Nieuwe leidse Courant fleXa Kamerdebat over kabinetscrisis Kosygin niet naar Bonn en Parijs Scharf (75) overleden De zomer N Koningin moest wachten met consulteren fractieleiders Waarschijnlijk eerst informateur Felle kritiek Johnsons witboek ietnam Unieraad CHU zaterdag bijeen Arts zette inbreker half uur klem tussen deur Twee doden bij ongeluk - automobilist rijdt door Commentaren Kractovr: F. WEM ER Hoofdredacteur: Dr. E. WEMER CHRISTELIJK-NATIONAAI DAGBLAD „Stantvestigh is ghebleven mijn bert in teghenspoet" Maandag 1 maart 1965. 45éte jaargang Noordoostelijke wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en hier en daar enige sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen oost en noord. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. (Opge maakt te 11.15 i ir). Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.lew. .^0,05 Klachtendienst bezorging. 18.00—1 7 00 LEIPZIG De Russische premier Kosygin gaat noch naar Parijs noch naar Bonn. Hij zei dit gisteren in Leipzig waar hij een bezoek bracht aan de jaarbeurs. Journalisten had den hem bij die gelegenheid ge vraagd naar zijn reactie op de uit nodiging van de Westduitse regering voor een bezoek aan Bonn. Op de vraag of hij misschien van plan was amder-e landen te bezoeken, ant woordde de Russische premier, dat hij niet voornemens was naar Parijs te gaan. „Noteer dit goedhet is nu de beurt van generaal De Gaulile om naar Moskou te komen", zo zei hij tegen' de journalisten. Kosygin verklaarde dat de Russi sche uitnodiging, die in 1960 aan de Franse president werd gedaan tij dens een bezoek van oud-premier Chroesj'tsjef aan Parijs, .nog altijd geldt. Totdusver is 'het Elysee nog niet op de invitatie ingegaan. Kosygin arriveerde in Leipzig ter bij woning van de 800ste jubileum-jaar beurs. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich vanmiddag in grote meer derheid verenigd met een voorstel van P.v.d.A.-fractieleider dr. Vonde ling om minister-president Marijnen uit te nodigen in ieder geval in de Kamervergadering van heden aanwezig te zijn. De fracties van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U. hebben echter uitdrukkelijk voorbehoud ge maakt ten aanzien van de bedoeling van dr. Vondeling om van de demis sionaire premier inlichtingen te verkrijgen over het ontstaan van de ka binetscrisis. Koningin Juliana is vanmorgen in paleis Huis ten Bosch begonnen met de gebruikelijke consultaties die aan de benoeming van een kabinets formateur of -informateur vooraf gaan. Zij ontving achtereenvolgens de vice-president van de Raad van State dr. Beel en de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer mr. Jonk man en mr. Van Thiel. Vanmiddag, na afloop van de Kamervergadering, begon de vorstin de adviezen van de voorzitters der tien Kamerfracties in te winnen. Dezen verschijnen in volgorde van getalssterkte der frac ties: de KVP-er Schmelzer het eerst, de GVP-er- Jongeling het laatst. De consultaties zullen waarschijnlijk morgen in de loop van. de dag Wor den afgesloten. Aan de hand van de adviezen zal de Koningin vermoedelijk morgenmiddag of -avond een kabinetsformateur of Peking: voorwendsel nieuwe aanvallen Kosy zwar gin: tboek* NEW YORK De Amerikaanse po litiek in Zuid-Vietnam dwingt de Sow- jetunie, de zijde van communistisch China te kiezen, aldus de New York Times in een hoofdartikel. Het blad schrijft voorts: „Met het zaterdag gepubliceerde witboek over de oorlog in Vietnam schijnt men het Amerikaanse volk te willen voorberei den op een drastische uitbreiding van de bemoeienissen met de langdurige strijd in Zuid-Vietnam. De New York Times ziet geen en kele aanleiding voor een dergelijke stap. Het meent dat de verklaring (in het witboek) dat Noord-Vietnam de Vietcong bevoorraadt en dat de hulp van dat land aan de rebellen steeds groter wordt, niets nieuws bevat. Intussen hebben zich nog de volgende Eerste element van Coentunnel 16 maart „naar beneden''' ZAANDAM Op 16 maart zal het eerste clement van de Coentunnl het bouwdok verlaten en enkele honderden meters verder in westelijke richting, aan de noordelijke oever van het Noordzee kanaal tot zinken worden gebracht. Het element wordt daar aangesloten op het reeds gereedgemaakte deel van de tun- hel. Het element is 90 meter lang. 23 me ter breed en zeven meter hoog. Na dit eerste zullen nog vijf elementen tot tinken moeten worden gebracht. Al die elementen liggen reeds in het bouwdok jereed. Het plaatsen van ieder van die elementen kost drie tot vier weken. Zo- kis bekend is het de bedoeling dat de boentunnel volgend jaar voor het ver keer wordt open gesteld. ontwikkelingen voorgedaan: Amerika heeft de Veiligheidsraad laten weten, nog geen enkel teken te hebben waargeno men dat erop zou wijzen, dat Noord- Vietnam een vredelievende oplossing wil voor de oorlog in Zuid-Vietnam. Premier Kosygin van de Sowjetunie heeft (in Leipzig) Amerika ervan be schuldigd, in Vietnam vrouwen en kinde. ren te vermoorden. Het witboek noemde hij een „zwartboek". Zuidvietnamese boeddhisten hebben hun invloed versterkt door zich te scha ren in het koor. dat een wapenstilstand in de strijd en een einde aan de buiten landse inmenging eist Peking heeft het witboek een „voor wendsel voor nieuwe aanvallen op Noord- Vietnam" genoemd. Militaire waarr. iers achten het mo gelijk, dat de Amerikaanse marine haar activiteiten tegen de vijand in Vietnam zal opvoeren. Er werd een nieuw muni tieschip tot zinken gebracht. Na grootscheepse bombardementen is een armada van helikopters geland in een door Vietcongrebellen bezet gebied. Generaal Khan. de vroegere ..sterke man in Saigon, is gisteren in Rome ge arriveerd op doorreis »iaar New York Hij zal enkele dagen in Rome blijven. In Parijs is gearresteerd de 34-jarige )ostduitser Herbert Steinbuecher. Hem vordt spionage ten laste gelegd, aldus en politiemededeling. Hij zal volgende veek terechtstaan. Hij wordt er van be- chuldigd te behoren tot een Europese ring voor industriële spionage. In één oogopslag Verplicht lidmaatschap? pag. 2 Het oude Oostenrijk pag. 2 Mode-1965 pag. 5 Tweede net Stiefkind pag. 6 Crisis, nader beschouwd pag. 7 Sport pag. 8, 9, 11 KLEUREN VERNIEUWEN -informateur kunnen aanwijzen. De in druk bestaat, dat eerst een informateur wordt benoemd, die de opdracht zal krijgen de ingewikkelde situatie te be studeren en de mogelijkheden voor een oplossing van de crisis aan te geven. Vergissen wij ons niet, dan zal pri mair een poging worden gedaan om alsnog een zodanig compromis over het omroepvraagstuk uit te dokteren, dat de confessioneel-liberale regerings combinatie behouden blijft. In dat ge val zou het kabinet-Marijnen in de zelfde (of nagenoeg dezelfde) samen stelling kunnen terugkeren (men noemt dit „reconstructie"). Eerst als de onbegaanbaarheid van deze weg duidelijk is aangetoond, zouden andere mogelijkheden aan bod kunnen komen. Debit l De Kamervergadering begon vanmid dag om twaalf uur zonder dat de minis ter-president of één van de andere mi nisters aanwezig was. Dr. Vondeling sprak hier zijn bevreemding over uit. Hij verzocht Kamervoorzitter Van Thiel de premier uit te nodigen om toch op z'n minst de beweegredenen te komen aanhoren, die hem (dr. Vondeling) tot het verzoek hadden gebracht de Kamer bijeen te roepen. Na veel heen-en-weergepraat werd tenslotte besloten de vergadering te schorsen in afwachting van de even tuele komst van mr. Marijnen. Mocht dc premier inderdaad bereid zijn te komen, dan zou voorzitter Van Thiel telefonisch contact opnemen met H.M. de Koningin om haar te verzoeken haar consultaties enige tijd uit te stel len in verband met de Kamervergade ring. De moeilijkheid deed zich melijk voor dat voorzitters van de vijf grote Kamerfracties reeds middag bij de vorstin op paleis Huis ten Bosch werden verwacht. K.V.P.- fractieleider Schmelzer had als eerste om half twee moeten verschijnen. Dr. Vondeling veronderstelde, dat als er iemand begrip zal hebben voo noodzaak om haar consultaties met oog op de Kamervergadering nog wat uit te stellen, dit de Koningin zal zijn (De vergadering duurt voort) (Zie ook pag. 7) op de trap van het paleis Soestdijk, waarheen hij n HM. de Koningin het ontslag van het Kabinet aan te bieden. DEN HAAG De Unieraad van de C.II.U. is in een extra-vergadering bijeen geroepen. Deze vergadering zal zaterdag gehouden worden. Dit heeft het dagelijks bestuur zaterdag besloten. De vergadering werd noodzakelijk geacht in verband met de politieke situatie. Prins Bernliard moet liet bed houden DEN HAAG Het particulier st lariaat van prins Bern hard deelt mede. I dal de Prins ten gevolge van een spier- ontsteking op doktersadvies enige dagen het bed moet houden. UTRECHT Een Utrechtse arts, de 64-jarige dr. F. J. P. Dom, heeft za terdagnacht een inbreker aan de po litie overgeleverd, nadat hij de man ces half uur in bedwang had gehou den met dc deur van zijn spreek kamer. De 34-jarige inbreker, een los werk man uit Utrecht, was met een „col lega" het doktershuis aan het Hierony- musplein binnengedrongen door een openstaand slaapkamerraam op de tweede etage. Dat raam hadden ze be reikt via een klimpartij door de dak goot. De arts en z'n vrouw kwamen zater dagnacht om ongeveer half een thuis. Mevrouw Dom liep meteen door naar de slaapkamer die ze in grote wanorde aan trof. Ze rende naar beneden om haar man te waarschuwen. Dokter Dom echter was even zijn: spreekkamer binnengegaan. Hij zag daar tot zijn stomme verbazing langzaam de! verbindmgsdeur met de wachtkamer opengaan. Toen er even later een hand om de hoek gestoken werd aarzelde de dokter geen moment Hu drukte de deur zo stevig dicht dat de inbreker met z'n hand volledig klem kwam te zitten. Een half uur later, toen de inmiddels door mevrouw Dom gewaarschuwde politie ar- inreke- riveerde kon die de inbreker Inmiddels was de tweede inbreker ont vlucht. Achteraf bleek dat hij zich in de slaapkamer had bevonden, maar zjph daar had weten te verbergen toen me vrouw Dom de slaapkamer binnenkwam. Toen ze naar beneden ging om haar man te waarschuwen, heeft de tweede inbre ker de slaapkamerdeur op slot gedaan en is hij weer via het raam en dc dakgoot verdwenen. De recherche rekent er ech ter op hem snel te kunnen aanhouden. Beide ir.\rekers zijn kenneljjk vroeg tijdig in hun werk gestoord, want in het doktershuis wordt niets vermist. Kettingbotsingen in de mist NIJMEGEN Op de rijksweg tus sen Nijmegen en Ubbergen zijn van nacht bij een aanrijding de 30-jarige heer O. Vroeger en zijn 32-jarige loofde mej. W. Gerrits omgekomen, terwijl de 36-jarige mej. J. Gerrits ern stig werd gewond. Allen zijn afkom stig uit de Ooy bij Nijmegen. De be stuurder van de auto is doorgereden. Het drietal fietste rechts van de weg, toen het door de vermoedelijk Duitse wagen, die volgens de politie met grote snelheid reed, werd aangereden. Zij werden meters weggeslingerd. Bij een botsing tussen een bestel wagen en een tankauto in Lekkerkerk is gisteravond een inzittende van de bestelwagen om het leven gekomen zijn drie personen gewond, van twee zeer ernstig. De tankauto stond voor het vertrek gereed, toen de be stelwagen, geladen met zuivelproduk ten. tegen de achterzijde botste. Volgens de politie was de verlichting voldoende en reed de bestuurder va bestelwagen met vrij hoge snelheid. De negentienjarige mej. A. van der V. uit Lekkerkerk werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse is overleden. De zeventien jarige mej. L. B. uit Lekkerkerk. die. evenals een van de twee jongemannen. H. uit Cappelle a.d. IJssel, zeer ernstig werd gewond, moest worden uitgezaagd De bestuurder S. uit Cappelle a.d. IJs sel, werd minder ernstig gewond. Dooi de schok sloeg de motor van de tankwa gen aan. De 54-jarige eigenaar snelde naar buiten en rende het zware voertuig achterna. Daarbij struikelde hij, waarbij hij bijna onder de wielen geraakte. Ne gentig meter verder kon hij de aut tuintje, vlak voor een huis. tot stil stand brengen. De 45-jarige Amsterdammer P gisternacht gearresteerd nadat hij de Lange Niezel met zijn auto was inge reden op vier voetgangers. Twee van hen zagen kans op weg te springen. De 45-jarige Amster dammer M. werd tegen het wegdek geslingerd en kwam met een van zijn benen onder de wagen. De 23-jarige M. werd door de auto geschept hij kwam op de motorkap en werd enkele meters meegesleurd. Hij kwam met de schrik vrij. Zaterdag is de 42-jarige vertegen woordiger A Martens uit Herten bezwe- lan de verwondingen die hij vrijdag nacht bij een verkeersongeluk had op gelopen. Het carnaval heeft in de Belgische plaats Eupen talrijke geWnden bij een verkeersongeluk geëist. Een dronken automobilist reed op een groep feestvier ders in. Acht personen werden gewond, van wie drie ernstig. Als gevolg van de mist waren op de weg Amsterdam-Rotterdam bij Zoeter- woude. ongeveer dertig auto's bij een kettingbotsing betrbkken. De ene rijbaan was hier een tijdlang volkomen ver sperd. Bij Loenersloot op de weg Amster. dam-Utrecht zijn een aantal auto's in de middenberm gevlogen. De westelijke rijbaan van rijksweg 4a tussen Zoeterwoude en Leidschendam was om het middaguur door wrakken versperd. Op rijksweg 2 onder Breukelen zijn veertien voertuigen bij kettingbotsin gen betrokken geweest. WENEN Oostenrijks president dr. Adolf Scharf is gisteren op 75-jarige leeftijd overleden. Dr. Scharf. voorma lig leider van de socialistische partij, werd in 1957 president. In 1963 werd hij voor zes jaar herkozen. Hij wordt beschouwd als de voornaamste opstel ler van het staatsverdrag dat een ein de maakte aan de geallieerde bezet ting en dat Oostenrijk na de oorlog z(jn onafhankelijkheid teruggaf. Men neemt aan dat het niet een dig zal zijn een opvolger voor hem te vinden, omdat geen van de partijen in boven de politiek staande figuur aar voren kan schuiven. Dr. Scharf kreeg drie weken geleden griep. Desondanks bleef hij zijn plich ten vervullen. Zo verwelkomde hij de sjah van Perzië op het vliegveld. On middellijk daarna werd hij in een kenhuis opgenomen. In de nacht vrijdag op zaterdag verslechterde zijn toestand omdat een oude leverkwaal zich in sterke mate deed gelden. Gis terochtend was er al geen hoop meer. Zijn lever functioneerde nauwelijks. Gistermiddag brachten de Oostenrijk se kanselier dr Josef Klaus, die het ambt van president tijdelijk zal waa j nemen, en de aartsbisschop van We nen. dr. König. een bezoek aan de ster- Levensbeschrijving op pagina 2) Zuidafrikaanse hof verwerpt beroep ter dood veroordeelde BLOEMFONTEIN Zuid-Afrika. Het Zuid-Afrikaanse hooggerechtshof heeft het beroep verworpen van de blanke on derwijzer. Frederick John Harris, tegen zijn doodvonnis wegens moord op een bejaarde blanke vrouw, die stierf ten gevolge van een bomaanslag die verle den jaar gepleegd werd op het spoorweg station van Johannesburg. Harris. 27. zit sedert 6 november in de dodencel. De rechtbank had bevonden dat hij een bom legde in de grote hal van het station en dat hij niet krankzinnig was toen hij dat In getuigenissen tijdens het proces werd gezegd dat Harris behoorde tot de Afrikaanse verzetsbeweging, die zich ten doel stelt de regering van premier Ver woerd omver te werpen. Mazelenepidemie Turkije: 359 doden ANKARA Tot dusverre 359 kinderen zijn bezweken tengevolge van de i lenepidemie. die in oost-Anatolië woedt. In de provincie Erzeroem zijn in de af gelopen vijftien dagen bijna vijftiendui zend kinderen door de ziekte aangetast. Het ministerie van openbaar welzijn werkt samen met de Turkse luchtmacht om de zieken te helpen. Een aantal stre ken, waar de mazelenepidemie heerst, kan namelijk over de weg niet worden be reikt. omdat de wegen met een sneeuw laag van twee en een halve meter zijn overdekt In Abo nabij Port Soedan heeft vrij dag een treinramp 26 doden en 21 z gewonden geëist. Men koestert echter weinig hoop voor de ongeveer 50 passa- giers die zich nog in de wrakstukken bevinden. T7EN kabinetscrisis wordt in ons land altijd moeilijk opgelost, vandaar dat ze als het even kan, wordt ver meden. Vandaar allerlei ingebouwde zekerheden bij de formatie van een kabinet, vandaar ten slotte de ijs kast als een plaats waar voorlopig- onoplosbare problemen worden op geborgen. De ijskast was in de problematiek waar we nu mee zitten niet meer bruikbaar. We kunnen stellen, dat de crisis die (hans is uitgebroken juist door de tijdnood onvermijdelijk is geworden, een ijskast was er niet meer bij Er moest een regeling gevonden worden, toen dat niet bleek te )ujj> ken. zakte het kabinet aan innerlij ke tweespalt ineen- Het is volop wat men een kabinetscrisis mag i QMDAT het volop een kabinets- crisis is, staat het parlement er ook buiten. Om het anders te zeggen, aan <de val van het kabinet is de volksvertegenwoordiging niet schul dig. Dat moet worden bedacht in ant woord aan die op ontbinding van de Tweede Kamer aandringen. Waarom de Kamer ontbinden Zij is aan de crisis niet te pas gekomen. Zij is legaal gekozen voor de duur van vier jaren. Waarom haar gestraft voor iets waar zij formeel buiten staat Omdat zij erbuiten staat, zal het ad vies van de fractievoorzitters aan de Koningin, dunkt ons, ook een onver mijdelijk beperkt karakter moeten dragen. UIJ HET oplossen van de crisis zal, nemen ook wij aan, het eerste streven gericht zijn op herstel van de breuk. Een breuk binnen het kabi net. Zoals wij zaterdag schreven: de cri sis heeft de onenigheid onthuld en in zoverre moeilijker wegneembaar gemaakt, maar aan de andere kant kan een kleine uitbreiding van de betrokkenen mogelijk weer aan de oplossing bevorderlijk zijn. Die wijdere kring wordt uiteraard gevormd door de voorzitters van de bevriende fracties- Er zal, vermoeden wij. wel naar een nader „Akkoord van Wassenaar" op omroepgebied gestreefd gaan worden. doet weldadig aan het besluit van de betrokken organen van ARP en CHU om bij de komende verkiezin gen voor de Rijnmondraad uit te ko men met één lijst. Nu er, juist ook rondom de kabinets crisis, enige afstand lijkt gegroeid tussen ARP en CHU, doet dit bericht extra deugd. Het standpunt van ons onafhanke lijk protestants-christelijk dagblad is altijd geweest, dat de vraag van het samengaan der geestverwante politieke partijen een zaak is voor die partijen zelf. Daarvoor mogen anderen, ook wij als krant, wel be langstelling tonen- maar men moet er zich niet teveel mee bemoeien. Dit standpunt, waarvan wij de juist heid nog altijd wensen te verdedi gen, behoeft ons niet te verhinderen, dankbaar te zijn wanneer de orga nen der politieke organisaties zelf tot samengaan, besluiten. Zoals dan in dit belangrijke geval is geschied. Schildwacht beschiet voo (Advertentie) MOTEL APELDOORN RUST Telefoon 05760-18003 Onze specialiteit VANDAAG mogen ein delijk de foto's ge plaatst worden van de Pa- rijse couturiers. Op pagina 5 vindt u ze. Maar ter in troductie reeds het beeld van de meest ver vooruit ziende couturier Cour- règes. die naar men zegt de „maamvrouw" reeds in zijn verbeelding ziet komen. De overige modekoningen zijn wat aardser gebleven gelukkig ook niet zo streng van lijn en vierkant •an vlakverdeling. Integendeel, de zomer- mode van 1965 is licht en luchtig, zwierend en rbij gangers RABAT lil Marokko heeft een schildwacht zaterdag het vuur geopend op een groep voorbijgangers, onder wie een aantal militairen die terugkeerden van een sportveld. Volgens het minis terie van binnenlandse zaken handelde de soldaat in een vlaag van verstands verbijstering. Vier Franse jongelui wer den door de kogels uit het automatisch pistool getroffen en onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd. JNetl. toerisme naar België neemt toe DEN HAAG Steeds meer Nederlan ders brengen hun vakantie of een deel er van in België door. Uit gegevens van het Belgische verkeersbureau blijkt dat in de periode van januari tot augustus van het vorige jaar 848.000 Nederlandse overnachtingen in België geboekt wer den. In het jaar daarvoor waren het er 689.000. Vorig jaar is het aantal dus met 23 procent toegenomen. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER |Herenstraat 34 we Rijn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1