Li BAISSIERS IN NOOD handel in KIM bij P.v.d.A. STELT PLAN VOOR RTV VAST Grootscheepse zwendel in restaurant Aiiton Geesink in film van Karl May Kabinet Jacq. de Smit verlaat Ned. Chr. Sportunie Het ei, zij en hi j NIEUWE LEIDSE COURANT 7 ZATERDAG 6 MAART 1965 VOORJAARSBEURS BOUW «TRANSPORT VERWARMING VREDENBURG CROESELAAN VN-TERREIN GEOPEND VAN 9-17 UUR Financieel weekoverzicht HE, duurde deze week derd voort. De handel in dit fonds ging gepaard met zeer grote omzet ten, niet alleen in Amerika, maar ook hier. Het schijnt, dat de bais siers In het en tot dekking moeten Daardoor wordt de koersstijging ge> accentueerd. De achtergrond sensationele rijzing is nog niet be kend. Om te illustreren hoe groot handel in ons luchtvaartaandeel de laatste tijd is, vermelden wij, dat woensdag j.l. in New York f 12 min nominaal werd omgezet. Als men nu weet. dat van het aandelenkapitaal ad f 145 miljoen de Nederlandse staat 70 pet. in portefeuille heeft, terwijl bij het Nederlandse en Ame rikaanse publiek f 43 miljoen is ge plaatst, dan begrijpt men in welk een stroomversnelling de handel in KLM is terecht gekomen. In Ameri ka werd indertijd f 25 miljoen aand. geplaatst. Op één dag is f 12 miljoen verhandeld, dat is dus tegenover de genoemde cijfers, een kolossale om zet. Duidelijk blijkt uit de gang van zaken, dat markttechnische factoren de koersvorming danig hebben be ïnvloed. Men kan dergelijke bedragen, zoals die de laatste weken im K.LM. zijn omgezet, niet zonder een verwrongen koersvorming realiseren. Daarbij komt, dat de vorige weken de baisse aan het werk is gegaan. Zowel in New York als hier zijn velen „in de wind gegaan" met ons luchtvaartaandeel, omdat men meende, dat de koersstijging sterk overdreven werd. De baissiers verko pen aandelen op de beurs zonder ze te bezitten, met de bedoeling de ver kochte stukken binnen korte tijd lager te kunnen kopen, zodat een zoete winst overblijft. Doordat het beschikbaar materiaal aan stukken K.L.M. zo klein is in verhouding tot de enorme om zetten, wordt sterk op levering van verkochte aandelen aangedrongen. Nu komt de baisse klem te zitten, want ze kan niet leveren, omdat de koers der aandelen eerder omhoog dan omlaag is gegaan en koop der stukken op lagere prijs, zoals de bedoeling was, nog niet mogelijk is. Als men echter een fonds ter beurze verkoopt, kan de koper binnen enkele dagen levering Dividenden deden jnt, uat ac Dais- gedreven worden ^OUTSeil Stllgeïl oeten overgaan. «/O Winter verdwijnt DE BILT Het komende weekeinde blijft nog koud, maar er zit een ver andering in de lucht. Een hogedrukge- bied trekt langzaam over de Noordzee naar het zuiden, waarna de zwakke oostenwind reeds zondag naar noord west tot west kan draaien. Een actieve depressie, die van IJsland naar Noor wegen trekt, versterkt de aanvoer van zachtere oceaanlucht in de richting van West-Europa. In de komende nacht is in het westen nog weer lichte vorst te verwachten, maar zondagmiddag zal de temperatuur al wat verder boven het vriespunt komen. Na zondag zal de oceaanlucht de temperatuur verder doen stijgen en de late winter naar het oosten verdrijven. HOOGWATER SCHEVENINGEN, 7 maart 5,59 v.m.: 17.54 n.m. 8 maart: 6.12 v.m.; 18.29 n.m. ZON EN MAAN Zondag: zon 7,13 18.30. Maan op 9.03. onder 23.24- Maandag: zon 7.11 18.32. Maan op 9.22 onder Op 10 maart E K. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I 1 I Temper. 1 fUOoa ■«■au si f? 9s ig leïlSi 61 1ï,*4 D. Helder Ypenburg Vlissingen windstil 3 -1 windstil 6 -3 windstil 10 -0 eisen. De baissiers zijn dan wel dwongen om de transactie met verlies af te dekken en de benodigde stukken tegen de geldende prijs in te kopen. Het is duidelijk, dat ook deze factor heeft bijgedragen tot de abnormale koersvorming van de aand. K.L.M. Voor het overige kunnen wij niets toe voegen aan onze beschouwing van vorige week. Het is spannend de verdere gang zaken te volgen en af te wachten welke ontknoping straks het mysterie zal krijgen. De prijs van de aand. K.L.M. liep deze week op tot f120. In 1962 was de koers f43, dus nu bijna verdrievoudigd enkel verliesjaren. Klappen in de internationale aandelen verloor Koninklijke Olie 15 punten en de koers kwam gisteren op f 156 ruim. Vermoede lijk wordt hier geanticipeerd op de ko mende kwartaalscijfers, welke volgende week te wachten zijn. Verder heeft het bericht inzake naasting van de oliebedrU- in Syrië (o.a. Shell, Standard Oil, Socony Oil) geen goed gedaan, al zijn de belangen in Syrië niet groot te en. Het is een symptoom. Verder verloor het margarinefonds, dat :n paar weken geleden met" zulke n cijfers over het afgelopen jaar kwam, f3, overeenkomende met 15 punten. De cijfers over het vierde kwartaal van de Kon. Hoogovens zijn deze week uitgekomen en ze vielen erg mede. De winst was zestien proeent hoger, zodat de totale winst over 1964 circa f 85 mil joen beloopt tegen f84 miljoen in 1963. De produktie van ruw ijzer bedroeg in het afgelopen jaar 1948 min ton tegen 1708 min ton in 1963. terwijl erJ stalen blokken 2323 min ton werd ge produceerd tegen 2029 min ton in 1963. Overigens hebben deze gunstige cijfers weinig invloed op de koers der eert. Hoogovens gehad. Stijgingen Op de lokale afdeling was de handel beperkt, maar sommige fluctuaties verdie- toch wel de aandacht. Zo liepen de aand. Machinefabriek „Breda" van 279 tot 294 pet op, na het bericht, dat het divi dend van 8 tot 14 pet wordt verhoogd. Ned. Aannemings Mij Boersma klom van 343 tot 358 pet, toen bekend werd, daf de winstuitkering aan de aandeelhouders ditmaal 17 pet in plaats van 15 pet zal bedragen. Bührmann Papier blijft een klasse apart Dit fonds steeg verder van tot 885 pet Carps Garen liep op van 473 tot 500 pet en men hoopt, dat de aan deelhouders straks „garen zullen spin- ;n", als het op winstverdelen aankomt. De Schelde Het verslag van de scheepsbouwniij De Schelde was niet tegenvallend met beschikbare winst, die nog twee ton hoger lag dan in 1963. Er wordt onveranderd dividend van 12V2 pet uitge. keerd. De maatschappij is tot medio 1966 aardig van werk voorzien, mede door het feit. dat tijdig naar andere orders buiten de eigenlijke scheepsbouw is gezien. Hoe de Japanse scheepsbouw weerstaanbaar in opmars is. vertelt het jaarverslag. In 1955 bedroeg het aandeel Japan in de wereldscheepsbouw 11 in 1964 39 pet. In dezelfde periode Jonge inbreker stak huizen in brand ENSCHEDE De inwoners van de wijk „Het Hoogland" te Enschede kunnen weer rustig slapen: De man die in de afgelopen vier weken 16 in braken in deze wijk pleegde en zeven keer het huis dat hij met een bezoek vereerde, in brand stak zich niet bekommerend over het feit dat er in sommige gevallen kinderen in het huis sliepen zit achter slot en grendel. De inbreker blijkt een 18-jarige fa brieksarbeider te zijn, die in dezelfde wijk woonde. In alle gevallen kon de brandweer ernstig onheil voorkomen, maar in totaal richtte de brandstichter toch nog voor ruim 12.000 gulden schade aan. Zijn buit als inbreker bedroeg ongeveer 2500 gul Verscherpte surveillance van de poli tie leverde geen resultaat op. Zondag avond kreeg men de man echter min ol meer bij toeval te pakken. In een café was een portemonnaie gestolen, de der werd gearresteerd en bekende passant de inbraken en de brandstich tingen. De Koningin en prins Bernhard zul len op 23 juni de openingszitting bijwo nen van het vierde vrijheidslustrumcon gres van de Nederlandse vereniging var ex-politieke gevangenen uit de bezet- tingstijd, dat in de Ridderzaal in Den Haag wordt gehouden. daalde het aandeel van Westeuropa (incl. Engeland) van 65 pet tot 26 pet. De koers der aand. De Schelde bleef deze week onveranderd op 253 pet. Kwatta heeft lager dividend aangekondigd en wel 8 pet contant plus 5 pet in aand. uit de agio-reserve (v.j. 16 pet contant). Het resultaat over 1964 is minder door duur dere grondstoffen plus hogere kosten. De notering der aand. viel terug van 400 tot 355 pet Wessanen heeft wederom 12 pet dividend aangekondigd. De koers der aand. daalde van 587 tot 570 pet. Het is te hopen, dat het magere rendement ver goed wordt met een bericht over het slagen der fusiebesprekingen, welke aan hangig zijn. Buitenlands ge lil De emissie van 5.25 pet obl. Bank voor Ned. Gemeenten is een succes geworden het bedrag der lening is van f 100 mil joen tot f150 miljoen verhoogd, zoals in de bedoeling lag. als er veel inschrijvin gen zouden komen. Het scbünt, dat het buitenland weer veel belangstelling heeft getoond voor deze emissie. Deze voortdurende toevloed van bui tenlands geld op onze kapitaalmarkt be tekent „een spaak in het wiel" van de overheid, die het nodig vindt om de rente hier te lande hoog te houden en daartoe diverse maatregelen heeft ge in. Wanneer de kapitaalmarkt echter verruimd wordt door een geldstroom uit het buitenland, dan lijkt het op het „aan dweilen van de kelder, terwijl de water kraan openstaat". Men wil nu een ruimere markt scheppen voor buitenlandse lenin- in we kunnen dus meer emissies van buitenlandse debiteuren hier te lande ver wachten. Het is echter de vraag, of daarmede „de kraan" uitgeschakeld wordt. Nederland heeft internationaal met zijn harde galden een goede naam als (tijdelijk) toevluchtsoord voor buiten landse kapitalen. UTRECHT Van 1961 tot eind vorig jaar hebben zeven personeels leden van café-restaurant Kruispunt Hoevelaken bij Amersfoort minstens 50.000 gulden verduisterd. Volgens de leiding van het bedrijf kan het echter net zo goed 150.000 gulden zijn. „Een grote knoeiboel een enorme bende', zo schetste de Utrechtse politie rechter gistermiddag de situatie in hel restaurant, waar tot voor de komst van een nieuwe bedrijfsleider eind vorig jaar geen enkel toezicht bestond. Consumpties werden niet op de kas sa aangeslagen. Het geld werd in eigen zak gestoken. De inkopen en omzetten namen in de jaren 19611964 aanzien lijk toe, maar de inkomsten liepen achteruit. Fatsoenlijke personeelsleden die niet mee wilden doen werden weggepest. Uit de keuken kon iedereen naar believen meenemen wat hij wil de. Ook bij het doen van inkopen werd geknoeid. Gisteren moesten zich vijf verdachten voor de Utrechtse politierechter verant woorden. De twee hoofdverdachten, I buffetchef en een buffetbediende, zullen over enige weken voor de rechtbank moeten verschijnen. De politierechter legde de 55-jarige ober-kelner F. S. uit Amersfoort een celstraf op van vier maanden, waarvan anderhalve maand voorwaardelijk. De 43-jarige serveerster M. W. uit Nijker- kerveen, die veel nieuw personeel had aangezet om mee te doen, kreeg eenzelf de straf opgelegd. De andere drie, allen kelners, kregen lichtere straffen. Veel haarden bij Davo DOESBURG Bij Davo Haardenfa- briek (dochter van Ubbink-Davo) is door teleurstellende afzet een belangrijke voorraad on-tstaan, die men dit jaar ge heel hoopt af te zetten doch de afzet zal beneden het normale peil blijven. Daar om zijn voorbereidingen getroffen voor gevel-verwarmingsapparatuur. De andere dochterondernemingen ontwikkelen zich gunstig. Oplossing voor knelpunten Compromis tussen nationaal en verzuild (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De Partü van de Arbeid meent een oplossing te heb ben voor de vraagstukken, die in het kabinetsberaad over het omroep beleid knelpunten waren. Met slechts zes stemmen tegen aanvaardde het congres van de PvdA gisteravond een resolutie, waarin volgens het partijbestuur zowel de verscheiden heid binnen de Nederlandse samen leving als de nationale saamhorig heid tot uitdrukking komen. De PvdA gaat er vanuit, dat de (be staande) omroepverenigingen een belang rijke culturele taak vervullen en derhal- niet, aldus drs. J. J. Voogd in z'n toe lichting van tafel geveegd mogen wor den. Zij moeten echter mede betrokken worden bij een nationale omroep. Dit kan worden bereikt door naast de oude en eventueel nieuwe omroepverenigingen orgaan te vormen, dat een eigen pro. grammastaf heeft vooi de vervaardiging in werkelijk nationale programma's. Deze programma's, die dus alles behalve „bloedeloos neutraal" moeten zijn, zouden bijvoorbeeld een derde van dé zendtijd moeten vullen. Het orgaan zou moeten bestaan uit vertegenwoor digers van verscheidene maatschappe lijke kringen en hoogstens evenveel representanten van de omroepvereni gingen met een door de Kroon be noemde voorzitter. Het orgaan zou te vens belast moeten worden met de co ördinatie van de programma's van alle netten. Een amendement om het or gaan een overkoepelende functie te ge en te belasten met de verdeling alle zendtijd iverd met een over grote meerderheid verworpen. Openheid Het bestel moet open zijn in die zin. dat adspirant-omroepverenigingen met minstens een half procent van de kijkers- luisteraars als contribuerende leden reële kans dienen te nebben om in één of twee jaar uit te groeien tot een volwaardige organisatie. De hoeveelheid zenduren, die de VVD jor een nieuwe zendgemachtigde langt, noemde drs. Voogd „volstrekt gerechtvaardigd en op geen enkele bil- lijkheidseis steunend". Alle gegadigden oeten voldoen aan dezelfde voorwaar- ;n en geen winstoogmerk hebben. Daarnaast moet de minister zendtijd geven aan maatschappelijke en culturele organisaties als bijvoorbeeld Veilig Ver keer en de Ned. Sportfederatie. Reclame Hoewel de PvdA zeker niet staat te dringen om reclame in de ether, moet deze wel worden toegelaten, aldus drs. Voogd. De PvdA staat volstrekt afwijzend tegenover de gedachte, dat de verdeling de reklame-opbrengsten moet wor den gekoppeld aan de kijkdichtheid, om dat op deze manier de commerciële tele- door een achterdeur zou worden binnengehaald. Van de reklame mag geen enkele in vloed op de programma's uitgaan, zij als zodanig duidelijk herkenbaar en slechts een klein deel van de zendtijd in beslag nemen. Omdat reklame altijd subjectief is zou een tegenhanger kunnen worden in objectieve voorlichting in de consument. Met de belangen van de pers moet vol gens de PvdA zeer ernstig rekening wor den gehouden. MCNCHEN De Duitse filmregisseur Georg Marischka heeft gisteren ver klaard te hopen dat hij de Neder landse wereld- en Olympisch kam pioen judo Anton Geesink een rol kan laten spelen in de Karl May film „Das Vermachtnis des Inka'" (De erfenis van de Inca). Hij en en zijn broer, de filmproducent Franz Marischka, willen in augustus in Peru aan de opnamen van de film beginnen. De Marischka's hebben met Geesink gesproken toen hij enkele dagen geleden in München was op doorreis naar Rome waar hij een rol zal spelen in de film Samson en Delilah Georg Marischka zei dat er nog geen definiteve beslissing is genomen over het al dan niet meespelen van Geesink in de Karl May film. „Wij zijn nog aan het onderhandelen", zo zei 1 Hij verklaarde dat Geesink de rol ..vader Jaguar" is aangeboden ii film. Met andere acteurs is nog geen definitief contract gesloten, zo Marischka ff ereldtitel ijshockey Canada versloeg Finland: 4-0 TAMPERE. De uitslagen van vrij dag in het toernooi om het wereld kampioenschap ijshockey luiden: Groep A: CanadaFinland 40 (1— 0, 10, 20); ZwedenOost Duitsland 5—1 (21, 10, 20); RuslandNoor wegen 14—12 (5—0, 4—1, 51). Groep B: PolenOostenrijk 53 (2 •0, 01, 32)West DuitslandZuid- Slavië 8—2 (1—1, 2—0. 5—1). Het Canadese ijshockeyteam, dat in het olympisch ijshockeytoernooi in Ins- bruck slechts als vierde eindigde (ach ter Rusland, Zweden en Tsjecho Slowa kije) is naar het Finse Tampere geko- om deze „smaad" uit te wissen. De Finnen werden voor eigen publiek volkomen kansloos met 40 verslagen door treffers van Dineen (2), Cona- cher en Aldcorn. In de beide overige wedstrijden in de A-groep hadden twee andere favorieten. Rusland en Zweden nin moeite met hun tegenstanders. Rusland kraakte Noorwegen met 142 Zweden bleef het gevaarlijke Oost Duitsland met 51 de baas. In de B-groep behaalden Polen en West Duitsland overwinningen op res pectievelijk Oostenrijk (53) en Zuid Slavië (8—2). EXAMENS GRONINGEN Geslaagd: kand. Engels: le ge iv). Geslaagd: i Eeten (Alkmaar). SPORT EN WEDSTRIJDEN In Tilburg Betaald voetbal in geldzorgen TILBURG Voor het betaalde voet bal in Tilburg is nog geen oplossing gekomen om uit de precaire financiële positie te geraken. De Tilburgse ge meenteraad hield vrijdag een speciale vergadering over de situatie Wolstad, waar een club met redelijk succes in de eerste divisie speelt (Wil lem 2) en twee andere (Longa Noad) al enkele jaren figurantenrollen in de tweede divisie vervullen. Niet zozeer om direct uit de moei lijkheden te geraken, dan wel om B. en W. machtiging te verlenen in onder handeling te treden met de drie semi profclubs teneinde gezamenlijk tot oplossing te komen. Men zal zich bij de onderhandelingen baseren op de formaties die zijn vastgelegd in onlangs verschenen rapport van commissie van goede diensten die onderzoek instelde naar de sanerings mogelijkheden van het betaalde voet bal in Tilburg. Of de sanering zal be staan uit een fusie, een oprichting var een nieuwe club met terugtreden var de bestaande verenigingen naar hel amateurvoetbal dan wel uit een subsi- ie aan een of meer clubs zal punt an onderhandelingen uitmaken. IJSHOCKEY HOKIJ kampioen van Nederland TILBURG Het Haagse Hoktj-team gisteren in Tilburg kampioen van Ne derland geworden. De Hagenaars ver sloegen in de laatste competitiewedstrijd „concurent" Tilburg met 121 (03 16 03) en werden daarmee onbereikbaar. Tilburg, dat ondanks de steun van 3000 toeschouwers kansloos was, werd deson danks een eervolle tweede, voor Amstel Tijgers, Rotterdam en Deventer. De eindstand luidt: 1. Hoky 8 8 0 0 16 2. Tilburg 8 6 0 2 12 Amstel Tijgers 8 4 0 4 8 4. Rotterdam 8 116 3 5. Deventer 8 0 17 1 Jong Oranje 10 maart tegen Hannover Het elftal van Jong Oranje, dat woens dag 10 maart in Hannover tegen Duits land B speelt, is als volgt samenge steld: Doel: Thie (ADO), achter Ter Horst (Sparta) en Kemper (PSV), midden: Van Gorp (NAC), De Vries (SC En schede) en IJkenbroek (Sparta), voor Giesen (PSV), Venneker (Feijenoord), Nuninga (Ajax), Haak (Feijenoord) Verdonk (PSV). KUNSTRIJDEN Cahnat ver voor COLORADO SPRINGS De 24-jari- ge Franse kunstrijder Alain Calmat. die enkele weken geleden op verrassende wijze bij het Europese kampioenschap in Moskou de titel aan de Oostenrij ker Emmerich Danzer moest laten, schijnt in Colorado Springs revanche te gaan nemen. In de strijd om de wereldtitel heeft Calmat na de verplichte figuren een dergelijke puntenvoorsprong opgebouwd dat de titel, die hij al tien jaar be geert hem in feite vrijwel niet meer kan ontgaan. De stand luidt: 1. Alain Calmat (Fr) plaatscijfer 15.5 1133,2 pt. 2. Donald Knight (Canada) 27.0 1112.2, 3. Emmerich Danzer (Oostenrijk) 26.5 1110,8. Knight was door meer juryleden als tweede geplaatst dan Danzer, de Ame rikaan Scot Allen bezet de vierde plaats, de Japanner Nobyu Sato is vijfde en de Amerikaanse kampioen Gary Vis conti zesde. (Vervolg van paginn I) Ook minister Biesheuvel bleek het niet met enkele conclusies in dit artikel eens te zijn. Donderdag nog verklaarde hij prijs te stellen op een helen van de breiik in het kabinet. De hier en daar geuite veronderstelling dat er mate rieel verschil van mening over de om- roepzaak zou bestaan tussen de a.r. ministers en de leiding van hun partij, is echter volstrekt onjuist, zo verzeker de men ons (ten overvloede). Tactisch bestaat er wél een verschil in bena dering. De VVD VOETBAL Voor de tweede divisie m de Engelse league werd vrijdag avond één wedstrijd gespeeld. Op eigen terrein won Ipswich Town met 10 Bury. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De heer Jacq. de Smit uit Goes is met ingang van 1 mei ad in terim benoemd in de vacature ontstaan door het vertrek van de directeur van het bondsbureau van de Bond van Gere formeerde jeugdverenigingen in Neder- mr. C. Bramer, dit in afwachting een nadere benoeming, die pas kan geschieden nadat op 1 mei in de besturen de Bond van Gereformeerde Jeugd organisaties en Gereformeerde jeugdver enigingen een rapport ls ingediend in verband met een sterke integratie van het landelijk apparaat van het Gerefor meerde jeugdwerk. De heer De Smit, die reeds 26 jaar DIEVER Het is zeer waarschijnlijk, dat Harm Warrink (32) te Diever in Drente straks met Pa sen de eieren, die tradi tiegetrouw voor hem op tafel staan, op een zij- zondere manier zal be kijken. Maar misschien kykt hij ook over de eieren heen naar het méisje, dat tegenover hem zit. Ze heet Marianne Schmidt zij is 27 jaar en komt uit het stadje Rehau in Beie ren, dicht bij de Tsjechi sche grens Zij zal een dag na Pasen met Harm War rink in het huwelijk treden en het is een doodgewoon kippe-ei geweest, dat hun levenslot heeft bepaald. Romantiek handel J. J. de Wit te MeppeL Hij was toen nog een „verstokte vrijgezel". Toch ontbrak het hem met aan romantische gevoelens en als hij elke dag weer de eieren inpakte voor de export, volgde hij in ge dachten vaak de „twee tjes" en de „drietjes" op hun wereldreis. Op som mige schreef hij.zijn naam en adres en soms kwam er inderdaad een antwoord, zelfs weieens uit andere werelddelen. Indruk Eén brief hiervan maakte veel indruk op de vrijge zel Hij kwam uit Rehau in Duitsland en de afzend ster was Marianne Schmidt, toen 24 jaar. Harm schreef terug, Marianne stuurde 'n foto en op een goede dag stapte Harm in de trein om eens wat nader kennis te maken met zijn brief schrijfster. Op haar beurt bracht Marianne een be zoek aan Diever. Toen werden er meteen verlo vingsringen gekocht en zij spraken af. dat zij in het voorjaar van 1065 zouden trouwen. Nestje Harm heeft in de afge lopen maanden hand ge werkt om het huis van zijn ouders aan de Bosweg te Diever geschikt te maken voor dubbele bewoning. Heel Diever zal op de dag na Pasen met vertede ring kijken naar bruid en bruidegom, die niet door het ei van Columbus, maar door het ei van Harm Warrink de weg tot elkaar hebben gevonden. zitting heeft in het hoofdbestuur van dc Bond van Gereformeerde jeugdvereni gingen^ was sedert het najaar van 1962 directeur van de Nederlandse Christe lijke Sportunie. De nieuwe functie wordt een finan- cieél-economische topfunctie als over koepeling van de drie Gereformeerde jeugdorganisaties: het jeugdcentrum De Witte Hei, de Bond van Geref. jeugdor- ganisaties en de Bond van Gereformeerde jeugdverenigingen. Het betekent voor de heer De Smit een fraaie promotie. De huidige spanningen in de Ned. Chr. Sportunie hebben het besluit tot ver trek nauwelijks beïmvloed. Voor de Ned. Chr. Sportunie wordt het heengaan van de heer De Smit als ernstig verlies gevoeld. Als voorzitter van het Kon. Ned. Chr. Gymnastiekverbond verklaarde de heer A. F. den Boeft gisteren het vertrek bijzonder te betreuren. De heer De Smit heeft kans gezien zich in een korte pe riode in te werken in de zaken vai Ned. Chr. Sportunie en bleek door zijn vele contacten met kerkelijke instanties een uitstekende verbindingsschakel tus sen sportunie en kerken. Bovendien heeft de heer De Smit blijk gegeven van zijn organisatorische kwaliteiten bij het op touw zetten van de eerste actie SSS. In april start een tweede actie, die de heer De Smit dus niet volledig kan afmaken. De heer J. Kuilman (Chr. Korfbalbond) ïi de heer De Smit te hebben leren ken- >n als een hardwerkend persoon, die er veel waardevol werk heeft gedaan >or de NCSU. Hoewel hij begrip had >or de redenen van het vertrek, vindt de heer Kuilman het jammer dat de heer De Smit het werk van de NCSU niet langer kan blijven steunen. Als voorzitter van het Verbond van Chr. Voetbalverenigingen is de heer J. ,d. Meijden eenzelfde mening toegedaan. Hij sprak van een ontzettend verlies, dat voorshands moeilijk is te compense ren. omdat de heer De Smit o.a. gave bezat om partijen bü elkaar te brengen vruchtbaar samen te werken. De kans dat er in het V.V.D.-standpunt n aanzien van de kernpunten van het omroepvraagstuk nog enige beweging zal komen, wordt in politieke kringen niet groot geacht. Weliswaar sprak mr. Geert- sema afwijzend over samenwerking van de nieuwe zendgemachtigden in de hui dige N.T.S. en N.R.U., maar aan de na druk die hjj op het woord „huidige" leg de, hecht men toch weinig betekenis. Bovendien toonde hij zich op het andere knelpunt, de relatie tussen de program ma-maker en de reclame-opbrengst, on verzoenlijk. K.VP. en A.R. wijzen die relatie af. Het K.V.P.-standpunt ten deze werd gisteren voor de televisie nog eens onderstreept door K.V.P.-voorzitter mr. Aalberse. „Geen commerciële opzet van reclame in radio en t.v„ ook niet via een achterdeur tje", verklaarde hij met nadruk. Hij meende echter, dat „na het overleg in het kabinet en thans met de informateur op een aantal belangrijke punten overeen stemming te bereiken zal zijn". Het moei lijkst op het punt van de samenwerking tussen de zendgemachtigden. „Indien er één buiten het verband van een samen werking zou worden gehouden, zou deze vrijheid ook aan anderen moeten worden toegestaan". Over de kans van slagen van infor mateur Schmelzer was de K.V.P.-voor- zitter minder pessimistisch gestemd dan de meeste dagbladen. Hij hoopte niet dat de informatie te kort zal duren, want dat zou betekenen dat het fout zit. De oplossing van het omroep vraagstuk, die sedert de tweede wereld oorlog nief tot stand is kunnen komen kan ook nu niet in enkele dagen wor den geforceerd. Geen CDU-kabinet Mr. Aalberse bleek niet zoveel heil te zien in de vorming van een christen democratisch kabinet (bestaande uit K.V.P., A.R.P. en C.H.U.) als het kabinet- Marjjnen onverhoopt niet kan worden ge- reconstreerd. Zo'n kabinet is volgens hem slechts een „theoretische mogelijkheid". In de praktjjk zal het nauwelijks kunnen regeren, Hernieuwe samenwerking met de P.v.d.A. heeft de K.V.P. nooit uitgesloten, maar als het straks die kant op zou gaan zullen zeer moeilijke en langdurige pro grambesprekingen volgen, vreesde mr. Aalberse Onder de gegeven omstandig heden voelde hij kennelijk niet voor een coalitie met de socialisten. Op het terrein van de belastingen, het huurbeleid en de prijsbeheersing van onroerend goed zal met hen moeilijk tot overeenstemming zijn te komen. De K.V.P.-voorzitter distantieerde zich in de politieke druk die de afgelopen igen van buitenaf op het informatie- overleg is uitgeoefend. Hij maande tot voorzichtigheid met het gebruik van het woord „principieel". Men moet de pro blemen zoveel mogelijk zakelijk benade ren, want behoudens enkele principiële punten op het gebied van radio en tele- ie zijn er ook veel vraagstukken, die feite in het vlak van de praktische uitvoering liggen. Utrecht De activiteit rond de kabinetscrisis is •andaag ten dele verlegd van Den Haag laar Utrecht In de Domstad vergaderden vandaag het hoofdbestuur van de K.V.P,, het Centraal Comité van de A.R. Partij de Unieraad van de C.H.U. Deze bij eenkomsten, die een strikt besloten karakter hadden, werden niet door geest ante ministers bijgewoond. Na af loop zouden naar alle waarschijnlijkheid communiqué's worden verstrekt. Voor de houding die de drie christelijke partijen individueel én gezamenlijk gedurende het verdere verloop van de crisis zullen aan nemen. waren deze vergaderingen niet zonder betekenis. Participatiebewijzen A.F. stegen in de voorgaande 3 maanden VIJF PER CENT in reële waarde. Vraagt hit Jutat «erechenen tuasenttjdse bericht

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7