Nieuwe leidse Courant Schmelzer legt vragen J aan fracties voor I Liverpool-Köln op 17 maart Daarna ronde-tafelgesprek Vijf zwaar gewonden bij gasexplosie Arabische liga dreigt Bonn met breuk Zeldzaamheid Commentaren Optreden politie Selma werd fel gehekeld Fortuin van slechts f 150 CHRISTEUJK-NATIONAAL 0AG81A0 Abonnementsprijzen Dingdag 9 maart 1965. 45ste jaargang N Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. overdag zonnige perlo den. zwakke wind. Vannacht temperatu ren om het vriespunt, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of ietc hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vangzeil redde twee vrouwen en een baby AMSTERDAM. Een vangzeil heeft [gistermorgen het leven gered van twee vrouwen en een baby, die door een op de derde verdieping waren opgeslo ten. Toen gistermorgen in alle vroegte brand uitbrak in een hoog pand aan de hoofdstedelijke Grote Kattenburgerstraat honden mevrouw Tibbe en haar zeven maanden oude kind, zomede mevrouw Weijermans, de straat niet meer berei ken. Verstikkende rookwolken kolkten langs het trapgat naar boven en noopten de ingeslotenen zich op de derde ver dieping terug te trekken. Brandweer lieden spanden een zeil. waar eerst de baby in werd geworpen. Vervolgens sprongen beide vrouwen naar beneden. Behalve de schrik en angst liep nie mand gevolgen op. tf, De Europese voetbalfederatie heeft de wedstrijd LiverpoolF. C. Köln definitief vastgesteld op woensdag 17 maart. De wedstrijd in de kwartfinales de Europe-beker zou 3 maart wor- gespeeld, maar werd op het laatste nippertje wegens hevige sneeuwval af gelast. Als scheidsrechter is opnieuw de Deen Hansen aangewezen. HORST In Evertspord gemeente Se- venum is gisteravond de vierjarige Frie da Hoeijmakers met haar fietsje door een auto aangereden. Zij was op slag dood. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG In het Tweede-Kamergebouw vinden dezer dagen frac tievergaderingen plaats, die voor het verdere verloop van de informatie- Schmelzer van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. De informateur heeft gisteren en vandaag de fractieleiders van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U. enkele „vraagpunten" inzake het omroepvraagstuk voorgelegd, waarover de vier fracties zich moeten uitspreken. Die van K.V.P. en A.R. vergaderden reeds vandaag; de liberale en chr.-historische fracties komen morgen bijeen.. Politici zijn eraan gewend, pers- fotografen te ontmoeten. Zo zijn ook de informateur, drs. W. K .V. Schmelzer en de komende en gaande man op het kabinet van Algemene Zaken, waar de be sprekingen plaatshebben (zouls hier VVD-er mrW. J. Geertse- ma) veel gefotografeerde men sen. Extra aardig betoonden zij zich voor de dertienjarige Ed Apol. die voor .jzijn" krant (schoolkrant Openbare determi- neerschool Zonnebloemstraat in Den Haag) een plaatje kwam schieten. [lavage was groot in A dam AMSTERDAM Vijf mensen werden gisteren ernstig gewond toen op onverklaarbare wijze ondergrondse gasleiding in de twee de Jan van der Heidenstraat, hoek Van Woustraat, explodeerde. Tot de ernstige gewonden behoorden twee monteurs van het gemeentelijke energiebedrijf, die bezig waren met het aansluiten van een gastoevoer- leiding onder een trap; één hunner kreeg hevige brandwonden. De i rige gewonden werden op straat ge troffen door rondvliegende glas scherven van stukgesprongen ruiten. Van tenminste 30 woningen bleef geen ruit heel. De directiekamer en de boek houding van een firma in bouwmateria len werden volledig vernield en eer muur van vijftien cm dikte en drie ir lengte werd in zijn geheel door de he vige luchtdruk weggeslagen. De direc teur. de onderdirecteur en de secretaresse bevonden zich op het moment van ontploffing toevallig in de naastgelegen Uit de antwoorden van de fracties op de vraagpunten kan de informateur opmaken hoever elk van de vier par tijen bereid is te gaan of niet te gaan. Van deze antwoorden zullen de frac tieleiders hem nog deze week in ken nis stellen. Het is mogelijk dat dc in formateur, na de fractiestandpunten te hebben gehoord, tot de conclusie komt dat de tegenstellingen niet te over bruggen zijn en dat het derhalve geen zin heeft de pogingen om de breuk in het kabinet te helen voort te zetten. Dan kan hij eind deze week een nega tief rapport aan de Koningin uitbren gen Maar misschien bieden de fractie- antwoorden nog wel enig perspectief vooa een compromis en im dat geval zal de Lnformarteur hoogstwaarschijnlijk de fractieleiders gezamenlijk uitnodigen een soort ronrie-tsfelge?prek. dan de beslissing moet brengen, (tenzij nadien nog nieuw fractieberaad nodig mocht blijken) 4,5 uur Geheel volgens het program heeft de informateur gisteren achtereenvolgens gesproken met WD-fraetiieleider Geert- waarnemend KVP-aanvoerder Van der Ploeg en AR-fractievoorzitter Smal- lenbroek Vanmorgen sprak hij met CHU. leider Beernink Hei onderhoud Schmel- •Geertsema duurde niet minder dan Koning Hassan zegt bezoek a f Nasser noemde Westduitsers vier en een half uur ivan 's morgens elf tot 's middags half vier). Na afloop klaarde een zichtbaar vermoeide heer Geertsema; „Ik ben optimistisch noch pessimistisch". De informateur maakte met het viertal nog geen afspraken een volgende ontmoeting. De aan de fracties voorgelegde gen zijn nog niet precies bekend, i ze hebben uiteraard vooral betrekking op de twee belangrijkste „knelpunten" waarop het overleg in het kabinet-Ma- rijnen is vastgelopen: de verplichte menwerking in N.T.S.-N.R.U,-verband waaraan (naar de mening van de meer derheid in kabinet en Kamer) ook dc nieuwe zendgemachtigden zich op een of andere manier zullen moeten onderwer pen, en de verdeling van de reclame opbrengst. Naar verluidt heeft de informateur tij dens zijn onderhoud met de fractielei ders zelf (nog) geen compromdsoplossin- gen voor beide punten gesuggereerd. Hij wil eerst hef fractieberaad afwachten om te zien of een synthese nog de moeite van het beproeven waard is Met dc fractievoorzitters heeft hij tot dusver al leen de mogelijkheden enigszins gepeild Bakzeil ader,' verr; BONN/KAIRO/TEL AVIV De Arabische landen onder aanvoering president Nasser hebben West- Duitsland op ondubbelzinnige wyzc doen weten dat aanknopi plomatiekc betrekkingen met Israël onvermijdelijk een breuk tussen dc Arabische staten en Bonn tot gevolg wl hebben. President Nasser schold in een "Jn heftigste redevoeringen sinds ja ren de Westduitsers voor verraders uit «n koning Hassan van Marokko heeft zijn officiële bezoek aan Bonn. dat "olgende week zou beginnen, afgelast De Westduitse afgezant Birrenbach is Overeenkomst kernenergie België, Rusland en Nederland (villen samenwerken MOSKOU Het Belgische Commissa- 'ïaat voor atoomenergie en het Reactor Cenerum Nederland enerzijds en de Sov- M staatscommissie voor atoomenergie anderzijds hebben een overeenkomst ge kkend over kernenergie. De overeenkomst beoogt uitwisseling Vjn groenen deskundigen (maximaal vijf» 'Oor perioden van ongeveer drie weken van stagiaires voor perioden van zes ">aanden en van gegevens, rapporten en 'ochnische instrumenten. Voor deze uit wisseling wordt elk jaar een nieuw pro Panima opgesteld. zijn besprekingen met Israël in het groot, ste geheim begonnen, terwül de grootste oppositiepartij, de nationalistische He roeth, een motie indiende waarin ver zocht wordt het Duitse verzoek af t« Bondskanselier Erhard verklaarde gisteren dat als er consequenties moch ten voortvloeien uit de Westduitse po litiek inzake het midden-Oosten ..wij ons dan schrap moeten zetten er De kanselier sprak tot leiders C.D U Erhard zei dat hjj geen andere keus meer had en hij benadrukte, dat alle ministers, ook Schroder die een gematig de houding voorstond, het persoonlijke besluit van dc kanselier hadden goed gekeurd Ook Erhards partij stelde zich achter de kanselier. Nasser verklaarde voor een juichende menigte, dat ..de Duitse bondsrepubliek door haar politiek van verraad en leugen had laten blijken dat zij het ergste kolo nialistische land is en dat zij het lonialisme vertegenwoordigt". Nasser zei te zullen wachten met represailles tot de Arabische landen een gemeenschappelijk standpunt hebben ingenomen. De raad van de Arabische Liga kwam vandaag in spoedzitting bijeen om een verzoek te bespreken een topconferentie van Arabische staten aan deze kwestie De rede van Nasser was zeer vijandig jegens Israël. De Egyptenaar had het over bloed, zweet en tranen, en: de weg naar Palestina zal doordrenkt zijn met bloed. Onder de grootste geheimhouding Is het overleg tussen de afgezant van Er hard. Blrrenbaeh, en de Israëllsehe rege ring begonnen. Men weet niet waar het gesprek plaats heeft en wie eraan deel- Birrenbachs naam kwam niet eens voor op de passagierslijst van het vliegtuig waarmee hij arriveerde Oud-premier Ben Goerion juichte het besluit van Er hard toe. „zij het. dat het wat te laai komt" Over het algemeen is de stem ming in Israël gunstig voor Bonn. al hoort men ook dat Israël zich laat gebrui ken voor de Westduitse politiek jegens Nasser. Op het punt van de verdeling dc reclame-opbrengsten schijnen dc liberalen el bereid bakzeil te halen- Hun aan vankelijke eis, dat de omroep die dc j leeste reclame aantrekt daarvan ook hetj leeste geldelijke profijt dient te trek ken, zouden zij willen laten vallen door| genoegen te nemen met het storten van; alle reclamegelden in één kijkpot Dit afstand-doen van het denkbeeld om dei commerciële televisie door een achter-! deurtje binnen te smokkelen (waartegen zaterdag ook de Unieraad van de C H.U. zo duidelijk stelling heeft genomen), Is al een belangrijk winstpunt. Blijft echter over het uiterst contro versiële punt van de verplichte sa menwerking. waarvan de liberalen niet willen weten, omdat naar hun mening in het kader van de huidige N.T.S. en N.R.U de ..onafhankelijkheid'" van de nieuwe concessionarissen niet tot haar recht zal komen (zoals bekend eiste de V V D. voor de nieuwe omroepen ook een aantal zenduren op, dat de andere partijen als onredelijk van de hand we zen). Het kabinet kwam hier niet uit en het mag geen verwondering wekken als straks ook de reconstructiepoging van drs. Schmelzer op deze zaak strandt. (Voor vervolg zie pag. 6) Oostenrijker in arrest Duitse en Ned. meisjes verkocht aan sjeiks GRAZ lOostenrijk) De Oostenrijk se politie heeft gisteren in samenwer king met Interpol de 36-jarige elektri cien Konrad Otter gearresteerd, die er wordt verdacht twee Nederlands* ier Duitse meisjes als blanke sla- :n te hebben verkocht aan rijke oliesjeiks in Koeweit. De politie vond op de elektricien notitieboekje met de namen van Uit een onderzoek bleek later es die al geruime tijd als mist werden opgegeven in het notitie boekje stonden vermeld. Otter en een vriend die door de poli- e nog wordt gezocht, verkochten de meisjes, vooral blondines, aan rijke Arabieren die er een harem op na hou- De Oostenrijker had een eigen metho- om zijn slachtoffers te strikken. Hij ouwde ze eerst en bracht hen naar Koeweit waar hij ze daarna in de steek liet. na het eerst op een akkoord- te hebben gegooid met een koper De politie onderzi ekt nu of de vrou- 'en tegen hun zin of onder valse voor- •endsels de reis naar Koewit hebben gemaakt. Wanneer het inderdaad het geval is zal de elektricien ontvoering n laste worden gelegd ROTTERDAM In Lommei 'België) gisteren de 42-jarige matroos A J M. Goossens uil Rotterdam bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De explosie die volgens enkele wonenden te vergelijken was met neerstortend vliegtuig, veroorzaakte dusdanige luchtdruk dat de bezoekers van een café aan de overkant enkele meters van hun plaats werden geslin- De Amsterdamse officier van Justitie, mr. G. R. Nubé. verscheen ter plaatse om zich persoonlijk op de hoogte te stel len. Shock Gaat Prins naar begrafenis van koningin Louise? DEN HAAG/STOCKHOLM Prins Bernhard zal zaterdag waar schijnlijk het Koninklijk Huis ver tegenwoordigen bij de begrafenis van koningin Louise van Zweden. Wanneer de Prins, die op het ogen blik ziek is, daartoe niet in staaf is, zal een der prinsessen de begrafe nisplechtigheid bijwonen. Dit is gisteren door het particulier se cretariaat van H.M. de Koningin bekend gemaakt. Wegens het overlijden van de Zweedse vorstin zal het hof een week Het stoffelijk overschot van koningin Louise is gisteren var. het S; Goeran ziekenhuis naar het koninklijk paleis overgebracht, waar de eenvoudige kist die met de Zweedse vlaggen gedrapeerd s. in de hofkapel is opgebaard Hertog t an Windsor weer geopereerd LONDEN De hertog van Windsor s voor de tweede maal aan zijn linker- )og, waarvan het netvlies is losgeraakt, geopereerd. Hij heeft volgens een mede deling van het Londense ziekenhuis, waarin hij wordt verpleegd, de operatic goed doorstaan. Tien dagen geleden was de hertog voor de eerste maal aan zijn oogaandoening geopereerd. De heren Va zaten achter 1 ma Eterntt. kamer het gas ontplofte. Met het gefotografeerde gevolg. Geslaagde Franse raketproef PARIJS Voor het eerst heeft de Franse luchtmacht gisteren met succes een proef genomen met een raket van het type Emeraude. Dc vorige drie proeven waren mislukt. De lancering geschiedde op de Franse raketbasis te Hammaguir in het Algerijnse deel van de Sahara. Beroepsinbreker HELMOND. De politie arresteerde de vijftienjarige Harry B.. die ondanks zijn jeugdige leeftijd al meer dan hon derden inbraken in scholen en parochie huizen pleegde. Toen hij acht jaar was, kwam de eerste inbraak op zijn straf blad. Zijn buit was steeds zeer gering. Van de vijf gv... j.iden zijn er vier ln het Weesperplein ziekenhuis opgenomen Het zijn de 37-jarige J. H. Domna en de 21-jarige B. Lotze, monteurs in dienst bij het gemeentelijk energiebedrijf (met brandwonden), de 61-jarige mevrou Oud. die de eerste etage bewoont boven de plaats waar de monteurs aan hel werk waren (eveneens met brandwon den) en een passerende bromfietser, mej an Bremen', met een shock). De echtgenoot van mevrouw Oud kon na behandeling naar huis. Een voetgangster die door glasscherven was getroffen, werd op straat verbonden. Volgens de politie hebben circa 60 wo ningen glas- en of interieurschade op gelopen en werden 10 geparkeerde auto": of meer beschadigd. Een begin var brand, die ten gevolge van een steek vlam onmiddellijk na de explosie uit brak. werd spoedig bedwongen. Koningin brengt werkbezoek aan Zoetermeer e.o. DEN HAAG In de loop van de maand mei zal koningin Juliana een werkbezoek brengen aan enige gemeen ten in het gebied tussen Den Haag en Gouda. Volgens een mededeling van het particulier secretariaat van de Konin gin zal koningin Juliana zich uitvoerig bezig houden met de ontwikkeling van Zoetermeer, een van de gemeenten, die zij zal bezoeken. Waarschijnlijk in de tweede helft van mei. Behalve aan Zoetermeer zal de Ko ningin de-gemeenten Boskoop. Waddinx- veen. Moerkapelle. Benthuizen. Nootdorp en Pijnacker bezoeken. MEPPEL Een koe van de land bouwer K. Hofstede in Staphorst heeft een kalvertweeling geworpen, waarvan de een zwartbont en de an der roodbont is. Dit is volgens des kundigen een grote zeldzaamheid. "DEEDS mag worden vastgesteld, dat het bezoek van onze Kroonprin ses aan de West opnieuw een succes is geworden. Wederom is zij geko men, heeft zij gezien en heeft zij Destijds al hebben wij onze voldoe ning erover geuit, dat bezoek van le den van ons Koninklijk Huis en van hoge regeringspersonen aan de West blijkbaar gebruik gaat worden. Dat onderstreept de band die tussen de onderscheiden rijksdelen bestaat. En in de West mag men weten, dat hier op de bestendiging van deze band die intussen niet als een knellende band mag worden ervaren prijs wordt gesteld. De ontwikkeling van de techniek is aan een meer regelmatig bezoek zeker bevorderlijk. Zover waren wij destijds in onze betrekkingen tot Indië nog niet; zover zijn we nu in onze betrekkingen tot de West wel. Allengs is hier ontstaan een samen gaan. in erkenning van elkanders ge lijkheid en vrijheid. Persoonlijke be zoeken, als nu weer van de Prinses, zijn van een aard, dat ze aan de ont worpen structuur de inhoud kunnen geven van de menselijke persoon "PVEN heeft het geleken, alsof in een pijnlijke affaire het laatste woord zou zijn aan Egypte met zijn regeringsleider Nasser. Maar er zijn aanwijzingen dat de geschiedenis als nog een vervolg heeft en in een an dere richting. De lezer kent het tot dusver vrij trieste verhaal. De Duitse bondsrepu bliek had zich verbonden om aan Is raël wapens te leveren. Hierover ver bolgen dreigde Egypte Duitsland te raken op een tere plek, te weten met erkenning van Oost-Duitsland. Ge schrokken maakte West-Duitsland toen aan zijn verplichtingen jegens Israël een einde. Nasser, overmoedig geworden, heeft van vriendschapsbetoon jegens Oost- Duitsland niet willen afzien. Is dit het wat de Bondsrepubliek er alsnog toe brengt, de vriendschap met Israël te zoeken? Of spreekt het geweten hier beslissend mee? Wij hopen van harte het laatste. Ze ker is, dat de bondsrepubliek zich met de erkenning van Israël nieuwe problemen op de hals haalt. Maar ge paard gaande met dc zuivering van het eigen geweten, zullen die gemak kelijker zijn te dragen. Auto tegen boom: een dode ZWOLLE Op de rijksweg nabij Willemsoord (Overijssel) is gisteren de 21-jarige heer R. H. J. Huinink uit Lichtenvoorde met zijn auto tegen een boom gebotst en daarbij om het leven gekomen. ZEIST In het academisch ziekenhuis Utrecht is gisteravond de 14-jarige L. J. W Otters uit Zeist overleden aan de mondingen, die hij zondagmiddag bij aanrijding in zijn woonplaats had op gelopen. Hij zat bij een vriendje achter op de fiets. Bij het oversteken werden de jongens door een auto aangereden. McCormack: „Willekeurig machtsvertoon" WASHINGTON „Een schande lijke uiting van willekeurig machts vertoon", zo noemde gisteren di voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Mc Cormack, het krachtdadige optreden van de politie tegen de negerbetogers Selma. De democratische senator Ryan beschuldigde de gouverneur van Alabama, Wallace, ervan de po litie tot haar optreden te hebben ge ïnstrueerd. „Dit was een aanval met voorbedachten rade", aldus de reac tie van de Senator. (RITA) jard gulden, dat de Bank van Engeland hem naar zijn zeggen schuldig was gisteren weer naar huis vertrokken in het besef, slechts honderdvijftig gulden >or een onderzoek '000 gulden op de u zijn aangegroeid tegoed te hebben. Perring zegt. ruim 160.000 dollar te hebben besteed om aan te kunnen tonen, dat zijn overgrootvader ruim bank had staan, een bedrag dat door rente in al die jaren tot een waar fortuin. Functionarissen van de bank hebben hem echter medegedeeld dat zij zich £nld^uw™ ïet tefoed °P naam van Perring nauwelijks 150 Siilï? w?enS de- "O^ortumlyke" John het er niet bij te en laten zitten. Hy is van plan, in juru naar Londen terug te keren De Amerikaanse Nationale raad van kerken, waarbij talrijke protestantse groeperingen zijn aangesloten, heeft giste ren intussen, als reactie op een verzoek van de bekende neger-predikant Luther King, een beroep op predikanten en kerk leden gedaan om zich naar Selma te be geven en zich aan te sluiten bij de be togers voor opheffing der rassenscheiding, die vandaag voor de tweede maal willen proberen een protestmars te ondernemen naar Montgomery, de hoofdstad van de zuidelijke staat Alabama. De eerste, zondag ondernomen po ging, is zoals gemeld mislukt, omdat de betogers door de politie uiteen ge dreven zijn. De mars was bedoeld als protest tegen de beperkingen, waaraan de negers die in Alabama van hun stemrecht gebruik willen maken, on derworpen zijn. Afbreuk Het Opperste Gerechtshof In Washing ton verklaarde gisteren dat de voor de negerkiezers in de staten Mississipi en Louisiana geldende bepalingen afbreuk doen aan de rechten der kiezers. Het ministerie van justitie had ln verband met deze gang van zaken een aanklacht tegen de staat Mississippi ingediend. Deze was door een districtshof in Mississippi afgewezen. Het ministerie heeft thans een nieuw rechtsgeding aanhangig gemaakt. Het Opperste Gerechtshof heeft zich verder tegen een door de staat Louisiana uitgevaardigde bepaling gekant dat kie zers, die zich als zodanig willen laten in schrijven. een „redelijke kennis van de grondwet van Louisiana of van die der V.S. aan de dag moeten leggen. Deze be paling is een onderdeel van een plan om de negers in Louisiana het stemrecht te ontnemen en dat als zodanig aan zijn doel heeft beantwoord", aldus de mening van het hof. ook bij VASAS-D.W.S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1