Uw probleem is onze Vakcentralen eens over verplicht lidmaatschap Spaanse studenten willen hun leiders zelf kiezen Representant van oude Oostenrijk f Kerken betrokken bij de zorg voor geestelijk gehandicapten Deel van contributie terug Een woord voor vandaag Het IAS zal tocli blijven bestaan Publiek alarmeren voor ruimtelijke ordening 2 MAANDAG 1 MAART 196S Nota aan Stichting verzonden Subsidie van overheid? (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het overlegorgaan van de drie samenwerkende werkne- mersvakcentralen, NVV, NKV en CNV, is tot een gemeenschappelijk standpunt gekomen betreffende het vraagstuk van de ongeorganiseerden. Het heeft zijn standpunt vastgelegd in een nota, die is verzonden aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid. A.s. woensdag zullen de ver tegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties de inhoud van deze nota in besloten kring bespreken. Naar wij vernemen wijzen de drie vakcentralen unaniem het verplichte lidmaatschap bij wet af. Wel achten zij aanvaardbaar het verplichte lid maatschap bij c.a.o., wanneer dit wordt gebonden aan bepaalde voor waarden. Juist acht men het, dat ongeorga- Beroepingswerk P. Joosse te Barendrecht. Bedankt voor Werkendam (vac- H. Moll): W. C. v. d. Brink te Renkum Heelsum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten: T. Brienen te Apeldoorn-Z. Bedankt voor Vianen: C. Smits te Slie- drecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lisse: C. Harinck te Utrecht. Bonhoeff er-weekend in Eykmanhuis DRIEBERGEN In het Eykmanhuis van Kerk en Wereld zal op 10 en 11 april een weekendconferentie wor den gehouden over Dietrich Bonhoef- fer. Deze Duitse protestantse theoloog werd 9 april 1945 zonder vorm van proces terechtgesteld in het concentratiekamp Flossenbürg, maar heeft door zijn nagela ten geschriften grote invloed uitgeoefend op de naoorlogse theologie. Tijdens de conferentie, die onder lei ding zal staan van dr. J. M. van Veen, zullen onder meer spreken ds. Hans Fischer uit Rotterdam en dr. K. Strijd uit Amsterdam. In de kapeldienst zon dagmorgen zal een preek van Bonhoeffer worden gelezen. Het conferentiesecretariaat is gevestigd De Horst 1 te Driebergen. niseerden vergoedingen betalen voor ook aan hen door de vakbe weging bewezen diensten, zoals het verstrekken van vacantiebonnen. In het bouwbedrijf is hierover al over eenstemming bereikt. Het werk van de maatschappelij ke organisaties in publiekrechtelij ke of semi-publiekrechtelijke li chamen zal in de toekomst beter gehonoreerd moeten worden. Van de overheid wordt gevraagd de scholingsactiviteiten te subsi diëren. Geen uitspraak wordt gedaan over de yraag. of er een nationaal fonds moet komen, waaraan alle werkgevers bijdra- ?en en waaruit vakbondsactiviteiten ge- mancierd zouden moeten worden. Wel aanvaarden de vakcentralen de vorming van fondsen per bedrijfstak, waarin de betrokken werkgevers bijdra gen storten, die kunnen worden bestemd voor door de c.a.o.-partners aan wijzen doeleinden. Met name wordt gedacht aan scholings- en vormingswerk en aan wetenschappelijk onderzoek. De instelling van deze fondsen zou echte een aparte overeenkomst en niet bii c.a.o. vastgelegd moeten worden. De fondsen zouden in de plaats kunnen treden van het betalen van verplichte bijdragen-door de ongeorganiseerden. Op de vraag of er in de directe arbeidsvoorwaarden tussen georganiseer- den en ongeorganiseerden verschil moge lijk moet zijn, zullen de vakcentralen in het gesprek van a.s. woensdag in de Stichting van de Arbeid antwoord geven. Een mening op dit punt werd in de nota nog niet uitgesproken. Kennelijk bestond er hierover tussen de drie vakcentralen nog geen eenstemmigheid. Naar wij vernemen kwam heden de algemene vergadering van het CNV voor de tweede maal in twee weken tijds bijeen ter bespreking van het vraagstuk va ongeorganiseerden. Prof. J. C. Hoekendijk waarschijnlijk naar Amerika UTRECHT Prof. dr. J. C. Hoeken dijk, hoogleraar aan de rijksuniversiteit in de kerkgeschiedenis van de twintigste eeuw heeft besloten de benoeming tot hoogleraar aan het Union Seminary in New York te aanvaarden. Daar er echter veel afhangt van formaliteiten en rege lingen is de aanvaarding nog niet defini tief evenals het afscheid van de Utrecht se RU. Prof. Hoekendijk kreeg eveneens een uitnodiging een benoeming te aanvaarden aan de Harvard University. Hij heeft echter de voorkeur gegeven aan het Union Seminary. MADRID/AMSTERDAM Het rectoraat van de universiteit van Madrid heeft gisteren weer een deel van de universiteit, ditmaal de medische faculteit, gesloten wegens wat het noemde „tumul tueuze bijeenkomsten" van de laat ste dagen. Twee dagen geleden werd de facul teit van letteren en wijsbegeerte reeds gesloten nadat de studenten hadden geprotesteerd tegen het poli- tie-optreden tijdens demonstraties. De studenten willen zelf de leiders van hun verenigingen kiezen, in plaats van dat deze door de autoriteiten worden aangewezen. Zaterdag patrouilleerden 150 poli tiemannen op de campus van de medische faculteit, waar 5.000 studen ten een demonstratieve vergadering Het overlijden van dr. Schart (Van een onzer redacteuren) OOSTENRIJK heeft weer een van de figuren verloren, van wie gezegd kan worden, dat ze „met een lampje gezocht moeten worden". Terwijl in Wenen het proces tegen Jodenvervolger Raja- kowitsch aan de gang is, waarvan men de indruk zou kunnen krijgen, dat ook vele Oostenrijkers hun nazistische verleden nog niet hele maal hebben afgezworen, stierf dr. Adolf Scharf, de man die eerst tegen de nazi's en later tegen de communisten heeft gestreden. In de afgelopen acht jaren diende hij zijn land als president. Hij was een der laatste representanten van het oude Oostenrijk. Geaccepteerd Het was geen grote meerderheid, waarmee Adolf Scharf in mei 1957 tot het presidentschap werd geroepen. Hij kreeg 2.259.975 stemmen en zijn tegenkandidaat 2.160.551, een geringe meerderheid dus op een totaal van bijna 4.5 miljoen stemmen. Dit was echter een gevolg van de partijver houdingen in het land. Oostenrijk wordt geregeerd door twee partijen, die beide ongeveer een even sterke positie innemen. Die partijen zijn de (roomskatholieke) Volkspartij en de Sociaal-democratische partij. Van deze laatste was Scharf voorzitter. Maar ondanks de kleine meerderheid werd Scharf door alle Oostenrijkers ge accepteerd. In 1963 werd hij gekozen. Afkomst Adolf Scharf werd op 20 april 1890 in Nikolsburg in Moravië geboren als zoon van een glasblazer. Reeds op 16- jarige leeftijd nam hij deel aan activi teiten van de Socialistische partij. Hij ging rechten studeren. Nauwelijks had hij deze studie voltooid, of hij werd opgeroepen voor de dienst in het kei zerlijke Oostenrijkse leger. De eerste wereldoorlog was ook voor hem begon nen. Vier jaar bracht hij aan het Ita liaanse front door. In 1934, na de eenstorting van het parlementaire stel sel in Oostenrijk (toen Dolfuss de dic tatuur vestigde) werd hij door de fas cisten gearresteerd. In 1938 na d« Anschluss waren het de Duitsers, die hem interneerden. Hij werd later vrij gelaten, maar weer gearresteerd. Voordat hij president werd. had hij als vice-kanselier deel uitgemaakt va~ J" Oostenrijkse delegatie, die in 1955 Moskou v/as gereisd om met de Russen TWINTIGTAL TEHUIZEN NODIG worden in Oostenrijk festiviteiten ge organiseerd om deze (neutrale) onaf- hankelijk'neids-verwerving te vieren. Scharf werd beschouwd als de man, die belangrijke concessies van de Russen heeft weten te verkrijgen betreffende de schadeloosstellingen, die door Oostenrijk betaald zouden worden, als de Russische troepen het land zouden hebben ver laten. De president heeft onder de Oosten rijkse constitutie voornamelijk ceremo niële plichten, maar kan toch vrij grote invloed uitoefenen op het politieke leven van het land. Scharf gebruikte zijn in vloed vooral om de coalitie tussen de Volkspartij en de socialisten, die het land sedert de tweede wereldoorlog samen hebben bestuurd, te handhaven. Hij werd voor het eerst internationaal bekend als de waardige gastheer bij de ontmoeting van president Kennedy en premier Chroesjtsjef in 1961 in Wenen. Het is bekend, dat president Scharf bijzonder hartelijke relaties met Nederland onder hield. In 1961 bracht hij bezoek. staatsie- hielden. Het kwam dit keer niet tot vechtpartijen. De studenten maakten hun uittrede uit de vereniging be kend. In Nederland heeft de Vereniging Democratie voor Spanje tijdens een demonstratieve vergadering in Am sterdam, die door veel Spanjaarden werd bezocht, haar verbondenheid uitgesproken met de stakende Spaan se studenten. De heren Scheps en Schurer wekten op sympathie te kwe ken en steun te verlenen aan de tot standkoming van een democratische orde in Spanje. Bepalingen in c.a.o. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Werkgevers en werknemers in de papierindustrie zijn het eens geworden over de nieuwe c.a.o. voor 1965. Het meest spectaculaire punt is de stichting van een fonds, waar in door de werkgevers 2/3 pet van de totale loonsom over 1965 gestopt zal worden. De vakbonden zullen uit dit fonds 80 pet van de contribu tie aan de leden terugbetalen en zo mogelijk zullen ook uitbetalin gen worden gedaan voor studie doeleinden en voor gezinnen van werknemers die in moeilijkheden verkeren. De papierindustrie is hiermee de eerste, die met het stichten van een dergelijk fonds vooruit is gelopen op de besprekingen in het bestuur van de Stichting van de Arbeid, die deze week aan het vraagstuk van de ongeorgani seerden zullen worden gewijd. De ke ramische industrie in Maastricht kwam tot een dergelijke overeenkomst, maar op verzoek van de centrale werkge versorganisaties hebben later de werk gevers in Maastricht deze overeen komst tijdelijk geschorst. De werkge vers in de papierindustrie hebben ech ter deze wens van de centrale werk geversorganisaties naast zich neerge legd. Andere punten waarover partijen in de papierindustrie het met elkaar eens zijn geworden vormen de 40-urige werkweek voor werknemers, die in vol-continu-dienst werken, één c.a.o. voor handarbeiders en beambten sa men en de instelling van een bedrijf schap voor de papierindustrie. Met betrekking tot de terugbetaling van contributies wordt in dc kring van de vakbonden gedacht aan het openen van spaarrekeningen voor de werkne mers, waarop de gelden uit het fonds gestort worden. De vakbonden menen, dat zo een bijdrage zal kunnen worden geleverd aan de bezitsvorming in Ne derland. Boekenhoek Een nacht van liefde, door Hans Koekoek. Uitgave L. J. Veer N.V.. Amsterdam. Van een medewerker ALKMAAR De Stichting voor Christelijk Sociaal-Pedagogische Zorg en Nazorg voor geestelijk minder validen in de provincie Noord-Holland acht op korte ter mijn de stichting van een twintig tal kleine tehuizen voor geestelijk gehandicapten ten noorden van het IJ noodzakelijk. Dit was de con clusie dezer dagen op een bijeen komst van een honderdtal afge vaardigden van de Gereformeerde Kerken boven het IJ, waar het werk van de stichting werd belicht door de voorzitter de heer J. J. Dondorp uit Hilversum en een van de beide sociaal-pedagogen de heer R. Hovenga te Alkmaar. De heer Dondorp vertelde in zjjn openingswoord, dat in ons land 200.000 tot 250.000 geestelijk gehandi capten zijn. Jaarlijks worden er on geveer 8000 geboren. De gemiddelde leeftijd van deze categorie bedraagt ongeveer vijftig jaar. Er is in toene mende mate ideële en financiële hulp nodig om de zorg van de geeste lijk gehandicapte medemens tot haar recht te laten komen. Hij bepleitte de vorming van een groot gezamenlijk steunfonds los van de stichting. ADVIESBUREAU De heer Hovenga gaf een indruk van de veel omvattende taak van de stichting, die helaas te incidenteel en te fragmentarisch moet optreden. Uit breiding van de sociaal-pedagogische dienst is noodzakelijk. In elk rayon zal een adviesbureau moeten komen, terwijl er ook een grote behoefte is aan huizen voor zwaar gehandicapte alleen-staanden, die nog wel enige arbeid kunnen verrichten. Gedacht wordt ook aan de stichting van een semi-internaat, dat mogelijkheden biedt voor observatie en revalidatie. „De samenleving moet leren dei geestelijk gehandicapte niet slechts j te dulden, maar te aanvaarden", zei de heer Hovenga. „Het geluk van de geestelijk gehan-1 dicapte mens hangt af van de wijze, j waarop de samenleving reageert op zijn aanwezigheid. De waarde van een mensenleven wordt niet bepaald door het nut voor de samenleving". De houding van de maatschappij ten opzichte van de „onvolwaardigen" is nog altijd niet de juiste. Hoewel er ten opzichte van het verleden reeds veel ten goede is veranderd. De heer Hovenga zag een belang rijk arbeidsveld voor het protestants- christelijk volksdeel. Daarom houdt men ook deze bijeenkomsten om de kerken nauwer te betrekken bij de zorg voor de geestelijk gehandicapte naaste. Kerken groeien in Z.-Vietnam (Van onze kerkredactie) SAIGON Ondanks alles groeien de kerken in Vietnam. Het oorlogs geweld verhindert niet, dat er mo menteel vijf nieuwe kerkgebouwen in aanbouw zijn. Dit is de indruk van dr. Kenneth C. Fraser, de vice-presi dent van de Christian and Missionary Alliance (CAMA), die een reis heeft gemaakt langs alle zendingsterreincn van deze geloofszending en daarbij een maand in Zuid-Vietnam is ge weest. Terug in de Verenigde Staten klaarde hij diep onder de indruk te zijn van de toewijding van de Viet namese christenen. De CAMA-kerk in Vietnam is geheel zelfstandig. Zi. heeft bijbelscholen, seminaries, iec- tuurprogramma's, radiodiensten staat op het punt om zendelingen uit te zenden naar Laos en Thailand. De Ailliance heeft in Vietnam 333 gemeenten met 65.000 leden. Er wer ken nog 124 Amerikaanse zendelingen. De deken en onderdeken van het college van kardinalen zullen voortaan T> J \\I worden gekozen, zo heeft de paus be-1 JDOfifTfllCIllS Clb. WCTffCS paald. Volgens traditie volgde tot nu toe de oudste kardinaal-aartsbisschop van de APELDOORN De begrafenis van diocesen rond Rome de gestorven deken 'jg p Wei-zés zal dïnsdaz 'ntaats (mi twVe uur i^p deAIgemene lehof te Ughelen. rouwdienst wor- Deken van kardinalen voortaan gekozen Martha dan zeide tot Jezus: Here, indien Gij hier geweest waartzou mijn broeder niet gestorven zijn. Ook nu weet ik, dat God U geven zal al wat Gij van God begeert" (Johannes 11:21 en 22). De Here heeft bericht gekregen dat Lazarus, die Hij liefheeft, ziek is. We kunnen er zeker van zijn, dat. Maria en Martha met spanning op Zijn komst hebben gewacht. Als de Here is gekomen, zal Lazarus spoedig .zijn hersteldMaar het gaat anders, dan zij hebben verwacht: JqzuS blijft nog twee dagen waar Hij is, dan eerst gaat hij op reis. Hij komt wel, maar op Zijn tijd. Dat is het eerste. Als Hij het huis van Martha en Maria betreedt, is het naar de mens gesproken al veel te laat-. Lazarus is gestorven en be graven. Het is afgelopen, hulp kan niet meer baten. Zo denken alle omstanders, alle gasten, die Maria en Martha komen condoleren, er eensgezind over. Jammer, de Here had wat voort moeten maken, niet zo moeten treuzelen. Hij was toch gewaarschuwd Martha zegt dat ook rond-uit. Here, indien Gij hier geweest waartMaar ze laat er iets op volgen: Ook nu weet ik, dat God U geven zal al wat Gij van God begeert. Dat is het tweede. Het geloof, de zekerheid, dat Jezus niet alleen de Heer is van alle leven, maar dat Hij ook macht heeft over de dood. Here, Lazarus is gestorven, en toch En toch! Het leven neemt met de dood geen einde, er blijft uitzicht. Straks op Golgotha, zal Christus de wereld tonen, dat Hij glorieus Overwinnaar is en dat zij overwinnaar zijn, die in Hem geloven- Wij lezen vanavond Mattheüs 11 vers 1 tot 19. Terug naar de oorsprong (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „Dat hebben we op het kabinet voor", was de eer ste reactie, toen zaterdagmiddag na breedvoerig beraad besloten dellijk op hém volgde. Voortaan zullen de kardinalen-aartsbisschop onder voor- - zitterschap van de oudste hun deken Daarvoor zal kiezen. De keuze moet door de paus worden goedgekeurd. Voor verkiezing van de onderdeken geldt dezelfde procé dé» gehouden in het kerkgebouw van de Vrije Evang. Gem. te Apeldoorn, j die om 12.15 uur zal aanvangen. Probleem Christen-democraten in Europa WENEN In het slotcommuniqué var. de conferentie van leiders van de chris ten-democratische partijen in Europa wordt gesteld, dat nauwere samenwer king tussen deze partijen in Europa en daarbuiten noodzaak is, alsmede het scheppen van een meer doeltreffende organisatorische basis. De conferentie, aan ook onze demissionaire minister buitenlandse zaken mr. Luns deel- sprak zich uit voor regelmatige kontakten tussen ministers, parlementsle den en partijfunctionarissen. Men was geporteerd voor de oprichting van een soort „christen-democratische internatio- Poolse bisschoppen tegen alcoholisme WARSCHAU De rooms-katholieke bisschoppen var. Polen hebben de rooms-katholieken in hun land opge roepen tot een campagne ter bestrij ding van het gebruik van alcoholhou dende dranken een van de grootste problemen van het land. In de oproep der bisschoppen, die gisteren in de kerken is voorgelezen, wordt gezegd, dat volgens de medi sche autoriteiten voor alcoholisme geen volledige genezing bestaat en dat een sterk geloof meer drankverslaaf- den heeft geholpen, dan alle medische inspanningen bij elkaar. Als een blind paard in de Prof. dr. H. A. Brasz, hoogleraar in de bestuurskunde, deed de uitspraak, dat een stelselmatige besluitsvorming in sommige opzichten door de inrich ting van het bestuursapparaat wordt belemmerd. De planning op lange ter mijn is verbrokkeld en te „smal". De hoogleraar had vooral kritiek op de werkwijze van het ministerie van bin nenlandse zaken. Ook het plattelands- en kleinstedelijk bestuur is een bol werk van klassiek normatieve prak tijken. Reerutering en opleiding van personeel in deze sector is verouderd. Wenselijk zijn grote bestuursdistricten, die o.a. met de uitvoering samenleving OOSTERBEEK Het Verbond van wetenschappelijk onderzoek heeft vrij dag en zaterdag op de Pietersberg in Oosterbeek een conferentie gehouden over de bedreiging van het ruimtelijk milieu. Dr. P. Thoenes, medewerker van het Sociologisch instituut van de1 Leidse universiteit achtte de ruimte- telijke ordening worden belast lijke ordening van zo'n urgent belang, i dat hij de publieke opinie wilde alar- Ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdinge- meren. Volgens dr. Thoenes zijn we nieur-directeur van de rijkswaterstaat er teveel aan gewend geraakt verzorgd in Utrecht pleitte voor een integrale en geleid te worden door de samen-!aanpak van he* verkeersprobleem. Er leving, terwijl de samenleving door ons bestaat nu een wanverhouding tussen geleid en verzorgd moet worden. De de middelen, waarover de private afgelopen 25 jaar heeft onze levens-j sector beschikt en de gelden, die de stijl zich wel gewijzigd, maar nationaaloverheid besteedt aan gemeenschappe- gezien op blindpaardachtige wijze. lijke voorzieningen Dr. Thoenes vroeg een spectacu lair congres voor alle politieke par tijen en een ministerieel toporgaan, dat plannen ontwerpt, aanbiedt en doet uitvoeren. Verder is een uni versitaire opleiding voor ruimtelijke ordening nodig. NEW YORK Ongeveer 36.000 leden van het Amerikaanse vakverbond voor metaalarbeiders zijn zondagnacht in sta king gegaan ter ondersteuning van hun werd niet over te gaan tot ophef fing van het Algemeen Secreta riaat voor Christelqke organisaties met buitenlandse betrekkingen (het IAS). Men zal echter meer programmatisch te werk gaan dan tevoren. Terwjjl men in de te be handelen onderwerpen meer het missionair karakter van de chris telijke organisaties naar voren zal brengen. Iets, dat oorspronkelijk ook dc opzet was. Het heeft er in Utrecht wel even om gespannen of het IAS zou blijven bestaan of niet. Reeds in de oproep voor de 27e IAS-conferentie werd ge sproken over een eventuele liquidatie ervan (iets, dat wij reeds in onze bla den meedeelden). Men vroeg zich na melijk of of het IAS zijn tijd had gehad. Met nadruk werd gezegd, dat het IAS een ontmoetingsplaats is en dat er geen leden zijn, wel belangstellen den. De mogelijkheid om elkaar in dit verband te ontmoeten werd door som migen tóch wel erg op prijs gesteld. Ook is in het verleden gebleken, dat er zeer positieve resultaten z(jn behaald. MISSIONAIR Het IAS werd opgericht in 1951, toen het buitenland kort na de oorlog weer binnen onze horizon was getrokken en iedere organisatie, die belangstelling voor het buitenland had gaarne bereid was andere organisaties met inlichtin gen te dienen. Het ging om aftasten en daarbij hielp men elkaar. Men hielp elkaar bij het vinden en betrachten van de missionaire taak, wat geenszins be tekende, dat men hier gegroeide chris telijke organisaties naar het buitenland wilde overpoten, aldus drs. E. de Jong, gereformeerde evangelisatiepredikant te Winterswijk. Drs. De Jong trekt zich echter nu geheel terug uit het IAS. waarin hij alle jaren een vooraanstaande rol heeft gespeeld. Drs. De Jong, die dit jaar met emeri taat zal gaan en hulpprediker in Rutten (NOP) zal worden, kreeg de laatste jaren vooral ook bekendheid door zyn arbeid voor de deputaatschappen voor verstrooiden in het buitenland en voor d'e correspondentie met buitenlandse kerken. Met name heeft hij zich daarbij beijverd voor het scheppen van contac ten met kerken en particulieren in Duitsland, met het gevolg, dat de generale synode van Apeldoorn een speciale commissie voor dc contact- arbeid in Duitsland in het leven riep. In de morgenvergadering hield ds. J. H. Baas te 's-Gravenhage een lezing over de Keulse Kirchentag, die deze zomer gehouden zal worden. Ds. Baas is een van de afgevaardigden naar de Kirchentag. Ds. G. P. Klijn te Drieber gen, die Nederland vertegenwoordigt in de Oecumenische Commissie van de Duitse Evangelische Kirchentag, is mede uitgenodigd. Ook hij was zater dag aanwezig. Vraag: gelden t betreft een jongen van 16 jaar in ae bloementeelt. Wat zijn de werktijden? Op hoeveel vakantie- en snipperdagen de werkge' per jaar heeft hij recht? Is er nog een studiedagen Welke arbeidsvoorwaarden dagen jeugdvakantie begrepen in de sector tuinbouw? Het werktijden zijn dezelfde als voor voi- m nen. De jongen heeft recht op 4 akantiegeld. Volgens de c.a.-o. kan niet worden verplicht de werknemer Ook daar was kaas niet de hoofdzaak. Men begon met boter en de kaas kwam nadien als bijzaak. particuliere kaasfabriek i extra-jeugdvakantie? vergoeden. Het feit, dat sommige werk- Nederland dagtekent v Geldt in dit bedrijf de vrije zaterdag of gevers dit wel doen. geeft niet aan dat stond een andere regeling voor een vijfdaagse hier van een verplichting sprake zou weten op vakantie- zijn. De bedoelde werknemer werkt weken? Hij zaterdags om de schade van zijn studie- de Friese Mij. van landbouw c d. Ook dag weer wat in te halen. Het recht op kunt u inlichtingen krijgen 15 vrije zaterdagen is hierbij niet in het adres: werkweek? Heeft hij recht op vakantie geld; zo ja, één of twee weken? bezoekt elke vrijdag een school verdere bekwaming in zijn vak. Hij Noordholland. Wilt in de Friese kaasmakerij, dan verwijzen wij u naar gedenkboeken De Oostenrijkse president wordt door, het volk voor zes jaar gekozen. De ver kiezingen hiertoe worden meestal drie tot vier maanden na het overlijden van een president gehouden. De grote par tijen zullen moeilijk een geschikte kan-! didaat kunnen vinden. Geen van beide beschikken zij over een figuur, die zon der meer al van tevoren een onomstre den kandidaat genoemd kan worden, j Bovendien is de socialistische partij inner lijk verdeeld als gevolg van persoonlijke tegenstellingen tussen leidende figuren. I te vullen. Als ik het goed heb, is dit bedrijf verplicht 15 vrije zaterdagen te geven, maar ik weet het precies. Ondanks het feit dat hij De Rotterdamse cineast Hans Koekoek, wiens fotoboeken bijzon- 5W5ÏP doorbetaald krijgt iiktó verhaal. In deze bundel is alles mogelijk en dat blijkt een eenvou dig procédé. Het werkelijk listische verhaal wijkt minimaal van de werkelijkheid af en geeft er zo een beter gezicht op. De ti tel lijkt ons meer op de verkoop afgestemd dan op de bundel, stelfs het gelijknamige verhaal geeft niet wat het belooft. (187 blz., 5,90) vele bedrijven, waarin die tijd normaal wordt doorbetaald en waarin ook les- ken, die juist en examengeld wordt gegeven) én u" J dus alle zaterdagen werkt, krijgt hij zijn baas vanwege dat vrijdagse het de vrije wil van de betrokkene om zijn beurs weei wat bij te spijkeren. Vraag: Kunt u mij ook zeggen wan neer de eerste kaasfabriek gebouwd i! in Friesland? Antwoord: In Friesland is de kaa) nooit hoofdzaak geweest voor de fabrie- Brleven, die niet z(jn van naam cn adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ïd af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Landbouwhuis voor Friesland, Willemskade 11, Leeuwarden, tel. 05100—22643. Vraag: Bij een nalatenschap werden dit zonder mijn voorkennis toch blijft de eeuwwisseling werden opgericht. In 1887 kwam bij- •oorbeeld wel een boterfabriek (Warga n bedrijf, maar die begon pas ii twee vakantiedagen per jaar min- jaren kaas te maken. Deze werd der. reeds als particulier bedrijf gesticht Antwoord: Krachtens de collectieve Men maakte er in hoofdzaak de F~' arbeidsovereenkomst heeft deze 16-jari- j ge werknemer recht op vakantiedagen in het jaar. snipperdagen. In die 18 dagen zijn nagelkaas. Pas veel later kwam ook de betaalde Goudse volvette kaas in produktic. De eerste coöperatieve boterfabriek circulatie zijn. Kunnen deze alsnog bij niet de Nederlandsche Bank worden inge- hiervan de gevolgen? Hij schijnt wisseld? De biljetten dagtekenen van 7 auto te willen mei 1945. 9 juli 1947 en 1 juli 1949. stuiver bezit. Antwoord: U kunt do verlopen beginnen, bankbiljetten opzenden naar de Neaer- landsche Bank te Amsterdam met ver- latere zoek om restitutie. Indien u een giro rekening heeft, kunt u het nummer er bij opgeven, anders krijgt u het bedrag toegezonden per postwissel na aftrek van portokosten. Vraag: Mijn 18-jarige zoon koopt ander op krediet, e: werd in het begin van de jaren negentig waarschuwingen heb ik het idee dat hij lijk. Antwoord: U kunt een advertentie plaatsen, dat u generlei verantwoorde lijkheid aanvaardt. Ook kunt u voor zover u op de hoogte is, de verkopers waarschuwen, dat uw zoon minderjarig is en dat u generlei verantwoordelijk- heid aanvaardt. Mits u maar steeds ondanks mijn waakzaam blijft, is u niet aansprake-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2