HEROÏSCH GEVECHT „Overheid blijft in gebreke Raja wil Sijes van geknoei met documenten betichten ,Wij moeten bij elkaar blijven' Erwin Schttle bedreigd .55 Getuigen beweren Satnrne te kunnen beïnvloeden ASPIRIN® BAYER Verdediger Boeck wordt steeds nerveuzer Klein beetje sympathie vers personenauto's China neemt het zelfs voor Chroesjtsjef op Ta een. ÉtOftie hij. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 W7"ENEN S.S.'er, S.D.'er en jurist dr. Erich Raja hielp gisteren voor het eerst van zijn leven een jood. Hij schoot gedien stig toe, toen de Nederlander B A. Sijes als een openbare aanklager beschuldigend in een meer dan drie en een half uur durend kruis verhoor zijn dossier half van de tafel schoof, waardoor tientallen stukken op de grond dreigden te vallen. „Bitte, bitte", zei hij ver troostend, terwijl de jury, de pers en hpt publiek met onverholen sarcasme toekeken. Raja en zijn verdediger, dr. Boeck, hadden toen al gekregen, waarom ze hadden gevraagd. Hun verdraaiingen, leugens, verdachtmakingen, tenden tieuze vragen en detailhakkerij had den zo'n boemerang-effect gehad dat de officier van justitie, dr. Kovacs, na schorsing van de zitting tevreden op merkte: „Die moeten het hoofd verlo ren hebben!" In de zaal hadden beiden het laatste greintje sympathie verspeeld. Ook bij de rechtbank, waarvan de president, dr. Strobl duidelijk geïrriteerd deed, en voor 't eerst in het reeds vorige week maan dag, in het Weense Landesgerieht begonnen proces met venijn van zich afbeet. De vervolger van Nederlandse Joden hielp weliswaar even de man, die in de bezetting aan zijn wurggreep wist te ontkomen. Het antisemitisme, dat hem tot „Schreibtischmörder" maakte, was hij nog altijd niet vergeten. Bepaald ontstellend was zijn opmerking, waarvan de porté de president kennelijk ontging. „EEN JOOD" „Hoewel u wetenschapsmens, bent, kunt u als-eh... mens natuur lijk stukken achterhouden, die ont lastend voor me zijn". Wat Raja bedoelde, was: „U, als Jood....". Met een vies stukje intrige uit Hitiers rassenleer trachtte de superieure Germaan de getuige- deskundige in de ogen van de juryleden verdacht te maken. Ook het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie, waar de heer Sijes als wetenschappelijk medewerker aan ver bonden is, werd herhaaldelijk gebrek aan objectiviteit en zelfs oneerlijkheid aangewreven. Verdachte en zijn verdedi ger maakten hierbij gebruik van hiaten, welke zich in het bewijsmateriaal bevin den, omdat de SD bij zijn vlucht uit Nederland alle sporen heeft trachten uit )n wendde, was dit alleen om tijd men. teneinde zijn antwoorden beter te kunnen formuleren. GEEN AFSPRAAK Getuige ontkende dat er voor 12 I I augustus een Parijs SD-bevel zou zijn T~\C)C) 1 geweest, waardoor ook Nederlandse Jo- den, die in Frankrijk verbleven, moesten worden gedeporteerd. Het beruchte te lexbericht van Raja van die datum, dat speciale verslaggever Link c'e ondergang van een ?r.oeP van van Bruereni mannen, vrouwen en kinderen ten Sb gevolge had slechts één gedeporteerde keerde na de oorlog uit Auschwitz terug legde de basis voor de wegvoering te v der Boeck: „De advocaat mr. J. Vorm uit Rotterdam heeft i n mijn opdracht telefonisch bij het rijksinstituut geïnformeerd, of er voor 12 augustus De eed van 10 wezen LONDEN De tien kinderen Mackie uit het Britse plaatsje Stockton, die door de dood van hun vader en moeder alleen op de wereld zijn ko men te staan, hebben gisteren de plechtige eed gedaan dat zij niet uit elkaar zullen gaan. De 18-jarige Irene, die nu het hootfd van het gezin is gewor den, zei op een familieverga1 dering waarbij bij stemming is besloten bij elkaar te blij ven: „Wij moeten bijeen blij ven, omdat ik er zeker van ben dat pappa en mamma dit gewild zouden hebben." „Wil len wij bij elkaar blijven?" vroeg Irene. „Ja", riepen haar broertjes en zusjes in koor. Hun vader is twee jaar geleden aan kanker overleden en hun moeder is afgelopen maandag na een lang ziekbed, waarbij zij tot het laatste ogenblik door haar kinderen werd ver pleegd gestorven. De wezen wonen in een huurhuis van drie slaapkamers in een blok overheidswoningen. Toen hun moeder overleed kwam voor de kinderen auto matisch het huurcontract <e vervallen en nu vrezen zij dat zij naar weeshuizen moeten ,gaan. Gelukkig hebben de kinderen vele vrienden, die reeds hebben gezegd dat zij hen zullen helpen. De voorzitter van het bestuur van Warwickshire, sir Charles Shuckburgh, die zal moeten beslissen of de kinderen in het huis mogen blijven, heeft ook zijn steun toegezegd. Irene en haar 17-jarige zusje zijn de enigen die werken. Zij samen verdienen genoeg om ,de huur te kunnen betalen en om eten te kopen. Behalve Irene en Iris bestaat het gezin uit Linda (15). Ian. tweeling broer van Linda, Julia (14), de tweelingen Janet en Chris tine (13), Joyce (12), Raymond (8) en Sylvia 5. De volgende week beslist de raad van Warwickshire over het lot van de wezen. 1942 Nederlandse Joden uit Frankrijk werden gedeporteerd. U heeft toen ge zegd dat daar geen stukken van waren, maar gisteren kwam u er mee aandra gen." Sijes: „Dat heb ik niet gezegd. Ik heb verklaard dat er geen stukken in het rijksinstituut waren. Die lagen er toen ook niet. Pas vlak voor het begin van dit proces heeft de Nederlandse rijksrechercher ze in Parijs kunnen bemachtigen en laten waarmerken." Boeck: „Waarom heeft u dat er dan niet bij gezegd...." (Hoongelach in de zaal) Raja: „De Nederlandse justitie heeft slechts een bloemlezing uit mijn dossier naar Wenen gestuurd. Er is geen overzicht, geen samenhang. Als er documenten worden achtergehou den, dan moet de rechtbank dit eerst goedkeuren." Sijes: „Ik kan er ook niets aan doen dat de SD de archiefstukken zoveel mogelijk heeft verbrand. Wij hebben jammer genoeg geen documenten MAAR ÉÉN STUK -Raja: „In het boek over het proces tegen Rauter staat dat deze razend werd, toen bleek dat een deel van de stukken ontbrak. Ze werden later In het dossier- Harster gevonden. De heer De Jong (bedoeld werd dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie - red.l wist dat ze daar in lagen. Hoewel hij al die tijd in de zaal zat, heeft hij z'n mond niet opengedaan. Is het niet denkbaar dat het rijksinstituut uitsluitend het belastende materiaal heeft afgegeven en het ontlastende materiaal heeft achtergehouden." FRAUDE President (woedend door het ge treuzel): „Wordt door u verondersteld dat het rijksinstituut opzettelijk mei' documenten heeft geknoeid?" Raja: „Nee, ik vraag 't slechts. In Frankrijk, waar een onderzoek tegen mij is ingesteld, is naar ik uit het dossier heb geconstateerd, het zelfde gebeurd." President: „Ik geloof dat u er mee moet ophouden." Raja: „Een ogenblik, een ogenblik. Ik zit per slot van rekening al 22 maanden in de gevangenis. Is het niet mogelijk commissaris Taconis, die in de zaal zit, te horen. Hij heeft in Parijs destijds het onderzoek geleid." REKKEN Met kunst- en vliegwerk waren Raja 1 dr. Boeck er gisteren op uit het proces te rekken. Ze hadden terrein verloren. Ze wilden een heel nieuw proces met een nieuwe, nog niet tegen hen ingenomen jury. Vandaar dat vele stukken op hun waarmerk werden aan gevochten. Vandaar dat moest worden gesuggereerd dat zowel de Nederlandse justitie als het rijksinstituut verdachte door het weglaten van bepaalde stukken en het ontzeggen van toegang tot de laatste probeerden te kraken. Bij de officier lag het wetboek al klaar. Obstructie tegen de loop van een proces is in Oostenrijk strafbaar, als deze uit pure nukkigheid wordt gepleegd. De rechtbank vindt dat er genoeg is gezegd, de jury trouwens ook. President en officier streven er het proces tegen Raja dinsdag, of woensdag te beëindigen. Als het „schuldig" over hem wordt uitgespro ken, wordt onmiddellijk daarna het vonnis geveld. de eerste Nederlandse Joden buitenland. De stukken en boeken, die Boeck ter bewijsvoering overlegde, werden door de heer Sijes als „niet ter zake doende" gekwalificeerd. Een bevel was er nooit geweest: wel een richtlijn, wat heel iets anders was. Ook had de regering-Laval nooit de afspraak met de SD gemaakt dat de Franse politie voor de deportatie van Joden met een vreemde nationaliteit zorg zou dragen, in ruil waarvoor de Franse Joden voorlopig □lijven. Raja. maar ook Boeck kwamen steeds weer op de betreffende documenten terug. Sijes: „Mij wordt, nu al voor de derde keer. het zelfde gevraagd. Als de ver dachte en de verdediger zo doorgaan, meneer de president, wordt de zaak steeds gecompliceerder en verliezen we ons in detailzaken". President «zich met moeite beheer send»: „Waarom moet elk document extra worden toegelicht en uitgelegd. Dat is niet nodig. Wij kunnen ook nog wel lezen." Toen het getwist over zinnen en woorden zich voortzette, sufte dr. Strobl kennelijk even in. Sijes (op een vraag van Boeck): „Het boek van Hilberg vind ik wel goed.' Boeck: ,Jk versta u niet. Wilt dat nog eens herhalen." President: ,fEen jood blijft een Jood." Sijes (verschrikt): „Nee, neer de president. Ik heb gezegd dat het boek van Hilberg, dat de vernietiging van de Europese Joden gaat, wel goed is." President (zich haastig herstel lend): „De deskundige zegt dat het boek van Hilberg wel goed is." ONGEHOORD Het onthouden van documenten zijde der verdediging ter bestudering door de heer Sijes vond dr. Kovacs „ongehoord". In zijn lange ervaring officier van justitie had hij een weige- "fring als deze nog nooit meegemaakt. Hij ar-Vit' NERVEUS Niemand kon gisteren langer begrijpen aarom Raja dr. Boeck als verdediger heeft gevraagd, tenzij het feit, dat de laatste voor de zelfde rechtbank twee andere nazi-misdadigers heeft vrijgepleit, het enige uitgangspunt was. De verdedi ger is de anderhalve ton, die hij van z'n cliënt krijgt, beslist niet waard. Elke vraag, die hij stelde, kwam met een enorme klap op het hoofd van Raja terecht. Boeck, die er op uit was de verklaringen van de heer Sijes aan stukken te rijten, was al gauw de wanhoop nabij. Hij zag krijtbleek en moest met de rechterhand de linkerhand vasthouden om zijn in trillingen uitge- barste nervositeit enigszins te verbergen. Zijn aanvallen op de heer Sijes stuitten steeds weer af op diens kennis van zaken en opgelegde rust. De tolk had de Nederlander zelden nodig. En als hij zich tot mevrouw Annie Hansen Loewe-Sa- achtte de „geste" een belediging rechtbank, maar ook voor de heer Sijes. Van de laatste werd verwacht dat hij ogenblikkelijk zou reageren op stukken, die hem voor 't eerst onder ogen kwamen. Raja cn Boeck gaven boeh noch bah. Maar de tromflachjes, die ze op de eerste zittingsdagen badden uitgewisseld, waren verdwenen, evenals de spelletjes bluf, waarmee ze jury en rechtbank hadden trachten te overdonderen. Ze de war en van hun stuk gebracht, dankzij het gedecideerde optreden de heer Sijes, die bij rechters gezworenen duidelijk zichtbare steunpun ten vond. WENEN Met tranen in de ogen, ontspannen na al die dagen van spanning, die de voorberei dingen hem hadden gekost, zat de heer B. A. Sijes gistermiddag in een kale kamer van het Landesge rieht. In proces-Duits, dat heel wat moeilijker is dan de gewone con versatie in de Duitse taal, had de 57-jarige Nederlander met Raja en Bock de vloer aangeveegd, bijna op de zelfde wijze als beiden het op de eerste twee zittingsdagen met de president van de rechtbank hadden gedaan. Hij had het dur ven opnemen tegen twee gehaaide en scherpe juristen, die er, on danks hun uitputtende pogingen, niet in slaagden de kleine, inner lijk zeer geëmotioneerde Jood „zet dat er vooral bij: ik vind het een eer" af te breken en te Op drie zittingsdagen is de heer Sijes, die wetenschappelijk mede werker van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie is, voor het getuigenhekje verschenen. Bijna zeven uur putte hij toestanden en feiten uit een bijna niet te om klemmen dossier en uit een geheu gen, dat sinds 1945 bij de massa moord op zijn rasgenoten leeft. Gisteren kreeg hij drieëneenhalf uur lang de volle lading, doch in de tienduizenden weerwoorden, die hij sprak, school niet alleen een heroïsche verdediging, maar ook een even heroïsche aanval. „Al woensdag heb ik verschil lende telegrammen uit Nederland gehad", vertelde hij blij. „Ik heb er steun en kracht uit geput en er ook uit begrepen dat de publieke opinie in Nederland achter me staat. Ik ben er van overtuigd dat ik maar weinig heb kunnen doen om het bewijsmateriaal in Juridi sche zin te bezwaren. Waar het mij om ging, was de leugens en verdraaiingen door te prikken, waarop Raja momenteel z'n ver dediging voert." LUDWIGSBURG „Enkele vast besloten voormalige vervolgden (niet- Joden) zijn bereid het vonnis te voltrekken over het zwijn Schiile, zonder zich om hun leven te bekom meren. Schiet op, jij nazi-schoft." Dit is een van de vele bedreigingen die Erwin Schüle, hoofd van het Westduitse bureau voor opsporing van nazi-misdadigers, en recentelijk door Oost-Duitsland beschuldigd een nazi te zijn, de laatste weken in zijn brievenbus vindt. Hij heeft nog niet beslist of hij 18 t/m 28 FEBRUARI Openings tijden: 10-17 uur en van 19-22 uu Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 Vroegere vereerders verguizen hem PEKING In een gisteren ver schenen Chinese publikatie wordt kritiek geleverd op de nieuwe Russische leiders wegens hun hou ding bij de val van Chroesjtsjef. Het was de eerste belangrijke Chi nese verklaring sinds het bezoek van de Sowjet-premier Kosygin aan Peking eerder deze maand. De kritiek op de Russische leiders was vervat in een voorwoord bij een nieuwe bundel op schrift ge stelde toespraken van ex-premier Chroesjtsjef, die binnenkort in ge heel China in verkoop zal worden gebracht. Het voorwoord werd in zijn geheel weergegeven door het persbureau Nieuw-China. Handel met communistische landen In het voorwoord van de bundel worden Chroesjtsjefs denkbeelden fel aangevallen en wordt gezegd, dat zijn revisionisme een „reusach tige hoeveelheid giftig onkruid" was. Het vervolgt: „Wij bemoeien ons nooit met de interne aangele genheden van andere landen of partijen. Maar wij willen het nu toch echt, al is het maar een beetje, opnemen voor Chroesjtsjef. Zij, die zich geen moeite spaarden om Chroesjtsjef te verheerlijken en nog pas medailles op zijn borst hadden gespeld, zwaaiden plotseling om toen hij viel en gelastten inbeslag name en vernietiging van al zijn geschriften, foto's en portretten. Dat is wel een vreemde manier van doen. Hadden zij niet nog een paar dagen tevoren gezegd, dat Chroesjtsjef het marxisme-leninisme had ontwikkeld, dat Chroesjtsjef een eminent en talentvol leider en theoreticus was, dat Chroesjtsjef een man was wie de eenheid van de internationale communistische be weging het meest ter harte ging? Waarom moesten dan slechts enkele dagen later zulke ingrijpende maat regelen worden genomen en zijn werken, in de tien miljoen woorden lopend, aan het vuur worden toe vertrouwd? Wat is het nut van het inbeslagnemen en verbranden van boeken? Kan het misschien aanto nen. dat het revisionisme van Chroesjtsjef overboord is gegooid?" (Van een onzer redacteuren) WASSENAAR Wij missen in Ions land een doelbewust over heidsbeleid ter stimulering van de I handel met de landen van het communistische blok. Het gevolg hiervan is geweest dat de Neder- jlandse export naar de landen ach- iter het ijzeren gordijn een stuk is teruggelopen in vergelijking met die van andere Westeuropese lan den. Dit zei gistermiddag de heer C. H. F. Stemmler uit Hilversum in een Dit zijn tijden van groeiende zenuwspanningen Of u nog jong bent of op leeftijd komt, die spanningen moet u opvangenmm Daartoe la Sanatogen het aangewezen middelm zenuwsterkend tonicum rede over de Oost-Westhandel. Hij sprak in Kasteel Oud-Wassenaar, waar een Nederland - Oost-Europa - China-middag was georganiseerd door de Raad van advies van de contact groep exportdeskundigen en het be stuur van het Nederland-USSR-insti- tuut. De bijeenkomst werd door tal rijke belangstellenden uit de zaken wereld bijgewoond. China ontslag zal nemen. Hij wil daar eerst eens rustig over nadenken en wachten tot het opgewaaide stof wat is gaan liggen. Volgens kennissen van Schüle is hij een nerveus wrak geworden sinds zijn verleden als nazi openbaar is geworden. Hij verdedigt zich ook tegen de Oostduitse beschuldiging dat hij door de Russen wegens oorlogs misdaden ter dood zou zijn veroor deeld. Die veroordeling tegen hem en andere officieren van de Wehrmacht- eenheid was na een proces van vijf minuten uitgesproken zonder dat de beschuldigingen gespecificeerd wer den. Brutale Klan De neger-haten de, tevens anti- roomskatholieke. anti-Joodse Ku Klux Klan-orga- nisatie steekt in Amerika de kop steeds meer op. In de plaats Lithonia in de zuidelijke staat Georgia werden geblinddoekte mannen „gewijd" tot nieuwe leden van de Klanter wijl gemaskerden toekeken. Dat de Klan nog brutaler optreedt dan te voren, blijkt wel uit het feit, dat bij deze geheime plechtigheid een persfotograaf werd toegelaten. Voorheen ge beurde het ritueel doorgaans in de grootste geheim zinnigheid, waar bij geen buiten staander toegang kreeg. I Een knappe 30 jarige Italiaanse huisvrouw- blijkt de leidster te zijn van een goed georgani seerde bende, die in drie maanden tijd voor een bedrag van ruim 500.000 gulden aan goederen bij elkaar heeft weten te stelen. De vrouw. Anto netta Rocco, bezat een groot aantal winkels via welke zij de gestolen goe deren aan de man bracht zonder dat er een heler aan te pas kwam. Wan neer er een „kraakje" moest worden gepleegd, placht zij de bendeleden bij elkaar te roepen en deze kregen dan van haar instructies die stipt moesten worden opge volgd. Lange tijd heeft zij geopereerd, maar gis teren liep zij tegen de lamp. Zij is intussen door de politie gearresteerd. I In een Kaukasisch bergdorpje gaat, naar Tass meldt, de 140 jaar oude schaapherder Na- soer Babamoestafajcf nog iedere morgen In zijn tuin aan de arbeid. Babamoestafajef. wiens nakomelingen vrijwel de gehele bevolking van zijn dorp uitmaken, staat 's morgens zeer vroeg op. Na zijn ochtendgebed drinkt hij een kopje thee cn eet wat schapenkaas, waarna hij in de tuin gaat werken. Honderd dertien jaar lang heeft de krasse oude baas schapen gehoed. I De Franse regering bestudeert plannen voor de aanleg van twee ver- keerstunnels onder de Franse Alpen in de ver binding van Nice en Lyon met Turijn. De kosten worden geraamd op 500 miljoen gld. Deze zomer hoopt men gereed te ko men met een tunnel on der de Mont Blanc van elf km, die de verbinding tussen Chamonix en Aos- ta in Italië aanzienlijk zal verbeteren. I Prins Nicolaas van Pruisen, een achterklein zoon van keizer Wilhelm de Tweede is gisteren in Engeland onder de wa penen gekomen. De va der van de 18-jarige prins, Frederik van Prui sen, kwam voor de Tweede Wereldoorlog naar Engeland waar hij zich liet naturaliseren. Indonesië officieel uit de Unesco PARIJS De Unesco, de opvoed kundige, wetenschappelijke en cultu rele organisatie van de Ver. Naties,, heeft bekendgemaakt, dat Indonesië officieel uit de organisatie is getre den. In een door de Unesco ontvangen brief verzoekt de Indonesische rege ring besprekingen te beginnen over de wijze waarop de activiteit van de Unesco in Indonesië zal worden be ëindigd. In de brief aan de Unesco wordt tevens gezegd dat Indonesië ook uit het internationaal kindernoodfonds van de VN (Unicef) en uit de voed sel- en landbouworganisatie (FAO) treedt. De heer Stemmler sprak, nadat de heer Willy le Comte, voorzitter van de con tactgroep, een interessante inleiding had gehoudên over de volksrepubliek China: „Van Confucius tot Mao Tse-toeng". Hij vergeleek de situatie in China met die van een pas herstelde zieke. Men be speurt een langzaam herstel van oude kracht, waarbij alle inspanningen die tot instorting kunnen leiden, nog vermeden dienen te worden. Hij wees op het belang van Kantonbcurs. die op 15 april zal worden gehouden. Daar zal China zijn eigen produkten aan de man brengen. Ook zal zoveel mogelijk contracten afsluiten de levering van uitrusting goederen, die voor de ontwikkeling de Chinese economie essentieel zijn. Overstag Wat de opmerking van de heer Stemm ler inzake het falen van de overheid aangaat, werd vooral kritiek geleverd op het ontbreken van creatieve activiteiten, financiële steun, nationale manifestaties en suggesties van handelsattaché's. Ook de kleine en middelgrote bedrijven heb ben echter onvoldoende aandacht voor de potentiële exportmarkten. Voorts speelt het individualisme van de Nederlandse zakenman een rol van betekenis. Daar door kwam het niet tot een collectief optreden bij grote projecten. De hoog conjunctuur in eigen land wekte zulks in de hand. De heer Stemmler zei, dat het tijd wordt, dat de overeid overstag gaat. Er zijn grote mogelijkheden. Die werden totdusver echter voornamelijk door de andere Europese landen (met name door Engeland) benut. Hij pleitte voor nationale Nederlandse tentoonstelling Moskou, met steun van de overeid. Pleidooi De heer M. H. Damme, directeur de VMF en voorzitter van het Nederland- USSR-instituut meende echter, dat de overheid niet in de eerste plaats de gang van zaken verantwoordelijk kan stellen. In een bijzonder geestig betoog („kapitaal-goederen zijn goederen, die CR1CCIETH (Wales) Dr. William George, een broer van Lloyd George, die van 1916 tot 1922 minister-president van Groot-Brittanië was, is dinsdag honderd jaar geworden. Dr. Geor ge, die baptist is, gaat elke zondag nog twee keer naar de kerk, treedt er zo nodig als tolk op voor mensen, die geen Welsh verstaan, en leidde tot voor kort nog een zondagsschool Zeg het met bloemen genationaliseerd kunnen worden"), be pleitte hij uitbreiding van de handelscon tacten met de „socialistische" landen. Hij deelde mede, dat de Russische minister van scheepvaart, Bakajef, binnenkort naar Nederland komt, ook Rotterdam ligt op zijn reisroute. Uit Brussel wordt nog vernomen, dat de commissie van buitenlandse handel van het Europese parlement zich heeft uitgesproken voqr het scheppen van een gemeenschappelijke handelspolitiek van de E.E.G. ten opzichte van de com munistische landen. In hoger beroep voor het hof AMSTERDAM Drie getuigen beweerden gisteren voor het ge rechtshof dat het mogelijk is door behendigheid te winnen bij Saturne. Een Haags medicus die enkele malen naar Zandvoort was gegaan om te spelen had zelfs zo veel in zijn zak gestoken dat hij een gevaar voor de bank werd: iedereen ging hem naspelen. Op het laatst had de directie van het Zandvoortse Badhotel hem ge vraagd voortaan maar wea te blijven. Ook twee jongelui won nen geregeld, de een altijd, de ander meestal. De getuigen zeiden dit voor het ge rechtshof nadat de rechtbank in Haar lem de directeur van het hotel had vrijgesproken. De officier ging in be roep, Een gisteren als getuige-deskun- dige gehoorde leraar werktuigbouw kunde verklaarde dat men met behan- digheid de resultaten van het spel kan beïnvloeden. Als er niets aan het me chanisme gebeurt, is de werking steeds dezelfde. Volgens een andere getuige-deskundige kan de gemiddelde normale mens het resultaat beïnvloe den als men zich de moeite getroost het spel een half uurtje rustig te be studeren. De directeur van het hotel deelde mee. dat de bankhouder (hij treedt zelf ais zodanig: op) gemiddeld een bruto winst per avond per tafel heeft van 1500 tot 2.000 gulden, de verliesavonden niet mee gerekend, die eens per week voorkomen. Het verlies varieert van 800 tot 1.000 gul den. Volgende week zullen de drie verwoede spelers van gisteren aan de speeltafel plaatsnemen en het hof laten zien of de juistheid van hun verklaringen door de praktijk wordt bevestigd. De zestienjarige Britse kroonprins Charles zal met Pasen bevestigd worden als lid van de Kerk van Engeland. De confirmatiedtenst zal geleid worden door de aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, en plaats vinden in kleine kring in de kapel van Windsor-castle. Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... ...is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Baver in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. daar staat daar staat achter 20% voordeel t»y aankoop van gninsverpakking van 100 tabletten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9