Voorbarige Rijnsburgse kwekers hadden strop met tulpebollen VLEET Paramaribo verdrong zich om Prinses Vele activiteiten van 20-jarig Gaudeamus Hulde voor secretaris J. P. de Jong (N hout) KW 222, aangevaren door Duitser, behouden thuis k Proeftuin verdient meer aandacht isserijnieuws bij de Open brief waardevolle steun voor regering Förmatnitif- Mr. Klaasesz dreef spot met ridder Van Rappard Fregat Jaguar nam de bemanning aan boord :UWE LEIDSE COURAXT WOENSDAG 3 MAART 1965 Sclioolconcert in Katwijk KATWIJK AAN ZEE In het Ier van de culturele activiteiten >r het gemeentebestuur werd gis- middag in de Triumfatorkcrk een loolconcert gegeven door het Zuid Hands Orkest onder leiding i van der Waart. Jongelui irtgezette onderwijsinrichtingen huishoudschool, technische ooi) waren aanwezig, lirigent Van der Waart liet eerst an Mozarts HEine kleine nacht- sik" spelen. Vervolgens demon- :erde hij, aan de hand van het ids door allen meegezongen (vijf- iderd jaar oude) stapellied ,,Ca- tje", de orkestinstrumenten. Iet uur werd besloten met de finale een ongenoemd klassiek werk. Ie opzet was heel interessant. Jam- genoeg besefte een deel van de gdige toehoorders, blijkens hun Iruohtig gedrag zelfs tijdens de voeringen, niet wat er in een con- van hen wordt verwacht. Wie dat snapt, kan beter wegblijven en de hebbers rustig laten luisteren. ATWIJK AAN ZEE Vanavond en 'genavond houdt de Groen van Prin- erschool een ouderbijeenkomst in de de school, om half 8. ÏDi" RIJNSBURG De proeftuin Rijnsburg en omstreken" krijgt van de kwekers uit deze omgeving in tweeërlei opzicht te weinig aandacht. Ener zijds is er te weinig bezoek van de kwekers, zodat men een onvoldoende inzicht krijgt in nieuwe ontwikkelingen, anderzijds beseft men nog te wei nig dat het doel van de proeftuin is nieuwe ontwikkelingen uitvoerig op kleine schaal te proberen om te voorkomen dat zich in de kwekerijen op grote schaal catastrofes voordoen. Voor de voorzitter van de proef- tuinvereniginig, de heer T. Krailt was er in de gisteravond in de kantine van „Flora" gehouden jaarvergadering van de proeftuin een zeer goede reden om vooral de preventieve waarde van de proeftuin te accentueren. In een vo rige jaarvergadering had nl. een nogal optimistisch geluid geklonken over broeiproeven met tulpenbollen die de 5-graden behandeling hadden onder gaan. Duidelijk was echter ook gesteld dat nog geen voldoende inzicht was toepassing op grotere schaal. Desondanks n aantal Rijnsburgse kwekers e overgegaan hun bollen volgens deze nieuwere inzichten te koelen. De gevol gen zijn dat deze kwekers grote percen tages uitval In hun partijen tulpen heb ben; van wat wel In bloei komt is de kwaliteit vaak niet best. Op de proef tuin zyn dc broeiproeven met de „5°- bollen" dit jaar voortgezet met cv voor een aantal soorten slechte sultaten. De ongewenste voortvarend heid heeft de Rijnsburgse kwekersge meenschap dus onnodig vele duizenden guldens schade opgeleverd. JMUIDEN Tijdens de eerste ronde van de Velser begrotingsbehan- ing juichte de heer W. Gorter (VVD) het toe dat B. en W. de visserij ar dat maar enigszins mogelijk is, willen stunen. IJmuiden heeft door unieke ligging zeker nog mogelijkheden om zich te ontwikke- Nu Katwijk geen eigen haven krijgt kan er van IJmuiden misschien stimulans uitgaan om aan de verlangens die daar leven tegemoet te nen. De heer Gorter dacht aan een „snellere" wegverbinding tussen de plaatsen. Minder positief liet de heer Gorter zich uit over het streven B. en W. om medezeggenschap in de leiding van het .Staatsvissers- ienbedrijf te krijgen. Hij vroeg zich af wat men zich precies voorstelde, een van de wethouders zitting nemen in de commissie van toezicht? heer Tanis (prot, chr.) wijdde een beschouwing aan dit onderwerp, "positie van het Staatsvissershavenbe- f in de gemeente vormt al jarenlang onderwerp van discussie. Het dwaze it men met twee ministeries te ma- heeft. Wat de havens en accommo- ie betreft ressorteert men onder het artement van Waterstaat, de visaf- staat onder de hoede van het minis- van landbouw en visserij, let is logisch dat de gemeente enige loed willen uitoefenen op het beheer het uitgestrekte gebied van het be- f. Vele Velser bedrijven zijn op dit rein gevestigd. Zij zijn aan allerlei be. kende maatregelen gebonden. In de nperiode had de visafslag en alles daarmee samenhangt onder het be- van de gemeente kunnen komen. I :e kans heeft men destijds niet ge- ie ontwikkeling is sindsdien echter de keerde kant opgegaan. Daarin moet andering komen. Het minste wat men zien te bereiken is de visafslag tot gemeentelijke te maken. Ie heer Roessingh (PvdA) zette ach- het voornemen agteken. Hij was er niet van over- ld dat de gang van zaken door de ge- mtelijke bemoeienis zou verbeteren, heer Van Roozendaal (kvp) •jwdc voor de financiële consequen- Wat de IJmuider markt lagen [en. Zij zorgden voor een 1 kisten, waarvan 110 kisten schelvis, kisten radio, 200 kisten wijting, 245 ten gul en kabeljauw, 590 kisten kool 1360 kisten haring," 2520 kisten !i, 1750 kisten schol, 45 kisten tarbot, kisten diversen, 1450 stuks stijve ka. auw en 9000 kilo tong. De prij; het algemeen lager dan maan. Ie schippers die de losbeurt op r - louwbedrijfsbond te Katwijk groeit lATWIJK AAN ZEE De plaatse afdeling van de Algemene Neder- flse Bouwbedrljfsbond hoopt binncn- t het 250ste lid In te schrijven. De /o bvljkse Besturenbond Is de duizend ruim gepasseerd. De bond in zijn eel telt meer dan 76.000 leden. gisteravond in Riche voorzitter ujvan Duijn op de jaarvergadering. Bij rursverkiezing werden in de plaats de heren Van der Plas, Meijvogel P. de Jong gekozen de heren L. van Oever, J. van Beelen en J. van der het afbranden van Musica is de gelegenheid om een grote vergade. te houden weggevallen. Voorzitter Duijn betreurde dit ten zeerste. Chr. Geref. Kerk Katwijk iATWIJK AAN ZEE De kerkeraad de Chr. Geref. Kerk heeft een be- p uitgebracht op ds. J. Brons van ischoten. ^ATWIJK AAN ZEE Vrijdagavond 8 uur wordt in de Geref. Kerk aan Voorstraat een bidstond gehouden in kader van Wereldgebedsdag. [ATWIJK AAN ZEE Vrijdagavond houdit de S.G.P. haar jaarverga- ing in de Oranjezaal van .het Jeugd- De heer A. van der Plas spreekt het onderwerp: „De 'christelijke >bath". voorbij lieten gaan In de hoop dins- NET MEISJE n. voor winkel en huishouding voor E Ive dagen. per 14 dagen zaterdag de gehele dag. W. v. d. PLAS. MELKHANDEL Waal Malefijtstraat 113 Tel. 5210 KATWIJK AAN ZEE. dag meer voor de schol te vangen kwa men bedrogen uit. De prijs zakte gemid deld met een gulden of vijf per kist. Enige compensatie werd gevonden in een hogere prijs voor de tong. Men voerde echter per schip weinig van deze vis soort aan zodat men toch een strop boekte. De kabeljauw handhaafde zich behoor lijk doch de gul moest met een veel la gere notering genoegen nemen. De ma kreel die maandag voortdurend rond de opvangprijs schommelde, herstelde zich wat de grote exemplaren betreft kranig. Voor deze soort werd de afslag op f 32 ingezet. De haring zakte in prijs van ge middeld f 23 tot gemiddeld f 19. Vandaag aan de markt Vandaag lagen in IJmuiden onder meer aan de markt de IJM 16 met 28, de KW 108 Alida met 40, de KW 212 Marlena met 63, de KW 74 Hette Margaretha met 217, de KW 32 Sakina Martina met 1260 kis ten, de VL 112 Bets en Gerda met 1100 kisten en 115 kleine kisten haring, de IJM 28 Amsterdam met 1200 kisten uit de IJslandse wateren en de IJM 37 Delft met 1450 kisten, waarvan 240 kisten ha ring, 470 kisten' makreel, 60 kisten bon ken, 50 kisten schelvis. 50 kisten radio, 10 kisten gul en kabeljauw. 10 kisten di versen en 400 stuks stijve kabeljauw Voor de donderdagmarkt was al bekend de KW 205 Dirkje met 136 kisten. In Schevenlngen In Scheveningen werden aangevoerd 120 kisten schelvis. 100 kisten wijting, 50 kisten gul en kabeljauw. 500 kisten kool- vis, 300 kisten haring, 700 kisten makreel. 250 kisten schol, 800 kilo tong en 300 stuks stijve kabeljauw. Weinig In de Noord was weinig te vangen. Per trek haalde men van 10 tol 15 manden hoops op, voornamelijk koolvis, makreel en haring. In deze omgeving stond een harde oostelijke wind die het vissen zeer bemoeilijkte. Men had ook veel last van sneeuwbuien. Valkenburgers bespraken vermogensaanwasdeling VALKENBURG Onder leiding van de voorzitter van de NCAB, dc heer Jac. Korpershoek, kwamen gis teravond de afdelingen van het Val- kenburgsc CNV in de consistorieka mer van de Hervormde kerk bijeen. De heer P. Brocksma. hoofdbestuurs lid van de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale in Nederland, sprak over ..Vermogensaanwasdeling. gezien uit het gezichtspunt van de christelijke levensbeschouwing". Vermogensaanwas is de overwinst, die niet wordt uitgekeerd. Als we over vermogensaanwasdeling spreken, heb ben we het over eigendom en dat dienen we Bijbels te beschouwen. De oud-testamenische wetgeving erkent de noodzaak en wenselijkheid van ge spreid particulier bezit (van grond) De Bijbel waarschuwt tegen groot grondbezit en de wetgeving biedt mo gelijkheden om het bezit op z'n tijd te herverdelen. Vooral in het nieuwe testament vinden we een scherpe kijk op de gevaren die aan eigendom en bezit zijn verbonden. Eigendom dient een middel te zijn om de naaste te dienen. Bij vermogensaanwasdeling gaat het om de vraag, wie dc eige naars van de onderneming zijn. Het geldende (maar daarom nog niet gel dige) antwoord luidt: de kapitaalver schaffers. De onderneming is echter geheel, waarin niet alleen de ka pitaalverschaffers maar ook de werk nemers risico's en verantwoordelijk heid dragen. Er zijn dan ook geen principiële bezwaren aan te voeren tegen vermogensaanwasdeling, aldus de heer Broeksma, die als uitgangs punt van het rapport-Verdam noemde het wezenlijk bedrijfsgenoot zijn van de werknemer. De chef van de proeftuin, de heer P. van Dijk, gaf een uitvoerig overizcht van de resultaten die dit jaar met de 5*- behandeling zijn verkregen. Bij verschil lende soorten werd meer dan 50 pet uit val of slechte kwaliteit genoteerd. Enkele variëteiten gaven echter zeer goede resultaten. De proeven zullen nog op ruime schaal worden doorgezet om dat de 5*-behandeling toch wel perspec tieven lijkt te bieden. Program ma De secretaris, de heer G. van Does, deelde in zyn jaarverslag mee 1965-1966 o.a. op het programma staan bemestingsproeven met Ameri kaanse anjers en met chrysanten, proe ven met zaadselecties van asters, terwijl in de zomer van 1965 een teeltproef met pepers zal worden genomen im de rol kas. Ir. Vlug was naast rijkstulnbouwcon- sulent ook directeur van de Rijnsburgse proeftuin. Behalve een dankwoord tot ir. Vlag richtte de secretaris een wel komstwoord tot de nieuwe directeur, ir. S. van der Veen, de huidige rijkstuin- bouwconsulent. Katwijk Met de besturen van de groenteveilin gen Katwijk en Rijnsburg zijn gesprek ken gevoerd over aanleg van een proef tuin voor groenteteelt (veel peen) in Katwijk. Deze tuin zal een onderdeel worden van de Rijnsburgse proeftuin. De huidige proeftuin zal dan volledig bloementeelt worden benut. De plannen moeten echter nog nader den uitgewerkt. Het glasareaal van de huidige tuin zal in de eerstvolgende jaren met 50 pet worden uitgebreid tot 1200 m2. De heer H. Fennes uit Katwijk bedankte wegens drukke werkzaamheden. De heer W. Ooms uit Katwijk kwam in zijn plaats. Aandacht werd besteed aan de uit breiding van de proeftuin. De kassen zullen worden uitgerust met centrale verwarming en er zal een schuur met koelcellen worden gebouwd. De finan ciering en exploitatie baren veel zor gen. Gedeeltelijk kan het tekort worden opgevangen door de contributieverho ging van f 1 tot f 5 per jaar en een ver hoging van de provinciale subsidie, doch dit Is nog niet voldoende. Dc heer G. Docter, penningmeester, lichtte de ba lans en de exploitatierekening toe. Vóór de lezing van de heer Van Dijk hield de heer K. de Groot, assistent van de rijkstuinbouwconsulent te Lisse, een lezing over cultuurmaatregelen tijdens het planten van Amerikaanse an- Op beide lezingen volgden dis cussies. Spreekbeurt in Rijnsburg RIJNSBURG Ds. S. de Jong uit Houten spreekt vrijdagavond om 8 uur in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de Hervormd Gereformeerde Evan gelisatie. RIJNSBURG Vanavond en morgen avond houden de herv. CJV en MV hun jaarfeest In de Bethelkerk. Zwemvereniging in Sassenheim SASSENHEIM In ..Het bruine paard" werd de oprichtingsvergade ring gehouden van een zwemvereni ging. De voorzitter van het voorlopig bestuur, de heer J. J. Gorter, gaf een résumé van de gang van zaken. De gedachte tot oprichting van een zwem vereniging is het eerst opgekomen #ij de plaatselijke sportraad. Een aantal dames en twee heren voerde onder leiding van bestuurslid L. A. Colijn een actie, die tot resultaat had, dat 1150 gezinnen zich als lid lieten inschrijven. In het bestuur heb ben nu zitting de heren J. J. Gorter, voorzitter, L. A. Colijn, secretaris; P. Hartel. penningmeester; K. Molenaar; G. v. d. Berk; J. L Veldhuyzen van Zanten; J. Keyzer; C. de Gruyl en Th. Nieuwenhuysen. Technische commis sie: de heren Hartel. Wijnobel, Brug man, Persijn, Van Selm, mej. v. d- Ploeg en mej. Berk. Deze commissie zal zich bezighouden met 't eigenlijke zwemmen (oefenavonden en onder linge wedstrijden). Over een nieuw zwembad kon de voorzitter nog niets positiefs zeggen- Binnenkort hoopt men dit met het gemeentebestuur te bespreken. Dameskring Sassenheim SASSENHEIM De Hervormde Da meskring hield zijn maandelijkse bijeen komst in het Verenigingsgebouw- Mevr. Oudshoorn zei. dat er veel verdriet is in het mensenleven. Aan geen mens gaat dit voorbij. Maar wel is er veel ver schil. De één heeft veel meer leed in het leven dan de aaider. Maar één van de schoonste dingen van het geloof is, dat men een adres heeft, waarheen men kan gaan met alle zorg en verdriet. Dat is het geheim van het gelovig hart. Verder werd de avond gevuld met declamatie door mevr. Groot-Enzerinck uit Maasland. Zij las gedeelten uit het dagboek van Anne Frank. Na de pauze droeg mevr. Groot-Enzerinck enkele hu moristische schetsjes voor. Hoe Sassenheim spaarde SASSENHEIM. In februari werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f83.301,96 terugbetaald f76.424,11. Commentaar van minister Luns: P. J. Kaptein is t niet eens met conclusies DEN HAAG Minister J. M. A. H. Luns heeft in commentaar op de open brief van een aantal vooraan staande Nederlanders over de Ne derlandse Europese politiek o.m. het volgende verklaard: „Ik heb met bijzondere waardering ken nis genomen van de inhoud van de door vele vooraanstaande Nederlanders ondertekende open brief betreffende de gewichtige problemen waarvoor Ne derland zich ten aanzien van de Eu ropese en Atlantische samenwerking ziet gesteld. Ik wil niet verhelen dat de in de brief aangeduide gevaren, welke de gezonde ontwikkeling van de Europese een wording en Atlantische samenwerking bedreigen, ook mij zorgen baren. Ik ben erkentelijk voor de duidelijke uitspraak van deze groep eminente Nederlanders waarmede een waarde volle steun wordt geboden aan het be leid, dat de regering in overeenstem ming met het parlement tot dusver heeft gevolgd". Overhaast De heer P. J. Kaptein, lid van de Eerste Kamer en Nederlands vice- voorzitter van het Europese parle ment. heeft desgevraagd meegedeeld, niet onverdeeld ingenomen te zijn met PARAMARIBO „God zij met U", riep een oud vrouwtje, toen prin ses Beatrix op de tweede dag van haar bezoek aan Suriname een be zoek bracht aan de Esther-stichting. In de gebouwen van deze instelling heeft men de nazorg genomen voor 70 voormalige leprapatiënten. Met belangstelling nam de Prinses ker.nis van het werk van de elf jaar oude stichting, doch ook de oudjes had den veel Interesse voor de Prinses. Toen zij even temidden van een aantal hun ner vertoefde, begonnen zij opeens „Oranje boven, leve de Kroonprinses" te zingen. t was gisteren druk in vlaggend Paramaribo toen de schoolkinderen, die op verzoek van de Prinses vrijaf hadden gekregen, de straten bevolkten. De oude- Jeugd jakkerde op fietsen van ene punt naar het andere om toch 3 al niets te missen. nu en dan deed de regen de toe schouwers uiteen stuiven. Was de Prin ses in aantocht, dan wist men echter geen wijken. Tot wanhoop van het corte drongen de mensen steeds zo dicht bij de auto, dat de rit Slechts met grote moeite kon worden vervolgd. Tegen het middaguur keerde de Prin ses terug naar het gouvernementshuis. Eerder op de dag had zij een bezoek ge bracht aan het Statencollege. In de ver gaderzaal sprak voorzitter Lachmon de Prinses toe. het in de brief neergelegde standpunt. „Indien de bedoeling van deze open brief alleen wai aan het standpunt van de regering steun te verlenen, dan ver dient dit alle waardering. Ik kan mij echter niet aan de indruk onttrekken, dat soms wat overhaast werd geformu leerd. Een bewering als „dit bondge nootschap (NAVO) wordt thans onder mijnd en bedreigd als gevolg van de richting waarin het Europa van de Zes zich ontwikkelt" mist node adstructie. Uitermate betreurenswaard: j acht ik het, dat in dc concrete situatie vol strekt geen aandacht werd geschon ken aan de democratisering van de EEG, de aan het Europees parlement toe te kennen rechten. Deze zaak komt nl. enige maanden eerder aan de orde dan de politieke consultatie. Dit zwij gen is zeker geen versterking van de positie van het parlement en de rege ring', aldus de heer Kaptein. GZ/£PG£PAA& Visser kreeg boete van f30.000 GRIMSBY De schipper van een trai ler uit Grimsby is door een rechtbank in Thorshavn op de Deense Faroer-eilanden veroordeeld tot een boete van ongeveer dertigduizend gld-, omdat hij zijn netten binnen de vorig jaar tot twaalf mijl uit gebreide zeegrens had uitgeworpen. Zijn vistuig en de vangst werden verbeurd verklaard. Het was de grootste boete die ooit door een Deense rechtbank voor een dergelijke overtreding werd opgelegd. UTRECHT Walther Maas zegt het wel niet in ronde woorden, maar hij is toch erg trots op de stichting „Gaudeamus". Twintig jaar geleden begon hij in Huize Gaudeamus te Bilt- hoven met het organiseren van con certen en lezingen, speciaal om de werken van jonge Nederlandse com ponisten te propageren. En nu n; twintig jaar is Gaudeamus gegroeid tot een wijdvertakt centrum van jonge componisten zowel in als buiten ons land. En haar activiteiten zijn even redig daarmee toegenomen De plannen Wij behoeven slechts te vermelden de plannen van Gaudeamus in dit jaar zijn om de belangrijke rol, die zij in hei muziekleven van ons land is gaan spe len, aan te tonen. Zo wordt van 5 tot 11 maart in Utrecht een internationaal cours voor vertolkers van hedendaagse muziek gehouden. Er kwamen 38 in schrijvingen met in totaal 56 deelnemers uit 12 landen binnen, o.a. uit de Verenig de Staten, Australië, Finland, Polen, Duitsland, Spanje en uiteraard ons eigen land. Op dit concours zullen 74 werken van 40 Nederlandse componisten worden uitgevoerd, zoals van Ton de Leeuw, NOORDWIJKERHOUT In een buitengewone raadsvergadering, tijdens een receptie ('s avonds) met een muzikale hulde van de christelijke mu ziekvereniging „De Harpe Davids" is maandag rijkelijk tot uitdrukking ge komen de waardering, die men in Noordwykerhout heeft voor gemeente secretaris J. P. de Jong. Als eregasten waren bij de raadsvergadering oud- burgemeester A. A. C. M. van Iersel, oud-secretaris J. A. M. Pijnenburg cn mevrouw De Jong aanwezig. Burgemeester Van der Weijden roemde de kwaliteiten van de jubila ris en de goede samenwerking, waarna fractievoorzitter Th. C. de Jong (kvp) de heer J. J. Duivenvoorde en mr. J J. Beekman (pvda) hun dank voor veertig jaren dienstbaarheid aan de gemeente uitspraken. De heer De Jong belichtte onder meer het gevoel voor humor var. de jubilaris, de heer Dui venvoorde sprak over de secretaris als over „de gemeentelijke onderwijsdes kundige" en de heer Beekman vond dat in de heer De Jon>g de eigensohap- uen zijn verenigd, waardoor de Neder landse ambtenaar in binmen- en bui tenland wordt gewaardeerd. Namens de gehele raad bood de heer P. van der Sleet een uitgebreid glas- scrvics aan. Mevrouw G. de Jong Sampers kreeg van verscheidene kan- Uit handen van het oudste raads lid. Van der Sleet ontving de jubilaris een glasservies. ten bloemen aangeboden. De jubilaris ontving van de medewerkers in ge meentedienst een wandklok. ..Mijn werk is mij licht gemaakt door mijn opdrachtgevers en door de schare van medewerkers", zei de jubi laris in zijn dankwoord. Niet alleen in de burgerzaal, waar 's middags de receptie werd gehouden, maar ook in de burgemeesterskamer, de hal en de gang. stonden bloemstuk ken, Belangstellenden uit Noordwij- kerhout en daarbuiten stonden in de rij om de heer De Jong de hand te drukken. Bij opening raadhuis Alblasserdam: ALBLASSERDAM Bij de ope< ning van het nieuwe raadhuis van Al blasserdam heeft de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, een geesti ge opmerking gelanceerd over de door Gorkums burgemeester geweerde ten toonstelling van schilderijen van de kunstenaar Ferwerda. Toen hij na mens de provincie het gemeentebe stuur van Alblasserdam een gravure aanbood, zei hij: „Dit is een keuze uit de tentoonstelling van de culturele raad van Zuid-Holland van tekenin gen. met als onderwerpen: een schelp. Peronisten uitgesloten van verkiezingen BUENOS AIRES De opperste kiesraad in Argentinië heeft bepaald, de belangrijkste peronistische groepering in het land de Justicia- lista niet aan de op 14 maart te houden verkiezingen mag deelnemen. Partijen die hun namen lenen aan pe ronistische kandidaten lopen het risico hun legale status te verspelen en even van de verkiezingen te worden uit gesloten. De Justicialista is volgens de raad niet op democratische basis ge vestigd. bloem, vogels, enfin een expositie, die ook in Gorkum zou kunnen worden geopend". „Ik wil erop wyzen dat raad en bur gemeester met deze gravure niet moeilijkheden zullen komen", besloot de commissaris. Onder het publiek, dat hartelijk lach te, bevonden zich tal van burgemeesters en ook mr. L. R. J. ridder van Rappard, burgemeester van Gorkum. Mr. Klaasesz die het gemeentehuis moest openen door een massieve gedenksteen te onthullen waarin ook zijn naam was gebeiteld, merkte ironisch op dit een staaltje persoonsverheerlijking te vinden. „Maar het raadhuis zal wel zo lang meegaan, dat de namen zullen vervagen". Zwitserse op record AMSTERDAM van Levensverzeki in het 107de boekjaar 1964 weder cord-produktie geboekt van 2,478 miljoen franken of 333 min. meer. De verzeke ringsportefeuille ging met f 1740 min. vooruit tot 12,8 miljard. De produktie van het Nederlandse bedrijf was f 230 (vorig jaar 177) min., en de portefeuille steeg tot f 898 (725) min. Willem Pijper, Louis Andriessen, Ton de Kruyf. De eerste selectie heeft plaats op 5, 6 en 8 maart, de tweede ronde op 9 en 10 maart, waarna op 11 maart de finale gehouden wordt in K. en W. (te Utrecht). De jury bestaat uit Johan van den Boogert, Heinz Holliger (Ba sel), dr. Eigel Kruttge (Keulen), Ton de Leeuw en Francis Travis (Basel). Composities Voor de 17e internationale muziek- week van Gaudeamus, die van 1017 september te Utrecht en Bilthoven wordt gehouden, zijn 53 composities ingezon den, afkomstig uit 12 landen, o.a. Ca nada, de Verenigde Staten. Denemarken, Duitsland, Zweden en ons land. Jury De internationale jury, bestaande uit Ton de Leeuw, dr. Otto Tomek (Keulen), Francis Travis (Basel) en Iannis Xena- kis (Parijs), zal op 12, 13 en 14 maart de inzendingen keuren en een aantal wer ken ter uitvoering vrijgeven. Bruno Maderna zal met het Radio Philharmo- nisch Orkest enkele bekroonde compo sities ten gehore brengen op de muziek- week. Hieruit blijkt, hoezeer Gaudeamus in de buitenlandse muziekwereld is gaan meetellen. En dank zij Gaudea mus worden steeds meer werken van jonge Nederlandse componisten in het buitenland uitgevoerd. Heus Neder land is in compositorisch opzicht niet meer vijftig jaar ten achter, zoals vroeger algemeen geklaagd >/erd In Rome begrip voor vrije tarieven op de binnenvaart SCHIPHOL De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, M. J. Keyzer, is na een afwezigheid van acht dagen in het buitenland teruggekeerd. In Rome woonde hij een vergadering bij van de S.E.M.T., de Europese conferentie van ministers van verkeer. Een van de on derwerpen betrof de binnenvaart, in het bijzonder de Rijnvaart. „Ik heb gecon stateerd dat er meer begrip is ontstaan de Nederlandse stelling om de voor stellen voor bindende tarieven op de bin- aart af te wijzen", aldus de staats secretaris, „het zou voor de Nederlandse omie nadelig zijn wanneer deze tak van verkeer niet in de vrije sfeer bleef'. De besprekingen over de internationale spoorwegen zijn thans zover gevorderd, dat er binnenkort een spoorwegconferen tie tussen de EE.G.-landen gehouden zal worden. Wat betreft de luchtvaart heeft men zich in het algemeen georiënteerd over vele uiteenlopende aangelegenheden en bilaterale vraagstukken tussen enkele landen. Ook de Air Union is ter sprake gekomen, waarvoor men 24 maart a.s. in Brussel bijeen zal komen. Achterstevoren op sleeptouw achter Titan (Van i onzer verslaggevers) IJMUIDEN Gisteravond om zeven uur is de kotter KW 222 Maarten Cornelis in aanvaring gekomen met het achthonderd ton metende Duitse schip Agenor. De schepen bevonden zich op 25 mijl ten zuidwesten van het lichtschip Texel. De toestand van het Katwijkse vaartuig, dat onder com mando stond van schipper Dirk van der Plas, liet zich zo ernstig aanzien, dat de zeven koppen tellende bemanning zich genoodzaakt zag van boord te gaan. Het fregat Jaguar van de Koninklijke Marine, dat in de nabijheid was, zette een sloep uit en nam de schepelingen over. De Jaguar hield de KW 222 in haar zoeklichten. Vreesde men aanvankelijk dat zij zou zinken, nadat het voor schip onder water was gelopen, bleef de toestand ongewijzigd. Schipper Van der Plas verklaarde toen naar zijn schip terug te willen. Voorzichtig ken. Door de SCH 302 Willem van der Zwan op de goede positie gezet, kon de Titan gisteravond om half twaalf vastmaken. Aan boord van het Kat wijkse schip bevonden zich toen weer schipper Van der Plas en één van de bemanningsleden. Later stapten a'len over op de Titan, die de KW 222 voor zichtig in de richting IJmuiden sleepte Om kwart over acht vanmorgen ar riveerde men daar. Onmiddellijk gingen kikvorsman nen aan het werk om het grote gat in de KW 222 provisorisch te dich ten. Vervolgens zou zij worden leeg gepomptivaarna op de helling met de definitieve herstellingswerkzaam heden een begin kan worden ge maakt. De KW 222 is aan stuurboord zijde bijna midscheeps geramd en daar helemaal opengereten. Tot aan het middenschip overspoelde het wa ter het dek. De Titan sleept het schip achterstevoren. Bij het meren in de Haringhaven werd assistentie verleend door de sleepboot Nestor. De KW 222 is eigendom van de Kat wijkse rederij Plug en Van Duijn. Zij is in 1964 gebouwd. Gistermorgen voerde het schip op de IJmuider markt 121 kisten vis aan, waarna het opnieuw naar de visgronden vertrok. De namen van dc opvarenden, die van middag thuis zullen komen, luiden: de 44-arige schipper Dirk van der Plas, de 28jarige matroos M. van der Niet. de 39-jarige matroos C. van Duyvenbode en de 17-jarige J. Hus, allen te Katwijk en de 26jarige stuurman A. Vink, de 26- jarige monteur T. Mooyman en de 26- jarige matroos G. Dijkhuizen, allen te Scheveningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9