijdenden? Eens zal men ook in het zuiden van de Verenigde Staten aan deze donkere dagen met schaamte terugdenken. mogelijke verjaring van oorlogsmis daden. In het rechtsbestel is verjaring een terwille van recht en rechtszekerheid erkende zaak. Het houdt in, dat de dader na verloop van een zekere pe riode niet om hetgeen hij misdreef kan worden vervolgd. Wellicht acht men aannemelijk, dat hij dan reeds zozeer in zijn geweten zal zijn ge kweld, dat dit als een vorm van straf mag worden aangemerkt. De vraag is nu, of ook ten aanzien van oorlogsmisdaden, en in het al gemeen vergrijpen tegen de mens heid als zodanig, het beginsel van de verjaring behoort te gelden. Daar over bestaat geen eenstemmigheid. In Duitsland is men beducht, dat straks allerlei lieden te voorschijn zullen komen, die ernstige vergrijpen op hun kerfstok hebben, thans nog tevergeefs worden gezocht, maar straks niet meer kunnen worden vervolgd. Verlenging van de normaal voor ver jaring geldende termijn lijkt ook ons voor deze gevallen op zijn minst ge boden. TAE BLIJDSCHAP onder ons volk om „de verloving" is - het kon ook wel niet anders algemeen gebleken. Dat de jongeman Nederlander is, wordt door niemand als een bezwaar gevoeld. Dat hij niet van koninklijken bloede is, al evenmin. Duidelijk is, dat het hier geldt een keuze van het hart, dat zijn eigen, beslissende over wegingen doet meespreken. Zeker is ook reeds, dat over het aan vaarden straks door de volksverte genwoordiging van de dusgenaamde goedkeuringswet geen twijfel behoeft te bestaan. Ook in dagen van kabi netscrisis en politieke meningsver schillen blijft, als het om het koning schap gaat, de eensgezindheid on verlet. De vreugde is spontaan gebleken en bet was goed dat zij gelegenheid kreeg, zich te uiten. Daarna, zo ligt het in de bedoeling, moeten beide jonge mensen de kans hebben, hun studie voort te zetten. Met name geldt dit hem. Er zijn omstandigheden waarin, naar Nederlandse zegswijze, de zaken gaan voor het meisje. Met z'n allen kunnen we daaraan wellicht iets doen. Winkel liep uit om te genieten, maar... Speelruimte De indruk bestaat, dat het getalscri terium, waaraan nieuwe concessiona rissen zouden moeten voldoen, in de besprekingen een grote rol speelt. De confessionele partijen menen dat er van discriminatie sprake is. Wanneer een nieuwe consessionaris meer zendtyd zou krijgen dan met z'n ledental overeen stemt. Mevr. Van Someren schonk aan dit punt opmerkelijk veel aandacht in de rede. die zy gisteravond in Emmen hield. De liberale woordvoerster merk te op: „Als wij bij de oplossing van het omroepvraagstuk geen beter in strument weten te gebruiken dan het telraam, dan zullen wij er niet gemak- kelyk uitkomen. Het is onjuist alleen met het getal behoeften aan bepaalde programma's te meten. Het veronder stelt onwezenlijke alternatieven om te laten kiezen tussen bijvoorbeeld de KRO en een „club", die amusement WINKEL - Voor het oog van tien tallen dorpelingen is gistermiddag omstreeks half vier een licht Mo- rana-sportvliegtuigje neergestort een crocusveld aan de rand van het Noordhollandse dorp Winkel. De drie inzittenden waren op slag dood: de vlieger, de 66-jarige rentenier Jan Blaauboer (getrouwd en geen kin deren), de 66-jarige wethouder Tjeerd Porthumus (getrouwd en drie kinderen) en de 62-jarige Jo de Vries, expediteur, getrouwd en één kind. Zij waren allen afkomstig uit Winkel. Jan Blaauboer had hen uitgenodigd voor een pleziervluchtje, waarvoor zij in Hilversum zouden opstijgen. Dat deed hij wel eens meer. De dorpsdokter en burgemeester J. Baken had hij ook ins meegenomen. Het hele dorp was ervan op de hoog te, dat Jan Blaauboer, die al dertig jaar bekend staat als een bedreven piloot, zou komen overvliegen. Tientallen waren daarom de straat opgegaan om het drietal te zien. Het vliegtuigje versciheen inderdaad op tyd boven het dorp en cirkelde enige malen om het bejaardentehuis en de bungalow van Jan Blaauboer. En thousiast zwaaiden de inzittenden met hun zakdoeken naar de toegestroom de dorpelingen beneden. Toen ge beurde er iets wat nog niemand heeft kunnen verklaren. Het toestel, dat een hoogte van 200 meter had, stak de neus omhoog om vervolgens plot seling steil omlaag te duiken. Een angstkreet ging door de samen gestroomde menigte. Toen het toestel achter de bomen verdwenen was, hol den de toeschouwers naar de rampplaats Het vliegtuigje bleek te zijn neergeko men in een crocusveld op nog geen 200 meter van het bejaardentehuis en de school. De vliegers zaten er nog in. Maar redding van de dorpsdokter kwam te laat: Zij waren met het gezicht tegen het dashboard gedrukt en moeten op slag zyn dood geweest. De rijkslucht vaartdienst stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1