Wereld vraagt van kerk waarachtigheid Doel PBO is ook langs andere weg bereikbaar Commissariaat van werknemers maar schijn - democratie WAT IS BUISMAN Een woord voor vandaal Nog geen oplossing va probleem-Miiidszenty ZATERDAG 6 MAART (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Mr. J. Meynen, president-directeur van de Alge mene Kunstzijde Unie nv, acht de introductie van werknemerscom missarissen verwerpelijk en hij is van mening dat invoering van het enquête-recht voor werknemers, mede door de preventieve werking, een sterkere waarborg voor een goed bestuur bij een onderneming is dan „de schijn-democratie van het werknemerscommissariaat". De pre ichrijft gevers), dat geheel gevuld is niet reacties uit de kring van deze werkgeversorgani satie op het rapport van de Staatscom missie-Verdam over de vraagstukken van het ondernemingsrecht. De door de kleinst mogelijke meerderheid van deze commissie gedane voorstellen betreflende het commissariaat acht mr. Meynen een stap terug. „VERTONING" Dit geldt zowel voor de gewenste overheveling van bevoegdheden der aan deelhoudersvergadering naar de raad van commissarissen als voor het introduceren van werknemerscommissarissen. „Het verlenen van stemrecht om veronderstelde geldingsbehoefte werknemers tegemoet te komen, leidt slechts tot een hen onwaardige verto ning", aldus de A.K.U.-president, die ook niet gelooft in het overbruggen van de antithese tussen werknemers en leiding door „deze in de raad van commissaris sen te incorporeren". Naar zijn mening zal een werknemerscommissaris „zich óf achter het belang van de onderneming in zijn geheel stellen en dan het gevaar lopen het vertrouwen van zijn kiezers te verliezen óf zich op het standpunt van de antithese blijven plaatsen en dan een oppositie uitoefenen die de besluitvaar digheid vermindert maar geen positieve invloed heeft". Men kan, zo schrijft mr. Meynen verder, niet zonder meer de ons in het staatsbestel vertrouwde democrati sche instellingen binnen het raam van de onderneming invoeren. „Wat in politicis voortreffelijk werkt kan voor een onder neming desastreus zijn". GEEN INTERESSE Ook de heer J. J. Rippen (o.m. bekend door zijn aandeel in de door „Patrimonium" uitgegeven studie Antwoord aan deze tijd") verzet zich scherp tegen introductie van de werk nemerscommissaris. „Medezeggen schap levert geen emancipatie en ook geen gevoel van bevrijding bij de arbeiders op. Ook een arbeiderscom missaris wordt voor hun gevoel slechts een nieuwe manager. Zelfs bij de vakverenigingen is de afstand tussen leiding en leden zo ern stig, dat alle drie grote organisaties een rapport over dit probleem hebben ge maakt. Slechts 40 procent is georgani seerd en daarvan leeft nog maar 1/10 deel mee, zodat ten slotte maar 4 procent der arbeiders zich zelfs voor hun eigen problemen interesseren, laat staan v< de zaken der onderneming, waarover niet kunnen oordelen", aldus de heer Rippen, die ook het enquêterecht vooi werknemers afwijst omdat dit „de vak verenigingen een te groot pressiemiddel zou verschaffen". Volgens de heer Rip pen betekenen de door de commissaris- Verdam aanbevolen middelen een omke ring van het eigendomsrecht. Drs. H. J. Bonda (bekend o.m. door zijn boekje „Volkskracht in gevaar") verklaart zich eveneens tegen medezeg genschap via een werknemersrepresen tant in de raad van commissarissen. Gelijkberechtiging van arbeid, leiding en kapitaal acht hij een dodelijk gevaar, omdat zij het beheersrecht aantast. BESCHEIDEN In „De Werkgever" zijn echter niet alleen tegenstanders aan het woord. Prof. mr. P. Borst, adviseur van de Federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf, noemt het voorstel van de commissie-Verdam aan de bescheiden kant, indien men het vergelijkt met het vennootschaps recht in West-Duitsland, op grond waarvan een-derde of de helft van de R.k. theoloog kraakt harde noten UTRECHT „Weinig dingen schaden de geloofwaardigheid van de kerk in de ogen van de wereld zo erg, als vergissingen, die niet worden toegegeven, maar verzwe gen of verdoezeld." Dit is een van de uitspraken, die de Duitse theo loog prof. dr. Hans Küng, een van de leidinggevende figuren in de rooms-katholieke theologie, gis termiddag deed in Esplanade. Ter gelegenheid van het verschijnen van het nieuwe internationale rooms- katholieke theologische tijdschrift Con cilium hield hij een rede over „De waarachtigheid van de kerk in de mo derne wereld". De twintigste eeuw is de eeuw het pathos der waarachtigheid, aldus Küng. Niet alleen in architectuur, beeld houwkunst, schilderkunst, toneel, film literatuur, maar ook in de psychologie, de sociologie en de filosofie wordt al les verworpen, wat maar enigszins de indruk wekt onecht of onoprecht te zijn. De deugd van de waarachtigheid heeft in de Rooms-Katholieke Kerk echter tot dusver ontbroken, aldus Küng. Van de raad van commissarissen door de werknemers wordt benoemd. Maar niet de gezindheid, doch het compromis heerst daar. Prof. Borst meent dan ook, dat één arbeiderscommis saris in Nederland waarschijnlijk meer waard zal zijn dan drie of vijf in Duitsland. Ook drs. A. W. Overwater, directeur van de Verenigde Mengvoeder fabrieken, heeft geen bezwaar tegen de werknemerscommissaris, mits deze geen belangenvertegenwoordiger wordt. Convent chr.-soc. organisaties LUNTEREN De publiek- Acffldcicllt OOI betrekltelijkhe]d de v„schm,„ ,u rechtelijke bedrijfsorganisatie 1 S?'l.^è^oorSr niet geworden, wat men er aan- ^11(1616 V01H1611 functionerende vakraad of vankelijk van gehoopt heeft. Eer- w»n m onze soc.-econ. redactie) ,Wij zijn alleen maar slim kardinale deugden hebben wij al leen de slimheid met vrucht beoefend. Trouwens ook over de kuisheid raakten •ij niet uitgepraat. Waaorm gaat het, zoals de moraal theologie wil, in het „Gij zult niet echt breken" om een zware zonde, en in het „Gij zult geen vals getuigenis spreken" uitsluitend om de liefde? Het kostte de Duitse theoloog niet veel moeite, om met een reeks voorbeelden aan te tonen, dat men het belang van de waarachtigheid in de loop der eeu- en nog al eens onderschat. TRUCJES Wat moet er allemaal niet gebeuren voordat een rooms-katholiek theoloog toegeeft, dat de een of andere „onfeilba re" uitspraak in een pauselijke encycliek, of een conciliedecreet tooh echt onjuist of fout is? Men probeert liever met geraffineerde trucjes om de zaak heen te praten. Als dan ten langen leste met veel n lisschiens ergens in de buurt vai toegeven van een fout kwam, was voor de wereld al lang te laat, omdat de kwestie inmiddels al niet meer actueel In dit verband noemde Küng onder andere het feit, dat Galüeï pas in 1822 van de'index werd gehaald. (Hij stierf in 1642). Dit alles is volgens prof. Küng gevolg van enerzijds het kerkbegrip (de onfeilbare kerk die niet zozeer tot de Heilige Geest bidt, maar er zich mee identificeert) en anderzijds door een vestingsmentaliteit (de deur dicht houden i niets toegeven aan de belegeraars) JOHANNES XXIII Met paus Johannes XXIII is onze kerk pas in de twintigste eeuw geko men, omdat hij de eerste paus is geweest, die niet bang was, om waar achtig te zijn en eerlijk fouten te bekennen, aldus Küng, al gaf hij toe, dat de impulsen hun oorsprong von den buiten de kerk. De wereld verwacht ook van het concilie, dat het de kerk weer geloof waardig maakt. Zij interesseert zich lijk is dit de afgelopen dagen ge steld op de conferentie van het Convent van Chr.-Soc. Organisa ties, die in „De Blije Werelt" werd gehouden. De drie referenten op perden allen mogelijkheden voor een toekomstige ontwikkeling van de bedrijfsorganisatie, waarbij minder angstvallig werd vastge houden aan de PBO dan in het ver leden wel het geval is geweest. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, merkte op, dat er weliswaar in 15 jaar 56 schappen zijn opgericht maar het merendeel geldt de landbouw. Hij zette een vraagteken achter het nut van organen als een produktschap voor tuinbouwzaden, een bedrijfschap voor handel in tuinbouwzaden, een produktschap voor landbouwzaaiza- den en een produktschap voor granen, zaden en peulvruchten. Hij toonde zich dankbaar voor het bestaan van het landbouwschap, echter niet om het publiekrechtelijk karakter van dit orgaan, maar om de vorm van samenwerking en de geest van saamho righeid. Hij betreurde het dat het land bouwschap ook deelt in de algemene malaise waarmee op het ogenblik de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te maken heeft. De kritiek, de aarzeling en het scepticisme vreten ook aan het landbouwschap. Onaantastbaar noemde de heer Zijlstra, zeker voor het Convent, dat werkgevers en werknemers gezamenlijk de wil en de opdracht hebben te bouwen aan een maatschappij, waarin vrede en gerechtig heid wonen. Hij memoreerde, dat uit deze overtuiging de wet op de PBO is geboren. Uit deze overtuiging zullen ook in de toekomst nieuwe of gewijzigde vormen van samenwerking moeten groei- ONMOGELIJK Dr. W. Albeda, secretaris van het CNV, geloofde dat er een ontwikkeling aan de gang is, waardoor het begrip bedrijfstak vervaagt. In deze gevallen is ook de Instelling van publiekrechtelijke bedrijfsorganen onmogelijk. De accenten zullen hier verlegd worden naar de onderneming, waar een meer democrati sche structuur dient doorgevoeri worden. De heer Albeda geloofde dat er be drijfssectoren zijn zoals het bouwbedrijf, de landbouw en de middenstand, waar de PBO een aantrekkelijke zaak blijft, maar daar waar het begrip bedrijfstak vervaagt of de behoefte aan de PBO niet aanwezig is, zal naar een ander instru mentarium gezocht moeten worden, met name naar een democratisering van de structuur van de onderneming. Als essentieel stelde dr. Albeda daarbij begrippen als bedrijfsge- meenschapsolidariteit tussen werkgevers en werknemers, in spraak van de werknemers in socia le en economische aangelegenheden. Ook op EEG-niveau wenste hij dit vast te houden. Ook al zou de PBO in de EEG niet levensvatbaar blij ken, dan zal toch aan deze drie begrippen vastgehouden moeten worden en zal men deze langs een andere organisatorische weg gestal te moeten geven. Hij zag de situatie binnen de EEG weinig rooskleurig, omdat de vakbeweging in de zes landen sterk verdeeld is, er boven dien grote verschillen in mentaliteit bestaan en de regeringen nog niet rijp zijn voor de inspraak van d( werknemers bijsociale en economi sche aangelegenheden. IN EEG In het buitenland toont men zich weliswaar gevoelig voor wat in Neder land is bereikt, maar Nederland zal zijn verworvenheden dan ook in een op Europees niveau aanvaardbare vorm moeten gieten. Voor de diversiteit ondernemingen en bedrijfstakken zal men een diversiteit van oplossingen mogelijk moeten maken om tot de beoogde bedrijfsgemeenschap. de onder linge solidariteit en de inspraak werknemers te komen. Op basis vai dergelijke vaste overtuiging kan goed opportunistisch beleid gevoerd Op dit moment valt er binnen de EEG enige sympathie te constateren paritaire commissies de programmatie Belgisch voorbeeld. Dit zou een ontwikkeling betekenen in de richting van de privaatrechtelijke organisaties. Van groot belang achtte de heer Albeda in de Nederlandse situatie, het betrekken van de werknemers bij kartel vorming. Meer medezeggenschap in eco nomische aangelegenheden, meer demo cratie bij kartels, zou de medewerking van de werknemers vergroten en de kansen voor een goede bedrljfsorganisa- niet voor theologische antwoorden op het wezen van de wereld. Zij ver wacht wel dat de kerk haar eigen waarachtigheid niet alleen theoretisch bevestigt, maar ook konikreet in prak tijk brengt. De wereld zou het meer als waarachtig ervaren, als de kerk feodale titen;, gebaren en gebruiken moedig zou af schaffen. dan wanneer zij zich uitspreekt voor evangelische eenvoud. Het is waarachtiger alle opschik en weelde in liturgie en leven, kleding en versiering over boord te gooien, dan steeds meer weer te herhalen, dat de kerk er is voor de armen. Het is waarachtiger naast alle triom fantelijke berichten en statistieken ook mislukkingen te publiceren, dan vaL. pers waarheidsgetrouwe berichtgeving te Het is waarachtiger alle index-, suur- en inquisitiepraktijken in de kerk zelf te hervormen en af te schaffen, dan zich uit te spreken voor de vrijheid evangelieverkondiging. Het is waarachtiger een eerlijk ant woord te geven op de moeilijke vragen van de huwelijksmoraal, zodat de mens geen last op de schouders gelegd wordt, waarvan het niet zeker is, of God het wel doet, dan allerlei mooie en diepzin nige dingen te zeggen over het christelij. ke huwelijk. Het is waarachtiger om een regeling te treffen voor de duizenden gemeng de huwelijken, die alle misbruik van geweten uitsluit, dan uitspraken te doen over het recht van ouders om hun eigen kinderen op te voeden. Het is waarachtiger in de seminarie! eerst wat frisse lucht, moderne opvoe dingsmethoden en menselijke vrijheid toe te laten, dan te eisen, dat voldoende aanmeldingen komen voo tie v Tenslotte gei op grond van de economische ontwikke ling in de afgelopen vijftien jaar de behoefte aan de PBO door velen minder wordt gevoeld. Het werk ligt te veel buiten het gezichtsveld van vele be- drijfsgenoten. Alleen de mensen, die hun bestaande machtspositie door de PBO dreigen te verliezen zijn geneigd tegen deze vorm van bedrijfsorganisatie meer tam-tam te maken, dan degenen, die er garen bij denken te spinnen. LIEVER VAKRAAD De derde referent, prof. mr. P. J. Verdam, legde sterk de nadruk op de willend tegenover de gedachte in de wet op de PBO een of enkele voorportalen bouwen, die van privaatrechtelijke aard zouden kunnen zijn. Voorkeur had hij de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, maar mocht deze nog niet haal baar zijn dan verkoos hij een privaat rechtelijk verband boven niets-doen. Het indragen in de wet var amendement De Gaay Fortman om communicatie tussen de schappen vrije organisaties te bevorderen leek hem aantrekkelijk evenals het schrappen uit de wet van de woorden „zonder last of ruggespraak". De binding van de PBO aan de vrije organisaties zal daardoor versterkt worden en daarmee de belang stelling van de individuele werknemer 1 werkgever. Sterk legde hij er daarbij de nadruk op, dat de PBO geen doel op zichzelf is, maar een middel tot het doel van de chr. sociale gerechtigheid. Wanneer dit doel ook langs organisatorische andere wegen Prof. Verdam vond de eisen voor het etiket publiekrechtelijk zwaar overdre ven. Hij vroeg om meer begunstiging van de privaatrechtelijke samenwerking en om meer vrijheid voor de publiekrechte lijke Vormgevingen. Hij vroeg voor de p.b.-organen meer vrijheid bij de voor zitterskeuze en beperking van de minis teriële vertegenwoordigingen ter bevor dering van de teamgeest. Prof. Verdam j gaf in overweging de mogelijkheid tot i het algemeen verbindend verklaren van] collectieve bedrijfsovereenkomsten in na-j volging van de c.a.o. Ook aan vakraden chtspersooniijkheid verleend kun-1 orden De wet zou referendums mogelijk moeten maken onder bedrijfs- genoten. Tenslotte sprak prof. Verdam zich uit voor jaarlijkse sociaal-economische pro grammering in die bedrijfstakken, waar in deze richting nog vrijwel niets ge beurt. Jörgen Nörredam in Mwesi begraven DARESSALAAM Jörgen Nörre dam, de 44-jarige Deense leider van het christelijke vluchtelingenwerk in Tanzania, is overeenkomstig zijn eigen wens met zijn dochtertje begra ven in Mwesi, waar hij bezig was een grote nederzetting voor vluchtelingen te stichten. Zijn vrouw ligt nog steeds zwaar gewond in het ziekenhuis van Dares- salaam. De toestand van de andere overlevende van het vliegtuigongeluk, dat gelijk gemeld drie mensen het leven kostte, is thans redelijk. Behalve Charlotte, die drie en een half jaar oud was, hadden de Nörre- dam's nog een dochtertje van negen maanden. tioe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder maakt Bij het branden van kotfio gaan enkele smaakbettanddelen verloren. Bulsman herstelt dat Buisman vult dit tekort op natuurlijke wijze aan. Buisman geeft nóg meer pit. nóg meer smaak, ook-aan de beste koffie. Gebruik daarom altijd Buisman. Prof. Küng was ten slotte van oordeel, dat de kerk op de goede weg is en dat men gunstige resultaten van het concilie mag verwachten, al zullen er nog heel wt hinderpalen verwijderd moeten worden. R.k. tijdschrift in zes talen verschenen UTRECHT Gistermiddag is in een bijeenkomst in Esplanade het nieuwe rooms-katholieke tijdschrift Concilium I geïntroduceerd. Als „peetvader" trad |op een van de hoofdredacteuren van dit internationale tijdschrift, de Duit ser prof. Hans Küng, van wiens rede wij elders in dit blad een verslag ge- Voordat hij aan het woord kwam, gaf prof. dr. J. C. Groot nog een over zicht van het ontstaan en de bedoeling van Concilium. Dit tijdschrift (conci lium betekent samenspraak) is gebo ren uit de ontmoeting van theologen op het concilie, die tot hun verrassing merkten dat zij op veel meer punten eensgezind waren, dan ze hadden ge dacht. Prof. Groot noemde dit tijdschrift, waaraan nu al meer dan 230 theologen meewerken over de gehele wereld, een encyclopedie van de theologische wetenschap in afleveringen. Het wil op zijn wijze bijdragen tot de oplossin gen van de actuele vragen, die de kerk heeft. Er komen tien nummers per jaar uit, die zich steeds met een speciaal onderdeel van de theologie bezig hou den, zoals dogmatiek, liturgie, oecume ne enzovoort. Het blad gaat in zes taalgebieden verschijnen: Duits (3300 abonnees), Frans (2500), Engels (2500), Spaans (4000), Portugees (1500) en Neder lands (2000). Een Italiaanse uitgave i nog in voorbereiding. Het eigenlijke initiatief ging uit van de Hilversumse uitgever Paul Brand, die in samenwerking met „De Hor- stink" ook de Nederlandse editie ver zorgt. Jezus dan zeide tot de twaalven: Gij wilt toch ook niet tuej gaan?" (Johannes 6:67). Het is een teleurstellend slot. De vijfduizend zijn gespijzigd j de volgende dag gaan zij op zoek naar Jezus: „Deze is waard de profeetdie in de wereld komen zou." En als zij Jea eindelijk hebben gevonden, ja, wat dan? Nee, dat hadden j niet verwacht. Wat zij horen is hun vreemd. „Ik ben het broi des levens", en „Het brood, dat Ik geven zal, is mijn vla voor het leven der wereld." Het valt allemaal wel bitter teg( De schare gaat weg, de twaalven blijven. Waarom? Gij tn toch ook niet weggaan? De discipelen worden voor een 1 slissing gesteld. Zij hebben te kiezen. 1 Zij hebben te kiezen en wij hebben te kiezen. Wat willen ul "1 We kunnen ons verwarmen aan Zijn woorden, aan Zijn dada we kunnen ons gelukkig voelen in Zijn omgeving, het lel alles zo mooi zijn, en toch wat doen we? We kunnen 1 niet doorgaan. De schare nam een beslissing, zij ging heen. f ja. het was allemaal wel indrukwekkend, maar dat was alles. Hun hart is er geen ogenblik door geraakt geweest. Moj j wat hebben zij gezocht? Jezus zelf of wat anders? Wat willen wij van Jezus? De vraag is simpel: Wilt gij weggaan? Doch, we zullen de vraag dienen te beantwoord«j Wij lezen vanavond Mattheüs 13 vers 1 tot 23. Wij lezen zondagavond Mattheüs 13 vers 23 tot 43. Wel ontspanning, maar WENEN Kardinaal Franz König ziet geen mogelijkheid voor een spoedige oplossing van het vraagstuk-Mindszenty. De Hon gaarse regering is van mening, dat de kardinaal het land alleen kan verlaten als veroordeeld man. Hij zelf wil alleen uit Hongarije, als hem een of andere rehabilitatie wordt verleend. Dit standpunt wordt ook door het Vaticaan ge deeld. Mindzsenty, die in 1949 tot levens lange gevangenisstraf werd veroor deeld, vluchtte na zijn bevrijding door vrijheidsstrijdérs in het gebouw van het Amerikaanse gezantschap in Boedapest, waar hij nu al ruim acht jaar verblijft. Kardinaal König, die sprak aan een diner van de buitenlandse persvereni ging. verwachtte wel een -ziekere ont spanning in de verhoudingen tussen het communistisch regime en de Rooms-Katholieke Kerk in Hongarije, Joegoslavië en Tsjecho-Slowakije. Hij wees er op. dat men een scherp onderscheid moet maken tussen theo- en praktijk. De communistische leer zal nooit veranderen, maar wat de praktijk betreft is er een zekere verlichting merkbaar, zo meende hij. Zo zei de Oostenrijkse kardinaal, Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Delft (vac. J. van Rootse- laar), G. H. van Kooten te Huizen (N.H.) en (vac. C. A. van Harten) C. A. Helms te Geldermalsen: te Harskamp. Mej. W. H. Buys, De Favaugeplein 13 III te Zandvoort, heeft een getuigschrift ont vangen, dat zij het colloquium met goed gevolg heeft afgelegd en in bepaalde ge vallen en voor bepaalde werkzaamheden een door het breed moderamen van de generale synode te verlenen dispensatie x gj. het ambt GEREF. KERKEN Beroepen te Bierum (Gr.), D. Soepboer, kand. te Nes (Westdongeradeel). die mee deelt geen verdere beroepen in overwe ging te kunnen nemen. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Amersfoort-Centrum (vac. wijlen J. A. Vink), dr. C. Trimp te Voor burg: te Tweede Exloërmond-Valther- mond, A. Geelhoed te Zwagerveen ca. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Hendrik Ido Ambacht, C. Harinck te Utrecht en A. Hofman te Zeist VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Leeuwarden (vac. G. H. de Jonge), L. van der Molen te Nieuwvliet. dat het in Joegoslavië nog steeds militairen in uniform verboden is, naar de kerk te gaan. Maar tegenstelling tot vroeger worden treders van dit verbod niet gestraft. Ook lopen onderwijzers onderwijzeressen niet meer het vaar gestraft te worden, als zij niet aan het voorschrift houden, in klas het bestaan van God te ontki nen. Jeugd Wat de jeugd in de communistisc landen betreft, was de kardinaal ec ter sceptisch gestemd. Hij citeer «i een Joegoslavische bisschop, die tef een hoge regeringsfunctionaris hi gezegd: „Misschien kan de kerk nl meer rekenen op de jeugd, maar zult dat ook niet meer kunnen. 1 jeugd is sceptisch geworden en w zal daarvan profiteren? Noch de keil I noch de staat, noch de ouders..." Dr. C. D. Jongm an hoogleraar te Amsterdam AMSTERDAM Aan de university an Amsterdam is dr. C. D. Jongman Hilversum benoemd tot buitengewoi hoogleraar in de staathuiskoudkund inzonderheid de leer van de internation 5 le economische 'betrekkingen en van b 6 bankwezen. Hij volgt prof. mr. dr. G. I Verrijn Stuart op, aan wie vorig juiu emeritaat is verleend. Prof. Jongman, in 1915 te Rottenfa0 geboren, studeerde aan de economise! 1 hogeschool aldaar en legde in 1939 h doctoraalexamen af. Na verschillei functies te hebben bekleed, is hij sii 1948 verbonden aan de Amsterdam I Bank: hij is thans onderdirecteur van Amsterdam-Rotterdam-Bank. Tevens vr hij sinds 1951 belast met een onderwijl taak aan de universiteit van Amsterdai waar hij in 1959 promoveerde op proefschrift over De Nederlandse geit markt en in 1962 benoemd werd buitengewoon lector in de leer van bankwezen, welke leeropdracht is handhaafd bij zijn huidige benoeming. Voorts is dr. E. de Boer benoemd b 1 gewoon lector in de fysica van het og' Het betreft een nieuw lectoraat in faculteit der geneeskunde. Dr. De Boer, in 1928 :n de hoofd! geboren, legde in 1953 met lof doctoraalexamen met hoofdvak natuur1 kunde af aan de universiteit van Amster I dam en promoveerde in 1956 aldaar een proefschrift getiteld On the ,.m due" in hearing. Hij was sinds 19S werkzaam in het natuurkundig laborato rium der universiteit, tot hij in 195 verbonden werd aan het fysisch labon torium van de keel, -neus- en oorheelkun dige universiteitskliniek in het Wilhel minagasthuis, dat ook thans zijn werkte rein blijft. Hij is adviseur inzake gehoor toestellen aan tal van scholen en ander instellingen voor doven en slechthoren den in en buiten Amsterdam. Zij kan een koude grillige vrouw zijn, die madame. Maar als je voor een beschaafd mens wilt doorgaan, moet je toch echt met haar ideetjes rekening houden. Daarom leren we onze kinderen met twee woorden spreken en dankuwel zeggen als ze een koekje krijgen. We brengen ons kroost bij dat slurpen en smakken taboe is en „handen in de zak mijn vrind, dat staat lelijk voor een kind". Een onbeleefd kind is onaange naam voor zijn omgeving. Bovendien en dat is een subtiel addertje onder het gras als een kind zich onwellevend gedraagt, kijkt men de ouders daar op aan en dat is onze eer te na. Zo houdt madame u-weet-wel ons druk bezig. Toch moeten we met „hoe hoort het eigenlijk" een beetje voorzichtig zijn. Werkelijke bescha ving en wellevendheid zit, dacht ik, heel wat dieper dan vlot uitgevoerde beleefdheidsgebaren. Laatst ontmoette ik een ingenieur, die herhaalde lijk vergat de dames van het gezelschap vuur voor hun sigaret te geven. Zijn gedachten waren blijkbaar mijlen ver van het oppervlakkig gebab bel. Misschien droomde hij over stoere en toch sierlijke bruggen, of over één bepaalde brug, die hij zo graag nog zou willen bouwen. In diezelfde kring zat ook een ander soort man. Hij kende zijn maniertjes, o heden ja, vlot trok hij steeds op het goede moment zijn kostbare aansteker en ver richtte de plichtpleging als een uitgeslapen volge ling van madame Dinges. Het onthutste gezicht van de ingenieur was roerend, hij zag zijn tekortkoming ernstig in. Zijn mompelend „neemt u mij niet kwalijk" echter was waardevoller dan de gladde beleefdheid van de ander. De brugge- bouwer was niet wezenlijk lomp en de aansteker man niet wezenlijk beschaafd. Niettemin: de kronen der schepping worden geacht het zwakke geslacht met égards te lfo&tang&&ó en behandelen en ouders blijven hun kinderen leren de goede manieren in het oog te houden. Maar laten we wel wezen. Laten we geen manieren-robot van ons nageslacht maken. Gisteren liep ik een groot gebouw binnen. Op de zware indrukwekkende deur stond „duwen" (wat is het toch voor domme reactie dat ik dan toch meestal eerst trek). Op het moment dat ik naar binnen wilde stappen, zou juist een moeder me' een jochie van een jaar of vier naar buiU' komen. Het kind scharrelde parmantig door di deur. Er zou niets aan de hand geweest zijn, ol de moeder niet plotseling en overdreven gedach had aan „dames gaan voor". Ach ja, dames gaa voor, daar had haar kind niet opgelet. Daarot drilde zij in noeste opvoedersdrift: „Nee Fredej rikje, kom terug. Een heer, Frederikje, laai dames altijd voor gaan. Kom terug". j En Frederikje moest onder het juk door el aanvaardde het gezag. Als je een heer tuiN worden, niet waar. Het zou me niet verbaast hebben als de dreumes ook nog zijn afschuwelijk- nette petje voor me had afgenomen. Over eet p aa~ jaar zal hij doorgaan voor een goei gemanierd kind. Want in die ene flits bij die den] heb ik gezien dat die moeder het drillen notrt moe zal worden. Misschien is haar man niet éét van de hoffelijkste en nu moet Frederikje a tout prh supermanieren krijgen. Als Frederikje eet grote Frederik is geworden, nou laat hem dot maar schuiven. Tjonge tjonge wat een man. Altiji op zijn qui vive of hij iets doen of laten moet. Wel, beste vervelende Frederik, voor mij hoef he: niet. Je moet helemaal niet beleefd et voorkomend zijn, maar je mag het, weet je, als j her. graag wilt. Madame Etiquette kan een koude grillig vrouw zijn, haar ideetjes hebben alleen zin als zt haar hart op de juiste plaats houdt. Mink van Rijsdijl VOORJAARSBEURS BOUW «TRANSPORTVERWARMING VREDENBURG CROESELAAN VN-TERREIN GEOPEND VAN 9-17 UUR

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2