Dick van Bommel haalde koper bij NCRV - tv Brick Bradford —Toch het zo jesje en Josje Senmoet: „Een kroon voor een kind' De vrouw Alberdien Raket ontploft bij lancering WOENSDAG 3 MAART 1955 ITHEBGOIVEH-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN EK1 WAM- MoeSEHVCOeOEXCU- NEEe GAAM SE EK- ME NU K HEB WOG DAM OP I HET NODIGE AF TE H AN- N u?HT' i DELEN, TOT/AOKG EN EEN PEPieMPE HOtlOV, DACHT.' 1753) Bladeren, dat weten we nu. zyn de belangrijkste voedselproducten van de boom. Natuurlijk, ook de wortels leveren een belangrijke bijdrage, om dat zU het water en de minerale zou ten uit de grond balen, maar de bla deren zorgen, door assimilatie van koolzuur uit de lucht, voor de produc tie van zetmeel dat hetzij als zet- meelkorrels. hetzij als suiker door de vaten van de plant wordt vervoerd. In tjjden van welvaart, dus in de zomer, produceert de plant meer zet meel dan zij verbruikt en deze over- produktle wordt opgeslagen ln voor raadschuren diep onder de grond, ln wortels en knollen. In dit opzicht ge draagt de plant zich dus verstandiger dan de meeste menselijke producen ten. die in tijden van grote produktlc liefst alles tegelijk op de markt gooi en en daardoor de zaak voor zichzelf en anderen bederven. De plant bergt zijn produktle-overschot echter zorg vuldig op. niet alleen in onderaardse plantendelen, maar ook in twijgen en stammen. Deze voorraden kunnen worden aangesproken in tijden die minder gunstig zijn en die onherroepe lijk zullen aanbreken. Ook ln dit op zicht lijkt de plant dus met mécr zin voor de werkelijkheid te zijn begiftigd, dan de redelijke mens. Met het voortschrijden van de zo mer worden de dagen en dus ook de Vallende bladeren werktijden in de produktieplaatsen van de plant korter, zodat de plant zich al in augustus en september ge noodzaakt ziet arbeiders, die b:J de zetmeelproduktle overbodig zijn ge worden, zonder vorm van proces te ontslaan. Is deze crlsperiode enige tijd aan de gang, dan komen de wer kelijke massa-ontslagen, zodat tegen eind november het hele bedrijf stil ligt: de bomen zijn volkomen kaal. Het aanhouden van tienduizenden niet of niet voldoende produ cerende arbeiders zou tot ondergang van het bedrijf leiden. M.a.w. de plant zou haar eigen vonnis tekenen ais zij in de winter haar bladeren zou aan houden. Het geweldige grote opper vlak dat die bladeren gezamenlijk bieden, betekent een aanhoudende ver damping van het vocht in de plant. En aangezien in de winter slechts ge ringe vochtopname door de wortels kan plaats vinden, zou de boom van dorst sterven. Alleen planten die door leer-achtige bladeren tegen verdam ping zijn beschermd, kunnen zich veroorloven het personeel gedurende de winter aan te houden. Bij hulst, maretak, rhododendron enz. kunnen we de resultaten van een dergelijke humane bedrljfspolitiek bewonderen. Nadruk verboden. H. Pétillon Jesje, die voorop het s cheepje ond. wees opgewonden met haar hand jar het einde van de kreek. „Ik geloof dat het bootje terugkomt", ii ze. „Of is dat nu een ander bootje at ik zie aankomen? Nee. nu is het eer weg. Ik begrijp er niets van." „Maak je nu maar niet druk over die aeiboot". zei haar vader. „Ik ben klaar aiin tekening, meneer Pieterson", ervolgde hij. „Zullen we een eindje oorvaren? Dan kan ik daar nog een ndere maken." ,Laat eens kijken, vader", zei Josje. [ij liep naar zijn vader toe en bekeek de ikening aandachtig. ,U hebt het wel leuk gedaan", knikte hij dan. „Alleen dat riet staat er beetje slordig op, vind ik. Had u dat een beetje netter kunnen tekenen?" „Dat moest juist zo, joh, voor sfeer", bromde Jesje. „Maak jij alstjeblieft geen aanmerkingen. Wat 3 jij nu van tekenen af?" „Poeh! Meer dan jij", kaatste haar broertje beledigd terug. „De tekening if heel aardig", herhaalde hij weer, „maar dat riet, dat is maar een beetje gekras." Meneer Joppers sloeg lachend zijn schetsboek dicht. Meneer Pieterson had de motor weer aangezet en de boot voer langzaam verder door de kreek. Jesje stond voorop het schip en tuurde, of ze „Misschien is het wel een ajkreekjes ingevaren", merkte ïee, wacht eens", ging ze verder, „daar ginds aan de kant. daar staat Zou dat begon dan te lachen. „Welnee", zei hij. „Dat is Aart Gas, een bekende griendwerker." „Vraagt u dadelijk eens aan hem, of hij het roeibootje gezien heeft, vader!" zei Jesje opgewonden. Pacifistisch Socialistische Partij: actualitei ten 19 00 Voor de kinderen 18.10 Stereo: Meisjeskoor met pianobegeleiding. 19.30 Ar- lerorkest en solisten i 22.30 Nieuws 22.40 Plano en viool: lieke muziek lopn.) 23 05 Reportage twencongres P.v.d A. 33.15 Jawmagazlne. -2400 Nieuws lver.um II. 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws /eerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger Hellakwartler (opn.) 19.45 Llefdsdlg- moderne muziek pn (In de pauze: 20 55-31.15 Pleit voor de -aat klankschets). 22.00 Amusementamu- sk (gr.i. 22.20 Sport 22.30 Nieuws. 22 40 /ondoverdenking. 22.55 Planorecital: Mo rn/. muziek (opn.) 23.10 Pleit voor de lezing. 23.25 Lichte grammofoonmu- iek. 23.55-34.00 I Televisie vanavond AVRO: 19.30 Mr. Magoo. tekenfilm. 19 35 De Dick van Dyke show NTS: 20 00 Journaal en weeroverzlcht. AVRO: 20.20 Sportpanorama 20.50 De Danny Kaye Show. 21.40 AVRO's Televlzler. NTS: 2155 Nog niet helemaal f Umd ocumen talre Nederland II. NTS 20.00 Nieuws in het kort KRO: 20 01 Theater '65 20 20 Onze man ln Parijs. 20 45-22 10 39 stappen (39 steps), splonagefllm (belde keuringen boven 14 België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10: 9.00 Zandmannetje. 19.08 Richard Leeuwen- art. 19.30 Te voet door Vlaanderen. 19.55 De Weerman. 20.00 Nws 20.25 Toeristische quiz Gust De Muynck en Invul-puzzel 1 13 2 3 4 5 S 7 8 9 10 11 12 Het gewijzigde programma ziet er als volgt uit: 8.30 uur Danny Kaye-show 9.20 uur tweede helft van de Cup-wedstrijd LiverpoolF C. Köln en 10.15 uur de NTS-documentaire over de EEG „Nog niet helemaal één". Ned. 2 KRO 8.01 uur bevat „Theater '65" o.m. een gesprek met de Engelse decor-ontwerper Sean Kenny. 8.45 uur een spionnageverhaal in de film „39 stappen", waarbij de humor overheerst. Een komische thriller voor kijkers boven 14 jaar. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA Na de wekelijkse hitparade, welke om 8.05 uur begint, en 20 minuten muziek zendt de VARA om 9.00 uur weer een programma „Dit is Uw leven" uit, gepresenteerd door Letty Kosterman. 10.10 uur voert het Radio Kamerorkest ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de componist Alexander Voormolen diens concert voor twee clavecimbels en strijkorkest (1950) uit. Solisten zijn Lida Claus en Hans Philips, 11.15 uur Jazzmagazine. Hilversum 11 NCRV 8.05 uur begint een concert, te geven door het Concertgebouworkest o.l.v. Istvan Kertesz. Er worden werken van Mozart en Shostakowitch uitgevoerd. In de pauze en om Hilversum I. 402 m, AVRO: 7 00 Nleuwg. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram mofoonmuziek VPRO: 7.50 Dagopening, AVRO: 8 00 Nieuws. 8.10 Lichte grammo- foonmuziek. 850 Ochtendgymnastiek 9.00 De :roenteman. 9 05 Oude kamermuziek (gr.) .35 Waterstanden 9 40 Morgenwijding. 1000 .rbeidsvitaminen (gr.) 1050 Voor de kleu- "nshoudelijke irkestmuziek ooi en nuxiek land en tuinbouw. 12.30 Militair orkest (gr.) 13.00 Nieuws 13.10 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursbe richten 1350 Zang en pianospel. 14 00 Planorecital: klassieke en moderne muziek. 14.30 Voor en na Marilyn Monroe, klank beeld. 14 55 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Het Radio Kamerorkest: klassieke en mo derne muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor dracht 16.20 lichte grammofoonmuziek. 17.00 Min Jon. Hilversum II. 298 m. KRO: 7 00 Het levende Woord. 7.05 Ouverture - radio voor vroege mensen (7.30-7.40 Nieuws. 8.00-8.05 Overweging). 8.30 Nieuws. 8 40 Vóór de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Modei toonmuzlek. 13.45 Thomas Garrique Masaryk, hoorspel-docu mentaire. 15.30 Radio Filharmonisch Sextet: Moderne muziek 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gewijde muziek (opn.) 17.00 Voor de jeugd 17.30 KcgMM grammofoonmuzi 17.45 Lichte 17.55 Sportrubrlek 18.10 Instrumentaal kwartet. 1810 Sociaal perspectief, lezing. 18.4"" Stereo: Lichte Televisie morgen I: VARA: 15.00 Voor de s 14.05 SChooltele\ Amusement is uitputtend Vul horizontaal in: 1. zeer stellig, 2. monster, 3. stuk geschut, 4. buigzaam, 5. boom, 6. medeklinker, 7. klinker, 8. lichaamsdeel, 9. drukte, 10. stengel, 11. medicinaal gewicht, 12. dwaze gewoon te. Bij juiste oplossing leest men vert. 13. naam van een gemeente in Over. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Kortrijk-pa. 2. armee- vaal. 3. raam-Beers. 4. ka-Dee-Rika. 5. ale-tl-iris. 6. salon-geel. 7. rial-els-Ti. 8. Ada-se-eten. 9. part-paria. Vertikaal: 1. karkas-rap. 2. oraal-Aida. RM-adelaar. 4. temet-Olst. 5. rebel- neep. 6. ijvetig-Lea. 7. ka-Erre-str. 8. parkiet-ei. 9. als-as-li-na. 43 KORTE INHOUD VA NHET VOORAFGAANDE De schlppersdochter Alberdien, getrouw met Ties van „voor de mast" verspeelt ln een storm haar schip. Ze bestellen echter een nieuw, dat verdere reizen kan maken Samen met een ervaren man trekken zij naar de Middellandse Zee. Reyer mopperde: „Is dit nou het zoele uiden?' Ties vond de reis lang duren. Hendrik roostte hen: „Wacht maar, na Kaap Vincent." Doch waren toen nog maar bij de Berlinga's. Eindelijk kwam Kaap Vincent: een kale, bruine ots. Reyer vond er niets aan. Was dit nou het uiden? Maar toen ze de kaap bezeild hadden en oost 70or lagen, was het of ze in een andere wereld ïmrn. De harde wind was weg: de regen ook. De scheen helder. Ze zagen groene heuvelhellingen bomen vo' ln het blad. ofschoon het december En het was zo zacht, dat Alberdien op 't dek kon itten met een breikous in de hand, terwijl de inderen bij haar speelden. Zo voeren ze twee dagen, Isof het zomer was in 't hartje van de winter. Op de derde dag na Kaap Vincent kregen 2e een torm uit het zuidwesten, die golven bracht zo hoog lis zij alleen bij IJsland hadden meegemaakt. Ze noesten hard werken om het schip uit de wal te louden, cn toen de storm aanhield en steeds zwaarder gaf Hendrik de raad te Cadiz aan te lopen, überdien dacht dat dit gevaarlijk zijn zou: ze raakten dan zo licht aan lager wal. En Rever praatte ilweer van gekkenwerk. Maar Hendrik wist dat ~!adiz een ruime baai had met een zeer wijde ingang n een landtong, die uitstekende bescherming bood. in daar hij al had getoond dat hij een zeerrfan was, verlieten ze zich op hem. Hij bracht het schip behouden binnen. De haven van Cadiz was goed en de sinaasappelen aren er goedkoop. Er was ook goede en goedkope wijn te krijgen. Hendrik wist er aardige gelegenhe den, vertelde hij aan Ties de middag van hun de lange trip zijn benen wel door K. NOREL lankomst, eens strekken. „Ik ga de waf op.' Mberdien die met de kinderen bezig riep hij zei zij. „Wacht eventjes, dan gaan 1 Ties zei tegen Hendrik: „De ;i er niets op, maar Ties merkte een klein, spottend lachje om zijn mond. dat hem het bloed naar de wangen joeg. Het was gauw over, zowel het lachje als de blos. Hendrik wachtte. Zij gingen met z*n vijven. Ties was in het begin wat stil. maar Hendrik maakte grapjes met Gosse. Ze wandelden onder palmen. Op een terrasje gingen ze zitten. Zij dronken wijn on Gosse limonade Toen werd T es opgewekt En Alberdien geloofde dat ze in Portland een verkeerde indruk van de Hollander gekregen had. Op de terugweg naar het.schip wou Gosse aan de hand van .oom Hendrik" lopen. Ze babbelden samen als de dikste vrienden. Die avond zat de nieuwe bestman in de roef, er niet naar talend de stad in te gaan, gezellig pr. '.end over zijn vrouw en kinderen in Den Helder. Toen was Alberdien vast overtuigd d?t zij hem verkeerd beoordeeld had. De wind bleef hard uit het zuidwesten waaien, zodat ze ook de volgende en de derde dag niet konden varen. Die avond vroeg Hendrik aan Ties, of hij nu eens mee de wal opging. Die zei van ja en tegen Alberdien: „Tot straks!" en deze kon dit keer geen reden vinden hem terug te houden. Ze vroeg alleen: „Jullie blijven toch niet te lang weg?" Daarop antwoordden Tics cn Hendrik als uit één mond van Het was donker en dus konden zij nu niet naar een terrasje gaan. Hendrik voerde Ties door nauwe stra ten. slecht verlicht, waar schimmige gestalten langs hen slopen. Ties voelde zich niet erg op zijn gemak. In San Sebatian en Lissabon had hij wel eens gezien, dat bij de zuiderlingen de messen spoedig uit de schede gingen. Hendrik lachte om zijn onrust. Zij hadden toch ook messen bij zich. Als de Spanjooltjes vechten wilden, kwamen zij maar op. Het waren lichte kereltjes, die zij konden maken en breken. Maar het zou best meevallen. Spanjolen vechten niet altijd. In een nauw straatje opende Hendrik een deur. Achter gordijnen hoorde Ties muziek. Toen Hendrik een gordijn terzijde schoof, zagen ze op een podium een danseres, begeleid door een muzikant met een gitaar. In de zaal. die schemerig was, waren de meeste tafeltjes bezet. Een kelner wees hun echter met hoffelijk handgevaar een tafeltje, niet ver van het podium, dat vrij was. Op Hendriks gefluisterde bestelling kwam er een grote fles wijn. Hendrik schonk in voor zich en Ties en daarna nog eens en zij dronken beiden gretig, het was zeer goede wijn. Het was Ties vreemd te moede. Dit was de eerste keer dat hij in een Spaans danshuis kwam. In de zuidelijke landen had hij zich altijd ver gehouden De ziek De w droeg een zwarte, fc ?n sluier. 5 zacht en week. het dansen kwijnend. Ties iooi Er zat niets van de duivel in. vond hij. 't wit geweest, was, in plaats vond het Als zij i zwart, zou zij een enge hier zo rustig. Heel anders dan het schreeuwerig lawaai van bierhuizen in Nederland, in Engeland of Rusland. De mensen luisterden naar de muziek en keken stil naar het dansen. Wat was dat dansen gracieus. Ties wou dat Alberdien hier was om dit te ZHHe fles Opeens veranderde de muziek. Er kwamen snelle loopjes en daartussen felle stoten. De danseres voerde het tempo op. Zij sprong, zij tolde. Haar wijde rokken waaierden als een hoepel uit, haar sluier wapperde als een vlag. Zij werd een vuurvlam! Ties voelde een rilling langs zijn rug gaan. Was er nu toch iets van de duivel in? Neen, dit was schoon. Niet zonder gulzigheid dronk hij een nieuw glas wijn. De ietwat lome rust, die er straks heerste in de weg. Ties keek, rondom zich ziende, in [loeiende ogen. Het was of allen werden aangestoken [oor het vuur. dat op het podium laaide. Wordt vervolgd) J^E barre noordooster mag buiten weer eens een paar vlagen sneeuw langs de ramen jagen: binnen, in de werkkamer van Dick van Bommel, bloeit het voorjaar in vrolijk-gekleurde bloemstukken, die hem juist zijn aangeboden van wege het koper, dat hij haalde bij de NCRV-televisie. „Ik had er totaal geen idee van. Laatst had iemand wel eens opge merkt dat ik gauw l2Vz jaar hier zou zijn, maar gewoonlijk wordt daar helemaal niets aan gedaan Ook nu was het geen groot feest, maar toch een leuke attentie: colle ga's hadden een geestig trucfilmpje gemaakt „zo in de geest van Discopa rade, weet je nog wel?" waarin Dick tevoorschijn komt in allerlei facetten van dwaas reportagewerk. Niet, dat zijn eigen reportagewerk ooit „dwaas" is geweest, want dan zouden er geen bloemstukken zijn geweest noch een bijdrage voor zijn nieuwste hobby: het aanleggen van een grote miniatuur-spoorbaan ergens op een speciale kamer in zijn woning. „De positie die ik nu heb, als hoofd van de afdeling gevarieerde program ma's, geeft erg veel zorgen. Je moet overleggen, plannen maken voor hel volgende seizoen, alle lopende pro- dukties onder controle houden, alle komende organiseren, praten met ein deloos veel mensen: medewerkers, artisten. regisseurs.... altijd weer be sprekingen over honderd dingen... ja als ik dan 's avonds thuiskomt, al het laat, dan vind ik het gewoon fijn, om nog een uurtje te knutselen. Vijf jaar geleden ben ik begonnen met een autocircuit te maken en dat eigenlijk compleet. Nu wil ik het overdoen aan een ander en een spoorwegemplacement maken." Maar we praten verder over het televisiewerk en niet over de ont spannende hobbies. In deze 12M: jaar heeft Dick van Bommel veel en verschillend werk laan bij de NCRV: ,Ik deed al een beetje radio-sport- commentaar. O ja, dat doe ik erg graag, veel liever dan televisiecom mentaar. Als je bij een voetbalwed strijd zit, wil je ervan vertellen en voor de radio kan dat volop, maar als de mensen het beeld zelf al zien, moet je je voortdurend beperken om niet teveel te kletsen, nee, daar vind ik niks aan..." SPELEN MET BEELD „Ach, toen ik begon, had de NCRV nog een eigen journaal, het NTS- journaal bestond nog niet. Weet je, hoe mijn eerste functie heette? Let op: journaalregisseur-producer-com mentator... maar ondertussen was al les nog zó ln het begin, dat ik er gelukkig een radiosportrubriek bij kreeg om aan een salaris te komen! Ach, dat was een avontuurlijke tijd! Van auto's hoorde je niet, ik ging gewoon met de cameraman mee adv ter op de motor en de apparatuur als bagage, hoor. En zo scharrelden we het journaalnieuws op!" Smartlappen komen dinsdag op tv BUSSUM Het KRO-programma ver smartlappen, mensen die ze ma ken, zingen of beluisteren, getiteld „Een moederplaat... een gouden plaat?" komt a.s. dinsdag (9 maart) op het scherm. Het moest op 17 februari j.l. vervallen wegens tussen gevoegde uitzending van de voetbal wedstrijd MilaanGlasgow. Medewerkenden zijn: Johnny Hoes, de zangeres zonder Naam, Jerry Bey en de Limburgse Zusje*. Dick van Bommel Toen de NTS als samenwerkingsor gaan van de omroepen met het jour naal begon, kon Dick van Bommel kiezen: daarheen meegaan of bij de NCRV blijven. Hij koos (natuurlijk, zegt hij) de NCRV en werd eerst regisseur van kinderprogramma' Maar al gauw raakte hij bij de afdeling amusement: „Ik begon met Telediscoparade, dat was fijn werk, een beetje spelen met beeld en gekke tekstjes bedenken. We deden het met z'n drieën en we hebben er verschrikkelijk veel plezier bij gehad." Een jaar of zes bleef Dick bij de afdeling amusement: het spel Uit tegen Thuis, de shows op zaterdag avond en wat al niet meer. „Toen kon ik het opeens niet meer volhouden. Amusement is uitputtend, je moet altijd nieuwe ideeën hebben, het is nooit genoeg... op een ogenblik kan je dat teveel worden." VERRE REIZEN Maar de NCRV was de verslagge- verskwaliteiten van Dick van Bommel niet vergeten en dus stuurde men hem op verre reportagereizen: Egypte. Israël, Jordanië, Pakistan, India. Ne pal. „Samen met Didier van Koekenberg honderd kilo bagage op onze nek in warme landen... ach. het was een mooie tijd, we hebben heel wat reisfilms gemaakt!" Helemaal opgefrist en weer met euwe ideeën kwam hij ten slotte in de laatrte reis terug en met plezier bezette hij de voornaamste stoel op de afdeling „gevarieerd". Nu zijn het de musicals, het grote spelprogramma „Eén tegen allen" nieuwe programma „Acht plus" enz., die ?ijn leiding en belangstelling hebben. Dick van Bommel komt niet over uitgepraat: „Ach nee, schrijf nu van tevoi niets over de musical van zaterd..,, avond, het is veel leuker als de kijkers er pardoes voorgezet worden, heus. Een musical is net een kleurig schilderij, daar moet je zomaar naar kijken, 'tmoet een verrassing zijn." „Eén tegen allen? Prachtige feesten in de gemeenten, én een enthousias me! Nee, met Hoogeveen ben ik helemaal niet blij geweest. De mensen hadden zo geweldig hun best gedaan en dan komt er zo'n stel opgeschoten jongens voor de camera's staan drin gen... daar konden wij niets tegen doen de politie kon het niet in de hand houden. Maar ik hoop dat het in Oirschot weer beter zal gaan. En volgend jaar, als we misschien een tweekamp Nederland—België krijgen, nou dan nemen we vaste spelplaatsen en, ,ka,n er helemaal geen dringend publiek meer tussenkomen." Wordt het spel dan niet meer in gemeenten gespeeld?" „Jawel, er komen telkens ook een paar opdrachten voor de burgerij, maar verder zou er dan een Neder lands team in België en andersom werken, tegelijk in een snelle wed strijd. Maar zover is het nog niet, de plannen staan nog helemaal niet vast Eerst gaan we nu eens kijken hoe Oirschot het er afbrengt tegen me vrouw Riek Joosten-Roos, de eenzame vragenstelster uit Hoorn. Dat gebeurt a.s. woensdag..." HERINNERINGEN Als de dingen van nu besproken zijn, komen er toch al pratende nog een paar herinneringen op: „Weet je, het is zo reusachtig als je die eerste tijd van de televisie hebt meege maakt. Ik heb bijvoorbeeld het com mentaar mogen spreken bij de eerste Eurovisie-uitzending uit Duitsland en bij de eerste van Nederland... en mijn allereerste tv-commentaar gaf ik bij een reisfilm in dat hele kleine celletje in de Irenestudio op een krukje gezeten..." Dick van Bommel, van huis-uit journalist, is het best op dreef, als hij in levendige en liefst nog actuele programma's kan duiken, maar zijn regie-jaren hebben hem ook het ge voel voor fijne afwerking van artis tiek optreden meegegeven en dat brengt hij weer te pas in program ma's als „Acht plus, dat hij volgend seizoen een nieuw aanzicht wil geven. Rotterdamse Hulp dienst in Kenmerk (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM In het veertiendaags iournaal van de kerken dat onder de titel „Kenmerk" op het scherm komt, zal op maandag 15 maart aandacht worden besteed aan het eerste lus trum van de Telefonische Hulpdienst Rotterdam. Men zal dan een en ander kunnen horen over de betekenis en de groei van dit werk. Op Kaap Kennedy KAAP KENNEDY Een Atlas- Centaur-raket is gisteren op een lanceerinrichting geëxplodeerd, vlak voordat een model van een Surveyor-ruimtevoertuig zou wor den gelanceerd op een traject dat overeenkomt met de baan van een maanschot. De raket had het ruimtevaartuig omhoog moeten stuwen. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. De grote raket, zo hoog als een gebouw van tien verdiepingen, was nauwelijks enkele centimeters van de lanceerinstallatie verwijderd, toen hij veranderde in een enorme vuurbal, die een tientallen metershoge zuil van "uur en vlammen in de lucht zond. Brandende onderdelen en brandstof van de in stukken gereten raket, die een miljoen dollar heeft gekost, spatten honderden meters naar alle kanten weg. De ongeveer tachtig leden van het bedienend personeel zaten veilig in een gebouw van gewa pend beton op ongeveer vijftig meter van de lanceerinrichting. Doel van de lancering was vast te stellen of het maanoppervlak sterk genoeg is voor expedities door ruim tevaarders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7