Grote afstand Peking - Moskou Officier voert verzachtende omstandigheden aan Verontrust over „Europese Unie" Belangrijk boek van dr. Mehnert droo9_ haar ffiMTH. Kosygi lln waarschuwt Bonn voor bezit kernwapens Bewoners onder puin bedolven Vandaag uitspraak proces -Raja Te veel hiaten in de bewijsvoering 7ü een fonte \ij Kunstgebitten 5 DINSDAG 2 MAART 1963 Herstel communistische eenheid (Van een onzer redacteuren) IN MOSKOU zgn vertegen woordigers van communistische partijen uit een groot aantal landen bgeen. Onderwerp van gesprek is het herstel van de eenheid in de communistische wereld. Er zgn ook open plaat sen, zoals die van rood China en enkele andere landen, waar van de communistische leiders sympathiseren met het regime in Peking. Die open plaatsen zyn veelzeggend. Zg herinneren de conferentiegangers voortdu rend aan het conflict, dat hen van de anderen gescheiden houdt. En bg het nemen van beslissingen, zo zij daar al aan toekomen zullen die lege zetels „een hartig woordje mee spreken". De thans aan de gang zijnde confe rentie is heel wat anders dan wat er aanvankelijk van werd verwacht. Men zal zich herinneren dat Nikita Chroesjtsjef, toen hij nog premier was, al een bijeenkomst had georga niseerd, die ook het herstel van d€ eenheid in het communistische kamp ten doel had. Chroesjtsjef wilde die echter bereiken door het uitstoten van rood China uit de wereldbewe ging. Dit strevwn heeft mede tot zijn politieke ondergang geleid. Op 15 oktober werd hij letterlijk en figuur lijk aan de kant gezet. De conferentie werd verdaagd en langzaam maar zeker werd het duidelijk, dat er van uitstoting van de Chinezen geen spra ke meer kon zijn. De jongste gebeur tenissen In Vietnam en met name de vergeldingsaanvallen van de Ver. Sta ten op Noord-Vietnam hebben de positie van de Sowjetunie tegenover communistisch China opnieuw zwakt. dit gebied is het onlangs verschenen boek „Peking en Moskou" van prof. dr. Klaus Mehnert, doctor in de filosofie, hoogleraar in de politieke wetenschappen, redacteur van het weekblad „Christ und Welt", hoofdre dacteur van het tijdschrift „Osteuro- pa", auteur van „Asien, Moskau und wir" en „Der Sowjetmensch". Hij bezocht tussen 1929 en 1960 acht maal het Chinese vasteland en dertien maal de Sowjetunie. De totale tijdsduur van zijn regelmatige bezoeken aan beide landen bedroeg ruim tien jaar. Conclusies In het eerste deel van zijn omvangrijke boek tracht prof. Mehnert een antwoord te vinden op de vraag, welke conclusies f etrokken kunnen worden uit de verge- ijking van de Chinezen met de Russen, voor de huidige en toekomstige verhou ding tussen de twee volken en wereld machten. Belangrijk is zijn onderzoek naar het weerstandsvermogen of de zwakte van het Chinese of het Russische volk tegenover het communisme, giste ren, vandaag en morgen. Hij betwijfelt of het juist is, dat het Chinese (respec tievelijk Russische) communisme de logi sche bekroning betekent van de Chinese (respectievelijk Russische) geschiedenis. De stelling van het communisme, dat het de voortzetting is (of zelfs het culmina tiepunt) van de geschiedenis van deze twee volken, werd niet alleen door Stalin, Chroesjtsjef en Mao Tse-toeng verdedigd, maar ook zij het met a^oor westerse Gecompliceerd Prof. Mehnert is het echter ook niet eens met de stelling, dat het communis me in absolute tegenstelling staat tot het wezen van China en Rusland. De Chinese en Russische tegenstanders van het com munisme zijn het eens met hen. die als kooplieden of zendelingen het Oude China <of Rusland) leerden kennen en die van mening waren dat deze volken het communistische regime alleen maar onder uitoefening van een ware terreur verdragen en met ongeduld wachten op Een gids Veranderingen zullen er dus voorlo pig niet op til zijn. Een breuk zal er zeker niet komen. Enige toenadering lijkt niet uitgesloten, zolang de span ningen in Zuidoost-Azië voortduren. En het zal in de nabije toekomst dan ook bijzonder interessant zijn, de ontwikkelingen in China zelf te vol gen, temeer waar dit land bezig is zich in de rij der kernmogendheden te scharen. Een betrouwbare gids op Zij i van beide stellingen zijn mening veel gecompliceerder veel interessanter en zou nog voor vele mogelijkheden openstaan. Hij zegt dat het nog niet mogelijk is, een betrouwba re beschrijving te geven van de Chinese „Sowjetmens". Dat zal misschien vijftien of twintig jaarpas mogelijk zijn. Europees Met nadruk stelt prof, Mehnert dat de opvatting als zouden de Russen Aziaten zijn, zeer verouderd is. Reeds ten tijde van Napoleon bestond de bon-mot: „Wanneer men maar even aan een Rus krabt, komt er een Tartaar tevoorschijn. Nog in onze dagen werd er gesproken van het Aziatische bolsjewisme. Zijn overwinning op de Russen werd toege schreven aan het Aziatische bloed. Azia tisch kan volgens prof. Mehnert 3lechts een term geweest zijn voor het gevoel van vreemdheid bij hen, die in contact kwamen met Rusland. Men moet er zo zegt hij geleefd hebben om te weten, waar de grens tussen Europa en Azië ligt. Het binnendringen van de Russen in de Europese geschiedenis is dan ook niet het penetreren van Azië in Europa. Veeleer hebben de Russen de grenzen wassen L'Oréal de Paris Deur naar Duitse hereniging zal worden gesloten LEIPZIG Premier Kosygin van Rusland heeft gisteren op een diner in het stadhuis van Leipzig een rede uitgesproken, waarin hij de pogingen van de „militaristen te Bonn", kernwapens te verkrij gen, heeft afgekeurd. Wanneer dat plan zou slagen, zou dat ernstige gevolgen hebben voor het behoud van de wereldvrede en de veilig heid van Europa, aldus Kosygin en hij voegde er nog aan toe, dat de deur naar hereniging van beide Duitse staten er in feite door zou worden gesloten. Hij verklaarde, dat de Westduitse leiders geen concessies van de Sow jetunie mogen verwachten wanneer de wraakzuchtigen daar voordeel van zouden hebben. De landen van het Warschau-pact zullen alle nodige vei ligheidsmaatregelen nemen voor het geval West-Duitsland betrokken zou raken bij de voorgestelde Atlantische kernstrijdmacht. Gevaarlijk De toestand in Zuidoost-Azië noemde de Russische premier zeer gevaarlijk. De Amerikaanse imperialisten zijn de weg van gevaarlijke provocaties opgegaan, die het gehele socialistische kamp raken. De regering van de Sowjetunie, aldus Kosy gin, heeft de Ameri) aanse regering on dubbelzinnig laten weten, dat zij een gro te fout begaat wanneer zij denkt dat agressie tegen een socialistische staat on gestraft kan blijven. Hij zei ook nog dat de leiders va; Sowjetunie twee maanden geleden brief aan president Johnson hebben gestuurd inzake diens bezoek aan Rus land. Deze brief is nog steeds niet beantwoord zei hij, in antwoord op een vraag of de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam een beletsel vormden voor dit bezoek. Het bezoek van Kosygin aan Leipzig is onverwacht bekort met een dag, zc wordt uit betrouwbare bron vernomen Hij is gisternacht laat uit de jaarbeurstad naar Oost-Berlijn vertrokken. Oorspron kelijk zou hij vandaag naar Moskou terugkeren. Een reden voor de bekorting van het bezoek is niet opgegeven, maar naar verluidt verkeert de Russische premier in tijdnood. Gisteren bevestigde hij nog tegenover verslaggevers zijn voornemen voor een bezoek aan Londen. Zondagavond had hij op een Oostduitse receptie een uitlating gedaan, die de mogelijkheid van dit bezoek open scheen van Europa verlegd tot aan de Stille Oceaan en de steppen van Centraal- Bijzonder interessant zijn de waarne mingen van Mehnert betreffende het Chinese volk. Typerend is een citaat als dit: „In het Westen vragen de me wanneer zij in een conflict zijn gewik keld, wat beide partijen willen en wie er gelijk heeft, In China stelt men echter de vraag, wie er vermoedelijk zal winnen er gedaan moet worden om in gunstig mogelijke verhouding tot rwinnaar te komen. Het was een Chinees die vaststelde: „Wanneer een Chinees opportunistisch handelt om aan de eisen van een bepaalde situatie te voldoen, behoeft hij zich tegenover zijn eigen geweten niet te verontschuldigen". Zijn blik is naar buiten en niet naar binnen gekeerd. Hij zoekt de norm van zijn handelen niet mi zijn geweten, maar in de vermoedelijke uitwerking er van op zijn omgeving. Vandaar ook, dat de lending een naar verhouding zeer gering ucces in China heeft gehad. Fascinerend Het zou bijzonder interessant zijn, nog neer gedachten aan het boek van prof. Mehnert te ontlenen. Daarvoor is de inhoud echter te omvangrijk en de toegemeten ruimte te beperkt. Men zal er goed aan doen, dit werk aan te schaffen om zich aan de hand van de schrijver te laten inwijden in de geheimen van H - i fascineren- Peking en Moskou door prof. dr. Klaus Mehnert, Uitgave T. Wever, Fra- neker. (528 blz.; prijs ƒ24.50). Brief van 38 aan mr. Luns Gasexplosie in flatgebouw MONTREAL In de voorstad La salle heeft zich gisterochtend in een woonblok van drie verdiepingen een enorme ontploffing voorgedaan. Uit het puin zijn tot nu toe 24 lijken gehaald. Vijftig mensen zijn in zie kenhuizen opgenomen en ongeveer vüf worden nog vermist. In de wijk La Salle van de Ca nadese stad Montreal verteerde het vuur een groot woongebouw. Volgens de laatste berichten von den tenminste 24 mensen daarbij de dood. Het blok werd volkomen verwoest. De kracht van de explosie was zo hevig, dat een huis op honderd meter afstand zwaar werd beschadigd. Men vermoedt dat er een gasbuis heeft gelekt. Een aangrenzend pand raakte in brand. Honderd brandweerlieden be streden het vuur. Honderden militai ren en leden van de dienst bescher ming bevolking helpen bij het red dingswerk. Atlantische samenwerking in gevaar (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De regering mag zich niet onder het etiket van een Europese unie laten meeslepen in een koers, die aan de Europese eenwording en de samenhang van de Atlantische wereld schade kan toebrengen. Bedreigd Hierop hebben 38 vooraanstaande Nederlanders, onder wie de oud-pre miers dr. W. Drees en dr. J. E. de Quay in een open brief aan minister Luns aangedrongen. In deze maanden gaat het om een belangrijke en wellicht definitieve keuze, aldus de onderteke naars. die zeggen met deze brief „ir zuiver persoonlijke capaciteit" tt handelen. Zij zijn van mening, dat de doelstellingen van het Nederlandse buitenlandse beleid in gevaar zijn. Het Atlantische bondgenootschap wordt ondermijnd en bedreigd als gevolg van de richting, waarin Europa van de Zes zich ontwikkelt. Frankrijk buitenlands politiek gebied te organi seren en wijzen de instelling af van een politieke unie van de zes op basis van een verdrag. Zulks alleen reeds omdat over de fundamentele doelstel lingen van het buitenlandse beleid tussen de Zes geen overeenstemming bestaat. Dit is met name het geval met betrekking tot de Ver. Staten. Om dezelfde reden hebben zrij ernsti ge bedenkingen tegen geïnstitutionali seerd overleg tussen de Zes over deze materie. Zij dringen er op aan, dat in een zo vroeg mogelijke deelneming daaraan van Engeland wordt ver langd. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ^ENEN Het zal van het inzicht en de wgsheid van president dr. Strobl afhangen, of de Nederlandse jodenvervolger dr. Erich Raja vandaag zal worden vrijgesproken, of niet. In ieder ge val is het zo dat verdediger dr. Boeck in een tweeëneenhalf uur durend pleidooi veel twijfel onder de juryleden heeft gezaaid. Met een donderende stem en met een spreektechniek, die hem onder de nazi's de officiële functie van „Gauredner" bezorgde voor het houden van propaganda-speeches a la Goebbels viel hij het bewijsmateriaal, de dagvaarding en de wetenschappelijke mede werker van het rgksinstituut voor oorlogsdocumentatie, de heer B. A. Sijes, aan. Zijn woorden waren direct tot de gezworenen ge richt, die hij voorhield dat zg naar eer en geweten en volgens de rechtsopvattingen, welke in een democratie worden gehuldigd, moesten denken en oordelen. bij het pleidooi van zijn verdediger 1938 bij de Jodenvervolgingen betrokken is geweest, niet eerder met „vriend Eichmann" had gebroken. Was het zijn antisemitische inslag, of zijn belangstel- - ling voor geld (Joodse vermogens)? De Schande eigenlijke schuldigen van de m moord, die, cynisch genoeg, op mondeling bevel van Hitier berust, zaten, als Eichmann en Raja, achter hun bu- larom sadistische, doch primitie- a, wier handen met Jodenbloed bezoedeld zijn, wel vonnissen, maar „Schreibtischmörder", die hun hersens voor hetzelfde doel ingezet hebben, niet? Vanmorgen zouden de juryleden in besloten vergadering bijeenkomen om een „Rechtsverlehrung" van dr. Strobl aan te horen. Daarna zouden ze gaan beraadslagen over de vraag, of Raja schuldig of onschuldig is, waarbij successievelijk drie vragen beantwoord dienen te worden (uit lokking van moord, opzet of nala tigheid, de dood van anderen ten gevolge hebbend, afgeleide mede plichtigheid aan moord). De presi dent verwachtte gisteren dat het vonnis vanmiddag zou kunnen val len. De officier van justitie, dr. Kovacs, verklaarde na afloop van zijn requisi toir tegenover de pers dat de straf- verminderingsgronden. die hij tot ve ler verbazing had aangevoerd, tot het meer psychologische dan juridische spel met de juryleden behoorden. Let terlijk verklaarde hij: Hiaten ,,Ik moest dit doen. Ik had het m< eigen borst gestoken, als ik geen verzach tende omstandigheden had aangevoerd en er niet op gewezen had dat er andere mogelijkheden waren dan levenslange zware kerkerstraf. Vergeet niet dat we thans twintig jaar na de oorlog leven. In geen land ter wereld, ook het uwe niet, worden oorlogsmisdadigers op de zelfde wijze beoordeeld en geoordeeld als in 1945. Ik kan er nog wel bij vertellen dat geen jurist in Oostenrijk in een proces heeft geloofd, omdat het bewijsmateriaal helaas vol hiaten zit. Bovendien zal in aanmerking moeten worden genomen dat dr. Harster, die hoofd van de SD Nederland was, slechts enkele jaren de oorlog tot een gevangenisstraf van twaalf Jaar veroordeeld werd. Had ik het oeren van strafverminderingsgron- aan de verdediger overgelaten, dan had ik het eerste punt uit de dagvaar ding: uitlokking van moord, zonder meer verloren." Overplaatsing Wat waren dan wel de verzachtende omstandigheden, die dr. Kovacs aanvoer de? In de eerste plaats het feit, dat Raja volgens zijn zeggen altijd naar het front had gewild en er pas in 1943 in slaagde naar een SS-divisie in Rusland te worden overgeplaatst (het motief, dat hij zich aan het bloedige hoofdstuk van de jodenvervolging onttrok vanwege de na derende ondergang van het Derde Rijk, werd niet naar voren gebracht). In de tweede plaats de omstandigheid dat verdachte zich vrijwillig in Wenen had aangegeven, toen hij in opspraak kwam (pas in de replieken werd even gerept van de vlucht van Raja uit Milaan, zijn vergeefse poging om onder te duiken en zijn angst om aan Nederland te worden uitgeleverd). Op geen van de tien zittingsdagen van het voor het Weense Landesge- richt gevoerde proces heeft Raja ook maar iets van berouw, of spijt ge toond. Met geen passage heeft hij de slachtoffers, die hij maakte, herdacht, terwijl het woord „nabestaanden" niet over zijn lippen is gekomen. Ook gisteren, toen hij in de gelegenheid werd gesteld voor 't laatst in zijn proces te spreken, volhardde hij in zijn koele houding tegenover de Jo den, die hij, eerst onder Eichmann en daarna als „specialist" van het moor denaarsbureau 4 B 4. als nummers placht te behandelen. Hij sloot zich Ook al zou vandaag blijken dat de jury het bewijsmateriaal tegen Raja niet zwaar genoeg vindt om het schuldig over hem uit te spreken, blijft het een vraag, of hij inderdaad in vrijheid wordt gesteld. In zijn replieken, die overigens niet de tendens van een aanval op het eerder handige dan waterdichte pleidooi van dr. Boeck hadden, kondigde de officier van justitie aan dat het een „schande zou zijn als verdachte de zaal 'rij mens zpu kunnen verlaten" Dit op het voornemen van een nieuw arrestatiebevel kunen duiden. Dr. Ko- bezit namelijk het recht in hoger beroep te gaan. In zo'n geval wordt de jury uitgeschakeld, m.a.w.: een nieuwe behandeling van deze zaak geschiedt zonder gezworenen. Hoewel dr. Boeck zowel als dr. Kovacs doodse stilte werden aangehoord de 59-jarige Raja, die er steeds vermoeider is- gaan uitzien, was duidelijk gespannen kon toch van twee kleine incidenten worden gesproken. Toen de verdediger aanvoerde dat verdachte niets van het lot der Joden had kunnen weten en pas na de oorlog vernam wat er met „die arme mensen" was gebeurd, werd cr op de publieke tribune luid geroepen. Even later verlieten twee mannen ex- concentratiekampgevangenen de zaal. Een andere man bezorgde dr. Boeck een onderdrukt applaus, toen deze met zijn lange pleidooi klaar kwam. I In een ziekenhuis te Pontiac in de Ameri- kaanso staat Michigan heeft men een nieuwe manier voor de behande ling van aan alcohol ver slaafde mensen. In een kuur van vijf dagen krijgt de patiënt glazen wijn, whisky en bier te drinken. Na elk glas wordt hem een elektri sche schok toegediend via metalen plaatjes, die aan zijn hoofd zijn be vestigd. Men hoopt de patiënt zover te krijgen dat hij het drinken van alcohol gaat associëren met de schok en in het vervolg de drank laat staan. Als het niet zo best gaat met de pogingen het roken te staken kunnen inwoners van Hartford (Connecticut, VS) een speciaal telefoonnummer draaien. Zij horen dan een bemoedigende bood schap, waarin wordt ge wezen op de nadelige gevolgen van het roken op de gezondheid. De Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines, de enige maatschappij die tot dus ver op vluchten over de Atlantische Oceaan tot filmvoorstellingen voor de passagiers is overge gaan, heeft toegezegd, daar een einde aan te zullen maken. Dit „gentleman's agreement" werd zaterdag jl. geslo ten op een bijeenkomst in Parijs van directeuren van zeventien lucht vaartmaatschappijen. De andere maatschappijen voelden niets voor het op I In Engeland is grootscheepse campagne ter verkrijging van gel den voor een „Winston Churchill gedenkstich- ling". Deze zal tot doel hebben het in staat stel len van studenten uit het Britse gemenebest er Amerika hun studies in andere landen voort zetten. Initiatiefnemer is lord Alexander van Tu nesië, een generaal uit de Tweede Wereldoorlog. Nederland In zijn requisitoir legde dr. Kovacs er de nadruk op dat het niet om wraak, of verzoening ging. In bredere zin was het eigenlijk een Nederlands proces. Verdachte stond terecht voor misdaden in Den Haag en Amsterdam begaan. De officier legde er de na druk op dat Oostenrijk na lange jaren van dwalingen eindelijk „ons vader land" was geworden, eindelijk een land voor „onszelf". Nederland schetste hij als een land dat zich door de eeuwen heen geken merkt had door zijn strijd tegen onderdrukking, tirannie en dictatuur. Het was een bolwerk van de vrijheid, waarin de Joden geen plaats als Jodep innamen, maar als Nederlan ders van Joodsen bloede. Vandaar dat de belangstelling van de Nederlandse pers voor dit proces overweldigend was. Vandaar dat en dit strekte tot grote eer van Nederland in februa ri 1941 een algemene staking tegen de Duitse bezetting kon uitbreken, omdat toen een eerste begin werd gemaakt met de deportatie van meer dan honderdduizend landgenoten, van wie er slechts enkelen na de oorlog zijn teruggekeerd. een overzicht te hebben gegeven de Jodenpolitiek van het Derde Rijk van terreur tot massavernietiging parafraseerde hij Churchills woorden door te zeggen dat het „zo weinigen in zo korte tijd is gelukt zo veel mensen om te brengen". Het Reichssicherheitshaupt- amt in Berlijn, met name Eichmanns bureau 4 B 4. waarvan Raja deel uitmaakte, slaagde er in enkele jaren in zes miljoen Joden op wrede wijze te verdelgen: 4 miljoen in de gaskamers, 2 ,.{M-•moord. Kinderen Dr. Kovacs haalde met ontzetting en zichtbare ontroering de moord op 4.000 ouderloze Joodse kinderen van twee tot negen jaar aan, die uit Drancy naar Auschwitz transporteerd. Onder de gemeenste bedreigingen van SS-bewakers had den ze zich voor de gaskamers moeten ontkleden de oudsten hielpen de jongsten hand in hand naar binnen wandel den om de dood te vinden. „Ik spreek nu niet alleen als officier' si hij, „maar ook als mens en vader. Ook al is het meer dan twintig jaar geleden, in de naam van God klaag ik mensen aan, die zich aan deze gruwelijke wreedheden hebben schuldig gemaakt". Uit de stukken kon duidelijk worden bewezen dat Raja zich mede voor de verdelging van zogenaamde buitenlandse Joden had beijverd. Dat hij nooit hebben geweten dat het om hun ve: tiging ging, was in zijn positie moeilijk miljoen door uithongering Zelfstandig Met de voortvarendheid van een SD-er had verdachte in het Nederlandse vernie tigingsapparaat gewerkt. Niet als onbelangrijk schakeltje, maar als man, die zelfstandig beslissingen kon nemen. Dat bewees hij dan ook door telexbericht naar Parijs te sturen, wa hij zijn „geen bezwaar" te kennen gaf tegen de deportatie van 83. in het kamp Drancy verblijvende, Nederlandse Joden. De vraag Raja. die sinds De ondertekenaars zijn: Prof. dr. A. H. M. Albregts, Den Haag; jhr. dr. Fr. A. M. Alting von Geusau, Enschot; S. J. van den Bergh, Wassenaar; prof. dr. P. P. van Berkum, Tilburg; drs. E. H. van der Beugel, Den Haag; mr. P. M. H. van Boven, Breda; jhr. mr. M. L. de Brauw, Wassenaar; mr. D. A. Delprat, Amsterdam; mr. dr. J. Donner, Den Haag: dr. W. Drees, Den Haag; mr. C. L. W. Fock, Groningen: prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, Den Haag: jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein. Vreeswijk (Oudegein): prof. dr. P. Geyl, Utrecht; drs. G. J. H. de Graaff Amsterdam; dr. C. F. Karsten, Rotterdam; dr. L. de Jong. Amsterdam; H J. de Koster. Wassenaar; prof. dr. J Kymmell. Den Haag; C. J. van Mastrigt, Zeist; mr. W. Baron Michiels van Kessenich, Maas tricht; J. A. Middelhuis, Utrecht; mr. J. J. Oyevaar, Leidschendam; dr: L. J. Pieters, Rhoon (Z.-H.); prof. mr. C. H. F. Polak, Leiden; C. van de Poll, Sche- veningen; drs. J. W de Pous. Den Haag; prof. dr. J. E. de Quav Beers (NBr.); dr. P. Rijkens, Den Haag; ir. K. Scholtens, Den Haag; ir. C. Staf, Arnhem; mr. M. P. L. Steenberghe, Hilvarenbeek; prof. dr. J. Tinbergen, Den Haag; jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Wassenaar; drs. B. J. Udink, Rotterdam; mr. G. E. Walsum, Rotterdam; H. H. Wem- I. Den Haag; prof. dr. J. Zijlstra, Den Haag. Anti-reclame voor sigarettenroken (Van onze radio- en tv-redactie) LONDEN Kort geleden heeft de Britse overheid verboden, nog langer reclame voor sigaretten op te nemen In de commerciële televisieprogram ma's. Dat was wel een kleine strop voor de IT A en haar dochteronderne mingen, want in 1964 was er zo'n slordige 58 miljoen gulden alléén voor deze rokertjes uitgegeven aan tv-re- clame. Maar de zendmaatschappijen heb ben zich spoedig aangepast en verto nen nu filmpjes waarin de gevaren van sigarettenroken worden aange toond. De reclameminuten zijn wel weer gevuld door andere adverteerders....... te Hij de Onschuldig Verdediger dr. Boeck gaf in zijn pleidooi de (ongetwijfeld bestaande) hia ten in het bewijsmateriaal aan. Hij onderwees de jury alsof hij de president van de rechtbank was. De gezworenen moesten zich afvragen, of zijn cliënt het tenlastegelegde op z'n geweten had, of de dood van 82, in 1942 uit Frankrijk gedeporteerde, Nederlandse Joden het gevolg was van het geïncrimineerde telexbericht en of er van opzet tot doden sprake was. Uiteraard toonde hij op eigen wijze aan dat Raja totaal onschul dig was. De getuige-deskundige Sijes, „die als •n openbare aanklager is opgetreden", wreef hij partijdigheid en gebrek aan objectiviteit aan. Omdat hij het belastend materiaal had aangedragen de Oosten rijkse justitie had hier dankbaar gebruik gemaakt kon hij ook nog niet eens keer als deskundige gehoord worden. Kennis Dr. Boeck vroeg de gezworenen zich jaren van de oorlog te verplaatsen. Ze moesten de kennis van zijn cliënt afwe gen tegen de kennis, welke ze zelf van de vernietiging der Jöden droegen. Pas ia de oorlog zou gebleken zijn welke .verschrikkelijke dringen" er in de .-ernietigingskampen waren gebeurd. Tenslotte viel de verdediger het Oos tenrijks wetsartikel aan (opzet, of nala tigheid, de dood van anderen ten gevolge hebbend), dat de officier in subsidiair verband had gebruikt om Raja schuldig te doen verklaren. Dit was onrecht. Verdachte had zijn daden onder de nazi- wetten gepleegd en daarin kwam het betreffende artikel niet voor. De namen Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne, antiseptische poeaer werkt als een beschermend kussen en houdt boven* dien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2/35, bij apotheken en drogisterijen. Staatsbegrafenis voor president Adolf Scharf WENEN De op zondag over leden Oostenrijkse president, Adolf Scharf, zal vrijdag een staatsbegrafenis krijgen, aldus is gisteren door de regering beslo ten. Het stoffelijke overschot werd gis teren van het ziekenhuis, waar hij aan de gevolgen van een leveraan doening is gestorven, naar het Hof- burgerpaleL overgebracht. Tot mor gen zal de overleden president opge baard liggen in het gebouw waar hij werkte en daarna zal de kist worden geplaatst in de zuilengalerij van het parlementsgebouw. Het kabinet, in bijzondere zitting bijeen, heeft een rouwperiode tot de dag van de ter aarde bestelling afge kondigd. De Eerste en Tweede Kamer te Den Haag hebben inmiddels telegrammen van rouwbeklag gezonden naar de voorzitter van de Oostenrijkse Bun- desrat. Zoals reeds gemeld werd het overleden Oostenrijkse staatshoofd gistermiddag in de Tweede Kamer herdacht. Vandaag en morgen zal in de Oostenrijkse ambassade aan de Koninginnegracht in de residentie een condoleantie-register ter tekening lig gen. Japanse christenen tegen nationale feestdag TOKIO De nationale christelijke raad van Japan heeft bij minister-presi dent Eisakoe Sato protest aangetekend tegen het plan, om de elfde februari te proclameren tot nationale feestdag. Op deze dag zou in het jaar 660 voor Christi* de Japanse staat zijn gesticht. De raad vreest, dat de geloofsvrijheid in gevaar ,nf.n komen, doordat het glan de

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5