'Zwierend, zwaaiend en zwevend n Afrika en Azië contra VS CHU EN ARP GAAN SAMEN IN RIJNMOND Nasser voor bezoek aan DDR uitgenodigd MAANDAG 1 MAART 1965 VAN ONZE MODE-REDACTRICE t DE VROUW 1965 GAAT ZON EN ZOMER TEGEMOET: règes laat de knieën zien en Molyneux laat de rok echt over de knie vallen. Courrèges houdt alles wit, maar verder zien we overal pasteltin ten. Donker marineblauw met witte garnering, altijd flatteus, wordt overal getoond. Verder wit, zachte zandkleuren, veel zacht geel, turquoise en vooral rose. Herenruiten, prince de Galles, pieds de poules en krijtstreepjes in flanel, gabardine en wollen materialen, maar voor de hoog zomer wolkige mousseline, geor gette, al wat licht en luchtig is. In geen jaren is de mode zo zwierend, zwaaiend en zwevend geweest. In geen jaren ook is er zoveel nieuws gekomen. Natuur lijk ze zullen nog wel gedragen worden, de rechte japonnen, die zo lang niet uit het modebeeld te verdringen waren, maar de japon 1965 zal duidelijk herkenbaar zijn. Men kan wel aannemen, dat er in de confectie op het ogenblik heel hard gewerkt wordt aan de z.g. nacollecties. En dan zullen we zien wat er voor de gewone vrouw te bereiken is, want de couture werkt voor een heel klei ne groep, een groep die naar men in Parijs zegt, steeds kleiner wordt. Het is nu eenmaal zo, dat de couturiers ontwerpen voor „ideaal" vrouwen. Dat is: heel jong, heel slank en.... heel rijk. Die combinatie is echter in de praktijk een zeldzaam geval. Rijk en slank gaat nog wel, maar rijk en jong? De confectie ontwerpt voor iedereen en bekijkt dus elk model en elk idee met een heel ander oog. De plooirokken bij voorbeeld zijn voor de „grote maat" beslist niet eenvoudig. Daarvoor zal men zich beter kun nen houden aan de rok, die glad tot over de heup valt en dan door gescheiden godets toch klokkend uitvalt. De mantelmode met de lange verticale naden van de redingote is wat dat betreft heel wat ongevaarlijker. Die redingote is eigenlijk een heel oud model, nog afkomstig van de rijmantel. In de new-look kwam dit moffel terug met een sterk geaccentueer de taille en nu is het weergekeerd in de vloeiende lijn van deze mode. De nieuwe mode is er dus, nu niet langer alleen in woorden maar ook in beeld. Het is altijd een raadsel, hoe alle couturiers elk seizoen weer, ondanks alle onderlinge verschillen, toch één bepaalde tendens in de modelijn weten te leggen. Dit jaar schijnt die wel ingefluisterd te zijn door een zoele zomerbries, licht en luchtig. Marc Bohan van het Huis Dior W Jeanne Lapvin Republikein wil onderzoek naar vermogen Johnson WASHINGTON De republikeinse senator Carl T. Curtis, wil er achter komen of president Johnson wel op een eerlijke manier zijn televisie- en ra dio-rijk in Austin (Texas) heeft opge bouwd. Hij vindt het verdacht dat de i Senaatscommissie, die de affaire Bob- by Baker behandelde, geweigerd heeft de gewezen adviseur van Johnson, Jen kins, aan een verhoor te onderwerpen. Jenkins, die al twee keer gearres teerd schijnt te zijn geweest wegens onzedelijk gedrag, zou volgens de se nator, niet alleen aandeelhouder zijn van de maatschappij van Johnson, maar hij is ook commissaris en hij trad op als vertegenwoordiger voor de hoofdeigenaar. Jenkins heeft zoals be kend, zijn functie op het Witte Huis neergelegd, nadat bekend werd dat hij in aanraking is geweest met de poli tie. Curtis wil vervolgens weten welke betrekkingen Johnson gehad heeft met Bobby Baker, die frauduleuze hande lingen zou hebben gepleegd. De repu blikeinse senator vraagt zich af of Johnson, toen deze nog senator was, zakelijke transacties heeft gesloten met Baker. Curtis heeft de Senaats commissie enkele vragen hierover ge steld. De republikein zei, dat deze vra gen, hoewel onplezierig, beslist nood zakelijk zijn en hij verzocht de com missie dan ook het onderzoek voort te willen zetten. Opnieuw anti-VS demonstraties in Indonesië DJAKARTA In de Indonesische hoofdstad zijn gisteren weer anti-Ameri kaanse betogingen gehouden voor het gebouw van de ambassade van de VS. Ruim 30 betogers, die protesteerden tegen de Amerikaanse politiek in Viet nam en tegen de moord op de nationalis tische negerleider Malcolm X, werd toegestaan een petitie te overhandigen aan ambassadeur Howard P. Jones. Hier in werd Jones dringend verzocht naar zijn land terug te keren en voorts gevraagd om sluiting van de'Amerikaan se voorlichtingsdienst in Indonesië en het vertrek van de leden van het vredes- korps. Ook zongen de Indonesische demon stranten anti-Amerikaanse liedjes, geti teld „verpletter Amerika". Er werd echter geen schade aangericht dankzij het optreden van de politie. Ambassadeur Jones heeft intussen bij de Indonesische regering geprotesteerd te gen de betoging van de Indonesiërs. Van officiële zijde werd nog vernomen dat Soekarno de Amerikaanse ambassa deur had meegedeeld dat de onder toezicht der Indonesische regering gestel de Amerikaanse bibliotheken weer ter beschikking van de Amerikaanse voor lichtingsdienst zullen worden gesteld, de gemoederen zijn bedaard". ALGIERS Een studiegroep uit Afrikaanse en Aziatische landen heeft haar werkzaamheden beëindigd met het aanvaarden van een aantal resolu ties, warin o.m. nauwere economi sche samenwerking en sterkere eco nomische banden tussen Afrika en Azië en de socialistische landen wor den bepleit. Tevens worden imperia listische en neo-kolonialistische eco nomische blokken en hun instellingen veroordeeld. Aanbevolen wordt Afri kaanse, Aziatische, Latijns-Ameri kaanse en socialistische landen een gemeenschappelijke politiek en ge zamenlijk optreden tegen deze blok ken te doen uitwerken. Een der resoluties verzoekt militaire en ande re vormen van hulp aan bevrijdings bewegingen in Afrika en Azië. Aan de conferentie die een week geduurd heeft, namen 44 afvaardigin gen deel. Een der resoluties veroordeelt de ..beheersing en het gebruik van de V.N. door de imperialisten van de Verenigde Staten". Westelijke hulp wordt „een vorm van chantage" ge noemd. „Het voorbeeld van Egypte dit tie. Referendum Zwitserland Regeringsmaatregel goedgekeurd BERN De Zwitsers hebben giste ren door middel van een referen dum twee federale noodmaatrege len. die vorig jaar 13 maart waren genomen om inflatie tegen te gaan, goedgekeurd. De twee maatregelen waren het beperken van bankkre dieten en het binnenvloeien van buitenlandse fondsen, en beperking van de huizenbouw. Zij zullen nog een jaar van kracht blijven. De Zwitserse president, Hans Tschudi. zei dat het referendum opnieuw de waarde bewijst van de „directe democratie" van de Zwit serse federatie. „De kantons en de mensen hadden een moeilijke be slissing te nemen. In geen enkel ander land dragen de burgers recht streeks verantwoordelijkheid voor de economische politiek" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Christelijk- historische Unie en de Anti-revo lutionaire Partij zullen met een kandidatenlijst deelnemen aan de verkiezingen (op 2 juni) van de 81 leden van de Rijnmondraad. De Rijnmondkring van de CHU heeft zaterdag besloten, in het bovenge- meentelijke orgaan met de ARP samen te gaan. De AR-Centrale Rijnmond heeft hiertoe enige tijd geleden het initiatief genomen door de CHU uit te nodigen met een gezamenlijke lijst uit te ko men. Door als een fractie op te treden wordt de formatie CHU- ARP de op een na grootste politie ke groepering in de raad van Rijnmond. Met name bij oudere leden van de CHU bestond aanvankelijk enige weerstand, op het voorstel van de ARP in te gaan. Daarom bepaalde het bestuur van de Rijnmondkring, dat alleen bij tweederde meerderheid tot samenwerking zou worden besloten. Deze meerderheid werd bereikt met "3 stemmen voor en 33 tegen. De CHU zal de ARP voorstellen de naam Protestants-Christelijke Groep (met daaronder de namen van de samenwerkende partijen) te gaan voeren. De besturen van de CH Rijnmondkring en de AR Centrale Rijnmond zullen zich op korte termijn gaan beraden over de lijsttrekker en de vertegenwoordigers in het dage lijks bestuur van Rijnmond. Het is niet uitgesloten, dat het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) zal worden uitgenodigd, tot de Protestants-Christelijke Groep toe te treden. Voorzitter H. C. Kranenburg van de CH Rijndmondkring zei het samen- BIRl «se* Opnieuw hebben leden van het Auschwitz-comité gedemonstreerd tegen de verjaring van de oorlogs misdrijven in Duitsland. Ditmaal zaterdagmiddag protesteer den zij bij het nationaal monument op de Dam. Verscheidene hadden zich getooid met de jodenster. gaan met de ARP voorlopig nog als een proef te beschouwen. Hij sprak over een ernstige poging om de mogelijkheid van nauwe samenwer king te onderzoeken. Ulbricht biedt leningen aan j Israël en U.S. zijn het nog niet eens CAIRO/TEL AVIV Walter Ulbricht heeft president Nasser uitgenodigd voor een bezoek aan Oost-Duitsland. Het is niet be kend of Nasser de uitnodiging heeft aanvaard. Zoals men weet zou Nasser naar West-Duitsland gaan. Ondanks alle moeilijkheden is dit bezoek nog steeds niet af- Vanavond zal een gemeenschappe lijk communiqué van Nasser en Ul bricht worden gepubliceerd. In de loop van de dag werden overeenkomsten ge tekend op economisch, handels- en we tenschappelijk gebied en op cultureel terrein. Ulbricht heeft verder aange boden de Oostduitse lening op lange termijn van 50 miljoen gulden te ver hogen tot 250 miljoen gulden. Voorts BUENOS AIRES De opperste kiesraad in Argentinië heeft bepaald, de belangrijkste peronistische groepering in het land de Justiciaa- lista niet aan de op 14 maart te houden verkiezingen mag deelnemen. Partijen die hun namen lenen aan peronistische kandidaten lopen voorts het risico hun legale status te verspe len en eveneens van de verkiezingen te worden uitgesloten. De Justicialista is volgens de raad niet op democrati sche basis gevestigd. bood Oost-Duitsland een nieuwe lening 'met korte looptijd aan van 110 miljoen gulden, bestemd voor de financiering van industriële projecten, opgenomen in het tweede vijfjarenplan van Egyp te. Niet eens Intussen duurt het overleg in Israël tussen de speciale vertegenwoordiger van president Johnson, Averell Harri- man, en de Israëlische regering voort. Harriman heeft voor de tweede maal zijn vertrek uit Israël met 24 uur uit gesteld. Naar verluidt kunnen de poli tici geen overeenstemming bereiken over de lijst waarop de wapenleveran ties van Rusland en diverse westerse landen aan de Arabische landen gede tailleerd stonden aangegeven. De Is raëli zijn van mening dat deze lijst aantoont dat het militair evenwicht in het Midden-Oosten ten gunste van de Arabische staten is gewijzigd en zij geven vooral Amerika hiervan de schuld. Harriman vindt deze mening over dreven. Verder geloven de Amerika nen dat het met het Arabisch drei gement inzake de omleiding van het Jordaanwater niet zo'n vaart zal lo pen. Mocht het dreigement inderdaad worden uitgevoerd, dan zou er volgens de Amerikanen maar zo weinig water verloren gaan dat Israël niet behoeft in te grijpen. Van Egyptische zijde heeft men ont kend dat er verband bestaat tussen het bezoek van Ulbricht en de arrestaties van vier Duitsers wegens spionage. De Westduitse regering heeft opheldering ge- eist. De Westduitse consul zal de gevan genen over enige dagen mogen bezoeken. Het zijn twee echtparen. Geef ons de ruimte! Dat lijkt wel de wens, die de Parijse couturiers bij de vrouwen beluisterd hebben en om strijd heb ben ze getracht daar aan te voldoen. leder natuurlijk naar eigen opvatting. Courrèges heeft zelfs aan de ruimtevaart gedacht en de ,,maanvrouw" gecreëerd. Een ietwat vreemd wezen in rechthoeken verdeeld. Geen ron ding, geen wissewasjes, geen vrolijkheid, ledereen jubelt over de gebeeldhouwde vrouw, maar of er een vrouw is die ge beeldhouwd wil zijn? Het is zo koud! Cour règes Koud ook door de rokjes, die ver boven de knie blijven en de blote benen, die witgelaarsd moeten zijn. Alleen het hoofd blijft warm in een steekhoed, degelijk onder de kin met een strikje vastgeknoopt. De overige couturiers hebben de vraag naar ruimte anders opgevat. Die hebben beweegruimte, loopruimte, zwierigheid en zwaaiende rokken verzonnen. De algemene lijn is: rokken met géring, plooien, plissees of losse panden. Maar desondanks smalle heupen, de ruimte springt pas onder de heup uit. Vóór een aanduiding van de taille, achter soepel. Veel long torso. Smalle mouwen (zo die er al zijn) en een ietwat vierkante schouder. Veel knopen in dubbele rijen. Bij de mantels kleine kragen of helemaal geen kraag. Het re dingotemodel wint steeds meer veld. Dikwijls a-symmetrische slui tingen, -tot zelfs in de zijnaad toe. Bijna geen opgestikte zakken, de ze zijn meer vertikaal verwerkt in lengtenaden. Bij de tailleurs zijn drie lengtes van het jasje: Ten eerste kort en soepel; dan tot even onder de taille in de rug iets langer vallend en al dan niet met een smal ceintuurtje. En ten slotte lange jasjes tot op of over de heup, waaronder de rok dan wijduit springt. Meestal een sluiting van een dubbele rij knopen. Bij Griffe worden „tweelingknopen" ge bruikt, in beide voorpanden zitten dan knoopsgaten, waardoor de knopen, verbonden door een klein koordje, gehaald worden. Ook hier kleine of geen kragen. Bij de lange jasjes worden tu niekblouses gedragen, een lijn die ook in de japonnen te voorschijn komt. Bij de dansende luchtige japon nen worden jasjes gedragen. Al leen Mare Bohan van het huis Dior maakt japonnen met lange mouwen, bij de overige ontbreken ze meestal. De roklengte reikt juist tot op de knie. Alleen Cour- Jean Patou Guy Laroche

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5