®L Communistische top in Moskou liep vast Adolf Schart begraven Franse zenuwenoorlog tegen VS en Vietnam nieuws nieuws die u weten wilt als n naar GROOT-BRITTANNIE gaat ïji Wilson op bezoek bij Erhard Fanfani wordt oli Parijs „verdeelt en heerst" in Europa opvolger van Saragat 7Ü eeft ntc Schadevergoeding voor gedupeerde exporteurs ZATERDAG 6 MAART 1965 7f dingen 1. Is Londen een gezellige stad? Londen biedt volop vertier - voor Sedert smaak: winkelen in beroemde straten en in grote warenhuizen; gezellig (en echt Engels) tea'en; op de Theems met een boot tochten maken o£ roeien op de Serpentine in Hyde Park, waar men ook heerlijk kan wandelen. 2. Wat lean men in de Tower zien? Allereerst de vermaarde kroonjuwelen. Verder de historische wapenuitrustingen, getuigen van Groot-Brittannië's oudste historie tot in de Normandische tijd. En... dc beroemde ge kortwiekte raven! Alles bewaakt en verzorgd door de traditionele wachters: de „beefeaters". 3. Kan men ook de auto makkelijk mee- Zeer gemakkelijk: n hoeft hem zelfs niet aan boord te rijden: we zetten hem vakkundig in het ruim. En voor de kosten hoeft u het ook niet te laten. Een kleine auto met vier in zittenden kost slechts in totaal 311,40 re tour. Een grotere anto tot 4.42 m. - totaal 350.40. Voor de nachtdienst rijn de auto- tarieven iets hoger. 4. Is het natuurschoon do coige attractie van Schotland? Er is oneindig veel méér dat boeit: de fol klore, de oude kastelen, de originele Schotse dansen, de kilts en de doedelzakken, Pony- trekken door de bergen. Edinburgh met rijn beroemde toneel- en muziekfestival. 5. Hoe rijn de wegen in Groot-Brittarmië? In Groot-BrittaDDië vindt men minder auto snelwegen dan op het continent, maar de wegen verkeren in zeer goede staat en bieden de automobilist vaak dc mooiste panorama's. 6. Wat rijn de vertrektijden van dag- en nachtboot? De dagboot vertrekt om 12 trar 's middags; de nachtboot om 11.40 uur 's avonds. Beide dagelijks en beide van Hoek van Holland. 7. Hoe verkrij'g ik meer inlichtingen over Groot Brittannic? Vraag het nevenstaande boekje „Vakantie in Groot-BrittanDië in 1965" aan, of het Zee land vakantiereizen-boekje. Deze bevatten een schat aan gegevens. U ontvangt het gratis op aanvraag bij de British Travel Association. Leidseplcin 29. Amsterdam, onder no. EC 4 (Van onze correspondent) BONN Maandag en dinsdag is ENG;de Britse premier, Harold Wilson, r va.de gast van bondskanselier prof. Erhard in Bonn. De Britse rege ringschef brengt nu het bezoek, 30 dat door de ziekte en het overlij- etdm den van sir Winston Churchill moest worden uitgesteld. Harold Wilson komt door de ach- jterdeur naar Bonn, n.l. niet recht- itreeks uit Londen, maar via Berlijn, waar hij zondag bij de Britse troepen is. Wilson gedraagt zich in Berlijn geheel als de regeringschef van eer bezettende mogendheid. Dit is wel ir overeenstemming met de officiële sta tus van Berlijn, echter niet met het bondgenootschap tussen de Bondsre publiek en Engeland. De socialistische burgemeester van Berlijn. Willy Brandt, zal niet tezamen met Wilson de militaire luchthaven Gatow mogen verlaten, noch tezamen met hem het Britse hoofdkwartier in Charlottenburg betreden. De betrekkingen tussen de regerin gen in Bonn en Londen zijn niet van al te beste aard. Zij waren het al niet tijdens de conservatieve regering van sir Douglas Home. De Christendemo cratische bondskanselier prof. Erhard, die straks in de verkiezingscampagne te velde zal trekken tegen de socialist Willy Brandt, kan niet al te dikke vrinden met Harold Wilson spelen. De Engelsen weten dat en respekteren het ook. Vandaar, dat men ook niet al te veel kan verwachten van de bespre kingen die Wilson en prof. Erhard Studenten komen met ultimatum MADRID De studenten van de Madrileense universiteit hebben gis teren geëist dat het ontslag van vijf hoogleraren wordt ingetrokken en dat een einde wordt gemaakt aan strafmaatregelen tegen studiegenoten. De eisen dienen voor dinsdag te zijn ingewilligd. De studenten ijveren voor reorganisatie van de door de regering ïesteunde studentenvereniging, waar in zij meer zeggenschap wensen. Zij worden hierin door een groot aantal hoogleraren gesteund. Tijdens demon straties voor grotere vrijheid werden tientallen studenten gearresteerd en verscheidene gewond. De haat van de studenten keert zich vooral ook tegen de (gelijkgeschakelde) Pers. Zo werd een krantengebouw in valladolid door betogende studenten be schadigd. Voorts is een hoogleraar van Pe faculteit der letteren in Madrid ge presteerd, hetgeen de onrust alleen maar heeft vergroot. Onder voorzitterschap van Franco heeft de ministerraad naar aanleiding van de moeilijkheden vergaderd. Na 'floop verklaarde de Spaanse minister van voorlichting. Iribarne. ..dat de situatie in de studentenwereld thans normaal is geworden en slechts een fractie der studenten aan de onlusten heeft meegedaan Ook verklaarde hij dat de regering de kwestie van de universitaire "tegenwoordiging zal be studeren". Een delegatie van de algemene stu dentenvereniging Amtserdam (ASVAV heeft raar aanleiding van de gebeurte nissen gisteravond een protestnota over handigd aan het Spaanse consulaat in <j* hoofdstad, ongeveer 60 studenten Welden e enkorte protestmars. met elkaar zullen voeren en waarbij het voornaamste thema de financie ring zal etijn van het Britse Rijnleger in West-Duitsland. Engeland heeft als verkapte stationeringskosten een z.g. „deviezenhulp" nodig van ongeveer 900 miljoen mark. Bonn is niet bereid die te betalen. Het argu menteert. dat Engeland wanneer dit in zijn commonwealth-kraam te pas komt troepen uit West-Duitsland weghaalt en het Rijnleger verzwakt, dat al lang niet meer de door de Navo voorgeschreven sterkte van 55.000 man heeft. Van de zijde van Wilson zal geen al te grote bereidwilligheid aanwezig zijn om prof. Erhard te steunen bij diens wensen inzake een z.g. ..Duits- land-initiatief" der westelijke mo gendheden. d.w.z. de een of andere stap die de hereniging van het land naderbij zou kunnen brengen. Bonn vertrouwt op hel ogenblik Londen niet en omgekeerd. De ont moeting tussen prof. Erhard en Ha rold Wilson zal in alle denkbare hoffelijkheid verlopen. Iets opleveren zullen de gesprekken niet. WENEN Het stoffelijk overschot van president Adolf Scharf van Oostenrijk is gisteren met mili taire eer in Wenen bijgezet op de centrale begraafplaats, waar o.m. de oud-presidenten Karl Renner en Theodor Koerner en de componisten Beethoven, Johann Strauss, Schubert en Brahms rusten. De plechtigheid begon met een ge meenschappelijke bijeenkomst van de twee Kamers in het parlements gebouw, waar het 74-jarige staats hoofd dat zondag overleden was, de afgelopen dagen lag opgebaard. Kanselier Josef Klaus, die optreedt als waarnemend president, noemde de overledene een „groot man van de ware Oostenrijkse traditie". Dr. Alfred Maleta, de voorzitter van het lagerhuis, sprak van een „wijs, nobel, en onkreukbaar staatshoofd dat ook eerbied afdwong van die Oostenrijkers die vóór zijn verkie zing zijn tegenstanders waren". Duizenden mensen stonden langs de route die de rouwstoet volgde. In de stoet reden o.a. een bataljon gemo toriseerde infanterie en een batterij licht veldgeschut. Officieren en manschappen van het leger bege leidden de kist, waarachter leden van de familie Scharf, kanselier Klaus, president Lübke van West- Duitsland, prins Josef van Liechten stein. de Franse minister van bui tenlandse zaken, Couve de Murville, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de VN, Stevenson, en andere buitenlandse vertegenwoordigers volgden. Namens de Sowjetunie trad onderminister van buitenlandse zaken Semjonov op. Boven de stad vlogen militaire vliegtuigen. Rode conferentie over geschil met Peking beëindigd MOSKOU Naar van welingelich te zijde is vernomen, is de conferentie van communistische partijen in Mos kou gisteren beëindigd. Op 10 maart zal een. met algemene stemmen goed gekeurd, communiqué worden gepu bliceerd. Er is van Russische zijde geen officiële mededeling gedaan over het verloop van de veelbesproken confe rentie. Er zijn sedert afgelopen m dag dagelijks zittingen gehouden in een luxueuse villa in de Lenin-heu- vels in Moskou. Volgens niet-bevestigde berichten zouden de afgevaardigden tot over eenstemming zijn geraakt over een punt dat op een bepaald moment de aanleiding scheen te zullen worden dat de bijeenkomst zonder communi qué zou eindigen. Volgens communistische zegslieden waren de Russen en sommige andere partijen ervoor, niets te zeggen in het communiqué over het geschil met China, ondanks de herhaalde kritiek van Peking dat Moskou de kloof in het communisme dieper maakt. De afgevaardigden van Australië, India en sommige andere partijen zouden echter hebben aangedrongen om in het communiqué iets op te nemen wat zij zouden kunnen gebrui ken tegen de pro-Chinese facties bin nen hun gelederen. Van je bondgenoten moet je het maar hebben, zal president Johnson wel gedacht hebben, toen hij vernamdal Frankrijk de Ver. Staten niet zal steunen, als zij verwikkeld raken in vijandelijkheden met de Sowjet unie en communistisch China als gevolg van de Amerikaanse aan vallen op Noord-Vietnam. Waarschuwingen als deze maken echter deel uit van het programma van de Franse president, die al anderhalf jaar hardnekkige pogin gen in het werk stelt, Frankrijk een bemiddelende rol te laten spelen in Vietnam. Tot nog toe heeft hij voor zijn bemiddelings voorstellen steun gekregen van de bodja en Indonesië. Het feit, dat de Ver. Staten niets voor deze bemid deling voelen, lijkt voor De Gaulle juist een aansporing te zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Hij wil zijn onafhankelijkheid ten opzichte van Washington demon teren. Tegelijkertijd tracht hij op te treden als mentor van wat hij de „derde wereld" noemt, dwz. Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Het feit, dat president Johnson zijn wensen negeerde, was voor De Gaulle aanleiding voor te stellen, dat Amerika, de Sowjetunie. rood China en Frankrijk (Engeland wordt er buiten gehouden, hoewel het als co-voorzitter van de Ge- neefse conferentie van 1954 op trad) het akkoord zouden moeten worden over neutralisering van het Sowjetunie, India, Pakistan, Cam- vroegere Frans Indochina. Toen ook dat niet hielp, begon Parijs wat men 30 jaar geleden nog een „zenuwenoorlog" noemde. In Fran se berichten werd gesuggereeerd, als zouden Peking en Hanoi er op hebben aangedrongen, dat de Franse regering een meer actieve illlllllllllllHIIIIMIIIII rol ging spelen bij het organiseren van onderhandelingen. Dit alles heeft De Gaulle in een diplomatiek gunstige positie ge bracht. Als het tot besprekingen komt, kan hij de eer voor zich opeisen, de politieke drijfkracht te zijn geweest, aldus de New York Times. Verslechtert de toestand in Vietnam, dan is hij de man die dit probeerde te voorkomen. Zijn in directe waarschuwing van deze week past geheel in dit schema. De Russische premier Kosygin heeft in de afgelopen week een bezoek aan de Sowjetzone van Duitsland gebracht, ter gelegen heid van de opening van de Leip- ziger Messe. Op de terugreis naar Moskou was hij ook in Oost-Ber- lijn, waar hij een kijkje nam aan de muur der schande", die moet voorkomen, dat mensen uit de Sowjetunie de wijk nemen naar het vrije Westen. Men ziet hier Kosygin bij microfoon, die een verslaggever in de hand houdt) bij het Amerikaanse Checkpoint Char lie. Er kon geen glimlach af. Het is begrijpelijk, want de Russische premier heeft het niet gemakke lijk. Al was het alleen maar, omdat de Chinezen het ook hem zo moeilijk maken. Bijna overal is een „maar" aan verbonden. Zo is het ook met de fusie van de Europese executieven, waarover men het deze week in Brussel in beginsel eens is gewor den. Deze „maar" is, dat het Europa van de Zes voortaan drie voorlopige vestigingsplaatsen heeft, te weten Brussel, Luxem burg en Straatsburg en dat niet definitief is uitgemaakt, wat de hoofdstad van „Europa" zal wor den. Het is duidelijk de bedoeling van Frankrijk, de kandidatuur van Pa rijs voor te bereiden van het politieke Europa, waar men naar toegaat en dat op de een of andere dag zal worden verwezenlijkt. Daarvoor is het uiteraard nood zakelijk, dat Brussel de domine rende positie, die het de afgelopen jaren heeft verworven, verliest, wat betreft de zetels van de Euro pese instellingen. Aldus het Brus selse roomskatholieke blad La Li bre Belgique, dat traditioneel de Franse politiek pleegt te steunen. Brussel, Luxemburg en Straatsburg zijn thans weer op gelijke voet geplaatst. Verdeel en heers is een spreekwijze, die de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Murville, bekwaam heeft ge hanteerd, aldus het blad. Deze klacht komt uit een onver dachte bron. Wat laat is La Libre Belgique tot de ontdekking geko men, dat de Fransen met hun Europese partners een spelletje trachten te spelen. Zolang er geen Belgische nationale belangen op het spel leken te staan, maakten velen zich niet druk. Nu echter steeds duidelijker wordt, dat gene raal De Gaulle tracht, Brussel, Luxemburg en Straatsburg tegen elkaar uit te spelen om op het voor Frankrijk gunstige ogenblik Parijs tot het politieke centrum van „Europa" te kunnen maken. Dit zou ten koste van Straatsburg (Europees parlement) moeten gaan. Maar die prijs heeft de Franse president er wel voor over. Dominee King bij president Johnson WASHINGTON Dominee Martin Lu ther King heeft na een bezoek van an derhalf uur bij president Lyndon B. Johnson meegedeeld, dat de president zal proberen, het wetsontwerp, dat een krachtiger aanpak bij de verlening van het stemrecht aan de negers in het zui den beoogt, nog tijdens de zitting van het huidige congres te doen aanvaarden. ROME Amintore Fanfani, voormalig premier van Italië, heeft zich gisteren bereid ver klaard de leiding van het minis terie van buitenlandse zaken op zich te nemen. Premier Moro, evenals Fanfani een christen-democraat, bood hem de post aan die vakant is sinds de sociaal democratische Guiseppe Saragat eind december tot staatshoofd werd geko zen. Inmiddels heeft president Saragat het benoemingsdecreet ondertekend. Fanfani behoort tot de linkervleu gel van de Christen-democraten. Zijn benoeming geschiedde op grond van een akkoord tussen de vier regerings partijen t.w. de christen-democraten, socialisten, sociaal-democraten en re publikeinen. Economist over Nederland Regeringsfunctie niet in trek bij bekwame mensen s~\ 7 77 f dat deze week een deel van zijn [JUS UlllCl fieCltl pagina's aan ons land heeft gewijd. grofe invloed in Eur opa \MSTERDAM Vooral wat de export en de inkomenspoli tiek betreft heeft Nederland zijn moeilijkheden beter opgelost dan Engeland. Ons land heeft dan ook één voordeel boven Engeland: „Met een bevolking van twaalf milj zielen heeft het noch de kans, noch de behoefte zelfs maar een tweede rangs wereldmacht te worden." Daarom trekken regeringsfuncties de invloedrijkste mannen in Neder land niet aan. Ambitieuze en be kwame mannen gaan doorgaans in zaken en zij genieten hoog maat schappelijk aanzien, zo schrijft het Britse weekblad „The Economist' Het blad noemt Nederland het meest internationaal georiënteerd van jalle Europese naties, „omdat de han- 'del voor dit land een levenskwestie i is". De Nederlanders hebben volgens The Economist op dit ogenblik een grotere invloed in Europa dan zij j sinds 250 jaar genoten. Voor een belangrijk deel is dit succes te verklaren uit de bereidheid van de Nederlanders, zich opofferin gen te getroosten als dit economisch noodzakelijk is. aldus The Economist, „...de sociale behoeften zijn in Neder land na de oorlog zonder twijfel niet od de eerste plaats gekomen". ANTI-DUITS In de inleidende beschouwing wijst het blad verder op enkele zaken, die Groot-Britannië en Nederland ge meen hebben. Beide hebben hun ko loniën verloren,' hebben historisch- verklaarbare redenen niet al te deer op de Duitsers gesteld te zijn, tellen onder hun bevolking grote groepen niet-blanke immigranten en beide zijn grote handelsnaties. In een vijftal artikelen gaat The Economist voorts in op de loon- en prijspolitiek in ons land. de verhouding tussen werkge vers en werknemers, het woning- bouwprobleem, de betekenis van „the four empires", Shell, Unilever, Philips en AKU en andere actuele onderwer pen. De communistische topconferen tie in een landhuis in de heuvels nabij Moskou heeft langer geduurd dan de twee dagen, die er voor werden uitgetrokken. De moeilijk heid was, dat men het zelfs niet eens kon worden over het com muniqué, dat na afloop van de besprekingen uitgegeven. Deze gang van zaken is typerend voor de veranderingen, die in de beweging van het internationale communisme hebben plaatsgevon den. Moeilijkheden, als waarvoor de Russische leiders zich thans geplaatst zien, hebben zich vroeger nooit voorgedaan. De tekst, die door hun deskundigen werd opge steld, werd vrijwel altijd ongewij zigd door de conferentiegangers goedgekeurd. Zelfs nu de Chinese communisten en hun geestverwan ten uit een aantal Aziatische lan den de conferentie hebben geboycot, bleek er nog geen eenheid van opvatting te zijn. Het is duidelijk, dat het me ningsverschil betrekking heeft op de vraag, wat gezegd moet worden over het verlet van communistisch China tegen de politiek van de Sowjetunie. De concept-verklaring, die door de Rus Soeslof was opge steld, bevatte slechts enkele con troversiële punten waarover de Russen met de Chinezen van me ning verschilden. Er werd nadruk gelegd op de behoefte aan eenheid onder de communistische partijen en het vermijden van een openlij ke crisis. Op die manier trachtten de Russen de kool en de geit te sparen. Sommige gedelegeerden hadden echter bezwaar tegen de verzoe nende toon in het concept. Zij wilden een duidelijker houding van tegenkanting tegen de Chinese houding om de pro-Chinese splin tergroepen in hun eigen partijen te kunnen bestrijden. Aan de andere kant wordt gemeld, dat de Ita liaanse en Britse gedelegeerden voorstander bleken te zijn van pogingen tot verzoening met de L_ Chinezen. Zij wensten iedere „har- moeten worden - de verklaring" uit het communiqué te weren. Het resultaat zal zijn, dat de conferentie, die aanvanke lijk al door Chroesjtsjef was geor ganiseerd om China uit de com munistische wereldbeweging te kunnen stoten, mogelijk voor de Russen als een boemerang gaat werken. 'Illlllllllllllllllllllllll De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, komt zojuist uit het gebouw van het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Hij heeft daar geprotesteerd tegen de vernielingen, die door Chinese en Vietnamese demonstranten 1 ren veroorzaakt aan het gebouw van de Amerikaanse ambassade te Moskou. Ook in de Russische hoofdstad zaten de Amerikanen in de hoek waar de klappen vallen. Dit keer liep de zaak de Russische politie echter uit de hand. Ver schillende ordebewaarders werden zwaar toegetakeld. Minister Gromy- ko beloofde, dat bij voorkomende gelegenheden „aanvullende maat regelen" genomen zullen worden om de veiligheid van de Ameri kaanse ambassade te verzekeren. De belangen van de Russen lopen hier parellel met die van de Ame rikanen. Opvallend was ook het feit, dat de Sowjetunie vrij tam heeft gereageerd op de nieuwe Amerikaanse aanvallen op doelen in Noord-Vietnam. Wel werd ge waarschuwd tegen een streven naar uitbreiding van de strijd. De enige „stok achter de deur" i echter de opmerking, dat de Ame rikaanse aanvallen de grondslag ondermijnen van de betrekkingen tussen Moskou en Washington, nl. het principe van het vreedzaam naast elkaar bestaan. illllllilllllllllllllllliil Morgen begint de mars van Sel- ma naar Montgomery (de hoofdstad van Alabama), die georganiseerd werd door de negerpredikant, dr. Martin Luther King. Het zal twee a drie dagen duren, voordat de stoet die naar verwacht wordt een enorme lengte zal krijgen voor het Kapitool van Alabama zal arriveren, om gouverneur Wallace op demonstratieve wijze te laten weten, dat de negers zich niet zullen neerleggen bij pogingen, hun het kiesrecht te onthouden. D« mogelijkheid bestaat, dat gouver neur Wallace maatregelen zal ne men om te voorkomen, dat de uit Selma (waar zich de laatste tijd grote moeilijkheden hebben voor gedaan) vertrekkende stoet Mont gomery bereikt. Op de foto ziet men dr. Luther King, die al enkele malen in Selma werd gearresteerd. EGKS over Britse invoerrecht: I In de Zuidslavische re publiek Kroatië, met na me in de stad Slavonski en in enkele omliggende dorpen, is gisterochtend een aardschok gevoeld die tamelijk sterk was en ongeveer vijf seconden aanhield. Er zijn echter geen schademeldingen binnengekomen. blanke schoonheidsko ningin kiezen maar ook een gekleurde. De „miss tan America" verkiezing wordt van 7 tot 10 april in Dallas gehouden. I Prinses Irene en haar echtgenoot zijn donder dagavond eregasten ge weest op een concert ten bate van het centrum voor voorlichting en bij stand aan kunstenaars in het Brusselse stadhuis. De vereniging vierde het 25-jarig bestaan. De Prinses woonde ook een receptie bij, die na af loop van het concert werd gehouden. Het cen trum heeft tot doel kun stenaars materieel bij te staan en de bevordering van het muziekleven. I De kosten van de staatsbegrafenis van sir Winston Churchill wor den geschat op 480.000, LUXEMBURG De Hoge Kulden. Bij dit bedras is autoriteit van de EGKS heeft de inbegrepen 210.000 gulden voor transport en opstel- Britse regering gevraagd de extra- ling van personeel van de heffing van 15 procent voor de strijdkrachten en de po- eerste dertig dagen aan de expor- teurs van zes bij de gemeen- schap aangesloten landen terug te betalen. Zij gaat van het stand punt uit, dat de Labourregering de verhoging pas had mogen in voeren, na een periode van dertig litie langs de route, die de stoet op 30 januari heeft gevolgd. Andere posten op de lijst waren directe staatsuitgaven, openbare werken, en uit gaven van het Konink lijk hof. dagen, die in de associatie-over eenkomst is voorzien. De terugbetaling aan de exporteurs wordt dan ook gevraagd omdat Enge land die termijn niet in acht heeft genomen en het is wel de gewoonte een eenmaal gemaakte afspraak na te komen, aldus de heer Del Bo. die sprak namens de Hoge Autoriteit van de EGKS. Deze kwestie is gisteren ter sprake gekomen op de laatste vergadering van de Raad van Associatie, samenge steld uit vertegenwoordigers van de Britse regering en leden van de Hoge Autoriteit van de EGKS- Van Britse zijde werd betoogd, dat men stond voor de dringende nood zaak het verhoogde invoerrecht on middellijk in te voeren. De betalings balans drong tot die maatregelen. Zou Engeland zich voor de zes landen van de gemeenschap aan de 30 dagen waarschuwing hebben gehouden, dan zou men andere afspraken waarin een waarschuwingstermijn van een half jaar is overeengekomen, ook hebben moeten nakomen, maar er was echter geen andere uitweg. Overigens toont Engeland zijn goede wil door binnen kort dat extra-invoerrecht al met eenderde te verminderen tot 10 pro- Het verzoek tot terugbetaling zal door de Britse regering worden bestu deerd, maar aanneming zal tot gevolg hebben, dat ook andere landendan die van de gemeenschap terugbetaling gaan vorderen, aldus het Britse argu ment.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5