Nog 20 miljoen kilo kool moet worden vernietigd Niet onderworpen statuten NTS aan Opera Mariken van Nijmegen: draak Open hiel en strik op de neus Rouleer-vijfdaagse in winkelbedrijf Er zit niets anders op Gouden koets is weer een gewone kar... Mobil Oil Prinses oenoot van watersport op Aruba 7 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 Moet dat nu? Ja: DEN HAAG Vorig jaar werd in ons land niet mander dan 105 min kg groenten aan de vernie tiging prijsgegeven en ook dit jaar kwamen reeds miljoenen kilogrammen op de vuilnisbelt terecht. Is het niet mogelijk, zo zullen velen zich missdhien af vragen, aan dit onverkoopbare voedstel een betere bestemming te geven? Kan het niet naar lan den worden gezonden waar hon ger wordt geleden, zo hoorden we eens vragen. Nee, dat is een pertinente on mogelijkheid, zegt het Produkt- sohap voor Groenten en Fruit. Alle groenten zijn sterk aan be derf onderhevig. Technisch is het thans wel uitvoerbaar groen ten binnen West-Europa te ver voeren, maar veel verder daar buiten moeten ze niet gaan. Wel licht zou het mogelijk zijn om (ten koste van enorme vermo gens) koelschepen in te zetten om kool naar bijv. India te zen den, maar deze kool zou dan in de daar heersende temperatuur bederven zo gauw ze gelost werd. Maar ook al zou dat ■niet ge beuren d«an zouden de produkten toch niet naar de hongergebie- den in het binnenland kunnen worden verzonden wegens het ontbreken van een distributie apparaat. Met groenten zijn de ontwikkelingslanden niet te hel pen, zo werd ons gezegd, daar voor is graan, waarvan in de wereld grote overschoten zijn, veel beter geschikt. En daar er in West-Europa geen tekort aan groente behoeft te zijn waar el ders een overschot is, zit er niets anders op dan onverkoopbare groenten te vernietigen. Reeds 10.000 ton werd doorgedraaidniaar... (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De vooruitzichten voor de afzet van kool zijn momenteel zó slecht, dat er in de komende maanden nog wel ongeveer 20 miljoen kilo gram van deze groente aan de vernietiging zal moeten worden prijsge geven. Tot dusver is dit jaar, zo valt uit door het Produktschap voor Groen ten en Fruit verzamelde gegevens af te leiden, reeds meer dan 10 miljoen kilogram kool doorgedraaid. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat de hoeveelheid onverkochte kool die van het vorige jaar (toen 30 miljoen kilogram werd vernietigd) nog zal overtreffen. Hoewel er tuinders zijn. die ln hun hart nog hopen op een plotselinge op leving van de koolmarkt, staat het nu al wel vast dat de twee „gouden jaren", die z(| achter de rug hebben, gevolgd z(jn door twee oogsten, waarvan de stroppen tn de miljoenen guldens lopen. De groot ste klappen vallen daarbij in de kool- teeltgebieden van Noordholland, waar enkele jaren geleden nog een met kool beladen kar een „gouden koets" werd genoemd Enorme winsten Eis TROSTV IS en Open bestel: Per week 18 uur op weede net DEN HAAG De TROS. TVN Open Bestel, die naast de omroep verenigingen een onafhankelijke om roep voorstaan, hebben er bezwaar tegen onderworpen te zijn aan de statuten van de Nederlandse TIevisie Stichting en aan de besluiten van het bestuur van de NTS. Dit heeft de coördinatiecommissie van de drie stichtingen in een comminiqué mede gedeeld. De commissie had er. in ver band met de door haar ingediende concessie-aanvragen, behoefte aan haar standpunt ten aanzien van de televisie in Nederland kenbaar te maken. De aspirant-concessionarissen beogen gezamenlijk televisie-programma's uit te zenden op het tweede net, aanvankelijk Wisselend DE BILT. Tussen het hogedruk- gebied bij IJsland en een tamelijk die pe depressie boven de Finse Golf staat een noordelijke stroming van polaire lucht. Na het passeren van een rug van hoge luchtdruk is in ons land de wind oplandig geworden en stroomt nu lucht van de Noordzee binnen. In de polaire lucht komen opklaringen voor en ook enkele regen-, sneeuw- of hagelbuitjes. De komende nacht zal het in het binnenland weer enkele graden vriezen. Overdag komen de temperaturen enkele graden boven het vriespunt. In vrijwel geheel Europa heerst nog een vorsttoestand. Alleen in Engeland en in het Middellandse zeegebied is het temperatuurniveau ongeveer nor- ZON EN MAAN Vrijdag 26 februari: zon op 7.33. onder 18.14. Maan op 5.25. onder 12.48 Woensdag 3 maart: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 26 februari: 11.59 v.m.; n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen gedurende achttien ur per week volgens een programma-plan, waarvan de karak teristieken zijn: een vast basisprogramma gelijke opzet gedurende alle week dagen met uitzondering van de zondag, aangevuld met enkele volledige avond programma's. Het is de bedoeling zo spoedig mogelijk een produktiemaatschappij op te richten, waarin de financieringsmaatschappijen OTEM, TER en VAT zullen deelnemen. Naar wordt verwacht zal deze maat schappij de helft van het programma van de samenwerkende programmastlch. tingen in eigen produktie kunnen De commissie is van oordeel, dat er een duidelijke scheiding behoort te be staan tussen de concessionaris, die ver antwoordelijk is voor de uitzending van programma's door de onafhankelijke om roep enerzijds, en de adverteerders en exploitanten van reclamezendtijd aan de andere kant. Tenslotte zegit de commissie, dat de opbrengsten van de reclame boodschappen ten goede komen aan de concessionaris binnen wienst zendtijd de ze boodschappen zijn uitgezonden. Zij wil ook een ecenredig deel van de kijkgelden ontvangen naar de maatstaf van het aantal uitgezonden uren. (Vervolg van pagina 1) Dit heeft drs J. M- den Uyl. wethouder oor de havens en handelsinrichtingen an Amsterdam gisteren meegedeeld p een persconferentie. Hij zei verder dat het de bedoeling van Mobil Oil is met de raffinaderij en de daarom ge dachte petrochemische industrie een centraal bedrijf voor de noordelijke helft van Europa tot stand te brengen. Het is de bedoeling van B en W van Amsterdam de gemeenteraad voor te stellen Mobil Oil een gebied van onge- 180 hectare ter beschikking te stel- in optie te verlenen voor nog eens 200 hectare. Namens B en W verklaarde dc heer Den Uyl de regering dankbaar te zijn voor het inzicht dat Amsterdam een ver betering van de infrastructuur nodig heeft. O deze jaren terug, toen er als gevolg van stevige winters grote vraag en schaars te ontstond in eigen land en in Europa. Toen werden er ongekende prijzen ge maakt De gemiddelde veilingprijs be droeg in het seizoen 19621963 31 cent per kg voor de role kool. 28 cent voor witte kool en 24 cent voor savooie kool. In 1963 liepen de prijzen van witte kool zelfs op van 31 tot 40 cent ln januari, tot 55 cent in februari, tot 73 cent in maart, tot 99 cent in april en 'voor de laatste voorraden) zelfs tot f 1.23 per kg in mei! Enorme winsten zijn er gemaakt in deze beide jaren. Maar hoe diep was de afgrond, waarin de koolprijzen daar na omlaag stortten! Enorme verliezen Het gemiddelde prijsniveau op de vel lingen bedroeg ln het seizoen 19631964 slechts 8 c per kg voor rode kool. 5 cent witte kool en 16 cent voor savooie kool. Van het thans lopende seizoen zijn nog maar de gemiddelde velling- prijzen bekend van juli tot begin decem ber, nl. 9.35 cent voor rode kool. 5.16 cent witt kool en 9.97 cent voor savooie kool. Sinds 1 februari bedraagt de ml- m-vcilingprijs voor witte kooi 6 cent roor de andere koolsoorten 8 cent per kg. Miljoenen kilogrammen kunnen deze prijzen niet (meer) halen, hetgeen bete kent dat er nog slechts één middel is om te komen: vernietiging. En het be tekent ook. dat de telers (uit de fondsen, zij zelf hebben gevuld) een vergoe ding krijgen van slechts 4.8 of 3.6 cent per kg voor witte kool van eerste of eede kwaliteit en van 6.4 of 4.8 cent per kg voor de andere koolsoorten eerste of tweede kwaliteit. En daarvan wordt dan nog heffing voor het steun, fonds afgetrokken, t.w. 80 cent per 100 Dor r$>d? fln witte, kool en f 1 per 100 Dor gele kool. Ieder kan op zijn gers natellen, dat de kooltelers thans ne verliezen lijden. ORANJESTAD Prinses Beatris heeft gistermiddag op Aruba volop kun nen genieten van de watersport. Da^ deed zij toen zij 's morgens haar offi ciële bezoeken aan enige sociale instel lingen en de grote olieraffinaderij var Aruba, achter de rug had. Ook heeft de Prinses de „natuurlijke brug', eei rotsformatie die van onderen is uitge hold door het zeewater, bezichtigd. Zij liet het niet bij kijken alleen, net Prinses ging de rotsen af en spoedig moest de filmcamera er aan te pas ko men. De dag tevoren had de Prinses niet kunnen filmen omdat haar c ra niet helemaal in orde was. Na minuut of tien vervolgde zij haar tocht naar een andere toeristische attractie namelijk de rotsformatie van Ayo. Vlug beklom zij de hoge steenmassa on de hoogte het Arubaanse landschap te zien. Hoewel dit gedeelte var tocht voerde langs een buiten de male route liggend gedeelte van waren er naar verhouding veel mensen gekomen om de Prinses zien. Bij haar officiële bezoeken in de ochtenduren heeft Beatrix veel schenken in ontvangst mogen ne wijl de structuur van de grond het prak tisch onmogelijk maakt „achter de markt" aan te telen door over te schakelen op andere produkten. De Noordhollandse kooltelers zijn eraan gewend geraakt te leven van zeer sterk wisselende inkomens, maar men verze kerde ons dat velen van hen de fabriek zouden opzoeken indien 1964 en 1965 door een paar van die slechte jaren ge volgd zouden worden. Andere produkten Met de doordraai van andere produk- :en dan kool valt het tot dusver nog mee, co werd ons van de zijde van het Pro duktschap voor Groenten en Fruit ver zekerd. Er zijn tót nu toe enkele miljoe- kilogrammen peen, kroten, spruiten appels vernietigd, maar het betreft bier vooral produkten van minder goede kwaliteit. Wel zijn de prijzen over het algemeen (zowel van groenten als fruit) aan de lage kant als gevolg van d»» grote oogsten i 1964 Vorig jaar werd in totaal ongeveer 105 miljoen kg groenten vernietigd, waarvan 30 miljoen kg kool. 25.5 miljoen kg toma ten. 9.5 miljoen kg komkommers en 8.3 miljoen kg andijvie. Of ook deze totale hoeveelheid dit jaar zal worden bereikt ls uiteraard niet te voorzien. Daarvoor is 1965 nog te jong. Grote voorraden De voorraden z(jn nog bijzonder hoog. Alleen in Noordholland „zit" nog onge- 31 500.000 kg witte kool. 11.000.000 k* rode kool en 3.250.000 kg gele kool (on geveer evenveel als vorig jaar omstreeks deze tijd het geval was), terwijl half fe bruari 1963 de voorraden al waren slonken tot resp. 12, 6 en 2 miljoen kg. (De totale produktie lag in beide jaren vrijwel gelijk.) Evenals vorig jaar ziet het er dan ook j niet naar uit dat deze voorraden nog grotendeels lang de normale handels kanalen zullen kunnen worden afgezet. De zachte winter, de daarmee verband houdende geringe vraag (ook in andere Europese landen) en het feit dat de zuur koolfabrikanten goed voorzien zijn. zijn aanwijzingen die daarop onmiskenbaar ijzen. Daar komt nog bij, dat (kenne lijk als gevolg van de toenemende wel vaart) de mensen minder kool eten als er voldoende fijnere groentesoorten tegen redelijke prijzen aan de markt zün Riskant De teelt van kool in de on,vang zoals ie in ons land nog jaar-op-jaar plaats indt is na de oorlog wel een zeer ris kante bezigheid geworden. Eigenlijk is zij alleen maar rendabel, indien de afzet door bijzondere omstandigheden wordt bevorderd, waarbij vooral de vraag it het buitenland een belangrijke rol speelt. Daar komt nog bij, dat (o m. door de slechte aansluiting) in Noodrholland, de „koolschuur" van Nederland, een mo derne bedrijfsvoering onmogelijk is. ter- ROTTERDAM Burgemeester mr G E van Walsum heeft vanmiddag bij zijn afscheid als burgemeester van de Maasstad in de gemeenteraad onthuld dat hij als hij niet met pensioen zou zijn gegaan wellicht zou zijn afge treden, wegens de vorm waarin het orgaan Rijnmond is gegoten. „Ik zie het als een eis van dringende noodzaak, dat de grootste gemeenten in het geheel van het lokale bestuur een aparte positie krijgen" zo zeide hij. De moeilijkheden, die Rotterdam met be trekking tot de investeringsbeperking ondervindt, demonstreren het weer eens opnieuw dat men er niet komt met uni forme regelingen, die geacht worden >or alle gemeenten te kunnen gelden. Men moet de fictie loslaten, dat gelijk heid van rechtsbedeling in beginsel uni formiteit eist. De omstandigheid dat Rot terdam belast is met het bestuur van een haven is bijvoorbeeld een van de gron- om deze gemeente een afzonderlijke positie te geven". Burgemeester Van Walsum noemde zichzelf de laatste burgemeester „oude Hulp Er ls overleg gaande tussen de mi nisteries van landbouw en maatschappe lijk werk over een soepele toepassing van de steunregeling voor zelfstandigen ten behoeve van de zwaarst gedupeerde pro ducenten van bewaarkool. Dit heeft mi nister Biesheuvel gisteren bij de behan deling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer meegedeeld. Veel moge lijkheden voor directe sociale hulp aan de gedupeerden zijn. volgens de bewinds man. zeer beperkt. Maar door een soepele toepassing van de zelfstandigenregeling kon ook in het verleden in de érgste ge vallen hulp worden geboden. Kamervraag over vaccinatie DEN HAAG De heer Walburg (a.r.) wil graag van de minister van defensie weten of tal van dienstplichtige mili tairen ongunstig reageren op de nieuwe inspuitingsmethode bij de vaccinatie te gen typhus a en b. Zomers sandaletie met zwarte biesgarnering en afgeplat diabolo- hakie. Burgemeester van Walsum bij zijn afscheid Rijnmond had me tot aftreden kunnen dwingi en stijl". Het Rijnmond zal schiedenis van meent hij. openbare lichaam sen breukpunt in de ge- Rotterdam betekenen, zo PERSONALIA Benoemd tot burgemeester van Nieuwkoop A. H. van Montfoort. secre taris der gemeente Uithoorn. Hij is lid van de KVP. Beschamend feestgerecht NIJMEGEN. Niet meer dan de titel van het feestgerecht heeft gister avond de festiinteiten rond het 50-jarig bestaan van het Concertgebouw De Vereeniging in Nijmegen tot een toe passelijk gebeuren gemaakt. Mariken van Nijmegen, opera in drie actes van de Vlaamse componist Frans Uytten- hove, was verder beschamend weinig representatief. Het is een ongeïnspi reerd, epigonistisch en zoetelijk stuk muziektheater, en zelfs als de Konink lijke Vlaamse Opera uit Antwerpen zich in ideale vorm zou hebben gepre senteerd, zou het werk niet boven die kwaliteit zijn uitgestegen. Toch zou de geschiedenis van De Ver eeniging een stijlvolle, hoogstaande her denking gerechtvaardigd hebben, een her denking. die meer dan alleen de titel, met Naaldhakje heeft afgedaannu (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Er is in het ryk van de mode de eerste weken veel te ontdekken. Gisteren zagen we dat weer in het Hiltonhotel aan de collectie van Bata Internatio nal, samengesteld uit de nieuw ste schoenenmode uit Italië en Frankrijk. We weten nu wel, dat de naaldhak en de puntneus heeft afgedaan. Maar wat is er een va riatie in de nieuwe hakken, al zijn die dan ook nooit langer dan hoog stens vijf centimeter. Soms staan ze ver naar achteren, soms heb ben ze fijne puntjes, dan weer olijven ze stoer en vierkant of hebben een bijna ovale vorm. Elk hakje mag, behalve de naaldhak, Boven die hak is dan de hiel, of liever: die hiel is er niet, want het hakke- bandje is al hiel wat er is. Hakkeband- jes die aan het voorblacl gesneden zijn. Hakkebandjes die hoog over de wreef lopen, die langs de hele voet gaan en dan alleen maar gekruist worden door een paar wreefbandjes. Maar het aller opvallendste zijn de voorbladen met ronde neus. Ze zijn allemaal versierd. Dat kan zijn doordat er twee kleuren leer gebruikt zijn, of met een grote strik of door stukjes gedrapeerd leer. Grote rechtopstaande strikken en platte strikken, strikken van lint, leer of suède. Met de pastelkleuren helemaal dus aangepast bij de mode van deze zomer. Het wordt weer zp„dat bij plke japon wei een schoenkleur is te vinden. Rose, gebroken wit turquoise, paars, groen, geelAlleen in de bellerinna's de hakloze aansluitende schoentjes, zijn twintig kleuren voorradig. Dat marineblauw met wit gegarneerd weer aan trek komt is duidelijk en wat is er ook mooier te bedenken b(J een tailleur in dezelfde kleuren? Niet echt wit Echte witte schoenen zagen we bijna niet. Wei gebroken wit en champagne- kleur. Voor de middag zijn de schoe nen natuurlyk gekleder, maar de Iet wat sportieve hak blijft De voorbladen zijn veelal hoog opengesneden, dikwijls nog met een sierlijke klep (met strik) en een bandje hoog op de wreef. Veel glacéleer en weinig suède. Lak schijnt vergeten te zijn. Voor de sportieve dames zijn er heerlijke wandelschoenen met platte vierkante hak en gesloten voorstuk, dat dikwijls bestaat uit vlechtwerk. Verder natuur lijk de speelse sandalen, die sierlijk en licht zijn en niets meer lijken op de simpele leren riemensch oenen van vroeger. Uit Italië kwamen ook combinaties van tas en hoed en met wat goed rond kijken is er dan wel ook een paar schoenen bij te vinden, want vrijwel elke kleur komt in het schoeisel voor Vertederd Helemaal vertederd werden we door de kinderschoentjes. Grappige enkellaars jes van ajourverwerkte nylon, afgezet met een smal biesje van goudleer. En ook de stevig rondgeneusde wreefband. schoentjes, waarvan menig vijftigjarige van nu nog een verbronsd exemplaar als herinnering aan '"t eerste schoentje' bezit TVT' Na veel vijven en zessen nu toch: DEN HAAG Het Hoofdbedrijfschap voor de Detailhandel heeft gis termiddag na een langdurige en soms felle discussie met 23 tegen 7 stem men de omstreden ontwerpverordening aanvaard, waarin een vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel wordt geregeld door de verplichte in voering van zeven vrije zaterdagen, dertien vrije maandagen en nog dertig andere vrije dagen naar keuze, die dan in de eerste plaats moeten worden gevormd uit de halve dagsluitingen welke reeds bestaan. De verordening zal echter niet. zoals in de bedoeling lag, op 1 mei a.s. in werking treden, doch eerst op 1 novem ber. Een voorstel hiertoe van de Kon. Ned. Middenstandsbond werd met gro te meerderheid van stemmen aanvaard. Voorts werd bepaald dat de verorde ning (mits zij door de overheid wordt goedgekeurd) van kracht zal zijn tot 1 mei 1967. Voor en tegen standsbond, de heren W. H, Neefjes er P. Renkema, de drie afgevaardigden var de Ned. Rooms-Katholieke Middenstands bond. de heren J. B. A. Hurkmans, Th. M Hazekamp en B. I. Terheijden, voorts de enige vertegenwoordiger van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen, de heer P. J. de Kruif, alsmede de heer P M. de Wit van de Chr. Bedrijfsbond H.B.V. (De andere afgevaardigde van deze werknemersorganisatie, de heer A. Nie- mantsverdriet, stemde voor, omdat hij ii de gegeven situatie geen betere oplossing zag). Over de ontwerp-verordening, die in de Nederlandse detailhandel zeer veel stof heeft doen opwaaien, is langdurig gediscussieerd waarbij de gemoederen soms heftig in beweging kwamen. Nieuwe argumenten voor of tegen zijn echter niet te berde gebracht; daar voor was er in de afgelopen maanden al téveel over gesproken en geschre ven. Tijdens het debat werd een negen, tal amendementen ingediend, drie door mr. A. Geurtsen (Kon. Ned. Midden standsbond) en zes door de heer P. J. de Kruif (Ned. Verbond van Midden- standsverenigingen). De laatste zes waaronder een voorstel om de zeven voorgeschreven vrije zaterdagen te schrappen, werden alle verworpen Die van de heer Geurtsen (waaronder verschuiving van de inwerkingtreding naar 1 november) werden aanvaard Van de heer Th. M. Hazekamp (Ned. R.K. Middenstandsbond) kwam nog een voorstel om thans niet verder te gaan dan het besluit alleen een 45- urige werkweek én 50 vrije dagen verplicht te stellen en de uitvoering daarvan aan de branches ovei laten. Dit voorstel werd evenwel later weer ingetrokken. Wraak Reeds tijdens ae vorige vergadering van het hoofdbedrijfschap, waarin een beslis sing over de ontwerp-verordening werd uitgesteld, bleek dat de Ned. R.K Mid denstandsbond zich had losgemaakt van het (in kleine, vertrouwelijke kring ge boren) compromis, op basis waarvan de „rouleer-vijfdaagse" werd uitgedokterd. Deze ommezwaai was een gevolg van de geweldige lawine van kritiek, die uit de middenstand los kwam. Gisteren heeft ook het Ned. Verbond van Middenstandsv enigingen het compromis ae rug toege keerd. hoewel gedurende de gehele dis cussie z(jn standpunt niet goed uit de verf kwam. Tot aan de stemming bleef onduidelijk of het „voor" of „tegen' worden. Het werd ..tegen"; een kleine wraakneming misschien, omdat de amendementen van de heer De Kruif alle werden verworpen? Onverantwoordelijk De voorstanders van de ontwerp-vero dening betoogden, dat de ..rouleer-vijf daagse'' in de gegeven omstandigheden de enige mogelijkheid is om in de detail handel een verkorte werkweek door te voeren. De tegenstanders menen evenwel dat de verordening in de praktijk onuit voerbaar zal blijken te zijn. gezien de vele tegenstrijdige belangen die er midden- en kleinbedrijf bestaan. De heer P. Renkema (Chr. Middenstandsbond) noemde de verordening onverantwoorde lijk, ook al om de verzwaring lasten, waarmee de middenstand daar door te maken zal krijgen. De heer P M de Wit (Chr. Bedrijfsbond H.B.V.) sprak van een ongelukkige verordening. Het liefst zou hij de vijfdaagse werkweek gerealiseerd zien d.m.v. een wijziging de winkelsluitingswet. „Nog een poosje wachten is dan beter dan de chaos, die we met deze verordening in het leven roepen", zei hij. De heer Hazekamp (N.R.K.M.) noemde de rouleer-vijfdaagse een oplossing, die reeds nti een schijn oplossing blijkt te zijn. de essentie van vijftig jaar cultuur ge meen moest hehben. De rijke historie van het Nijmeegse concertgebouw begon met een snelle start En niemand minder dan Willem Mengelberg zorgde voor het startschot, toen hij, met het Amsterdamse Concert gebouworkest voor een aantal concerten te Nijmegen gecontracteerd, enige duide lijke opmerkingen wijdde aan de twijfel achtige akoestiek en het gebrek aan com- het verouderde sociëteitsgebouw De Vereeniging. Was de start van de nieuwe „Vereeni ging" voorspoedig geweest, binnen en kele jaren stond het gebouw er. Aan het vijftigjarig bestaan dat nu wordt gevierd, zijn al evenzeer voortvarende initiatieven voorafgegaan. Met een geheel vernieuwd interieur, met nieuwe foyers, vestiaires ander comfort heeft het gebouw gis teren zijn gasten kunnen verwelkomen. Tussen die twee daden van bouwlustige bedrijvigheid hebben vijftig Jaren gelegen belangrijke artistieke activitei ten in de breedste zin van dat begrip. De Arnhemse Orkestvereniging en haar opvolger, het huidige Gelders Orkest, hebben, afgewisseld door traditionele gastorkesten als 't Concertgebouworkest, Nijmegen een respectabele muziektra ditie opgebouwd. Het toneel pas enige Jaren geleden naar de prachtige nieuwe schouwburg verhuisd bracht er Louis Bouwmeester. Julia Cuypers, Albert van Dalsum en Eduard Verkade. Het ballet Jooss. La Argentina, Josephine Baker en Harald Kreutzberg vulden in bonte men geling dit geheel aan. mocht zich derhalve gisteravond in of meer tekort gedaan voelen, toen na een geanimeerde receptie en een hartelijke toespraak van Nijmegens bur gemeester mr. Oh. M. J. H. Hustinx (die vooral verheugd bleek over het Vlaams- Nederlandse culturele contact in deze) voorstelling van nogal inferieure kwaliteit het feestgerecht bleek te vor- De Vlaamse componist Frans Uyt- tenhove (18741923) hoopte met Mariken Nijmegen die bekendheid te verwer- die hij naar aanleiding van zijn óve rige oeuvre moest ontberen. Het heeft mogen zijn en de voorstelling van gisteren heeft wel duidelijk gemaakt dat het ook niet zo kon zijn. Mariken van Nijmegen is een drakerige opera op een drakerig libretto. In ongewarieerd mönotone en schijp- baar onstuitbare stroming in een ge mengde Wagner-Fauré-stijl, wordt ge heel onverstaanbaar het Mariken-verhaal met een soort van achtergrondmuziek ge presenteerd. De regie van Edward Delen sterker het individuele spel der solisten, zij waren van een stijl die erger dan slecht dilettantisch. Gezongen werd er overigens veelal goed: Andrea Nevry, Sylvain Deruwe, Maria Verbrug- gen en Lode de Moine waren redelijke solisten, de Nederlander Bert Olsson (eens prijswinnaar in het Bossche voca listenconcours) leek niet bijzonder in maar Louis Hendrikx verraste met prachtige stem en een suggestieve voordracht. De dirigent Walter Crabefls stond voor een ondankbare taak, maar hij kweet zich er beter van dan de regis- >r en orkest musiceerden voor- te musiceren viel. Maar meer dan de coïncidentie van de titel en de geografische positie van het feestterrein toch benaald niet te genieten: Mariken van Nijmegen was een bescha mend en onwaardig feestgerecht. Gérard Verlinden. Minister Veldkamp vraagt SER-advies over kinderbijslag DEN HAAG Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) heeft aan de Sociaal-Economische Raad ad vies gevraagd over de omvang en het tijdstip van ingang van een verhoging van de kinderbijslag. Deze verhoging heeft de regering toegezegd in de ge meenschappelijke verklaring van 10 de cember 1964 van de beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid èn minister Veldkamp over de loonpoli tieke uitgangspunten voor het jaar 1965. omdat ter gelegenheid van de belas tingaanpassing per 1 juli a.s. een aan vullende voorziening van de kinderbij slag wenselijk bleek. „Bedrog eo misleiding*' Aandeelhouder van Amro-bank zal klacht indienen AMSTERDAM Tijdens de jaarver gadering van de Amsterdam-Rotter dam Bank heeft een aandeelhouder, de heer A. Vos, (in financieringen en bankzaken) meegedeeld, dat hij bij de officier van justitie een klacht tegen de Amsterdamse Bank aanhangig wil maken ..wegens bedrog en misleidende voorlichting" waardoor hij voor een bedrag van f50.000 zou zijn benadeeld. Het betrof een door de bank aan de heer Vos verstrekte informatie over inmiddels failliet verklaarde confec- tie-industrie. De heer Vos zegt te ver trouwen dat de officier aan zijn klacht de nodige aandacht wil geven, daar hier zijns inziens door de grootste bank Nederland, door het verzwijgen van angrijke gegevens, ernstig nadeel i hem is berokkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7