MINDER ONGEVALLEN IN LUCHTVERKEER Schietcockpit biedt betere bescherming ZONDAGSBLAD 65 ZATERDAG 27 FEBRUARI 196S De meeste vliegtuigen verongelukken op of in de naaste omgeving van de vliegbasis. Het is duidelijk, dat. het succes van de reddingsactie afhankelijk is van de tijd dat een red dingsploeg de plaats des onheils bereikt. Hierbij gaat het om seconden. Terreinhindernissen zijn er maar al te vaak de oorzaak van dat men te laat komt. De ideale wijze om snel de plaats van het ongeval te bereiken, is een helikopter met enkele leden van de brandweer aan boord. Direct na de mel ding van het ongeval start de helikopter, die in de naaste omgeving van de rampplaats redders af kan zetten. In samen werking met het hefschroefvliegtuig kan men dan onmiddel lijk tot actie overgaan. Terwijl de redders het vliegtuigwrak naderen, stijgt de helikopter weer op om met behulp van de krachtig omlaag gerichte luchtstroom van de rotorbladen de vlammen in de omgeving van de inzittenden neer te slaan. Op deze wijze wordt de omgeving koel en vrij van vlammen en kunnen de inzittenden gered worden. Na de redding kun nen de overlevenden met de helikopter snel naar het hospitaal worden afgevoerd. Op deze wijze werden reeds honderden personen bij de U.S.A.F. gered. Voor dat doel heeft de Ame rikaanse luchtmacht dan ook -een vijftigtal Kaman Huskie hefschroefvliegtuigen aangeschaft terwijl ook de Nederlandse luchtmacht proeven in deze lichting genomen heeft. Immers speciaal voor terreinen met een voor brandweervoertuigen moeilijk begaanbare omgeving is deze reddingsmethode bij zonder effectief. (Van onze luchtvaart medewerker) Hoewel luchtvaartonge lukken tegenwoordig naar verhouding van het ge vlogen aantal kilometers uiterst gering zijn, blijven zij in de belangstelling staan. Dit komt omdat een luchtvaartongeval meestal spectaculair is en de gevolgen voor de in zittenden vaak ernstig. Dit is eveneens het geval met trein- en scheeps rampen. Toch is de trein het veiligste vervoermid del en heeft een inzitten de van een auto een vijf keer zo'n grote kans om Levensverzekeringsmaatschap pijen werd verklaard dat het leven te verliezen als slechts één passagier het leven een vliegtuigpassagier. gevlogen passagier kilometers. Dit bete kent dat iedereen twintig jaar lang zonder onderbreking met een snelheid van 480 kilometers per uur kan vliegen, voordat het gevaar lijke punt wordt be reikt. Men was er zich evenwel van be wust, dat een zeer groot gedeelte van het publiek een vliegreis nog steeds als een angstig iets beschouwt. Wat doet men daar nu aan? In dit artikel hopen wij enig inzicht te ver schaffen op dit ter rein. Wij hebben een willekeurige keuze uit de veelheid van maatregelen ge maakt, Bij het he dendaagse luchtver keer zijn honderden ingeschakeld, die allen een afgepaste taak vervullen. VOGELS Hoogvliegende vogels kosten luchtvaartmaatschappijen vaak schatten geld. De BOAC bij voorbeeld kon in de afgelopen vijf jaar meer dan tien miljoen op tafel leggen ivoor de door deze lieve diertjes aangerichte schade bij vogelaanvaringen. In die tijd moest de maatschappij 79 motoren laten repareren, wat neerkomt op meer dan één per maand. De vogelaanvaringen dateren uit de laatste jaren, toen de straalvliegtuigen in ge bruik werden genomen. Deze machines vliegen zo snel, dat vogels de toestellen niet of nauwelijks kunnen ontwijken. Zolang de schade die door de vogels wordt veroorzaakt, van materiële aard is, is het niet zo erg. Maar er zijn vliegtuigen iyerongelukt als gevolg van een vogelaanvaring, terwijl diverse militaire vliegers behoorlijke Snij wonden hebben opgelopen. Vooral als een vogel de cockpit van een straaljager verplettert kan er een aanzienlijke schade ontstaan. verliet op iedere 975 miljoen Voor het vijfde achtereenvol gende jaar was het vliegtuigon- gevalscijfer in 1963 lager dan •het jaar daarvoor. Als men in aanmerking neemt, dat het luchtverkeer in het achter ons liggende jaar met 12 procent toenam, maar het ongevalsper centage met 20 pet. daalde, is het luchtverkeer uit veiligheids oogpunt bijzonder gunstig ge weest. In totaal vonden er 39 ongelukken plaats, waarbij in totaal 826 passagiers en 159 bemanningsleden om het leven kwamen. Een andere aanwijzing zijn de premies voor levensverzekerin gen die men moet betalen bij een vliegreis. Ondanks het feit dat het luchtvervoer steeds snéller gaat, worden de premies steeds lager. Op een eind vorig jaar gehoüden bijeenkomst van i vogel heeft deze i cockpit-ruit versplinl STUDIE De meeste botsingen ontstaan tijdens de voor- en najaarstrek der vogels, als zij met miljoenen tegelijk hun seizoenreizen ma ken. Het is natuurlijk ondoen lijk om het gehele vliegbedrijf in zo'n periode stil te leggen, daarom heeft de Kon. Lucht macht besloten dit jaar een ornitholoog aan te stellen. Deze is o.m. speciaal belast met vo geltrekvoorspellingen. die men later ook in NAVO-verband hoopt uit te wisselen. Geduren de enkele jaren worden daar naast nog andere middelen be proefd zoals: angstkreetinstalla tie, carbidknallers, hoog gras, vogelwerende gewassen, opge zette vogels in paniekstanden e.d. Dit assortiment van tegen maatregelen is ook door des kundigen uit het buitenland be studeerd en daar eveneens met succes toegepast. Vrijwel dagelijks laat men vlieg tuigen of hun onderdelen met opzet verongelukken. Met opzet ja, want de resultaten van de botsingen worden nauwkeurig onderzocht en de passagiers zijn namaakmensen. Op deze wijze kan men nagaan in hoeverre de cockpitruiten bv. bestand zijn tegen vogelaanvaringen. Het doel is de passagiers en beman ningen' te vrijwaren voor het gevaar, dat ontstaat bij een noodlanding of een botsing. Voor' deze proeven gebruikt men viermotorige vliegtuigen, die men langs radiografische weg tegen obstakels laat botsen. Aan en in het proeftoestel heeft men een aantal camera's en instrumenten bevestigd om het effect te kunnen registreren. Namaakpassagiers en vracht dienen als proefkonijn en laten naderhand aflezen aan welke reacties, passagiers, vracht en toestel bij oen ongeluk bloot staan. BRANDEN Daarnaast worden vliegtuigen In brand gestoken om de brand bestrijding te bestuderen en voor het uittesten van de me thodes om de inzittenden uit hun benarde positie te bevrij den. Ook deze machines worden weer voorzien van de nodige instrumenten, die tot taak heb ben de hitte-ontwikkeling in de machine en het ontstaan van allerlei giftige dampen, die worden veroorzaakt door ver branding van brandstof, rubber, metaal en andere stoffen te regi streren. Een dergelijke moedwillige vernietiging van vliegtuigen kost jaarlijkg miljoenen gul dens, maar men kan er nog steeds van leren en mensenle vens zijn kostbaarder. Begrijpe lijkerwijze is de vliegtuigindu strie bijzonder geïnteresseerd in de resultaten die deze proeven opleveren. Bij al dit speurwèrk gaan burgers en militairen hand in hand. Want het verongelukken van een militair vliegtuig resul teert uiteindelijk in een ver mindering. van de oorlogssterk te. Het oorlogspeil van de vlieg tuigen die de landen bewaken, moet gehandhaafd en bewaakt worden. Daarom is preventie een uiterste nodzaak. mmm Naarmate de vliegtuigen zich sneller door het luchtruim gingen bewegen werd de ontsnapping daar uit steeds moeilij ker. Daarom werd besloten om voor straaljagers over te gaan op het ge bruik van schiet stoelen. Een vei ligheidsmiddel waaraan reeds honderden hun leven te danken, hebben. De ont wikkeling van nieuwe schietstoelen is voort gekomen uit de noodzaak van verhoogde veiligheid op geringe hoogte voor piloten van straalvliegtuigen. De meeste dodelijke ongevallen met militaire straalvliegtui gen geschieden door vlam- doving van de motor bij starts en landingen. Daar door was het noodzakelijk dat de vliegers hun toestel op grondniveau konden ver laten. De methode kan op twee i waarbij de piloot e over zijn gezicht trekt, daarmee tevens zijn gelaat beveiligend. De tweede mogelijkheid is via een knop aan de voorkant van de zitplaats. Deze kan gebruikt worden wanneer té grote ver snellingskrachten het de piloot onmogelijk maken zijn armen op te lichten. echter nog het :ind de ontwikkelingsgeschiedenis komen, want het n tweepersoons vliegtuig Amerikanen zal niet meer uit gerust worden met de „ouder wetse" schietstoel, maar bij dit type zal de géhele cockpit worden afgeschoten. Als op een gegeven ogenblik de nood aan de man komt en de bemanning het raadzaam vindt om te springen, zal een van de twee de schietcabine in werking stel len en zullen zij gezamenlijk, terwijl zij in de cockpit -blijven zitten, het toestel verlaten. Het in werking stellen van de schietcockpit kan door ieder der bemanningsleden gebeu- gjj lading de Een explosi t lijn is aange legd langs de gehele van de ontsnappingslawine. De ze lading zal het metaal door snijden, terwijl de raketmotor intussen voldoende stuwkracht val hebben ontwikkeld om de cabine van de rest van het toestel te scheiden. in Beschermd De bemanning van het toestel is dan rondom beschermd en heeft allerlei noodrantsoenen en andere hulpmiddelen bij zich. Op het moment dat de schietin- richting in werking wordt ge steld begint een radio noodsei buiten. Deze is van het type als werd gebruikt voor de Mercury ruimte-capsule. Met het voort schrijden van de luchtvaart- techniek wordt zo ook de vei ligheidsapparatuur aan civiele en militaire vliegtuigen verbe terd. Zo voert een groot straal- verkeersvliegtuig constant voor een waarde van een miljoen dollar aan veiligheidsuitrusting mee. Deze omvat dingen zoals n ooduitgangen, rubberboten, brandalarm- en blussystemen, dubbele instrumenten, een noodremsysteem, noodverlich ting en wat al niet meer. Tezamen evenveel wegend als vijftien passagiers plus hun ba- De laatste woorden en ge sprekken van de bemanning van een verongelukt vlieg tuig kunnen heel belangrijk zijn als men wil nagaan wat er precies gebeurd is. Vooral als er niémand van de be manning meer is om zelf te vertellen wat zich heeft af gespeeld voor en tijdens het verongelukken van het be wuste vliegtuig. Tot de vei ligheidsapparatuur die in som mige vliegtuigen wordt meegevoerd behoort ook een cockpit-recorder. Tot de fa brieken die zich op dit ge bied gespecialiseerd hebben behoort o.a. Lockheed die een apparaat ter grootte van twee sigarendoosjes ontwik kelde. Het apparaat, voorzien van drie microfoontjes, legt op een 30 minuten lopende band elk woord en geluid uit de cockpit vast. Bovendien is het apparaat zo uitgevoerd dat het onverwoestbaar is en de band kan zelfs de zwaar ste klappen met succes door- Recorder opsporen - zenden, de het ïrgekomen vliegers te vergemakkelijken Direct na het afschieten van dc cockpit komt eerst een kleine parachute naar buiten om de cabine goed te richten en rechtop te houden voor het geval hij op zeer grote hoogte afgeschoten wordt. Daarna komt de echte zijden bol naar Deze nieuwe recorders zijnde laatste in een lange rij soortge lijke apparaten die allerlei ge gevens over de vlucht en de toestand van het vliegtuig door lopend automatisch vastleggen. Op deze wijze kunnen al deze gegevens ter beschikking den gesteld te stellen onderzoek, ua>u W1- zaak van het ongeval. Verschei dene typen verkeers- en mili taire vliegtuigen zijn al met recorders uitgerust.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13