Valkenburg Tapijt schoon in een wip HEET U WEL EENS? LOGEER- BELASTING dit is het antwoord: i Stfïi» VERTREK NA ZES DAGEN Alles over Couperose weren door camoufleren Uw ervaringen met de woningnood ZATERDAG 6 MAART 1965 (IN AMERSFOORT) DE STEDELINGEN die de stad ontvluchten en dit jaar gasten zullen zijn in het Limburgse zullen bij het nachtegalen- j en leeuwerikenlied de mineur horen van hun hotelhouder. Na de uitstapjes, de turf- steengroeven en de beekjes mogen ze voor de geneugten een kwartje extra per per soon per nacht gaan betalen: logeerbelasting. Daarmee is Valkenburg de eerste ge- l meente in ons land. De vroede vaderen, die kennelijk de j bodem van de schatkist zagen, grepen naar een oude verordening. Na 1 maart moet ieder die langer dan zes dagen in de stad logeert dat logeer- kwartje aan belasting gaan betalen. Op het stadhuis daar wrijven ze zich in de handend ze rekenen dit jaar'via deze nieuwe belasting op een ex traatje van f 75.000, ..Hoe vindt u dat nu?" vroegen we aan mevrouw Jos Prevoo-Jen- nekens. de eigenaresse van hotel Plenkertrust in Valkenburg. „Na tuurlijk niet prettig" verzekerde ze in haar zangerig Limburgs met een zachte g. „En zeker niet voor de vaste gasten! Maar plicht is plicht" concludeerde ze filosofisch. Zij kan het ook niet helpen en zij zal haar gasten bij het presenteren van de rekening een nieuwe post onder de neus duwen: logeerbelas- ting. Ontoereikend Natuurlijk heeft Valkenburg veel uitgaven ten behoeve van het toerisme. Het rijk kan hierin niet tegemoetkomen en gemeentelijke fondsen bleken niet toereikend om in de noden te voorzien. Valken burg telt twaalfduizend zielen en heeft per dag tienduizend bedden beschikbaar. Een kind kan begrij pen dat de verdubbeling van het lantal inwoners in het vakantie seizoen om voorzieningen vraagt. En daarvoor is dat kwartjes-fonds dan bestemd. „Erg jammer" meent de heer L. C. Koppers, die secretaris generaal is van de Horeca-be drijven in het Valkenburgse. Trouwe gasten worden door deze maatregel als het ware beboet. Hel gaat hier om een oude verordening van 1920, goedgekeurd door de Kroon in 1923 en in 1965 dan weer, om op 1 maart in werking te treden Het gaat om gasten die in hotels en pensions zijn ondergebracht. Campingbezoekers en woon pen siongasten zijnvrijgesteld. Het wonderlijke van de situatie is, dat (le hotelhouder maar moet zien dat hij de bewuste kwart jes binnen krijgt. De gast is namelijk belasting plichtig. maar de gastheer, in dit geval de hotel- of pensionhouder. is de belastingschuldige. Natuurlijk kan de laatste bij weigering van betaling een civiele procedure aan spannen. maar dat kost ook geld en is bepaald niet bevorderlijk voor de goede verstandhouding tussen gastheer en gast. Ik geloof trouwens niet, dat de heren op het stadhuis die ƒ75.000 per jaar op tafel krijgen! Want er zijn altijd logé's die voor een week komen en zaterdag na het ontbijt plegen te vertrekken. De nieuwe vorm van belasting is pas verschuldigd na een zevendaags verblijf en begint 'ellen vanaf de eerste kunt besparen! Dat is een hele hap uit het vakantiespaarvarken. Nee. ze zijn er niet gelukkig mee, noch de gastheren, nocht de gasten De hoteliers menen zelfs dat hun concurrentie-positie ten opzichte van andere vakantie-oorden is aangetast door deze maatregel die zijn beslag inmiddels kreeg Tenzij 's Rijks kas wat guller met kwart- gaat springen ten behoeve Ongetwijfeld heeft het tapijt als vloerbedekking belangrijke voordelen: het werkt isolerend, zowel wat koude als geluid betreft en het brengt een war me sfeer aan. Maar het onder houd! Hebt u al eens staan zweten achter de klopstok, of op uw knieën de kleuren opge haald? Hygiënischer is de gladde vloerbedekking en wie verge lijkt zal de laatste altijd „scho ner" vinden: kijk eens wat een vuil je bij normaal onderhoud er nog met een sopje afhaalt, dat zou anders in je tapijt of vaste vloerbedekking hebben gezeten Die laatste overweging hoeft althans voor de Nederlandse huisvrouw niet meer te gelden, nu eind februari in Amersfoort Europa's grootste en eerste ta- pijtreinigingsindustrie is opge richt. Binnen één week kan de huisvrouw haar tapijt uit en thuis hebben, dankzij ingenieu ze installaties die meer met haar tapijt doen, dan zijzelf maar op kan brengen. Oordeelt u zelf: na binnenkomst wordt vastgesteld waaraan speciale aandacht moet worden besteed bij het reinigen, vervolgens wordt het tapijt door een klop- zuigmachine dóór en dóór stof vrij gemaakt. Massage het dat dag. Bespa ren Als je nu met acht personen belt leert een eenvoudig rekensommetje dat je. door vrijdagsavonds de koffers te pakken en de benen te nemen maar even veertien gulden echt niet in) bestaat de mogelijk heid dat deze ongastvrije geste van de Valkenburgse gemeentelijke fis cus navolging vindt van andere vakantie-oorden en hun bestuur- Laten we ons spaarvarken voor lopig nog maar wat spekken, van daag is het een logeerkwartje voor 't eikehout, morgen een voor het ruisen van de zee of het dwalen op de grote stille heide; voor de blanke top der duinen krijgen gezelschappen misschien reductie. Een vernuftige installatie staat klaar met borstels en sproeiers, en masseert het kleed aan onder- en bovenkant tot iedere vezel schoon is, met een thermostatische temperatuurre- gelaar zodat krimp of verkleu ring is uitgesloten. Dan volgt controle: is het kleed van vreemde smetten vrij? De vijf de fase is de apprêteerinrich- ting: is de rug van het kleed wat slap geworden, dan wordt hier de rug als nieuw. Vervol gens wordt de pool gericht, Prijs zien wat ze o.a. met ons éénmalig aan Volgende keer brengen w(j enige vlotte voor.jaarspakjes. De dames, die aan meer modellen behoefte hebben verwijzen wU naar de supplementen: in elk van deze zijn 35 leuke en vlotte modellen vooryedere leeftijd opgenomen. Bij onze kantoren zijn ver krijgbaar: Een mapje met visuele voorlichting, rokken, pan talons en avondkleding f 2.25 Een patronenset vijfbladig in de maten 36 t/m 48 2,50 Een supplement 2, 3 en 4 elk 1,45 Vergeet niet uw maat op te geven. Ontvangst na storting of betaling van het benodig de bedrag bij hel bureau van dit blad. MIRNA MET ROK VERA A voorpand 1 x knippen aan de stofvouw B rug 1 x knippen aan de stofvouw C mouw 1 x knippen dubbele stof Slagroom verheugt zich in een blijvende sympathie van de graagsmullende menigte. Behal ve dat het lekker is, doet het ook altijd feestelijk aan: het zomerse zondagse toetje aardbeien met slagroom de verwennerij voor de zieke ragoütsoep met slagroom: de verjaardag waar behalve de feesteling, de slagroomtaart al ler aandacht vraagt. Helaas is het met slagroom al net zo als met vele andere lekkernijen: wilt u slank blijven fof wor den) matig u dan! Slagroom bezit ril. een minimum vetgehal te van veertig procent. Voor slagroom echter slagroom is heeft het een weg van zorgvul dige voorbereiding in de zuivel fabriek gemaakt. U zult wellicht weten dat slag room ontstaat in de bovenste laag van de melk: wanneer melk enige tijd rustig blijft staan, stijgen vetbolletjes omhoog. Dit „opro- men" van de melk wordt veroor zaakt door het verschil in soorte lijk gewicht tussen het melkvet en de overige hoofdbestanddelen. Met de vetbolletjes stijgen eveneens eiwitten, melksuiker, melkzouten en vitamines mee. Nu wacht men In de zuivelfa briek echt niet tot de melk „opge- roomd" is. De volle melk wordt daar gecentrifugeerd, zodat de middelpuntvliedende kracht de zwaarste melkdeeltjes naar de bui. tenkant van het toestel slingert. Dc room verzamelt zich aan de bin nenkant. Door een vernuftige con structie kan zowel toevoer van volle melk. als afvoer van onder- melk en room doorgaan, zodat het apparaat continu kan werken. Op pervlakkig beschouwd lijkt het proces van de slagroombereiding niet zo ingewikkeld. Dit is echter schijn, want de kwaliteit van slagroom is veel labieler dan die van de andere zuivelprodukten. Ook de huisvrouw zelf kan bevor deren dat zij de slagroom van de beste kwaliteit op tafel brengt. Tips Kloppen in een vrij platte schaal, omdat hierin de luchttoe voer het gemakkelijkst is; Daar verse room dikwijls niet gemakkelijk stijf op te kloppen is, verdient het aanbeveling de slag room daags voor het gebruik in huis te nemen; Slagroom blijft langer stijf, indien u er voor het kloppen enkele druppels citroensap aan Dat toevoeging van suiker bij het opkloppen van invloed is, is een wijdverbreid misverstand. Room zo-uit-hel-flesje kan overigens ook heel goed gebruikt worden, bv. verwerkt in soepen en «ausen. Heel lekker is ook de ongeslagen room te vermengen met diverse dranken, al of niet met toevoeging van een scheutje likeur! Hoewel men bij slagroom meest al denkt aan toepassingen in zoete nagerechten, kan het ook heel goed voor een hartig- recept ge bruikt worden. Wij geven u hier bij als voorbeeld: Hierbij enkele tips: Koel en donker bewaren, bi) een temperatuur van ca. vijf gra den C.; Windsorsoep Creme noisette Een dL water met twee lepels honing aan de kook brengen. Acht abrikozen halveren en de helften ca. vijf minuten hierin laten sud deren, maar oppassen dat ze niet tè week worden. Daarna uit het vocht halen, af laten koelen en met wat kirschwater of marasquin bedruppelen. Laag om laag met kwart liter stijf geslagen room en gehakte noten in wijde glazen schikken, zo dat de bovenste laag uit slagroom bestaat, daarop ter garnering nog wat nooitjes ge strooid. Een geheim verdriet van vele vrouwen is de aanwezigheid van couperose (gesprongen adertjes) op dc wangen, of het hebben van een rode neus. Meestal is hier weinig aan te doen, men kan het alleen trachten te camoufleren. Als u eens extra mooi wilt zijn of als u uit gaat, breng dan wat licht-beige gekleur de foundation op de gewraakte plek aan. Let er bij aankoop vooral op. dat deze creme werke lijk goed dekt (u kunt dit consta teren door wat crème op de rug van uw hand uit te wrijven). Over de crème heen brengt u een tikkeltje groene (jawel: groene!) poeder aan. Niet te veel natuur lijk, want het mag niet zichtbaar zijn. Een teveel aan crème en poeder verwijdert u door even een tissue tegen wang of neus aan te drukken. Heel wat dingen kwa men uit de brieven naar voren, hoewel er ook enthousiaste geluiden te beluisteren vielen. Bij voorbeeld uit die uitvoe rige brief van een bejaard echtpaar dat reeds zeven tien jaar lang hun woning voor inwoning beschik baar stelt! Dat heeft hun nooit berouwd, enfin lees zelf maar „Omdat ons huis voor ons beidjes te groot was geworden, zochten wij inwoning. We wendden ons tot een ouderling van de Gereformeerde Kerk. die zich namens de kerkeraad beijverde woningzoekenden te helpen. Hij maakte ons op merkzaam op een jong echt paar. één jaar getrouwd, dal destijds ingetrokken was bij een oud echtpaar, dat als voor waarde stelde: ,,hulp in de huishouding en geen kinderen." Na een jaar werd er toch een baby geboren, en werden ze op straat gezet. Ze hebben hier vijf jaar gewoond. Toen kregen zij een eigen huis. De ouderling zond ons twee a.s. echtparen op inwoning en niets dan lof er voor. „Met wat geduld en goede wil voor je naaste-in-nood gaat het uitstekend" meent zij. T riest zicht We hebben onze keus gemaakt, en dit echtpaar is ruim drie jaar bij ons gebleven. Kort na hun komst werd mijn vrouw langdurig ziek en zocht ik naar een huishoudelijke hulp. De jonge vrouw stelde voor dat zij dat op zich zou nemen, en toen heeft ze maan den achtereen mijn vrouw ver pleegd met de grootste opge wektheid en blijmoedigheid. Zij wilde er beslist geen gelde lijke beloning voor aannemen De vloek der inwoning? Wij spreken van de zegen daarvan", aldus de heer J. W. te S. Verknoeid Een héél ander geluid komt van mevrouw S. S. te S.: „Dc eerste jaren van mijn huwelijk zijn door de wo ningnood verknoeid. Wij hebben jaren ingewoond, dus ervaring heb ik wel! Waar wij inwoonden, waren drie leden van het gezin doof, ze praatten dus erg hard. Wij hoorden alles, ook dat ze kwaad van ons spraken., en dan doen alsof je niets ge hoord had om ruzie te voor komen. Ook kwamen ze op teder ogenblik van de dag onze kamer binnen, vrij wa ren we nooit! Als alle minis ters ook eens een jaar moes ten inwonen, dan was de woningnood gauw voorbij, dat verzeker ik u!" „Al jaren achtereen heb ik inwoning: reeds vier maal heb ik jonge mensen aan woonruim te geholpen, dat wil zeggen dat deze vier bruidsparen eindelijk een kans kregen een gezin te vormen. Bijna overal worden jonge mensen afgewezen, omdat men gezinsuitbreiding vreest! Het klinkt misschien ongeloof waardig als ik zeg steeds pret tig te hebben samengewoond Wanneer men drie belangrijke dingen voor ogen houdt, nl aanpassen. verdraagzaamheid en naastenliefde, zal inwoning beslist geen last zijn", aldus een ongehuwde werkende vrouw met een leidinggevende functie, mej. s. V. te L. „Wij wonen al ruim drie jaar in en hebben twee kamers en een keuken", begint mevr. J. de J. te B. ..We hebben een hummel van twee jaar en een tweede op komst, maar wat inwoning betreft; we hadden het niet beter kunnen treffen! Al is onze hoofdbewoonster een dame op leeftijd, ze is toch dol op ons kind. wat natuurlijk ook een heleboel goed maakt." Verdriet Toen mevr. W. B. te D. weduwe werd heeft ze haar huis verhuurd om haar inkom sten te vermeerderen. Met de eerste echtparen ging het pri ma, later kreeg zij last met een jong stel. „Zij zijn bij mij een klein jaar geweest, maar ik heb er erg veel verdriet van gehad. Als je dan een vrouw alleen bent valt dat niet mee. Want ze denken: ..Zo'n vrouw tje kunnen we wel aan", maar dat viel tegen... Het begint erg mooi. goede voornemens, veel beloven, enz., maar als je niet bijdehand bent, dan zouden ze soms maken: ..Jij eruit van narigheid, en zij er in". Daarna ben ik weer getrouwd, want ik zei bij mezelf: nóóit inwoning meer!" aldus onze lezeres. Afspraken Mevr. E. de R. te S. geeft als advies: „Alles van te voren goed afspreken en eikaars vrij heid respecteren, dan gaat in woning prima." Ook onze bejaarde abonné mevr. E. K. te T. heeft al jaren Héél. héél triest was de brief van mevr. X. IJ. te Z. Dolge lukkig dat zij eindelijk inwo ning gevonden hadden, betrok ken zij hun twee kamertjes met keuken. Spoedig bleek dat het toch niet zo prachtig was, als het allemaal leek. 's Avonds om negen uur werden de stoppen losgedraaid, zodat ze in 't don ker zaten, een radio mochten zij niet hebben, visite mochten zij niet ontvangen, en gewoon hardop praten was er ook niet bij... Het werd helemaal erg toen het kind er was. Het mocht niet huilen, het mocht niet kraaien, het mocht niets.. Wat een zenuwslopende span ning voor een jonge moeder! Stond baby eens buiten, achter in de tuin, even later stond de hoofdbewoonster vlak bij de wagen het kleed te kloppen, zodat baby stof in plaats van lucht ademde. Dan is het een hele opgave om te zwijgen. Eindelijk... in het eigen huis. viel de spanning af: Er mocht weer hardop gesproken worden, weer gelachen, weer gehuild! Het kindje moest echter gerui me tijd onder doktersbehande ling, kreeg zenuwtabletten om dat het de „drukte" niet kon verwerken. Dit geval is gelukkig nog vrij goed afgelopen, maar hoevelen zullen er nog zijn die zulke diugen dagelijks meemaken? Het is een schokkende ervar:ng, dat in onze huidige samenle ving zulke dingen voor kannen komen! Dc woningnood is ons onderwerp, tot nog toe draaide dat alleen om inwo ning. Bouwde u zelf ook uw huis. zoals in Pijnaeker een stel woningzoekenden? Zocht u een oplossing op het water, en wat vindt u. gaan buitenlandse ar beiders (vluchtelingen, spijtop tanten) vóór als het om verde ling van woonruimte gaat? Klimt u meteen in uw ballpoint of pen, dan kan het mee in de volgende BladZij, uw ervaring uiet woningnood. daarna gaat het tapijt naar de droogkamer. Daar blijft het drie a vier uur. De eindcontrole beslist of het garantie-certifi caat aan het kleed gehecht kan worden, en tot slot wordt het hele geval machinaal verpakt in stevig papier. Tweehonderd winkels in Nederland nemen opdrachten aan. De Presidente van de Neder landse Huishoudraad, mevrouw A. Th. Vos-Warnecke stelde de machtige installaties in gebruik onder grote belangstelling van Tapijtreinigings-industriëlen uit Europa, de Chem. Reinigingsin dustrie, de eerste burger van Amersfoort en de pers. Velen hadden van de uitnodiging, hun tapijt die eerste dag te laten reinigen, gebruik gemaakt. In Amerika kent men deze dienst verlening langer: daar wordt jaarlijks 120150 miljoen m 2 tapijt gereinigd. De prijs vraagt u? Per vierkante meter f 2.75, bij zelf halen en brengen tien procent korting. boter een ui fruiten en vermengen met veertig gram bloem. Met behulp van een liter vleesbouillon (getrokken van kalfspoulet) wordt een lichtbruine soep gekookt, die wordt afgemaakt met een lepel Madeira, een halve dL room cn de in stukjes gesneden kalfspoulet en de W/AT heb ik overhoop gehaaldl Allereerst dat grijze weer: na tuurlijk scheen de dag erop de zon prettig en veelbelovend alsof hi) krant kan lezen, en bedacht ik dat ik moet afleren over het weer te schrijven. Immers, we weten wel bijna zeker dat het tussen de dag van stukje-inleveren en verschij nen veranderd zal zijn. En dat is in mindere maar toch wel enige mate ook het geval met stemmin gen. Het mopperpotje dat op dins dag op de machine ratelt, zit op zaterdag te lachen achter een kopje thee. En wordt na zondag, als de post loskomt, nederig van alle reacties; moet dat nou? Brie ven van vriendinnen die schrijven: dat komt van mij, ik zal het niet weer doen het ligt ook mee aan mij, ik met al mijn problemen aan je hoofd zeuren en maar denken dat je je niets van alles aantrekt. En toen, tot overmaat, juist toen ik een lekke band had gehad en de huissleutel van een van de kinde ren in ons voordeurslot was afge broken (waardoor de voordeur voor het gemak maar op een kiertje was gezet voor de thuisko mende jeugd wat weer gemeen tochtte met die koude wind, maar ja, dat was niet anders een boeket bloemen in de vestibule op de gropd. Ik stoof met boodschap pen van de groenteboer naar bin nen en daar stond het. Ik wist direct van wie. Voorzichtig, zeiden de kinderen, het kan voor de buren zijn en hier afgegeven, maar ik ritste het papier er at en ja! Open Brief vriendin, 'k Ga telkens pal voor de geur zitten en kijk dreigend naar zoveel goedheid in kleur, dreigend om het foute schuldbesef dat deze briefvriendin steeds heeft „omdat zij mij lastig valt"! En waarvan moest ik anders leven hier? Jullie zijn allemaal heerlijke lastigvallers. TYAARNA zijn de andere brieven L) gekomen: waarmee kan ik u helpen? Ik heb 's zaterdags en 's zondags vrij, ik heb een fiets, ik woon daar en daar, zegt u het maar. Ik heb deze spontane brief schrijfsters allemaal nieuwe vandaag geschreven: als de Open Brief verschijnt hebben zij al mijn antwoord. Ik bewaar hen, hun voornemen en hun adres, mis schien kunnen wij elkaar heus metterdaad helpen. Natuurlijk gaat dat niet volgens de toevallige samenloop van omstandigheden. Zij die aandacht nodig heeft om niet in eenzaamheid om te komen en zij die tijd en belangstelling wil geven, wonen niet tien minuten van elkaar, maar tien km of meer, meestal meer. Dat geeft niet. Want er is meer gebeurd. Ook buiten de organisatie om is er hier en daar een klein aanbod gedaan: zal ik op je kinderen passen, komen jullie zondagavond nu eens 'n boterham eten, kan ik boodschappen voor je doen, zullen wij u halen voor de kerk. 't Klinkt zo braaf als het hier opgelepeld wordt, maar wat kan het niet betekenen! Het kind van je buurvrouw meenemen als je winkelen gaat, zodat zij, je buurvrouw, door haar was kan heenkomen of voor een watergolf naar de kapper kan wippen, wat is dat al soms een bevrijding; dat je niet slooft, dat je lekker opschiet, dat je tijd uitkoopt, dat je wat WIJ ZIJN, geloof ik, nog veel te weinig doordrongen van de waarheid dat waarachtig christen zijn waarachtig meester-zijn van, waarachtig spelen met je tijd. Maar ik ben er toch blij c weer eens een ander soort reactie, en het is toen ook gesprek. Na tuurlijk is ook de briefschrijfster dikwijls iemand die het ene mo ment zó schrijft en de volgende dag anders is. Maar daar denk ik heus wel aan. Vroeger hoorde ik wel eens een verhaal van jonge vrienden (wij waren toen ook nog jong) die hun eerste schreden op het pad der advocatuur zetten; zij kregen dan een paar mooie pro deo zaken toegewezen en verdiep ten zich daarin met al de argeloos heid en moed der jeugd: pas afgestudeerd leden zij mee met de taferelen die woedende echtparen ophingen, hoe zij elkaar met kop jes en schoteltjes om de oren gooiden en hoe het leven ondraag lijk was geworden: zij schreven dan een gloeiend pleidooi, leerden dit voor de spiegel uit het hoofd, en als dan de dag van de rechtzit ting kwam, trokken ze bezield van leer... om op de publieke tribune het echtpaar te ontwaren, wui vend, hand in hand, al lang weer verzoend! heeft herzien? En leven dit betreft niet in een tijd van louter stroomversnellingen? Ik schreef het juist aan een brief vriendin: het kost me soms moeite de meningen van mensen van vijf en twintig jaar geleden te repro duceren. En daar stonden we dan nog bij! En waar moet dat heen? Naar een zekere vervlakking? Ik weet dat velen die onze krant ezen daarvoor bang zijn. Als eens niets meer bijzonder belangrijk is? Als je niemand meer warm kunt krijgen? Wel. ik geloof dat het dan gaat als de vorige keer. Dan is het alsof je stikt in je ontoereikend heid. Dan maakt de nood van een medemens bereidheid wakker. En de bereidheid roept krachten op. En de krachten, aangewend, be proefd. beleefd, maken blijdschap wij léven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17