Dr. Anton v. d. Horst (65 jaar) overleden T Uw probleem is het onze Verdeeldheid staat een krachtig beleid m de weg Sterke groei jeugdwerk van Geref. Gemeenten Krokodillen bleven weg voor prinses Beatrix Nederland moet verder ijken dan de EEG kijk Een woord voor vandaag Ds. Krop deelt mening van dr. Bushes r MAANDAG 8 MAART 1965* JTTEt Deskundigen over middenstand: Grote verspilling van geld, energie en mankracht nooit vier middensbamdscentrales rond de overlegtafel te verenigen zijn", aldus nu. Van de Kaa. Dr. Meulink (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In een speciale uitgave van het tijdschrift van de Stichting Ambachtspubli- citeit, dat geheel gewjjd is aan de actuele problematiek van het mid den- eu kleinbedrijf, wijst een groot aantal deskundigen er op hoe dringend noodzakelijk het is dat onder de georganiseerde mid denstand meer samenwerking tot stand komt. Velen zien het ge brek aan voldoende overleg en samenwerking als de kern der vele problemen, waarmee de middenstand van vandaag wor stelt. De demissionairestaatssecretaris van economische zakendrs. J. A. Bakker, die ook een bijdrage aan dit nummer van „Kroniek van het Am bacht" leverde, verklaart het te be treuren dat tussen de privaatrechte lijke organisaties in het midden- en kleinbedrijf de samenwerking te wen sen overlaat. Dit komt aan de doel matigheid van het beleid zeker niet ten goede, aldus de bewindsman, die de situatie ook aan de publiekrechte lijke kant niet optimaal vindt, zij het dat hier de oorzaak van heel andere aard is. Krachteloosheid „Nergens is de verspilling aan geld, mankracht en energie in het algemeen zo groot als in onze kringen. Wie spreekt over besluiteloosheid krachteloosheid van het midden kleinbedrijf, vindt hier belangrijke oorzaken." Dit schrijft drs. A. G. Hil- brink, directeur van het bondsbureau van de Kon. Ned. Middenstandsbond, en hij voegt daaraan toe: „De enorme ver pilling van energie en geld zet z' h voort in de verdeeldheid die or ganisatorisch in de privaatrechtelijke sector heerst. Gaat het midden- en kleinbedrijf zich representeren dan ontmoeten wij op zijn minst drie, soms een nog groter aantal vertegen woordigers van belangen, die in wezen dezelfde zijn." De algemeen secretaris van de Chr. Middenstandsbond, mr. M. G. van de Kaa, is van mening dat de verantwoor delijke bewindsman, die belast is met de vraagstukken vaii het midden- en klein bedrijf, bij de vervulling van zijn moei lijke integratie-opdracht toch minimaal verwachten mag dat deze sector bereid en in staat is als representatieve ge sprekspartner op te treden. Sedert het versohijnen van de tweede Middenstands nota (in 1959) is men op dit punt niets gevorderd. ..Het is hoogst onbevredigend en niet in het belang van het midden kleinbedrijf om steeds verdeeld te m ten optreden, omdat er wel drie mi Het Tweede Kamerlid dr. J. Meulink (a.r.) pleit eveneens voor een grotere concentratie en samenwerking op het ge bied van de middenstandsorganisaties. Het moet z.i. niet alleen komen tot een fusie van de drie middenstandsinstituten, ook moet heel het organisatie vraagstuk op de helling. „Vier midden standsbonden, twee hoofdbedrijfschappen ;n Raad voor het Midden- en Klein bedrijf, deze zeven kunnen niet als onaf hankelijke republieken opereren. Er moet nauwe samenwerking komen, welke leidt tot èen gelijke gedragslijn, opdat de overheid één gesprekspartner tegenover zich krijgt." „Hopeloos" Het Tweede Kamerlid J. Reehorst (soc.) concludeert dat „eert hopeloos verdeelde middenstand in het tijdperk van 'de pres siegroepen geen poot aan de grond krijgt". En hij vraagt zich af: f,Wanneer staan in de middenstand de leiders op, die be reid zijn om aan een werkelijk ronde tafel te gaan zitten en wanneer worden degenen afgezet die dat tegenhouden?" mr. A. F. H. C. Schrijvers, voorzit- .ran de Raad voor het Midden- er Kleinbedrijf, vind/t dat het geen verwon dering behoeft te wekken dat het over leg met de overheidsinstanties nogal te wensen heeft overgelaten, omdat de in het midden- en kleinbedrijf bestaande organisatorische verhoudingen een scher pe positiebepaling m.b.t. het overheids beleid bijna nooit mogelijk maken. Vol gens hem moet gestreefd worden naar één beleidsinstantie, die namens het ge hele midden- en kleinbedrijf kan spreken. Een groot aantal van de deskundigen ie in „Kroniek van het Ambacht" aan het woord zijn, bepleit ook de Instelling van een apart ministerie voor de mid denstand. Tegen verlenging ver j aringstermijn BERLIJN Zesenzeventig hoogte raren in het staats- en het strafrecht aan Westduitse universiteiten hebben ln een gemeenschappelijke verklaring verlenging van de verjaringstermijn voor nazimisdaden onvermijdelijk ge noemd. Hun verklaring zal aan alle leden van de bondsdag worden toege zonden. Ook de vooraanstaande predikant ds. Heinrich Grüber heeft gisteren bij de opening van een jbroederschaps- week" van verschillende gezindten een oproep gedaan -voor verlenging van de verjaringstermijn. Ds. Grüber, die zelf naar een concentratiekamp wend gezonden omdat hij Joden had geholpen, noemde ihet dringend nood zakelijk, dat het Duitse volk zich ontdoet van degenen, die bloed aan him handen hebben, als het de rest van de wereld wil laten zien, dat het echt veranderd is- De evangelische bisschop van Ber lijn, dr. Otto Dibelius heeft echter in een radiouitzending zijn opvatting, dat de verjaringstermijn niet mag worden verlengd, toegelicht. Hij ver klaarde zeer bepaald niet de bedoe ling te hebben, -misdadigers de hand 'boven het hoofd te houden. Hij hoopte echter, dat het de juristen, die zich met deze kwestie bezig houden, zou lukken om een uitweg te vinden, waardoor de nazi-misdaden verder gestraft konden worden, zonder dat de hoogheid van het redht zou wor den aangetast Bisschop Dibelius stelt zich name lijk op het standpunt, dat verlenging van de termijn een daad van wille keur zou zijn, die niet in staat is, het Duitse volk respect voor het recht bij te brengen. Liever geen overheidssubsidie (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het jeugdwerk in de Gereformeerde Gemeenten ver toont nog steeds een sterke uit breiding. Zaterdag kon op de jaarvergadering worden meege deeld, dat het aantal verenigingen thans 52 bedraagt (vorig jaar 48) met een totaal ledenaantal van 984 (853). Deze groei heeft een reorganisatie noodzakelijk gemaakt. Het Landelijk Verband van Jongelingsverenigingen is nu omgezet in de Bond van Jeugd- en Studieverenigingen, onderveeld in vijf distrikten, waarbij 25 Jongelings- Boottoch t op Nickerie-rivier PARAMARIBO Prinses Bea trix heeft zaterdag kunnen zien wat Suriname op het gebied van de landbouw presteert. Zij be zocht daartoe het district Nicke- rie, helemaal in het uiterste n.w. van het land, een deel met over wegend Hindostaanse bevolking. De Prinses ontving de bij de Hindostani gebruikelijke mala's (bloemenslingers). Bij de andere geschenken was het belangrijkste product van dit district: rijst. Na een korte rustpauze begaf de Prinses zich door de polder naar de Nickerie rivier om vandaar met een boot naar Wageningen te varen. Op Andriessen opent V oor jaar sheur s UTRECHT Nederland moet verder kijken dan de EEG. De Kennedy-ronde geeft de Neder landse industrie meer kansen in andere industriële landen en, op langere termijn, ook in de ontwik kelingslanden, waar de koopkracht weliswaar nog ontbreekt, maar waar de behoeften enorm zijn. Dit zei de demissionaire minister van economische zaken, prof. dr J. E. Andriessen vanmorgen bij de ope ning van de Voorjaarsbeurs. De kabinetscrisis kwam ook nog even om de hoek kijken in de ope ningsrede van de minister. Hij ver telde dat de leden van het demissio naire kabinet voorzichtig zijn met het aansnijden van nieuwe zaken. „Voor mij is de opening van de Jaarbeurs iets nieuws, maar ik heb een steek houdend verweer tegen eventuele kri tiek, namelijk dat de Jaarbeurs een heel goed lopende zaak is". Dat laatste bleek wel uit de gretige aanwezigheid van exposanten en be langstellenden uit de hele wereld, illustratief voor de vraag naar vrye wereldhandel. Minister Andriessen voegde daaraan toe. dat het demissio naire kabinet ook steeds zal blijven Ijveren voor deze vrije handel NUTTIG De minister zei dat soms wel de indruk leeft dat de overheid zich met alles bemoeit, maar het is toch nog steeds zo dat de grondslag voor de economie wordt gevormd door de ondernemers die produceren en handel drijven. De overheid stuurt soms bij, zo zei hij, maar ze moet niet zelf sturen omdat dat de waardevolle grondslag zou aantasten waarop onze maatschappij rust: „Het is nuttig voor Iemand uit Den Haag, daar nog eens met zijn neus boven op te worden gedrukt", aldus de minister. Minister Andriessen memoreerde dat de struktuur van het bedrijfsleven wordt gevormd door zowel groot-, midden- als kleinbedrijf. Het is vol gens hem echt niet zo dat het midden bedrijf alleen voor de thuismarkt moet werken. Juist met het oog op de hui dige ontwikkeling moeten de midden bedrijven zich op de buitenlandse markt gaan oriënteren. Gelukkig was hierin al een verandering ten goede te constateren, aldus minister Andries sen. Ten slotte, sprekende over het be lang van voldoende investeringen, noemde de minister fusies en andere vormen van concentraties geen ver keerde zaak, omdat men door samen werking meer kracht kan ontplooien. „Beter samenwerking nu, dan op een later ogenblik „overname" door een buitenlandse onderneming". PSO wint verkiezing Studentenraad V.U. AMSTERDAM Na de ledenraads verkiezingen van de Algemene studen tenvereniging Amsterdam (ASVA), waar- In de studentenvakbeweging (SVB) de absolute meerderheid behaalde, zijn thans ook verkiezingen gehouden voor de studentenraad aan de Vrije Universiteit ln de hoofdstad. De stembusoverwinnaar werd hier de Progressieve studentenor ganisatie (PSO), die met 12 van de 25 zetels echter net geen absolute meerder heid verkreeg. Van de 13 overige zetels gingen er 6 naar de Studentenvakbewe ging en 7 naar Algemene studentenbelan gen. In de ASVA-ledenraad hebben de PSO en de SVB resp. 4 en 30 zetels. Algemene studentenbelangen nam niet aan de ASVA-verkiezingen deel. FRANKFORT Een Egyptische stu dent heeft zondag politiek asiel in d« Bondsrepubliek gevraagd toen het vlieg tuig. waarmeede hij va Mnskou naai Cairo reisde, onverwacht een landing te Frankfort maakte. Hij zou econor de Sowjet-unie hebben gestudeerd, het land zijn uitgewezen. Het vliegtuig zou een tussenlanding maken in Praag, maar week vanwege het slechte weer uit naar Frankfort. hef moment dat de Prinses uit de auto stapte begon het te regenen. De Prin ses stond juist te praten met de districtscommissaris, omdat zij met een snelle speed-boot zou willen varen. Haar parapluie was er al aan te pas gekomen. Ze kon evenwel dcor de re gen niets anders meer doen dan onder een afdak te gaan schuilen temidden de bevolking. „Ik heb een extra jurk bij me", zei de Prinses tot een der dames van haar gevolg, daarmee aanduidend, dat ze toch wel graag per speed-boot zou gaan. De districts iris die steeds de lucht be keek besliste echter anders. Er moest een soort salonboot aan te pas komen om de prinses naar Wageningen te brengen. Natuurlijk werd het droog en bleef het droog. Geen krokodillen Éen van haar eerste opmerkingen na de tocht van ongeveer een uur, was: „Ik had gehoopt krokodillen te zien, maar dat is niet erg gelukt". Even la ter kreeg ze toch haar krokodil, zij het van klein formaat en opgezet, aangeboden, door een klein meisje, als geschenk van de bevolking. Zondagmiddag heeft de jeugd van iriname prinses Beatrix een bloemen hulde gebracht. Dit gebeurde tijdens een défilé van ongeveer 6.000 kinderen van verschillende jeugdorganisaties. Dat de Prinses zelf de kinderen niet vergat bleek toen zij tijdens de rond gang via een microfoon meedeelde, dat de kinderen vandaag een vrije dag den hebben, een mededeling waarop geestdriftig werd gereageerd Na het défilé heeft de Prinses kerkdienst bijgewoond in de hervormde kerk. Na Beran weer hoop voor Mindszenty BOEDAPEST Waarschijnlijk zal bisschop Agostino Casaroli, hoogste on derhandelaar van het Vaticaan in Oost- Europese zaken nog voor Pasen naar Boedapest gaan om besprekingen te voeren met kardinaal Mindszenty. Er zal getracht worden een oplossing te vinden voor de zaak van Mindszenty. Blijkbaar heeft de oplossing voor kar dinaal Beran hoop gegeven. Bovendien heeft het feit, dat het Vaticaan erin heeft toegestemd dat de Tsjechische kardinaal permanent zal verblijven in het Vaticaan een précédent geschapen voor de oplos sing van probleem-Mindszenty. De enige oplossing zal zijn, dat de kardinaal een post krijgt in het Vaticaan. Maar de zaken van Beran en Mindszenty verschillen nogal wat. Terwijl Beran na ontvangst van een geldig Tsjechisch paspoort naar Rome kon gaan, verblijft Mindszenty bij de Amerikanen op exter ritoriaal gebied en heeft hij eerst toe stemming nodig om Hongaars grondge bied te betreden. Tegen Beran was geen vonnis uitgesproken, maar Mindszenty is door een Hongaarse rechtbank tot levens lang veroordeeld. Dit vonnis zou ongel dig moeten worden verklaard voordat de kardinaal een Hongaars paspoort kan krijgen om het land te verlaten. te Warmond. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dwingeloo: Tj. Kui pers, kand. te Nijmegen, die bedankte voor Oudé en Nieuwe Bildtzijl, Anna Jacobapolder, Doezum. Vijfhi Metslawier, Vrijhoeve-Capelle en Stel lendam-Melissant. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam (Zuidwnk, Pen- drecht-Lombardyen): W. {5uyk< Krabbendijke. verenigingen, 17 jeugdverenigingen, 6 studieverenigingen, 2 mannenvereni- gingen en 2 meisjesverenigingen (de meisjes hebben overigens een eigen bond) aangesloten zijn. Op statuten en reglement wordt koninklijke goedkeuring aangevraagd, wat nog niet wil zeggen, dat men ook subsidie wil krijgen. Voorlopig zal men alles doen, wat maar mogelijk om de uitgaven uit eigen middelen te bekostigen. Voor een talrijker gehoor dan ooit te voren sprak de bondsvoorzitter ds. H. Rijksen uit Gouda zijn openings woord uit. Hij bepaalde zijn gehoor bij David in de strijd tegen Goliath. Terwijl de anderen door vrees ver lamd waren, zag David zijn roeping tegenover God. Jongeren hebben de eigenschap vaak scherp te zien, waar om het gaat, maar, zo hield ds. Rijksen zijn gehoor voor, je moet voor alles je eigen roeping zien. Treed niet op als criticus, maar als Iemand, die doet, wat gebeuren moet. Voorlichting gewenst De Barneveldse predikant ds. A. W. Verhoef sprak een referaat uit, geti teld „In de lente van het leven". Het is niet waar, dat de jeugd van tegenwoordig slechter is dan vroeger. Het raffinement van de duivel is veel groter en daardoor zijn ook de geva ren veel groter. Voorlichting is dan ook ontzaglijk belangrijk. In dit verband betreurde ds. Ver hoef het, dat er nog te weinig door ouaers en predikanten gedaan wordt aan voorlichting van de jeugd ten opzichte van huwelijk en sexualiteit. Hij pleitte vooral voor eerlijkheid in de voorlichting. Gods Woord verbergt of bemantelt ook niets. De jeugd zal de raad van de ouderen echter ook niet in de wind mogen gooien. Ga niet met de nieuwste mode mee, maar loop ook niet honderd jaar achter; betracht de middelmaat in je kleding, adviseerde de Barneveldse pastor speciaal de meisjes onder zijn gehoor. Lees geen zedeloze bende, maar iets goeds en spreek met elkaar over nuttige dingen. Wie, aldus ds. Ver hoef, de lente van zijn leven in zonde en ijdelheden heeft doorgebracht, heeft er na zijn bekering nooit plezier van gehad. Op dit referaat volgde een levendi ge bespreking. Ds. D. Hakkenberg van Dordrecht sprak een slotwoord. Simon Petrus antwoordde Hem: Here, tot wie zullen tojjl heengaan? Gij hebt woorden van eeuwig levenen wij hebben geloofd en erkend, dat Gij zijt de Heilige Gods" (Johanneij 6:68). De Here heeft gevraagd: Gij wilt toch ook niet weggaan? Petrus geeft het antwoord, en dat antwoord valt in feite in, twee delen uiteen. Het eerste gedeelte luidt: Tot wie zulle\' wij heengaan? Ja, tot wie? De mens moet in het leven to,cl ergens heen. Hij moet kiezen. Maar hei kan soms zo weinu verschil maken, welke keus hij doet, dat hij maar blijft waai hij is, zo onder het motto: Het is overal hetzelfde. We Tcenncnl dat wel. Maar dat bedoelt Petrus geenszins. Petrus zegt niet: Here. ioij blijven maar bij U want het maakt voor ons toch geen verschil waar we zijn, nee, Petrus laat duidelijk uitkomen, dat hij enj zijn mede-discipelen alleen maar bij Jezus kunnen zijn en nergens anders. Dit blijkt wel uit het tweede gedeelte van het antwoord: Gij hebt woorden van eeuwig leven; en wij hebben geloofd en erkend, dat Gij zijt de Heilige Gods. Hier legt Petrus groots getuigenis af van zijn beslissing. Here, waarom zouden wij weggaan terwijl wij zeker weten, dat Gij in deze hele ivereU de enige Machtige zijt, dat Gij woorden spreekt, die dienen tot ons behoud, dat Gij alleen ons kunt redden. Tot wie zullen wij heengaan? De eeuwen door heeft de mem zich de vraag gesteld en er zijn er miljoenen geweest, dit hebben geantwoord: Here, nergens anders dan bij U, en die door alle slagen van het leven heen het oog op Hem gericht hebben gehouden, wetend, dat Hij hen zou redden tot hun eeuwig heil. Wij lezen vanavond: Mattheüs 13 vers 44 tot 58. |>rek (Van onze kunstredactie) Gisteren is in Hilversum over leden dr. Anthon van der Horst. Dit bericht zal voor velen niet on verwacht zijn. Van zijn ernstige operatie, een twee jaar geleden, heeft hij zich nooit kunnen her stellen en na een lang lijden is dan het einde gekomen. Anthon van der Horst werd op 20 juni 1899 in Amsterdam geboren. Hij kreeg zijn opleiding aan het conser vatorium aldaar en deed in 1917 cum laude eindexamen, waarop in 1919 nog een prix d'excellence cum laude volgde. Hij werd vervolgens organist aan de Waalse kerk en de Engelse kerk te Amsterdam. Toen in 1941 de Duit sers het gebouw overnamen, werd hij organist van de Nederlandse protes tanten bond in Hilversum. In 1955 kwam hij als organist aan de Grote Kerk in Naarden. Maar of- (Van o e kerkredactie GRONINGEN De studentenpredikant ds. M. A. Krop heeft naar aanleiding van het artikel van dr. J. J. Buskes in Her vormd Amsterdam, over schuldbelijdenis en genadeverkondiging in het Groninger Kerkblad gereageerd. Dr. Buskes noemde namelijk een aparte schuldbelijdenis en genadeverkondiging te gestüeerd en zag deze liever opgenomen in gèbed en prediking. Enige tijd geleden schreven wij hierover. Ds. Krop zegt dan: Buskes maakt deze opmerkingen als emeritus. Hij heeft het langste stuk van de levensweg met ere f;elopen. In deze levensfase heeft bijna edere mens behoefte aan rust. zonder al te veel grote woorden. Heel begrijpelijk, maar laten we dan de kerk ook duidelijk zeggen dat en de beleving der liturgie en het ondergaan der prediking ook te maken heeft met de levensfase waarin men zich bevindt. Vraag daarnaast: Hoort een schuldbelijdenis bijv. in jeugddiensten wel thuis? Kan ze het daar „doen" en is het juist daarop te spelen? Dit brengt tot de tweede opmerking nl. of het pastoraal en catechetisch verant woord is in de eredienst de schuldbelij denis zo apart over te dragen. Ik ben met Buskes de mening toegedaan, dat dit niet het geval is. Sinds jaren lees ik geen aparte schuldbelijdenis meer, maar in de plaats daarvan ter inleiding op de preek een zeer simpel gehouden gebed vraag om zondekennis op grond eerst uitgesproken Evangelieverkondi ging. De volgorde schuldbelijdenis genade-aankondiging (de laatste min of meer op grond der oprechtheid van de eerste) lijkt mij onbijbels. Een tweetal kanttekeningen. Zij raken de vormgeving van de eredienst en daarmede het hart van het gemeentezijn. AUe reden dus om Buskes' opmerking ter mijn klein pensionbedrijf beëindigen. Ik ben bijna 65 jaar en invaliditeitsrente- trekker. Zelf ben ik niet in staat het bedrijf te voeren, maar mijn vrouw doet het. Als wij nu de zaak beëindigen schriftelijk doet bevestigen deze gewoon laten aflopen en rustig verstanden uit te sluiten. ons huis blijven wonen, dus zonder iets te verkopen, moet ik dan belasting liquidatiewinst betalen" Vraag: Ik wil in de loop van dit jaar bepaaldelijk moet zijn gewild. Het lijkt ding zij gebruikt worden, zijn: verstandig dat u uw standpunt in i kg witte bonen, 1 kg suiker uw aangifte te zijner tijd uitdrukkelijk eieren, vastlegt, of beter nog tevoren met inspecteur een afspraak maakt Vraag: Hoe wordt houtskool gemaakt mis- en waar zou ik in Nederland een houtmijt kunnen bezichtigen? Antwoord: Houtskool verkrijgt men alle door droge destillatie van hout, terwijl Vraag: Hoe wordt azijn bereid? Antwoord: Azijn is de naam va ..aren, die azijnzuur als kenmerkend de verkregen soort afhankelijk in grote financiële moeilijkheden bestanddeel bevatten. Azijnzuur ontstaat de temperatuur. Immers, laat men de - - j0Qr oxydatie van aethylalcohol, - brengen. Is het mogelijk de liauidatle- winst te verschuiven totdat wij het huis onverbrandbare bestanddelen Brieven, die niet eyn van naam en adres, kunnen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra- En. die niet onderling met elkaar verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. hoeveelheid van 6-10 pet. bevat de warmtegraad hoger i hebben azijn nog kleine hoeveelheden andere bij afsluiting van de lucht onderworpen Antwoord: Het huis behoort thans tot welke stoffen onder andere bepaalde esters. bedrijfsvermogen. Wanneer u dit bij reuk. Bij de bereiding loed zijn op kleur het einde bedrijf overbrengt .wmft privé-vermogen, zoals dit in fiscale termen heet (met andere woor den: wanneer u het bedrijf staakt en rustig blijft wonen) geschiedt dit tegen de werkelijke waarde van dat ogenblik, dus in bewoonde staat Het verschil dragen deze tussen de boekwaarde op de balans er de werkelijke waarde wordt dan be schouwd als winst Van die winst ii 10.000 vrij en de rest is belast, op verzoek noemd alcoholhoudende vloeistof fen. die door werking azijnbacteriën worden veranderd azijnzuur. Azijnbacteriën vermeerderen zijn gaat doel. Soms geschiedt de droge destillatie de houtskool zelf zogenaamde bijprodukten. In het eerste geval geschiedt de buitengi erkoling in een mijt en in het tweede vervalle door als oxydatieproces azijnzuur ont- koste De verkoling in een mijt geschiedt ten Vraag: Welke spelers maakten deel van de voorhoede van bijzonder tarief, ge- Hongaarse elftal dat in november 1953 enzovoorts, ter afsluiting artikel 57 van de nieuwe wet Engeland voor het eerst op eigen veld Dan wordt de mijt ir laatste wordt door de kolenbranders tot een kegelvormige hoop opgestapeld en het beroemde zij bedekken die met aarde, veen, de lucht. werk zien o.a. tussen Uddel, Gardcren cn Drie. Vraag: Vorige maand las ik, dat tegelijk met de belastingverlaging op 1 juli, de vermindering van loon- en inkomstenbelasting wegens kosten van verwerving, persoonlijke verplichtingen, ;ewone lasten en giften komen te Is dit juist? Wordt over het eerste halfjaar het minimum bedrag ad 100, de 1 pet., resp. het maximum van 4 pet. ook gehalveerd? Uit sociaal u jUt' oogpunt bezien lijkt mij deze wijziging zij zal zeker verantwoord, invloed hebben op de „mildheid" giften, de bezitsvorming in de verzekeringen, terwijl menigeen op de inkomstenbelasting, i tot 40 klopte (met 3 tegen 6)? i de top verschul- Antwoord: De Hongaar; digd is over een inkomen, gelijk aan het bestond uit de spelers Czibor, Puskas, geregeld. Is namelijk het vuur te fel, gemiddelde normale bikomen der laatste Hideghuti, Kocsis en Budai (van links dan verbrandt er te veel hout. Is het te jar rechts). Vraag: Kunt (geen amandelspijs, drie jaren. Verdere waardestijging die overbrenging naar privé-i blijft dan onbelast. Wat u wilt, dat het het karakter van bedrijfsver mogen behoudt, I I Hoge Hlde vervanging hierv_... ook mogelijk. De wel door bakkers wordt gebruikt) Antwoord: De vervangende bestand- Overigens herinneren wij bij bij het midden ernstige of langdurige ziekte het dan ;an het vuur zeer welkome verminderde ..te betalen luchtkanalen bedrag" op zijn aanslagbiljet ziet ver- ■*-' dwijnen. Antwoord: Gelukkig is dit niet juist, onvolkomen In de nieuwe wet inkomstenbelasting- 1964, die met ingang van ljanuari 1966 dat geldt, en de nieuwe wet loonbelasting- oua;, is ook mogeujK. besliste dat overgang die ook houtskool tegenwoordig bijna alleen nog 1964. die met ingang van 1 juli 1965 zal het privé-vermogen door de eigenaar delen wordt gebruikt voor medische kendoeleinden. Men kan kolenbranders nog gelden, zijn wel wijzigingen aangebracht in de door u genoemde regelingen, doch schoon hij virtuoos organist was, kreet hij zijn grote, zelfs Europese, bekend-' heid als koordirigent en speciaal alS| Bachdirigent. fsta Bachvereniging In 1931 volgde hij namelijk JohaoL,^ Schoonderbeek op als dirigent van dt Cei Nederlandse Bachvereniging en op dtLnj basis van diens nieuwe Bach visie ves-!jne. tigde hij met zijn jaarlijkse uitvoe- wtt ringen van de Mattheus-passion en d« Pi Hohe Messe, die vor velen een lei- ling ditie", die in volkomen tegenstelling re: stond met de romantiserende Mengel bergopvatting. Hierdoor onderging de uitvoerings praktijk van Bachs muziek en in 't algemeen van de barokmuziek een radicale wyziging op grond van zijn stilistische onderzoekingen. Samen met prof. dr. G. van der Leeuw schreef hy een studie over Bachs beide passionen en over diem Hohe Messe, die voor velen een leid draad is geworden. Vooral de Mattheus-passion uitvoe ring op Goede Vrijdag in de Grote Kerk te Naarden heeft altijd enorme belangstelling getrokken en jarenlang behoorde koningin Elisabeth van Bel gië tot de vaste bezoekers. Hij leidde vele jaren ook „Excel sior" in Den Haag en de Kon. Orato riumvereniging in Amsterdam. Eredoctoraat ln 1948 werd hem door de univer- siteit te Groningen het eredoctoraat in de theologie verleend wegens zijn verdiensten voor de studie van de kerkmuziek. Immers, ook op het ge bied van de moderne protestantse geestelijke muziek heeft hij zich be langrijk, zo niet baanbrekend, werk verricht niet alleen door zijn eigen composities maar ook door zijn stimu lerende aanwezigheid in commissies, die de vernieuwing van het protes tantse koorrepertoire ter hand namen. Anthon van der Horst heeft veel gecomponeerd, liederen, kamermuziek, koorwerken, orgelwerken, een sym phonic. Wij noemen „Chorus 1" uit 1932, op tekst van Ruusbroec's chier- heyt der gheesteliker brulocht, ge volgd door chorus 2, 3, 4 het Te Deum, de Suite in modo conjuncto. Partita Psalm 8. „La Nuit", drie symfo nische etudes, ook waren hem vele opdrachten tot composities verstrekt. Ten slotte vermelden wij nog zijt» leraarschap aan het Amsterdams cor servatorium en zijn werkzaamheden bij dc radio: Wie zal zich niet zijn improvisaties bij de morgenwijdingen herinneren? Anthon van der Horst een fijnzinnig en erudiet kunste- die in het muziekleven van ons land een unieke plaats heeft ingeno- HET GEREGELDE DAGELIJKSE 1 GEBRUIK VAN EEN NATUURLIJK MINERALWATERiBEVORDERT BIJ UITSTEK DE SPIJSVERTERING EN VERZEKERT EEN EVENWICHTIG EN ONGESTOORD FUNCTIONEREN VAN HET ORGANISME

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2