Ongeorganiseerde in bouw moet bijdrage betalen De oude dame en de tafelronde Met wat slagroom doet u wonderen Februari-staking 1941 in Amsterdam herdacht Oecumenische Raad moet R.k. kerk uitnodigen AEG^ Een woord voor vandaag Gouverneur De Vries in Suriname verwelkomd DUET Bevolking zal in 15 jaar met 3 miljoen toenemen Verhoudingen ontbreken in Blijstra 's verhalen 2 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 ■a Koffie, cake, pudding, vla-flip, vruchten alles wordt nóg lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! AMSTERDAM/TEL AVIV Bij het monument van De Dokwerker op het Jonas Daniel Meijerplein is gistermiddag de februaristaking van 1941 herdacht. Enige honder den Amsterdammers woonden de ze jaarlijks terugkerende plechtig heid bij. De bijeenkomst werd ge opend met koraalmuziek van de Amsterdamse politiekapel o.l.v. de kapelmeester J. J. Pinkse. Daar na zongen de verenigde Joodse ko ren „Hans Krieg" (waarin opge nomen het Amsterdams Joods mannenkoor en het vrouwenkoor Hasjier Hajehoedie) een fragment uit „Awodath Hakodesh", „Enosj" en „Sjiewieti Adenai". De loco-burgemeester van Amster dam, wethouder mr. F. H. C. van Wijck, hield vervolgens een korte toespraak, waarin hij deze herdenking een vinger wijzing noemde naar grote levens waarden, die niet ongestraft met voeten kunnen worden getreden. Mr. Van Wijck maakte bekend dat B. en W. van Am sterdam de gemeenteraad zullen voor stellen het terzijde van de Mozes en Aaronkerk geprojecteerde plein naar prof. mr. L. E. Visser tc noemen. De loco-burgemeester legde namens Reformed Churches in Australië stichten oecumenisch comité GEELONG In het Reformed Theo logical College wordt op het ogenblik de synode gehouden van de Australische Reformed Churches, waar rev. J. Van der Bom voorzitter is en rev. A. Nijhuis vice-voorzitter. Ingesteld is een commissie voor de oecumene, die de taken van de verschil lende comités zal coördineren. De bedoe ling is samen te werken met zusterker ken en andere kerken inzake oecumeni sche kwesties. De synode sprak haar dank uit voor het feit. dat de Orthodoxe Presbyteriaan se Kerk in de Verenigde Staten in een dergelijke verhouding is komen te staan van een corresponderende kerk. Dat wil zeggen, dat over en weer predikanten kunnen worden beroepen en dat lidma ten van de Reformed Churches zich zonder meer kunnen laten overschrijven op de corresponderende kerk. Ook het aanbod van de Zuidafrikaanse Reformed Church om een corresponderende kerk te worden werd graag geaccepteerd. Ook is er gesproken over de stappen, die geno men zouden kunnen worden de Free Presbyterian Church tot een correspon dentschap te bewegen. Italiaans t.v.-pater wegens „belediging" aangeklaagd FLORENCE Een groep personen in Florence heeft een aanklacht „wegens belediging van de staatsgodsdienst" in gediend tegen pater Ernesto Balducci, een bekende Italiaanse televisiepater. Volgens een uiterst rechts Romeins blad zou de pater hebben gezegd, dat de Rooms-katholieke Kerk gedeeltelijk ver antwoordelijk is voor het uitroeien van de joden. Pater Balducci, die vorig jaar een felle discussie over de dienstweigering op gang bracht, ontkent echter de ge wraakte woorden te hebben gebezigd Hij heeft nu een aanklacht ingediend tegen het blad en tegen hen die op grond van het bewuste artikel hem hebben aangeklaagd. Nieuwe kardinalen gecreëerd ROME Gisteren heeft de paus 26 nieuwe kardinalen gecreëerd in een plechtige ceremonie in de Sint Pieter, waar hij hen de kardinaalsbonnet uit reikte. Op enkele punten was de litur gie aangepast aan het feit, dat drie van de nieuwe kardinalen patriarchen van Oosterse met Rome geünieerde kerken zijn. Zij kregen ook telkens voorrang voor de andere kardinalen. Voor het eerst werd ook de nieuwe sterk vereenvoudigde liturgie toe gepast. De zevenentwintigste was niet aan wezig. Het is de aartsbisschop van Malaga, Angel Herrera Y Oria. Hem is de kardinaalsbonnet uitgereikt door generaal Franco, waartoe deze volgens oud privilege als Spaans staatshoofd gerechtigd is. het gemeentebestuur een krans bij het monument van De Dokwerker. Afge vaardigden van verzetsorganisaties volg den met het leggen van bloemen. René Jessurun Lobo droeg daarna en kele gedichten voor van M. Mok uit diens bundel „Storm uit het Oosten". Bob Scholte zong „Eili-Eili" met bege leiding van de koren. Omstreeks dezelfde tijd onthulde Am sterdams burgemeester mr. G. van Hall op de „gedenkheuvel" in Jeruzalem een replica van het monument De Dok werker. Met deze plechtigheid wilde Is raël zijn dankbaarheid uiten voor de dap pere houding van het Nederlandse volk tegen de Jodenvervolgingen in de oor log. De replica is een geschenk sterdam aan het „Yad Vasjem" dat op de heuvel is gelegen. Yad Vasjem is de Israëlische instantie ter herinne ring aan de ramp die dc Joden in de oorlog trof en het heldhaftig verzet. Suggestie ds. Meyboom: (Van onze kerkredactie) UTRECHT Als oecumene het zoeken naar en het beleven van de eenheid in Christus is, dan is het absoluut noodzakelijk, dat de Rooms-Katholieke Kerk hierin ten volle moet kunnen en willen deel nemen. Dit schrijft de predikant-directeur van het Nederlands Protestants Con vent, ds. H. B. Meyboom, in het gis teren verschenen boekje „Waar gaat het om?", een uitgave van de Evan gelische Maatschappij, dat materiaal wil zijn voor een voortgezet gesprek tussen reformatorische en rooms-katho lieke „leken". Ds. Meyboom wil. dat de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland de Rooms-Katholieke Kerk uitnodigt, om op de een of andere wijze deel te gaan uitmaken van deze raad op grond van de basisformule van de Wereld raad. Hoe het antwoord ook moge uitvallen, verwacht mag worden, aldus ds. Meyboom, dat de Rooms-Katholieke Kerk in haar antwoord recht zal doen aan de diepe ernst der uitnodiging. Uitnodiging èn antwoord dienen zich te verheffen boven het peil der ge heime „diplomatie". Dat wil zeggen: ze moeten op een gegeven moment openbaar worden. In een inleidend woord schrijft de redactie van het boekje, dat er heel wat veranderd is, sinds het eerste boekje van de Evangelische Maat schappij verscheen (onder dezelfde titel). Hoewel er grote verschillen blijven, is het gesprek niet meer weg te denken. Er zijn nu talloze gespreks- kringen, samenkomsten, gebedsuren, studiekringen. Centrale vraag Daarbij behoort het te gaan om de centrale vraag: Hoe beziet u mijn christen-zijn en mijn kerk als christe lijke kerk? Er zijn echter nog veel te weinig van zulke gesprekskringen. Wederkerig moeten protestanten en rooms-katholieken uit de eigen veilige „tent" kruipen en de ander opzoeken. De redactie meent, dat binnen de christenheid in Nederland het gesprek tussen protestanten en rooms-katholie ken van het grootste belang is. Veertien theologen (doopsgezind, ge reformeerd, hervormd, luthers en re monstrants) hebben aan deze brochure meegewerkt. De vorm leent zich uit stekend voor bespreking op gespreks kringen. Uitgai 10 a. Utrecht. Geen invochten geen natte persdoeken c/"* stoom éVtv» strijkijzer Via differentiatie ook hier extra loonsverhoging? Belgische Z.B.B. gaat jubileren BRUSSEL Van 23 tot 25 april zal in Brussel het veertigjarig jubileum van de Belgische afdeling van de Zakbijbelbond worden herdacht. Gezien de nauwe ban den, die er steeds geweest zijn met de leden van de Nederlandse afdeling, zal dit jubileum samen worden gevierd. Tegelijk zal namelijk de jaarvergadering voor Nederland in Brussel worden ge houden. Het thema van de toespraken zal zijn „Het Woord van God". Verder zal er solo- en koorzang zijn. Zondagmorgen is er speciale dienst in Bethel. Studiedag N.J.G. AMSTERDAM De Nederlandse Jeugdgemeenschap belegt in samenwer king met de Nationale Stichting voor Mater Amabilisscholen. het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsscholen en de Landelijke Stichting Katholieke Levens scholen een studiedag, waar het rapport Persoonsvorming Bedrijfsjeugd zal wor den besproken. Deze studiedag zal 26 maart in Eindhoven worden gehouden. Dit rapport is door een commissie van deskundigen uitgebracht aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Als injeiders zullen optreden mej. M. J. A. G. Berden, inspectrice van de arbeid, ds. N. O. Steenbeek, oud-voorzitter van de N.J.G. en de heer G. A. J. van Bakel van de K/.J. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Zuilichem-Nieuwaal (toez P. M. v. Breugem te Achterberg iU.); te Bruchem: J. Smit te Werken dam; te Oosterwolde (Gld.J. den Hoed te Wijk bij Heusden. GEREF. KERKEN Beroepen te Achlum: D. D. Soepboer te Nes Wd.: te Zaandam: H. Kremer te Giessenburg. Bedankt voor Doetinchem (2de pp P C. Koster te Roodeschool. GEREF. KERKEN (vrügem.) Tweetal te Amersfoort-C. 'vac. wijlen A. Vink): C. J. Smelik te Bunschoten- Spakenburg en dr. C. Trimp te Voor burg. Emeritaat: Met ingang van 1 april is aan ds. H. D- Doorenbos te Nijmegen om gezondheidsredenen emeritaat ver- GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Z. (vac. Chr. van Dam): G. Schipaanboord te Apel doorn, Bedankt voor Vlissingen: C. Harinck te Utrecht. CHRIST. GEREF. GEM. Beroepen te Rotterdam-Z.: H. Visser Mzn. te Urk. PARIJS Het theologisch instituut Sint Serge, een bekend studiecentrum van de oosterse orthodoxie, heeft na de dood van prof. Léon Zander een nieuw verlies geleden door het overlijden van de directeur bisschop Cassien. De rouw- plechtigheid werd geleid door dr. Mare Boegner, oud-lid van het praesidium van de Wereldraad, die evenals bisschop Cassien als gast het Vaticaans concilie heeft bijgewoond. .Maakt u dan niet bezorgd tegen de dag van morgen, icant de dag van morgen zal zijn eigen zorgen hebbenelke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad(Mattheus 634). Een moeilijke tekstdaarom moeilijk omdat wat de Here de mens voorhoudt geheel indruist tegen de menselijke natuur. Het „Laat Hem besturen, wakenmogen we dan wel vol gevoel en overgave kunnen zingen, als het in de praktijk van het leven moet worden toegepast, kunnen er zeer v" innerlijke weerstanden optreden. Niet bezorgd zijn dat in de eerste plaats. Er zijn er ondet ons, die onder de bezorgdheid gebukt gaan. Het is hun aan te zien. Bezorgdheid soms over de kleinste dingen, en altijd over aardse dingen. Goed, er kunnen zich in het leven situaties voordoen, die de mens tot bezorgdheid toe bezighouden. We roeten dat allemaal wel. En desondanks zegt de Here: Weest niet bezorgd. En waarom niet? In de eerste plaats, omdat we met heel onze bezorgdheid „geen el aan onze lengte kunnen toevoegenMaar vooral, omdat we mogen geloven, dat onze Vader in de hemel in alle omstandigheden, waarin we kunnen komen te verkeren, Zijn oog welgevallig op ons laat rusten. En dit verandert onze gehele levenshouding, dit moet onze levenshouding ver- anderen. Hij bestuurt en Hij waakt. We mogen, zonder zorge loos te zijn, leven uit Zijn hand. Hij zal het goed maken met one, Wij lezen vanavond Mattheus 10 vers 1 tot 15. PARAMARIBO Met het lijn- toestel van de KLM is gouverneur H. L. de Vries in Suriname aange komen. Hij werd op het vliegveld Zanderij verwelkomd door pre mier J. A. Pengel en de voorzit ter van het staten-college, J. Laoh- mon. Honderden waren naar Zanderij gere- gouv (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT In dc nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf, is ook de kwestie van de ongeorgani seerden aan de orde gesteld. In principe zyn partyen overeenge komen, dat zowel ongeorganiseer de werkgevers als ongeorganiseer de werknemers een bydrage be horen te betalen voor het werk. dat de organisaties van aannemers en bouwvakarbeiders verrichten bij de uitgifte en het innemen van vakantiebonnen. Alle bedrijfsge- noten maken van deze diensten gebruik, maar tot nog toe betaal den hiervoor alleen de georgani- seerden via de contributie. Hierin wensen beide partyen nu veran dering te brengen. Nadere regelingen voor de ver plichte bydrage van ongeorgani seerden zullen nog worden uitge werkt. De bouw is hiermee de eer ste bedryfstak, die overgaat tot het vragen van bydragen van onge organiseerden. Van de ongeorganiseerde werknemers zal de bijdrage gevraagd worden bij de verzilvering van de vakantiebonnen. Van de georganiseerden zal deze bijdrage niet gevraagd worden Een andere belangrijke vraag, die bij de nieuwe c.a.o. voor de bouw. die op 1 maart van kracht moet worden, is gerezen, is die van de ondernemingsgewijze differentiatie. Bij de vorige c.a.o. werd een diffe rentiatie per object overeengeko men van maximaal 5 pet. Toestem ming hiervoor moest worden aan gevraagd bij het Centraal Orgaan voor de Bouwnijverheid. Tot nog toe is deze 5 pet. tot stand gekomen voor circa een derde van het totaal aantal werknemers (250.000). Hoe wel de criteria voor het verlenen van deze differentiatie per object dezelfde blijven, zal de toepassing enigermate soepeler worden. Zoals bekend heeft tn de metaal industrie de ondernemingsgewijze differentiatie aanleiding gegeven tot het verstrekken van extra loonsverhoging boven het in de loonregeling overeengekomen per centage. Aan de werknemers in de havens werd door de Stichting van de Arbeid de gelegenheid geboden op bepaalde voorwaarden 2Vz pet boven de 5 pet. uit te gaan. De nieuwe lonen in de bouw zullen over de eerste volle week van maart uitbetaald worden. De eerste hogere uitbetaling zal geschieden op 12 maart. Voor de groepen een tot en met vijf gaat de verhoging 13 tot 9 cent per uur bedragen, inclusief de 2 pet., die reeds per 1 januari werd betaald De ledenvergadering van de Ned. Chr Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond hechtte gisteren zijn goedkeuring aan de nieuwe c.a.o. Wanneer morgen ook de Ned. Chr. Bedrijfsbond van werknemers zijn instemming met de c.a.o. betuigt, kan het contract ter goedkeuring aan de Stichting van de Arbeid worden voorge legd. waarna het contract nog voor 12 maart kan zijn goedgekeurd. Werkloosheid Tijdens de ledenvergadering deelde de voorzitter, de heer O. Heidinga mede, dat thans in Friesland 1250 bouwvakar beiders werkloos zijn. De Prov. Staten van Friesland hebben zich hierover tot minister Bogaers gericht. Oorzaak van de werkloosheid is vooral het te geringe aantal bouwvergunningen voor de kleine aannemers. De NCAB wees minister Bogaers reeds enkele jaren geleden op dit zwakke punt in zijn beleid De heer Heidinga verwachtte, dat de minister voor deze zaak thans een open oog zal hebben. Naar zijn mening heeft niemand in Nederland belang bij werkloze bouw vakarbeiders. „Plaatsbekleder" voor het eerst in Italië vertoond FLORENCE Voor liet eerst is gisteren het toneelstuk „De Plaatsbe kleder" van Ruif Hochhuth in Italië opgevoerd. Het stuk. waarin kritiek wordt geleverd op wijlen paus Pius de twaalfde, werd gespeeld voor 400 genodigden in het theater Sant Appol- lonia. Vorige week verbood de Italiaanse regering vertoning in Rome teneinde het gewijde karakter van de stad te bewaren. Het werd toen wel in beslo ten kring opgevoerd voor een klein, geselecteerd publiek. In Florence bestond het publiek voornamelijk uit studenten. De uit voering was mogelijk gemaakt door de jeugdbeweging van de republikein se partij. Uilvoerenden waren de leden van het gezelschap „Teatro Scelto" van Gian Mario Volonte. Leider Morele Herbewapening overleden LONDEN De leider van de wereldbeweging voor morele herbe wapening. Peter Howard, is gisteren op 56-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een longontsteking. Howard overleed in de Peruaanse hoofdstad Lima die hij bezocht als onderdeel van een reis door een aantal Latijnsamerikaanse landen. De in Engeland geboren schrijver en journalist Peter Howard kreeg de leiding van de wereldbeweging toen de stichter, Frank Buchman, in 1961 overleed. spaar plezierigmet IWLONS 4^ met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Volgens nieuwste berekeningen CBS /"I 7 clusie dat in de komende jaren de UOVZaaK: toename "er hoge geboortejaargangen 1946 en 1947 geleidelijk aan in het huwelijk Ï-. gaan treden. Berekeningen leidden tot nuiveiimen OT) een eindcijfer van 15% miljoen in 1980. J I Dit is 3 miljoen of 25 procent meer rtnvn 1 rtnfti tri dan de 12.2 miljoen op 1 januari jl. longei e leeni ICl Daarbij is met een mogelijk effect van J O J de buitenlandse migratie geen reke ning gehouden. DEN HAAG De Nederlandse bevolking zal in 15 jaar met 3 miljoen toenemen, aldus de nieuwste berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het CBS is hierbij uitgegaan van de situatie op 1 januari 1965 en van enkele veronderstellingen t.a.v. de verdere ontwikkeling van huwelijkssluiting, geboorte en sterfte. Deze veronderstellin gen berusten o.m. op een studie van hetgeen zich in de achterlig gende jaren op elk van de ge noemde gebieden heeft voltrok ken. Gebleken ls dat vooral het toene mend huwen op jongere leeftijd be langrijke gevolgen heeft en dit zal I naar verwachting ook in de toekomst J het geval zijn. Bovendien kwam het CBS tot de con- In dezelfde tijd zal het aantal be jaarden (65 en ouder) vermeerde ren van 1.160.000 tot 1.600.000 of wel 38 procent en het aantal gezinnen van 2$ tot 3.8 miljoen of wel met 30 procent. Ook over de groei van de bevol kingsgroep is een berekening gemaakt. Volgens deze raming zullen in 1980 (ongerekend eventuele migratieover schotten) 5% van de 15% miljoen tn- woners van ons land een beroep uit oefenen. Dit is 34 procent van de to tale bevolking tegen 37 procent op dit ogenblik. Het lagere cijfer voor 1980 zal o.m. worden veroorzaakt door re latief meer beroepslozen onder de jongeren en ouderen. Per 100 perso- nenen met beroep zijn er thans 170 per sonen zonder beroep, waarvan 87 be neden 20 jaar. 60 vaij 2064 en 23 van 65 en ouder. Voor 1980 komt men op 190 beroepslozen per 100 personen met beroep, waarvan 100 beneden 20 jaar, 61 van 2064 en 29 van 65 en ouder. Rome bevindt. bestond de groep hoofdzakelijk uit afge zanten van de vrouwelijke ingezetenen. De gouverneur werd toegezongen toegejuicht en kreeg een krans van 1 Lobbi om de hals. Ook op het plein het gouvernementspaleis waren v samengestroomd om gouverneur en vrouw De Vries te begroeten. De meisje» van de Ywca hieven een gejuich ai toen zij hun ere-presidente, mevrouw I Vries, zagen. Op het bordes werd de nieuwe go> verneur verwelkomd door de waarn mend gouverneur, mr. F. Haverschmid. 's Middags bood de heer De Vriet zijn geloofsbrieven aan bij de voorzit ter van de Surinaamse staten, In zijn rede zei de gouverneur onda meer. dat wellicht slechts weinigen va zijn voorgangers zo korte tijd hebba gehad om zich op het aanvaarden van dj ambt voor te bereiden. Hij zei te zulla samenwerken met de leden van Statencollege, de leden van de Raad Advies en de Surinaamse bevolking „Het is immers alleen deze samenwer king, welke, gebaseerd op onderlinf vertrouwen, ons zal kunnen leiden wat wij allen het uiteindelijk doel ons werk weten: een welvarend Surina me. waar eenieder die op deze grond leeft en werkt voorspoed en gelui kent." De samengestroomde menigte brach gouverneur De Vries bij het verlaten het Statengebouw een ovatie. Spreekverbod vooi Britse kapelaan LONDEN Een jonge rooms-katho lieke priester op het eiland Wight b geschorst, omdat hij zich heeft uitge sproken ten gunste van de geboorten- regeling. De 26-jarige kapelaan Joseph Cocker, die de inzichten van een andere Engels» priester deelt, moest gisteren voor zijn superieuren verschijnen. Na een lang ge sprek deelde de vicaris-generaal van hel bisdom Portsmouth mee. dat pater Cocker zijn recht om als priester te spreken en te preken had verspeeld, doordat hij zich verzet tegen de gezag hebbende leer van de Rooms-Katholieke Kerk betreffende de geboortenregeling. Al.- hi; hi! i vil Als hij bij zijn standpunt blijft, zal voor goed worden uitgesloten. Cocker verklaarde, dat hij zich bij de uitspraak voorlopig zal neerleggen. Hij gaat in retraite en keert niet terug Wight. Hij had zijn ideeën uiteengezet ir interview door een redacteur van rooms-katholieke blad The Tablet aanleiding van de gebeurtenissen rond pater Mcmahon, die zich nog steeds Wat is het geheim van de spranke lende vertelkunst van Homerus en, in een veel jongere tijd, van Boccac cio bijvoorbeeldOnder andere ook de heldere contouren van de hoofd bijfiguren. Deze laatsten zijn kleiner, maar nooit onduidelijk. De mediterrane kunst is overwegend beeldend. principe. Slechte literatuur ontstaat zegt de aankondiging dat tussen die beide schrijfwij zen geen duidelijke verhouding be- WkI staat. Dit is het geval met de over de wijsheid valt te praten; de opsomming van bijzonderheden. De raamvertelling De oude dame en de schrijver is iemand van gerijpte heldere hemel van de landen om de tafelronde van R Blijstra, een uitga- leeftijd, maar de boeien die het boek ran Elsevier. Amsterdam/Brussel. Middellandse Zee heen oefende het oog in het zien van omtrekken Dit is p de noordse kunstenaar in gelijke op. mate nooit gelukt. Wel had hij oog 6roeP y voor het detail. Maar toen hij de les van de renaissance geleerd had. kon polsen zou moeten slaan, zijn van stro. Opvallend is in soort kasteel geïsoleerde deze vertellingen of toespraken van je". een klein eiland van de 0ude dame. de zakenman, het leven te midden van een atomaire fotomodel, de zeeman, de verpleeg- voii 11auverwoesting kort de tijd met vertel- ster, de geestelijke, de huisvrouw, de de artistieke inventarisatie hem niet lingen naar toerbeurt, totdat zij ten- militair enz. (het zijn er 23), dat ze ouder werd, nog niet erg oud, maar oud genoeg zullen we maar zeggen (bl. 101). Transportwezen als men zo'n groot woord mag gebruiken (bL 123). God laat de snaren, herstel, de mens laat de snaren trillen (bl. 125). Die paar miljoen jaar, herstel, ik had willen zeggen: in die paar miljard 'jaar (bl. 148)". Als iemand mij vertelde, dat grote stukken van dit boek (ik zonder zekere natuurbeschrijvingen uit) proviserend gedicteerd zijn en de band door een secretaresse uitge werkt. zou ik dit geloven. Uitspraken slotte successievelijk ziek worden, sterven of de dood ben. „Wij verkeren hier als voorheen boeien. De roman tiek ontdekte de kunst van het suggereren. Sentimentele schrijvers werkten met puntjes en geslachten- eu.. streepjes. In plaats van klare omlij- d d® pe,c:t ontvluchtend, elkaar bezwaar voelt men ning of aandachtige detailbeschrij- v'erhalen ging vertellen, verhalen die me^ het vorige samen geen duidelijke afronding hebben. In °hL,,-0^" tweede plaats is de stijl, met een gering verschil hier en daar, bij elke Enkele duidelijke uitspraken wil ik u niet onthouden. Op bl. men: „De mens, een sterfelijk ving begonnen zij doen op de fantasie van de lezer of kijker. In de tweede helft negentiende eeuw voor verschillende vormen aressionisme. Men ontdekte de sug gestieve werking van de schets, „de ijkdom van het onvoltooide" (Leo- jold). Van de kijker of lezer werd nedewerking, concursus, mede- :chepping verwacht. Het ontwerp en de schets verkregen waarde in "zich zelf. In de literatuur ontaardde het suggestieve impressionisme. echt noord-Europees, toch weer in een npsomming van impressies. Daaraan is een begaafd auteur als Is. Querido artistiek te gronde gegaan. een studie waard zijn beroep te door Boccacc>o zijn opgetekend. Ve in «f ler> va" u zullen ze niet kennen en zi worden ook als bijzonder frivool doen ten gunste beschouwd, zodat ik mot dit hangt met het vorige samen de schim achtigheid van de figuren. Zo lijkt de auteur een duidelijke keus de tijd rijp oescnouwa, zociai ik ze mei met uw methode. len van im- levensbekentenissen zou willen ver- slechte ot methode. Maar (en daarom is het gesteldheid van zijn omgeving n zichzelf, kan slechts korte nbekommerd zijn doch ook ■Mine khi.k IH anhoop is van korte duui de suggestieve J 'e«f bcsf.fl0' h," Veel tunrnm ïq bot l!alt e\ met hem te :eggen"(en dan volgen nog 150 bladzijden). gelijken" aldus spreek! de gast- K"=die suggestie^wordfvan'mee! n vrouwe, de oude dame, op blz. 14 af 1 nnjS ,2^^ Pc me,nse,n van onze tijd „waren van het boek. De vergelijking met de nraafstiil ?an het eeïeel 7n L^t rat\ !Is bonte vogels en naakt alJ Decamerone ligt voor de hand, maar «m hl 6 ontbladerde takken" (bl. 158). Wié and behoeft op grond van die T ,1 deze uitspraken leest, kent de visie ;enkomst-in-opzet van Blijstra Kortom (de zin is hier al vier van de auteur en hoeft het boek niet gelijke genialiteit te eisen als fjv, Dgy p, ""ff11 2<J* "^er a'f meer te lezen. Belangrijk vind ik Boccaccio. Wel mag men verlan- gen dat de raamvertelling van een duidelijk eigen karakter heeft. De aanprijzing vanwege de uitgeve rij op de achterkant van de kaft somt kwaliteiten van de auteur op: ,uu Wn suuuie waaiu zijn na bereiS-d' te gaan, in hoever onze hedendaagse architectuur^ eertijds schipbreukelingen op een daarentegen de karakteristiek op bl. onbewoond eiland, met dit verschil 145: „men werd tegelijk primitiever dat(en dan volgen nog negen en geraffineerder, de laagste in de regels). zjn van diepst gelegen instincten Wie er ook aan het woord is, hij of kwamen boven naast de meest ver- zij kletst. „Aanwijzingen^ of ^eigenlijk fijnde, meest toegespitste fanta- kent de verkapte bevelen (bl. 78). En daar- sieën' de moderne om trouwde ze rustig, d.w.z. moaerne rustig (bJ 8?) Ngdat de eerste niet lijke kenschetsing van de post-chris- c.. roes telijke geestesgesteldheid, het is de voorbij was of liever de nieuwheid belangrijkste uitspraak in het boek aBes valt buiten de roman- van haar rol als jonge, getrouwde (158 blz., 5.90)! of het overwegend suggererende schrijfkunst. Over de verhalen zelf vrouw eraf (bl. 87). Toen ze wat C. RIJNSDORP

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2