KABINET STRUIKELT OVER ZIJN EIGEN BENEN Crisis zonder boze gezichten Novum in onze parlementaire historie: I Na de oorlog diende geen enkele ministersploeg de volle vier jaar uit Geertsema Eerste commentaren uit de bladen Regering vertilt zieh aan zichzelf opgelegde taak Breekpunt: binnenloodsen commercie Kabinet valt over omroep Mr. Roosjen: Bot hield terecht voet bij stuk Wellicht andere factoren ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet-Marijnen is over zyn eigen benen ge struikeld. Als we prof. Oud mogen geloven, is dit het eerste Nederlandse kabinet, dat geheel eigener beweging, zonder directe tussenkomst van het parlement, tussentijds aftreedt. Vorige kabinetten werden, voor zo ver ze niet normaal met het oog op naderende verkiezingen aftraden, steeds in en door de Kamer ten val gebracht. De wyze van aftreden van het kabinet-Marijnen schijnt dus zonder precedent. Het is bezweken aan verdeeldheid in eigen kring, een verdeeldheid overigens die nauw keurig correspondeert met de tegenstellingen die zich in het parlement rond het radio- en t.v.-vraagstuk hebben geopenbaard. Niet omdat hij intern zijn mannetje niet zou staan (wie hem van nabij meemaken, prijzen zijn werkkracht, inzicht en kennis van zaken), maar omdat het hem van nature ont breekt aan het talent om zich als persoon te „verkopen". Hij is veel in de schaduw gebleven van zijn collega's Biesheuvel, Luns Andriessen, die wel degelijk ge publiciteit hebben. Fouten ii den (Vervolg van pagina 1) Mr. Geertsema, gewaarschuwd op sen vergadering van' het Nederlandse Reumafonds, zat al spoedig achter een tafel om met z'n bekende, metalen stem z'n visie op het gebeurde te ge ven. Spoedig werd hij gevoligd door de j immer onverstoorbare mr. Beernink, vergezeld door z'n echtgenote, die als chauffeuse moest optreden, omdat er geen taxi te krijgen was. „U hoeft niet te denken, dat mijin man er ook maar een minuut om wakker ligt," verzekerde zij ons. Overal hoorde men vragen: „Waar is Smallenbroek?" De a.r. fractieleider bleek met de ministers Biesheuvel en Van Aartsen naar de flat van laatst genoemde te zijn gereden, minder om na te kaarten als wel om alvast enkele lijnen te trekken voor het beleid gedu rende de ongetwijfeld moeilijke - formatieperiode. Telefonisch gaf hij z'n commentaar. Van nachtrust is niet veel gekomen. Bevordering export in nieuwe banen DEN HAAG De centrale kamer van handelsbevordering en andere organsa- ties op het gebied van de exportbevor dering hebben overeenstemming bereikt over een vorm van nauwe samenwer king. De voorzitter van het adviescollege voor de economische en de handelsvoor lichting, mr. J. J. Oyevaar. heeft giste ren op een persconferentie in Den Haag meegedeeld dat in de nieuwe organisa tie van de CKH medezeggenschap van regionale belangen is bereikt. En wel door de landenkamers, landeninstellin- en regionale instituut te groeperen in regionale eenheden waarvan vi geruwoordigers zijn opgenomen in he' stuur en de directie van de CKH. Voorlopig zullen er drie regionale di recteuren zijn- Verder zal de directie be. «taan uit een voorzitter en een directeur voor algemene zaken. De nu demissionaire ministers ploeg zet in zekere zin een traditie voort. Geen van zijn naoorlogse voorgangers heeft namelijk de vol le vier jaar normaal weten uit te dienen. Het ministerie Schermerhorn- Drees (1945-'46) was één jaar aan het bewind toen het met het oog op de verkiezingen moest aftreden. Om dezelfde reden ging het minis- terie-Beel (1946-'48) na twee jaar heen. Het eerste kabinet-Drees (1948-'51) struikelde na tweeënhalf jaar over de Stikker-Oud-crisis. Tot aan de verkiezingen van 1952 re geerde daarna het tweede ministe- rie-Drees. Het derde kabinet-Drees (1952-'55) zat weliswaar vier jaar in het zadel, maar moest in 1955 toch de portefeuilles ter beschik king stellen door moeilijkheden een huurverhoging. Daarna kwam het in dezelfde samenstelling terug. Het vierde kabinet-Drees (1956-'58) viel na tweeënhalf jaar over dc verhoging van enkele indirekte be lastingen. Dat betekende tevens het einde van de socialistische deene- ming aan de regering. Na het in terim-kabinet-Beel ('58-'59) trad in 1959 het ministerie-De Quay op, dat eind 1960 getorpedeerd werd door de motie-Van Eibergen, maar kort daarna geheel gereconstrueerd terugkwam. 19 maanden Het kabinet-Marijnen is precies negentien maanden en twee dagen aan het bewind geweest. Het werd op 24 juli 1963 beëdigd na een (zo als gebruikelijk) moeizame forma tie, die ruim twee maanden in be slag nam. Na voorbereidend werk van de heren Romme, De kort, Beel en De Quay kreeg de toenmalige minister van landbouw, mr. V. G. M. Ma rijnen, op 16 juli de simpele op dracht „een kabinet te vormen". De dag daarvoor had de demis sionaire premier De Quay zijn op dracht tot vorming van een kabinet „dat zich verzekerd kan achten van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging" teruggegeven. Prof. De Quay legde toen een verklaring af waarin hij zei aanvankelijk voornemens te zijn geweest het premierschap in het nieuwe kabinet aan de toenmalige minister van financiën, 'de antire volutionaire prof. Zijlstra, aan te bieden en zelf het vice-premier- schap te gaan bekleden. De KVP- fractie ging hiermee echter niet akkoord. De AR-fractie wilde haar goedkeuring alleen geven als de KVP besdist geen premier zou kun nen leveren en prof. Zijlstra zich gedurende de hele parlementaire pe riode verzekerd zou kunnen achten van de steun van alle bij de for matie betrokken groeperingen. Na de misdukking van de forma tie-De Quay nam mr. Marijnen, in middels door zijn voormalige chef tot kandidaat-premier gebom bardeerd, zelf de teugels in handen. In een week tijds wist hij de formatiemoeilijkheden op te los sen. Met zijn 46 jaar werd hij de jongste minister-president die Ne derland ooit heeft gehad. Omveerswolk Het kabinet-Marijnen liet zich bij zijn optreden aanzien als een ster ke ploeg van jonge, bekwame en ambitieuze mannen. Het regerings program wekte grote verwachtin gen, maar van meet af aan hing boven dit kabinet de onweerswolk van de bij de formatie onopgelos te radio- en t.v.-problematiek. Nu de bui is losgebarsten en de blik sem het regeringskasteel heeft ge havend, is cr alle aanleiding voor de vraag of dit kabinet in de kor te tijd van zijn bestaan op de ove rige beleidsgebieden aan de ver wachtingen heeft beantwoord. By een objectieve beoordeling kan die vraag niet anders dan beves tigend worden beantwoord. In het eerste levensjaar heeft het kabinet het verre van gemakkelijk gehad. Onmiddellijk na z'n eerste optre den werd het geconfronteerd met de vérgaande looneisen van de vak beweging, maar de wijze waarop het de loonexplosie en haar gevol gen in de hand wist te houden, boezemde allerwegen vertrouwen in Toen de rust aan het sociaal-eco nomische front min of meer wa: weergekeerd, werden grote wets ontwerpen als de verhogingen var de AOW-A WW en de verlaging-var de loon- en inkomstenbelasting met ruim een miljard op stapel gezet en met succes door het parlement geloodst. Evenals zijn voorganger maakte dit kabinet waar dat ook zonder de socialisten een goed ciaal regeringsbeleid kan worden gevoerd. Terecht kreeg de regering ook lof voor haar landbouwbeleid, voor haar optreden in EEG-verband, haar grootse aanpak van het woning bouwbeleid, haar plannen tot ver snelde uitbreiding van het wegen net enz. Maar meer is de „image" van het kabinet bepaald door de wijze waarop het begin vorig jaar de be faamde kwestie-Irene heeft opgelost. Het heeft met veel wijsheid de be langen van de constitutionele mo narchie behartigd en een crisis in de verhouding tussen volk en vor stenhuis weten te vermijden. Aan zijn optreden in deze precaire zaak dankt de demissionaire minister president een reputatie, die hij zich anders nooit had kunnen verwerven. DEN HAAG De leden van het kabinet-Marijnen zijn niet met kwade koppen uit elkaar gegaan. De persoonlijke verhoudingen zijn tot het laatste toe goed gebleven. Na da genlange, fundamentele discussies is men echter tot de slotsom moeten komen, dat men het inzake het etherbestel oneens was en oneens bleef. Met respect voor eikaars zienswijze zijn de twee „partijen" uiteengegaan. Op alle punten kon men het uitstekend met elkaar vin den; slechts op dit ene punt niet. Voor wat de bewindslieden betreft, het een crisis zonder boosdoeners. Hoewel het kabinet z'n werkzaamhe den beloftevol aanving, droeg het de kwade mogelijkheid van een ontijdige dood vanaf de geboorte mee. Maar wei nigen hebben dit feit onder ogen willen zien en gehoopt c? iets als een wonder- genezing. Het kabinet is - zoals men zich her innert - tot stand gekomen in overleg vier partijen, die inzake het om roepbeleid sterk verdeeld waren. Dat kort tevoren, bij het debat over de nota inzake reclame-televisie, onverhuld gebleken. Wilden de drie confessionele partijen de samenwerking met de libera len voortzetten, dan moest er een doekje het bloeden van de nog verse wond worden gevonden. De c.h.-fractie kwam met de verbandtrommel aan- Het beste bewijs voor de kracht van het regeringsbeleid was de zwakke oppositie, die de PvdA in de afgelopen negentien maanden heeft gevoerd. De vele stuntjes van Vondeling konden miet verhullen dat het de socialisten veelal aan w devolle alternatieven ontbrak. Niet temin heeft dit kabinet wel fouten gemaakt, die uiteraard door dr. Von deling c.s. volop werden uitgebuit. Daar was de aanvankelijk aarzelen de houding tegenover de illegale REM-zender. Daar was verder het gebrek aan homogeniteit, dat der andere tot uiting kwam in het conflict BiesheuvelAndriessen de voorlaatste EEG-marathon in Brussel. Fouten zijn er ook in de laatste zes maanden gemaakt. Het weggeld bleek een wereldvreemde uitvin ding, die onder druk van publieke opinie en Kamer moest worden inge slikt De kans om de invoering van AOW-verhoging en gedeeltelijke) belastingverlaging te coördineren, werd onbenut gelaten. Aanvankelijk liet de regering de ingangsdatum van de eerste tranche der belas tingverlaging geheel in het vage; de Kamer moest er haar toe dwin gen een datum vast te leggen. Ook de verhoging van college- en kleu terschoolgelden moest onder parle mentaire en buiten-parlementaire V. G. M. MARIJNEN ....jongste.... pressie ongedaan worden maakt. Het „Breedband-pakket" werd aanvankelijk gepresenteerd zonder het noodzakelijke comple ment in de bezitsvormingssfeer. C>ok hier moest het parlement corrige rend optreden. Het leek er somr op of het kabinet zich door de Ka mers liet regeren. Niet voor niets sprak KVP-fractieleider Schmelzer vorige week de hoop uit, dat het parlement in het vervolg niet meer als promotor en corrector van d< regering zou hoeven op te treden. Het kabinet-Marijnen heeft die kans tot betering des levens niet gekregen. Met een overwegend posi tieve balans sluit het z'n bestaan voortijdig al „Overleeft de huidige regeringscombinatie de t.v. -proble matiek, dan zal ze, menselijkerwijs gesproken, de vier jaar rustig kun nen uitdienen," schreven wij vorig jaar. Die hoop is helaas een illusie gebleken. Liberale ministers in partijraad DEN HAAG De liberale ministers Toxopeus, Witteveen en Schouwenaar- Franssen, zouden vandaag deelnemen aan de partijraad van de WD in Den Haag. Dit is na afloop van de bijeen komst van het kabinet van vrijdag- De KVP-fractie kwam vanmorgen in Den Haag en de CHU-fractie vanmid- in Utrecht bijeen. Gezond TTET dagblad Trouw fprot-chr.) meent, dat een kabinetscrisis op zich zelf geen reden tot vreugde is. In de grondslag, laten we zeggen in de zuilen, waarop het kabinet rustte, zat toch zwakke stee. En dat was de onenigheid tussen de partijen waarop dit kabinet rustte en tussen sommige ministers i kabinet over het radio- en televisiebesteL Zij hebben deze onenigheid principieel onder de ogen gezien en zij hebben daaruit de enige verantwoorde conse quentie getrokken: we gaan uit elkaar, want op dit fundamentele punt horen we niet bij elkaar. Dit is een gez reactie en dat kan bijdragen tot het krijgen van een gezond principieel kli maat in Nederland. Dat is om deze reden, maar om meer dam deze reden, dringend noodzakelijk, aldus Trouw. Met P.v.d.A. steeds dringender gen. l oplossing a Wat moet er nu gebeuren? Als vooral de afwijkende inzichten van de liberalen de doorslag hebben gegeven en dat lijkt waarschijnlijk dan is de eerste mogelijkheid dat de christelijke partijen, misschien ook nog zonder de C.H.U., het met de P.v.d.A. proberen eens te wor den. De inzichten van de P v.d.A ten aanzien van het omroepbestel hebben al tijd al beter geklopt met die van K.V.P. en A.R. Toch is hiermee lang niet alles gezegd. Bij de P.v.d.A. is er ook een groep die niet voor „de zuilen" voelt en liever in aansluiting bij de doorbraak gedachte een meer algemeen bestel zal prefereren. Beu kabinetscrisis, omdat de zuilen in Hil- im zich hardnekkig blijven vast klampen aan hun monopoliepositie. Een monopoliepositie die het Nederlandse volk meer dan beu is. Terwijl zich enorme kenteringen voor doen in de wereld, terwijl op het ogen blik in Europa op diplomatiek en politiek terrein gevochten wordt voor de grond slagen, die beslissend kunnen ziin voor de toekomstmogelijkheden van de ko- (Van parlementsredactie) dragen: de pacificatie-commissie. De be slissing over het omroepbestel werd naai een later tijdstip verschoven. Het spreek- (Vervolg van pagina 1) VVD-fractieleider mr. W. J. Geert sema deed de opmerkelijke uit spraak, dat hij tussentijdse, dus ver vroegde verkiezingen „om de stem van de kiezers over het omroepbestel te horen" een heel nuttige zaak zou vin den. Immers, het is naar zijn mening langzamerhand duidelijk geworden, dat er verschil van inzicht is gegroeid tussen de kiezers die op een bepaalde partij hebben gestemd en de stand punten, die de ministers van die par tijten) in het kabinet hebben verde digd. „Worden er geen verkiezingen uitgeschreven, dan zal de volkswil wel blijken bij de verkiezingen in Rijnmond op 2 juni van dit Jaar", al- is mr. Geertsema. Het viniden van een oplossing bin nen het kabinet wordt z.i. verhinderd door tijdnood. Met nadruk stelde mr. Geertsema, dat er geen enkel verschil van mening is tussen de drie Liberale bewindslieden en de WD-fractie. Hij deelde verder mee. dat de vergadering van de VVD-partijraad heden op zijn verzoek is gehouden. KVP-fractieleider drs. W. hmelzer betreurde het, dat „dit kabinet, dat al veel goeds tot stand heeft gebracht en belangrijke plannen onder handen had, er niet in is ge slaagd eensgezind een verantwoorde en praktische oplossing voor he' radio- en tv-vraagstuik te bereiken" Met het oog op zijn advies aan cU Koningin wilde drs. Schmelzer geen verder commentaar verstrekken. Vondeli »g PvdA-fractieleider Vondeli had de val van het kabinet niet direct verwacht. Hij wist niet of misschien nog andere factoren dan het radio- en tv-foeleid tot die val hebben geleid, Uitgesloten achtte hij dat niet. „Zo op het eerste geszicht", aldus de heer Von- „zou het nriet verwerpelijk zijn als minister-president Marij: zijn bezoek aan de Koningin ma J in een zitting van de Tweede Kamer uiteen zou zetten welke om standigheden hebben geleid tot het aftreden van het kabinet". Minister van staat prof. mr. P. J. u d, (lib) verklaarde, dat de ver klaring van minister-president Marij- zonder precedent is in de geschie- s van ons land. „Deze gang van zaken ds voor mij geheel nieuw", zo vertelaarde hij in antwoord op de vraag of het eerder is voorgekomen, dat een minister-president een verkla ring heeft afgelegd waarin wordt mee gedeeld dat het kabinet geen overeen stemming heeft bereikt en zijn ontslag aan de Koningin zal aanlbieden. Verschuivingen De heren Beernink en Geertsema hebben vannacht in het perscentrum „Nieuwspoort" nog een geïmprovi seerde persconferentie gegeven. „Een voortzetting van het huidige beleid stel ik op prijs, maar niet tot elke prijs", verklaarde de VVD-frac tieleider. Een reconstructie van het kabinet achtte hij niet uitgesloten. Het zou z.i. te betreuren zijn wanneer het bij de komende kabinetsformatie de kant van een rooms-rode coalitie zou uitgaan. Tevoren had de heer Geert sema de verwachting uitgesproken, dat het omroepgesprek bij de forma tie zal worden voortgezet. „Maar dan met andere deelnemers". De samen werking tussen de vier regeringspar tijen noemde hij overigens „bijzonder >ed". Mr. Beernink verwachtte geen grote verschuivingen bij eventuele nieuwe verkiezingen, .juist om dat de kwes- het om gaat als zodanig het woord „komt tijd komt raad" Is e wel niet ln vervulling gegaan. Aan de voorbereiding van een wet telijke regeling van de televisie i commissie niet eens toegekomen. Minis ter Bot van o. k. en w. die de moed had het netelige omroepvraagstuk zijn eigen rekening te nemen - vroeg al spoedig een advies over de invoering van reclame op het tweede net. De zeei heterogene commissie bon het pas enke le maanden geleden uitbrengen. Gedu rende de talrijke, uitputtende dicussies bleek opnieuw hoe verdeeld de mi gen waren, zodat er met veel moeite slechts een meerderheidsrapport uit de bUJ kwam. Het viel bij de c.h. en v.v.d.- ministers niet ln goede aarde, waardoor de regering er niets mee kon beginnen. Motie-Baeten In december van het vorige jaar meen de de vaste commissie van o. k. en w.. dat er een einde aan het nietsdoen moest komen. De heer Baeten (kath. v.) - die de steun van de meerderheid van commissie kreeg - stelde een motie het vooruitzicht, waarin de regering werd gevraagd op korte termijn me delen onder welke voorwaarden haars inziens aan nieuwe gegadigden een zend machtiging kan worden verleend. Ook wilde de commissie vernemen hoe de invoering van reclame in radio en 1 visie kon worden werwezenlijkt. Het kabinet wachtte de indiening de motie bij de plenaire behandeling de onderwijsbegroting niet af, e deelde per brief mee, dat de gevraagde mededelingen vóór 1 maart zouden wor den gedaan. Het legde daarbij een voort varendheid aan de dag, die het duur te staan is gekomen. De regering heeft zich de zichzelf opgedragen taak gewoon weg v—tild. Beperkte ruimte Reeds aan het einde van het vorige jaar legde minister Bot aan de Kamer an de omroepverenigingen een con cept-plan voor het derde FM-net voor, dat veel kritiek kreeg. Met name vrees- ïen in Hilversum voor een te grote staatsinvloed. Ten voordele van de be windsman moet echter worden gezegd, dat hij bij alle plannenmakerij zich de afwijzing van commerciële televisie door de Tweede Kamer voor ogen heeft ge houden. Hoezeer hij telkens bereid bleek wijzigingen aan te brengen - om over eenstemming te bereiken - z'n voor stellen bleven steeds binnen de ruimte, die de Kamer had aangegeven. Op vier punten bleven er ernstige meningsverschillen bestaan, ofschoon op den duur overeenstemming op twee punten zeker niet uitgesloten was: het aantal uren, dat aan een of meer nieuwe concessionaris(sen) moest worden toegewezen en een schadever- goeddngregeling voor de pers. Veel fundamenteler waren de vra gen hoe de reclame-opbrensten moes ten worden verdeeld en of nieuwe concessionarissen moesten worden „ge dwongen" in de NTS en NRU mee samen te werken. De liberalë minis ters, Schouwenaar-Franssen, Toxopeus en Witteveen, hun christelijk-histo- rische collega's Scholten en Andries sen en de KVP-bewindsman Veld kamp bleven op het standpunt staan, dat er een vermenging moest zijn tus sen programma en reclame. De orga nisaties die reclame zouden uitzen den, zouden daarvan in de eerste plaats profijt moeten trekken. Op deze wijze, zo redeneerden de KVP-ministers Bot, Bogaers, De Jong, Luns, Marijnen en de a.r.-mi nisters Van Aartsen en Biesheuvel zou de commercie in het omroepbe stel worden binnengeloodst met alle kwalijke gevolgen van dien. Bovendien stonden deze bewinds lieden op het standpunt, dat hand having van een ordelijk bestel in voeging van nieuwe concessionaris sen in NTS en NRU noodzakelijk maakte. Vooral op deze twee punten bleek geen vergelijk mogelijk. mende generatie, is Nederland zonder regering. Alleen omdat mensen, die in Hilversum de lakens uitdelen, vijftig jaar achter zijn in hun denken. Schadelijk DE TIJD (r.k.) schrijft: Wij kunnen over deze gang van zaken niet jui chen. Elke kabinetscrisis ls schadelijk voor het land, omdat gewichtige zaken blijven slepen. In het algemeen was het aftredende kabinet geen slecht kabinet Een combinatie met de socialisten zou een ook in onze ogen redelijker oplossing voorstaan inzake het omroepbestel, aan de andere kant zou zulk een combinatie op allerlei andere punten weinig homo geen zijn. Het ligt voor de hand, dat men, door de houding van de liberalen ge dwongen, een dergelijke combinatie zal beproeven. Maar aangezien de socialisten een gedetailleerde overeenkomst over een regeringsprogram plegen te eisen, kunnen de onderhandelingen daarover wel eens heel lang duren. Afwachten ;T VRIJE VOLK (soc.) schrijft onder de kop „Van binnenuit bezweken" o.a: Minister Bot heeft zijn poot stijf ge houden. En met hem heeft deze keer het kabinet niet gebogen voor het liberale drijven. De plannen die erop zouden zijn neergekomen, dat radio en televisie zou den zijn uitgeleverd aan de grote monden en de dikke portemonnaies zijn ver ijdeld. De liberale aanval op de rechtsge lijkheid in Nederland is afgeslagen op de enige plaats waar die kans van slagen in het kabinet-Marijnen. Opmerke- ïs, dat de regeringscrisis niet is ont staan door het aftreden van de liberale en christelijk-historische ministers. Het hela kabinet treedt af. Dit wijst erop, dat de minister-president zich niet alleen heeft verkeken op de liberale onwil om te zorgen voor een behoorlijk radio, en tele visietoestel, waarin de openheid en de eenheid bun plaats hebben, maar dat de minister-president ook de kracht van overtuiging bij zijn eigen partij en bU de anti-revolutionairen heeft onderschat. Aan de vooravond van de regerings- isis heeft hij de opmerkelijke woorden sproken: „Ik had nooit gedacht, dat er zoveel aan die televisie vastzat, dat die zaak zo moeilijk was". Dat ls onthul lend voor het gebrek aan visie waarmee -. Marijnen dit probleem, waarover toch waarlijk wel wat is geschreven, heeft aangepakt Het einde van dit kabinet ls mede het gevolg van dit gebrek aan visie. Als het er nu alleen om zou gaan het radio- en televisiebestel in een veilige haven te loodsen, dan zou deze regerings- sis niet moeilijk zijn op te lossen. Het duidelijk; dat het plan-Bot in grote lijnen voor een belangrijke meerderheid dit parlement aanvaardbaar zou zijn eest. De minister had met zijn plan de grondslag gelegd voor een bruikbaar compromis. Maar nu het gehele kabinet ls afgetre den omdat het aan inwendige spanning ls bezweken, zal er een nieuw beleid ter discussie komen. Niet alleen het radio- televisiebeleid, ook de bestedingsbe perking, die de gemeenten wordt afge dwongen om maar een voorbeeld te geven had in brede kring groot onbe hagen gewekt. De keuze voor de V.VD. gedaan in 1963 had de confessionele par tijen aan de liberalen uitgeleverd. Vooral door de manier waarop die keuze was -ceerd. En daar zat toen al het begin van dit einde. Daar zit ook de kern van de moeilijk heden die zullen komen. Niet het par lement heeft deze regering het vertrou- opgezegd. De regering zelf is uit elkaar gespat In eerste instantie is dit huidige conflict dus een conflict tussen de regeringspartijen. Voor de oppositie betekent dit, dat haar voorlopig een afwachtende houding Dat kan door de loop der zaken wel anders komen te liggen. Voor een zo uit zonderlijk geval dat de regering uit el kaar spat zonder confrontatie met het parlement geldt niet de regel wie de brokken maakt moet ze lijmen. Commentaren omroepvoorzitters e.a. DEN HAAG De voorzitters van de omroeporganisaties, een vertegen woordiger van de REM (VAT) Tros en de voorzitter van de coördinatie commissie de nieuwe combinatie van aspirant radio- en tv-concessio- narissen: de Tros, TVN en Open Be stel hebben commentaar geleverd op de val van het kabinet-Marijnen. Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NL. voorzitter van de NRU en tweede voorzitter van de NTS, verklaarde: ,,'t zat er de laatste t(jd al in, omdat men van bepaalde zijde een geprivile gieerde positie wilde toekennen aan om roeporganisaties. De geprivilegieerde po sitie bóven de organisaties, die zich al 40 jaar met het omroepwerk hebben be zig gehouden. De organisaties hier be doeld wensten een uitzonderlijke positie niet binnen maar buiten NRU en NTS Minster Bot heeft op dit punt voet bij stuk gehouden en mijns inziens terecht, omdat anders een chaos ontstaat Natuurlijk ben ik geen ingewijde ln het overleg, maar zover mij uit berichten in de dagbladen bekend, is een van de voorwaarden, dat men zal samenwerken in NRU en NTS als overkoepelende or ganisaties. Daar wilde men van bepaalde zijde niet aan. Dat deze voorwaarde ge steld wordt, acht ik niet minder dan be- DEN HAAG „Die radio- en tv.-zaak is wel belangrijk, maar belangrijker nog vin*3 ik meer en betere huizen", zo zei vanmorgen dr. A. Vondeling naar aan leiding van de kabinetscrisis. De fractie volk niet aanspreekt". Of zijn fractie voorzitter van de P.v.d.A in de Tweede ditmaal met de PvdA in zee zal gaan Kamer noemde nog een aantal punten hangt af van de vraag hoe deze partij die zijn inziens meer gewicht in de zkJh politiek aal opstellen. schaal leggen: de prijzen remmen, de A-bom temmen, de bodemschatten hou den, de lucht zuiveren, het water schoon, maken en de honger uit de wereld helpen. Dit lijstje zou naar zijn mening voor beelden kunnen bevatten van bijkomen de factoren waarvan de indruk bestaat dat daarover in het kabinet overeenstem ming ontbrak. grijpelijk en noodzakelijk. Dit ls het „breekpunt" geworden". Mr. dr. L- H. Slotemaker, voorzitter van de AVRO, zei dat het jammer is dat er nu vertraging optreedt bij het totstandkomen van het derde FM-net (radio) dat in september of oktober in de lucht zou komen. Deze crisis verhin dert een goede voorbereiding van de programma's op dit derde radionet Mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO, had nog geen commentaar. Mr. Burger De voorzitter van de VARA mr J. A. W, Burger, verklaarde te verwachten dat nadat H. M. de Koningin mr. Ma rijnen zou hebben ontvangen, een ver klaring wordt gegeven. „Wij moeten pre. weten waarop het gesprongen ls en "om het gaat". Overigens zei hij niet te begrijpen dat er geen oplossing ls gevonden en ten slotte dat hij niet zal treuren over de val van het kabinet Dr. J. A. de Koning, voorzitter van de VPRO meent dat het proces van de meningsvorming over een nieuw radio en tv-beleid kennelijk nog niet is uitge werkt Een te premature fixatie door een wettelijke regeling acht hij overigens ook niet gewenst omdat deze de moge lijkheid van groei niet openhoudt Tros politiek betrokken geraakt", w J. M. Landré, woordvoerder van de REM/VAT/TROS. Hij wilde aannemen dat met name bij de liberale en c h. be windslieden in gedachten was wat re cent in het communiqué van de REM VAT/THOS is geformuleerd. Ir. G. A Maris, voorzitter van de ooordinatiecommissie de nieuwe com binatie van aspirant radio- en tv-conces- sionarissen, de TROS. TVN en Open Be stek heeft gezegd respect te hebben voor de ministers, die voor het open ,ZIJn 611 die het aandurfden voet by stuk te houden en grote risico's aan vaarden. Zijns inziens zou tenslotte nle- compromis tevreden zyn. mand met t

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5