Manipulaties Y eldkamp en Scholten oorzaak van de crisis kabinet-Marijnen Stoot tot eenwording moeten de gemeenteleden zelf geven V Blijft koud Het comité tegen excessen de handel in huizen bij Toenadering hervormd en gereformeerd Dr. J. M Vlijm sprak voor leden SSR Oud-studenten met drie kruidige Mixed Pickles in de Schouwburg Schmelzer NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 3 MAART 1965 j Tweede-Kamerlid Schakel in LEIDEN: LEIDEN Het uiteenvallen van het kabinet-Marynen is voor een be langrijk deel te wijten aan de heren Veldkamp en Scholten, die via een voorkeursbehandeling van nieuwe zendgegadigden de commerciële tele visie wilden binnenhalen, die zij indertijd als staatssecretaris in het parle ment tevergeefs hebben verdedigd. Het Tweede-Kamerlid M. W. Schakel uit Noordeloo®, die voor de a.r.-fractie de radio- en televisiezaken behartigt, verweet op een gisteravond in Zomer zo rg gehouden openbare politieke ver gadering de ministers Veldkamp en Schotten in dit verband een gebrek a>an respect voor het parlement. In het parlement hebben zij geen gehoor kunrren vinden voor hun standpunt en nu probeerden zij via allerlei manipu laties binnen het kabinet toch hum zin door te dryven. Gezien deze situatie zei de heer Schakel niet erg te geloven in de mo gelijkheid de kabinefcsbreuk te lijmen. „Ik wil enig succes in deze richting niet bij voorbaat uitsluiten, maar wil len ARP en VVD zichzelf niet on trouw worden, dan is een slagen in deze richting bijna niet denkbaar". Geen compromis De heer Sohalkel liet er geen twijfel over bestaan, dat de a.r.-fractie op het punt van de commerciële televisie be slist niet bereid is tot enig compro mis. De cultuur mag nimmer een ZOEKT U EEN SI HOORSTEEN- KLOK. WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig DE BILT. In de afgelopen nacht heeft het in ons land bij helder weer en weinig wind flink gevroren. Op sommige plaatsen werd zelfs meer dan 10 graden vorst gemeten. In Engeland kwamen ongeveer even lage tempera turen voor.. In Scandinavië bleef de vorst zeer streng. In Duitsland en Frankrijk werd matige vorst gemeld. De afneming van wind en bewolking in ons land hing samen met een rug van hoge druk die vanmorgen ons land bereikte. Bij west-Schotland is een diepe de pressie aangekomen, die van IJsland afkomstici is. Deze depressie volgt een zuidoostelijke koers en kan morgen boven hel Engelse Kanaal worden ver wacht. Dit heeft tot gevolg dat de wind in ons land opnieuw oostelijk wordt en weer gaat toenemen. Er moet daarom op aanhouden van het koude weer worden gerekend. Omdat enige toeneming van de bewolking en meer wind wordt verwacht, zal het van nacht iets minder hard vriezen dan de afgelopen nacht. Het bij de depressie behorende ncerslaggebied zal ons land waarschijnlijk niet bereiken. ZON EN MAAN Donderdag 4 maart: zon op 7.20, onder 18.25; maan op 8.15, onder 19.35. Woensdag 10 maart eerste kwartier. dienstmaagd worden van de commer- Daar is zij te fijn voor gebouwd. Wie de culturele en geestelijke be ïnvloeding als trekpaard' wil laten die nen voor commerciële belangen is bij de ARP aan het verkeerde adres. De heer Schakel verklaarde zich een voorstander van grotere openheid in het omroepbestel, terwijl hij zich geenszins een tegenstander betoonde van reclame in de televisie. De a.r.- fractie accepteert zowel het een als het ander. Wat de openheid betreftis zij van oordeel, dat er ten spoedigste een wet moet komen waarin duidelijk wordt gesteld aan welke voorwaarden nieu we zendgegadigden moeten voldoen. Daarbij zal het getalscriterium niet kunnen worden gemist en zal noch voor nieuwelingen noch voor de be staande zendorganisaties een voor keursbehandeling mogen gelden. Wat de nieuwe gegadigden aangaat, is het billijk, dat niet een betrekkelijk bescheiden aanvangsgetad aan leden genoegen wordt genomen en dat een minimum aantal zenduren wordt ge garandeerd. Een wettelijke regeling is nodig, omdat er ingevolge een internationale overeenkomst geen onbeperkte zend- mogelijkheid is. Het gaat hier om een schaarste-artikel, zodat de overheid een distributiesysteem moet toepassen, Om willekeur te voorkomen, is een re geling bij de wet dan de beste oplos sing. Wel reclame Aan reclame in de ether is behoefte. De a.r.-fractie acht het een eis var vrijheid, dat aan deze behoefte wordt tegemoetgekomen, maar daarbij staat zij erop, dat de uitzendingen bij uit sluiting in handen van culturele orga nisaties berusten. De zakenlieden mogen bij hen zendtijd kopen, zoals ze advertentie ruimte kopen m de dagbladen. Maar een combinatie van grote bedrijven die omroeporganisatie gaat spelen het eigen zakelijke belang te dienen, zal nimmer genade kunmen vinden in de Ogen van de ARP. De heer Schakel had bij de de kabinetscrisis te betreuren, maai de zaak waarom het gaat een crisis waard te vinden. Het betreft hier een kwestie met een geestelijk-culturele achtergrond, die sinds de bevrijding onopgelost is gebleven en steeds in gewikkelder is geworden. Het is de hoogste tijd, dat nu eindelijk een wettelijke regeling voor het radio- en t.v.-wezen uit de bus komt. De •kiezingen straks mogen niet door deze zaak worden vertroebeld. De bijeenkomst, die was georgani seerd door de Leidse a r. kiesvereni ging III, stond onder leiding van ds. A. J. Kret. Na de pauze ontstond een le vendige discussie met de inleider. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Vlissinger De Bilt w UJ^S' u 1 .4 L (••ttidh. :S£Si a- s- i*ëi«ai es is Z3. onbew. windstil -1 -8 0 no 2-1-4 0 Tbew 1. bew. nw 1 -1-9 0 windstil -1 -10 0.1 nno 2 -2-8 0 3 n 1 -1-8 0 1 onbew. zw. bew nw 2 -2-9 2 no 4 -7 -19 0 windstil -3 -19 0 nnw 1 0 -16 0 nno 8 -2 onbew. onbew onbew. windstil 1 -7 0.1 windstil -0 -9 0 nno 1 -2 -6 0.1 gh. bew h btw oXw. nw 2 1 -7 0.4 windstil 5-6 0 r.w 2 4-2 2 WZW 3 11 1 16 n 8 -2 -3 8 gh bew gh bew niet on tv w-.nw 8-3-4 3 w 5 1-4 7 zzw 2 1-4 5 nnw 2 1 -0 39 wnw 11 1 0 6 hagelbui 1 btw z 4 15 13 0 windstil 13 3 0 windstil 7-10 wzw 4 14 6 0 wzw 2 12 4 0 4 Lezing in Oudheden CCHEIDING tussen Hervormden en Gereformeerden is onhoudbaar. Het is Christus bespottelijk maken door gescheiden Avondmaal te vieren. De eenwording in noodsituaties is gemak kelijk mogelijk. Dan moet het zo ook kunnen". In liet kort de mening van dr. J. M. Vlijm, gereformeerd studen- *-\tenpredikan,t te beiden, die gister- vang van zijn beschouwing gezegd, avond voor de S.S.R. Leiden en Delft een uiteenzetting gaf over de toenade ringssituatie. LEIDEN In het museum van oud heden heeft prof. dr. A. Klasens gis teravond een lezing gehouden over de resultaten vam de onder zijn leiding verrichte opgravingen in het Nubische land bij de Assoeandam- Twee winter seizoenen is men bezig geweest in de omgeving van Aboe Simbel aan de bloot legging van een eerste-eeuws dorp uit de Meroïtische beschaving en een kilo meter noorderlijker gelegen tiende-eeuw- se christelijke kerk op de ruïneheuvel Abdallah Nirqi. Aan de hand van licht beelden werd een en ander verduide lijkt. Failliete boedel van Arch geveild DEN HAAG In de grote zaal van de Dierentuin, waar gisteren de volle dige inboedel van de gefailleerde N.V. Arch te Wassenaar werd geveild, liepen gistermorgen honderden kopers en be langstellende uit alle delen van het land Er werden soms voor een appel en een ei gedeeltelijke winkelinventarissen, rek ken, toonbanken, stellingen, gekocht, waarvoor de oorspronkelijke huurkopers hun afbetalingen aan de N.V. Arch de- De veiling werd gehouden door de makelaar en taxateur, de heer J Alblas, in opdracht van de curator, mr. A H. G. Blankenstein. Er werden in totaal ruim 1500 nummers onder de hamer ge bracht. Veel belangstelling was er voor de partijen hout. Ongeveer 75 kubieke tropisch hardhout plus tien i kante meter andere houtsoorten en partij vurenhout brachten bijvoorbeeld f13850 op. Voor de kasten, het glas. een koelkast en een gasfornuis erden gematigde prijzen betaald. Ma chines gingen wel voor goede prijzen van de hand. Een vand-iktebank bijvoor- beeld bracht ruim f 5250 op, een cirkel zaag f 2350 en een lintzaag f 17.50, Degenen, die dachten courante artike len voor een prikje te kunnen bemach tigen, kwamen in het geheel niet aan bod», want de aanvangsprijzen vooral voor deze voorwerpen lagen vrij hoog. MEN SCHRIJFT ONS: Het bestrijding bij de handel in lege huizen, dat in Leiden is opgericht, ziet zijn ont- gepaard met verwarring bij een deel van het lekenpubliek, verontwaar diging bij diverse personen en persoon lijk gekrakeel tussen een comitélid en »n schrijver van een ingezonden stuk. Voorwaar geen fraai begin. Wat is nu eigenlijk de oorzaak van deze drukte? Is er wel een reeële oorzaak? Ik betwijfel het en meen al thans het instituut der openbare verko pingen te moeten verdedigen. In het gehele land worden voordurend erkopingen gehouden van huizen, be woonde en onbewoonde. Idere eigenaar tracht zoveel mogelijk geld te maken voor zijn eigendom. De probeert zelf een koper te vinden, de ander wendt zich tot een tussenper- met opdracht om de hoogst moge lijke prijs te maken, een derde ver kiest een openbare verkoping. De open bare verkopingen hebben een eigen re geling en een eigen terminologie. Venduhuis woeker plants? De Leidse openbare verkoping in het Venduhuis wordt gehouden in twee zit tingen. Aan de hoogste bieder in de zitting wordt een premie, trek geld genaamd, uitgeloofd. Deze premie- uitloving is gebaseerd op de wet van juli 1924. Zij dient om kopers aan te moedigen en is een der middelen ter voorkoming van een lage inzet. De openbare verkoping is nog steeds de beste waardemeter. Het uitloven van trekgeld maakt deel uit van het geheel der openbare verkoping, als maatschap pelijke instelling, is legaal en volkomen verantwoord. eerste zitting in bod gebracht huis kan zg. worden „gemijnd" Als Taf eitje-dek-je voor bejaarden begon gisteren WARMOND De heer J. Onderwater kwam bij een wedstrijd va., de junioren van de voetbalvereriging zo ongelukkig te'vallen, dat hij zijn been brak en in een Leids ziekenhuis moest worden opge- VOORHOUT In de loop van februari werd bij de postspaarbank f 34.589.65 in gelegd. Er werd f 38.606,12 terugbetaald. LEIDEN Gisteravond hadden leden an de Leidse en Delftse christelijke studentenvereniging S.S R. in gebouw Hogcwoerd 108 hun jaarlijkse gemeen- ichappelijke bijeenkomst. Ter inleiding /an de door talrijke aanwezigen gevoer de discussie hield de gereformeerde stu dentenpredikant. dr. J. Mi Vlym, een re feraat over het onderwerp „Van Kerken tot Kerk", met als ondertitel „Komt er nog wat van?" Allereerst rekende dr. Vlijm af met het onjuiste begrip „kerk", dat fout uit het Grieks is vertaald. Het woord ,.ek- klèsia" betekens niet een sociologische grootheid, het drukt een eenheid uit vanuit het geloof. Het betekent een groot geheel van geroepenen. Men zou het woord Kerk moeten vervangen door „samenroepsel". Het woord Kerk mist het wezenlijke element van geroepen De functie van de Kerk. dit samen roepsel, is te ontleden in ;a. de getuige nis. de belijdenis; b. de dienst en e. de gemeenschap. Hierbij is de gemeenschap geen doel in zichzelf, maar dienst baar aan de getuigenis en de dienst. Onduldbaar Met dit visioen van het begrip kerk voor ogen moeten we ons nu afvragen of de schelding (om het nu maar by deze „kleine" te houden) ti hervormd en gereformeerd verantwoord is. De ..Achttien" (9 hervormde en 9 gereformeerde predikanten, enige jaren geleden bijeen op Kerk en Wereld) hebben hierop geantwoord: onduld baar! In de dagelijkse praktijk is het beter te zeggen: wezenlijk onduldbaar. De argumenten waren (praktisch): on economische versnippering van krachten bij kerkbouw, zending, evangelisatie verder (technisch)- de onmogelijke zaak van onderlinge verdeeldheid bij eer meenschappelijk gesprek met de kerk („in de stroomversnelling") aa andere kant vam de tafel: ten derde theologisch, evangelisch): de onhoud baarheid van de werkpositie bij de evan gelisaties op het binnenland'se zendings- veld door (..en ook andere dan die. maai die laat ik even rusten") gescheiden Kerken met hetzelfde'doel. Ten slotte noemde dr. Vlijm de duldbaarheid van de gescheiden vii van het Heilig Avondmaal, het met de getolereerde scheiding van gemeenschap begeren van de gemeenschap met het lichaam en bloed van Christus, de hoogde Heer. „Daar heb Ik gewoon geen woorden voor", zei dr Vlijm, duidend op deze gescheidenheid Situatie nu Als voorbeelden van de toenaderings pogingen noemde dr. Vlijm het kort geleden verschenen rapport van de her- ging (blik i vormde synode over het synodale gesprek n hervormd en gereformeerd „het ibegrijpelijk waarom dit geen ge meenschappelijk rapport kon zijn". Ver der zijm er de vele contacten op het ge bied van de zending en de gemeen schappelijke kerstuitgave van de Open Deur en Onderweg („met Pasen gebeurt het weer"). Het belangrijkste werk gebeurt op lokaal niveau, tussen de lidmaten in de gesprekskringen, de in verscheide ne plaatsen voorkomende kanselruil. de vaste gesprekken tussen hervormde gereformeerde kerkeraden en de ook voorkomende gecombineerde kerk. diensten. De zaak is dat wij niet naar nereni. hot verleden) toe moe éénwording (toekomst), meende dr. Vlijm. Niet de theologische factoren doen de gesprekken soms ver zanden. maar de karikaturen die gere formeerden van hervormden en her vormden vam gereformeerden hebben gemaakt. Of zoals prof- Berkhof dit eens formuleerde: 's Morgens bidden dat hervormden en gereformeerden één worden, en '9 avonds danken dat het nog niet is gebeurd". We moeten niet wachten op initiatieven van synodes of van de „Achttien". De stoot tot eenwording moet van de gemeenteleden zelf ko men. Bijvoorbeeld door aanhoudend te blijven vragen: mogen die (her vormde of gereformeerdebroeders in Christus aan onze avondmaals tafel komen? Daarom moeten we niet uitgaan van standpunten tegen over elkaar maar naast elkaar. „Het hangt heel erg van u af", besloot dr. Vlijm. dit door een ander dan de eerste bie der gebeurt, heeft deze zijn trekgeld „verdiend". Soms blijft een eerste bieder „han- >n". Hij moet dan het huis zelf hou- sn en betalen of trachten alsnog een koper te vinden. Vele zijn de gevallen •in dit niet lukt, of alleen tegen een groter of kleiner verlies. Soms lukt het en de koper in de veiling heeft dan geluk gehad. Vooral als hij, wat ook eens gebeurt, een flinke winst Kwetsend Men dient echter wel te beseffen, dat dit slechts sporadisoh voorkomt en ook nog wel eens wat met goed koopmans schap te maken heeft. Tot nu toe geen verboden eigenschap, naar ik meen. is de praktijk bij de veilingen in Leiden en overal te lande. Gesuggereerd wordt nu, dat het Leidse Vendu een plaats is waar woeker wordt bedreven, it is wel zeer overdreven en kwetsend oor de regelmatige bezoekers, of ze x tot de politie behoren of niet. Zoals gezegd: er kunnen winsten wor den gemaakt, doch er worden ook ver liezen geleden. Dit komt voor bij open bare verkopingen en ook bij onderhand- Bij iedere handel trouwens. Wil dit voorkomen, dan moet elke par ticuliere handel verboden worden. Prijsbeheersing kan geen uitkomst geven: zoals de ervaring heeft geleerd, wordt daardoor te veel geknoei in de hand gewerkt. Het is overdreven om di- ict van excessen te spreken. Trouwens excessen zijn altijd uitzon deringen en deze kunnen nimmer illus tratief of kenmerkend zijn. Altijd kan het helaas voorkomen dat mensen vaak door eigen onnozelheid of onkunde, de dupe worden van han delingen van soms niet al te scrupu leuze medemensen. Geen 100 commi- té's zullen dit kunnen beletten. Zijn bedoelde handelingen van dien aard, dat zij een onoirbaar karakter dragen (dwaling, bedrog) dan is altijd voor ieder een beroep op onze op hoog peil staande justitie mogelijk. Een comité is daarvoor niet nodig. Wat kan het comité nu doen? Het heeft geen enkel machtsmiddel en het is niet te verwachten dat het dit ooit zal krijgen. Dat neemt niet weg, dat het als adviserend instituut kan optreden. Voorlichting als door het comité te geven, kan echter ook thans bij het huisvestingsbureau, bij notarissen en bij anderen worden ver- Het is de vraag of zij die de weg thans niet naar een bekwaam adviseur kunnen vinden, wel het comité zullen opzoeken. Overigens is er studiemate riaal genoeg. Storm gaat voorbij Het comité kan b.v de 'gehele han del in onroerend goed in studie nemen en adviseren over te hoge of te lage prijzen (ook dit laatste komt voor), over de mogelijkheden en de voor- Win tercursussen in de bloembollenteelt LISSE De wlnteravondcureus6en in de bloembollenteelt zijn voor organisato ren en voor 130 deebiemrs uit Bollen- en kuststreek een succes geworden. Van de geslaagden kregen 24 het p/edikaat „met lof- Tijdens een speciale bijeenkomst wer den de diploma's uitgereikt. Hierbij was een aantal vertegenwoordigers van bloemtoollenorganisaties aanwezig. De heer C. G. Gehrels, docent van de cursus gaf een openbare les over ,,aal<tjesziék". De heer D. C Vreeburg bedankte na mens de Kon. Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur beide docenten Gehrels en Möhlmann. Ook zwaaide hy lof toe aan de heren J. B. Beider en A. Vos, die wegens hun hoge leeftijd bedankten als in toezicht. LEIDEN Zoals wij gisteren uitvoe rig berichtten is de U.V.V. gestart met de actie „Tafeltje-dek-je", het rondbren. gen van warme maaitijden by mensen die dit bezwaarlijk z.el kunnen verzor gen Mevrouw M. P. van Klinkenberg- Post had de eerste rondbrcngdlenst. die op deze foto juist aanbelt by een van haar klantjes. In de rechterhand de ge ïsoleerde etenset. In de linker de porte monnee om de gulden voor de maaltijd in ontvangst te nemen. (Foto N. v. d. Horst) LEIDEN Ook dit jaar heeft de toneelgroep van oud-studenten de reeks uitvoeringen voortgezet en evenals vorig jaar ten bate van Lelden International Students' Foundation, het ontmoetingscentrum voor buiten landse studenten, dat nog steeds wacht op realisering. Onder de verzamel naam „Mixed Pickles" heeft men een drietal Engelse eenacters ten tonele gevoerd: „The Twelve-Pound Look" van J. M. Barrie, „The Room" van Harold Pinter en Hands across the Sea" van Noel Coward. Drie stukken vol humor, maar gekruid met vleugjes satire, tragiek, uitbundigheid en soms wat diepzinnigheid. In ,The twelve-pound Look' beschrijft Barrie de ontmoeting van een snobis tische Engelsman (op het punt tot ridder te worden geslagen) met zijn voormalige echtgenote, die hem nooit heeft kunnen bewonderen en dat ook niet doet op dit voor hem zo gewich tige moment. Harold Pinter geeft in het tragische ..The Room" een beeld van een vrouw, die zich door een huwelijk geborgen weet, doch die door een ontmoeting met een vroegere kennis aan haar ver leden wordt herinnerd. Haar man maakt echter op brute wijze aan deze herinnering en de illusie van haar „ge borgenheid" een einde. In „Hands across the Sea" tensiotte wordt op uitbundige wijze een spel van vergissingen gespeeld met de no dige verwikkelingen waarin een jonge vrouw uit de s iety verstrikt raakt. De actrices en acteurs brachten op onnavolgbare wijze als amateurs de stukken op de planken. Het voert er alle namen te noemen. Als wij enkele uitzonderingen maken, bete kent dat niet. da; wij anderen willen disrimineren. He; spel echter van het kamerkatje Walters, gebracht door mej. G. J. A. van Bruggen, verdiende zeer terecht het open doekje. Ook ir. A. Hadjidakis als de ietwat bizarre snob sir Harry Sims an mevrouw Westenberg-van Huystee als Lady Sims mogen worden genoemd. Van de eerste twee stukken voerde Ir. H. E. Westenberg de regie, van hel laatste ir. Hadjidakis. Zeer goed wa ren de decors van C. P. Hoogevcen. De voorstelling van gisteravond was de eerste van deze negende tournee. Ach tereenvolgens gaat het gezelschap nog naar Hengelo, Rotterdam, Amersfoort, Eindhoven, Den Haag cn Dordrecht. Het waren, om in stijl te blijven, wat scherpe, maar smakelijk opge diende Mixed Pickles, i Ad Int, Helvetiakapvl Lisse zaterdag in gebruik LISSE Zaterdagmiddag half 3 zal de officiële ingebruikneming plaats heb ben van de Helvetiakapel van de Herv. I Gemeente Lisse-Oost. Na de diienst zal deze via de bandrecorder nogmaals ten gehore worden gebracht voor hen, die 1 n de eerste dienst geen plaats konden krij gen- Bedrijf eklaver jassen Lieee LISSE De ploegen uit de midden moot van de ranglijst beginnen ziah danig I, dat ondervond Hobaho I tegen Tromp. Uitslag: 140-134 in het voordeel van Tromp. Van Zanten-Elka II: 133-125; Hobaho II-HLS 133-135; Gemeente had veel moeite om PTT van zich af te hou den: 138-133; Elka I 2720 punten; Hobaho I 2653; Gemeente 2630; Tromp 2552; Ho baho II 2552 Van Zanten 2546; HLS 2510: PTT 2509 Elka II 2489: HBG 2474; ;De Vroomen 2390; Pedel 2318. LISSE Bij de Rijkspostspaarbank werd in februari ingelegd f80.000 en terugbetaald f54.000. LISSE De J.V. „Zacharaia" en de M.V. „Tabiibha" van de Geref. Gemeente houden op donderdag 4 maart in het kerkgebouw aan de Tulpenstraat hun jaarvergadering, 7.45 uur. LISSE De tweede klaverjasavond an de stichting Dorpahuisweek Lisser- broek had de volgende uitslag: 1 J van der Lans Lz; 2 W Eveleens Jr, 3 J Wes- terink, 4 L van der Lans Lz. 5 P Op stal. 6 M Onos Hz, 7 P Wijnhout. 8 G Meulblok. 9N de Keizer Jr. LISSE Ook te Lisse worden aille vrouwen opgeroepen tot het gebedsuur in het kader van Wereldvrouwengebeds dag, vrijdagavond 8 uur. Oorkondes voor Warinomlec leden van de B.B. WARMOND Tijdens een bindings avond van de Warmondse B.B. in hotel De Zon reikte burgemeester Langemeijer de oorkonde met de ster voor vijf jaren trouwe dienst uit aan de heren K, Beu- mer, van Hulst, H. Haverkort, C. Heemskerk en C. Prins. De bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door gemeente secretaris en mevrouw Pieterse, comman dant C. Heijl van de vrijwillige brand weer, en de heer J. P. van der Meulen, districtshoofd Leiden, werd besloten met een diner en gezellig samenzijn met waarden van hypothecaire leningen, het te hoog of te laag zijn van beloningen van tussenpersonen. Het kan zelfs het onderkende kwaad, anders dan symptomatisch bestrijden, door aantasting van de wortel van het kwaad: de schaarste op de huizen markt en de waarde-vermindering van de gulden. Dit laatste zou misschien hoog gegrepen zijn, doch het is niet nodig te hopen om te ondernemen, noch te slagen om te volharden. Maar in ernst, het comité werke 3ar eigen genoegen, doch onthoude zioh van informaties waardoor bepaal de personen zich in hoge mate bele digd voelen, ambtenaren of bonafide handelaren. Voor een „amende hono rable" door het comité zou wel enige reden zijn. Het is zo gemakkelijk om iemand in zijn eer aan te tasten. Wat het comité zeggen als er op werd gezinspeeld dat andere dan belangelo- zijn drijfveer waren? Ik gesproken, die liefst een actie zouden Instellen om genoegdoe ning te krijgen. Ik geloof dat zij wijs doen rustig hun gang te blijven gaan. Deze storm gaat wel voorbij en ieder Nederlands burger is bevoegd binnen het raam der wet deel te nemen aan elke rechts handeling. Voorbeeld Tot slot nog een opmerking over het geval van de verkoop van het perceel Groenesteeg 8, alhier, dat als illustra tief wordt aangeduid. Dit perceel is in de veiling gekocht voor f 4.700 en later verkocht aan een zekere Smit voor f6.500. wat een winst kan betekenen van plm. f 1.200. Kijkt men kritisch, dan blijkt dus de hoogste bieder in de veiling f 4.700 te hebben gegeven >or dit pand. Achter deze hoogste bieder zaten echter andere bieders, die misschien f50 of f 100 lager waren met hun bod. De prijs blijkt dus in concurrentie met andere te zijn bepaald. Geen van de bieders wist vooraf, dat er een koper zou opdagen, die bereid was winst te geven. Zij handelden dus op eigen ri sico. Daaruit volgt dat bedoeld pand inderdaad een marktwaarde van onge ler f4.700 had. En daaruit volgt weer met onverbid delijke logica, dat het bod van de ge meente te laag was. Over de doorverkoop zou nog wel wat te zeggen zijn. Deze zaak valt echter buiten het gebied van de vei ling. Voor een juist oordeel is een grondi ge kennis nodig; ieder geval heeft ve le aspecten. Zoals de zaak nu staat, geloof ik, dat het in rumoer geboren comité een ge ruisloos einde zal vinden. Leiden W. S. Jongsma, notaris. (Vervolg van pagina 1) Men mag ook aannemen, dat er een duidelijk verband bestaat tussen de ad viezen van de meeste fractieleiders aan de Koningin en de formulering van de informatie-opdracht. Hieruit zou men kunnen concluderen dat de betrokken fractieleiders nog wel enig perspectief voor een compromis. Anders zouden i hun adviezen d« mogelijkheid van „lijmen van de breuk" hebben uit gesloten. Hoe het ook zij, de moeilijkheden waar voor informateur Schmelzer zich ziet ge plaatst, zijn niet gering. Hij moet een uit weg uit de radio- en t.v.-perikelen zien te vinden, die het kabinet-Marijnen in vele langdurige vergaderingen niet heeft gevonden. De heer Schmelzer zal in eerste instan tie besprekingen met de demissionaire mi nisters gaan voeren om na te gaan hoe de kaarten in het kabinet hebben gelegen, welke voorstellen en tegenvoorstellen zijn gedaan, welke compromissen haal baar en welke onhaalbaar zijn gebleken en waar nu precies de breuken zijn ont staan. Inzage in de geheime notulen van de ministerraad heeft hij niet, maar het zal hem geen moeite kosten om via een mondelinge en schriftelijke gedachten- wisseling met de betrokkenen de contro versiële standpunten zo exact mogelijk te inventariseren en te analyseren. Vierkante cirkel Daarna moet hy onderzoeken of er nog 'n oplossing mogeiyk is buiten de for mule-Bot, die voor de VVD- en CH- minlsters niet aanvaardbaar was. In Haagse politieke kringen is cr niemand, zo'n oplossing reeds duidelijk voor ogen heeft. Men heeft de indruk dat de informateur gaat zoeken naar de kwa dratuur van de cirkel. Als de liberalen niet door de knieën gaan, zal hy weldra een negatief rapport aan dc Koningin moeten uitbrengen. VVD-fractieleider mr. Geertsema noem de het zaterdag ondenkbaar, dat de libe rale deelnemers aan de formatiebespre kingen meer water in de wijn zullen doen dan de liberale ministers in het kabinet hebben gedaan. Als deze Wassenaar6e soep straks evenzo gegeten wordt als ze opgediend, is de kans van slagen van de informateur praktisch nihil. Gelukkig bleek mr. Geertsema's partij genoot Van Riel, voorzitter van de libe rale Senaatsfractie, vorige weck een heel wat gematigder standpunt in te nemen. Als dit standpunt geconcretiseerd kan worden in een constructieve liberale by- drage aan het komend overleg, hoeft de informatie-Sohmelzer niet geheel uitzicht loos te zijn. Zelf verklaarde de heer Schmelzer vorige week, dat, met behoud vier voor de KVP essentiële kern punten, lal van wegen en middelen mo gelijk zijn om tot een oplossing van het omroepvraagstuk te geraken. De informateur is sedert de herfst van 1963 voorzitter van de KVP-fractie. Hij volgde als zodanig dr. De Kort op. Van 1956 tot 1963 was de heer Schmelzer staatssecretaris voor p.b.o. en bezitsvor ming. Hij studeerde aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg eco nomische en sociale wetenschappen, was van 1947 tot 1950 werkzaam by het Uni- leverconcern en van 1950 tot 1956 op het departement van economische zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4