Thermosflessen om de aarde Kosygin waarschuwt Y.S.: verdere aanvallen Vietnam Over drie jaar bemand ruimtestation (V.S.) Amerika: nog eens 10.000 militairen Scherpe verwijten aan adres burgemeester Drie doden op rijksweg 2 Gewijd aan het verzet Zwitserland morgen naar de stembus V.S. beloven onderzoek 9 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 DE Amerikaanse luchtmacht wil over drie jaar een bemand ruimtestation in een baan om de aarde brengen, waarin twee waar nemers steeds gedurende perioden van dertig dagen dienst zullen doen. Voor dat doel hebben vier vliegtuig fabrikanten hun voorstellen inge diend en in mei zal bekend worden gemaakt welk ontwerp zal worden uitgevoerd. Voor dit ambitieuze programma zal zowel het bemande ruimtelabo- ratoriuni zelf aangeduid als MOL (Manned Orbitting Laboratory) moeten worden ontwikkeld als een z.g. ruimtevliegtuig waarmee aflos singsmanschappen en voorraden naar en van het ruimtelaboratorium kun nen worden vervoerd. Het nieuwe onderzoekingscentrum zal de vorm van een thermosfles krijgen. was oorspronkelijk bedoeld voor tot zes personen en zou door de NASA worden uitgevoerd. Onlangs echter heeft men de militaire waar de zo belangrijk geacht dat presi dent Johnson half mei een rapport van het ruiimtevaartbureau en luchtmacht verwacht. NAGEBOOTST Hoewel de fabrikanten maar paar weken de tijd hebben gehad om hun rapport samen te stellen, bestuderen zij het langdurig verblijf in de ruimte al vijf jaar lang. Voor dat doel bouwde Boeing o-a. een na gebootste ruimtecabine, waarin, zon der steun van buitenaf, vijf mannen gedurende dertig dagen opgesloten zijn geweest Hierbij werden de om standigheden in een ruimtestation zo goed mogelijk nagebootst. Geduren de, de eerste tien dagen leefden de vijf mannen op een dieet van droog gevroren voedsel, dat met water in oorspronkelijke staat werd terugge bracht. Een deel van het voedsel was verpakt in knijptubes. Vooral de watervoorziening is een probleem op zichzelf, want zelfs een minimaal rantsoen zou het gewicht van het ruimtevaartuig aanzienlijk doen toenemen. Voor de waterwin ning werd daarom een installatie in gebouwd, die het water behandelt en terugwint uit de condensatie in de cabine, menselijke afvalprodukten, waswater enz. Een groot deel van dit teruggewonnen water is voor con sumptie bestemd, een ander deel zal weer worden gebruikt voor het was sen. Verder werd o.m. het gebruik van de douche beproefd Dit water wordt, om te voorkomen dat in de ruimte de druppels door hun wiehtloosheid in de lucht blijven •gen. door een ..blower" met kracht Afnemende wind DE BILT Een kleine storing, die zich gisteren voor de kust van middeiy Noorwegen bevond, is sindsdien, in diepte toenemend via Denemarken naar het zuidoosten getrokken. Tenge volge hiervan wakkerde de wind op de Noordzee tijdelijk sterk aan en werd ook langs onze kust de kracht van harde wind bereikt. Onstabiele polaire lucht stroomde daarbij over Nederland en er kwamen sneeuw- en hagelbuien tot ontwikke ling. De storing trekt nu door Polen naar het oosten. Achter de storing stijgt de luchtdruk snel. Tegelijkertijd beweegt een bij IJsland aanwezige storing zich in de richting van de Britse eilanden. Deze ontwikkelinen hebben tot gevolg, dat de luchtdrukverschillen in onze omgeving geleidelijk kleiner zullen worden en de wind zwak. Samenhan gend hiermee moet de komende nacht op een sterke uitstraling worden ge rekend met lichte, plaatselijk in het binnenland matige vorst. Aangezien Nederland in de onstabiele lucht blijft zullen ook morgen weer sneeuwbuien tot ontwikkeling komen Zon en maan: zondag 28 februari: zon op 7.29, onder 18.18; maan op: 6.47, onder 14.48, Woensdag 3 maart: nieuwe maan HOOGWATER SCHEVENINGEN 28 februari: 1.41 v.m.; 13.58 n.m. 1 maart: 2.23 v.m.; 14.36 n.m HET WEER IN EUROPA Rapporten heienmorgen zeven uur TIJDELIJK Voor het bemande laboratorium in een baan om de aarde heeft men op de Amerikaanse defensiebegroting voor 1966 al een bedrag van bijna 600 miljoen opgebracht. De taak van de militaire astronauten zal voorna melijk bestaan uit het opdoen van ervaring en de vaststelling van hun eventuele taak. die zij in de wereld ruimte kunnen vervullen. Immers, zo lang er nog geen bindende af spraken over het gebruik van de we reldruimte zijn gemaakt, kan men zich daar nog van alles permitteren. De Amerikanen willen geen afwach tende houding aannemen en zijn daarom vast maar begonnen met de constructie van een militair ruimte station. Hetgeen zal bestaan uit een capsule zoals wij die thans al ken nen met daaraan verbonden een werkruimte, waardoor het geheel het aanzien van een thermosfles krijgt. Het MOL-project is nog maar van tijdelijke aard, want de fabrikanten van deze ruimtelijke proefstations hebben alweer nieuwe schetsen ge publiceerd van projecten die plaats zullen gaan bieden aan 6,24 of 36 op varenden. Deze reuzenkunstmanen hoopt men over tien jaar in een baan om de aarde te kunnen bren gen en zullen daar voor de tijd van één tot vijf jaar op een hoogte van meer dan 320 km om de aarde blij- project voor. De cijfers geven ven draaien. Verder hoopt men bin- volgende onderdelen aan: 1. de cap- nen vijftien jaar te komen tot de su*e voor de twee bemanningsleden, lancering van een bemande ruimte- bolvormige tanks, 3. het telescoop, die zou kunnen worden ge bruikt voor het waarnemen van an dere sterrenstelsels, bijvoorbeeld bui ten de Melkweg, of om nauwkeuri ger beelden te krijgen van Venus, Mars. Jupiter en Saturn us. Astrono men zijn van mening dat de teles coop kan helpen te ontdekken waar uit de sterren bestaan, wat hun tem peratuur is, hoe groot ze zijn en waardoor ze van elkaar in helder heid verschillen. Wie weet zal het nog eens druk in onze wereldruimte worden met al deze kunstmanen voor ruimtereizen. communicatie rneming en wat dies meer zij. Zo stelt Lockheed zich het MOL- blijf waar men zich te ruste kan be geven, 4. luchtsluis tussen twee ruimten, 5. laboratorium en werk ruimte, 6 een camera Prinses Beatrix op Sint Maarten PHILIPSBURG Na een vliegtocht an twee en een half uur is prinses Beatrix gisteravond op het Juliana- vliegveld van Sint Maarten aangeko. De ontvangst was bijzonder hartelijk. Het leek wel of geheel Sint Maarten uitgelopen om de Prinses te be groeten. Ook vele bewoners van hei Franse gedeelte waren naar het vlieg veld gekomen. Verder waren er Ame rikaanse toeristen die al spPedig voor in stonden om foto's te maken. Nadat het Wilhelmus door het plaat selijke muziekkorps was gespeeld, bloe waren aangeboden en de autori teiten waren voorgesteld, nam prinses Beatrix plaats in een open auto. Toen volgde de tocht door een prach- ig heuvellandschap met schitterende vergezichten op de zee en de binnen wateren. De tocht ging langs Simson Bay, waar de vissers, afstammelingen in Deense zeevaarders, wonen. Te voet gingen de Prinses, haar ge volg en de autoriteiten door de ver sierde Voorstraat naar het gezagheb bershuis, waar haar het cadeau van de bevolking werd aangeboden: een fraaie ter plaatse vervaardigde doos, ingelegd met steentjes, Sint Maarten voorstellende. Kamervraag over Rajakovitsch DEN HAAG De heer Koekoek fboe renpartij) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd, waarom het proces tegen Rajakovitsch niet in ons land wordt gevoerd. De hertog van Windsor heeft vrij dagmiddag in Londen „met su< operatie ondergaan aan het linker waarvan het netvlies was losge- Eis: f250 boete Niet zelf voor politie spelen DORDRECHT De officier van jus titie heeft bevestiging' van de straf ge- eist <250 gulden boete) die de kanton rechter had opgelegd aan een automobi list die een mede-weggeb ruiker tot stop pen had gedwongen die hem had ge hinderd. De officier vond dit niet toe laatbaar. niet alleen omdat hij het zoals hij het uitdrukte griezelig vond iemand op een drukke rijksweg tot stoppen te dwingen, maar bovendien omdat niet iedereen voor politieagent mag spelen In de Sowjetunie is opnieuw een smos-kunstmaan in een baan om de ■de gebracht. De zender van deze kunstmaan werkt op 90.022 megaherz. De kosmos-serie begon op 16 maart 1962. China: troepen terugtrekken WASHINGTON/MOSKOU/SAI GON Premier Kosygin heeft voor de televisie tot Amerika de waar schuwing gericht dat het conflict in Vietnam „onvermijdelijk buiten de grenzen van Vietnam uitgebreid zal worden", wanneer de V:S. doorgaan met hun agressieve daden jegens Noord-Vietnam. Deze aanvallen moeten een einde nemen voordat w\j kunnen spreken over normalisatie van de toestand in Indo-China, al dus de Rus. Hij zei ook dat de Amerikaanse troepen uit Vietnam en uit Korea te ruggetrokken moeten worden. Maar juist gisteren heeft Amerika aangekondigd dat het zijn militaire kracht in Vietnam zal opvoeren. Nog duizend man worden naar Saigon overgebracht en Amerika zal alQe mo gelijke moeite doen het Zuidivietna- ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM Aan de r Laan (Blakker): kand Ital mix mevr A C Pier D J Bierman.P A J i ïeien (Amsterdam). N Colpa (Amsti met lof de (Amsterdam) W T van W Kalsei Amsler A Kruysse .Amsterdar nevr. E H V Steenl tand. theologie: mej C J Wever (Amsterdam). benl°Ge'van€ Pitten (Delft). (Den Ha. TH J D Hoek va Haag), WJJGi Deventer (Haarlem), H Fc A M Goemans (met lof) (Den H Gooien (Cape" (Den Haag). vijlt). J A Hagendoorn (Dei IJssel) ind (Rits- Haag). G Hak- lof) (Voorburg) A H W Helle mans (Hoogezand), W C J Hermans (Dei Haag) W J van den Hoek (Rotterdan Holthaus lArnh Meijer (Hengelo). A E Muller (Der W E P Neleman (Rotterdam). H mondt (Delft). K J G i Haag). Or de Putte (Har- J Reddering (Den Haag). D N Reinhoudt (Wolfaartsdijk), DC (Utrecht). J Scheffe .„r, j M G Tichler (Nijmegen). VV D Verduf) n iDen Haag) met lof) (Spaubeek), W Spanje B H Spiekmar (Delft), J W (Voc Versluis (Woerden), J iet' lof) (Nleuwkoi irijndrecht). J Vogelss jer (Rotterdam): ka< Haag); ingenle A Brake- (Delft) A J ii MG Collet (Heem a (Rotterdam) E H L I. J H van Dongen (RtJs- (Enschede), J Heijnen icr (Rijswijk). S T Kre- A Llnssen (Weert). B H le) W L Schippers (Am- houten (Bussum), H J C n Vonno. M Wllk (allen irs-schelkundlg inge- erge (Heemstede) B Dalen (Voorburg), C (Rijswijk). J Jansen (Delft), I-I G Meest f (Rot®" H C van der Metj- Haag). R E Nie- H C L Noord- meer. H F J Peters (belden Dordrecht). J B van der Plaat (met lof) (Den Haag) J C Pronk (Rotterdam) D F H de Quartel (Den Haag). J Schram. J C Segers (belden Rotterdam) G R Wawoe (met lof) (Delft), W C Witvoet (Gouda): Ingenieurs natuurk. ingenieur: W Crans (Amsterdam), H C Kahl- ardingen). C H F Velzel' (met lof) D J Verel (Den Haag), J Visser n), B H weijland, G Wiebes bei- Aan de rijksunlver J L Tor :e) en P Terpstra (Jelsum ROTTERDAM. Klinisch h Schouten, beider Vier maanden geëist voor verkoop van ongekeurd vlees AMSTERDAM „Aan de slacht wor den terecht zware eisen gesteld in ver band met gevaren voor de volksgezond heid. Daar dient nu juist dc keuring voor. waaraan u zich heeft onttrokken". Dit zei de president van het gerechts hof te Amsterdam, mr. J. H. P. E. Mijnsscn. gisteren tegen dc 57-jarige veehandelaar, tevens caféhouder W. J. B. uit Gieltjesdorp bü Breukelcn. De procureur-generaal mr. F. C. Kist vroeg bevestiging van het vonnis van de economische politierechter in to taal 4 maanden hechtenis en een geld- boere van f380 subsidair 38 dagen voor vier ten laste gelegde feilen; de verkoop van ongekeurd vlees, het slach ten zonder vergunning, het onttrekken van een hoeveelheid vlees aan de keu ring en het weggooien van vleesafval zonder daarvan Opgave te doen. De Utrechtse raadsman, mr. J van Benthem, acht de verdachte het slacht offer van zijn milieu. „Mijn cliënt stond sterk onder druk van de boeren, voor wie hij slachtte. Het waren zijn klanten. Hij heeft zijn best gedaan het vlees zo goed mogelijk te leveren, zo als dat van vader op zoon is gebeurd. Hij vindt het ondraaglijke gedachte dat hij de gevangenis in zou moeten voor een vergrijp, waarvan hij niet wist dat het zo ernstig opgenomen zou worden. Mr. Benthem vroeg een fikse geldboete en een voorwaardelijke straf. 100.000 i In Amerikaanse kringen beschouwde men de rede van Kosygin met zijn slag over zün reis naar Vietnam, China en Korea overigens als zeer gematigd. De Russische leider heeft de deur voor onderhandelingen niet gesloten, al vond me het in Britse kringen wel vreemd dat Kosygin in het geheel niet over onder handelingen gesproken had. Versterking Wel heeft de Russische lieder aange kondigd dat de Sowjetunie op het ogen- blflt bezig is met de militaire verster king van Noord-Vietnam. maar de Rus sische premier sprak niet over het feit dat de Amerikanen op het ogenblik deel- bombardementen op Viet- cong-kampen. (Ook gisteren hebben Amerikaanse straalbommenwerpers weer schuilplaatsen van de Vietcong gebom bardeerd. Ook heeft Kosygin niet als primaire voorwaarde voor onderhandelingen ge steld dat de Amerikaanse troepen zich uit Vietnam terugtrekken, China stelt deze voorwaarde wel. Kosygin neemt aldus leidt men af uit de toespraak van de premier, een pc in die tussen de Amerikaanse en Chinese opvatting over een regeling van het Viet namese vraagstuk ligt. „Vriendschap" Kosygin maakte verder nog melding van zijn contacten met Chinese en Kore aanse leiders, wat hij als belangrijkste resutlaat van zijn reis aanmerkte. Hij had het over de vaste wil allen om de vriendschap en de saa hang van het socialistische kamp te ont wikkelen. Daarnaast moest het verenigde front tegen het imperialisme worden versterkt. Kosygin zei wel dat het vraagstuk de ideologische geschillen te ingewik keld is om in een zo korte tijd op te los- Johnson President Johnson heeft gisteren een beroep gedaan op Henry Cabot Lodge om gedurende enkele dagen in Washing ton de kwestie Vietnam te komen bestu deren en zijn inzichtingen aan de rege ring voor te leggen. Lodge is ambassadeur in Saigon ge weest. De Amerikaanse regering wil er zeker van zijn dat geen enkel aspect van de kwestie over het hoofd wordt gezien. Lodge is geen voorstander van uit breiding van de oorlog tot Noord-Viet nam, maar zeer beslist wel van repre saillebombardementen. Fractieleider P.v.d.A. te Culemborg: Gasaffaire kwam ter sprake CULEMBORG De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Culemborgse gemeenteraad heeft gis teravond scherpe verwijten gericht aan het adres van burgemeester H. A. J. M. van Koningsbruggen inzake de zo ge ruchtmakende „gasaffaire" waarbij in de nacht van 23 op 24 februari 1963 twee doden te betreuren waren. De burgemeester heeft volgens de heer A. J. Kerkhof de nieuwjaarsrede mis bruikt om verantwoording af te leggen in de gaszaak. De heer Kerkhof stelde, dat hét gas bedrijf al enkele uren na het nootlottig ongeval en in de nacht daarop met Personenauto schoot door middenberm DEN HAAG Gisteravond 1 «in schoot een personenauto met vijf Jongelui op de rijksweg AmsterdamUtrecht door de middenberm. Een botsing met een per sonenauto, die richting Amsterdam reed. volgde. De bestuurders van beide auto*» de 45-jarige kapitein-luitenant J. H- The. singh (woonplaats nog onbekend) en de 18-jarige E. H. J. Ruardy uit Haaksber gen kwamen om het leven. Een jonge man uit de wagen met vijf personen werd levensgevaarlijk gewond. WINSCHOTEN Omstreeks half tien gisteravond is de 33-jarige gehuwde arbeider J. Antema uit Heiligerlee door een personenauto aangereden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar Sint Lucasziekenhuis ia overleden. CNV-orgaan De Gids: Vakcentralen zijn tegen verplicht lidmaatschap UTRECHT. Het overlegorgaan van de drie vakcentralen voelt niets voor een wettelijk ve»nplioht lidmaatschap. „Het moge dan waar zijn, dat de vakbeweging haar werk verricht op een wijze, waar van alle werknemers profiteren, die vak beweging wil blijven een organisatie,, ge bouwd op vrijwillig lidmaatschap, op,lid maatschap uit overtuiging", zo schrijft De Gids, het orgaan van het CNV. Het CNV- orgaan meent dat geen dwang, maar overreding het middel is om de ongeor ganiseerden te winnen. Het probleem georganiseerdenonge organiseerden is dezer dagen aan de orde geweest in het overlegorgaan van de drie vakcentralen. De kwestie zal woensdag in de bestuursvergadering van de Stich ting van de Arbeid worden besproken, zo vernemen wij. Op de agenda van die be stuursvergadering staat ook het probleem de gelijke beloning voor mannen en v Volk oordeelt over dirigisme BERN Morgen wordt in Zwit serland volgens de daar geldende grondwettelijke mogelijkheid een volksstemming gehouden waarbij al- j le burgers nun mening tot uitdruk king kunnen orengen over twee stel len maatregelen ter bestrijding van economische „oververhitting" welke vooral tot uiting komt door een ver snelde prijsstijging. De maatregelen in kwestie geven de regering spe ciale bevoegdheden van dirigistische aard en daarom is het volk geroe pen ziqh d->ar rechtstreeks over uit te spreken De regering had in januari vorig jaar haar program aan de wetgevende ver gaderingen voorgelegd en de twee des betreffende wetsontwerpen werden toen met grote meerderheid aanvaard. Zij zijn toen terstond in werking getreden maar zoals de grondwet dat wil moeten zij alsnog aan een volksstemming wor den onderworpen. De ene wet, over het krediet, omval een serie maatregelen ter beperking var het binnenkomen in Zwitserland var vreemd kapitaal, van binnenlandse kre dietverlening en uitgifte van leningen. De koopkracht van de franc moet aldus ge handhaafd worden. De ander wet, over de bouwbedrijvlg- heid, beoogt ongeordende uitbreiding verbonden' met prijsstijging tegen gaan, speculatie te bestrijden en de bouw van huizen voor matige huur te begun- De twee wetten kunnen, na hun aan vaarding ruim een jaar geleden, gedu rende twee jaar van kracht blijven maai zouden daarna geannuleerd moeten wor den als ze morgen verworpen zouden worden. Daartegenover zou het parle ment echter in het voorjaar van hun geldigheid met nog een jaar kunnen verlengen. Een voorspelling over de uitslag de volksstemming is moeilijk, daar de kampen van voor- en tegenstanders zowat van gelijke sterkte schijnen VS beschuldigen Noord-Vietnam WASHINGTON Dc V-S. hebben vandaag gedocumenteerde beschuldi gingen bekendgemaakt, volgens wel ke Noord-Vietnam tegen Zuid-Viet- nam een weloverwogen campagne van gecamoufleerde agressie voert, even reëel als die van een invasiele ger, aldus werd vanmorgen in eer bulletin bekend gemaakt- Begin april bal een serie postzegels, in de waarden van 7, 15 en 40 cent, gewijd aan het verzet verkrijgbaar zijn. De kleuren en voorsetellingen: 7 cent: lichtgrijs, (rood enzwart) Mo numenten „Gevallenen", Waalwijk, en „Verwoeste stad"^ Rotterdam; 15 cent: geelbruin en zwart): Monumenten ,X>okwerker"Amsterdam, en „Geval lenen", Waalwyk; 40 cent: (donker rood en zwart): „Verweste stad", Rot terdam" en „Dokwerker". Verzetsprijs voor dr. Berendsen en Leo Vroman AMSTERDAM De verzetsprijs van de Stichting Kunstenaarsverzet 1942 1945 is dit jaar toegekend aan mevrouw dr. Anne Berendsen voor haar boek „Vrouwenkamp Ravensbrück" (1946) en aan de dichter Leo Vroman voor zijn hele oeuvre. De prijs wordt ditmaal toegekend in het bijzonder voor een werk dat zich bezighoudt met de situatie van Neder land tijdens oorlog en bezetting. In verband met het feit dat' dit jaar wordt herdacht dat Nederland 25 jaar geleden in de oorlog werd betrokken en dat ons land 20 jaar geleden werd bevrijd, worden vier erepenningen van de stichting toegekend, te weten aan prof. mr. R. P. Clever inga voor zijn houding tijdens de bezettingstijd, waar bij hij tevens wordt gezien als verte genwoordiger van de Nederlandse we tenschap. aan Pieter 't Hoen (de heer F. J. Goedhart) als vertegenwoordiger van, de illegale pers, aan mr. H. J Reinink, in het bijzonder voor de be langrijke arbeid die hij in de bezet tingstijd heeft verricht voor de belan gen der kunstenaars en ter voorberei ding van hun organisatie na de oorlog en aan de heer J. Smallenbroek als voorzitter van de Stichting 19401945. ploeg van tien man heeft laten graven, zonder dat de politie daarbij aanwezig was. Op 11 maart werd verder gegraven, terwijl, aldus de heer Kerkhof, de voor zitter van het college op een raadsver gadering op diezelfde dag verklaarde, dat er geen opgravingen konden worden gedaan omdat de vorst eerst uit de grond verdwenen moest zijn. Waarom niet De heer Kerkhof heeft de burgemeester nu gevraagd waarom hij de raad niet heeft ingelicht over de opdracht die de directeur van het gasbedrijf aan een van zijn personeelsleden gaf om de gasbuizen voor het pand waarin de doden te be- treuren waren, te vernietigen of af te voeren. Waarom is de raad er niet van I op de hoogte gebracht, dat in de dagen Van het ongeval de reukbaarheid van j het gas maar een derde was van hetgeen het had moeten zijn? De heer Kerkhof deelde de raad eis 1 het college van B. en W. verder mee, dat hij de commissaris van de rijks recherche, de heer IJ. Taconis, heeft ingelicht over de dubbele rollen, die de heren Van Koningsbruggen, Ooster. holt en prof. Simons zowel voor de gemeente als voor het gasbedrijf heb ben gespeeld. Onderzoek De officier van justitie te Utrecht heeft destijds een onderzoek gelast, nadat in de pers berichten waren verschenen, dat de gasbuizen voor het pand achter de Vismarkt zouden zijn verdwenen. Onlangs besloot de officier de zaak te seponerên. Het gasbedrijf heeft begin 1963 medege deeld, dat de gaslekken waardoor het ongeval ontstond, waren ontstaan door het opvriezen van een waterputje dicht bij de gasbuis. Ontwapening: „Westen zou eisen lager kunnen stellen" SWANSET WALES De Britse minis ter voor ontwapening, Lord Chalfont, heeft gisteren in een rede gezegd dat het mogelijk zou zUn dat het Westen zijn eisen voor de zogenaamde „Inspecties ter plaatse", zjj de ontwapeningsonderhan delingen dit jaar, lager stelt. Het is ech ter buitengewoon onwaarschijnlijk dat het Westen bereid zal zijn een volledig verbod op het nemen van atoomproeven te aanvaarden zonder inspectie ter plaatse, aldus lord Chalfont. Het Westen en de Sowjetun'ie zijn het nog niet eens kunnen worden over het stopzetten van ondergrondse kernproe ven door verschil van mening ten aan- zien van het aantal inspecties dat zott moeten worden verricht De kern.stopovereen komst van 1063 verbiedt alleen het nemen van atoom- Droeven in de atmosfeer, de kosmische ruimte en onder water, waarvoor geen inspecties nodig zijn om na te gaan of er overtreding in het spel la De Sowjetunie is een ogenblik bereid geweest drie inspecties te aanvaarden, maar trok later dit aanbod terug omdat volgens de Sowjetunie moderneweten schappelijke methoden deze inspecties onnodig maken en het Westen deze in specties slechts eiste om te kunnen spioneren. Vier bemanningsleden omgekomen Vliegtuigbotsing boven de Oceaan OMAHA (VS) - Een slrulbomznen- werper van de Amerikaanse luchtmacht, terugkerend va» een oefening in Span- je, is gisteren in botsing gekomen met een Amerikaans straal-tankvliegtuig van het type KC-135. os»™ Het ongeluk gebeurde toen de bom menwerper vanuit het tankvliegtuig van brandstof werd voorzien. Elk vliegtuig had vier bemanningsleden aan boord. Het ongeluk werd gezien door de be-, manning van een B-47 toestel. Zij rap porteerden dat het tankvliegtuig in de lucht explodeerde. Het was opgestegen van de basis Dow om de bommenwer per op 1120 kilometer uit de kust te ontmoeten. Men neemt aan dat ook de vier bemanningsleden van de bommen werper om het leven zijn gekomen. Hinderen van Russische schepen MOSKOU De Amerikaanse am bassadeur in Moskou, Kohier, heeft gisteren op het Russische ministerie van buitenlandse zaken het antwoord van zijn regering overhandigd op een Sowjetnota, waarin werd geprotesteerd tegen „het in volle zee hinderen van Russische schepen door Amerikaanse militaire vliegtuigen en oorlogssche pen." Er was m de Russische nota verder gesteld dat het vooral de Sowjet-vaar- tuigen in de Indochinese wateren waren, die op deze wijze werden lastig gevallen, waaraan werd toegevoegd: „en het is juist in dit gebied dat de Ver. Staten, door hun militaire inmenging in de binnenlandse zaken van Zuid-Vietnam, een gevaarlijke internationale spanning hebben doen ontstaan." In de Amerikaanse antwoordnota wordt ten aanzien vjpi het eerste punt, dus het hinderen van Russische schepen in volle zee verklaard dat de Amerikaan se regering terzake een onderzoek zal instellen dat zij de resultaten hiervan ter kennis van het Kremlin zal brengen. Aangaande het tweede punt, ..het hin deren van Russche schepen in Indochi nese wateren", wordt verklaard dat de Ver. Staten de Russische beschuldiging "a" de hand wijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9