Nieuwe Leidse Courant KABINET VALT OVER OMROEP classic Bom barstte gisteravond na marathonberaad Geertsema: Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen r Premier Marijnen bood vandaag op Soestdijk ontslag aan Commentaren Nasser: Egypte duldt geen communisme Crisis niet gemakkelijk op te lossen (Beernink) S€' Zaterdag 27 februari 1965, 45ste jaargang Krachtige wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Veranderlijke bewolking met enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige, aan de kust krachtige en mogelijk nog af en toe harde wind tussen noordwest en noord- In de ochtend plaatselijk in het binnen land lichte vorst, middagtemperaturen tour- F DIEMER „Stantvastigh is ghebleven enkele graden boven het vriespunt. CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD mii„ h<rt in tegh,n!po.r V, ^Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, VTANDAAG een week geleden heb ben wij op deze plaats nog uit drukking gegeven aan de hoop, dat het kabinet-Marijnen het einde van de rit zou kunnen halen. Voorwaar de, schreven wij, zou zijn dat geen ernstige fouten werden gemaakt Op dat moment waren er voor het plot selinge einde nog geen rechtstreekse ben meegewerkt naar het zoeken van compromissen, maar de tegenstellin gen zijn uiteindelijk te groot gebleken. Nederland zit plotseling in een kabi netscrisis, die niet gemakkelijk zal zijn op te lossen". (Voor vervolg zie pag. 5) Dr. Soedjarwo Tjondronegoro, die In donesië als ambassadeur in Nederland zal vertegenwoordigen, wordt maandag morgen op Schiphol verwacht. Ongeveer een week later zal de tij delijk zaakgelastigde van Indonesië in Den Haag, drs. Mok. Sjarif Nederland na een verblijf van ongeveer elf maan den verlaten. aanwijzingen. Nu is het kabinet gevallen en wel na een week van moeizaam vergaderen en van pogingen om elkaar te vin den. De val werd almeer onvermij delijk. Zelf hadden wij reeds op het punt gestaan te schrijven: verdient een aftreden toch niet de voorbeur boven een oplossing die zich zo uiter mate moeilijk vinden laat? Inmid dels is duidelijk geworden, dat de oplossing zich in het geheel niet heeft laten vinden. Wij betreuren de noodzaak van dit aftreden. Vier jaar is ook voor een kabinet de normale periode een voortijdig einde betekent iets onna tuurlijks. TJET BREEKPUNT voor het kabinet lag uiteraard in de proble matiek rondom radio en televisie. Het is duidelijk over de mate van openheid dat men elkaar is kwijtge raakt. Van de aanvang af hebben wij ge schreven, dat de openheid een rede lijk verlangen is, maar dat ook aan de openheid grenzen gesteld zullen dienen te worden. Er is geen reden, nieuwe gegadigden die zich enigermate aannemelijk we ten te maken te weigeren. Maar er is ook geen reden, die nieuwe ge gadigden iets te geven wat op een voorkeursbehandeling lijkt Onze in druk is. dat dit van bepaalde kant niet voldoende is onderschreven. Daarnaast is ook ons niet duidelijk, waarom van de nieuwe gegadigden geen bereidheid zou mogen gevraagd tot samenwerking, zoals nu reeds binnen radio en televisie bestaat en die nuttig is gebleken. TVAAR ONZE Indruk ls van be paalde kant als openheid betiteld wat in wezen neerkomt op individua lisme: gegadigden die vrijwel geheel op eigen houtje functioneren, N.T.S. en N.R.U. worden dan gruwel. Niet temin zijn N.T.S. en N.R.U. onmis bare instellingen. Zij waren het tot- dusver en ze zullen het niet minder zijn wanneer straks nieuwe gegadig den hun kansen krijgen. Samenwer king, bepaalde vormen van coördi natie zij zijn noodzakelijk, wil ons radio- en televisiewezen niet verval len tot een onordelijke boel. Daarnaast blijft onverkorte els het weren van commerciële invloeden, een eis des te klemmender wanneer in deze media reclame wordt toege staan. Kan men zich op deze punten niet vinden, dan is een crisis, hoe ver velend op zichzelf, onontkoombaar. Zoals dan nu is gebleken. ^AL DE kabinetscrisis, die blijk baar allengs onontkoombaar was, ons verder brengenT Voorlopig heeft ze nog slechts een situatie, zoals die binnen het kabi net bestond naar buiten gebracht. Dat heeft een nadeel en een voordeel. Nadeel is dat het vinden van elkaar nu nog eens te moeilijker kan blij ken. De kaarten zijn open op tafel komen te liggen. Straks kunnen we er allen in kijken. Voordeel is de mogelijkheid zowel van een zuiverende werking als ook oin buiten het kabinet de oplossing te vinden die binnen het kabinet niet bereikbaar was. Voorlopig overweegt voor ons besef het nadeel. Ook omdat vrezen wij, blijken zal van onenigheid tusien protestantse christenen op politiek gebied. Vergeten wij niet om onze Konin gin en wie haar straks van advies hebben te dienen, de wijsheid toe te bidden die zij zullen behoeven. -I erschillen fundamenteel en radicaal" KAIRO/BONN/TEL AVIV Ter wijl Walter Ulbricht de socialisti sche verworvenheden van het drie duizend jaar oude Luxor bewon derde, liet president Nasser er op een vergadering van de Arabische socialistische unie geen twijfel over bestaan, dat de Egyptische commu nisten geen voet aan de grond krij gen. ..De verschillen zijn fundamenteel en radicaal" zo zou hij gezegd hebben, „en we zullen elke poging van c(e communis ten om zich te organiseren neerslaan. Egypte duldt geen atheïsme of dictatuur". Bij deze gelegenheid bagatelliseerde Nasser de gevolgen van de stopzetting van de Westduitse hulp aan Egypte Hij geloofde dat het voor Bonn nadeliger zou zijn. Waarnemers zijn van mening dat Nasser bij Saoedi-Arabië, stappen stappen heeft gedaan om de VS te dwin gen geen wapens aan Israël te gaan le veren. Saoedi-Arabië met zijn vele olie zou hiertoe veel invloed kunnen aan wenden. De bijzondere afgezant van president Johnson, Harriman, heeft zijn besprekingen met de regerig Eejkol voortgezet. Vadaag zou de laatste ver gadering worden gehouden, Wrat-Dui'Mi»-,d heelt nu officieel olie militaire hulp aan Tanzania gestaakt we de instemming van Nyerere met de ves- iging van een Oostduitse consulaat-gene raal. Voor de militaire hulp was een be drag van 40 miljoen mark uitgetrokken Ook de kapitaalhulp aan Tanzaniaten bedrage van 41 miljoen markt- zal wel worden stopgezet. Dit jaar reeds dertig Friendships verkocht Fok£HIfP?C,It Gisteren is bij de Fokkerfabrieken een nieuwe bestelling binnengekomen voor de levering van een ftif v^ndSW-Pe order is ^ern stig van de IJslandse luchtvaartmaat- «ïaLPP1JTTIf^landuiv' die vorig jaar haar if te Fokker „Friendship" bestelde. De nieuwe bestellingen meegerekend ijn m de eerste twee maanden van dit jaar bijna dertig „Friendships" ver- ocht. De grootste afnemer was de Amerikaanse maatschappij Mohawk tekende voor de'kveringta^^S^F in licentie worden gebouwd. (Van onze parlemeutsredactie) DEN HAAG/SOESTDIJK - Na anderhalf jaar is een einde gekomen aan het kabinet- Marijnen. Vanmorgen om half elf heeft H.M. de Koningin op paleis Soestdijk de minister-president ontvangen. Mr. V. G. M. Marijnen moest meedelen, dat de be sprekingen over hel radio- en televisie- vraagstuk niet tot overeenstemming had den geleid, zodat het kabinet had moeten besluiten zijn ontslag aan te bieden. De Ko;iingin heeft hel kabinet verzocht de lopende zaken te behartigen. Hel was niet uitgesloten, dal zij reeds vandaag zou be ginnen met hel raadplegen van de gebrui kelijke adviseursde vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, de voorzitter van de Eerste Kamer, nir. Jonk man, en de voorzitter van de Tweede Kamer, nir. Van Thiel. 's-Middags nog was er ondanks de toenemende spanning even de mo gelijkheid van een glimlach: de vier protestants-christelijke mi- ITel was precies tien uur gisteravond, toen de minister-president, nog moeizaam lopend door een verstuikte enkel, de z.g. Statenzaal op het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan het Binnenhof binnen kwam. Zichtbaar vermoeid maar uiterlijk rustig richtte hij zieli tot de tientallen staande en zittende journalisten, die pas op het allerlaatste ogenblik waren gewaarschuwd. Urenlang hadden zij in het perscen trum Nieuwspoort gewacht op het nieuws, dat ten slotte onafwendbaar was geworden. Terwijl er donderdagavond in het kabinetsberaad enige hoop op een overeenstemming gloorde, begonnen zich in de loop van vrijdag steeds donkerder wolken boven de Trèves- zaal samen te trekken. Nog maar een uur waren de ministers 's mid dags bijeen, toen besloten werd tot een schorsing om ruggespraak te houden. Voor alle waarnemers was het op dat ogenblik duidelijk, dat slechts door een wonder een crisis kon worden vermeden. De bewindslieden namen contact op met de voorzitters van „hun" fracties in de Tweede Kamer om hen van de kritieke situatie op de hoogte te stel len en hun mening te polsen. Een van de fractievoorzitters, mi. Beernink (c.h.) gaf later toe. dat hij er bij de ministers Scholten en Andriessen op had aangedrongen alles in het werk te stellen om de tegenstellingen te over bruggen. „Zij hebben voldoende water in de wijn gedaan," verklaarde hij. De mogelijkheid van een compromis zat er toen echter al niet meer in. Bom gebarsten Nadat 's avonds tegen halfnegen de besprekingen waren hervat, bleek al spoedig dat in de standpunten niet dc minste beweging meer te krijgen was. Het radio- en televisievraagstuk was doodgepraat en er viel een stilzwijgen, waaruit maar één conclusie te trekken viel. Tegen half tien arriveerden de op geroepen staatssecretarissen, met uit zondering van de heren Diepenhorst (c.h.). De Block (kath. v.), die juist 's middags voor een C.D.U.-bijeen- komst naar Wenen was vertrokken, en De Keyzer (lib.), die voor bespre kingen m Genève vertoefde. Laatst genoemde kon pas na middernacht door zijn minister, mr. Van Aartsen, telefonisch op de hoogte worden ge steld. Sobere verklaring Tegenover de journalisten legde de premier de volgende, sobere verklaring af: „Ik stel het op prijs, dat u in zo groten getale bent ge komen. Ik heb dit verzoek tot u gericht om een korte verklaring af te leggen. Besprekingen over de radio- en televisievraagstukken in het kabinet hebben niet tot over eenstemming geleid, Hare Majes teit zal mij morgen in de loop van de morgen ontvangen en u zult be grijpen. dat ik u. juist met het oog op dit laatste, verder geen mededelingen kan doen." Geen van de vertegenwoordigers van pers, radio en televisie heeft de minis ter-president nog de zaal zien verla ten. Zij snelden de trappen af en spoedden zich naar Nieuwspoort, op honderd meter afstand, om via telefoon en telex het nieuws wereldkundig te maken. Binnen tien minuten had het A.N.P. het bericht aan zijn abonnees doorgegeven. Na ongeveer een kwartier tvas het ook op de telex van het Parijse blad France Soir, waar radio-reporter Kees van Langeraad ternauwernood een Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 LEIDEN juichkreet over zo veel journalistiek geluk kon onderdukken„Dit is bij zonder leuk; het kabinet is gevallen". Het was dan ook wel een hoogtepunt in het journalistieke leven van de N.C.R.V.-medewerkersdat dit nieuws juist kwam tijdens het lang van te voren geplande schakelprogramma, waarin men liet zien hoe het nieuws op de nachtredacties van vier grote bladen in Europa ivordt verwerkt. Het perscentrum was ln rep en roer. Een Indonesische avond, die veel be langstellenden had getrokken gast heer was de zaakgelastigde Sharif moest voortijdig worden afgebroken. Lieftallige Indonesische dames, ge kleed in sarong, liepen wat verdwaasd rond tussen de nerveus heen en weer vliegende verslaggevers. Zij trokken zich zo spoedig mogelijk terug uit de bijenkorf, waarin ieder zijn eigen zorgen had. Radioreporters sleepten met microfoons en kabels om een live- uitzending te improviseren: camera mensen stelden hun schijnwerpers op om vooraanstaande politici in het zon netje van de publiciteit te zetten. (Voor vervolg zie pag. 5) Binnenhof: het kabinet is gevallen De minister-president, mr. V. G. M. Marijnen en de vice-premier, mr. B. W. Biesheuvel, verlaten de Trèveszaal. (Van onze par lemen tared actie) DEN HAAG - De voorzitters van <le vier „regeringsfracties" in de Twee de Kamer (K.V.P., V.V.D.. A.li.P. en C.H.U.) zijn bel erover eens, dat het ontstaan van de kabinetscrisis ernstig moet worden betreurd. Dat blijkt uit de commentaren, die zij gisteravond laat bereid waren te geven. De AR-fractiel eider J. S m alle n- broek vond het bijzonder jammer, dat een kabinet binnen de periode van vier .jaar uiteenvalt. De oorzaak van de crisis is echter fundamenteel. De heer SmalHenbroek had de indruk, dat het kabinet-Marijnen dit onderkend en begrepen heeft. Niet alleen de anti revolutionairen en KVP-ers hebben dit begrip opgebracht. Ook de libera len hebben een oplossing van vraag stukken rond het omroepbeleid van fundamenteel belang geacht. Op de vraag hoe de heer Smallen- broek deze crisis ziet in het licht van het Akkoord van Wassenaar zei hij. dat de pacificatiecommissie goed werk heeft gedaan en een uitstekend inte- rinirappor* op tafel heeft gebracht. De heer Smallenibroek kon zich zeer wel niet het daarin neergelegde meer derheidsstandpunt verenigen. Het werk van deze commissie had moeten doorgaaar, maar de besprekingen in de Kamercommissie voor o., k. en w.. die uitmondden in de motie-Besten heb ben de zaak versneld. Het kabinet moest de kwestie in eigen hand ne men. De heer Smallenbroek was zeer verheugd, dat in de radio- en tv-zaak tussen de a.r. ministers en de fractie volledige overeenstemming bestaat. Moeilijk CHU-fraclieleider mr. H. K. J. Beernink betreurde het „in hoge mate", dat het kabinet-Marijnen is ge struikeld over het omroepvraagstuk. Hij had hiervoor eigenlijk al bij de ka binetsformatie van 1963 gevreesd. Het kabinet voerde z.i. een goed beleid. Een groot deel van ons volk zal niet begrijpen waarom er nu een kabinets crisis moest ontstaan. „Uit democra tische overwegingen", aldus de heer Beernink, ..ben ik voor toelating van nieuwe zendgemachtigden onder na der te stellen voorwaarden in een open bestel, dat in de praktijk ook werkelijk open zal blijken te zijn. Het is mijn indruk, dat d c.h. ministers Andriessen en Scholten eiwstig heb- Centrale figuur in het omrepbe leid: mr. Th H. Bot, minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, met een aktentas vol plannen en ontwerpen, verlaat het strijd toneel. VOLAUTOMATISCHE IE M C O N.V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1