IBadócf Vanavond een lawine aan amusement Puzzelhoek Jesje en Josje Sen moet: „Een kroon voor een kind" De vrouw Alberdien ZATERDAG 6 MAART 196Ï Sub programma. 23.55-24.00 Niei •crsum II, 298 m. KRO li Actualiteiten. 19.30 Populai k. 20 15 SUS 12: bekendmak hoofdprijzen. 20.45 Rieleksen socialistisch strijdlied, gevarieerd^ ffCOR: 10.00 kerkdienst. 11.30 Vraag en anti Crammofoonmuziek. 11 45 Reson inken. AVRO: 12.30 Lichte orke zangsolisten (opn 13.00 Nieu' tereld, lezing. 13.17 iportuitsli beschouw 19.00 Bij Strike up 1.45 Opei S£k"& n of gra Omroeporkest irgerbeer. 1 :iek. 22 30 N >ortuitslagen Country IKOR 8 00 Nie 12.10 Boekbe 15.00 De har 15.05 Marathor mipioendfehappc den heren te Colorado Springs, land II. NTS: 19.30 Robinson Crusoe, leton voor de jeugd (deel 8). 20.00 I. 20.05 Tom Ewcll Show. 20.30 De TV-film. 21 20 Het Blackpool Circus, ogramma. 22.05-22.20 Sport in beeld. lapitein euill. 15.50 Kunstrijden lolorado Springs. 16.50 Veldloop uit Ooi e. 18.35 Sport. 18.40 Klein, klein kleutc 9.00 De verraderlijke plai O.OO Nieuws. 8.15 Sportw.. iever de lucht in (progr v.d. NCRV). negebied welterusten heeft gezegd, komt Lassie met zijn „familie'' gast op het scherm, première van „Ene Nachtegaal", alias Joop Doderer in „De avonturier", en om 9-10 uur musical „De verwoesting van Carthago" met veel drukte uit de geparodieerde filmwereld. Ned. 2 VARA 8.01 uur de elegante Schavuiten hebben de hand in een schepen- zwendel. 8.55 tot 9.45 uur K-wartaal, kritiek op het wereldgebeuren door het cabaret van Rinus Ferdinandusse. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA Het amusementsprogramma van de VARA begint om 8 05 uur met de verdere avonturen in Loeren a/d Hor. 9-45 uur is het de beurt aan Dorus die weer met liedjes door het land trekt en om 10-00 uur verslaat de reportagedienst Naplaten is er nog niet bij, r week weer. Hilversum II KRO Ook bij de KRO is hel traditioneel amusement met om 8-45 uur Rieleksen bij muziek, zang (o.a. door Corry Brokken) en „Ons kent ons". 9-40 uur reportage uit de West over het bezoek van prinses Beatrix. 9-50 uur Jules de Corte in zijn muzikale spelletje met platen en 10-45 uur een gesprek over „Vergeven wij anderen hun schuld?" in Kruispunt. radio- en tv-redactie) MAINZ Het ZDF (tweede Duitse tv-programmaheeft een teleurstel lend antwoord gekregen op zijn ver zoek aan de ARD (overkoepelend or gaan van de deelstaat-omroepen die het eerste programma verzorgen) om in de middag de dan stilliggende eerste net-zenders te mogen gebruiken voor het uitzenden van televisieprogram ma's welke speciaal zijn bestemd voor Oost-Duitsland, waar men deze zenders goed kan ontvangen. De ARD heeft meegedeeld, dat zij zelf plannen heeft, om dergelijke uit- zendingen in de middag te gaan ver zorgen. Of deze plannen vóór dan wel na het verzoek van ZDF zijn ontstaan, werd niet vermeld. De zenders van het ZDF zijn in Oost-Duitsland niet te ontvangen van wege te grote afstand en ander kanaal. T.v.-proef op rijksweg 13 DELFT De proefnemingen met t.v. j op rijksweg 13. Den Haag-Rotterdam, zijn tot nu toe bevredigend. Het t.v.- circuit zal moeten bijdragen tot beveili- ging van de rijksweg tijdens de werk zaamheden ter verbreding van de weg. De beelden die de t.v.-monitor op het J Delftse bureau van politie te zien geeft. zijn van uitstekende kwaliteit. Programmabladen steeds groter (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het lijkt wel een rage te zijn onder de omrocpverenigin- :n om hun programmabladen groter groter van formaat te maken. De KRO was de eerste, die enkele weken geleden van het geijkte formaat afstapte en tevoorschijn kwam met een op goed papier en deels in kleuren gedrukt vernieuwd blad. waarin de programma's overzichtelijk en met ruime toelichting te vinden zijn. Wat meer gevarieerde rubrieken, lezers- post enz hebben dit programmablad ?n stuk aantrekkelijker gemaakt. De AVRO was nummer twee: zelfde grote formaat, nog helderder kleuren en een tikkeltje beter papier, ook meei informatie, óók een rubriekje voor re geltjes uit ontvangen brieven en uil gelezen dagbiad-commentaren, maai minder overzichtelijk in de program ma-aanduiding. ïu de VARA: deze week versche et een gids die groter dan groot juist tweemaal de oppervlakte van de oude vertoont. Hele grote foto' en een nieuwe opmaak van reeds be kende en toegevoegde rubrieken, hand having en uitbreiding van toelichtin gen, maar nog gedrukt op hetzelfde onaantrekkelijke krantenpapier, en met hele kolommen advertenties naast de programma's. Alleen NCRV en VPRO vo nog het handzame kleine formaat, ook zij zullen hierbij in de toe komst niet blijven. Wij hebben ons la ten vertellen, dat de omroeporganisa ties geenszins de bedoeling hebben met hun gidsen een familietijdschrift nabt) te streven en dat dit het geheim van de bladspiegel-groei zou zijn. De oplossing, zo zegt men ons, moet worden gezocht bij de techniek: de mo derne drukpersen en toebehoren zijn niet meer ingesteld op de kleine bla den. Men ziet dat ook aan de in opper vlakte toenemende tijdschriften. De meningen over de nieuwè uitga- m zijn nog verdeeld: alles moet tyen- ;n en het kleine programmablad was vertrouwd. In vrede de knoppen draaien groi a. 8.09 Nieuws. 8.10 Concerl- r. i: Semi-klassieke en klas- 50 Ochtendgymnastiek. 9 00 905 Gewijde klassieke 9.35 Waterstanden 9.40 Mor- lenwijding. 10 00 Arbeidsvitaminen (gr.i 0.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 foor de vrouw. 12.00 Lichte orkestmuziek gr. i. 12.27 Mededelingen t.b.v land- en uinbouw. 12.30 Voor het platteland 13.0( Niet 13.25 Beursberi ;el actueel of grp 13.1 ing 15 45 Lichte lek. 17.50 Militai NCRV: 19.30 Beer 19.35 Lassie. TV-film. NTS: kg|" ~p Ene Nachtegaal NTS: 22.45-22.50 Cabaret 21.45 Acht Belgie: Nederlands pr 18.55 Zandmannetje. 19.04 00 Nieuws in he - De 346. TV-filrr Haags Studente: beker. 21.35 Echo. 22 05 Kruiswoord-puzzel zonder zwart (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Herman Wigbold heeft het donderdagavond voor de camera nog eens zo treffend ge zegd: „de televisie is wel iets méér dan een fabriek van amusement." Bis, bis, zeggen wij. Maar vandaag logenstraffen de pro gramma's dit ten enenmale, want komt over beide netten een lawine van vermaak op de kijkers af. Die overigens bedoeld om plezier en vro lijkheid te brengen en geen zwarte gezichten en gemok in de huiskamers, omdat er toch weer zal moeten wor den gekozen: men kan nu eenmaal niet twee programma's tegelijk zien en daarom: laten we vooral in vrede aan de knoppen draaien! Ze zijn er in bonte rij: allerlei topfiguren van het itv-amusement. Om 5 uur: Swiebertje en Bromsnor ter genoeglijke inleiding. Ze hebben het nog altijd over die „zefbra-met-de- bolhoed" en de tweehonderd gul-den van de burgemeester. Om half acht is het Barend de Beer die aantreedt, even later Lassie met zijn vrienden en zowaar een aardige chimpansee die een hamster had moe ten zijn. Na het nieuws alweer Joop Doderer en wel in zijn splinternieuwe serie „Ene Nachtegaal", manmoedig bijge staan als „vanger" (van zijn merk waardige grappen en invallen) door Fred Wiegman als Leonard Crul. Weg babysit De babysit-geschiedenis, voor deze avond als eerste aflevering gepland, wordt het niet: de voorstelling was te lang meit het oog op nog bijna anderhalf uur musical. Daarom nu eerst „De avonturier" waarin men volop, gelegenheid krijgt de nieuwe creatie van Joop Doderer te leren kennen. de opschepperige leegloper, van twaalf ambachten en dertien ongelukken, omdat hij niet direct voor werken in de wieg is gelegd. IJdel, praatziek en een tikje onderontwikkeld, staat er op het visi tekaartje dat de NCRV van hem afgaf. cabaret K-wartaal met Rinus Ferdi nandusse en de zijnen op Ned. 2. Hier dient dus planning te zijn.... Maar nu die musical.... Stel gerust, het is geen echte parodie op een treurspel, maar gewoon een persi flage op de monsterprodukties van dergelijke films, waarvoor Hollywood van tijd tot tijd op stelten wordt gezet. Het gaal dus over de perikelen met en rondom de filmsterren, die aan de produktie meewerken en ook die worden natuurlijk sterk over de hekel gehaald. Zo is er de grote actrice 'Isobel Shock (Heieen van Meurs), die zich niet kan permitteren te erkennen dat zij al een flinke zoon heeft. Deze Flint moet dus met man en macht uit de glamourwereld van ma- toont zich zó reclacitrant en schopt ma worden weggehouden, maar hij dermate de opnamen in de war, dat de hele 'kostbare filmproduktie dreigt te verongelukken. T oevertrouwd Stop regisseur Willy van Hcmert zo'n onderwerp in de handen, en hij maakt er samen met componist Harry de Groot een spektakelvoorstelling van met knallende decors en een schat aan charmante kleding voor zijn met hart en ziel meewerkende ac teurs, balletten en figuranten. Het heeft allemaal niet zo bar veel om 't lijf, figuurlijk gesproken, maar: „Ik ben er nu eenmaal gek op", zegt Willy, „ik hou van drukbezette, uitbundige musicals, en ja, met de j heel fijne composities van Harry kan 1 je erg veel bereiken. Vertel er nog niet teveel van, laat het gewoon een verrassing zijn...." Weshalve we nu dan maar vlug er verder het zwijgen toe doen. In dit eerste verhaal zult u hem 1756) We kunnen herhaaldelijk de bij spelen echter niet alleen uitspraak tegenkomen, dat dc i wreed is. Daarbij dienen we echter te bedenken, dat de term „wreed" alleen mag worden uitgesproken wanneer sprake zou zijn van toegebracht leed bare reden beginnen groene sprink hanen en veenmollen finsekten) soms zichzelf langzaam en onverschillig op of pijn. Zouden iemand verdoving tanden of kiezen uittrek ken. dan is dat wreed, omdat de kenmerken, patiënt zonder noodzaak pijn onder vindt. Maar van de baren die we uit een tandenborstel trekken zal nooit iemand beweren, dat zij een wrede behandeling hebben ondergaan. Zou bet dus blijken, dat dieren die elkaar vaak op een verschrikkelijke manier toetakelen, daarvan nauwelijks of géén pijn zouden ondervinden, dan zal dus ook hier de term „wreed" misplaatst blijken en zullen de ge beurtenissen in de natuur voor velen buitenwereld een veel aanvaardbaarder karakter omdat zij v krijgen. Het blijkt zoals we de vorige maal hebben uiteengezet dat pijn niet iets wezenlijks is. maar dat onze hersenen uit ontvangen prikkels een pijngewaarwording opbouwen. Daar- □der verschillende waardering te bestaan het verschijnsel, dat wij als pijn morden ingeschakeld om inderdaad te eten. Eerst beknagen zij klauwen en poten, dan komt bij het wijfje de legboor aan de beurt en vervolgens beginnen zij aan hun eigen achterlijf. Ook mieren bij wie het achterlijf Bepaalde insekten die ontbreekt, tonen zich daardoor niet in het minst geschokt of verontrust, maar trachten weer deel te nemen aan de normale werkzaamheden in het nest, of aan het gevecht met Kort en goed, pijn is in de dieren wereld van een andere orde dan wij gewoonlijk menen en we zouden de mate van pijn die een dier ondervindt afhankelijk willen stellen van de hersenen en van de mate van bewust zijn die aan het dier kan worden toegekend. Dat betekent, dat de pijn- Pijn van (lieren „fijngevoelig" zijn en ni igen de fijnste indrukken kunnen hoogontwikkeld kwetsuren te kunnen der het minste teken en zelfs zonder zich i den te laten storen. Zonder verklaar- evolutionele ontwikkeling op i (Nadruk verboden) „Hebt u nog iets met me Pieterson afgesproken, vader?" vroeg Jesje, terwijl ons drietal over de haven stapte. „Gaat u nog een keer met hem ee om te tekenen?" „Ja, dan moet u wel wachten tot wij eer een vrije middag hebben, vader!" :i Josje geestdriftig. „Dan kunnen wij Ja. en dan kun jij zeker weer in de modder wegzakken!" lachte meneer Jop- zr/'t u nu alstublieft niets over in de modder wegzakken, vader!" gierde Jesje. „Moeder lacht zich slap als ik het haar vertel." i ,Ik ben in de modder gezakt, bij een heldhaftige reddingspoging." zei meneer Joppers kwasi-ernstig. „Maar jij omdat je gewoon niet goed uitkeek, Jos. Dat is een heel verschil." „Dat kan zijn, vader," grinnikte Josje, „maar aan onze broeken kun je dat verschil niet zien. U ziet er wel verfom faaid uit, hoor. Helemaal niet als een gentleman-tekenaar. „Misschien merkt moeder het wel niet eens," sprak meneer Joppers optimis- Maar natuurlijk had hij zich daarin volkomen vergist. Want ze stonden nog maar nauwelijks binnen, of moeder Jop pers riep verschrikt uit: „Wat is er met julli kleren gebeurd? Wat hebben jullie uitgespookt?" „O, we zijn gewoon een klein eindje in de modder gezakt, moeder," verklaarde Josje. „Toen hebben we ouwe kleren van meneer Pieterson aan gehad. Jesje heeft vaders broek wat netjes uitgespoeld. Maar ja, we hadden nu eenmaal geen electrische strijkbout aan boord." „Nu, ga dadelijk eerst maar iets anders aantrekken", bromde mevrouw Joppers. Josje was de gang in gerend, maar hij kwam vrijwel onmiddellijk terug, met het avondblad in zijn hand. „O, nu moeten jullie eens horen wat hier staat!" riep hij opgewonden. „Dat heeft vast met die twee kerels in dat bootje te maken!" 46 de roef helpen?" bood „Zal ik 'm e\ Hendrik aan. „Neen," zei zij scherp. „Jij helpt 'm in de goot. Ga weg. Hendrik zocht 12 27 Meel edel 15.30 Klassieke gra jeugd 17.30 Lichte gra Televisie maandag België: 14 05 Sch ii «.ia - Horizontaal: 1. huis-het uitspansel: 2. droombeeld-biersoort: 3. nauw-plaats in Gelderland: 4 onbep voornaamw.-een maal: 5. voorzetsel-keurig-onbekende- dam langs een water: 6. plaats in N - Brabant-muzieknoot-werpanker; 7. deel van een schip-scheikundig element fafk.l- biersoort: 8 en personne (afk.)-muziek- noot-Europeanen; 9. stad in Duitsland- voorzetsel. Vertikaal:l. schrander-maanstand: 2. in het jaar onzes Heren lafk. Lat.)-inwen- dig lichaamsdeel-familielid; 3. telwoord- Zij bracht Ties in z'n kooi slaapplaats in het vooronder op. De volgende dag kwam er niets van passagieren. De wind was gunstig. Zij gingen onder zeil, de Bosporus Zodra ze in Odessa lagen, had Hendrik weer de walkoorts in de leden. Hij wou de stad in. met de horen tegen lijn vriend en „mindere", kapitein Dal was hem nu een paar keer be<i Leonard, de kapstok waaraan hij zijn .li't!!, "„aai™ branie mort kunnen ophangen, met had niet aan hem verdiend dat hi®dronken wie hij in een heel gewoon huis inaan boord kwam Rotterdam samenwoont en die z'.in Bij zijn weigering kwam het haast onmerkbare, trouwe schaduw is: de verhalen die smalende lachje op Hendriks gezicht, waar Ties slecht hij ophangt over avonturen welke hij; tegen kon. Maar ditmaal trok hij zich daar niets van Marokko beleefde, liegen er niet! aan. Hij draaide hem de rug toe en ging de roef in. I Daar zat Alberdien aardappelen te schillen. Hij zei haar dat Hendrik weer de wal op was en dat hij hem r weet dat de schrijvers van deze, mee had willen hebben, maar dat hij het niet deed. ie dezelfde zijn als die van dc; ^fzet J 3jU" A CHofhPfzn crip Tn FnoplanH heette de Z,J keek strak °P de aardappel, waarlangs ze haar Stiefbeen-srie. In Engeland beetle de je draaide Zo 2ei ze alleen op koude toon Hij ging met een ruk zitten. Waarom was ze nu zo? i dat hij er spijt van had toen uit te zijn gegaan en dat hij best neen durfde zeggen tegen Hendrik. Nu kon zij toch wel weer gewoon zijn. Hij nam een boek, dat hij al minstens tien keer had gelezen. Na een poos schoof hij het weer aan kant. Hij stak een pijp op. Die ging uit. Zij was weer even ijzig kil als ze op het oude schip geweest was op de reis naar Gent, kort na de gehoorte van Gossc Toen had hij het ernaar gemaakt. Nu we?r! Hij had verkeerd gedaan, in Portland, in Cadiz, in Konstanti- nopcl. Hij had het verdiend dat zij hem dat liet voelen. Maar hij had nu toch bewezen dat hij anders wou. Kon zij dan ook niet anders zijn? Verdraaid, hij wou dat hij weer met Hendrik meegegaan was. Wat tegen zo'n koud en lijk gezicht door K. NOREL De volgende dag vroeg Hendrik weer: „Kapitein, ga je n cungeiana neenc uc mesie draaide Zo hoofdfiguur Tony Hancock. Weer heb-1 Hij ging met"een ben Galton en Simpson een paar aan j Hij toonde toch dat hij elkaar verknochte brave borsten ten tonele gevoerd. Of ze de Stiefbeen- populariteit zullen delen....? De toe komst zal het leren. Spektakel Wie „Ene Nachtegaal" (o ja, waar die naam vandaan komt? Van Florence Nightingale, omdat Joop Do derer ooit eens de rol van een donor speelde) een aflevering van „De scha vuiten" op het tweede net liet lopen, kan nu in perikelen raken, want midden in een nieuw spektakelstuk van Willy van Hemert. de musical „De •verwoesting van Carthago", valt het Ties weigerde, tegen zijn avond in. doch ditmaal liet hij het niet na om Alberdien. Die middag was er een vechtpartij geweest op de kade. Griekse matrozen en Russische bootwer kers waren elkaar te lijf gegaan en de politie had ze uit elkaar geslagen. Dit was dezelfde politie als hij in Russische Oostzeehavens vaak had gezien: gebaarde kerels, met een zwaard aan de heup en pistolen in de gordel. Zij hadden er met de blanke sabel op geslagen. Een Griek was dood op de kade blijven liggen en een paar Russen waren zwaar gewond. Enige andere Grieken waren door de politie meege voerd. En dit laatste had Ties het meest gealtereerd, nog meer dan die dode Griek. Want hij wist wat het betekende door de Russische politie te worden opgepakt. Dit was in Kroonstad eens aan een paar Groningers overkomen. Ze waren nooit teruggezien. Wie door de Russische politie werd meegenomen, verdween grondig: Siberië of de galg. Hij, Ties, was eens ontkomen aan de Russische politie, na die vechtpartij in dat Sint Petersburgse koffiehuis. Hij hoopte ervoor te zorgen dat hij nooit weer door haar gezocht zou worden. Daarom antwoordde hij. toen Hendrik hem vroeg mee te 'gaan, met: „Dank je, ik wil niet naar Siberië". Hendrik lachte erom, maar Tics liet hem lachen en bleef aan boord. De avond in de roef was echter even drukkend als die van gisteren. Als Alberdien eenmaal de bokkepruik op had. duurde het heel lang voor ze hem weer Alberdien had gedacht dat zij zich in Odessa wat de taal betreft best redden zou. 't Was immers ook Rusland, net als Riga, Sint Petersburg en ArchangeL In die havens had zij zich altijd verstaanbaar kunnen maken, althans voor zover het gesprek ging over schip en lading, weer en wind en over het inslaan van victualiën. Scheepstermen kon ze er zelfs zeggen in haar eigen taal, want daarvoor gebruikten de Russen ginds het Nederlands, al was hun uitspraak ook wat vreemd. Hier waren de mensen echter anders dan in het noorden, kleiner, donkerder, spraakzamer, maar nog veel onbegrijpelijker. Zij kon hen niet verstaan en als ze dacht dat zc met gebaren haar bedoeling duidelijk had gemaakt, dan handelden de Russen precies contrarie. Dientengevolge waren er allerhande strubbelingen, eerst om een ligplaats, daarna om een losplaats te vinden en naderhand om nieuwe lading op te doen. In één opzicht bestond er echter geen verschil: het ging hier alles net zo traag en hortend als in Noord- Rusland. Op de dag van hun aankomst had een agent, die een mondje Engels sprak, aan Alberdien verze kerd dat het met de retourlading: tarwe voor Rotter dam. in orde was, maar toen zij naar hem toe ging om te vragen, waar zij de tarwe moesten laden, vond zij de man niet op zijn kantoor, en uit de jongen, die er wel zat, kon zij niets wijs worden. Pas drie dagen later kreeg zij de agent te pakken. De tarwe was er nog niet, maar ze was op til. beweerde hij. De lichters, waarin ze uit de Oekraïne kwam, waren bij de Djnestrmond. Een week daarna was er echter nog geen tarwe en toen was Alberdiens geduld op Zij ging naar de agent om hem te zeggen dat ze in ballast zouden weggaan, als ze diezelfde dag niet konden laden. De man smeekte haar nog één dag geduld te hebben, en de volgende morgen lag er waarlijk een lichter langszij van de Vrouw Alberdien en begonnen ze met laden. 't Bleek evenwel een fopspeen, want toen dit schuitje leeg was en 't ruim van de galjoot misschien voor een achtste part gevuld was 't afgelopen. Een handelaar had wat tarwe uit zijn voorraad afgeleverd: de lichters waren nog altijd op de Djnestr. Het werd r wachten. (Wordt vervolgd) bontjas: 4. waterkering-oplopende vlakte: 5. bij na-einde; 6. rampzalige toestand- oude lengtemaat: 7. kaasworm-nummer <afk.)-voorvoegsel: 8. oude lengtemaat afzonderlijk-en omstreken (afk.): 9. leeg- vertegenwoordiger. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. pu-rg-uniek; 2. E.K.- erratum: 3. ingang-Erp: 4. Zegveld-ei; 5. ere-et-sage; 6. overal-man; 7. ree-adem rt: 8. nu-mand- Ede; 9. Oss-peer-ar. Vertikaal: 1. Peize-o.r.-no.; 2. uk-ner veus: 3. Regge-Eems: 4. Grave-raap; 5. urn-et-A.D.ne; 6. na-gl-slede; 7. it-edam- mer; 8. Eure-Garda; 9. Km-pienter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13