DWS niet verder dan teleurstellende 1-1 Donner moet achtervolging van Botwinnik ook staken Tienduizenden veilig naar huis geloodst Felle kritiek op beleid A'damse politieleiding Jacob Kort mist de boot tegen Bobotsov Landbouwschap ving bot bij mr. Biesheuvel NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 Va,sas Gyöer bood felle tegenstand ,(Van een onzer sportredacteuren) AMSTERDAM „Zitten blijven". In het kille Olym pische stadion van Amsterdam, waar gisteravond DWS zün kansen in het aanlokkelijke toernooi om de Europa cup voor landskampioenen verdedigde, was dat tegen doven gezegd. Zeker in de 28e en 29e min. van de kwartfinale DWSVasas Györ. Bijna zestigduizend zenuwachtige toeschouwers waren als één man van hun zitplaats gerezen. Als reactie op de katachtige sprong van de Hongaarse spil Arpad Orban, die in-ge- lukkig zijn stijlvolle doelman Laszlo Toth imiteerde bij een door velen al getelde inzet van linksbuiten Geurt- sen. Een mengeling van verontwaardiging, verbazing en bewondering bepaalde het gedragspatroon in deze minuten. Beklemd wachtte daarna de voetbalminnen- de schare af wat de bedoelingen van de scheidsrechter waren. Daan Schrijvers begaf zich al volgens afspraak naar het strafschopgebied van de Hongaren. Lang hield de Franse arbiter Pierre Schwinte het sportieve publiek niet in de slopende ban der onzekerheid. Even reso luut als Schrijvers zich by hem vervoegde, wees hij naar de stip. Als een vakbekwaam etaleur stalde de ijzig kalme aanvoerder van DWS de bal erop uit. Zyn aanloop was een korte en een rustige. Tijdens de paar stappen, die hij deed. hield hy Toth nauwlettend in de gaten. Het leer van zijn schoen raakte de bal. toen de doelman zich bloot gaf. „Ik zag hem naar de verkeerde hoek zeilen". In een impuls besloot ik het risico te ver kleinen door de bal niet al te precies langs de linker staander te schuiven. Daardoor leek het alsof ik de strafschop niet zo geweldig goed nam", legde Daan Schrijvers na de wedstrijd uitVrijwel iedereen merkte het op, maar niemand maakte zich er druk over. Het was immers weer gelijk: 11! Een doelpunt bleek een probaat middel om de hartstochtelijk meelevende schare aan de praat te krijgen. Was de kwart finale DWS-Vasas tot de 27e minuut niet eens een echte sfeervolle cupstrijd, het laatste kwartier deed de herinnering aan de eerste vijf kwartier vervagen. Geen ogenblik waren de kelen van de duizen den dichtgesnoerd door de aitletische en technische prestaties van de Magyaren. Het was weer het gewone „En van je hoempa, hoempa DWS", dat het bloed sneller door de aderen joeg. Bezield door de aanhoudende bege leiding hield Jongbloed een schot van de gevaarlijke Istvan Korsos uit zün doel. Zelfs Lenz. de volkomen falende Huub Lenz. verwierf zich even de sympathie van het publiek. Totdat hy ook het ge makkelijke. maar ook kansrüke schui- vertje van de door Kiss uitstekend be waakte Geurtsen tientallen meters naast open doel werkte. Gelegenheid om tot rust te komen kreeg de stadionbevolking Geen voorsprong De voorsprong, die DWS theoretisch moest nemen, kwam er niet vit. Het bleef 11, waarmee zich merkwaardiger- wys beide eltallen tevreden verklaarden. Vasas Gyoer, omdat het een wensdroom in vervulling zag gaan. Niet verliezen! DWS, omdat het vooral ln de tweede helft tal van kansen kreeg. Voorzitter Solleveld was zelfs besehelden ln ver gelijking met enkele spelers. „Het had 30 moeten zyn." Mosje Temming dacht in de richting van 51. De stryd om de halve finale-plaats, voor de eerste maal voor Nederland door Feijenoord veroverd, is al met al nog volledig open. Gaan wij echter af op het DWS, zoals dat in de eerste helft party gaf, dan is de gevolg trekking een sombere. Vanaf het begin vingen de boomlange en vallend rustige spil Orban en zyn condanten de onduidelyke aanvalsstoten van DWS gemakkelyk op. Dat gaf de wat voorzichtig begonnen provincieploeg uit Gyoer moed om iets terug te gaan doen. Een sahot. waarin middenvoor Temming al zyn niet geringe kracht leg de, ging zoevend naast. Het antwoord kwam van linksbuiten Povazsai, overigens door de toch nog niet helemaal herstelde Flinkevleugel goed werd afge dekt Over. Scoringskans Een serieuze DWS-scoringskans kwam in de zestiende minuut. Uit een vrije schop knalde Bennie Roode tegen Toth op, die geen kans zag het projectiel te verwerken. Lenz miste de terugsprin gende baf. Ditmaal had Vasas een schot voor open doel van Povazsai in res gehouden. Ook hij trok zün schot niet langs een llneaal. Weliswaar moest de voorhoede DWS het maar met twee, drie soms vier man stellen, de Amsterdammers dersahatten beslist het gevaar van snelle acties van de Hongaren. Stuk stuk gunden zij Korsos en zijn ferme mede-spelers een te grote bewegingsvry- De beste Vasas-aanvaller, de 21-jarige Istvan Korsos. profiteerde daarvan in de 20ste minuut. Beheerst omspeelde hij Israel om daarna een messcherp schot te lossen uit een onmogelijke hoek. Jong bloed. die een voorzet had verwacht, werd volkomen verrast. Voor de eerste maal in zijn Europacupgeschiedenis liep DWS een achterstand op. Geen succes Energiek en hardwerkend trachtten Lenz en Vonhof, die beiden ver beneden hun normale vorm speelden, hun steen tje bij te dragen tot succes. Lenz, ver lamd door een knagende nervositeit, plaatste enkele malen goed. Ook Vonhof raakte er wat beter in. Geurtsen nam de plaats van de wat trage middenvoor Temming over. Voor een ploeg, die in de vorige Europacupronde zeven doel punten tegen kreeg, moest dat de nek slag betekenen. Maar het pakte ander uit. Met doel man Toth en het geluk aan hun zijde hielden de Hongaren stand. Tweemaal werd een doelpunt van DWS afgekeurd. Van Geurtsen en Temming, beide heel duidelijk gescoord in buitenspelpositie. De geiykmaker scheen veertien minuten voor rust te vallen Temming ontfutselde de bal aan de speelse rechtsback Kiss, maar Toth redden in volle breedte o< de grasmat schuivend. Twee. driemaal nog kreeg Lenz een kans de score DWS te openen. Alle keren faalde hü. Teleurstellend Hoe verdiend de gelyknaker Schrijvers was. blykt uit een droge op somming van de kansrüke spelmomenten. Temming zette de tweede helft wel heel goed in. Nog terwijl de tientallen zikanten wat inschikten, ketste de bal onhoudbaar voor Toth van de onderkant van de lat in het veld terug. Lenz wai de grootte van het effect aan het bereke. nen, toen Orban de bal met een machtige zwieper over de zylyn deponeerde. Het teleurstellende gelykspel was slist niet te wijten aan dc verdediging van DWS, waarin Daan Schryvers de zoveelste maal uitblonk. Met echter en naast zich mannen als Jongbloed Flinkevleugel, Israel en Pylman moe in staat zijp voor DWS in elk geval beslissingswedstryd uit het vuur te sle pen als het over twee weken in Gyoer de return uitvecht. 9t Was druk in A'dam, maar toch AMSTERDAM De aan- en afvoer van dc tienduizenden bezoekers aan de wedstrijd DWSVasas en de gouden RAI-tentooustelIing is haast vlekkeloos verlopen. Hoewel er naar schatting 15.000 automobielen voor deze twee evenemen ten in dc hoofdstad waren geparkeerd, hebben zich geen stagnaties van enige betekenis voorgedaan. Vooral na afloop van dc voetbalwed strijd DWSVasas in het Olympisch sta dion en de sluiting van de RAI, die kort na elkaar vielen, heeft de politie de ver keersstroom in goede banen kunnen lei den. Daarvoor waren honderden agenten in de hoofdstad en grote detachementen van de verkeersgroep van de rijkspolitie op de buitenwegen ingeschakeld. Maar zelfs de knelpunten als de splitsing in de rijksweg richtingen Den Haag en Rot terdam en op de rijksweg naar het Gooi. waar door werkzaamheden bij Muiden het verkeer aan snelheidsbanden is ge legd, ontstond nauwelüks enig oponthoud Het was minder druk dan algemeen was verwacht. Alleen op rijksweg 2 in de buurt van Utrecht, deed zich een ver keersongeluk voor, waarbij in totaal drie personenauto's waren betrokken. Deze voertuigen reden in de richting Utrecht en hadden derhalve niets met het ver keer naar Amsterdam te maken. De auto's werden ernstig beschadigd Per soonlijke ongevallen deden zich hierby Van de televisiewedstrijd hebben in Amsterdam alleen de bioscooptheaters, die minder publiek trokken dan op nor male woensdagavonden, enige schade on dervonden. In het RAI-gebouw kon men evenals andere avonden, haast over de hoofden lopen. Zaak-Bonneveld in hoger beroep UTRECHT De Voorburgse ad vocaat mr. H. J. Morren heeft gis teren voor de centrale raad van be roep in Utrecht de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie be schuldigd van „een onverantwoor delijke daad" en „een handeling ii strijd met de beginselen van behoor lijk bestuur". Bovendien uitte hy felle kritiek op het personeelsbeleid van de hoofdstedelijke politieleiding, die naar zijn mening over weinig psychologisch inzicht beschikt. De heer Morren maakte deze opmer kingen bij de behandeling van drie door de inmiddels ontslagen brigadier va Amsterdamse politie B. Bonne veld tegen de burgemeester van Amsterdam e hoofdcommissaris van politie aangespan nen zaken, die hun oorsprong vinden in een verschil van mening dat de heer Bonneveld in 1961 met zijn supérieuren „Feestneuzen" Mr. Morren stelde in zijn pleidooi, dat de vele zaken-Bonneveld voorkomen hadden kunnen worden, indien bij de Amsterdamse politie sprake zou zijn ge weest van een behoorlijk personeelsbe leid. Daarvan is zijn cliënt de dupe ge worden. De aanleiding tot de moeilijk heden zag mr. Morren in de beschuldi ging van Bonnevelds chef. commissaris Landman, die in oktober 1961 Bonneveld liet weten dat hij zijn „opruiende ge sprekken beu is" en overplaatsing zou aanvragen. De heer Bonneveld trok zich deze mededeling erg aan, omdat hij niet te horen kreeg waaruit de opruiende gesprekken zouden hebben bestaan. Pas veel later hoorde hij, dat het onder r gaan om de visie die de brigadier heeft op de vrijwillige politie, die hij als „feestneuzen" zouden hebben aangeduid. Maar de heer Bonneveld was a] geruime tijd zenuwziek thuis toen hij deze argu mentatie vernam Op 27 augustus 1964 volgde het ontslag, maar mr. Morren vroeg zich af hoe dit kon worden ge- omdat zyn cliënt een jaar tevoren bij zijn zilveren dienstjubileum nog een gunstig getuigschrift ontving. Daarin werd onder meer verklaard, dat Bonne veld qua intelligentie en parate kennis boven de gemiddelde brigadier uit stak. Verkeerde conclusie Felle kritiek uitte mr. Morren ook an het adres van de voorzitter van het Amsterdamse ambtenarengerecht, die de klaagschriften van de heer Bon neveld afwees en een verkeerde con clusie zou hebben getrokken uit het oordeel van de getuige-deskundige dr. Ladee. een zenuwarts, die rapporteer de dat de omstandigheden in de dienst betrekking van overwegende invloed op de ziekte van de brigadier zijn geweest. Het ambtenarengerecht be sliste dat er slechts van enig verband sprake zou zijn geweest. Fel veroor deelde mr. Morren ook de wijze waar op de heer Bonneveld kenbaar is ge maakt dat hij voor de dienst onge- ;chikt is en vrij van dienst is gesteld. De voorzitter van de centrale raad van beroep, mr. A. Blom. uitte kritiek aan het adres van de gemachtigde van de burgemeester van Amsterdam, mr. B. J Vreugdenhil. „U moet geen onwaarheden by het ambtenarengerecht verkopen", zo voegde hij de gemachtigde toe, naar aan leiding van het feit, dat mr. Vreugden hil voor het ambtenarengerecht in Am sterdam een resumé zou hebben gegeven van zyn voor de centrale raad verkon digde mening, die hy daar nimmer hebben uitgesproken. Mr. Vreugdenhil beriep zich tijdens de zitting wat betreft het verband tussen ziekte en dienstbetrekking op het medi sche rapport, waarin staat dat een „dèformation professionelle" van aan zienlijk ernstiger aard moet zün dan de heer Bonneveld heeft ervaren. Commissaris mej. mr. T. de Jong, die namens de hoofdcommissaris pleitte, achtte de ongeschiktheidsverklaring over. eenkomstig de geldende voorschriften en niet in strijd met de beginselen van behoorlyk bestuur. Zilveren Molen-loop zaterdag 20 maart LEIDEN Op zaterdag 20 maart wordt weer de jaarhjkse Zilveren-Mo- len-loop van de KAV „De Bataven" ge houden. Deze wegwedstrüd voert de at leten over het bekende parcours van 20 km. De Zilveren Molen is thans in bezit van de Helmondse atleet Theo Roelofs. De start is 's middags twee uur in Leiderdorp. Daan Schrijvers benut voor DWS een penalty en de stand is 11 gelijk geworden. Benfica won met 5-1 van Real Madrid LISSABON Benfica heeft gister avond met 51 gewonnen van Real Ma drid. Het was de eerste wedstrijd, die beide clubs in de kwartfinales van het toernooi om de Europabeker moeten spelen. Met de rust leidde Ben fica al met 30. Eusebio scoorde in de eerste helft twee maal voor Benfica. Het eerste doelpunt maakte hü in de 12e min. het tweede in de 24e min. Rechtsbuiten Jose Augusto maakte het eerste doelpunt toen de wed strijd 9 min oud was. Het vierde doelpunt werd in de 29e min van de tweede helft gemaakt door Simoes. Coluna kopte 3 min voor het eindsignaal het vijfde en laatste doel punt in. Het enige doelpunt van Madrid ont stond uit een fout van de Portugezen in de 12e min van de tweede helft uit een pass van Gento. De wedstrijd werd ga degeslagen door 60.000 voetballiefheb bers. De Portugezen waren van het begin tot het eind heer en meester op het veld. De voorhoedespelers Eusebio. Torres en Simoes inspireerden hun elftal tot prach tig spel. Optimistische ploegen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Wij hebben in Gyoer goede kansen", zei trai ner Leslie Talbot ln de DWS- kleedkamer na afloop van het cup duel. „Jammer dat de vele kansen niet werden bennt. Ik ben wel bly met het gelijkspel, maar ik had toch iets meer verwacht. Trou wens een cverwinning heeft er dik ingezeten, nietwaar?" De spelers Heten al geen ander geluid horen. Mosje Temming zei, terwijl hij een kwart sinaasappel ln zijn mond stak: „Je hebt het zelf kunnen zien. Wr hebben een groot overwicht gehad. En kansen. We hadden met twee, drie, misschien wel vier doelpunten moeten winnen". Doelman Jan Jongbloed ls niet van plan na te kaarten over zün beoordelingsfout. „Vasas speelde vrü tempoloos. Daarom zijn wü in Hongarije zeker niet kansloos". Rinus Israël was wel de meest onverbeterlyke opti mist in het gezelschap. Fluitend kleedde hy zich aan om alngend de op de gang postende school jongens met zijn handtekening te plezieren. In de Hongaarse kleedkamer heerste ongeveer dezelfde stem ming. Voorzitter Janos Lang druk te zich echter wel krasser uit dan de Nederlandse officials. „Een wensdroom is in vervulling gegaan. Neen, een gelykzpel hadden we niet verwacht. Het was een ex periment, deze avondwedstrüd in het voetballoze seizoen. Maar het Is uitstekend gelopen. De kansen behoren nu ons toe." Trainer Nandor Hidegkuti hulde zich in zwjjgcn dal hjj slechts on derbrak om de woorden „De bal is rond en rolt" te herhalen. Duidelijk was het na het op trekken van de hete damp in de kleedkamers wel. Het wordt in Gyoer een botsing tusen twee op timistische ploegen. Jeugd vanWestfalen 1-1 tegen Nederland GELSENKIRCHEN Het Nederlandse jeugdvoetbalelftal heeft woensdag In Gclsenkirchen met 11 gelijkgespeeld tegen de jeugd-selectie van Westfalen. in de 6e min namen de Duitse ju- n de leiding, doordat middenvoor Koepfershofer een strafschop benutte. De gelijkmaker werd in de 69e min ge scoord door de Ajax-speler Hulshof. Drie weken geleden zegevierde het Neder landse team in Arnhem met 10 over dezelfde tegenstander. Prijsvoorstellen afgewezen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het overleg tussen minister Biesheuvel en het Landbouw schap over de vaststelling van de we producentenprijzen voor melk, rundvlees en akkerbotnvprodukten heeft gisteren niet tot overeenstem ming geleid. De minister zal de prijs voorstellen van het schap niet over- en. omdat hij de mogelijkheden tot prijsverhoging veel geringer acht dan de georganiseerde landbouw. Een zichtbaar vermoeide mr. Biesheuvel deelde dit gistermiddag mee in de Tweede Kamer, waar de begroting van landbouw en visserij aan de orde was. Toen de Kamer gisteravond de be groting z.li.s. aanvaardde (met alleen de Boerenpartij tegen), had de be windsman dertig uur achtereen ge werkt. Tot gistermorgen vijf uur had den de beraadslagingen in de E.E.G.- ministerraad te Brussel zijn aandacht opgeëist; weinige uren later vond het overleg met het Landbouwschap plaats 's middags moest hij dan zijn beleid in het parlement verdedigen Met dit laatste heeft de gens weinig moeite gehad. Van verschil lende kanten werd hem lof toegezwaaid. „Het klimaat in de landbouw is veel beter dan een jaar geleden en dat is mede deze minister te danken", K.V.P.-er Lardinois. Alleen Boerenpartij- leider Koekoek legde zich traditiegetrouw zün kritiek geen enkele beperking op. De Nederlandse landbouw wordt volgens hem een „achterlyk zaakie" als deze nister aan het bewind blijft. Mr Biesheu vel nam wijselük niet de moeite od deze exclamatie in te gaan. Hoewel er tussen hem en de overgrote Kamermeerderheid geen belangrijke con flictstof bleek te liggen, moest de minis ter zich toch verzetten tegen de aandrang van de Kamer om straks bü de vaststel ling van de nieuwe producentenprijzen wat scheutiger te zün. In zijn antwoord wees hy erop, dat sinds 1962 het kostenpeil van onze land- bouwproduktie met 15 a 20 pet is geste gen. Het garantieprijspeil is echter met 20 25 pet verhoogd. In die jaren is dus mogelyk geweest de landbouw niet alleen volledig te compenseren voor het gestegen kostenpeil, maar ook de- renta biliteit van onze landbouwprüzen te ver beteren, wat hard nodig was. Deze ontwikkeling stemt tot voldoening, maar is ook een bron van zorg voor de toekomst. We kunnen niet zo door blijven gaan Als het kostenpeil van de landbouw fn de naaste toekomst snel blijft stygen. is het gevaar groot dat hierdoor de nu bereikte rentabiliteit ongunstig wordt be ïnvloed. De mogelijkheden om een ver dere kostenstijging te compenseren door een verdere prijsverhoging zyn namelyk zeer beperkt, zo waarschuwde minister Biesheuvel. Vragen over de visserij beantwoordend zei de bewindsman, dat formeel niets te doen valt tegen de beperkingen, die Frankrijk aan de export van makreel heeft opgelegd. Wel zal begin maart over dit probleem een consultatie worden ge houden. Carel van den Berg boog het hoofd voor de Deen Larsen na 27 zetten (Van onze Leidse schaakmedewerker) NOORDWIJK Toen in de middaguren de partijen in de speelzaal in volle gang waren, had perschef Withuis met enkele van zijn confraters een interessant gesprek over het denkproces van de schaker. Zij kwamen daar bij tot de conclusie dat de schaker het eerst de zuiver voorwaartse richting ziet, d.w.z. de lijn van bijv. el naar e8, gezien vanuit het oog van de wit- speler. De tweede moeilijkheidsgraad schijnt te zijn het diagonaal voor waartse, bijv. van al naar h8. Daarna volgen het zuiver horizontale den ken, bijv. van a3 naar h3, en het moeilijkst van al het terugwaarts langs een lijn. Wanneer een schaker een blunder maakt, komt dit meestal omdat zijn vermogen net niet de beschikbare dimensies waarneemt. Dit komt sterk tot uiting bij het snelschaken of wanneer een speler in tijd nood verkeert. De speler ziet dan eerder de beweging van een toren naar voren, dan terug. ■Nog in dezelfde ronde kregen de idame-eindspel ontstond, waarin de Rus mensen, die hierover een misschien weliswaar een pion won, maar nog steeds wat amateuristische filosophie opge-1 met de dubbele f-pion opgescheept zat. bouwd hadden, een praktijkvoor beeld te zien. Kort functioneerde hierbij als medium, want in tijdnood verzuimde hij te zien, dat een toren zich in plaats van voorwaarts ook zijwaarts over het bord kan bewe gen. Dit was er dam ook de oorzaak van, dat hij tegen de Bulgaarse grootmeester een winnende voort zetting over het hoofd zag, waardoor hij in plaats van een verdiende zege te boeken, één zet later zelf de ko ning moest omleggen. Pirc-defensie Bobotsov had zich daarvóór tegen de Leidenaar verdedigd met de Pirc-verde- diging. Er ontstond een ingewikkeld stuk ken mozaïek, waarbü de Bulgaar het initiatief scheen te hebben Dit vervloog •n later echter door afruil van de alerie In de thans ontstane stelling met dame. torens en ongelijke lopers stond Kort iets beter, hoewel beide ko ningen zich slechts in een zeer schamel verblijf mochten verheugen. Dit laatste leidde er zelfs toe dat Kort op g6 zün loper offerde. De pikzwarte vreemd genoeg lange Balkanbe- ner nam de loper echter niet aan. Het tactische veny'n. dat nu in de stel ling was geslopen, kostte de LSG-kam- pioen echter te veel tijd. met bovenver meld gevolg. Bijzonder spijtig voor Kort. uitstekende partij had gespeeld nu afaan als een gevaarlyk te genstander beschouwd wordt door zün tegenspelers. Domier is dan ook gewaar schuwd in de volgende ronde. Van den Berg verloor Ood de andere LSG-erdrs. Carel van den Berg, leed in deze ronde een nederlaag. Voor hem was het echter de eerste van het toernooi, en voor de man die het ongerief ver oorzaakte was het de eerste zege. De Deen Larsen was het, die ondanks de vroege dameruil waarbij Carel echter de rochade verloor een licht voordeel scheen te hebben. De meeste toeschouwers dachten al an remise, maar de Deen ging geduldig maar resoluut op winst spelen Hy toonde spoedig aan, dat een grootmeester van zijn klasse aan een licht voordeeltje vol doende heeft om de partij in zijn voor deel te beslissen. Hij liet Van den Berg - die in zün zoveelste tijdnood misschien niet steeds de sterkste voortzetting koos een vervelende dubbelpion op lopen en zeven zetten later in totaal duurde de partij 27 zetten moest Van den Berg opgeven De partij werd afgebroken, 's avonds, terwijl de bal ln het Olym pisch Stadion door miljoenen ogen werd gevolgd, was slechts een handjevol sen getuige van Botwinniks vierde zege. De remisekon-ingen Trjiunovic en Flohr deden faun reputatie eer aan door inder- twintig zetten het punt te delen. Hierbü dient echter te worden vermeld dat Trifunovic nog wel enige strijdlust kon opbrengen, maar de kleine Flohr, die de solide Caro Kan-verdediging toe paste, was kennelijk van plan krachtsexplosie van gisteren tegen Lar- het ditmaal wat rustiger te doen. Trifunovic moest hem na enkele zetten hierin wel gelijk geven Hier volgt het laatste gedeelte van de partij Kort-Bobotsov, uitgaande van de stand na ongeveer dertig zetten De stel- i toen: wit (Kort) Khl, Dc2. Tbl. Tb3. Le4, pionnen a5. b4. c4, d5. h2. Zwart (Bobotsov) Kg8, Dd6, Te8', Tf7, Lf4, pionnen a7, b6. g6, h7. Zwart speelde de dame van d6 naar cö, waarop wit stoutmoedig en correct volgde met 1. Lg6: Zwart nam het offer niet aan en vervolgde met 1 Te7 2. d6! Het idee is dat wit nu de loper na Dd6: laar dö kan dirigeren. Zover komt het echter niet. 2 Dd6: 3. Tgl! Le3 4. Lh7: dubbel schaak Kh8. Nu speelde Kort de verliezende zet Tel, die gevolgd werd door zwart's Tf2 en wit gaf op. In plaats van Tel had wit echter moeten spelen Le4ü. de winnende zet. Kort heeft de werking van Tb3 volkomen hoofd gezien (zie boven). Op Le4 kan volgen: A. 1 Le4 Tf2 2. Df2: Lf2: 3 Th3 B. 1. Le4Df4 2 Td3: Dd3: 3. Db2 at C. 1. Le4 Lgl; 2 Th3f Kg8. 3. Ld5t Kg7 (Tf7 faalt op Dh7f en Dh8 mat) 4. Dg2t en wint. 1. Le4 Lgl: 2. Th3t Kff7 3. Dg2> Kf7 4. Tf3f Ke8. 5 Lc6t en Voorsi prong Behalve Van den Berg. die de achter volging van Botwinnik nu heeft moeten opgeven, raakte ook Jan Hein Donner zyn ongeslagen record kwijt. Hij verloor na een gelyk opgaande stryd van leider Botwinnik, die na vier ronden we. zün al voorbij de eerste helft van het toer- reeds anderhalve punt voor staat op zijn naaste concurrenten. Niemand twyfelt meer aan zyn eindzege. Donner speelde tegen de ex-wereldkam pioen een soort Tarrasch-verdediging, waarbij hij op d5 weliswaar een geïso leerde pion kreeg, maar desondanks een minstens gelüke stelling verkreeg Iedereen was even later verbaasd dat Botwinnik zijn koningsstelling verzwakte door zijn f-pion te verdubbelen Het bleek dot de Rus hier toch voldoende compen satie voor kreeg in de vorm van een torenpaar op de open c-lyn. In het dame-toreneindspel ging hij met ongelooflijke precisie te werk. en Donner moest alles in het werk stellen om de witte torens het binnendringen via de zevende lijn te beletten Dij scheen enigszins te lukken toen de torens allemaal afgeruild werden en een Uitslagen Uitslagen van de vierde ronde: Kort- Bobotsov 01; Larsen-Van den Berg 10; Trifunovic-Flohr Vt\ Botwin- nik-Domner 10. De stand is: 1. dr ir. M. Botwinnik (Rusland) 4 pt; 2/3 M. Bobotsov (Bulgarije) en Salo Flohr (Rusland) 2(6 pt; 4/5 drs. C. B. van den Berg (Neder land) en dr. P. Trifunovic (Joegoslavië) 2 pt; Prins Bernhardt nam geen risico AMSTERDAMPrins Bernhard heeft voor de Europa Cupwedstrijd DWSVasas Györ kennelijk het ze kere voor het onzekere genomen. Arriveerde de Prins op 9 december bij de jubileumwedstrijd van de KNVB tegen de Engelse profs door de ver keerschaos pas in het stadion lang nadat het duel was begonnen, op deze kille w oensdagavond behoorde de Prins tot de eerste bezoekers die de poorten van het Olympisch stadion passeerde. om kwart voor zeven zeven kwartier voor de aftrap kondigden loeiende sirenes van een tiental mo toragenten aan. dat de koninklijke be zoeker in aantocht was. Even later reed de zwarte Bentley het nummer AA-13 tartte bijna het noodlot "an de Prins het stadion binnen. ENGELS VOETBAL In de eerste divisie van de Engelse league zün •oensdagavond vier wedstrijden ge speeld: Blackburn RoversBurnley 1 —4, Leicester City—Fulham 5—1, Li verpool—Birmingham City 4—3. Sun derland—Manchester United 1—0. De Poédel'hi 6/7 J H. Donner (Nederland) en B. Larsen (Denemarken) 1% pt; 8. J. C. Kort (Nederland) 0 pt. Vandaag heeft de grootm.ee stergroep een rustdag. De paring voor de vijfde ronde, die as. vrüdag wordt gespeeld, is: Donner-Kort, Flohr-Botwinnik. Van den Berg-Trifunovic, Bobotsov-Larsen. Een zeer belangryke ronde, die een beslis send karakter kan hebben. Het is theo retisch zelfs mogelijk, dat Botwinnik met nog twee ronden te spelen, de eindzege reeds verovert. Dan zou hy moeten win nen van zijn landgenoot Flohr. tegen wie hij echter vrüwel zeker een korte remise zal schuiven En dan zou Bobotsov moeten ver liezen van Larsen. Dit laatste lijkt gezien het herstel van de Deen niet onwaarschijnlijk. Trifunovic en Van den Berg zullen wél remise spelen, tenzij de L.S.G.-er kost wat kost wil gaan winnenmet alle risico's vandien. VOETBAL In Breda speelde het Nederlands militair voetbalelftal een oefenwedstrijd tegen NAC. De strüd eindigde onbeslist: 22 na een 00 ruststand. De doelpunten werden ach tereenvolgens gemaakt door Van Stip- pent (PSV) 01, Groenewegen 11, Van Dijk (SW) 1—2 en Luyten 2—2. Biljartuitslagen teams Bollenstreek streek luiden: "Klasse C I- Turk H—De oyal Sport CentraalAmicitia H 92. Turk I 26 Oude Haven 74—38 6113 79—40 74—54 73—55 71—57 Zeekant De Poedel Passage Soldaatje IV 2 10 41—70 Klasse C IH: Concordia H—KOT 6—2. De Parel—Piet Gijs H 5—3. Amicitia HI—Royal Sport I 6—2, Oude Haven n—KOT 4—1 Luto "oncordia I 6—2, De Engel H—Oude H 6—2. Passage H—Flora n 6—2. Vlo» IIISoldaatje n -6. Luto n 13 8 3 2 «5—39 Amicitia Hl 14 6 3 5 60—52 Pare' 14 5 6 3 69—58 Soldaatje II KOT Flora H Royal Sport H Concordia II Oude Post H 58—54 55-49 51—«1 45—59 asse C IV P Engel IH—Berg III—De Poedel H 4—4. KOT II—De Beurs 6—2, Sport H— De Beurs De Engel IH Sportrust KOT n Berg en Dal H Zeekant UI 3 13 30-98 IV B: De Parel H—Centraal H t, IV—KOT IH 6—2, Oude Haven i mAmicitia Zeekant IV Amicitia IV KOT ni De Parel n Concordia IH 16 1 4 II r> r ,C5 C„: Soldaatje in—Vios IV 0-6. De Engel I\ —Oude Post in 6—2, Zeekant Utf- 1 :e HIAmicitia V Gijs IV 0—8. 7 2 79—49 De Engel IV 10 2 72—56 6 4 69—59 5 5 66—82 6 5 62—86 7 6 61—87 9 5 57—83 3 14 11—117

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9