Oostenrijkse reactie: straf Rajakowitsch tamelijk hoog Beide partijen gaan in hoger beroep Bezwaren tegen beroepsleger Hard bed en duister als bijzondere straf Officier: geen vermindering straf Paul van Tienen uT y Ulbricht zal communiqué als wapen gebruiken Landmacht bestelt voor zestig miljoen in VS Pijnloos overhemd Jjki een. &on£e Kif WOENSDAG 3 MAART 1965 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WENEN Dr. Erich Raja, medewerker van Eichmann, Joden hater en -vervolger sinds 1938, „Berlijns specialist", die de deportatie van meer dan 100.000 Joden uit bezet Nederland heeft voorbereid, kan op 17 oktober a.s. weer vrij man zijn. Gisteren werd hij door het Weense Landesgericht tot tweeëneenhalf jaar zware kerkerstraf veroordeeld, met aftrek van de bijna twee jaar, die hij in voorarrest heeft doorgebracht. De „schreibtisch- moerder" vroeg vernietiging van het vonnis en ging in hoger beroep. Het zelfde, voor wat althans 't laatste betreft, deed de officier van justitie, omdat hij de opgelegde straf „veel te gering" vond. hoeven te leren, omdat de mensen, bij wie ik in huis was, vloeiend Duits In het café, dat vlak naar het Landes gericht is gelegen, kwam na afloop van het proces een ober op ons af. „Is er al een uitspraak" vroeg hij. „Wat heeft hij gekregen?" „Tweeëneenhalf jaar", zeiden wij. „Tweeënhalf jaar? hij trok de neus op „dat is veel". „Veel". Als Nederlander moet men er om lachen. Men moet zich zelfs beheer sen om niet in woede uit te barsten. Bovendien vraagt men zich af wat de straf van Eichmann zou zijn geweest, als hij zich vrijwillig in Wenen had gemeld om zich in zijn vaderland te laten berechten. De Oostenrijker echter wil van het verleden af. Hij wil er niet meer aan herinnerd worden dat landge noten als Kaltenbrunner, Seys-In. quart, Eichmann, Rauter, Fisch- boeck en Rajakowitsch om er slechts enkelen te' noemen i misdadigers van naam waren. Hij zwijgt stil, of beschuldigt in tegen gestelde zin, en... vergelijkt. Alle acht juryleden spraken verdachte vrij van uitlokking van moord, waarvan hij in eerste instantie beschuldigd was. Op het tweede punt: opzet of nalatigheid, de dood van anderen ten gevolge hebbend, spraken vijf van de acht gezwore nen het schuldig uit. Twee achtten hem onschuldig. Een derde kon niet tot een duidelijke uitspraak komen, omdat de man. of vrouw in twijfel was, of de eerst dan wel de tweede beschuldiging van toepassing moest worden verklaard. Als bijkomende straf werd Raja opgelegd eens in de drie maanden 24 uur lang in een duistere cel te verkeren, waarbij zijn voedsel uit water en brood bestaat. Of hij hier echter ooit aan toe zal komen, blijft vooralsnog een open vraag. Omdat beide partijen hoger beroep hebben aangetekend, blijft de schuldige voorarrest. Pas als het hoger ge rechtshof zijn zaak opnieuw heeft onderzocht nu zonder jury uonnis gewezen heeft (de mogelijk heid bestaat dat de veroordeling onveranderd blijft), gaat de kerker deur voor Raja open. De schuldige ging in hoger beroep, verklaarde zijn verdediger, Boeck, later tegenover ons, omdat hij het wetsartikel, waaronder hij veroordeeld werd alleen voorko mend in het Oostenrijkse wetboek van strafrecht niet van toepas sing op zijn daden acht. Hij beroept zich er op tijdens de oorlog onder het Duitse rechtsbestel te zijn ge vallen. Dit laatste zou dan ook ontvankelijk moeten worden klaard. NALATIGHEID 3e uitspraak van de jury komt hierop neer dat Raja door het versturen van een telebericht op 12 augustus 1942 op indirecte wijze de dood bewerkstelligd heeft van 82 joodse Nederlanders, die in het bij Parijs gelegen kamp Drancy verbleven. Van opzet, „boosaardige opzet", zoals het wetsartikel luidt, was geen sprake: wel van nalatigheid. Hoewel Raja we volgen nog steeds de overwegingen van de jury dus niet heeft geweten dat zijn slachtoffers vernietigd zouden worden, heeft hij ze, door het afgeven van een deportatiebe vel, in lijfsgevaar gebracht. Commentarieerde dr. Kovacs na af loop van het vijftien dagen geduurd hebbende proces: Mijne heren, voor de Oostenrijkse justitie was dit een bijzonder moei lijke zaak. Wij hebben geen bijzon der strafrecht meer, uw land wel. Omdat er nogal wat hiaten in het bewijsmateriaal zitten, konden we ons God zij danik op dat bijzondere wetsartikel beroepen. Wat er verder gebeurt, Raja's schuld staat onherroepelijk vast. Wat de straf maat betreft, moet rekening worden gehouden met uitspraken, die op 't ogenblik in Duitsland worden ge daan. Denk maar eens aan het vonnis, dat over een andere mede werker van Eichmann. Hunsche werd uitgesproken. De uitspraak in Raja's proces kan gelukkig geen gevolgen voor de goede verstand houding tussen Nederland en tenrijk hebben. VOETSTUK De heer B. A. Sijes, wetenschappe lijk medewerker van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie, ver klaarde: „Ik hield m'n hart vast dat Raja vrijgesproken zou worden. Dit was een principieel proces, waarvan he vonnis van groot belang is voor di verdere berechting van „Schreib tischmörder". Als de man op vrije voeten zou zijn gesteld, zou al het gepraat over de verjaring geen meer hebben gehad. De strafmaat vind ik niet zo belangrijk. Raja, na de oorlog tot grote financiële hoog te geklommen, is door het schuldig, dat over hem werd uitgesproken, van z'n voetstuk gevallen. Juist toen hij zakelijk succesvol was faalde hij tegenover iedereen." (De heer Sijes, die als getuige-des- kundige in 't heetst vcfn het gevecht heeft gestaan, werd even later door de officier van justitie bedankt en gefeliciteerd. „A!s we u en materiaal niet zouden hebben ge had", zei dr. Kovacs, „zouden het niet zo ver gebracht hebben".) HOLLAND-KIND „Ik ben een Holland-kind; ik behoor tot die duizenden Oostenrijkse kinderen, die na de Eerste Wereldoorlog naar Nederland zijn gestuurd. Tien maanden was ik in Ubbcrgen onder Nijmegen bij een dakpannenfabrikant. Men heeft me daar trachten te adopteren, maar m'n moeder was er tegen. Nee, Neder lands spreek ik niet. Ik heb dat nooit 1 justitie bij de rechtbank, mr. W. J. Kolkert, persisteert bij de eis die hij op 22 december jongst leden al formuleerde tegen de 43- jarige Utrechtse boekhandelaar Paul van Tienen: zes maanden ge vangenisstraf waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Hij acht bewe zen, dat Van Tienen een bevol kingsgroep heeft beledigd door de verspreiding van het boek „Adolf Hitier, sein Kampf gegen die Minusseele". De president van de rechtbank, mr. B. M. van de Werk, had op 5 januari bij interlocutoir vonnis bepaald, dat de aan de dagvaarding toegevoegde Duitse citaten van bepaalde Joden beledigende passages uit het boek, door een deskundige in het Nederlands moesten worden vertaald. Dit is inmiddels gebeurd door prof. dr. H. P. H. Teesing, hoogleraar in de Duitse taal en letterkunde aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Zowel de officier als mr. J. W. M. Wagenaar, de verdediger van Van Tienen, gingen met de vertaling akkoord. Maar mr. Wagenaar stelde tijdens de zitting van de rechtbank, dat juist het verzoek van de rechtbank om een verta ling het twijfelachtig maakt, of in dit geval nog wel kan worden gesproken van een belediging van een groep van de Nederlandse bevolking. Er is,zo zei hij, hoogstens sprake van belediging van een Duits sprekende bevolkingsgroep. HETZE Harster, SD-chef in bezet Nederland, werd „nota bene door de Nederlanders zelf' tot een gevangenisstraf van .slechts" twaalf jaar veroordeeld, waarvan hij er acht heeft uitgezeten. Joden-transporteur Franz Novak, die honderdduizenden mannen, vrouwen en kinderen naar de slachtbanken stuurde, werd voor het zelfde Landes gericht van moord vrijgesproken. Ook uitlokking van moord en medeplichtig heid aan moord kon hem niet ten laste worden gelegd. Dat hij uiteindelijk toch een veroordeling van acht jaar zware kerkerstraf kreeg nog niet 't laatste woord, want het beestmens heeft hoger beroep aangetekend kwam door artikel 87 van het wetboek van strafrecht, waar ook Raja aar werd opgehangen. Muhrer, SD-chef van Wilna, die persoon lijk honderden gevangenen et schot gaf. werd op alle punten dagvaarding vrijgesproken, na een vu rig pleidooi van dr. Boeck. Het zelfde overkwam Ratzenberger, die achter het Russische front een terreur-vuurpeleton commandeerde. De Oostenrijker vergoelijkt „krieg ist krieg, nichtwa?" er komt tot de conclusie dat er „twin tig jaar na de oorlog" een hetze tegen zijn land wordt gevoerd, waaraan communisten en Joden niet in de laatste plaats ir. Simon Wiesenthal een werkzaam aan deel hebben. Geen oude koeien uit de sloot halen, mensen. En goed in de gaten houden dat we niet langer onder een dictatuur, maar in een democratie leven, waar het bijzon der strafrecht al sinds 1957 i: afgeschaft. IN DE KRAAG In ons land blijft Raja inmiddels in he opsporingsregister staan. Mocht hij ooit zo stom zijn de Nederlandse grens te overschrijden, dan wordt hij ogenblik kelijk in de kraag gegrepen. Want Nederland, dat altijd een democratie is geweest en dat na de oorlog aai zijde der overwinnaars stond, kent het bijzondere strafrecht nog wel. Ook al is het bewijsmateriaal tegen Raja niet compleet alleen omdat de sd zoveel stukken heeft verbrand kan hem onder artikel 27a zonder meer misdrij ven tegen de menselijkheid in de schoenen worden geschoven. Naar de huidige maatstaven en opvattingen zou hij tot tenminste twaalf en misschien wel vijftien jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. De Oostenrijkers verwijten de Neder landers dat ze niet om de uitlevering van Raja hebben gevraagd per slot van rekening woonde de jodenver volger in Italië maar Wenen de kastanjes uit het vuur hebben laten ha len. Nederland zou Oostenrijk kunnen verwijten dat het fout is delicten, die imet de politiek verweven zijn aan hei oordeel van een juryrechtbank te onder werpen. Dit althans zei een Weense jurist tegen ons, die de wijze, waarop een nazi- misdadiger in zijn land kan worden beschermd, belachelijk vond. Hij voeg de er nog aan toe: ANGST „Wij, Oostenrijkers, weten nog weinig van de democratie af. We moeten het allemaal nog leren. Politieke angst en buigen voor politieke macht en druk kenmerken onze hele geschiedenis. Tot 1918 toe werden we door de Habsbur- fers geknecht, daarna door alle moge- ijke autoritaire stromingen in de fa lende. eerste republiek, ten slotte door het Derde Rijk van Hitier. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat juryleden, die met beide benen in een tijd van onderdrukkig van elke poli tieke mening hebben gestaan, hier oöit van losraken..,." NORMEN Overigens vroeg hij zich af, of de normen voor wat nu eigenlijk een „belediging" is, in de loop der jaren niet zijn verschoven. Hij zei dat er tegen woordig bijzonder veel wordt getole reerd en herinnerde in dit verband puzzleboek van een Alkmaarse uitgever en aan van Dale's woordenboek, w; volgens hem nogal wat opmerkingen a komen die bepaald niet fijn zijn de Joden (Jood: „woekeraar, afzet ter, bedrieger"). Hij meent dat in het geval Van Tienen niet gesproken kan worden over een belediging in strafrech telijke zin en vroeg daarom ontslag rechtsvervolging. STRAFMAAT Voor het geval de rechtbank Van Tienen toch een straf wil opleggen, merkte hij op, dat de eis van de officier bijzonder hoog is als men deze strafmaat vergelijkt met bij voorbeeld de boete's die de laatste tijd zijn gegeven voor pornografie en direkte belediging (25 gulden voor een prent van Veldhoen en ƒ30.- voor direkte belediging van een Jood). Mr. Kolkert repliceerde, dat men een zaak als antisemitisme tegen de achtergrond van de laatste Wereldoor log moeilijk koel en objectief kan bezien. Dezelfde geest die toen leidde tot de vervolging en uitroeiing van de Joden, steekt nu weer de kop op, zo zei hij. Voor wat Van Dale's woordenboek betreft merkte hij op, dat Van Dale niets anders geeft dan een (oneigen lijke) wetenschappelijke weergave van een bepaald verschijnsel „in de wandeling wordt met Jood ook be doeld...") maar er geen propaganda mee maakt: toeleg, opzet en bedoeling zijn totaal anders dan die va schrijver van „Adolf Hitier, sein Kampf gegen die Minusseele". Ten aanzien van de strafmaat hij, dat er een groot verschil is tussen het zich op straat vergeten en dan tegen een persoon iets beledigends zeggen en het principieel overladen met gif en beledigende adjektieven van een hele bevolkingsgroep. Hoe gevaarlijk juist dat „groepsmatige" hebben we in de oorlog gezien, zo is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Sinds '45 80.000 Duitsers berecht BONN In een rapport dat de Duitse Bondsregering heeft ingediend bij de Bondsdag, die zich eerlang moet uitspreken over de verjarings termijn van oorlogsmisdaden, staat dat er sinds 1945 80.000 Duitsers wegens oorlogsmisdaden zijn veroor deeld. Tegen 13.892 personen processen lopende. Het Bondsdagdebat over de verja ring begint op 10 maart. Lucy Baines Johnson, de zeventienja rige dochter van de Amerikaanse presi dent. CAIRO Walter Ulbricht de kwestie-Duitsland. Nasser wees er heeft, aldus vele waarnemers, met het door Nasser en hemzelf als gelijke personen ondertekende communiqué een wapen in han den dat hij voor een feitelijke er kenning van zijn bewind door Nasser zal gebruiken. Volledige diplomatieke erkenning zal voor lopig nog wel achterwege blijven, aangezien het communiqué geen aanwijzing bevat die op een ver andering in Nassers Duitsland- politiek wijst. Terwijl Ulbricht de Sow jet-theorie ^er het naast elkaar bestaan van twee Duitse staten propageert, houdt Nasser vast aan het standpunt van de niet-gebonden staten ten op dat het herstel van de Duitse eenheid een zaak is die voor het hele Duitse volk van belang De Oostduitse vice-premier Bolz gaf weliswaar een andere uitleg aan het communiqué: „Het herstel van de Duitse eenheid is een zaak van de twee Duitse regeringen". Bolz pro beerde zoveel mogelijk het bezoek van Ulbricht als een feitelijke erken ning van de DDR te zien. Tot journa listen zei hij dat het van veel belang dat beide staatsleiders gemeen schappelijk een communiqué onder tekend hadden en dat hun handteke ningen naast elkaar stonden. Kind van vij fling overleden Europese ambtenaren komen over 3 mnd. weer met eisen BRUSSEL De organisatie vai Europese ambtenaren heeft gisteren in Brussel besloten voor de tijd van drie maanden af te zien van verdere acties voor salarisverhoging. Op een vergadering werd een reso lutie aangenomen, waarin wordt ge zegd dat de Europese ambtenaren hun eis voor een algemene verhoging van acht procent handhaven en waarin een delegatie wordt benoemd voor contact met de ministerraad van de Europese gemeenschap. De ministers van de „zes" hebben maandag besloten tot een verhoging van de Europese salarissen van vier tot 15 procent. De vorige week moest een vergadering van een commissie neriKaanse resi van ^et Eur°Pese parlement worden toegelaten tot de «rpleeeS afgebroken door een verrassingssta- an de universiteit van George- king van Europese ambtenaren, onder wie tolken. DEN HAAG De landmacht heeft voor bijna zestig miljoen gulden aan Amerikaanse gepan- serde rupsvoertuigen aangeschaft: meer dan 200 verkenningsvoer tuigen en enkele tientallen perso- neelsvoertuigen, commando-voer tuigen en mortierdragers. Alle be stelde voertuigen zijn amfibisch. Het nieuwe materiaal wordt ver vaardigd bij de militaire afdeling van de Food Machinery and Chemical Cor poration. Dit bedrijf werd in de oor log beroemd door de vervaardiging van het gepantserde landingsvaartuig „Alligator". Evenals dat bij de AMX-voertuigen het geval is, komen de bestelde voer tuigen uit één familie. De moeder van het onlangs in de publiciteit gekomen voegde hij hieraan toe. LONDEN Het is er. Engeland heeft het (bijna): het speldenloze overhemd. Geen venijnige schrammen meer door vergeten spelden in nieuwe overhemden. De fabrikant Maurice Kaye heeft zijn speldenloos wonder dezer dagen laten zien. Met het weidse gebaar van een goochelaar trok hij een overhemd uit dte ver pakking. Met een enkele beweging van zijn pols maakte hij het los van liet karton, waarop het bevestigd was. Het zag er onberispelijk uit, zonder kreukels en zonder spelden. „Het geheim" aldus Kaye, „zit in de manier van vouwen. We hebben een methode van vouwen en wegwerken van de slippen uitgedokterd, waarbij het hemd van het ogenblik, waarop het de fabriek verlaat, tot het in de winkel wordt verkocht in volmaakte conditie blijft". Binnenkort komt dit pijn loze overhemd In de handel. Alle thans bestelde modellen de M 113-familie worden voortbewo gen door dieselmotoren van 215 p.k. Ze hebben een automatische versnel lingsbak. Hun actieradius varieert van 320 tot 500 kilometer. De snelheid is zestig tot zeventig kilometer op de weg. Ze kunnen hellingen van zestig procent nemen. De controle tijdens het produktie- proces en de afname-keuring berus ten by het Amerikaanse ministerie van defensie, een soortgelijke regeling als destyds bij de AMX-voertuigen. De Nederlandse minister heeft zich echter wel het recht voorbehouden enkele waarnemers de gang van zaken tijdens produktie en afname te laten volgen. Minister P. J. S. de Jong van De fensie zegt in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer onder meer. dat sedert 1964 een aantal be langrijke bestellingen is gedaan on de materiële uitrusting van het eerste legerkorps te verbeteren. De M 113- voertuigen zijn bestemd voor de ver kenningseenheden van dit legerkorps. De .invoering van het AMX-mate- riaal en de „upgunning" van de Cen- curion-tanks, aldus de minister, ver lopen volgens schema. Met het van nieuwe wapens voorzien van de eer ste serie Centurion-tanks is men vol ledig gereed gekomen. In 1966 zal de „upgunning" voltooid zijn. arbeiders hard aan het werk met meer dan 300 voertuigen, om het door gaande verkeer van noord naar zuid mogelijk te maken. I Het noorden en westen van West-Duitsland zijn gisteren door een dikke laag sneeuw bedekt. Dui zenden arbeiders zijn in gezet om de belangrijk ste wegen berijdbaar te houden. Het zuid-westen De huisvrouwen van het land is eveneens ingesneeuwd. In het Middelgebergte zijn eni ge plaatsen van de bui tenwereld afgesloten en op de Feldberg in het Zwarte Woud is de laag sneeuw twee meter dik. In Sleeswijk-Holstein zijn meer dan duizend de in midden-Italië gelegen- stad Citerna hebben de bekende schrijfster Flora Volpini tot burgemeester van hun stad gekozen. Haar eerste officiële taak was gisteren het installe ren van vier nieuwe wasmachines bij een wasserette die voor ieder een toegankelijk was. In het verleden hebben vele huisvrouwen uit Citerna hun was moeten doen aan de oever van bergri viertjes. „Dit is mijn eer ste stap in de richting van het bevrijden van ons vrouwen van de sla vernij van het huishou delijke werk", aldus de „burgermoeder". I Het nieuwste risico van het reizen per vliegtuig is: door de harde wind vloog een straalvliegtuig met een dermate grote snelheid van New York naar Londen, dat de pas sagiers aankwamen voor dat zij het einde van de vertoonde film hadden- gezien. I Walter Bonatti, de Itali aanse alpinist die vorige maand de noordzijde van de Matterhorn heeft be klommen, is gisteren de gouden medaille van de Raad van Europa toege kend. Bonatti had de LOURENCO MARQUES Een var de kinderen van de vijfling var Mozambique is gisternacht onver wacht overleden. Artsen hebben ver geefs getracht de levensgeesten van Mark met een hartinjectie weer op te wekken. De baby had eerder een oorontsteking gehad. De andere vier kinderen Matthew, Luke, John en Mary Magdalene maken het goed. De achttienjarige Katherine Troutt verblijft liever onder dan boven water. Zij is assistente van de afdeling diepzeevissen van het Australisch Museum in Sydney en in die functie moet zij nogal eens op excursie naar de zee bodem. Het meisje is nu houd ster van het diepduïkrecord voor vrouwen in Australië geworden. Ze daalde onlangs 108 meter onder de zeeoppervlakte. Op de foto: Katherine vol belangstel ling voor een haai, die haar bij haar werk passeerde. Seretse Kharna wint in Beetsjoeanaland GABERONES Bij de maandag in Beetsjoeanaland gehouden algemene verkiezingen heeft de Democratische partij van Seretse Khama 23 van de 31 zetels in de wetgevende vergade ring veroverd. Aan de verkiezingen hebben 189.000 kiezers van de 542.000 zielen tellende bevolking deelgenomen. Seretse Khama, die de eerste pre mier van zijn land .zial worden, werd in 1950 door de Britse regering naar het buitenland verbannen, terwijl zij hem voorts verhinderde hoofd te worden van de Bamang-Wato-stam, als gevolg van in die stam gerezen moeilijkheden over Khama's in 1948 gesloten huwelijk met een Britse typiste. In 1956 mocht hij naar Beet sjoeanaland terugkeren. Hij is voor stander van een politiek van goede nabuurschap met Zuid-Afrika. IK HOUD HET BIJ POEDERS Tegen griepverkoudheid en pijnen zijn Witte Kruis poeders zéér aktief. Als het er op aankomt neem ik Witte- Kruis. Dan kijk ik weer helder uit mijn ogen. DEN HAAG De minister van defensie heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer de voor- en nadelen van een beroeps leger uiteengezet. Uit de beschou wing van de bewindsman blijkt wel, dat Nederland nog niet toe is aan de afschaffing van de dienst plicht. Het voordeel van een beroepsle ger is de hoge graad van ge oefendheid. Het zo belangrijke on- derdeelsverband wordt niet zoals in een leger van dienstplichtigen voortdurend verstoord door de wis seling van de manschappen. De vakbekwaamheid van het personeel zal groter zijn. Het gevolg hiervan is weer. dat het materiaal beter wordt gebruikt en verzorgd. Verder ontstaan kostenbesparingen omdat er minder opleidingspersoneel, min der opleidingseenheden en minder opleidingsfaciliteiten aangehouden behoeven te worden. Bovendien wordt de verhouding tussen tijd van opleiding en tewerkstelling gunstiger. Nadelen Een groot bezwaar van een beroeps leger is, dat in ons land weinig animo bestaat voor het militair-zijn. Het beroepsleger zal dus niet zo groot worden en het is de vraag of we aan onze NAVO-verplichtingen kunnen voldoen. Van de beroepsmilitairen wordt veel geëist. Daarom zal een leeftijdsgrens moeten worden be paald. Daardoor .ztal het voor velen niet mogelijk zijn in een beroeps- vlag van de Raad van j krijgsmacht een volledige loopbaan te Europa op de top van de j vinden. Een voordeel van de dienst- Matterhorn geplaatst. plicht is volgens de minister, dat tr een band ontstaat tussen volk en krijgsmacht. Een beroepsleger loopt het gevaar een groep te worden, die buiten het volk staat. Inmiddels is het wel duidelijk, dat de verhouding van het aantal be roepsmilitairen en hét aantal dienst plichtigen in de landmacht op het ogenblik niet ideaal is. Men probeert dan ook meer beroepspersoneel aan te trekken. Minister De Jong deelt de Eerste Kamer verder mee, dat hij denkt aan een hogere soldij voor de dienstplichti gen. Ook wordt gedacht aan een uitkering aan het eind van de dienst tijd voor de eerste oefening. Het tegenwoordige defensieplafond laat deze verhogingen echter nog niet toe. Kosygin zwaaide niet bij de muur BERLIJN Premier Kosygin heeft gisteren de ijzige kou getrotseerd om een kijkje te nemen bij Checkpoint Charlie. Hij liep door de opening in dc muur en bleef op enige afstand van het Amerikaanse controlepunt staan. Toen Chroesjtsjef vorige keer op deze zelfde plaats stond, zwaaide hij naar de westerse journalisten. Kosygin bleef onbewogen. De Oostberlijners stonden ook niet langs de straten om de Russische premier te begroeten, zoals met Chroesjtsjef wel was ge beurd. Gisteravond sprak de premier enige uren met premier Stoph, die hem een telegram overhandigde van Walter Ulbricht die gisteren zijn bezoek aan Egypte heeft afgesloten en op de thuisreis is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5