VLEET Drie jubilarissen te Lisse koninklijk onderscheiden VISSERUNIEUWS BIJ DE Jubilaris Van Delft in Katwijk gehuldigd „Uitvinding" in RIJNSBURG Oude kinderwagen maakt tulpentrekken tot n feest Leiderdorps raad vond lening van 8 miljoen wei aan hoge kant Sassenlieimse muzikanten Excelsior gaf concert en zag toneelklucht NIEÜWE LEIDSE COURANT DINSDAG 2 M AART 1965 IJMUIDEN De visserij op 59 en 60 NB, die in het eind van de vorige week zeer schrale resultaten opleverde, is maandagmorgen heter gewor den. Op 59 NB gingen aardige trekken makreel en haring uit, op 60 NB verscheen de koolvis weer. Vrijdag werd er door de meeste vaartuigen bijna niets gevangen. Alleen de VL 112 Bets en Gerda, die op 59 NB achter de makreel aanzat kwam verrassend voor de dag. Men ving wel iswaar geen enkel makreeltje, maar met de 900 kisten haring was men dik tevreden. Met een totaal van 1150 kisten is de treiler aan de thuisreis be gonnen. Men hoopt aan de IJmuider woensdagmarkt te kunnen lossen. ting, 50 gul" en kabeljauw, 900 kool- vis, 400 haring, 1750 makreel, 300 schol en 1600 kilo tong en tarbot. Slecht ingezet Aan de IJmuider Rijksvisafslag is het jaar slecht ingezet. In januari be droeg de aanvoer 5.394.067 kilo, tegen 5.914.972 kilo in dezelfde maand van 1964. De opbrengst daalde van ƒ4.579.666.— tot f 4.217.434.— Hierbij moet men bedenken dat de cijfers voor januari 1964 weer lager waren dan die in de overeenkomstige maand van 1963. Langzaam maar zeker gaat IJmuiden als grootste aanvoerhaven aan betekenis inboeten. In de verslagmaand werd 1.324.53^ Aan de IJmuider woensdagmarkt lagen honderd vaartuigen. Zij zorg den voor een aanvoer van 13.020 kis ten vis, waarvan 620 kisten schelvis, 290 radio. 780 wijting, 640 gul en ka beljauw, 250 koolvis, 1600 haring, 1580 makreel, 1100 roodbaars, 4850 schol, 75 tarbot, 835 diversen, 4680 stuks stijve kabeljauw en 20.000 kilo tong. Verschillende schepen losten na, zo dat er tot laat in de middag moest worden gewerkt. Bij de lossing van de IJM 24 Utrecht, die 1900 kisten uit de IJslandse wateren aanvoerde, deed zich een incident voor. Eén van de drie ploegen havenarbeiders was het niet eens met de indeling en weigerde het werk te beginnen. Pas na een paar uur mopperen, ging men aan de slag. Het gevolg was. dat de Utrecht pas om een uur of elf leeg was. Dit betekende een strop voor verscheide ne kotters die aan de beurt waren. Zij moesten wachten tot de door de Utrecht in de markt gezette vis was aangevoerd. Vandaag aan de markt Vandaag losten in IJmuiden onder meer meer de IJM 99 Egmont met 1850, de VL 16 Voorloper met 1350, de VL 131 Petronella met 1350, de VL 14' Margaretha met 750. de IJM lf Maria Louisa met 28, de KW 136 Ura nia met 43. de KW 167 Michiel me; 25. de WR 45 met 67. de IJM 54 Swifi met 73. de IJM 67 Hans met 62, de KW 7 Arend met 48, de KW 172 met 68, de IJM 204 Verwachting met 52. de KW 87 Albatros met 370, de KW 194 met 36. de VL 153 Liesje en Rut- ger met 75 de KW 193 Vrouw Pruna met 111. de WR 33 met 107. de KW 205 Dirkje met 136. de KW 222 Maar ten Cornelis met 121, de WR 59 Alie met 109, de IJM 66 met 37, de KW 217 Cornelia met 140. de KW 24 Cor nelis met 78. de IJM 65 Frank met 30. de KW 33 Limanda met 33. de KW 195 Pieter Jacob met 50. de IJM 154 Protinus met 65. de KW 52 De Vrouw Anna met 65. de KW 38 Bertha met 28 kisten. In Scheveningen werden aangevoerd 130 kisten schelvis. 150 radio, 100 wij- Voor direkt gevraagd NETTE KELNER of SERVEERSTER en FLINK MEISJE Rijnsburger F. Tol werd in Hillegoni gehuldigd RIJNSBURG - In Treslong te Hille- gjm reikte kapitein J Vermeulen tijdens c-cn bijeenkomst van rijkspoliti --ambtena ren uit het district Leiden zaterdag een tevredenheidsbctuiging uit van de alge meen inspecteur van het korps rijks politie aan de reservewaehtmeester P Tol uit Rijnsburg. die onlangs een kind van de verdrinkingsdood redde Burgemeester B I' Kjomans was onder de aanwezigen i.W;| de burgervader als de heer Ver meulen spraken hur waardering uit voor het, doortastende optreden van de heer Tol: zij stelden hem tot een voorbeeld efluin Rijneburg 'RIJNSBURO Vanavond houdt de vereniging ..Proeftuir Rijnsburg en om streken" haar jaarvergadering in de tri bunezaal van ..Flora" Na net huishoude lijke gedeelte zijn et lezingen over anjer- stekken en proeven met tulpen door de heren K oe Groot van de Rijkstui.ibouw. jvoorlichun gsdienst en P van Dijk. chef van de Rijnsburgse proeftuin Aanvang «-uur Grote aanvoer aan de Rijnsburgse veiling RIJNSBURG. De aanvoer vai was- péen was in de algelopen week weer zeer groot. Van exportzijde was de vraag vol doende o.n dit grote kwantum op te van gen. De prijs was zelfs Iets beter dan vo- 'rige week. De Ai-sortering werd aanvankelijk be taald met prijzen tussen 29 en 32Vfe cent per kg, later oplopend tot 34 cent. Voor BI werd betaald tussen 29en 33 cent per kg, later 34 cent. De prijs voor de binnenlandse sortering varieerde van 12 tot 26 cent per '-g. Voor boerekool betaalden d kopers 15 tot 30 cent per kg. later 15 iOt 26 cent De notering voor slultkoolsoorten blijft laag. Zowel gele als rode kool gingen weg voor prijzen tussen 8 en 13 cent per kg Voor groene kool werd betaald tussen 24 en 48 cent per kg, later 15 tot 35 cent De afzet van uien blijft vlot verlopen met prijzen tussen 25 en 32 cent per kg Enkele partijtjes knolse.derij gingen weg "•voor 8 tot 14 cent per stuk kilo verse haring aangevoerd tegen 1.992.508 kilo in januari 1964 De op brengst daalde van f 649.432, 577.374.De makreelaanvoer steeg van 227.661 kilo tot 338 546 kilo. de opbrengst van 140.760,tot ƒ222.739 In de rondvissector had men over het algemeen geen reden tot klagen. Kool vis, kabeljauw en schelvis ware ruimere mate voorhanden dan ir nuari 1964 Ook de opbrengst steeg, de gemiddelde prijs per kilo ging echter achteruit. De wijting vormde een on gunstige uitzondering. Deze vissoort liet zich niet zo gemakkelijk vangen. Voor de logger- en kottervloot was het een sombere maand. De tongaan- voer daalde van 351.322 tot 135.135 kilo, de opbrengst van 1.821.060.- tot 997.398,Het is in jaren niet go beurd dat het maandtotaa! onder de miljoen gulden kwam. Daar ook de seholaanvoer daalde van 1.884.401 kilo tot 1.080.052 kilo en de opbrengs» van ƒ836.649,— tot ƒ812.963,— lieten de besommingen veel te wensen over Om het trieste beeld compleet te ma ken. werd er ook minder tarbot ge vangen. Ie kantine van de veiling kwa- gistermiddag zeer velen de heer J. D. van Delft, die een kwarteeuw geleden in dienst trad van de groen- tcveilingvereniging Katwijk en streken, gelukwensen. Onder hen wa ren het bestuur on het personeel de veilingvereniging, een groot tal tuinders, vertegenwoordigers kooplieden en afgevaardigden van scheidene verenigingsbesturen w van de heer Van Delft deel uit maakt. Voorzitter G. Parlevliet van veilinghcstuur sprak zijn dank uit voor alles wat de jubilaris vooi veiling heeft gedaan en bood een velop met inhoud aan. Voor het vei- lingpersoneel sprak de heer J Timmermans; de heer G. Vooijs Katwijk aan Zee voerde het woord als vertegenwoordiger van de plaat selijke Vereniging van Handelaren Groenten en Fruit, de heer .J. der Marei sprak namens de leden '•an de veilingvereniging en de heer J. Verhave uit Rijnsburg namens de Vereniging van Kooplieden. De laat ste bood een fraaie radio-grammo fooncombinatie aan. LISSE Op het kruispunt Kanaal- straat-Tulpenstraat-Beatrixstraat deed zich een aanrijding voor. De 72-jarige wielrijder Van R. uit Lisse reed op de Kanaalstraat en werd aangereden door de automobilist S. uit Heemstede, door dat deze aan de wielrijder, die op de Kaanalstraat voorrangswegi reed. geen voorrang verleende. De fietser werd door de auto gegrepen en tegen de grond ge smakt Hij liep een diepe vleeswond bo ven zijn oog op. Collecte in Leiderdorp LEIDERDORP Van 8 t.m. 13 maar houdt de Oranjevereniging Leiderdorp de üjstcollecte voor de kinderfeesten op Koninginnedag Als men weet dat er ca 1600 kinderen bij betrokken zijn, kan mer zich indenken dat er veel geld nodig is Voor enkele wijken kan men nog collec- tanten gebruiken (boven 14 jaar) Aan melding vóór 7 maart bij het secretariaat Hoogmadeseweg 13. tel 21103. Spreekbeurt Valkenburg VALKENBURG, Donderdagavond om acht uur hoopt de heer G. de Patei uit Haastrecht een spreekbeurt te ver vullen voor de hervormd-gereformcerde evangelisatie. GEMEENTE KATWIJK Het bureau van de dienst van OPENBARE WERKEN zal in de week van 16 maart worden verplaatst naar ZEEWEG 117 (v.m. kleuterhuis van de Leidse Buitenschool) Na de verhuizing zal het bureau voor het publiek uitsluitend zijn ge opend tussen 9 en 12 uur. jubilaris, die was vergt zijn echtgenote en kinderen, dankte voor de goede wensen ei geschenken, waaronder zich een groot aantal bloemstukken bevond. KATWIJK. Bij de Rijkspostspaar bank werd in februau in Katwijk Zee f 140.352,26 ingelegd en f 8b.553,44 uit betaald; in Katwijk aan den Rijn werd f50.481,39 ingelegd en f31 427.60 uitbe taald. Schoonzoons kunnen zaak kapot maken SASSENHEIM De Chr. Midden standsvereniging had maandagavond in het Jeugdhuis een ledenvergade ring. Voorzitter C. van Goeverden gaf het woord aan de heer A. S. Jansen te Rhencn van de voorlichtingscom missie uit het lcvensvcrzekcringsbe- drijf. Deze sprak over het onderwerp Zelfstandigheid schept verantwoorde lijkheid". Hjj vertelde, dat er in ons 'and 60 levensverzekeringsmaatschap pijen zijn die elkaar beconcurreren Zij hebben 25 .miLjoen levensverzeke ringen afgesloten, dat is van jong tot oud 2 polissen per persoon. De zakenman, al heeft hij nog zo'n klein bedrijf, heeft een grote vrijheid en zelfstandigheid. Dit houdt echter ook een grote zorg in. Iemand m loon dienst heeft maar één zorg, nl. zijn gezin. De zakenman heeft naast zijn gezin ook zij>n bedrijf. Spreker noemde het een gebiedende eis de zaak bijtijds aan jongere krach ten over te dragen, waarbij een goede regeling onontbeerlijk is. De medezeg genschap van een zoon dient goed ge regeld te zijn; een contract opstellen is absoluut noodzakelijk. Als men deze zaken niet of "iet goed regelt, moet men begrijpen, dat degenen, die kwaad willen, de wet aan hun kant hebben. Hij wees in dit verband op de schoonzoons die al zo vele zaken kapot hebben gemaakt. Met een notariële akte staat men sterk, een testament alleen is niet voldoende. .Junioren van Effect "54 verloren van Sparkler ZOETERWOUDE De junioren vai t t v. Effect '54" moesten zaterdag voor de eerste maal in het seizoen de eer aan hun tegenstanders laten, beide seniorenteams wisten daarente- :n de winst binnen te halen. Senioren 1 won met 73 van Spark Ier in Roelofarendsveen. Voor de Zoe- terwoudse punten zorgden Jan Min- naard. Jan Hulsbos en Frees Hulsbos en 1 en het dubbelspel van eerst- genèemden). Senioren 2 boekte een overwinning op het Haacse Steeds Hoger/T.S.B. Gé Brückner, Jan du Prie en Karei van Muvden zorgden voor de 64 uitslag. Het Leidse Scylla versloeg de junio ren met 64 Frits van Huis. Martien Versteeeen en Joost Minnaard wonnen hun partijen, terwijl ook het dubbel spel voor Effect was Het prorramma voor zaterdag luidt: moren: Effect '54 1—A.T.T.C 3: Sett -Effect 2; junioren: Docos 1Effect "54 1. Bazaar bracht f 1100 op ZOETERWOUDE De bazaar in „Ons luis" ten bate van de bejaardentocht. die door burgemeester Detmers werd ge opend. heeft f 1100 opgebracht. Ds Hengstmargers trok de prijzen van de grote verloting. Vooral de tweede avond werd de bazaar druk bezocht. Ageiiclaiiieuws Zoeterwoude ZOETERWOUDE. De bijeenkomst n verband met de vgnuwenwereldgebeds- dag wordt ditmaal ,\iiet ip „Ons Huis" gehouden, maar in het parochiehuis aan de Schcnkelweg (aanvang 7.30 uur). De jaarlijkse collecte ten bate van de Groesbeekse tehuizen heeft deze week plaats. Vanavond om 8.15 uur wordt de maan delijkse wedstrijd in het klaverjastoernooi de Hervormde Jeugdcommissie Spreekuur Zoeterwoude ZOETERWOUDE Wethouder Van Hofwegen houdt vanavond geen spreek- Hoc Oegbtgeest spaarde De drie jubilarissen te Lisse die een koninklijke onderscheiding ontvingen na 40 jaar trouwe dienst in bollenbedrijven: van links naar rechts: W. Buurman (H. de Graaff Zonen"), J. Schrier bij fa. M. Veldhuyzen van Zanten Zonen); burge meester mr. Th. M. J. de Graaf, J. H. Wassenaar (bij fa. J. J. Grullemans Zonen). LISSE Gistermiddag heeft de burgemeester drie koninklijke onder scheidingen uitgereikt aan jubilarissen, die veertig jaar in dienst van het zelfde bedrijf waren. Het betrof de heren: J. H. Wassenaar, werkzaam bij de N.V. Bloembollenbedrijf J. J. Grullemans Zonen, J. Schrier, werkzaam bij de firma M. Veldhuyzen van Zanten Zonen, en W. Buurman, werk zaam bij de Kon. Bloembollenmaatschappij H de Graaff Zonen. De burgemeester sprak de jubilarissen hartelijk toe, hen prijzend om hun trouw en plichtsbetrachting. Daarna speldde hij de medailles op, zilver voor de heer J. H. Wassenaar en brons voor de anderen. Vervolgens hadden huldigingen plaats (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG Het onderstel van een oude kinderwagen blijkt bij het tulpentrekken het werk aanzienlijk te verlichten. De „uitvinding", echt et ei van Columbus, is gedaan door de heren Henk jr. en Floor van de fir- a Gebroeders Den Haan. De nieuwe manier van tulpentrekken zal wor den opgenomen in een film over verbetering van werkmethoden van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Lisse. de regel gaat het bij het tulper trekken al? volgt toe: een stuk of twin tig tulpen trekken, bukken en de bloe- ben in het gereedstaande kistje leggen, li de kist vol darCWdTdit deze naai- ketelhuis of de opbosrxlimte gesjouwd komt er een nieuwe. Bukken Terwijl berekenden de gebroeders Den Haan hoeveel maal ze per seizoen bij het tulpentrekken moesten bukken, tiendui zend keer Zc kwamen tot de conclusie, dat een karretje ter hoog'e van een i bat een geweldig hulpmiddel zou zi. De heer Den Haan sr.. dc secreta van veilingvereniging Flora, trok na een voddenhandelaar in Leiden, waar 1 een kinderwagenonderstel kocht. 1 een smid werd er een opbouwtje v hoekijzer opgelaet en de wagen, waai precies een Flora-bak past. kon in g bruik worden genomen. Het enige waarover de heren Den f 143.432.56 en terugbetaald f 116.163,37. Haan zich nu verwonderen is, dat LEIDERDORP Tegen middernacht kon burgemeester Gallas gisteren het laatste agendapunt van de raadsvergadering „aftikken". Men had toen uitgebreid gediscussieerd over 32 zaken, waaronder de concentratie van de waterleidingbedrijven in de Rijn- en Gouwestreek. Al ging de heer Kleisz (kvp), evenals de andere raadsleden, met het voorstel akkoord, toch vond hij het een financieel offer. „We hebben jarenlang water kunnen betrek ken dat aan redelijke eisen voldoet tegen een aantrekkelijk tarief", zei hij. De burgemeester zag het voorstel groter verband: men moet maatrege len nemen om het binnen tien jaar dreigende watertekort te ontlopen. Tot vertegenwoordigers in het algemeen bestuur werden ir. R. Poels en drs. W. van der Sluys benoemd. De raad wilde wel een kasgeldle ning van f 500.000 aangaan, dooh de meningen waren verdeeld over een rung van f 8.000.000 ten behoeve de voor dit jaar voorgenomen investe ringen. De heer Kleisz vroeg zich af of het niet in gedeelten was te doen en de heer Fieken dacht het bedrag wel met f 2.000.000 te kunnen vermin deren door voorlopig niet noodzake lijke posten te laten vervallen. De heer Van der Sluys (chu) vond het voorstel een teken van moed van B W. De raad ging tenslotte akkoord. Bezwaren De Mauritssingel wordt weg. De heer Fieken had bezwaren tegen de verhuizingen in het ge meentehuis. o.m. het overbrengen var de afdeling sociale zaken naar Hoofd straat 9 Hij stelde voor de panden Hoofdstraat 7 en 9 te slopen en houten noodgebouw te huren, dat voordeliger zijn. De voorzitter legde uit dat dit n'et zo gemakkelijk zou zijn te verwezenlijken; de voorge stelde voorzieningen passen bovendien het verbouwingspian van het ge meentehuis. De raad keurde het voor stel van B en W goed. Dc heren Fieken en Kleisz hadden ook kritiek op de aankoop van grond met opstallen van de herv. diaconie van Leiden, het voormalig kinderte huis Voordorp. Eerstgenoemde sprak zelfs van „een compensatie-transactie van keiharde zakenlieden". De heer De Groot (vvd) vond de prijs (f 46,50 per vierkante meter) stevig maar aan vaardbaar voor bouwrijpe grond. „Trouwens, straks verkopen wij grond aan deze stichting bij dc kruising HoogmadesewegMunnikenweg, waar zij een verpleeginrichting voor chro nisch zieken wil vestigen", aldus de heer De Groot. Eerlijk onderhandeld „De heer Tieken, aldus de voor zitter, heeft gesteld dat wij te doen hebben met keiharde zakenlieden. Ik kan u verzekeren dat wij op een pret tige manier hebben onderhandeld. De diaconie heeft behoefte aan grond voor een verpleeginrichting. Dit plan juichen wij als college toe. Over de kostprijs van de grond wordt nog' on derhandeld. De prijs die de taxateurs voor de nu ge kochte grond hebben vastgesteld is re delijk Het punt is ideaal om bepaalde plannen te verwezelijken" Wat be treft de afbraak heeft de heer Kleisz formeel gelijk Met de raad was het college indertijd van mening dai met de afbraak geen dag langer mochi worden gewacht. Met de gemeente taxateur hebben wij enkel maar goe de ervaringen. Ook de heer Van der Sluys vond de opmerking ..keiharde zakenlieden" ar. De onderhandelingen zijn op eerlijke wijze gevoerd. Er zal met de doortrekking van de Persand Snoepweg zo spoedig moge lijk worden begonnen Met het be schikbaar stellen van ƒ.677.000 voor nleg daarvan ging de raad ak koord. Veel was er nog te vragen over het plan om de Achthovenerweg te ver beteren. De voorzitter gf een uitvoe rige uitleg hoe alles in zijn werk gegaan. Dit plan is een uitvloeisel v onderhandelingen van Koudekerk met de provincie. Men wil de weg vei bieden en aansluiten op de door l trekken Mauritssingel. De oude Doei brug wordt gehandhaafd. De opdracht is ook, te bezien hoe de verbinding Mauritssingel - Achthovenierwcg tot stand kan komen. Op de vraag van dc heer Dc Groot hoe het staat met de sloop vai. oude Lciderdorpse brug zei dc voor zitter dat men in overleg is met provincie. Subsidie K. en O. Bepaald enthousiast was men n: voor het verlenen van een subsidie van ƒ.495.- aan de afd. Leiderdorp var K. en O. voor een concert in de Her vormde kerk. Het is duidelijk .aldus de heer De Groot dat het geven concerten in Leiderdorp geen si De voorzitter zei dat het college de nieuwe afdeling graag in haar werk wil stimuleren We moeten niet bij voorbaat zeggen: ..Dat doen we als ge meente niet." Ook de kans op misluk ken moeten wij durven aanvaarden Daar het voorlopig met is te ver wachten dat toestemming zal worden gegeven tot de bouw van enkele per manente schoolgebouwen stelde het college voor over te gaan tot het huren van een tweeklassige openbare kleu terschool aan de Willem de Zwijger laan, een drieklassige kleuterschool voor het chr. kleuteronderwijs aan de Splinterlaan, een drieklassige openba re kleuterschool in Zij Haan en Meye- polder en drie lokalen ter uitbreiding •k. lagere school aan de Splin terlaan Het krediet van ƒ.75.759 ver leende de raad graag. Men zwaaide het college veel lof toe voor de door tastendheid waarmede dit probleem opgelost. niet jaren eerder op dit simpele idee zijn gekomen. Geen gebuk meer en minder beschadiging van de bloe men aangezien men automatisch minder opspaart nu men ze direct naast zich uit de hand kan leggen. RIJNSBURG De Chr. Geref. Kerk heeft het volgende tweetal opgesteld: ds. B. Bijleveld te Bussum en ds. W. Heerma te Nunspeet. in de bedrijven. De heer Wassenaar werd toegesproken door president-commissa ris B. W. Grullemans en directeur H Grullemans. Zij memoreerden de grote nauwgezetheid vam de jubilaris, die nog nooit ook maar één minuut te Haat op zijn werk is gekomen. Wanneer hij over de Heereweg reed, dan wist de directie: we hebben nog vijftien tot twintig mi nuten de tijd om te eten. Op Wassenaar kun je de klok gelijk zetten. Ook in zijn werk is hij voorbeeldig. Hij staat voor iedereen klaar- De heer Wassenaar ontving een persoonlijk geschenk en een envelop pe met inhoud. Voor mevrouw Was- naar waren er bloemen. De heer Schrier was tegelijkertijd veertig jaar lid van het CNV. Hij heeft de afdeling Lisse twintig jaar als pen ningmeester gediend. In dit verband werd hU hartelijk toegesproken door hoofdbestuurder D Meijer van de Nederlandse Christelijke Agrarische BedriJfsbond Namens de Hollandse Maatschappij van Landbouw sprak de heer Oudshoom. die het diploma voor trouwe dienst overhandigde. Van per.son eel en directie kreeg de heer Schrier een enveloppe met inhoud- Hem werd gezegd, dat men hem om z: werk en activiteiten zeer waardeert. Jubilaris Buurman werd geprezen c zijn veelzijdigheid. Hij is niet alleen e voortreffelijk ziekzoeker, maar ook e goede administratieve kracht. Hij kan met de rekenmachine omgaan als de beste. Van de directie kreeg hij een veloppe met inhoud en van het personeel een mand met flessen drank. Bij De Graaf en Zonen heeft men ove rigen" al de nodige ervaring met jubi leumvieringen opgedaan. Het bedrijf telt 26 zilveren jubilarissen en tien jubila rissen. die de veertig jaar hebben volge- SASSENHEIM De christelijke mondaccordeonvereniging Excelsior gaf voor een talrijk publiek de jaarlijkse uitvoering in het K.S.A.-gebouw on der leiding van de heer J. Kriek. Zoals gewoonlijk speelden er ook gitaris ten, accordeonisten, een slagwerker, een pianist (de heer W. van Strien) in het ensemble mee. Voor het eerst maakte er een blokfluitist deel van uit. Zolang niet ook mond accordeons var andere grootte en stemming, tot basin neroten toe. met de sopranen tot éér Brand' in Alphen ALPHEN Door een felle brand is hedenmorgen de meer dan een hal ve eeuw oude lak- en verffabrick van De Graaff en Baas N.V. staande aan de Gouwestraat, in het gemeen tedeel Gouwsluis. volkomen in de as gelegd. Hoe de brand is ontstaan, was, wijl we dit schreven, nop niet bekend- Na de brandmelding, die zeven minu ten voor half negen werd ontvangen, is de brandweer onmiddellijk met al het materiaal in actie gekomen. Het stond vrijwel direct vast, dat van de fabriek weinig *,e redden viel. Het gebouw stond in lengterichting op de harde wind die over de Rijn kwam jagen en het brandbare mate riaal zorgde er wel voor, dat de fa briek weldra één vlammenzee was. De grootste zorg van de brandweer was dan ook de aangrenzende perce len. n 1. enkele woonhuizen en de bakkerij van de heer Van Ommeren, voor de vuurzee te behouden en daar- is men geslaagd Uit het bedrijfskantoor en het jonhuis van de gezusters De Graaff, welke percelen in één blok tegen het bedrijfspand staan, kon men wat van waarde was redden. maar ook deze panden kregen grote water- en brandschade Ook de brandweerkorpsen van Aarlanderveen en Zwammerdam na men aan het blussingswerk deel Door felle kou en de enorme rookontwik keling had men een zware taak. Daar de Gouwestraat geen hoofdverkeers weg is, ondervond het verkeer geen hinder en kon de politie zich beper ken tot het publiek op een afstand houden, want er ontstond weldra ge vaar voor instortende muren In aanmerking genomen dat in het bedrijfspand ook vrij kostbare ma chines stonden,- zal het schadecijfer aanzienlijk zijn. orkest worden samengevoegd, blijft van zelfsprekend de harmoniek arm. Maar zo'n radicale verandering levert zoveel ■ten dele onoverkomelijke moeilijkheden op, dat men het toch maar liever bij het oude laat. Al mogen en kunnen we dus zo'n Ex celsior-concert niet zuiver muziekkri '.isch beoordelen, er blijft toch veel té waarderen over. Deze spelers» die ook voor een deel. zingen^ zijn enthousiast, ze doen. door hun optreden in allerlei inrichtingen, oa. de Van den Bergh- sbichting, ook in sociaal opzicht, belang rijk werk. en krijgen, hoe dan ook, te vens „voeling" met de literatuur Dank zij de onvermoeibare heren Van Strien en Kriek zijn deze muzikanten immers in staat befaamde werken potpourri's met even befaamde mei d'ioën, op hün manicr-dan. te spelen. Het kan niet anders of ze worden daar rij ker van. De serieuze muziek komt hum dichtbij. Dit betekent heel wat in deze tijd. Daarom verdienen de dirigent en de pianist (van wie ook de harmonieën moeten komen) alle lof voor hun we devolle pedagogie. Excelsior gaat er ondertussen rog op vooruit ook. De dirigent maakte veel werk van de voordracht, zodat de mu ziek ging leven. Behalve de gebruikelijke inleidende nummers, de Excelsior-mare en het (gezongen) Excelsior-clublied. hoorden we oa. de Ballsirenen-wals van Lchar. uit „Die lustige Witwe". (nog wat otijf gebracht), dc Stradella-ouver- ture (Von Flotow), „When the Saints" een ..bouquet van melodieën". Vooral deze collectie misten we de vertrouw de harmonieën. Maar.het spel lééfde en de melodieën werden goed gevormd. Ook dc discipline, uitkomend in het •tipt gelijke samengaan en de volko- nen concentratie en aandacht voor de directie, waren uitstekend. De vlot en ook goed uitgevoerde Eurovisie-mars was de finale. De heren Kriek en Van Strien ontvin- envelop-met-inhoud, prachtige afloop hun dames werden met *c vaste plant verblijd. Na de pauze genoot het publiek, dat ook de muziek lm voorbeeldige stilte had gehoord, van kluchtig toneelspel: ..Boemelende bedriegers". Joh i Wolfswinkel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4