Niet bang zijn om te onderhandelen Groothandelaars in vee beslisten over levens" Jury staat voor vier vragen SMISSEN Griepepidemie geëindigd Nieuws achter het nieuws Bondsdag kan nazi's de pas afsnijden Breuk dreigt in Canada Na verhoring van Raja Geschipper in het Middenoosten Russisch plan voor een akkoord met China ZATERDAG 27 FEBRUARI 196S Merkwaardige Twee mannen, die in Zuid-Vietnam een belangrijke rol spelen sinds de jongste staatsgreep: Generaal Thi, commandant van de troepen in het gebied van Saigon en generaal Cao Ky, bevelhebber van de luchtmacht (rechts). Het wordt tijd, dat in delt. We] kan dan uitnodiging aan Kosygin De uitnodiging, die de Westduitse regering gericht heeft aan de Russi sche premier Kosygin, doet wat vreemd aan. Het heeft er veel van weg, dat deze stap werd gedaan om voor een deel het effect weg te nemen van het „vorstelijke" bezoek, dat de leider van de Oostduitse communisten, Walter UIbricht, aan Egypte brengt. Het is de vraag, of kanselier Erhard er goed aan heeft gedaan, zo'n duidelijk verband te leggen tussen de reis van UIbricht en de invitatie aan Kosygin. Het is bekend, dat het enthousiasme van de nieuwe leiders in het Kremlin voor een bezoek aan Bonn niet bijster groot is. Zij vonden het helemaal niet leuk, dat Chroesjtsjef al een uitno diging voor een dergelijk bezoek had aanvaard. En nu zij gevaar lopen, in de ogen van de wereld min of meer in Bonn op het matje te worden geroepen, zal de animo zeker niet groter zijn geworden. Aan de andere kant bestaat de mogelijkheid, dat Kosygin de uitnodi ging toch zal aanvaarden. Als dat zo kan Erhard er van verzekerd zijn, Liefst voorraad van 3000 Joden... Washington de woorden ter harte dat de Ver. Staten niet bevreesd zijn dat hij de Russische kous op de kop Zuidvietnamese soldaten vech- in een hopeloos lijkende strijd tegen de Vietcong-rebel len. Zelfs in de open ruimte van de rijstvelden zijn zij niet veilig, omdat ze bezaaid liggen met de door de communisten gelegde mijnen. De vijand is overdag nergens te vinden, 's Nachts komt die pas in actie, de regeringstroepen ernstige verliezen toebrengend. Hoe lang zal het nog duren? gaat nemen, die John Fitzgerald Kennedy bij zijn installatie als presi dent heeft gesproken: Laten we nooit onderhandelen uit vrees, maar leten we ook niet bevreesd zijn om te onderhandelen. De Verenigde Staten bevinden zich in Vietnam in een geïsoleerde posi tie. De militaire leiders in het Zui den liggen met elkaar overhoop en spelen daarmee in de kaart van de Vietcong. Premier Quat verklaarde in Saigon te verlangen naar een eervol einde van de oorlog. Frank rijk en de Sowjetunie willen een nieuwe conferentie over het vroegere Frans Indochina voorbereiden. Ook Engeland is hard aan het bemidde len. En als klap op de vuurpeiL heeft de secretaris-generaal van de Ver. Naties, de Birmees Oe Thant ver- klaard een mogelijkheid te zto ;e onderhandelen. krijgt. De Sowjetpremier zal dan de Mocht blijken, dat er met de diplomatieke winst, welke het com- Chinezen en Noordvietnamezen niet munistische regime in de Sowjetzone te praten valt, dan hebben de Ame- van Duitsland de laatste tijd heeft rikanen meer recht van spreken geboekt, ten volle uitbuiten om de tegenover vriend en vijand dan het Westduitse regering aan het verstand geval zal zijn, als Washington zich te brengen, dat van hereniging van aan elke vorm van overleg blijft Duitsland voorlopig geen sprake kan onttrekken. zijn. waarbij de Ver. Staten Men verwijt bondskanselier Er- was het besluit van Erhards kabinet hard wel. dat hij in belangrijke echter weinig gelukkig, jtfr een onbegrijpelijke Enkele weken geleden was al dui- Federale aanklacht wegens moord verworpen MERIDIAN. MISSISSIPPI Ha rold Cok, federaal districtsrechter, heeft de aanklacht van het departe ment van justitie in Washington ver worpen tegen 17 mannen, die worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op drie strijders voor rassengelijkheid twee blanken en een neger gepleegd in augustus 1964. Zich baserend op een wet van 1870 concludeert de rechter, dat het ge- kabinet er niet aan zou meewerken, doorschemeren, zich niet te zullen n„ de termijn te verlengen, waarbinnen verzetten tegen een uitspraak van de i.t 5, J).Wkta J1 TT T"'" Bondsdag' die ,fou "«rkomen op worden. Die termijn loopt op 8 mei verlenging van de verjaringstermijn, a-s. af. Het was toen duidelijk geworden, dat er in de Bondsdag (met de steun Wat was het probleem? Erhard van de socialisten) een flinke meer- zelf was voor het nemen van stappen derheid voor verlenging bestond, om het mogelijk te maken, dat ook De mogelijkheid bestaat, dat reke- na 8 mei oorlogsmisdadigers berecht ning gehouden zal worden met de kunnen worden. De liberale minister grondwettelijke beztwaren van Bu- van justitie, Bucher, voelde echter cher tegen verlenging van de termijn niets voor verlenging van de verja- van 20 jaar. Dat zou kunnen door ringstermijn. Om een kabinetscrisis deze termijn niet op de dag van de te vermijden werd toen besloten, capitulatie van Duitsland, maar op deze verlenging niet te bevorderen, die van de stichting van de Bondsre- Aangetoond zou zijn, dat geen enkele puhliek in 1949 te doen aanvangen, nazi zijn straf zou kunnen ontlopen. Dan wordt er vier jaar gewonnen. Er is reden om aan te nemen, dat dit Op 10 maart begint de behandeling niet nieuw. Er werd slechts mengevat, wat we al lang wisten. Maar het is goed. er van tijd tot tijd aan herinnerd te worden. Als Washington instemt met een ronde tafelconferentie over Zuidoost-Azië, zo mogelijk onder auspiciën van de Ver. Naties, zal niemand het verwijt kunnen uiten, dat men uit vrees han- Canada dat sinds kort een „eigen vlag" heeft tobt met desintegratie- verschijnselen. Een commissie die op verzoek van premier Lester Pearson een onderzoek heeft ingesteld laat er geen twijfel over bestaan. Een breuk tussen Engels- en Franstalige Canadezen dreigt aldus het rapport als er geen grondige veranderingen worden doorgevoerd in de Canadese gemeenschap. De ontevredenheid on der de Franstaligen is verontrustend groot. En het wordt tijd dat de Engelssprekende meerderheid hier aan de volle aandacht gaat schenken. Stilstand is ook hier achteruitgang. Elk jaar zullen de kansen op een vergelijk kleiner worden. Met de stemmen der .socialistische oppositie tegen heeft de Westduitse bondsdag gisteren de begroting-1965 aan genomen die uit een oogpunt van con- unctuurpolitiek tot 63,9 miljard mark beperkt is. Voor defensie is 18,4 miljard mant uitgetroKKen. Ijjj y^/ ENEN De negende zittings- [gj| dag van het proces-Raja, dat volgende week dinsdag van de rol van het Landesgericht wordt afge voerd, kenmerkte zich opnieuw door een macaber steekspel. Op (L' voor de mensheid ontluisterende ffj wijze werd aangetoond hoe de j nazi's over de deportatie van Jo- j den dachten, hoe ze hun transpor- J ten met een subtiel gevoel voor bedrijfszekerheid „organisierten" en hoe ze als groothandelaars in vee over het lot van meer dan honderdduizend Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen be schikten. Verdediger dr. Boeck klampte zich aan elke strohalm vast, die zijn cliënt zou kunnen redden, of ontlas ten. Met de steun van Raja pro beerde hij te rekken en trekken, maar president dr. Strobl maakte een abrupt einde aan al het getrai- neer. Hij sloot de dagen geduurd hebbende periode van verhoor af en verklaarde elk nieuw fragment „bewijsmateriaal" onontvankelijk. Maandag is de dag van het requisi toir en het verhoor. Dinsdag, als de juryleden beraadslaagd hebben, volgt het vonnis, als het tenminste niet tot vrijspraak komt... Dr. Boeck en dr. Raja vroegen als sluwe juristen steeds weer opening van zaken. Ze kwamen op brieven en zinsne den terug, die al lang waren voorgelezen. Tenminste tweeduizend foliovellen tekst zijn sinds vorige week maandag in de rechtszaal opgedreund. welke heel uit hun samenhang gerukt, effect de gezworenen moesten sorteren. Her haaldelijk riep dr. Strobl wanhopig uit dat het „onzinnig" was m documenten te gaan grav keren gaf hij echter toe dr. Boeck. die met een gebiedende. beurde slechts een inbreuk op denasale stentorstem oreerde, wetten van Mississippi betekent en geen federale misdaad is. Pijnlijk getroffen Dit houdt in dat de zeventienJ slechts, tot een gevangenisstraf van Brieven van Bene (vertegenwoordiger maximaal een jaar en een geldboetevan het Duitse ministerie van buiten van duizend dollar kunnen worden j landse zaken in bezet Nederland), Eich- veroordeeld. mann en c.e Parijse en Haagse „Befehls- haber der Sicherheitsdienst" dwarrelden als het ware door de zaal. Men werd pijnlijk getroffen door woorden als Ju- denbestand". „abgeschoben" alsof het Gelukkige redding in volle zee FORT LAUDERDALE (VS) Acht entwintig Cubaanse vluchtelingen hebben een wonderbaarlijke red ding in volle zee beleefd. Zij dob berden rond in een wrakke, defecte boot op ongeveer 16 mijl afstand van het eilandje Tortugas in de Caribische Zee. De bemanning van het Belgische vrachtschip Tamise merkte hen bij toeval op en kon de vluchtelingen redden. Maar de ka-| pitein van het schip vertelde later, dat hij helemaal niet van plan was j geweest het eiland op 16 mijl j afstand te passeren. Door een storm was hij uit de koers geraakt De vluchtelingen 16 mannen, 8 vrou wen en 4 kinderen waren er slecht aan toe en hadddén al enkele malen vuurpijlen afgestoken om de aandacht van schepen te trekken. Dr Soedjarwo Tjondronegoro. die Indonesië als ambassadeur in Nederland zal vertegenwoordigen, wordt maandag- Proces-Raja: macaber steekspel (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) het wegvegen van stof van een plank ging en „Staatsfeinde". De „Dienstel len", die voor de deportatie der Joden •erantwoordelijk waren, moesten er voor zorgen dat in de dodentreinen geen plaats onbezet bleef. Dit zou een schande voor het Duitse gevoel van „Punktlich- keit" zijn. Midden 1942 telde Nederland per slot van rekening 140.001 Joden, zoals vol-ijverige „Schreibtischmörder" nauwkeurig hadden geregistreerd. Toen uit een van de „handelsbrie ven" naar voren kwam dat het kamp Westerbork onder alle omstandighe den een voorraad van drieduizend Joden moest aanhouden, kon de offi cier van justitie, dr. Kovacs, zich niet langer houden. Hij richtte zich tot rechtbank en jury en zei: „Deze stukken bewijzen een cynisme, dat niet te overtreffen is. Over de levens van mensen wordt hier geformuleerd zoals u nooit meer in uw leven zult Wat Boeck trachtte aan te tonen, dat het geïncrimineerde telexbericht dr. Rajakowitsch alias dr. Raja (op 12 augustus 1942 naar Parijs gezonden, teneinde de deportatie van 83, in het Kampf Drancy verblijvende, Nederlandse Joden te bewerkstelligen) geen voor zijn cliënt belastende gevolgen had gehad. Er werden toen al Nederlandse Joden gede porteerd. omdat uit Berlijn bevelen waren uitgegaan alle statenloze ariërs naar „Het Oosten" weg te vo Volgens Duitse opvatting moest onder het woord „statenloos" worden verstaan alle Joden (en zigeuners), die in ander land vertoefden dan waarvan nationaliteit bezaten. „Aria" Een aria, die ook tot vervelens toe door de verdediger en Raja werd aange heven. kwam uit Hitiers „Unvollendete": het Madagaskarplan, het was helemaal niet zo gek dat verdachte altijd had gedacht dat de Joden naar Madagaskar zouden gaan om daar, buiten de grenzen' van het Germaanse land, „Lebensraum" te vinden. Tot zijn aankomst in bezet Nederland toe had hij zich, in opdracht van Eichmann, met het M-plan bezig gehouden en niemand had hem ooit verteld dat dit niet meer bestond. Tot het eind van de oorlog hadden duizenden andere functionarissen in het Derde Rijk eveneens in het project geloofd. Pas na de ondergang van Duitsland ervoeren lijk zaakgelastigde van Indonesië i Haag, drs. Moh Sjarif, Nederland i verblijf van ongeveer elf maanden (Van onze speciale verslaggever! Link van Bruggen) yv/ENEN Na het afsluiten van de verhoren in het proces- Raja zijn de jury gisteren de volgende vragen voorgelegd: 1. Is dr. Raja schuldig aan uitlok king van moord op 82 leden van Nasser en UIbricht, broederlijk op een plaatje, tot grote erger nis van de Westduitsers. VIENTIANE Laos loopt door de ernst van de gebeurtenissen In Indo- China voortdurend het gevaar, in een nieuw en afschuwelijk avontuur te worden gestort. Men kan de positie van Erhard in maier de voorzitter van de de Duitse Bondsrepubliek in een dag van wie bekend is bepaald opzicht vergelijken met die ambities heeft in de richting van president Johnson in de periode kanselierschap toen hij het laatste deel van de ambstermljn van Kennedy uitdiende. Hij zit met een nogal gecompliceerde erfenis met meubelen die heel mooi waren toen zij werden aangeschaft maar waar nu de houtworm is in gekomen. Het moment is nu aangebroken voor overleg over een wezenlijk bestand en zo spoedig mogelijke hervatting van de onderhandelingen door de drie groepe ringen. De huidige nationale en interna tionale omstandigheden lenen zich daar- Het geschipper van Bonn rondom i voor. Dit zegt de Laotiaanse premier1 van voorstellen die door de Rus- het bezoek van UIbricht aan Egypte I Soeyanna Phoema, de leider van de 1 sische delegatie op de voorbe-l MOSKOU Het jongste num mer van Communist, het theorie orgaan van het centrale comité van de Russische communisti sche partij, heeft een plan ter verbetering van de betrekkingen tussen China en de Sowjetunie gepubliceerd. Waarnemers me nen dat het een samenvatting is blijft echter een bedenkelijk "ver-1 neutralisten in Laos. in een telegram schijnsel welke verklaring men er prins Soephanoevong. de leider van ook voor tracht tevinden. I communistische groepering. reidende conferentie van 1 maart zullen worden voorgelegd Erhard wordt thans geconfronteerd) met de gevolgen van de starre) politiek van zijn voorganger dr. Konrad Adenauer. Zolang de verkie zingen niet achter de rug zijn (ze worden op 19 september a.s. gehou den) valt daar weinig aan te doen. Dat geldt voor dé Hallstein-doctrine die West-Duitsland in de toekomst slechts nadeel kan berokkenen. Het heeft ook betrekking op de verhou ding met Israël die 20 jaar na de oorlog nog een tweeslachtig karakter draagt. Erhard zit dan ook volop in moeilijkheden temeer waar zich fi guren in regering en partij bevinden die nog over de macht blijken te beschikken hem er van te weerhoi# den van koers -te veranderen. We noemen slechts Adenauer zelf de Beier Franz Joseph Strauss die nog op een „come back" in de regering te Bonn hoopt en Eugen Gersten- hi e&ft tij, I In hotel Centrum in Gieten zal volgende week dinsdagmiddag aan de kassier van de Coöpe ratieve Boerenleenbank, de heer Huting, een re ceptie worden aangebo den door de Coöperatie ve Raiffeisenbank. De raad van toezicht heeft daartoe besloten omdat de heer Huting zich bij een gewapende overval op dc boerenleenbank op 25 januari jl. manhaftig verweerde waardoor de indringer op de vlucht sloeg. De heer Huting moest toen met een schotwond in het hoofd in een ziekenhuis worden opgenomen. De overval ler is nog steeds voort vluchtig. D Vorig jaar zijn er meer dan tienduizend nieuwe boeken op dc markt ver schenen waarmee voor het eerst in de geschie denis van de Nederland se boekhandel dit getal is overschreden. In de samensteling van het to taal is weinig veranderd. Taalwetenschap en let terkunde staan nog altijd op de eerste plaats (bij na 18 procent) gevolgd door romans die met 15 procent een kleine stijging vertonen. Voorts: jeugdlectuur, exacte we tenschappen en sociale en economische weten schappen. George Meany uit Mia mi Beach (Florida) is van plan om binnenkort met een aantal hoge Vakbondsbestuurders naar president Johnson te gaan en hem te vra gen een minimum uur loon van twee dollar (ongeveer ƒ7,20) toe te staan. „De huidige 1,25 dollar betekent armoe. Wij kunnen de armoe in de Ver. Staten niet over winnen zonder een ver hoging" zo meende hij. Tot nu toe heeft de rege ring de eisen van de vakbonden voor een ver hoging van de uurlonen steeds afgewezen. I De 24-jarige Deense kroonprinses Margarethe en haar 20-jarige zuster prinses Benedikte heb ben gisteren de ouderlij ke woning „verlaten". Zij hebben hun intrek genomen in het Chris- tiaan-IX-huis, dat deel uitmaakt van het uit 1750 daterende Amaliën- borg-paleis in het cen trum van Kopenhagen en slechts door een weg van de ouderlijke woning is gescheiden. een groep van 83 Nederlandse Joden, die hij door middel van zijn beruchte telexbericht (12 augustus 1942) van het bij Pa rijs gelegen kamp Drancy naar Auschwitz liet deporteren? 2. (subsidiair) Moet er van afge leide medeplichtigheid worden gesproken? 3. (subsidiair) Is er van boosaar dige opzet, of nalatigheid spra ke, welke de dood van derden had? De Russische communisische partij stelt volgens Communist voor een eind te maken aan het openlijke twistge sprek, directe contacten en uitbreiding van het overleg tussen de partijen te ontwikkelen, de betrekkingen tussen beide landen via de diplomatieke ka nalen te doen herleven, uitwisseling van gegevens over vraagstukken van buitenlandse politiek en een gecoördi neerd optreden van beide landen op dit gebied. Ook wordt voorgesteld de handel tussen de Sowjetunie en China uit te breiden en de economische, technische en wetenschappelijke samenwerking verder, te ontwikkelen. Het artikel zegt dat partij en rege ring in deze richting werken en on langs besluiten ter verbetering van de betrekkingen met China hebben ge nomen. Het Russisch-Chinese vriend schapsverdrag van 1950 biedt een so lide basis voor het werken aan de toenadering aldus Communist. GENÈVE De griep verspreidt zich op het ogenblik in het oostelijke gedeelte van de Ver. Staten, in het zuiden van de Sowjetunie en over Finland. Dit is gisteren bekendgemaakt door de wereld gezondheidsorganisatie in Genève. De griep, ^volgens de organisatie bekent &riep, is inniemand de gezworenenkamer verlaten. A geheimhoudingsplicht, wel- 4. (alleen als 3 bevestigend beant woord wordt) Is de afgeleide medeplichtigheid wel, of niet verjaard" I?i eerste instantie hebben de acht gezworenen niets anders te doen dan de betreffende vragen te bevestigen, of te ontkennen Het schuldig" of „niet schuldig" wordt op basis van een absolute meerderheid van stem men uitgesproken. Indien vraag 1 direct al ten nadele van de verdachte uitvalt, behoeven de andere vragen niet beantwoord te worden. Bij het staken der stemmen vervalt de tenlas telegging, althans voor het punt, zij betrekking op heeft. Maximum Op uitlokking van moord, zomede op boosaardige opzet, of nalatigheid, welke de dood van derden ten gevol ge heeft, staat in Oostenrijk een maximum van levenslange zware ker kerstraf. Voor afgeleide medeplichtig heid een begrip, dat het Neder landse strafrecht niet kent kan maximaal twintig jaar zware kerker straf worden opgelegd. Alvorens de jury tot een uitspraak komt. wordt door de rechtbank een „rechtsbelichtung" gegeven. De president bespreekt de vragen, welke gesteld zijn, wijst de gezworenen op hun verantwoor delijkheid. zomede op datgene wat door verdachte en getuigen is verklaard. Be wijsstukken worden niet overgelegd. De juryleden, die uit hun midden een voorzitter kiezen, kunnen hun beraadsla gingen geheel, of gedeeltelijk door de leden van de rechtbank laten bijwonen. Dit ter .juridische begeleiding", omdat bij de samenstelling van de gezworenen- bank een willekeurige keuze (met beper- Geheimhouding Het overleg tussen de juryleden wordt niet genotuleerd. Er mag alleen over schuld, of mate van schuld worden gesproken. Tijdens de besprekingen mag Ter staving van deze stellingen droeg dr. Boeck de vreemdste „bewijzen" aan. Hij overhandigde dr. Strobl de boeken van Poliakoff, Reitlinger, Kempner en Hilberg, die na de oorlog in de achtergronden van de „Endlösung der Judenfrage" zijn gedoken, en er stuk voor stuk een historische verhan deling over schreven. In de tweeën twintig maanden, die Raja thans in voorarrest zit, heeft hij deze en andere geschriften nauwkeurig uitgekamd. Als jurist, die het voordeel van systema tisch werken kent, sloeg hij steeds een register op om naar deze of gene passage, of bladzijde te verwijzen. „Ik protesteer" Kovacs: „Ik protesteer tegen deze gang van zaken. Het door de verdediger voorgelegde materiaal bezit geen enke le bewijskracht. Dit is een proces van gewaarmerkte documenten en niet van boeken." Boeck: „Onbegrijpelijk. Het zijn historici van naam, die alleen toegang tot de officiële stukken hebben gehad." Raja: „We komen niet alleen met boe ken. We zijn in de eerste plaats met documenten gekomen". Kovacs: „Bemoeit u zich er alstublieft niet mee. Ik ben met de „Herr Verteidiger" in gesprek. Ik herhaal dat dit geen documenten zijn en vraag de rechtbank ze af te wijzen. Hoewel ik grote bewondering voor de schrijvers heb, en ook geloof dat iedereen van hun studie kennis moet nemen, hebben ze ieder een eigen aanpak. Bovendien kwamen hun boeken op de markt, toen Eichmann nog in Argentinië zat. Wat in diens proces in Jeruzalem is gezegd, geeft dikwijls een geheel nieuw licht op de Jodenvervolgingen onder de Schimmen De schimmen van doden waarden door de zaal toen de overlijdensakten van zeven Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen werden voorgelezen. Het waren Isaac en Sonja Blitz, de zusjes Alida en Marie Leucen, Benjamin Luiere, Max Philip Gompers en Amalia Auerbach. Allen hadden in Amsterdam gewoond, allen waren van Joodsen bloede, allen waren als gevolg van Raja's telexbericht uit Frankrijk naar Auschwitz gedepor teerd. Het door de Nederlandse rijksrecher che opgemaakte proces-verbaal, dat als steekproef diende voor het bewijs dat de 83 uit Drancy op een na waren omgeko men, werd door de verdediger als volgt gecommentarieerd: „Ik wil de rechtbank een fotocopie overleggen van een in 1949 in Nederland aangenomen wet. Daarin staat onder meer dat er onder bepaalde omstandig heden overlijdensakten kunnen worden afgegeven voor vermiste personen. Als datum van overlijden geldt de dag na de dag waarop de verslagene voor het laatst werd gezien". Met deze opmerking pleegde de voor niets terugdeinzende dr. Boeck bijna grafschennis. Wat hij bedoelde was dat de ongelukkigen, die door toedoen van Raja werden vermoord, nog best konden leven. Het overtuigende bewijs voor hun dood was nooit geleverd en zou ook nooit geleverd kunnen worden.... Wilson onderzoekt samenwerking EEG-EVA LONDEN De Britse premier. Harold Wilson, zal bij zijn komende bezoeken aan Bonn, Parijs en Rome onder meer een eventuele samenwerking tussen de Europese vrijhandelsassociatie en de Europese Economische Gemeenschap ter sprake brengen. De zegslieden wezen er op dat in de verdragen van Rome en Stockholm, waarbij de E.E.G. en de E.V.A. zijn op gericht. bepalingen zijn opgenomen die de aansluiting bij andere organisaties mogelijk maken. Ze lieten echter ook uit komen dat de Britse denkbeelden zich in ccn r.og zo pril stadium bevinden dat zelfs nog geen onderzoekingen van des kundiger. zijn verricht. Engeland heeft er ook nog niet met zijn partners in de E.V.A. over beraadslaagd. Premier Wilson zou in de eerste plaats benieuwd zijn naar de mening van bonds kanselier Erhard over deze kwestie. De twee staatslieden voeren van 7 tot 9 maart besprekingen in Bonn. Wilson zal zijn denkbeelden ook toetsen aan de op» vatting van president De Gaulle, als hij van 1 tot 3 april in Parijs is. Het overleg met de Italiaanse autoriteiten vindt op een later tijdstip plaats. Anti-semitisme in Oost-Duitsland BERLIJN De antisemitische propa ganda in Oost-Duitsland is merkbaar toegenomen sedert Walter UIbricht zijn i '- Egypte brengt, aldus heeft r a" de Westberlijnse een woordvoerder Joodse gemeente meegedeeld. Het latente antisemitisme, dat op een laag pitje stond, dreigt nu over te ko ken. aldus de woordvoerder in een vraaggesprek. Totdat UIbricht naar Cairo ging maak ten de Oostduitse publicisten verschil tussen Joden in het algemeen en Israël in het bijzonder, als zij propaganda-aan- vallen op dat land in het Midden-Oos ten deden. Sedert zijn grandioze ontvangst door president Nasser, slinken de propagan- da-barrières tussen Joden en Israël snel. e, bij schending, de verdachte bevoor- ïlen kan. Indien er van schuld sprake is, wordt de strafmaat gezamenlijk vastgesteld, dat wil zeggen: door de leden van de rechtbank en de gezworenen. Er kunnen ontelbare verzachtende omstandigheden zijn. doch een delict, waarop maximaal levenslange zware kerkerstraf staat, moet tenminste met een jaar zware kerkerstraf worden gestraft. Onmiddellijk na de

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 19