Uw probleem is het onze BIJBEL NOG ONBEKEND IN R.K. GEZINNEN GALOP Chauffeurs kunnen leven van mensen redden alles e; kan met celalbiür Christusbroederschap in Zuidduits stadje Om rheumatische pijnen sneller te verlichten Student moest rondkomen van f 35.- en f 10.- sparen Miele er is geen betere! Een woord voor vandaag Laatste predikant heft kerk op en wordt boer scheen WOENSDAG 3 MAART 1965 I Honderd mannen en vrouwen (Van onze kerkredactie) SELBITZ De laatste kwart eeuw zijn er verschillende protesta>itse com muniteiten ontstaan, gemeenschappen van mensen, die de eenheid zochten in bepaalde leefregels. Het meest bekend toel de mannengemeenschap te Taizé en de vrouwengemeenschap van Marienschwestern te Darmstadt. Het Hervormd Persbureau maakt nu melding van de Christusbroederschap, die sinds 1949 in het Zuidduitse plaatsje Selibitz bestaat. Deze commu- Betogingen in Spanje Spaanse studenten krijgen steun van hun hoogleraren MADRID Spaanse hoogleraren van de faculteiten der rechtsgeleerd heid en exacte wetenschappen van de Madrileense universiteit hebben zich gisteren solidair verklaard met de verlangens der betogende studenten, met name hun aanspraak op vrijheid en democratie op verenigingsgebied. De hoogleraren van de faculteit van economische wetenschappen hadden v rige week al een dergelijke verklaring aigeiega. De hoogleraren eisen voorts amnestie voor hun collega's en studenten die onlangs zijn gearresteerd of gestraft. De politie dient het universiteitsterrein te niteit. die gesticht is door het lutherse predikantsechtpaar Hümmer, telt thans 85 zusters en 14 broeders. Men houdt zioh aan de regels van gehoorzaamheid, armoede en ongehuwde staat. Na een proefjaar volgt een jaar novi ciaat. Pas na zes, zeven of acht jaar kan lid ingezegend worden, waarbij een bindende belofte wordt afgelegd voor het hele leven, om alleen voor Christus te leven en te werken en Hem alleen te volgen. Van de 99 leden zijn tot nu toe zestien zusters en vyf broeders ingezegend. Stilte, gebed en gemeenschappelijke overdenking van Gods Woord vormen de kern van het leven in de communi teit. Vanuit dit leven verrichten de broeders en zusters hun dienst, voor een groot deel buiten het moederhuis. Bij gebeden, maaltijden en bijbel- besprekingen zijn de broeders en zus ters samen. Voor ontspanning hebben zij elk hun eigen ruimte. De broeders dragens een grijs kostuum. Alleen voor de geestelijke samenkomsten worden er liturgische gewaden gebruikt, die in eigen ateliers worden vervaardigd. Intussen hebben gisteren duizenden studenten weer demonstraties gehouden. Een poging om op te marcheren naar hel ministerie van onderwijs in het hart var de Spaanse hoofdstad werd door de politie echter verhinderd. Er werden talrijke arrestaties verricht. Ook in Barcelona, Oviedo, Salamanca, waar de oudste universiteit van Spanje staat, Sevilla en Granada hebben studen ten protestbetogingen gehouden. Zij heb ben zich allen solidair verklaard met hun collega's in Madrid. Spaans geestelijk gerechtshof? ZEIST De Spaanse Evangelische Zending bericht van welingelichte zijde in Spanje te hebben vernomen, dat de Spaanse bisschoppen de wens uitgespro ken hebben, dat een geestelijke recht bank in het leven moet worden geroepen. Hieraan zouden alle zaken voorgelegd moeten worden, die betrekking hebben op overtreding van de „wet op de niet rooms-katholieke godsdiensten". Eer dergelijk gerechtshof zouden zij nodig achten ter bescherming van de rooms- katholieke godsdienst tegen „ketterse ac tiviteiten". 60 min. dir. van Amerika voor VN NEW YORK De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties Adlai Stevenson, heeft gisteren aan secretaris-generaal Oe Thant meegedeeld dat de Amerikaanse rege ring bereid is 60 miljoen dollar bij te dragen aan de programma's voor technische bijstand en het speciale V.N.-fonds, voor het jaar 1965. De Amerikaanse regering heeft tot nu toe niet bekend willen maken hoeveel Amerika voor 1965 zou bij dragen omdat zij eerst de financiële en de constitutionele crisis in de V.N. -geregeld wilde zien. Het was de eerste maal dat Washington niet op de jaarvergadering bekend maakte wat de V.S. zouden bijdragen. Dit is wel als pressiemiddel opgevat om de ontwikkelingslanden het Amerikaanse standnunt te doen aanvaarden. Stevenson heeft Oe Thant meege deeld dat de Amerikaanse regering het werk aan de economische ontwik keling, een van de belangrijkste acti viteiten van de V.N., niet wil vertra gen. Evenals voorgaande jaren stelt Amerika de voorwaarde dat deze bijdrage van 60 miljoen dollar evenveel als vorig jaar niet meer uitmaakt dan veertig procent van het totaal aan vriiwillige bijdragen van de andere bij het hulpprogramma betrokken regeringen. Johnsons strijd tegen krotten WASHINGTON President John son heeft het Congres gevraagd een ministerie voor de huisvesting in te stellen om de strijd tegen de krotten en andere kwalijke facetten van het Amerikaanse stadsleven aan te bin den. n zijn boodschap aan het Congres verklaarde de president, dat in de steden de slechtste voorbeelden van ontaarding en wreedheid in het moderne Amerika kunnen worden gevonden De ouden dagen, de armen en de slachtoffers discriminatie worden in toenemende de „ghetto's" in de stadscentra Twee predikanten vrijgesproken FOGGIA Twee predikanten zijn vrijgesproken van de beschuldiging, dat zij onwettige samenkomsten orga niseerden. Ds. Bernard Oxenham en ds. Royal Peck, een Canadees en een Amerikaan, hebben daarmee het recht gekregen tot openluchtprediking. Elf maanden geleden werden zij gearresteerd, omdat zij evangeliseer den op een plein in Foggia. Zeven maanden later werden zij, zonder dat zij ervan wisten, bij verstek veroor deeld. Het hof van appèl heeft echter nu uitgesproken, dat prediking in de openlucht geen misdaad is in Italië. Ds. Peck heeft verklaard, dat de uitspraak van het gerechtshof het principe van godsdienstvrijheid in Italië heeft bevestigd. Dagboek paus Johannes Dezer dagen is in het Engels een dagboek verschenen van de vorige paus, Johannes XXIII. Het „Dag boek van een ziel" bevat dagelijkse notities en overpeinzingen. De eer ste aantekeningen dateren van 1895. Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter Terlichting van zenuwpijnen, spierpijn, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel van verlichting en wel behagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. Verkrijgbaar bij alle drogisten. Enquête in bisdom Breda Algesal Jaar geëist tegen leerling-machinist Inbraak logisch BREDA De onbekendheid met de Bijbel is in rooms-katholie ke gezinnen nog steeds zeer groot. Misschien, dat een zeer geleidelij ke toeneming van het bijbellezen in het gezin bewerkstelligd zal kunnen worden door een geduldi ge en langzame propaganda en een omzichtige voorlichting over de waarde van de Heilige Schrift. Dit Is de voornaamste conclusie van een enqnête. die in de winter 1962 1963 Is ingesteld in het bisdom Breda. Dit onderzoek stond onder leiding van dr. B. van Iersel te Nijmegen. Volgens De Volkskrant werden hon derd gezinnen uit allerlei milieu bij dit onderzoek betrokken, zowel in grote plaatsen als m dorpen. De eerste drie maanden kregen zy een rooster van losse fragmenten uit het Nieuwe Testa ment, het tweede kwartaal het evan gelie van Marcus, om in het gezin te lezen. Slechts de helft van de deelnemers hield het lezen tot het einde vol, 18 om hun belofte gestand te doen, 4 om beter met de protestanten te kunnen praten en 22 omdat het bijbellezen hen aansprak. Onder hen waren de gezins hoofden met ulo-opleiding iets sterker vertegenwoordigd, terwijl onder de afvallers tamelijk veel boeren waren. Drukke werkzaamheden De afvallers voerden als reden door gaans „drukke werkzaamheden" aan. Veertien zeiden ronduit er geen be hoefte toe te voelen nog eens in de Bijbel te lezen. Slechts 48 van de honderd gezins hoofden zeiden, ook vóór het onderzoek wel eens in de Bijbel te hebben ge lezen. Om een getal van honderd mede werkende gezinnen te krijgen, moesten er 170 gevraagd worden. Veertig pet. weigerde medewerking. De rapporteurs wijzen ten slotte op de algemene wens om gerichte aan wijzingen, zoals verwijzingen naar bijbelfragmenten over feest en ziekte naar gebeden in de Bijbel. Vooral gevolg UTRECHT Tegen een acht tienjarige leerling van de zee- vaartsschool in Utrecht heeft de officier van justitie gistermiddag een jaar gevangenisstraf geëist wegens het meermalen plegen van een inbraak, in een geval gevolgd door geweld. De jongen. H. D. U, heeft in oktober van het vorig jaar twee keer ingebroken in de flat van een ruim zeventigjarige weduwe aan het Tolsteegplantsoen Hij maakte daarbij ƒ125 buit Toen hij het gecc rd. steden om de nodige gen te kunnen treffen en voor bijdragen in de huren van behoeftige mensen. Verder omvat zijn prog-amma staatsg- rantie voor particuliere leningen voor de financiering van aankoop en ontwikKe- ling van gronden voor nieuwe voon- plaatsen., krachtiger aanpak van de strijd gebruiken der openbare fondsen voor verbetering van bestaande woningen u Sr- J n" van federale programma voor de woningbouw en het opstellen •>an vernieuwingsprogramma's in grote steden als voorwaard' voor regerings hulp. Ds. Anker praeses prov. kerkbestuur ROTTERDAM Ds. W. Anker te Charlois is gekozen als praeses van de provinciale kerkvergadering van Zuid- Holland van de Nederlandse Hervorm de Kerk. Hij volgt als zodanig dr. G. de Ru op, die enkele weken geleden be noemd werd tot praeses van de gene rale synode. Ds. Anker, die 47 jaar oud is, werd A mei 1942 predikant te Herkingen. nadat hij te Utrecht theologie gestu deerd had. In 1947 vertrok hij naar Heusden, welke gemeente hij in 1952 voor Charlois verwisselde. Tot assessor werd ds. J. J. Polder vaart te Scheveningen gekozen. Hij volgt ds. G. Kwant op. Ds. E. J. Beens te Hillegersberg werd opnieuw gekozen als scriba. Omdat hij kerkordelijk niet meer herkiesbaar was, is hij door de provinciale kerk vergadering beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. Naaiverenigingen uit de tijd? STOCKHOLM De Zweedse dag bladpers heeft de laatste weken hef tige kritiek geleverd op de activitei ten van de vele „naaiverenigingen", die Zweden nog kent. Dit is welda digheid, die echt wel uit de tijd is, aldus vele kranten. Var Kyrka, het toonaangevende blad van de Zweedse Lutherse Kerk, heeft het nu voor de dames opgenomen. Met het verkopen van zelfgemaakte koek en gebak, het naaien en wassen van kleding en het sparen van post zegels brengen de naaiverenigingen jaarlijks een bedrag van twaalf mil joen Zweedse kroon bijeen (ruim acht miljoen gulden), zo schrijft het blad. Dat is dan nog alleen maar de Lutherse Kerk. Voor zending, vluchtelingenhulp en het werk onder zeelieden is de bij drage van de naaiverenigingen on misbaar, aldus Var Kyrka. voor de derde maal probeerde werd de weduwe wakker. Volgens de dagvaarding greep hij haar bij de keel. gaf haar een klap op het hoofd en duwde haar zo hard weg dat ze viel. Hij ontsnapte maar werd even later door de politie gegre- De leerling-machinist gaf het ten laste gelegde toe. Alleen de mishandeling van de oude vrouw ontkende hij: „Ik heb haar alleen maar opzij geduwd om weg te kunnen komen en misschien is dat wat hard gegaan omdat ik zo'n vaart had". Als motief voor zijn daden voerde hij geldgebrek aan. Hy heeft de weduwe later een brief geschreven, terwijl zijn ader, een militair in Eindhoven, het geld heeft vergoed. PAK SLAAG De verdediger voerde aan, dat U., toen hij uit Eindhoven kwam, in Utrecht een kamer huurde (onder de flat van de weduwe) en zeevaartschool ging studeren, absoluut niet was voorbereid op ook n zekere mate van zelfstandigheid. Hij kreeg thuis geen zakgeld en leerde dus ook niet met geld omgaan. Toen hij al achttien was moest hij zelfs zaterdagsavonds om half tien thuis zijn. Als hij twee minuten te laat kwam gaf zijn vader hem een pak slaag met een gummistok. In Utrecht moest hij rondkomen met 35 gulden per week voor drie maaltijden per dag, zijn ontspanning, enkele school- behoeften en de weekendreizen naar huis. Zijn vader verwachtte dan nog van hem, dat hij iedere week een tientje overhield. De verdediger was het overigens met de officier eens, dat een langdurige uithuisplaatsing en in dit geval eer verblijf in de jeugdgevangenis te Zut- phen, voor zijn cliënt, de beste oplossing zou zijn. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 261 tegen 162 stemmen een wetsontwerp verworpen tot beperking van de immigratie in het land. Het wetsontwerp was inge diend door het conservatieve lid sir Cyril Osborne, die een felle campagne heeft gevoerd tegen de immigratie kleurlingen in Engeland. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 9 in kringen met een middelbare oplei ding toonde men voorkeur voor een rooster van losse fragmenten boven het lezen van bijbelboeken in hun geheel. licht en geurig Ds. Ruys herdenkt 40 jaar bediening (Van een onzer medewerkers) WAALRE Zondag herdacht ds. J. J. Ruys, predikant van de Vrije Evan gelische Gereformeerde Gemeente tot verbreiding der Waarheid zijn veer tigjarige ambtsbediening. Zijn tekst was de gelijkenis van het mosterd zaad (Marcus 4:30-32). Onder de prediking dacht de jubila ris met ontroering terug aan de dag, dat hij door ds Van Hoogenhuijzen uit Amsterdam werd ingeleid in zijn werk met de tekst Hand. 4:29. Ook dacht hij aan zijn vader, de gerefor meerde predikant ds. A. L. Ruys. Ds. Ruys arbeidde die veertig jaar in Alkmaar en Bergen, in Dordrecht, Den Haag en Rotterdam, in Zeist en ook in Noord-Brabant in Eindhoven, Den Bosch en in Waalre. In deze plaatsen is hij nog steeds werkzaam prediking en huisbezoek. Bijzonder lief waren hem de „ha- gepreken", die hij 22 jaar lang hield onder de badgasten in Schoorl en Camperduin, de prediking voor de toeristen op de Alkmaarse kaasmarkt in het Nederlands en het Duits en het werk onder de schippers. Ds. Ruys sprak de wens uit, ondanks zijn 71-jarige leeftijd nog enkele jaren met dit werk te mogen door gaan. Hem werden enkele geschenken en een bloemstuk aangeboden. Uitbreiding missiewerk In een apostolische brief heeft de paus alle patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen van de Rooms-Katho- lieke Kerk opgeroepen tot een uit breiding van het missiewerk. Het herderlijk schrijven, dat gedateerd is op verleden week maandag, werd gisteren gepubliceerd in het Vaticaanse blad I'Osservatore Romano. RITMEESTER „Sinds die dag dan beraadslaagden zij om Hem te doden (Johannes 11 53). j Het is in uw belangdat een mens sterft voor het volk en niet het gehele volk verloren gaat. De woorden van Kajafas de hogepriester missen hun uitwerking niet. Zij beraadslaagden om Hem te doden. Men kan er zich nauwelijks een voorstelling van maken: een aantal mannen, dat bij elkander zit om een plan op te stellen, dat zal uitlopen op de dood van Jezus. Straks zullen zij voor- J schriften uitgeven: Indien iemand weet waar Hij zich bevindt, geef Hem aan. zodat wij Hem kunnen grijpen. En Judas zal hen helpen, hij zal verraad plegen. De aanklacht doet niets ter zake. Er is geen ander motief om Hem te doden dan dat Hij onder velen van hen geloof vindt, dat Hij tekenen doet, die de omstanders tot verbazing brengen, maar bij hen ergernis opwekken. Geen ander motief dan dat I zij vrezen aanhang te verliezen. Zij beraadslaagden om Hem te doden. Een vreselijke gedachtS maar laten we ons niets wijsmaken. De eeuwen door heeft de mens getracht, met zichzelf erover beraadslaagd, hetzelfde te doen. En miljoenen hebben Hem gedood. Hebben met van woede vertrokken gezichten de vuist gebald en gezegd: Nee! Zij hebben Hem uit hun hart gebannen om de tekenen, die Hij heeft gedaan, om het woord, dat Hij heeft gesproken, om het beroep, dat Hij op hen heeft gedaan Hem te volgen, Hem Zijn gang te laten gaan in hun leven, zich aan Hem volledig oyer te geven. Beraadslagen om Hem te doden, in de gedachte zich zelf te kunnen redden. Wij lezen vanavond Mattheüs 12 vers 1 tot 21. Cursus eerste hulp in hele land DEN HAAG Als tijdig hulp aan levensgevaarlijk gewonde ver keersslachtoffers kan worden ver leend, is een vijfde van deze levens te redden. Deze wetenschap en de schrikbarende toename van het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop hebben de Ko ninklijke Nationale Bond voor het reddingswezen en E.H.B.O. Het Oranje Kruis geprikkeld tot het nemen van een initiatief om dui zenden weggebruikers de vuist regels voor eerste hulp te leren. In samenwerking met de ANWB en de rijkspolitie is hiervoor een cursus ontworpen. Dinsdag 16 maart wordt met de cursus, die overal in Nederland aan groepen chauffeurs kan worden gegeven, in 's-Hertogenbosch begonnen. Lutherse puriteinen uitgestorven (Van onze kerkredactie) JACKSON (Minnesota) De kléinste lutherse kerk in de Ver enigde Staten is geruisloos opgehouden te bestaan. De „Evange- lisch-Lutherse Kerk in Amerika" in de wandeling bekend als de „Eielsen-synode", telde 120 jaar na haar stichting geen 500 leden meer, die in zeven gemeenten van Noorse oorsprong in het Midden- Westen bijeenkwamen. Van de drie predikanten waren er twee door hun ouderdom niet meer in staat om in de gemeenten voor te gaan. Zij zijn 85 en 83 jaar oud. De der de, ds. Thore Larson, die 60 jaar is, slaagde er niet in, om pastorale hulp te verkrijgen. Hij is nu boer geworden en is van plan nog af en toe kleine' reizen te maken om te preken. „Onze oude mensen zijn langzamerhand uitgestorven, en de jongeren sluiten zich bij andere kerken aan. De kernen in de verschillende gemeen ten zijn niet groter meer dan gemiddeld 25 personen," zo zei Larson. De stichter van deze kerk was de Noorse Immigrant Elling Eielsen (1804—1883), die als oefenaar door de Verenigde Staten trok en werkte on der zijn landgenoten. In navolging van de befaamde lekenprediker in Noor wegen Hans Nielsen Hauge (1771—1824) was zijn prediking piëtistisch-puri- teins. Hij deed denken aan de kruisgemeenten in ons land in dezelfde tijd. Hij bestreed de opvatting, dat predikanten academisch gevormd moe-' ten worden, trok te velde tegen elke vorm van liturgie en met name ook tegen het ambtsgewaad, wat voor een lutheraan zeer ongewoon is. Eielsen en zijn navolgers plachten te preken in hun „daagse" kleding. Ook waren zij het er niet mee eens, dat kerkdiensten speciaal in - kerken gehouden moesten worden. Zo ontstond de Evangelisch-Lutherse Kerk in Amerika, die nationaal of internationaal in geen enkel interkerketijk verband wilde staan. In haar bloeitijd telde de kerk duizenden leden. De laatste officiële statistiek 1953) gaf een getal van 1500 op. de oren eerst weken met slaolie of 5 gewijzigde houding is: Het huis zal wel Vraag: Hoe kan ik een zijden para- Bij de dieren zelf moet u de korsten in enig bezwaar gemaakt. De reden pluie waterdicht maken? Antwoord: Open deze en bestrijk ze i rechte strepen van de stof af met een engsel van één deel paraffine en 15 delen benzine. Gebruik een zachte kwast. Denk er vooral aan dat dit een gevaarlijk werkje is. pet. carbol-glycerine. De geweekte kor sten moet u met een met watten omwoeld stokje verwijderen, vooral de onderste. Daarna moet u enige dagen lang de binnenzijde van de oren met een 5 pet. carbol-glycerine insmeren Vervolgens moet u nog enige tijd eigenaar veranderen. De achter- watten grond is echter dat de eigenaar de huurster, een dame op leeftijd, die op plaats in een rusthuis wacht, dwingen om financiële reden de woning te verlaten, omdat zij de gehele huur niet kan dragen. Heeft de tegenwoordi- Vraag: Hoe komt het dat tamme konijnen zo vaak brand in de oren hebben en wat is er aan te doen? Ik heb de raad gekregen de oren in te T.oa,. spuiten met slaolie of petroleum. Is dit eieren barsten controleren of de schurft weer optreedt, ge eigenaar het recht deze juist? Antwoord: Er zijn verscheidene soor ten van ooraandoeningen bij konijnen bekend. Deze kunnen over het algemeen het beste behandeld worden als Vraag: Heel dikwijls gebeurt het dat barsten, wanneer men ze kookt. dit te voorkomen? Antwoord: Hiertegen bestaan verschil lende middeltjes. Men kan bijvoorbeeld een handvol zout in het water gooien en olgens de eieren daarin koken. Ook de behandeling voorwaarde te stellen of heeft nieuwe eigenaar dit recht? Antwoord: De eigenaar heeft bij het aangaan van de huurovereenkomst niet bedongen, dat de huurster geen inwo ning mag nemen. Hij mag niet eenzijdig de huurovereenkomst veranderen. De mogelijkheid bestaat wel dat de eige Brieven, die niet i van naam en adres, kunnen niei In behandeling worden genomen. Geheimhouding Ls verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- moedelijk is het waswater iets te warm geweest. Er zal niets anders opzitten de deken opnieuw nat te maken er. schurft. Oorschurft is zeer besmettelijk komt het barsten minder als r laanden lang zonder voedsel en hebben daarin twee minuten laten koken. Een onderverhuur reden iu«r eJffredelHke nieuwe overeenkomst dan liidens h*t drogen voortdurend in wijziging door de rechter met als nampliik delijk wnrrtpn hptohnuwd. tenzii de SïaaJ sKs&srfflirsïiSSlRi geweldig'e levenskracht. Hebt u de ander middel Ts~"dë "eieren vóór het Tên heeft gegeven het verfbad liggen en dus met zo weinig rta ppnmaal In Hp «tal Han mnpt. 7.i1 Irnlfcn mot mKoto- innn-ii. s niet aanraden. Wilt u vuoraoen nei iiujv inuei gueu wuiuen Vraag: De hulseigenaar wil aan uc j i -- - - - L ontsmet. Het strooisel wordt verbrand huurster, die reeds jaren enkele kamers deken. Is daaraan nog wat te doen. Kan behandeling te geven. mogelijk vouwen. In de huishouding il Vraag: Een grote tweepereoonsdeken dit moeilijk uitvoerbaar, want een bad- de breedte kuip is veel te smal. Het beste Is de goede verfinrichting in vervolgens wordt het hok uitgeboend met kokend sodawater. Vooral tralies, ruiven en voerbakken moet u goed boenen. Is het hok weer droog, dan moet u zo mogelijk met de steekvlam had onderverhuurd, nu verbieden de kamers weer te verhuren, nu het inwonend echtpaar de woning gaat verlaten. Er is geen schriftelijke huur- gebleven en uitsluitend de breedte is Antwoord: Dat de lengte gelijk is baar is7 van een loodgieter langs de naden gaan. enkele kamers i leren, welke handelingen moeten worden verricht, opdat ernstig letsel geen fatale gevolgen voor het slachtoffer heeft. De praktijk heeft uitgewezen, dat door de hulp, die in de eerste minuten na een ongeval kan worden verleend, 20 procent van de levens kan worden gered. Welis waar dient de hulpverlening aan onge valsslachtoffers zoveel mogelijk overgela ten te worden aan deskundigen, maar toch kunnen door volslagen leken ook handelingen worden verricht die geen uitstel gedogen. E.H.B.O. Het volgen .van een E.H.B.O.-opleiding is gewenst, maar niet altijd mogelijk. Het Oranje Kruis gaat nu de weggebrui kers voorlichten over wat wel en niet kan, mag en moet worden gedaan m afwachting van de komst van deskundi gen. Deze voorlichting is niet bepaald voor een groep, maar het Oranje Kruis heeft in eerste instantie gedacht aan hen, die beroepshalve veelvuldig aan het ver keer deelnemen. avond komt de rijkspolitie de verkeers technische kant belichten. Do overige drie avonden zullen arts-docenten de hulpverlening uit de doeken doen, ter wijl tevens oefeningen worden gedaan zoals mond-op-mond-beademing. Na af loop van de cursus krijgen de chauffeurs een boekje op hun naam mee, dat dient als geheugensteuntje voor hetgeen zij leerden, en als bewijs van het volgen van de cursus. Voor het geven van de cursus staat het Oranje Kruis een legertje van 1100 arts docenten en 700 kader-instructeurs over het gehele land ter beschikking. De organisatoren van de actie verwachten op grond van informaties grote medewer king van dc diverse bedrijven. Waar schijnlijk zullen vele bedrijven de kosten hun rekening nemen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Zelhem (vac. P. Hakke* steegt; toez.): J. H. J. Hoffman te Krui- ningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Munnikezijl en te Terzooi, D. D. Soepboer, kand. te Nes (Westdon- geradeelt: te Sleen, J. Jellema. kand. te Scharnegoutum; te Oost- en West-Sou burg (vac. P. A. Bohlmeijer). G. J. van der Burgh te Lpxmond-Ameide. Aangenomen naar Schagen. H- Leene. H. Th. van Reenen te 's-Graveland. kand. te Amsterdam; naar Londen, drs. CHR GEREF. KERKEN Beroepen te Katwijk aan Zee. J. Brons te Bunschoten. Conferentie van prot. jongeren ZEIST Protestantse jongeren uit zes politieke partijen: ARP, CHU, PSP, GPV, VVD en PvdA, zullen vrijdag 12 en zaterdag 13 maart bijeenkomen op het conferentie-oord „Woudschoten" in Zeist. Dc jongerenorganisaties ARJOS cn FCHJC organiseren voor de tweede keer een conferentie, dit keer mef als thema „Partijvorming ln Nederland'*. Gebleken is. dat contact tussen protes tantse jongeren uit diverse politieke groe peringen zijn waarde heeft. Inleidingen zullen worden gehouden door Fedde Schurer (PvdA) uit Heerenveen en dr. ir. G. A. Kluytenberg (CHU) uit Eindhoven. De conferentie begint vrijdagavond om acht uur en wordt zaterdagmiddag om ongeveer twee uur gesloten. Bestuur van SSR Het bestuur van S.S.R. is voor het jaar 19651966 ais volgt samengesteld: G. Wissink, praeses: W. J. Kolkert, ab- actis I: J. van de Kooij, quaestor; Mej. C. Homburg, ab-actis II a; Mej. J. van der Meulen, assestrix; E. van der Molen, assessor; R. de Jong. assessor; J. Jeltema, assessor; A. L. Meyer, assessor; E. Mink. Boekenhoek My dear Mr. Churchill, door Walter Graebner. Uitgave A. W. Br una Zoon, Utrecht. In dit Zwarte Beertje vertelt de publicist allerlei huiselijks uit het leven van Churchill. Een tamelijk toevallige ontmoeting leidde voor de schrijver tot een veelvuldig contact. Dat stelde hem in staat ons deelgenoot te maken van klei ne details die bij het beeld dat we ons van de grote staatsman vormen van betekenis kunnen zijn. (183 blz. 1,75).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2