Nieuwe Leidse Courant HANOI WIL NU PRATEN Bonn wacht communiqué Kairo af RTV-overleg is nog niet voltooid Na auto- nu ook een vliegtuigmarkt Amerika is van mening: eerst agressie staken Contact met Chinezen |Brood 2 cent duurder Burgemeester Van Walsum geëerd Prinses Beatrix zag de flamingokolonie s Deel NS-personeel wijst cao opnieuw af Leedwezen over moord op pater Smit Commentaar Vaatwerk van tsaren te koop aangeboden Kerkredacteur reist naar Afrika A-griep heeft gezelschap Vrijdag 26 februari 1965, 45ste jaargang Dirteteun F. DIEMER ofdredacleur- Or E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD i hert In teghenipoet" Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele sneeuw of hagelbuien. Matige aan de kust krachtige, mogelijk af en toe harde wind tussen zuidwest en noord west. Vannacht in het binnenland over wegend lichte vorst. Morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. ^Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m.- 3,35, p.kw. ^0,05 -Klachtendienst bézorging. 18.00—1 9 00 NEW YORK Noord-Vietnam is „ontvankelijk voor het idee vredesonderhandelingen". Het heeft dit officieel laten weten aan de heer 0e Thant, secretaris-generaal van de organisatie der Ver. Naties. Deze ontving het nieuws, voordat hy had medegedeeld, voorstellen te hebben gedaan om te komen tot een politieke oplossing voor het conflict in Viet nam. Gisteren riep hy op tot Dean Rusk, de Amerikaanse minister an buitenlandse zaken verklaarde gis- ;ren, dat zijn land aan geen enkele ferentie zal deelnemen, die aanvaarding agressie als doel zou hebben. Het belangrijkste obstakel is de afwezigheid elke aanwijzing, dat Noord-Victnam ook bereid is, de igressie tegen het den stop te zetten. Amerika heeft dit aan communistisch China medegedeeld tijdens het overleg issen de ambassadeurs van beide lan en in Warschau. Nog geen acties Op het ogenblik staan de zaken jor, dat president Johnson nog niemand heeft gemachtigd, met wie ook contact op te nemen over de mogelijkheid regeling N.-Vietnam door onderhan delingen. Ook hebben de Ver. Staten geen aanwijzingen gegeven voor het be an enigerlei activiteit, die tot be sprekingen met de Noord-Vietnamese Chinese communisten zou kunnen leiden. Ontslag genomen De Zuidvletnamese minister Vi arbeid Ngoejen Van Hoang. die als vriend van de afgezette legercom mandant generaal Ngoejen Khanb wordt beschouwd, heeft zijn ontslag genomen De reden hiervoor is niet bekend gemaakt. Politieke waarne mers in de Zuidvietnamese hoofdstad Een cent per 1 maart, een cent per 1 juli DEN HAAG Na overleg met de Nederlandse bakkerijstichting is de minister van economische zaken er mee akkoord gegaan, dat, met het oog op de ontwikkeling van de kos ten in het bakkerijbedrijf sinds de laatste algemene prijsverhoging in januari 1964, de broodprijzen zullen worden verhoogd. Een algemene prijsverhoging van één cent zal mogen ingaan op 1 maart a.s. Per 1 juli zal een tweede cent prijs verhoging kunnen plaatsheb ben. Voorts heeft een onderzoek door het ministerie aangetoond, dat het tot- standbrengen in de loop van de tijd een prijsverschil tussen bezorgd afgehaald brood van twee cent re delijk geacht kan worden. In verband daarmee heeft de minister zich ermee kunnen vereniging, dat op 1 maart a.s. voor bezorgd brood een cent extra wordt berekend en op 1 januari '66 nog een cent voor bezorgen in reke- nig zal worden gebracht In de enkele plaatsen waar thans )or afgehaald brood een lagere prijs wordt berekend dan voor bezorgd brood mogen de afhaalprijzen op 1 ju li a.s. worden verhoogd tot het alge meen geldende niveau. DRALON GORDIJNSTOFFEN soepel geweven stof in zeer moo kleuren. 120 cm. breed 13,90 per meter. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS In één oogopslag In 15 jaar naar 15 mil joen Nederlanders pag. 2 Februaristaking herdacht (ook in Israël) pag. 2 Proces-Raja: getuige Sijes van knoeien beschuldigd pag. 9 Het wordt zelfs China te gortig pag. 9 Eed van tien wezen: „We blyven by elkaar" pag. 9 De oorlog 14-18 (docu mentaire) pag. 11 Sport (o.a. Weense IJs- revue pag. 13 onderhandelingen. menen, dat er tekenen zijn komende zuivering onder ambtenaren en officieren, die generaal Khanh welgezind waren. Nadat premier Phan Hoey Quat gis teren had verklaard, dat Zuid-Viet- nam te veel lijdt en de oorlog eervol wil beëindigen hield de vlce-premier en minister van buitenlandse zaken Tran Van Do later op de dag een rede. waarin hij verklaarde dat de Vietcongs hun agressie zullen moeten staken en zich in Noord-Vietnam zullen moeten terugtrekken, alvorens onderhandelingen over beëindiging van de strijd kunnen worden gevoerd. „Wij willen vrede, doch niet tegen elke prijs", aldus de vice-premier. Als verdere voorwaarden noemde hy het behoud van vrijheid van Zuid-Vietnam en de territoriale onschendbaarheid daarvan. Intussen hebben met Amerikanen bemande B-57 bommenwerpers voor de vijfde achtereenvolgende dag bom bardementen uitgevoerd op Vietcong- concentraties ongeveer 100 kilometer ten noorden van Saigon. BONN Erhards regering wil haar besluit over de stopzetting van haar economische hulp aan Egypte pas bekend maken als zij in het be zit is van alle verklaringen en het slotcomuniqué over het bezoek aan Ulbricht, de Oostduitse communis tische leider. Dan zal ook pas over de verdere diplomatieke betrekkin gen worden beslist. Intussen gaat het bezoek van Ulbricht gewoon door. Gisteren hielden hij en Nasser drie uur lang besprekingen en bracht Ulbricht een bezoek aan een door Oostduitsers gebouwde fabriek. Zondag zullen hij en Nasser elkaar opnieuw voor besprekingen ontmoeten. Verzetszegeh DEN HAAG Van 6 april af zal een serie van drie bijzondere frankeerzegels in de waarden van 7, 15 en 40 cent zonder toeslag, gewijd aan het verzet, verkrijg baar zijn Afgebeeld zijn drie monumen ten: „Gevallenen", Waalwijk, Verwoeste stad", Rotterdam en Dokwerker". Am sterdam (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM De vele ver diensten van burgemeester mr. G E. van Walsum voor ons land, ei voor de Maasstad in het bijzonder, hebben koninklijke erkenning ge kregen door zijn benoeming tot groot-officier in. de Orde van Oranje-Nassau. Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid- Holland, speldde hem gistermid dag dc versierselen op tijdens de feestelijke receptie in de Burger zaal na afloop van de bijzondere raadszitting. Mevrouw mr. J. M. van Walsum- Quispel zag haar talrijke activiteiten op sociaal gebied beloond met het ridderschap in de Orde van Oranje "assau. De uitreiking van de onderscheidingen gebeurde in een allesbehalve plechtige sfeer, zoals de foto laat zien: met een hartelijke omhelzing feliciteert mr. Klaasesz mevrouw Van Walsum. Feest Avonds werd in de Rotterdamse Schouwburg feestelijk afscheid genomen van het burgemeester-spaar. De enige officiële noot was de overhandiging van cheque van f 100.000, het geschenk de burgerij door mr. dr. K. P van de Mandele Het bedrag dient voor het sociale werk (via mevrouw Van Wal sum) en voor de inrichting van het raieuwe huis. KRALENDIJK Op haar bezoek aan de Nederlandse Antillen is prin ses Beatrix gistermorgen aangeko men op Bonaire. Het vliegtuig, waar mee zij de reis maakte vanaf Aruba, werd op de reis van drie kwartier geëscorteerd door vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst. Na een kort bezoek aan hotel Bonaire, waar de Prinses zal logeren, begon een rondrit over de 34 km lange toeristen- weg. De eerste halteplaats lag vele tien tallen meters boven de zeespiegel, waar men een prachtig uitzicht had op het Gotomeer. „Ongelooflijk", was het com- j mentaar van de Prinses, die dan ook gauw haar filmcamera ging gebruiken. Na ook opnamen te hebben gemaakt van haar gevolg, verwisselde zij de film camera voor een fototoestel. Nabestellen Op een vraag aan iemand van het ge volg of ook zij foto's maakte, werd ont kennend geantwoord met de opmerking: ,JDe Prinses helpt ons wel uit de nood". Beatrix diende haar vliegensvlug van repliek met de woorden: „Ze kunnen ze bij mij nabestellen". Na naar hartelust te hebben gefilmd en gefotografeerd, nam de Prinses nog de verrekijker van gezaghebber Morkos over „om even de flamingo's te zien". voegde zij er Korte groet Later op de dag heeft prinses Beatrix zich via het ongeveer een half jaar ge leden in gebruik gestelde en gisteren in gewijde radiostation „Trans world dio" op Bonaire alle rijksgenoten in Wfest een korte groet gebracht. Maar meerderheid gaat akkoord (Van onze soc.-e redactie) UTRECHT Grote moeilijkheden zijn gerezen voor de cao bij de NS. Na dat moeizaam overeenstemrping was verkregen tussen de NS-directie en de vertegenwoordigers vain de drie vak bonden, heeft gisteren de ledenverga dering van de aligemene vervoersbond. omvattende ca. 40 pet van de georga niseerde werknemers, het cao-resul taat verworpen. In de ledenvergade ringen van de protestants-christelijke en rooms-katholdeke vervoersbonden werd echter toestemming gegeven tot afsluiting van een cao op de overeen gekomen basis. De heer L. C. van Dalen, voorzitter van de Prot.-chr. bond van vervoersper- sor.eel, gaf ons als zijn commentaar dat ieder geval een cao voor NS-per soneel moet komen. Hij vond het ontoe laatbaar dat thans wat met de NS-direc- is overeengekomen, aan dit perso- jel zou worden onthouden, omdat één ganisatie op onderdelen niet akkoord kan gaan. Hij hoopte dat ook het bestuur van de algemene bond op deze gronden toch be reid zou zijn mede aan de afsluiting van e cao mee te werken. Het gaat om een tweede ontwerp-cao daar het eerste ontwerp reeds eerder In de ledenvergadering van de PCB werd verworpen. De beide andere organisa- stemden toen in op voorwaarde dat op onderdelen enkele verbeteringen zou den worden aangebracht De NS-directie was daarna bereid de prestatiebeloning nog wat te verbeteren voorts studiecommissies in te stellen inzake de bezitsvorming en om na te gaan of er een achterstand bestaat in de beloning voor het NS-personeel. Dit ver beterde resultaat is thans door de Alge- vervoersbond afgewezen. Op korte termijn is een bespreking van de vak bonden met de NS-directie te verwach- aar dan het bestuur van de alge- bond zijn houding zal bepalen. In het ontwerp is een loonsverhoging over eengekomen van 3',2 pet boven de 2 pet van 1 jan en een optrekking in gelijke mate van de vaste toeslagen bij de spoor wegen. Bioscoop en hotel uitgebrand WORMERVEER Bjj een felle brand heeft de Wormerveerse bioscoop Corso vannacht ernstige schade opgelopen. HOORN Een fele uitslaande brand heeft gistermiddag de bovenverdieping van het hotel Wapen van West-Friesland verwoest. De schade wordt op een ton geraamd UTRECHT Een korte maar felle uitslaande brand heeft gisteravond bin nen een kwartier de woonvertrekken van de 54-jarige kamerverhuurster mej. A. B. M. D. in de Utrechtse Ambacht- straat volkomen verwoest. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet zet alles op alles om vandaag het over leg over de omroepnota af te slui ten. Toen de ministers vanmiddag gingen lunchen, was nog geen over eenstemming bereikt. De ministerraad heeft de gehele don derdag aan het radio- en televisievraag- stuk gewijd. Aan het einde van de middag antwoordde de minister-president be vestigend op onze vraag of het overleg reeds ver was gevorderd. Men had be sloten om ook 's avonds bijeen te komen, zodat men zich op de gewone wekelijkse vergadering van vandaag met andere zaken zou kunnen bezighouden. Er ston den er heel wat op de agenda. De hoop van minister-president Marij- nen, dat het beraad gisteravond zou kunnen worden afgesloten, is echter niet in vervulling gegaan. Om half twaalf gingen de ministers uiteen. Op onze vraag of de besprekingen vandaag in gunstige zin zouden kunnen worden afge rond, antwoorde de premier: „Ik hoop het". Hij bevestigde echter niet tegenover de buiten wachtende journalisten, dat nog slechts de puntjes op de i moesten worden gezet. „Er moeten nog enkele belangrijke punten worden besproken", verklaarde bij. De heer Marijnen voegde er de ver zuchting aan toe: „Ik wist tot voor enkele maanden niet, dat het vraagstuk zo inge wikkeld was". Minister Bot weerde aan het eind van van de middag de journalisten af met de woorden: „ik kan helemaal niets zeggen". DEN HAAG Drs. Moh. Sharif, tij delijk zaakgelastigde van Indonesië, heeft volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken woensdag in een onderhoud met minis ter mr. J. M. A. H. Luns verklaard dat het onderzoek in de zaak van de dood van pater J. P. Smit aan de gang is. De dader is gearresteerd. De zaakge lastigde bevestigde voorts dat de be- stuursautoriteiten van West-Irian reeds hun leedwezen over het gebeurde heb ben betuigd aan de Nederlandse am bassadeur te Djakarta mr. E. L. C. Schiff. Benoemd tot burgemeester van Ee- then (N.B.) W. F. van Dijk, thans reeds burgemeester van Veen en van Wijk en Aalburg. (Ned. Herv. en AR-> W/EL MOGEN we de liberale pers dankbaar zijn. Zowel de N.R.C. als Algemeen Handelsblad hebben verteld waarvoor de partijraad van de V.V.D. morgen in Den Haag bij eengeroepen is. Wat we vermoedden, maar zonder bevestiging niet zwart op wit durf den zetten, blijkt waar te zijn: de partijraad zal zich, aldus de N.R.C., uitspreken over de vraag welk om roepbestel aanvaardbaar zal zijn en bij welk punt medewerking aan de plannen van minister Bot zal moeten worden geweigerd. Die medewerking zal eventueel moe ten worden geweigerd, verduidelijkt het Algemeen Handelsblad, door de vertegenwoordigers van de V.V.D. in kabinet en parlement. Is de beslissing in de ministerraad zaterdag nog niet gevallen, dan weten de ministers dus waaraan zij zich hebben te houden. Is het kabinet wel tot een besluit gekomen, dan is de uitspraak van de negentig-koppige partijraad nog altijd een goede richt lijn voor de Kamerfracties. Zo moet de gedachtengang zijn geweest bij het organiseren van deze liberale „fak keldragersdag". We hebben er met verbazing kennis van genomen. We vragen: wat blijft op deze wijze over van zelfstandig heid. en eigen verantwoordelijkheid zowel van de liberale volksvertegen woordigers als van de liberale be windslieden? Worden zij dan toch beschouwd als mandatarissen? Hoewel wij oog hebben voor de ont wikkeling van het partijwezen sedert Thorbecke, roepen we in herinnering hoe deze liberale voortrekker als kampioen van de leer van het dualis tische staatsbestel de hoofdtrekken van onze constitutionele monarchie samenvatte. In de narede op zijn parlementaire redevoeringen uit 1865/66 heeft hij het over de „zelfstandigheid der monarchische regering met onbe perkte ministeriële verantwoorde lijkheid der ministers" en over „vrij gekozen volksvertegenwoordigers, zelfstandig, naar eigen inzicht en oordeel besluitende, zonder enige band met de kiezers". We hebben er niets aan toe te voegen. MOTEL APELDOORN RUST Telefoon 05760 - 18003 - Onze specialiteit Busland heeft harde valuta nodig Actie Brood voor het Hart MOSKOU De Russische rege ring is een campagne begonnen om de schatkist te vullen met harde valuta, zoals dollars, ponden ster ling enz. Dit om te kunnen voldoen aan enkele zware betalingsverplich tingen, met name voor de terugbe taling van een Canadese lening en de aankoop van tarwe in het Wes ten. Een van de middelen om de schatkist te spekken is de verkoop van gouden en zilveren vaatwerk van de tsaren en de porseleinservie zen uit het museum van het Krem lin die aangeboden zijn aan anti quairs. Het is niet de eerste maal dat de Rus sische regering besluit kunstschatten van de hand te doen. In 1930 werden onschatbare doeken, waaronder een Rem. brandt een Van Gogh en een Tiepolo" verkocht. In de Gorkistraat is een kunstsalon geopend voor de verkoop van antieke ikonen en vele andere kunstschatten tegen betaling in vrije valuta. In bet warenhuis Goum aan het Rode Plein is enige tijd geleden een bontafdeling ge komen, waar de bezitters van dollars terecht kunnen. In een chique hotel in Moskou kan men in de bar met weste lijke valuta betalen en de buitenlandse vakantiegangers hebben toestemming hun verblijf aan de Zwarte Zee met deviezen te betalen. SCHIPHOL Onze kerk redacteur Jan J. van Capelle- veen is vanmorgen naar Afrika vertrokken. Hij zal daar een zevental landen om de evenaar bezoeken om met leiders van jonge kerken en van de zending te spreken over het lectuur- werk. Zoals men weet zal dit jaar in Nederland weer een actie Brood voor het Hart worden gehouden. De op brengst daarvan zal worden ge bruikt ter stimulering en ver sterking van het lectuurwerk in Afrika, Azië en Latijns- Amerika. In het kader van deze actie reist de heer Van Capelleveen naar Afri ka om „op het veld" een indruk te krygen van het werk dat reeds is verricht en om een stndie te maken van de problemen, die sa- menhangen met een verantwoorde produktie en distributie van boe ken, tijdschriften en dagbladen. In onze bladen hoopt hij na zijn te rugkeer verslag van zijn bevindin gen uit te brengen. De heer Van Capelleveen vertrok samen met de directeur van het Informatiebureau van de Geref. Kerken, Jac. B. Looijen, en de kunstredacteur van het Deventer Dagblad, Roelof Heys. Zij hopen Kenia, Zambia, Roeanda, Boeroendi, Kameroen en Nigeria te bezoeken. Het is niet de eerste maal, dat onze kerkredacteur een dergelijke reis maakt. Enige jaren geleden bracht hij een bezoek van drie maanden aan de Verenigde Staten. HU publi ceerde toen in onze bladen artikelen over het Amerikaanse kerkelijke le ven cn een uitvoerige serie over de problemen rond dc integratie van de rassen in dit land. Hij bracht ook verslag uit van de wereldassemblees van de Wereldraad van Kerken (on der andere New Delhi) en de ICCC. Tevens woonde hy voor onze bladen de conferentie van Europese Ker ken in Nyborg en de Duitse Kerk dagen bij. DEN HAAG Uit geheel Europa komen nog steeds berichten over griep. Hongarije en Bulgarije meldden een toenemnde aantal griepgevallen, al is er geen sprake van een epidemie. Ook in Finland levert men op het ogenblik een gevecht tegen de griep, al is het daar niet alleen de A-griep uit Rusland, maar ook nog een ander soort griep. De A-griep schijnt nu ook Italië lang zaam maar zeker te gaan bezetten. In Oost-Duitsland en Polen heeft men de ziekte aardig onder de knie. Medici verklaarden dat hier ook niet van een epidemie gesproken kan worden. Bierexcursie Amsterdam Overleden soldaat had ontsteking aan hartspier DEN HAAG Soldaat der eerste- klasse J. H. N. Geutjes leed aan een chronische ontsteking van de hartspier. Dit heeft de sectie, die op zijn stoffelijk overschot is verricht, uitgewezen. De legervoorlichtings- dienst heeft dit meegedeeld. Zoals bekend overleed de dienstplich tige soldaat dinsdagavond, nadat hij met een aantal kameraden een excur sie naar een bierbrouwerij in Amster dam had gemaakt. Soldaat Geutjes zou woensdag afgezwaaid zijn. De excursie naar de brouwerij was een traditie ge worden voor „afzwaaiers" bij het on derdeel waar hij diende. De legervoorlichtingsdienst zei verder dat het onbekend was dat soldaat Geut jes een chronische ontsteking van de hartspier had. Zulk een ontsteking, al dus medici, kan zich voordoen bij overi gens volkomen gezonde mensen. Ze kan lange tijd latent blijven. De doktoren achten het zeer wel mogelijk dat bij een ontsteking van de hartspier, die hartspier door een normale inspanning toch plotseling overbelast wordt Het lijkt dan ook helemaal niet zeker dat er verband bestaat tussen het plotse ling overlijden van soldaat Geutjes en het feit dat hij vier of vijf glazen bier heeft gedronken. Soldaat Geutjes was twintig jaar oud. Hij woonde in Nijmegen. Hij dien de bij 103 Technische Dienst Herstel compagnie in de legerplaats Nunspeet. (Van een onzer verslaggevers) HAAG- Naast de automarkten, zal er binnenkort in ons land ook vla egiUlg^arkt- z,jn' °P 30 aPril< 1 en 2 mei organiseert de KoïïSklRke markt Vereniging voor Luchtvaart op het Groningse vliegveld Eelde een markt, waar tweedehands en nieuwe lichte vliegtuigen te koon en te kHk worden aangeboden. Het is de eerste maal, dat eën dergelijke ^arkt uordt faar^n^nilSieP™dern.Mn Z1' he' «'^hijnlijk eed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1