HISWA Vakantieparadi js Opmars polyester duurt voort B ungalowtent weer meer ,in' Ditmaal zonder ANWB en caravans Nieuwtjes kampeerders Voor 600 gulden al complete uitrusting voor heel gezin Waar moeten 76.000 boten en: Zelf bouwen DONDERDAG 11 MAART 19öo ESTEUROPA's grootste watersportten toonstelling HISWA opent morgen weer haar poorten in de Amsterdamse RAI. Tien dagen lang zal deze reuze-expositie open zijn voor de te verwachten tienduizen den bezoekers. Watersporters en kampeer ders, die in de enorme hallen van liet ten toonstellingsgebouw een boten- en tenten- schouw te zien zullen krijgen, die tot ver over de grenzen bekendheid heeft. Ditmaal wordt het een schouw zonder medewerking van de ANWB, die drie jaar lang met haar Goed Kamp deelnam aan de expositie. Door ruimtegebrek en onenigheid tussen de bond en de HISWA over de aan de standhouders te stellen eisen, heeft zij zich nu teruggetrokken. Wat niet betekent, dat het kampeergedeelte er minder aantrekke lijk door is geworden. Ook nu beslaan de tenten en andere kampeerbenodigdheden bijna een vijfde deel van de ruim 20.000 m2 tentoonstellingsruimte. De liefhebber zal er alles vinden, wat hij wensen kan. Alleen: de caravans zijn er dit jaar niet bij. Door gebrek aan ruimte zijn die in januari apart geëxposeerd. Trotse blikvanger op de expositie: een 25 tons luxueus uitgevoerd motorjacht, dat 190.000 gulden moet kosten. Voor de meesten zal het slechts een bezienswaar digheid zijn. Veel kopers zullen er zich niet voor aanmelden, hoewel men uit ervaring weet, dat ook voor de duurste jachten be langstelling bestaat. De exposanten blijken steeds weer uitstekende zaken te doen waarvoor zij de peperdure vierkante me ters expositieruimte graag betalen. Overigens wil HISWA zeker niet een beurs zijn alleen voor de bezoeker met de welgevulde portemonnaie. Ook voor de be scheiden beurs staan er weer vele attracties, al zal men wel ondervinden, dat het doen van een keus geen gemakkelijke zaak is. Er is een grote variëteit: van de kleine polyester jol of het zakformaat-sheltertje tot de kostbare duur opgetuigde jachten en kastelen van bungalowtenten toe. Het is de ze verscheidenheid, deze cumulatie van produkten, die voor de aspirant-koper wel licht verwarrend werkt en hem door de masten en folders het schip niet meer doen zien. Om een indruk te krijgen van wat er allemaal wordt gepresenteerd zal men dan ook verscheidene middagen of avonden no dig hebben. Maar dit zij een troost het is gezellig ronddolen in het jaarlijkse va kantieparadijs! Verscheidene der gedemonstreerde bootjes zijn voor verschillende doel einden te gebruiken, zoals deze aluminium Combi. Deze kan dienst doen als roeiboot en als motorboot doen als roeiboot en als motorboot, maar ook als zeilboot (waarvoor een zwaardkastje wordt ingebouwd). Het gewicht bedraagt slechts 70 kg en het onderhoud is vrijwel nihil. Opblaasboot Zoals de watersporter veel plezier kan beleven van een tent, zo kan omgekeerd de kam peerder veel genoegen hebben aan een kleine boot. Op de ex positie staan verscheidene typen opblaasbare bootjes, in prijzen zeer verschillend. Er zijn er bij van f 120 maar ook van 1500 en meer. Enkele modellen zijn ingericht voor het bevestigen van een buitenboordmotortje. Zo'n motortje kost 400 tot 700 gulden en behoeft niet meer dan 15 kg te wegen, zodat het in een aanhangwagentje bij de andere bagage kan worden meegeno- Een van de merkwaardigste boten op de expositie is de Weekender een bungalow op het water. De weekender heeft zes slaapplaatsen, een toilet en verder alle mogelijkheden om in te wonen. Het is ook mogelijk de boot over land te vervoeren: men kan namelijk de zijstukken af nemen zodat de breedte niet groter is dan 2.40 meter. Totale lengte 9.63 meter, breedte 3,30 meter. Een van de snellere motorjachten: de kajuitvleugelboot Aquavite, ge heel van aluminium gemaakt. Het vaartuig, dat 8 zitplaatsen telt, kan een snelheid van 55 km per uur bereiken. Een elektrische 10 liter-koelkast <6 Volt), die is uitgerust met een regelbaar tropen-aggregaat. Dit apparaat zorgt ervoor, dat de koelkast ook bij grote hitte (40 graden C en hoger) goed blijft functioneren. Een koffiemolen in zakformaat: 11 cm hoog, 7 cm breed met een gewicht van slechts 320 gram. De molen heeft verschillende stan den, waarmee de bonen tamelijk grof, maar ook stoffljn kunnen worden gemalen. Plastic ramen in het dak van een grote stationaire tent. Al lang worden plastic ramen gemaakt In de luifelzijstukken, maar thans is het ook aangebracht in het dak van verscheidene tentty pen van het Franse merk Caba- Een strijkplankje van ca. 50 cm lengte, dat door middel van uitklapbare pootjes op de kamp tafel kan worden gezet. Nu er steeds meer langdurig en statio nair wordt gekampeerd, is zo'n strijkplankje heel bruikbaar. Een nieuwe kaarslantaarn. Ter wijl de butaangaslamp voor ver woede lezers onder de kampeer ders onvervangbaar is, blijft er toch een grote vraag naar kaars lantaarns voor hel rustig babbe len vóór de tent. Deze lantaarn, werkend op een grote blokkaars. zal bij de wat meer romantisch aangelegde kampeerders zeker in de smaak vallen. Trainingspakken van warme, syn thetische vezel: nylon buitenkant en dacron wattéring. Vooral van nut voor kampeerders in het voor- en naseizoen. Kamperen duur? Een lilliputter onder de motorvaartuigen: de polyester Kencal, die met een lengte van 2,50 m, een breedte van 1,37, een diepgang van 15 cm en een gewicht van 40 kg vier personen kan vervoeren. Inclusief de 9 pk motor kan het bootje op het dak van de auto worden meegenomen. De prijs: 980, Meer polyester. Dat is de algemene tendens in de schepensector. Een tendens, die er eigenlijk al jaren is. Het polyester blijkt steeds meer ter rein te winnen, al is het traditionele hout zeker nog niet verdwenen. Vrij wel unaniem zijn scheepsbouwers van mening, dat kunststoffen nog veel meer mogelijkheden bieden voor de bouw van jachten. Elk jaar worden nieuwe polyesters uitgevon den en men acht het niet onwaar schijnlijk dat de toekomst (die mis schien niet eens zo ver ligt) verras sende nieuwigheden op dit gebied zal opleveren. Lichtmetaal (aluminiumlegerin- gen). waarvan men voor de komst van de polyesters veel verwachtte, wordt weer iets meer toegepast dan lange tijd het geval is geweest, vooral voor dekhuizen en andere opbouwen van grotere jachten, maar ook voor kleine tot middelgrote bo ten. Zo zijn op de expositie enkele aluminium motorboten en -jachten en ook een zeegaand zeiljacht van dit materiaal te zien. Staal blijft vooral in de Neder landse jachtbouw, die een waai meesterschap in de verwerking van dit metaal bezit een belangrijk materiaal. Opvallend is. dat het voor zeer kleine boten wordt toegepast en zelfs voor betrekkelijk kleine (8 tot 9 meter lange) zeer snelle motor kruisers, waarbij men het wegens hun zwaarte niet zou verwachten. Klassen In de categorie zeilvaartuigen wor den verschillende boten van de in Nederland bestaande eenheidsklassen getoond. Nieuws zal de bezoeker hier niet zien: nieuwe (internationale) klassen zijn op zijn vroegst eerst het volgend jaar te verwachten. Wat de klasseloze open toerzeil- boot betreft: de belangstelling hier voor blijkt tanende te zijn. Er zijn dan ook maar enkele hiervan geëx poseerd. o.m. twee katamarans. Heel anders is het gesteld met 'het kleine al of niet trailbare zeilkruiser- tje. Ook dit jaar weer zijn er enkele nieuwe typen bijgekomen. Algemene tendens In deze catego rie: een grotere geschiktheid voor wat ruwer water en steeds kleinere afmetingen. Het kleinste bootje van deze groep, dat is te zien, is slechts 4,5 meter lang (even lang als een Finnjol), maar heeft toch twee vaste slaapplaatsen. Ook bij de grotere kajuitjaehtjes en jachten valt op hoe men van jaar op jaar meer met de ruimte binnen in het schip weet te woekeren, terwijl daarbij een duidelijke trend naar meer „privacy" (bijv. een dubbe le kajuit bij scheepjes waarbij men zoiets nog maar een paar jaar terug niet mogelijk achtte) aan de dag treedt. De groep motorvaartuigen geeft een juiste weerspiegeling van de sterk stijgende (sterker dan voor het zeilen) belangstelling voor deze lief hebberij: het aantal geëxposeerde exemplaren is opnieuw gestegen. Bij de motorboten en -jachten zijn twee trends duidelijk constateerbaar. Dc ene voert naar de simpele, robuuste, langzame open of kajuitboot, waar bij men opvallend veel naar het vlettyipe grijpt en de andere naar de snelle open of kajuitmotorboot met buitenboord- of ingebouwde motor. Ook hier een streven naar meer geschiktheid voor ruwer water en naar meer „privacy". Wat de motor-zeilvaartuigen be treft: de op de expositie getoonde vaartuigen van dit type behoren tot de middelgrote jachten. 76.000 jachten De bezoeker zal in al deze catego rieën een rijke verscheidenheid aan modellen treffen. Een interessante schouw van het technisch kunnen van Nederlandse scheepsbouwers, die van wereldnaam is. Zij zullen dat staat nu al vast stromen bezoekers trekken. De watersport krijgt steeds meer enthousiaste beoefenaars, ge tuige alleen al het stijgende aantal jachten in Nederland: op het ogen blik ruim 76.000. In de enorme hallen staan de honderden jachten grote en kleine keurig in rijen opge steld, klaar om de bezoekers te ontvangen. Hoe duur is een kampeeruit rusting? De standhouders kunnen het de bezoeker precies voorre kenen. Voor de hand ligt echter, dat veel afhangt van de wijze waarop men wenst te kamperen. Voor een gezin met twee kinderen, dat het heel eenvoudig wil doen, kan men voor een kleine zeshonderd gulden al een complete uitrusting kopen. Daarbij zijn dan twee tenten inbegrepen: één voor de ouders en één voor de kinderen beide tenten van eenvoudige afmetingen. Ook de noodzakelijke attributen als slaap zakken, bedden (schuimplastic), keuken-meubilair en -uitrusting kortom: alles wat men op een kam- peertocht nodig heeft voor de huis houding.- Duurder kan het natuurlijk ook. Wil men per se een bungalowtent dan betaalt men daar alleen al gauw een vierhonderd gulden voor. En ook de andere attributen kan men uiteraard in een luxere uitvoering krijgen. Aanhangwagen Een probleem is dikwijls het transport van de (toch wel omvang rijke) uitrusting. Deze neemt nogal wat ruimte in beslag en weegt meestal meer dan 100 kg zodat het een vrij onhandelbaar geheel vormt op het imperiaal. Daarom zal men er goed aan doen de hele zaak in een tweewielig aanhangwagentje te ber gen, waartoe de auto moet worden uitgerust met een trekhaak. Aan te bevelen is. dat voor kinde ren en ouders aparte tenten worden aangeschaft, ook als men een bunga lowtent wil. De kinderen zullen het „echter" vinden in hun eigen tent te slapen en bovendien zal de moeder des „huizes" gemakkelijker orde op zaken kunnen houden in de tent. Na een uurtje oefenen merkt nie- fnand meer wat van het aanhangwa gentje. Voordeel is ook, dat het uurgemiddelde van de auto aanzien lijk hoger komt te liggen dan wan neer men alles op het imperiaal zou In de tentensector lijkt de bun galowtent het pleit te hebben gewonnen. Er staan er meer dan vorige jaren. De kampeerder blijkt er de voorkeur aan te geven boven de combinatietent, de tent dus met luifel. De reden ligt voor de hand: de bungalow biedt bij gelijkblijvend bodemoppervlak aanzienlijk meer bewoonbare ruimte dan de combinatietent. Veel belangstelling is er voor de grote standaardbungalow, die tegen woordig bijna overal met een losse keuken en al of niet losse luifelstuk- ken is uitgerust. Als trektent is hij niet geschikt het opzetten en afbreken vergt té veel tijd, maar als min of meer permanente vakantie verblijfplaats is hij ideaal. Naast dat standaardtype komt de laatste jaren zij het wat weifelend ook de lichtere en kleinere bunga lowtent er steeds meer in. Gewichts besparing bereikt men hier door lichtere frames en doek, terwijl door ingenieuze constructies ook het volu me aanzienlijk geringer is dan de grote tent. Week-end-tent Maar niet alleen verkleining van het gewicht wordt nagestreefd. Als gevolg van een duidelijke tendens naar langdurig stationair kamperen zoekt een gedeelte van de fabrikan ten naar tenten, die men ergens drie tot vijf maanden neerzet en die men in die periode voor een deel uitslui tend in de weekenden bewoont. Hiervoor ontstaat een grote, geheel stationair bedoelde tent, die door verscheidene grote bedrijven op de expositie wordt gedemonstreerd. Het zal moeten worden afgewacht hoe dit stationair kamperen zich ontwikkelt. Maatregelen van terrein- exploitanten in verband met de gras mat op hun terreinen zijn niet ondenkbaar. Bij de kleinere tenten vallen ver scheidene exemplaren op, die on danks hun afmetingen toch enkele eigenschappen van de bungalow heb ben meegekregen, zoals de steile wand en de stahoogte. Een voorbeeld hiervan is de Andorra-tent. Een andere ontwikkeling: het in voeren van de asymmetrische bunga lowtent. waarvan het woongedeelte een grotere breedte heeft dan het slaapgedeelte. Een probleem voor de water sporters en dit vraagstuk wordt elk jaar groter is de vraag waar een ligplaats te vin den voor hun jacht. Met een pleziervaartuigenvloot van 76.000 boten (elk jaar stijgend met 20 procent) zal het steeds moeilij ker worden voldoende accommo datie te scheppen. Natuurlijk, er bestaan veel plan nen voor nieuwe jachthavens (het bureau voor watertoerisme noteerde er 40 in 1962, 50 in 1963 en 90 in 1964) maar de uitvoering blijft daar bij ver achter (12 in 1962, 14 in 1963 en 13 in 1964 gereedgekomen jacht havens)., In de'jaren 1960 tot en met 1964 droeg het Rijk met 3.1 miljoen gulden bij tot de aanleg van 22 jachthavens. Naast de door het Rijk gesubsidieerde projecten (liggend in de recratiegebieden) zijn er dan nog talloze, meestal kleinere werken, die met subsidies van provincies en ge meenten dan wel geheel op kosten van verenigingen, stichtingen of par ticulieren tot stand worden gebracht. Deze subsidiepolitiek leidt er echter toe, dat er wel heel sterk een accent komt te ilggen op de nieuwe water sportgebieden, waardoor andere, ook belangrijke, watersportstreken een beetje in de verdrukking komen. Het ligplaatsen-tekort is het grootst op de Zuidhollandse en Utrechtse plassen, op enkele Friese meren en in en rond grote steden. Verwacht wordt echter dat het ont staan van nieuwe watersportgebie den, zoals het IJ-meer bij Amster dam en de grote Delta-meren in de toekomst een belangrijke afvloeiing van de drukke plassen zullen be werkstelligen. Ook de toenemende belangstelling voor boten, die op een aanhangwagen achter een personenauto kunnen worden vervoerd, wijst er op, dat men steeds meer bereid is het voor zijn vaargenot verder van 'huis te zoe- Is de watersport voor de man met de smalle beurs onbereikbaar? Met de aanschaf van een volledige uitrus ting is inderdaad een flink bedrag gemoeid: ten minste ƒ1250 voor een zeilscheepje ter grootte van een Vaurien. De weinig bemiddelde adspirant-zeiler of motorbootvaarder kan zich echter tot soms wel circa 45 pet. van dat bedrag besparen door zelf zijn boot te bouwen. Een kleine zeil- of motorboot heeft men dan al vanaf een bedrag, dat de prijs van een tv-toestel of van een bromfiets nauwelijks te boven gaat. Verscheidene werven, waaronder ex posanten op de Hiswa houden met deze arnateurbouw rekening en brengen bouwpakketten of kale rompen op de RH» markt" Hoever deze ontwikkeling al is voortgeschreden wordt wel aangetoond door het niet minder dan 16 meter lange zeewedstrijdjacht van gewapend polyester, dat in kale romp kan worden geleverd. Naast het gebruik maken van bouw pakketten komt het verder meer en meer voor, dat een adspirant-eigenaar volstaat met het laten bouwen van het casco van zijn droomschip om dit dan 2eIf ,te voltooien. Ook dat betekent een 3^aS»rowe8®Hli8wl aanzienlijke kostenbesparing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13