Baker-affaire in doofpot? Hoe konden dan 6 miljoen Joden omgebracht worden? Eenklein' drama „Niemand heeft wat Belangstelling groot bij baar van Malcolm X Kinderen kregen gif in glaasje limonade Democraten zitten er mee VS-troepen uit Vietnam >63 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 WENEN Terwijl koopman en handelsagent dr. Erich Raja zijn hele scala van juridische spits vondigheden aanwendt om zich vooral niet met de SS-Obersturm- fiihrer, SD-er en Jodenvervolger dr. Erich Rajakowitsch te identifice ren. zit op de publieke tribune een stille. Joodse vrouw, een Oosten rijkse, die Francisca Brodmann heet. Eergisteren zag ik hoe ze ir. Simon Wiesenthal tevergeefs aanklampte. Gisteren wendde ze zich tot de Nederlandse pers met een handvol uit Den Haag en Amersfoort verstuurde brieven. Wat de 63-jarige dame er mee wilde? Ze wist 't eigenlijk zelf niet. Alleen schoten de tranen haar in de ogen. toen ze over haar broer, haar schoonzuster en haar moeder sprak, die hun laatste ge dachten in Nederland op schrift hadden gesteld en over wier lot ze nooit meer iets had vernomen. „Deze brieven zijn 't kostbaarste watik bezit", zei ze. „U mag ze in kijken, u mag ze een paar da gen houden, als u wilt. Maar. bit- te. bitte, geef ze mij in Gods naam ongeschonden terug". Uit de epistels bleek dat haar moeder en haar broer Emanuel Stark, die met de Nederlandse An nie Zack was gehuwd zowel in Den Haag als in Amersfoort had den gewoond. Zijzelf was toen al naar Sjanghai in China gevlucht. Ook haar familieleden wilden er heen. Maar ze waren er in 1940 al van overtuigd dat het „niet ge makkelijk" zou zijn. „Wij zijn allen gezond en dat is de hoofdzaak", las een zin in de laatste brief, die op 14 mei 1941 in Amersfoort geschreven werd, en die door het „Oberkommando der Wehrmacht" was gecensureerd De angst voor de dingen, die ge beuren gingen, zat als het ware opgekropt tussen de regels. Nee, de brieven, die mevrouw Brodmann als kostbare kleinodiën bewaart, vormen geen geschiedkum dig document. Ze geven wel een van de honderdduizenden menselij ke drama's weer, die de nazi's op hun geweten hebben, en waarin dr. Raja als SS-er, SD-er en Jo denvervolger een satansrol heeft gespeeld. Officier wint terrein op Rajakowitsch (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WENEN „Ze hebben niets gedaan. Ze weten van niets. Men vraagt zich alleen af, hoe het Hitier gelukt is hinnen twee jaar zes miljoen Joden om te brengen". De steeds feller wordende officier van justitie, dr. Kovacs, riep dit gisteren in het Weense Landesge- richt uit, toen op de zevende zit tingsdag van het proces tegen Raja een verklaring van Alfons Jakob rpocT <iTÏTnïir Werner voorgelezen werd. Werner I 51 UDlfc. was gedurende de bezetting in de rang van S.S.- en S.D.-officier aan het Jodenvervolgingsbureau 4 B 4 in Den Haag verbonden. Hij loopt hi^ van hun rechtsgeldig- nog vrij in Duitsland rond, hoewel hij in januari 1943 aan de onmen selijke razzia in „het Apeldoornse bos" heeft deelgenomen, waar meer dan zevenhonderd Joodse geesteszieken en Joodse kinderen (uit een nabij gelegen herstellings oord) onder erbarmelijke omstan digheden in wagons werden ge propt. om linea recta naar de gas kamers van Auschwitz te worden vervoerd. verloren. Ze zullen proberen dit terug te winnen door het proces te rekken. Hoewel de officier gisteren tegen me zei vrijdag z'n requisitoir te kunnen houden, verwachtte hij dat dit pas dinsdag, of woensdag zou gebeuren. De verdedii vertelde me dat „het spel" tot het ei van de volgende week zou duren. Raja, die voor hem stond, keek agressief om en corrigeerde snerpend: „Mijn zaak duurt ten minste een maand." De eerste, die Boeck en Raja gisteren trachtten te vloeren, was de Nederlandse getuige-deskundige B. S. Sijes. die dins dag een indrukwekkend exposé had gegeven van het papieren moordenaars werk van verdachte in Amsterdam er Den Haag. De verdediger kwam me', stukken aandragen, waaruit moest blijken dat in Frankrijk reeds voor 1 augustus 1942 deportaties van Nederlandse Joden plaats vonden. De heer Sijes, die weten schappelijk hoofdambtenaar van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie is, had verklaard dat het geïncrimineerde telexbericht van Raja top 12 augustus 1942 verzonden met de opmerking dat hij geen bezwaar maakte tegen de wegvoe ring van 83, in het kamp Drancy bij Parijs verblijvende Nederlandse Joden) de deportatie van de eerste, in het buitenland verblijvende Joden van Ne derlandse nationaliteit ten gevolge had onmiddellijk daarna, nieuwe gevolgd. deportaties een glas azijn. Raja, door zijn verde diger naar het getuigenhekje geroe pen om te antwoorden op de vraag, of hij op vriendschappelijke voet met Willy Zöpf had gestaan, ontkende dit ten stelligste. Hoewel iedereen weet dat hij tot zijn arrestatie in 1963 toe herhaaldelijk bij Zöpf en ook Harster op bezoek is geweest het heeft hem een heleboel geld gekost om deze twee, thans in München wonende en in Nederland geopereerd hebbende bandieten tot stilzwijgen over zijn daden te brengen voegde hij er nog aan toe: „U moet me goed begrijpen, meneer de president. Ik zeg niet dat ik nooit bij Zöpf thuis ben geweest. Onze verbindingen wa ren echter „rein musikalisch". Zöpf was een meester op de piano en het orgel, een „biendeder" artiest. Ook ik houd veel van muziek. Vandaar dat ik hem wel eens zag." PIANIST President Nasser (rechts) van de Verenigde Arabische Republiek en zijn gast, de Oostduitse par tijleider Walter Ulbricht, tijdens de intocht in Cairo. Bedreiging genegeerd NEW YORK Twee duizend sen hebben in de afgelopen dagen een bezoek gebracht aan de rouwkamer in Harlem, waar het lijk van de zondag vermoorde nationalistische negerlei der Malcolm X ligt opgebaard. Het défilé langs de baar gebeurde on danks bedreigingen dat het gebouw waarin de rouwkamer is gesitueerd, zou worden opgeblazen. Intussen is het onderzoek politie nog in volle gang verklaarde gisteren op het goede spoor te zijn. Vijftig inspecteurs hou den zich met de zaak bezig. Tot op heden is slechts een arrestatie ver richt. namelijk een 22-jarige neger, die ter plaatse van de moord een schotwond opliep van één van Mal colms lijfwachten. In Chicago houdt de politie het hoofdkwartier van de Zwarte moslims scherp in het oog. omdat aanhangers van de vermoorde negerleider, die uit deze beweging was getreden, met vergelding hebben gedreigd. Men zou met honderd man naar Chicago ko men om Elijah Mohammed, leider van de Zwarte moslims, te vermoorden. Deze heeft echter ontkend iets met de moord uitstaande te hebben. Kardinaal Sheehan. de r.k. aartsbis schop van Baltimore, waarschuwde gisteren tegen het gevaar dat extre misten de overhand zouden krijgen in de strijd voor rassengelijkheid in de V.S. TEL AVIV Naar ,.De Stem van Israël" meldt, heeft een in Leningrad verschijnend tijdschrift „Swjesda", de eerste hoofdstukken gepubliceerd van het dagboek van Mirjam Rolnik, 14-jarig Joods is het Getto vt De verklaring van Werner, die veel belastend materiaal tegen Willy Zöpf bevat hoofd van het Nederlandse „filiaalbedrijf" 4 B 4, tegen wie in München een onderzoek is gelast loopt over van vals sentiment. Men kreeg de indruk, dat deze louche figuur, die, evenals Raja, „de wil van de Führer" vol-ijverig ten uitvoer bracht, bij zijn slachtoffers heeft staan huilen. Hij kon het leed van de geesteszieken niet meer aanzien. Uit puur afgrijzen was hij naar Den Haag teruggereisd en niet meer teruggeko men (door SS-ers bewaakt hebben de wagons drie dagen op het Apeldoorn se spoorwegemplacement gestaan). GEHÜICHEL Op huichelachtige wijze sprak Werner van „de hulpeloosheid der mensen". Jedereen kon zich wel voorstellen", zo stelde hij, „welk noodlot die krankzinnigen en kinderen beschoren was." Als klap op de vuurpijl voegde hij er aan toe dat het hem onbekend „warum denn eigentlich die Juden aus Holland weggeführt seien." Werners verhaal werd op speciaal verzoek van een van de gezworenen voorgelezen. Het maakte diepe indruk op de jury. ofschoon Raja, die hij, binnen het kader van de Jodenvervolging in Nederland, had ontmoet, er nauwelijks in -oorkwam. Hoewel verdediger dr. Boeck er in slaagde de namen van twaalf SS-officie- ren, die bij bureau 4 B 4 in Den Haag hadden gewerkt, buiten de openbaarheid te houden dit om zijn cliënt mogelijke nieuwe belastende stukkeD te besparen leed hij schipbreuk op de rotsvaste houding van de officier, toen hij het zelfde ten aanzien van de gebeurtenissen in „het Apeldoornse bos" voorstelde. Dr. Kovacs gaf de gezworenen als toelichting dat deze schanddaad hun een goed beeld gaf van de onmenselijke aanpak der in bezet Nederland verblijvende Jodenver volgers. ook als het om geesteszieken én kinderen ging. De zittingsdag van gisteren ken merkte zich door een veelheid van incidenten. De officier en de verdedi ger stonden dikwijls als kemphanen tegenover elkaar, waarbij over de mens, de Jood, als over verkeerd weggestuurde, of incompleet aange komen pakjes boter werd gesproken. Duidelijk is dat dr. Boeck via de weg van het detail wil laten vaststellen dat Raja onschuldig is en nooit meer dan een onbetekenend mannetje is geweest. Even duidelijk is dat dr. Kovacs bereid is terug te slaan en zich tegen elke aanva] met stukken gepantserd heeft. Aan de houding van het publiek op de tribune en van de acht juryleden op de banken voor in de zaal was gisteren goed te merken dat Boeek en Raja terrein Slechts op een punt is deze verkla ring juist. Willy Zöpf, eens hoofd van het Haagse bureau 4 B 4, is een muzikaal talent. Na de oorlog was hij jarenlang pianist in een Amerikaanse officiersclub in Garmisch-Parten- kirchen. En in de oorlog kon hij zich plotseling uit een razzia op Joden Wat Boeck van getuige wilde, was a !t'rus,rel?'!n' Terwii.' "i? JyM*»- prima vista verklaren, of hem de me^nlevenT JiralifiT1 overgelegde documenten bekend wa- *renkttn mensenlevens vernietig- Sijes: ,J)at kan ik niet in een paar minuten doen. Ik zal de stukken eerst moeten bestuderen en de to tale samenhang dienen te bekijken. Bovendien zal ik alle documenten, die op dit hoofdstuk slaan en die de verdediger in z'n bezit schijnt te hebben, moeten zien. De weten schappelijke aanpak vereist dat ik geen oordeel geef over een deel der stukken." Boeck (zich tot de president wen dend): Het is toch een eenvoudige vraag. Zijn de getuige-deskundige deze documenten bekend, of niet?" Raja: „Een ogenblik, een ogenblik. Mag ik als verdachte bewijzen aan brengen tegen wat de heer Sijes zegt? Zojuist is gesteld dat de getuige slechts vijf dagen van voor bereiding heeft gehad. Dat is niet waar. Hij is er al vijftien jaar mee bezig. Hij moet 't weten. Hij is immers deskundige." CHAOS Een chaotische samenspraak ont stond, waarin alle partijen zich bij herhaling mengden. President dr. Strobl stond ten slotte toe dat de heer Sijes zijn oordeel mocht opschorten tot hij een studie van de documenten had gemaakt. De laatste, die ziek was en zijn stem bijna geheel had verlo ren. verliet hierna de zaal. Vandaag zou hij opnieuw gehoord worden. Raja. die had verklaard zich tevergeefs tot het rijksinstituut te hebben gewend ter verkrijging van de stukken, die tegen l.em zouden worden gebruikt hij suggereerde hiermee dat ontlastend ma teriaal werd achtergehouden beging nog een stommiteit door te veronderstel len dat de heer Sijes voor een Joods documentatiecentrum werkte. Dr. Kovacs corrigeerde^ hem scherp en zette uiteen )rtaties, Raja ALLEEN JOOD Kovacs: „Ik weet precies wat de verdediger bedoelt. Het gaa* om 24 Joodse Nederlanders, die op 20 juli. 3 augustus en 10 augustus 1942 naar Auschwitz zijn weggevoerd. De Neder landse rijksrecherche heeft hiervan in Parijs proces-verbaal opgemaakt, dat ik hierbij overleg. Het waren Joden, die door de Gestapo werden bestraft, omdat ze van Den Haag en Rotterdam uit naar probeerden te vluchten, TUBINGEN Een opinieonderzoek in West-Duitsland heeft uitgewezen dat ongeveer 70 pet. van de bevolking van dat land graag een uur per week, langer zou willen werken indien dat! betekende dat men het zonder de buitenlandse arbeiders zou kunnen stellen. Op het ogenblik werken meer dan Ti miljoen buitenlandse arbeiders in West-Duitsland. Er zijn 560.000 vaca tures. Ex-nazi-zuster onthult: MÜNCHEN Geesteszieke en lichamelijk gebrekkige kinderen in de verpleeginrichting Obrawal- de./Meseritz werden in het kader van het euthanasie-program ge- i de 24 ongelukkigen Over de namen ontstond geruime tijd veel tumuli. Als Hendrik Stark. Maurits Witteboom, Ja kob en Mozes Salomon, zomede de broers Salomon. Mozes en Bernhard Maarsen zouden hebben geweten dat er 23 jaar na hun dood voor een Weense rechtbank over hen getwist werd, zouden ze dit wellicht als een nieuwe krenking hebben gezien. Na een schorsing werd het probleem opgelost. De lijst van de officier was vollediger dan die van de verdediger. De eerste beschikte over namen van midden juni 1942 af. De laatste had slechts van 1 augustus 1942 af gespeurd OMGEKOCHT VERDWIJNT de Bobby Ba- ker-affaire in de doofpot? Het lijkt er de laatste tijd wel wat op. Ook bet nieuwe Congres, waarin de Democraten een nog grotere meerderheid hebben dan in het vorige, zit met de verhalen over sex, omkoperij, geheime transacties en derge lijke, waarin ook de naam van president Johnson is genoemd. Hoeveel er nog in het open baar zal komen, is een bran dende vraag. Men zal zich her inneren, dat de kwestie werd opgerakeld tijdens de campag ne voor de presidentsverkiezin gen van vorig jaar. De Demo craten slaagden er toen in on danks Republikeinse protesten, de zaak voor gesloten te ver klaren. Na de november-ver- kiezingen werd het onderzoek echter heropend. Er kwamen nieuwe sappige bijzonderhe den los. Baker zelf bleef zwij gen, zich beroepend op het Vijfde amendement Amerikaanse grondwet. de Het is duidelijk, dat de Bobby Baker- affaire nooit zulk een grote aandacht in en buiten de Verenigde Staten zou hebben getrokken, wanneer de ver zekeringsagent Don R. Reynolds niet president Johnson er in zou hebben betrokken. Men wilde van Republi keinse zijde de president in een sfeer van verdachtmaking trekken. En men gebruikte deze „zaak" om een vraag" teken te kunnen zetten achter het feit, dat Johnson als senator zich had kunnen opwerken tot een vermogend man. Vandaar de publikatie van cij fers, waaruit de grote welstand van de Johnsons moest blijken. Gelet op de uitslag van de verkiezingen zijn Het einde van de zevende zittings- j Goldwater en diens aanhangers er dag kwam als het leeg drinken van niet in geslaagd. Johnson als een eofi &on£e hij I De 48-jarige James Davis in Chicago (VS) redde het leven van zijn 25-jarige zoon, toen deze van de 32e verdieping van een wolkenkrabber in aanbouw in een schacht naar beneden viel. Davis, sr., die zelf op de 30e verdieping werkzaam was, zag zijn zoon vallen en kon hem onderweg bij de pols grijpen. Het slachtoffer kwam er met enige kneuzingen en een ge broken pols af. 9 In het zuiden en zuid oosten van Polen is de noodtoestand afgekon digd als gevolg van een sedert tien dagen duren de sneeuwval. In tal van dorpen is de toestand kritiek als gevolg van de onmogelijkheid levens middelen aan te voeren. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw vier meter hoog. I Een Hamburger heeft deze week een demon stratie gegeven met door hem uitgevonden „water schoenen". De man wan delde. rustig een krant lezend, over de rivier de Alster zonder nat te worden. 9 De Italiaanse politie heeft gisteravond twee leerkrachten van een wat ongewone school gearres teerd. Op die bewuste school worden namelijk „leerlingen" onderwezen in het stelen van auto's. Een leeg magazijn werd gebruikt als klaslokaal. De directeur van de school, Bosso geheten liet de leerlingen op zijn eigen afgesloten auto oefenen in het forceren van sloten en het openen van ventilatieraampjes Het eindexamen bestond uit het stelen A'an een autoradio uit een gepar keerde auto. De politie zoekt op het ogenblik naar Bosso, die kans heeft gezien te verdwij nen. C> Bij K.B. is goedgekeurd het besluit van de raad der gemeente Valken- burg-Houthem van 18 de cember jl. tot invoering van de zogenaamde lo geergastenbelasting. De belasting bedraagt een kwartje per dag voor ie der, die ouder dan zes jaar is en minstens een week in Valkenburg ver blijft. Van diverse zijden is deze belasting afge keurd en is gewezen op het discriminerende ka rakter: van de uit de op brengst getroffen voor zieningen zullen ook dc „dagjesmensen" de va kantiegangers, die korter dan een week blijven en de inwoners van Valken burg profiteren, zo is aangevoerd. Ook werd een daling van het aan tal toeristen gevreesd. dan zal dat nog niet het einde van de Baker-affaire betekenen. De Repu blikeinse senator John J. Williams, die in zijn eentje de zaak aan het rollen heeft gebracht, heeft al ge ruime tijd geleden gezegd, zonodig in zijn eentje de zaak tot op de bodem verder te zullen uitzoeken. Hij zou dan de Senaat in het openbaar inlichten over al zijn be vindingen. Williams heeft ver-klaard, nog meer belangwekkend materiaal over Baker in zijn archieven te heb ben. Met name Frau Rometsch zou hierin een rol spelen. Horen zeggen De mogelijkheid bestaat nog, dat de Huishoudelijke commissie van de Se naat zal overgaan tot het ondervragen van Reynolds. Hij had achter gesloten deuren dingen gezegd die later voor het grootste deel van horen zeggen bleken te zijn. Zoals gezegd noemde Reynolds ook de naam van president Johnson en andere politici Hij kwam met stukken om te bewijzen, dat hij in 1959 (een jaar voordat Johnson vice- president werd) een platenspeler van 585 dollar had gekocht voor de toen malige Majority-leader in de Senaat, Johnson. Daarvoor zei hij in 1957 voor 1208 dollar aan advertentietijd die hij niet kon gebruiken, te hebben uitgetrokken voor een tvstation in Texas, dat het eigendom is van me vrouw Johnson. Dit zouden belonin gen geweest zijn uit de commissies van Reynolds voor de verkoop van een 100.000 dollar verzekering op het le ven van Johnson. Deze heeft verklaard, niet te heb ben geweten, dat de platenspeler van Reynolds kwam. Hij dacht die Baker gekregen te hebben, met hij wel vaker geschenken uitwissel de. Reputaties dood met een op vruchtensap lij kende roodachtige gifdrank. Dit vertelde gisteren de 54-jarige voor malige nazi-verpleegster op het proces in München tegen veertien ex-zusters, die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan moord lichamelijk gebrekkigen en geesteszieken. Beklaagde Mrozek, wie medeplich tigheid aan moord in drie gevallen ten laste wordt gelegd, verweerde zich door te zeggen dat zij de zieken nimmer bewust een dodelijke injectie of gifdrank had gegeven. „Ik stond er zelf van te kijken toen drie patiënten, jdie ik geholpen had, plotseling stier- ven", aldus beklaagde. De 65-jarige Berta Helmis, wie medeplichtigheid aan moord in 35 gevallen ten laste wordt gelegd, zou zich tegen het euthanasiebevel heb ben verzet. Zij was toen, naar zij vertelde, met achteruitstelling en pen sioenvermindering bedreigd. Pas na aandringen van de president van de rechtbank gaf zij toe, vier patiënten bij het doden geruststellend te heb ben toegesproken. Alle overige verpleegsters ontken den hardnekkig bewust de patiënten om het leven te hebben gebracht. „Wij wisten niet wat er gaande was", zo zeiden zij eenstemmig. Tenslotte werd een verklaring voorgelezen van de zuster Berta Kos- lowski, die in 1962 na haar eerste verhoor de hand aan zichzelf sloeg: „Ik droeg toen al een zwaar schuldge voel met mij mee", zo heet het in de verklaring. Het proces tegen de 14 verpleeg sters zal op 3 maart worden voortge- Eerder lijkt het er op. dat zij het belang A-an de Baker-affaire hebben onderschat en bewondering hebben gewekt bij vele Amerikanen voor het feit, dat Johnson die „maar heel gewoon" was begonnen, het zo ver had geschopt. Geen bewijs Het onderzoek heeft tot dusver beweringen, suggesties en elkaar te gensprekende getuigenverklaringen opgeleverd dan enig onomstotelijk bewijs dat Baker, gebruikmakend van een invloedrijke functie bij de Se naat, besluiten van regeringsbureaus heeft beïnvloed. Het gaat er in de eerste plaats om, hoe Baker een fortuin heeft kunnen vergaren, nadat hij als jongste bediende bij de Senaat in dienst was gekomen en een be schermeling van Johnson was gewor den. Voorts is het nog een vraag, zo meldt Ass. Press of er mooie vrou wen, o.a. „call girls", werden inge schakeld in geheime politieke zakentransacties. Luidt het antwoord bevestigend, dan moet nog worden uitgemaakt, wie er beïnvloed moesten worden en wie de „werkgeve die vrouwen waren. Een andere vraag: welke rol speelde Walter Jen kins. vroeger de rechterhand van Johnson in het Witte Huis? Jenkins moet nog worden verhoord. Vorig jaar moest hij wegens een zedenschandaal ontslag nemen. Sinds dien is hij onder medische en psychia trische behandeling. Van een verhoor kan voorlopig geen sprake zijn. Er is nog een geheim rapport de FBI over de Washingtonse i turen van een zekere Frau Ellen Rometsch, een Westduitse brunette, die Bakers vriendin zou zijn geweest en ook vele prominenten in Washing ton onder haar vrienden mocht re kenen. Tot dusver is er over de inhoud van het dossier niets gepubliceerd. Frau Rometsch verdween reeds in 1963 naar de Bondsrepubliek, kort nadat de Baker-affaire aan het rollen was gebracht. Maar zelfs al zal het onderzoek als een nachtkaars uitgaan, ber a.s. te doen plaats hebben. Dit kwam allemaal ter sprake in de eerste ronde van het onderzoek. Daarbij bleek een web van transacties te bestaan waarmee Baker naar zijn zeggen een fortuin van twee miljoen dollar had vergaard. Hij had zwaa: geleend van bannen en hij orga niseerde enige winstgevende grondbe- leggingen. Hoewel vaststond, dat Ba ker zich schuldig had gemaakt aar vele „grove ongepastheden" bij zijn transacties, kon niet het bewijs wor den geleverd, dat hij daarbij de wet had overtreden. Vastgesteld werd, dat niet kan worden bewezen, dat Baker of leden van de Senaat „call girls" of andere vrouwen van lichte zeden hadden ingeschakeld bij het bevorde ren van hun zakelijke activiteiten en dat er slechts geruchten waren. Senator Williams zal het er echter niet bij laten zitten. Hij heeft de reputatie, een hard en bekwaam on derzoeker te zijn. Tijdens het bewind van Truman droeg hij bewijzen aan, die tot een golf van vervolgingen leidden, ook in regeringskringen. Duitse verkiezingen 19 september BONN Het Westduitse kabinet heeft gisteren besloten de verkiezin gen voor de bondsdag op 19 septem- Voorstel van Oe Thant SAIGON/PARIJS/NEW YORK Van buitenaf worden op het ogenblik pogingen in het werk ge steld om de slepende crisis in Zuid-Vietnam te helpen, christenen te helpen. De Franse president De Gaulle stel de na overleg met de Russische am bassadeur Vinogradof, voor een inter nationale conferentie over de kwestie te beleggen en in New York verklaar de secretaris-generaal Oe Thant, dat hij president Johnson enkele voorstel len aan de hand heeft gedaan, waarin de mogelijkheid naar voren werd ge bracht de Amerikaanse troepen uit dat land terug te roepen. Deze stap zou echter volgens het plan van Oe Thant geschieden zonder dat de Verenigde Staten hun gezicht daarbij verliezen. Wat precies het voorstel inhoudt is - niet bekend. De woordvoerder van het Witte Huis. Reedy, zei echter niet op de hoogte te zijn \'an de plannen. Het Frans-Russische voorstel voor een internationale conferentie werd in Washington zeer sceptisch ontvan gen. De Amerikaanse regering houdt weliswaar de deur open voor onder handelingen, maar zij is er verre van overtuigd, dat de communisten een po litieke oplossing Avensen, zo menen of ficiële kringen in de Amerikaanse hoofdstad. Intussen gaan de acties tegen de Vietcong-rebellen door. Gisteren heb ben Amerikaanse straaljagers open lijk meegedaan aan een aanval tegen de Vietcongs. Waarnemers merken op, dat dit de eerste openlijke inter ventie van de Amerikaanse lucht macht in Zuid-Vietnam is. Uit Saigon Avordt gemeld, dat drie schepen met de A'oorhoede aan boord van 2.000 Zuidkoreaanse militairen die in Zuidvietnam zullen worden gelegerd gisteren zijn aangekomen. ^Premier Phan Hoey Quat A-an Zuid- Vietnam heeft gisteren verklaard, dat zijn land te veel lijdt en dat het eervol de oorlog wil beëindigen. Hij sprak op een bijeenkomst waarbij generaal Khan zijn commando aan de nieuwe opperbevel hebber A-an de strijdkrachten, generaal- majoor Tran Van Minh overdroeg. Zon der een spoor Aan bitterheid zei Khan. dat hij wenste dat het leger eensgezind de communisten bestrijdt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5