Leiden presenteerde zich aan de burgemeester en zijn vrouw Te kust en A te keur ar Mensen lachen om dingen die om te huilen zijn Werkmans Wilskracht gaf goed concert in Gehoorzaal INieuwe Haagse Courant in een nieuw huis Bij winters weer goede aanvoer Leidse veemarkt LEEDS® COCRART m;- ZATERDAG 6 MAART 1965 gij a Zaterdag Breestraat 19. 8 uur: Geref. Jeugd- rband, creatief spel. Hoogl. Kerkgracht 44. 8 uur: Herv. Dgerensociëteit, kozakkenfeest. Oude Vest 13. 8 uur: C.J.V. De Valk, Zaalberg over Gehoorzaal, 8 uur: uitvoering K. De Lakenhal, 3.15 uur; concert Leny :ns-Ridderhof, sopraan. Pieter alt-blokfluit, Peter Dieleman. fluit, de Reede, fluit, Henk Briër. clave- ;1 en piano en Betteke Groot. Den Haag: Kon. Schouwburg, Haagsche Comedie met „Johan Oldenbarnevelt". Haag: Diligentia, 2.15 en 8.15 toneelgroep Arena met De Kik- cbeveningen: Kurzaal, 8.15 uur: certgebouworkest. theveningen: Oude Kerk, 8 uur: t Zuidh. Orkest, met koor en solis- Johannes-Passion. Dnttai z»nda» Rijksmuseum voor Volkenkunde, 3 uur: loning film ,,Land van de lange dag", •leid door dr. A. J. Jawad. Maandag Kleine zaal Gehoorzaal. 2.30 uur: Huisvrouwen afd. Leiden, iivelgerechten J Breestraat 19, 8 uur: voorlichting over uid-Afrika, Chr. Emigratiecentral' Zuidafrikaanse Ver., A. J. Roos, ï-attaché van Zuid-Afrika, „Zuid-Afrika vandaag". Hal Bevrijdingskerk, 912 er doorlichting op t.b.c. De Doelen. 8 uur: amateurfotografen, ^itslag wedstrijd 1965. gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren. Prijna d.v. Eikelboom en C Nasveld; Maria Sophia Anna d.v P A J Hoogkamer en A M S Riem Vis; Ingrid Maria Elisabeth d.v. P A J Meijer en A M Korsuize; Ariën- ne d.v. P Stolk en J M Brouwer; Wilco z.v. H A J Degens en M C L Kipping: Lena Petronella d.v. J J Roodakker L Mulder: Marinus Cornelis Laurentius z.v. G J A Jufferman® en T J M Zon- derop; Johan Otte z.v. H Lammers Deelstra; Som ja d.v- H J M van Zundert en C C Duenjes: Amoud Victor z.v. J vam Leeuwen en J R Bournan. Overleden: W v.d. Meij 67 jr. man; J C Solleveld 85 jr. man; A W H van der Kroft 54 jr. man: J M T Roesen 34 jr. echtgen. van W P Hartwijk; W J Lut 95 jr. man. Fons Jansen laat in zijn cabaret LEIDEN Er is geen volksdeel dat het eigen geloof op een zo fijnzin nige en humoristische wijze op de korrel kan nemen als het Rooms-Ka- tholieke. Fons Jansen heeft het gisteravond met zijn cabaret „De lachende Kerk" in de Leidse Schouwburg aangetoond. Wie lachten het hardst om de mopjes over pastoors, kapelaans, kloosters, zusters en biechten: de re ligieuzen. En toch zegt Jansen zelf ervan: „Cabaret is de mensen laten lachen om dingen, die eigenlijk om te huilen zijn". In een tweeënhalf uur durende one man snow werpt hij een ironische blik op de verdeeldheid biiaien en buiten de Rooms-Katholicke Kerk en wijst hij op de naar zijn mening zich te lang zaam voltrekkende vernieuwingen. Toch concludeert hij. dat wat vroeger was verboden, nu plotseling wel mag. „Er staan al dingen in de Volkskrant, waar de Tijd nog niet rijp voor is". Zijn tekst zit vol van deze dubbelzinnighe den. In vlot tempo laat hij de vraagstuk ken van het jongste concilie over libaat, geboorteregeling, geslacht niet-geslacht en oecumene de r« passeren. Zjjn mopjes hebben diepte en dringen zo nu en dan zelfs heel langzaam tot zjjn gehoor door, zoals dat over de „pil". „De Vaders op het concilie hebben er rond de tafel gesproken. De pil lag in het midden, als voer voor theologen, maar ze valt" niet." Het cabaret „De lachende Kerk' voornamelijk afgestemd op het R.K.- volksdeel. Andersdenkenden zullen di verse details niet goed begrijpen om dat de kennis van het R.K.-geloof op bepaalde punten onbekend is. Fons Jan sen heeft echter al aangekondigd, dat een volgende show zal zijn geïnspireerd door andere geloofsrichtingen. Hij is het materiaal ervoor reeds aan het verzamelen. Als het wachten nu maar niet is op de afloop van het concilie. A. G. S. LEIDEN Nadat donderdagmiddag het gemeentepersoneel de gelegenheid had gekregen burgemeester Van der Willigen en zijn vrouw de hand te drukken, werd gistermiddag een algemene re ceptie gehouden in de Burgerzaal van het Stadhuis. Veel afgevaardigden van het verenigings- en bedrijfsleven, organisaties en instellingen, wachtten geduldig hun beurt af om persoonlijk kennis te maken met het nieuwe burgemeesterspaar. Verscheidenen benutten dit moment door een kort gesprek te voeren met de heer en mevrouw Van der Willigen. Daarna ont fermden de wethouders en de gemeentesecretaris zich over de gasten. Op de foto de bestuursleden van de Leidse Christelijke Oranje vereniging in gesprek met de burgervader. (Foto N. van der Horst) an Dinsdag i 7—9.30 doorlichting op t.b.c. Station, 7 uur n.m.: afd. Leiden, Chr. Reisver.. vertrek naar IJs- Den Haag (6.30 uit Noordwijk). Doezastraat 30. 4—6 uur: receptie jr.v. opening kantoor Reisbureau Ce- ilti itoPullman. Breestraat 19, 78 u.: spreekuur Emigratiecentrale, tadhuis, 78 u,: zitting Bouwfonds I. Gemeenten. G.l Gehoorzaal, 8 u.: liederenavond Max Egmond. bas-bariton, met Paul iessing aan de vleugel (Mij. .a mnkunst). Den Haag: Kon. Schouwburg. 39 Nieuw Rotterdams Toneel met Vichy". Den Haag: Diligentia. 8.15 u Union Bel Canto. Woensdag Hal Bevrijdingskerk, 912 en 24.30 doorlichting op t.b.c. Het Boshuis (achter Hoflaan 74). JO—10 u.: Herv. sociëteitsavond, met 'f edewerkers Bijzonder Kerkewerk Museum Volkenkunde. 8 u.: dr. A. J. id t<l*wad we1" de Eskimo's in het uiter- t oöp noordwesten van Canada. Den Haag: Diligentia. 8.15 u.; Nieu- Komedie met „Onze stad". Scheveningen: Kurhaus-paviljoen, 8.15 Duits-Oostenrijkse Toneelgroep met nsta^Durch die Gartenmauer". Donderdag Hal Bevrijdingskerk, 9—12 en 2—4.30 doorlichting op t.b.c. Rapenburg 8. 8 uur: afd. Leiden tuiifcer *ntern- Rechtsorde, drs. H. J. jh3 'snnen over „Verleden en toekomst "kter*in de Ver. Naties". Gehoorzaal. 8 u.: K. en O.-concert ndeijott. Philh. Orkest, met violist. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 Haagsche Comedie met „Galante bon F{ Vrijdag Hal Bevrijdingskerk, 24.30 e iur: doorlichting op t.b.c. Rapenburg 73 (Academie). 1 pening grafiekententoonstelling van Ie groep Estampa Popular de Valen- lacAfja cLeids Akademisch Kunstcentrum Gehoorzaal. 8 uur: N.R.V.-filmavond. Gehoorzaal. 8 uur: uirvoering chr "^fmziekver. Concordia. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 Haagsche Comedie met r»" m"- r e." bode Ribadier". 101 Den Haar: aast lijk- Zaterdag - Oude Vest 13, 8 uur dew Kalk, groot feest. Hoogl. Kerkgracht 44. 8 uur: Hen'. eP Ohgerensociëteit, de geschiedenis fold het cabaret. Breestraat 19. 8 uur: Geref. jcugd- dot verband, filmavond. Den Ilaag: Kon. Schouwburg. 8.11 Haagsche Comedie met „Candi i*. Den Haag: Diligentia, 8.15 *e Komedie met „Onze stad". Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8 ur: Haags Collegium Musicum. met fcdewerking van Brabants koor en so listen. Welke apotheek? Doeza-apotheek. Doezastraat 31. tel. •1313. en de Haven-apotheek. Haven H tel. 20085 Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): James ■ond contra dr. No (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Hebzucht in e zon (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Winnciou. bet grote opperhoofd (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Samson 'egen de piraten (14 jaaro). (Van Haagse redactie) DEN HAAG De Nieuwe Haag- Courant, een van de bladen het Kwartet, is vandaag verhuisd. Naar een modern pand met oude gevel aan de Parkstraat, oude toestand waarin moest worden gewerkt kon niet langer worden ge handhaafd: een bedrijf gesplitst en •erdeeld over een aantal gebouwen, aan de Grote Marktstraat en het Buitenhof, waar bovendien het ruim tegebrek steeds nijpender werd. Toen dit voorjaar eer. van de drie ANWB-gebouwen in de Parkstraat werd aangekocht, leek het interieur ook het exterieur op een uitgewoond huis. De indeling van dc kamers leek het doel waai-voor zij waren stemd: de huisvesting van een modern dagblad, nergens op Het was direct al duidelijk: dit pand op een van iooiste punten van de stad zou m "krant alleen bewoonbaar zijn m grondige verbouwing. Begin juni kreeg de Haagse ai tect H. Herlé opdracht een verbou wingsplan te ontwerpen. In augustus reeds kon de aannemer, de firma De Haan en Muilwijk de handen uit dc gaan steken. Aanvankelijk het de bedoeling, eind december lieu we pand te gaan betrekken Maar als er wordt gesloopt, komt men steeds meer zaken tegen die onder handen genomen moeten worden. Studio (2.30. 7 en 9 15 uui De c in de leguaan (18 jaar) Trianon (2 en 7.30 uur): Gejaagd door de wind (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling keuze uit ït kunstbezit van leden van de Vereni ging van Belangstellenden van 25 febr tot 29 maart Rapenburg 73 (Academie): L.A.K.- grafiekententoons'elling van de groep Estampa Popular de Valencia (van 12 maart tot 2 april, maandag tot en met vrijdag open van 9-6 uur). Rapenburg 127: fototentoonstelling stu dentenvereniging Catena (van 418 maart. 1721 uur) De Lakenhal: tentoonstelling t.g.v. 25- jarig bestaan Leidse Ver. van Postzegel verzamelaars (van 6 tot en met maandag 15 maart, op zondag van 14 uur, op zaterdagavond van 79 uur). ssenaar: Kunstzaal Heult. Hoflaan 7 gouaches en schilderijen van Adrian Stahlecker en plastieken van Armand Jer Helm «van 20 tebr tot en met iar. dag van .0- 17 uur, bovendien op vrijdagavond van 810 uur, op zon- alleen na afspraak). De Nieuwe Haagse Courant heeft nt een nieuw bedrijfspand, waarin ook nieuwe technische snufjes zijn ver werkt. In de eerste plaats de tele fooncentrale: acht lijnen onder éér nummer. Deze centrale is door Philips ontwikkeld en de N.H.C. is het eerste bedrijf in Nederland waar deze geruis loze apparatuur werd geplaatst. Nog een nieuwtje is een telefotoapparaat, waarmee straks binnen enkele minu ten foto's uit alle windstreken kunnen worden ontvangen. Het modernste apparaat dat de re dactie waarschijnlijk straks ten behoe- •an de nieuwsvoorziening zal gaan gebruiken wordt thans door Siemens ikkeld Met deze zogenaamde Te lefax zal een desnoods met de hand geschreven stuk kopij via telefonische weg naar de zusterbladen kunnen wor den geseind en omgekeerd. Het nieu- interieur van het oude gebouw is voorts gemaakt met de allernieuwste bouwmaterialen LEIDEN De harmoniekapel Werkmans Wilskracht gaf onder leiding van de heer W. R. G. Blom de jaarlijkse uitvoering in de Gehoorzaal, die ongeveer voor de helft was bezet. Werkmans Wilskracht durft, zonder ca baret-na-de-pauze, een hele avond te spelen. We zijn er dan ook van over tuigd, dat het spel aan dit publiek was besteed. Men luisterde en toonde zich voldaan Dit oude korps staat er muzikaal z goed voor. Het aantal spelers mag. vergelijking met enkele jaren geleden, geslonken zijn. de kwaliteit van de zikanten is best en men heeft bovendien een veelbelovende jeugdige reserve ach ter de hand Reeds nü spelen er jongeren Er is eigenlijk maar één ding, dat Werkmans Wilskracht moet ontberen: dat is een verzekerde repetitieruimte. De spelers komen iedere week trouw oefe- zelfs op een heel belangrijke balavond waren ze er allemaal. Het dus wel buitengewoon verdrietig hen zijn, als hun in de naaste toekomst de gelegenheid tot repeteren werd ont- De heer Blom dirigeert heel eenvou- ig. maar bijzonder doeltreffend. Hij is ?n intelligente muzikant, die zijn begrip ïk aan de spelers overdraagt. Die doen precies wat hun aanvoerder wil; ze wër- grote ambitie in uitstekend samenspel techniek van deze muzikanten is, wat het overgrote deel betreft, op vallend goed. De helderheid en afwerking de toon. de gave en zingende melo dieën, de klankadel deden ons deugd. r verdienstelijke heer Van der Burg, lid van de kapel, dirigeerde ook twee keer een mars. De andere werken, waaronder heel belangrijke, werden onder leiding van de heer Blom met succes verklankt De snelle ..Athletic festival march" (het leek wel een galop) van Prokofiev is een algemene bekendheid meer dan waard. Ook de vertolking van de vierdelige suite uit Die verkaufte Braut van Smetana (verrukkelijke muziek!) klonk lang niet onverdienstelijk, al vonden we het spel hier en daar, vooral in IV vrij groezelig i) liep de beroemde polka niet volmaakt. Van Boedijn hoorden we de Gamma- tique-mars. een geslaagde compositie. in de gamma's duidelijk doorklon ken. Dat gebeurt niet altijd! Het interessantste werk was de elf delige suite uit Carl Orffs Carmina buranamuziek. Deze volmaakt doorzieh- bewust primitivistisch gecompo neerde stukken werden klaar en open. ongeforceerd en toch markant uitgevoerd. De klank van verscheidene instrumenten was werkelijk bewonderenswaardig. Een prestatie van belang! Na de pauze had het programma een luchtiger karakter en kon men met ple zier luisteren naar een Cowboy rhapsody, een Showboat- en een My fair lady selectie en nog zon paar pittige stukken. Joh. van Wolfswinkel ook Garage Poot nu in Leiden LEIDEN Garage Poot, Austin- dealer voor Leiden en omstreken 35 jaar geleden in Valkenburg ge sticht heeft er sinds vanmiddag een dochter bij, een fonkelnieuwe ga rage: Lammenschansweg 132 te Lei den. Onderdirecteur Bogaards van Purfina heeft het nieuwe bedrijf van middag geopend door de brug in be drijf te stellen, die daarop een lint doormidden trok. euwe vestiging omvat een werkplaats van 600 m2. een show- 1 van 90 m2, een kantoor en magazijn. Bedrijfsleider is de heer H. J. Witte. Voorlopig werkt er man personeel. De nieuwe garage uitsluitend bestemd voor personen- 1 bestelauto's. Ter gelegenheid van de opening wordt tot en met donderdag een Austinshow gehouden, dagelijks van uur 's morgens tot 10 uur avonds. Th. J. van der HEIJDEN lid de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden. Telefoon 23405. LEIDEN De afgelopen week bracht veel kou en dat stimuleert de aan voer en de handel niet. De temperaturen zjjn te laag voor een goede aan voer van biggen. Toch viel het gisteren nogal mee, zowel de handel als de aantallen. Over het algemeen had de handel een rustig verloop, alles is en blijft duur, alhoewel het op de vette kalverenmarkt nog niet echt wil. De aanvoer op de melkvee-afdeling was heel goed. Hoewel nogal rustig is er wel kooplust, maar door het grote aanbod liggen de prijzen op hetzelfde niveau als de laatste weken. Melkkoeien 1075/1325/1380. Magert koeien, hoewel nog niet groot in aanbod, waren er tocli wel voldoende. De weiders willen wel kopen, maar de prijzen zijn hoog en van een drukke handel geen sprake. De prijzen „staan". Vare koeien 700/1000/1375. Het jongvee het algemeen wel goed te de prijzen zijn vrij constant. Slachtvee: de aanvoer op deze afdeling as minder, desalniettemin viel het op dat de handel maar matig was. De prij- DEN HAAG Wijb Schoon (32), soloklarinettist bij de Koninklijke Militaire Kapel en dirigent van onder meer De Harpe Davids te Noordwijker- hout, is een bedrijvig en ideeën rijk musicus. Toen ze deze Zaan- kanter op z'n vierde jaar een mondorgel in de handjes stopten, kon hij er zowaar nog op spelen ook. Nu draait hij voor geen en kel instrument de hand meer om en de moeilijk bespeelbare doe delzak heeft ook niet zoveel ge heimen meer voor hem. Basis voor dit alles: muzikaliteit en flair. „Toen ik acht was. kreeg ik een klarinet en de plaatselijke krui denier van .Wormer gaf me les", vertelde hij me in zijn flatwo ning Coevordenstraat 69 in de Haagse Moerwjjk. Twee van z'n drie kinderen speelden in de box en zijn vrouw was in de keuken bezig met de koffie. Eigenlijk zou ik een sax krijgen maar het werd een klarinet. In Wormer kwam ik na verloop van tijd in het grote orkest Ons Genoegen, één van de toporkesten van ons land. Eens per week moest ik ook bij het volksdansen spelen. r)OOR een schoolmeester ben ik U op het conservatorium ge komen. Dat kostte veel geld en we waren arm als de mieren. M'n vader was timmerman. Van verschillende kanten werd ik aan geld geholpen. Sociale zaken en zo. Na een tijdje moest ik met 24 andere kandidaten proef spelen voor een studiebeurs. Won ik. Zo doende kreeg ik vier jaar les op het Amsterdamse conservatorium. Toen ik negentien was, werd ik bij de K.M.K. geplaatst en toe- Wijb Schoon, de nieuwe dirigent van De Harpe Davids te Noord- wgkerhout. die zijn brood bij de K.M.K. verdient, heeft onder meer zgn hart verpand aan de doedelzak en hij weet uit dit moei lijk bespeelbare instrument een geluid te halen vallig ben ik deze week soloklari nettist geworden. We hebben na tuurlijk niet veel met de militaire dienst te maken maar officieel ben ik sergeant eerste klas. Iedere morgen repeteren we, als we niet ergens moeten spelen. Och je vak is je hobby. Tien jaar geleden ben ik met dirigeren begonnen bij Eensge zindheid in Badhoevedorp. Kijk, wij mogen wel schnabbelen als het maar in de muziek is. Een krantewijkje zou ik niet mogen hebben. Ik kreeg aardigheid in dat dirigeren. Toen kwam Soli Deo Gloria in Zaandam. Een tijd je nog voor Concordia in Leiden gestaan. De Harpe Davids zag me vorig jaar op een festival diri geren. Daarna vroegen ze me. Als dirigent moet je van alle instrumenten iets afweten en je mag nooit moe zijn, althans uiter lijk. Al ben ik nog zo moe, nie mand zal het merken. Anders gaan ze er naar spelen. Ik mag graag leiding geven. En ik vind het leuk een stuk, dat ze hele maal nog niet kunnen spelen, zo in te studeren, dat we er een uit voering mee kunnen geven. Laat ik het maar eerlijk zeggen: ik sta graag op een podium en in de belangstelling. UET die doedelzak begon ik door Taptoe Delft. Met een collega. Er werden voor ons twee doedelzakken in Schotland be steld. Wij van alles proberen met z'n tweeën maar er kwam geen geluid uit. Bij de Vierdaagse heb ben we een Ier uitgehoord en toen kregen we het door. Nu duurt het volgens het boekje wel zeven jaar voordat je behoorlijk een doedelzak kunt bespelen maar ja, wij moesten het in twee weken plooien vanwege die Taptoe. En wij hebben daar met die doedel zakken over de Markt in Delft ge lopen, hoor! Niemand had in de gaten, dat we het zomaar in el kaar hadden getimmerd. Zo'n doedelzak is een moeilijk instrument. Om te beginnen kan je hem nergens goed opslaan. De zak is van schapehuid en hij mag niet te droog en niet te vochtig hangen. Niet te koud en niet te heet. In de gang vond ik een redelijk plaatsje voor dat instru ment. U vindt het misschien gek maar je hebt geen goede of slechte doe delzakken. De één kan wel mooier zijn om te zien dan de ander; dat merk je dan ook wel aan de prijs. Die schommelt tussen de f350, en de 1275,Het bespelen is vreselijk moeilijk omdat het ner gens op lijkt. De techniek ervan is met geen enkel ander instru ment te vergelijken". Zeer tot ongenoegen van z'n dochtertje, dat doodsbang is voor die doedelzak met z'n vervaar lijke „schoorstenen", ging Wijb Schoon de doedelzak eventjes be spelen. Ik kan nu die angst van z'n dochtertje begrijpen. Onvoor stelbaar welk een geluid zo'n doe delzak met zijn melancholische zware ondertoon in een gewone huiskamer produceert! zen konden zich dan ook niet handhaven, vooral de mindere kwaliteiten, die con currentie ondervinden van de buiten landse dieren, brachten minder op. No tering: Slachtvee: 3,25/4,/4,25 per kg. Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel hiL De prijzen brokkelden nog iets af, het wil nog niet op deze afde ling. Notering: 3./3.40/3.50. Nuchtere kalveren: de aanvoeren nemen toe en over het geheel genomen werd alles verkocht bij een wat williger han del tegen zeker niet lagere prijzen. No tering lev. gew. per kg. 1,25/1,35/1,50 fok per stuk 70/95/110. Varkens: Op de slachtvarkensmarkten bij een niet te groot aanbod een geringe prijsstijging. De handel op diverse markten werd meestal bepaald door de grootte van de aanvoeren. Biggen en lichte varkens: Ondanks het winterweer ;n de aanvoeren redelijk en de han del goed en prijshoudend. Vooral de biggen zijn en blijven duur. zeugen on veranderd. Notering: zeugen 375/450/475: Biggen 60/64/68; lichte varkens 95 100/ 110. Wolvee: de aanvoer was gisteren iets groter dan de vorige week en uitgespro ken groter dan vorig jaar om deze tijd. Aanvankelijk werd door de kopers een afwachtende houding aangenomen en la- hoewel iets beter) bleef de handel stug. Notering: vette schapen 110/130/ 145: vette lammeren 115/155/175. Kaas: handel goed. Goudse eerste soort tot 3.18. Het Tweede Kamerlid J. J. Voogd (soc.) heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of het juist is dat de kunstenaars Mari Andriessen en Zadkine en de familie leden van wijlen John Raedecker niet van te voren zgn geraadpleegd over de reproduktie van de door hen ver vaardigde oorlogsmonumenten op een serie van drie postzegels ter herdenking van de oavrijding. Zo ja, wil de minister dan be vorderen, dat dit in soortgelijke geval- len in de toekomst wel gebeurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3