Voorkeur VS voor KLM blijft een vraagteken was te groot babykleding Willem Pijper en muzikaal nageslacht worden geëerd Wim voor Ook Bobotsov moet achtervolging van Botwinnik staken blijft no bij FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Mooi resultaat Unilever NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 het Residentie-Orkest. „Le Pescatrici" Haydn krijgt onder leiding van Alberto Erede een geheel Italiaanse be zetting Begeleiding: het Nederlands Ka mersorkest en het Nederlands Kamer koor. Beide opera's worden in Den Haag i Amsterdam opgevoerd evenals in het najaar op het Edinburgh International Festival. Wereldpremières in opdracht van het Holland Festival geschreven zijn „Jean Levecq" van Guillaume Lan- dré en „De droom" van Ton de Leeuw, die met medewerking van het Natio naal Ballet worden uitgevoerd onder leiding van Bruno Madcrna, Mimi Aarden, Els Bolkestein, Anny Delorie, Sophia van Santé, Bert Bijnen, Guus Hoekman, het Utrechts Stedelijk Or kest en het Vocaal Ensemble van de NCRV. Concerten In Scheveningen voert het Cleveland Orchestra onder leiding van George SftU met als solisten John Browning en Leon Fleisher werken van onder meer Barber, Mennin, Mozart, Schubert en Wagner uit Het Concertgebouworkest staat tijdens het Holland Festival onder leiding van Bernard Haitink, Erich Leins- dorf en Bruno Maderna en heeft als solisten Vladimir Ashkenazy en Theo Bruins. Uitgevoerd worden werken van Bartók. Beethoven, Bruckner (Negende Symphonie), Mendelssohn. Mozart. Pij per, Schoenberg en van Baaren. De con certen worden gegeven in Den Haag en Amsterdam. Het Residentie-Orkest staat onder lei ding van Pierre Boulez, Carl Schuricht, en Kurt Thomas. Solisten zijn Elly Ame- ling (sopraan), Aafje Heynis (alt) Robert Casadesus. Op het programma staan werken van Bach (Magnificat) V oorbereidingen OS 1968 Mexico in volle gang MEXICO Generaal Jose de Jesus Clark Flores, hd van het organisatie comité van de Olympische Spelen 1968. heeft een eerste plan bekendge maakt voor de Spelen, die zullen worden gehouden van 12 tot en 27 oktober. Op het programma staan negentien takken van sport: atletiek, basketbal, boksen, kano, wielrennen, paardesport, schermen, voetbal, gym nastiek. hockey, gewichtheffen, worste- zwemmen, moderne vijfkamp, roei schieten, volleybal, waterpolo er zeilen. Met uitzondering van het zeilen, dat in de vermaarde luxe badplaats Acapul- co wordt afgewerkt, en het kano en het roeien, waarvoor de wedstrijden worden gehouden in Xochimilco (15 km ten zuiden van dehoofdstad» is vooi alle sporten Mexico City het toneel var de strijd. In antwoord op vragen verklaarde ge neraal José de Jesus Clark Flores. dat de voorbereidende werkzaamheden reeds in volle gang zijn. omdat men he' Mexico niet op het laatste ogenblik laten aankomen. Buitenlandse waarne mers. die momenteel in Mexico vertoe ven, toonden zich zeer enthousiast ovei het werk. dat tot dusver is verricht Centrale training Ned. amateurelftal ZEIST OP 3 maart wordt in het KNVB-sportcentrum een centrale trai ning gehouden van dc selecticgroep voor het Nederlands amateurelftal. Hierover zijn de volgende spelers uit genodigd: Van Zanten Kraayer (bei den ZAC). Van Heerikhuizen (Rigters- bleek). Jasper (Sneek). Van Turnhout (Helmond). Huisman. Onsman, Vliet- man (allen AFC), Van Gussenhoven (De Valk), Van do Leur (RKC) Hogen- hout (Ede). Van Dijk. Vermeulen, Rog geveen (allen CVV>,Van Bevern (Em- men). PahlplaU (Quick 20) en Mulder IWWI. (Van onze Leidse schaakmedewerker) NOORDWIJK De Bulgaarse grootmeester Bobotsov wordt vooral sinds het laatste Hoogoventoernooi als een zeer sterk speler beschouwd, maar tot de elite van 's werelds grootmees- tersgilde behoort hij tocli nog niet. Hij is nog tamelijk jong cn voelt zich be halve op het schaakbord ook in tal van lichaamssporten goed thuis. Tot gisteren was hij in het Noteboom- toernooi nog ongeslagen, hoewel de anderhalve punt die hij in de derde en vierde ronde tegen Yesp. Van den Berg cn Kort wist te behalen, eigenlijk twee nullen had moeten worden. Bent Larsen vond dat het nu maar eens uit moest zijn en na een zeer uitputtende strijd bracht hij de Bulgaar diens eer ste nul toe. Bobotsov speelde met wit het dame gambiet als opening, waarna een even wichtige strijd volgde, waarin wits pionnenstelling iet» zwakker werd dan die van zwart. Larsen wist zijn voordeeltje krampachtig vast te hou den. tot het afbreken toe. Er was een vierpaarden eindspel ontstaan en iedere schaker weer dat dit een dei moeilijkste onderdelen van het scha ken is. Larsen had 's avonds nog on geveer twintig zetten nodig om Bobot sov op de knieën te dwingen. De Bul gaar heeft hiermee de aansluiting bij leider Botwinnik volledig verloren. Wat deed de kleine Rus zelf tegen Flohr. de nog kleinere „ijsbeerder"? Hij en Botwinnik. de twee oude rotten, hebben gedaan wat iedereen van hen i-achtte, een snelle kleurloze remi se. De twee Russen immers zijn grote vrienden en gunnen elkaar geen enkel kwaad, ook niet op het schaakbord. Drs. Carel van den Berg en dr. Petar Trifunovic hadden slechts 14 zetten nodig voordat zij na afruil der dames het openingsmerk was Frans de strijdbijl begroeven. Het aantal „salon- remises" neemt toe naarmate Botwin nik zich van de overige deelnemers distancieert. Over de partij DonnerKort valt weinig goeds te zeggen. De ex-kam pioen van Nederland won uiteindelijk, maar hij en Kort speelden de slechtste partij die wé tót hu toé in het toernooi hebben gezien. Beide spelers lieten in het middenspel flinke steken vallen. In het eindspel offerde Kort min of Arts laat vermogen (miljoenen?) na aan geboortedorp V'ARIK Burgemeester E. R. Wester beek van Eerten, heeft de gemeenteraad meegedeeld, dat dr. D. M. van Londn die vele jaren in Rotterdam als zenuw arts heeft gewerkt, xijn gehele vermogen heeft vermaakt aan de bevolking van zyn geboorteplaats Varik. Over de om vang van het vermogen b niets officieel bekend. De bevolking spreekt over een miljoenen-erfenis. Er zal een stichting worden gevormd, „Variks belang". Een belangrijk deel van het batig saldo. 68 procent, kan door de raad worden bestemd voor een maat schappelijk doel in de dorpen Varik en Heesselt Joan Haanappel Weense IJsrevue loopt, ten zeerste betre )e termijn van een maand teren voorbij en dus moest gister avond wel een beslissing vallen. De ze viel ten gunste van de Weense IJsrevue uit. Joan, die tot volgend jaar mei onder contract staat, en deze het gezelschap een nicu instuderen, zal in ieder geval dus nog het volgend seizoen Weense IJsrevue uitkomen. Overigens heeft Jout ook gisteravond weer de hoofdrol in het tweede ge deelte van de levue op zich moeten nemen, aangezien de Tsjechische Mi- op doktersadvies niet mocht op-1 medewerker) E sensatie van deze beursweck de ongeremde kooplust der Amerikanen terzake van aand. Kon. Luchtvaart My, waardoor de koers aan de overkant tijdelijk tot f 133 steeg. In beurskringen was men zeer verbaasd over deze typisch Ameri kaanse operatie, waarvan de mérites in ons land niet duidelijk zyn. Men weet hier, dat het aandelenkapitaal van de K.L.M. tengevolge van de enorme verliezen in de afgelopen ja ren vrijwel geheel verloren Is, dat het een hele tyd zal duren vóór enige dividend op de aandelen zal worden betaald, gesteld, dat dc gang van zaken nu verder bevredigend verloopt. De directie van dc K.L.M. heeft verklaard, dat er geen enkele aanleiding is tot de recente belang stelling voor de aandelen en ze be schouwt elke speculatie in de aan delen K.L.M. in het geheel niet ge rechtvaardigd. Het Nederlandse publiek heeft de gelegenheid gebruikt om aandelen de nationale luchtvaart te spuien, daarvoor e engoede gelegenheid lijkt te bestaan. Hier te lande is de prijs voor deze aandelen lang niet zoveel opgelopen als in Amerika. Daarvoor zijn twee redenen voorhanden. Aller eerst dient men in het oog te houden „de drempel" der 15 rc belasting op aankoop van buitenlandse aandelen, vervolgens de geneigdheid van ons publiek om materiaal tegen de vinge rende prijzen af te stoten. Deze twee factoren hebben gezorgd flinke marge tussen de Amerikaanse en Nederlandse notering, welke laat ste in de avondhandel van donderdag niet hoger dan f 116.50 kwam. Giste ren werd hier gehandeld voor f 97. f 101,- in een open hoek en er ewerd door de arbitrage veel materiaal Amerika gekocht. Tot rust is de markt van K.L.M. delen dus nog niet gekomen Vraagt men naar de redenen, waarom Amerika ons luchtvaartfonds koopt, markt slechts klein is, daar de staat de meerderheid der aandelen bezit, dan moet men daarop cigenlyk het antwoord schuldig blijven. Een feit is het, dat luchtvaartaandelen in Amerika op het ogenblik en vogue zijn en dat geruchten de ronde deden, alsof de KX.M. eer flinke winstbasis had bereikt- In Amc- de toekomst dat de rentabiliteit van het bedryf door de bezuinigingen en de toename in het oer is hersteld. Het zou nu slechts een kwestie van tyd zijn oi de winsten de oude verliezen te dekken, waarna de K.L.M., net als vroeger, w •n mooi luchtvaartfonds zou zyn. Alvorens men echter een verlies i f130 miljoen heeft ingehaald, zullen nog heel wat vliegtuigen de lucht m ingaan Ook mag men niet vergeten dat de K.L.M- in de internationale currentiestrijd zijn vloot moet moderni se ren. waarbij wjj denken aan de kostbare supersonische vliegtuigen, ke op komst zijn. NUCHTER ZIJN Worden er geen nieuwe feiten bekend, waarop de Amerikaanse kooplust geba seerd is. dan houden wy het toch maai liever bij de Hollandse nuchterheid. Het slepend avontuur in Vietnam rem de beurshandel in het algemeen af. daar men nog niet weet, in hoever dit con flict geen aanleiding zal geven tot eer tweede „Korea". De prachtige cijfers van het Unilever- concern kwamen in deze marktgesteld- heid eigenlijk onvoldoende tot hun recht. Het belangrijkste feit vinden wij de voortgezette groei van het concen omzet steeg in het afgelopen jaai 10 co. de nettowinst met 12,5 Het di vidend is opnieuw verhoogd en bedraagt over 1964 f418 voor de Ned Unilever tegen f3.78 per nom. f20 aandeel o 1963. De koers winstverhouding komt op circa 13.5. hetgeen voor een fonds van zulk een internationale standing be paald niet hoog is. Op 7 april a.s. schijnt het officiële jaarverslag. Deze week steeg dc notering der aand Unilever van f136 50 tot f138 50. Naar het ons voorkomt wordt de koersont wikkeling geremd door de problemen der Labourregering. SHELL De cijfers van Koninklijke Shell zul len 11 maart a.s. gepubliceerd worden. Men verwacht niet, dat deze zulk een gunstig beeld zullen vertonen als bij de Unilever het geval is. De groei va petroleum-concern is slechts zeer tig te noemen, tengevolge van de prijs situatie op markten buiten de Veren Staten. Men kan zien, dat de Ameri kaanse concerns harder groeien dan de Royal Dutch. De Shell Oil doet het b.1 prima, ook de Cities Service mag met ere genoemd worden. Toch menen wij Olies een goed hart te mogen toedra gen, omdat de tijdelijke concurrentie op de Europese markten in wezen de gun stige toekomst van olieprodukten niet Deze week zakte de koers van aand. Kon. Olie tot f 159-40. Philips Gloeilam pen verbeterde van f 154.30 tot f 157. Ovens van 546 tot 551 terwijl het rayonfonds 5 punten terugliep (523 •/•)- LOKAAL Op de lokale markt trok het bod op de aandelen Ned. Ind. Suiker Unie (Ni- su) de aandacht. Deze stukjes zyn no minaal afgeschreven tot fl en er wordt door de Amerikaanse Stand Brands f725 voor geboden Intrinsiek zjjn deze aandelen veel meer waard dan de no nrenal e waarde. Het laartot werden zij ter beurze verhandeld voor f530 en dat komt, omdat er f 3,16 miljoen aandelen Van Nelle door Nisu in portefeuille ge houden worden, benevens nog f247.000 aand. Sluis Veevoederfabrieken. De Stan, dard Brands heeft eerder fl miljoen aandelen Van Nelle onderhands opgeno- doet ze een greep naar nog een pakket van deze aandelen (via de Nisu). zodat dit Amerikaan» concern tenslotte der uitstaande aand. Van Nelle in zijn bezit zou krijgen. Gelukkig, dart ge neraal De Gaulle hier niets over te zeg gen heeft, want een dergelijke Ameri kaanse penetratie in Westeuropa is hem doorn in het oog. Wij hier zijn nog zo „ver" als De Gaulle en verheugen b v. over de vestiging van een grote raffinaderij door Mobil OH. waarmede investering van f2 miljard is ge moeid. Over Amerikaanse penetratie ge sproken! Om terug te komen op de Nisu, we denken, dat de aandeelhouders wel op het bod zullen ingaan, daar het aan trekkelijk lijkt te zijn. De aand. Van Nelle sloten deze week op 280 hetgeen elf punten lager is dan vorige week, J. P. Wyers kwam met een mooie aan deelhoudersvergadering, waarop het be stuur zich gunstig over de gang van za ken uitliet. De grote kooplust van het publiek en de bestedingsmogelijkheden, die er bestaan, zullen voor een flinke omzet by Wyers zorgen. Het stockdivi dend ad 10 werd gisteren ter beurze verhandeld voor f520, zodat een nieuw aandeel 520 kost- Veétewinkel, een bekende verffabriek, kwam met een goed verslag voor de dag. De nettowinst steeg van f0.9 mil joen tot f 1.2 miljoen, het dividend van 11 tot 13 De beurskoers der aand. liep op van 440 tot 465%. De aankon diging van een dubbele emissie door Scholten Foxholl zorgde voor een koers verlies van 25 punten. Van der Grin ten gteeg van 1475 tot 1590 maar het slot kwam op 1560 laten. W. H- Mül- ler Co verbeterde van 334 tot 347. vermoedelijk op een beter verslag. Hol land Amerika Lijn steeg verder van 109 tot 114 De Bank voor Ned. Gemeenten is met een scherp gestelde 5y4 Vo emissie geko men van f 100 miljoen, zo nodig uit te breiden tot f 150 miljoen. Peter Diamant ontvouwt HF-program DEN HAAG De heer P. Dia mant, directeur van het Holland Fes tival, deelde dezer dagen tijdens een persconferentie in het Kurhaus in Scheveningen mee, dat in het ko mende Holland Festival, dat van 15 juni tot 15 juli wordt gehouden spe ciale aandacht wordt besteed aan werken van Willem Pyper en zijn muzikale kinderen en kleinkinderen. De reeks werken van hem en zyn volgelingen wordt waarschijnlijk voortgezet in het Holland Festival van 1966. Ook dit "jaar kunnen vooral de ope ra-liefhebbers weer aan hun trekken komen en ook op muziekgebied is er een gevarieerd programma. Degenen die er hun zinnen op hadden gezet het toneelstuk „In der Sache J. Robert Opperrheimer" van Kipphardt te gaan zien. moeten wachten tot het begin van het toneelseizoen, wanneer toneel groep Ensemble dit spel brengt. Daar „Ensemble" reeds in het bezit was van de auteursrechten zal men de „Kam- merspiele" uit Münohen, die „In der Sache" in het kader van het Holland Festival zouden brengen, dit jaar ™et voor de Hollandse voetlichten zien. Hewel er natuurlijk nog enige veran deringen en aanvullingen zullen volgen, ziet de voorlopige agenda er als volgt Opera W ereldpremières bij ballet Mozart. Obrecht. Schat en Schubert. Te vens worden onder leiding van Willem van Otterloo enkele Houtrustconcerten gegeven met onder meer werken van Wagner en Beethoven. Solist is Daniël Wayenberg. Het Radio Philharmonisch Orkest staat onder leiding van Jean Fournet (Psaum 24 van Florence Schmidt). (Amsterdam). Het Rotterdams Philharmonisch Or kest geeft twee concerten in Rotterdam onder leiding van Franz Paul Decker met als solist John Ogion (piano). On der meer worden uitgevoerd werken van Busoni en Hartmann. Operaconcerten Operaconcerten geven Grace Bum- bry (alt), Galirsa Vishnevskaja (so praan) en Jan Peerce (tenor) met het Radio Symphonie Orkest. Het Moscow Kamer Orkest staat onder leiding van! Rudolf BarshaL In Scheveningen en Amsterdam komt het Nederlands Ka mer Orkest onder leiding van David Zinman met als soliste Annie Fischer (piano). Op het programma staan wer ken van Mozart, Purcell, Strawinsky en Van Delden. Kamermuziekconcer ten en recitals geven in Amsterdam het Nederlands Strijk Kwartet, gezel schap Frans Brüegen en Gustav Leon- hardt en Grace Bumbry. Renato Ca- pecchi en Jan Peerce Toneel Madeleine Renaud en Jean Louis Bar- rault voeren Beckett's „Gelukkige dagen" op. de Haizlip-Stoiber Company uit New York geeft de Europese première van „The Amen Corner" van James Baldwin, het Théatre de 1'Atelier uit Parijs voert op ,,Un Mois a la Campagne" van Tur- geniev en „Antigone" van Anouilh en Moskou stuurt zijn Obrazov Poppenthea ter naar Holland. Dit alles in Den Haag en Amsterdam Ballet Het Nederlands Ballet onder leiding van Son ia Gaskell voert op „Lac des Cygnes" en „Der Grüne Tisch". Soliste is Bessmertmova. prima ballerina van het Bolshoi Ballet te Moskou. Ook het Ne derlands Danstheater onder leiding van Hans van Manen en de Paul Taylor Dance Company uit New York komen naar Den Haag en Amsterdam. Bij de laatste is de Nederlandse Betty de Jong prima-ballerina. Tenslotte voert de Nederlandse Bach- vereniging in Leiden dc „Hohe Messe" uit en geeft in Gouda een concert. In Amsterdam geeft het Gaudeamuskwartet nog enkele uitvoeringen in verband met het 20-jarig jubileum van de stichting „Gaudeamus". Het koor van het Amerikaanse Smith- college te Princetown geeft aan het eind van het festival nog een concert In Haarlem en Alkmaar wordt het In ternationaal Orgelconcours gegeven van 59 juli. Noteboomtoemooi WASSENAAR Wim. drie in het Dierenpark geboren chimpansees, werd dezer dagen in de kleren gestoken alsof hij een klein mensje was. Wim, 3 jaar oud, was uit zijn kleren groeid en omdat hij 's zomers het publiek optreedt moesten er tuurlijk nieuwe komen. Mevrouw Louwman, echtgenote heer Jan Louwman jr. van de van het dierenpark en één verzorgsters van de dieren Ellen (met jack) namen Wim mee auto. Ze gingen naar hun oude een babywinkel in de Langstraat, maar daar hadden zij al gauw gezien: Wim was te groot worden! Zijn maten waren zo nomen, dat geen enkel hem meer paste. Het speelpakje, dat Wim even werd aangetrokken, deed hem naspeurbere reden de handen haar brengen. Werd de de mensen hem ineens te inmiddels heeft de aap een die gezien mag worden. Van top teen is hij in het nieuw gestoken, zogenaamde demonstratie-aap heeft dit echt nodig. Van de zomer zal hij met Wanda en Walther (de drie W*s) weer regelmatig optreden voor deren (en groteren), die in bet park zyn. „De apen vinden dat zelf leuk" vertelde de heer Louwman jr.. fietsen en lopen over een draad het grootste plezier Ook de orang-oetan Conny zal hieraan meedoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11