Bi RAI Alles goed en u/el Nederland wil protestanten van Luxemburg helpen Ongelijkwaardige kansen voor kleinere aannemers Explosiegevaar aardgas vereist bijzondere zorg personenauto's Een woord voor vandaag Negentigste verjaardag van dr. J. Riemens jr. Nu nog actief in Zeist 2 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 i UTRECHT Ir. J. Hellemans, di recteur van de vereniging kracht werktuigen meent dat het explosie gevaar van aardgas bijzondere zorg vereist. Hij zei dit in een inleiding, die hij gistermiddag hield voor het departement Utrecht van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij belichtte in het bijzonder enige aspecten die het gebruik van aardgas voor industriële bedrijven heeft. Tot dusver is de zware stookolie favoriet bij de industriële verbruikers, tot nu toe gaan deze verbruikers er maar heel aarzelend toe over om op aardgas over te schakelen, maar de ervaringen in het jongste verleden leren dat bij nieuwe vestigingen veelvuldig gebruik wordt gemaakt van aardgas als energiebron. Het aardgas is duurder dan de zware stookolie. De redenen waarom het gas zijn weg toch wel zal vinden op de energiegrondstoffenmarkt zijn naar het inzicht van ir. Hellemans van technische aard. Hij wees er in dit verband op dat de prijzen die voor de grootverbruikers van aardgas zijn vastgesteld, concurren- tieprijzen zijn en geen kostprijzen. zuiverder Over de kwaliteit van het gas behoeft men zich volgens hem geen zorgen te maken, die zal zeker meer constant zijn dan die van de kolen. Een van de voordelen van het ge bruik van gas voor nidustriële bedrij ven is het feit dat het weinig lucht verontreiniging geeft. Het is een zui- Aantal geslaagden vhmo blijft stijgen DEN HAAG Het aantal abiturëntcn van het vhmo, dat een diploma bezit dat bevoegdheid geeft tot het afleggen van universitaire examens, berekend per 1000 mannen en vrouwen der gemiddelde bevolking van 18-20 jaar, neemt nog steeds toe en zal dit volgens de verwach ting zeker tot 1968 blijven doen. Voor de mannen, wier verhoudingscij- fer thans 100 (d.i. 10 procent) bedraagt, wordt een toeneming tot 111 verwacht. Voor de vrouwen wordt een toeneming van 34 tot 42 verwacht. Het percentage abituriënten van het vhmo, dat na het behalen van het einddiploma aan een universiteit of hoge school gaat studeren, is in de periode 1960-1962 minder sterk toegenomen. Voor de mannelijke abituriënten werd nu een toeneming van 54 tot 56 procent vastge steld, nadat men in het voorafgaande onderzoek een stijging van 48 tot 54 procent kon waarnemen. Bij de vroi lijke abituriënten blijkt thans zelfs daling van het percentage (van 40 tot 39 procent), nadat het in de vorige periode nog van 34 tot 40 procent kon stijgen. Deze en andere conclusies zijn ontleend aan een publikatie van het centraal bureau voor de statistiek, getiteld: over gang vhmo-wetenschappelijk onderwijs, regionaal bezien, 1960-1962. Ds. Meihuizen volgt prof. Van der Zij pp voorlopig op sociëteit is ds. K. T. Gorter uit Hengelo in het dagelijks bestuur gekozen. Tevens is besloten, dat ds H. W. Meihuizen uit Den Haag voorlopig de colleges aan Amsterdamse seminarium van de onlangs overleden prof. dr. N. van der Zijpp in de mennonitica zal geven. Ds Meihuizen, die door zijn liefde voor de historie bekend is op dit gebied en ook buiten de grenzen wordt gewaardeerd, publiceerde onder andere in The Mennonite Quarterly Review en in Mennonite Life. Ook in eigen taal schreef de Haagse predikant verschillende werken, zoals Wezen en wording der Doopsgezinde Broederschap en Menno Simons, ijveraar voor het herstel der nieuw-testamentische gemeente. Op de vergadering werd gesproken over de toekomst van de Doopsgezinde Broederschap; het aantal leden in vele gemeenten gaat nogal achteruit. Men zal daarom zoeken naar meer openheid en meer naar buiten treden. vere brandstof. Dit betekent dat de bouw van hoge schoorstenen die voor de zware stookolie noodzakelijk zijn achterwege kan blijven. De zuiverheid van het gas is ook van belang voor verschillende fabricage processen. Geen enkele industrie zal overigens worden genoodzaakt om op aardgas over te schakelen. Dit is ook niet nodig, omdat het gas evengoed zijn weg in West-Europa zal vinden, aldus ir. Hellemans. Dr. Diemer voorzitter Genootschap van hoofdredacteuren DEN HAAG Dr. E. Diemer, is tot voorzitter gekozen van het Neder lands genootschap van hoofdredacteu ren als opvolger van de heer S. Kos ter, die dit jaar de pensioengerechtig de leeftijd bereikt. De door het overlijden van H. C. J. A. baron van Lamsweerde opengeval len plaats in het bestuur zal worden ingenomen door de heer G. A. Knepf- lé. Het bestuur van het genootschap bestaat thans uit dr. E. Diemer (voor zitter), mr. A. Stempels (vice-voorzit- ter), C. L. Menschaar (secretaris), drs. J. Naninck (penningmeester), dr. Th. W. van Veen, H. Greven en G. A. Knepflé, leden. De heer Koster is op de gisteren in Den Haag gehouden vergadering van het Genootschap tot ere-lid benoemd. Zwak en weinig getuigend (Van onze kerkredactie) UTRECHT Ook in Luxemburg wonen protestanten. Zij leven echter zo teruggetrokken dat zij eigenlijk pas de laatste jaren door Nederlandse jongeren en vakantiegangers zijn „ontdekt". Tegelijker tijd begint in deze kring van enkele duizenden, verstrooid over het gehele groothertogdom het besef door te breken dat een geestelijke vernieuwing van het Luxemburgse protestantisme hard nodig is. Daarom hebben zij een commissie voor inwendige zending opgericht, die reeds beschikt over een soort „conferentieoord-vormingscentrum". Het wil een „huis van ontmoetingen" zijn, waar de Luxemburgse protestanten in contact kunnen komen met buitenlandse gelovigen. Gisteren was de leider van dit werk, ds. A. Pletz (rijmt op steeds) op uitnodiging van een aantal meele vende Nederlanders in ons land iets van het protestantisme in Luxem burg en van zijn werk in de „Heim- statte" in Larochette te vertellen. Hij bracht geen verhaal van geeste lijke overwinningen en een grootse historie. De kleine gemeenten in dit land met J20.000 inwoners zijn niet uit een reformatie- of opwekkingsbe weging geboren. Zij zijn ontstaan in het kielzog van de Duitse troepen die dit gebied verscheidene malen hebben overstroomd. Na Napoleon Het begon eigenlijk in 1815 toen na de val van Napoleon de vesting Luxemburg door Duitse soldaten werd bezet. Zij brachten hun eigen kerk mee. En toen deze troepen eindelijk wegtrokken bleef een kleine kern protestanten aohter. Tijdens de Eerste en de Tweede Wereldoorlog gebeurde hetzelfde. Weer bleef na de vloedgolf van het Duitse leger een kleine groep over. Zo kan men zeggen dat de protestantse gemeenten het „aanslib sel" is van het Duitse militairisme. Dit heeft een stempel op deze gelovi gen gezet. Luxemburg telt nu twee gemeenten één in de stad zelf, de andere in hef sur Alzette. Voorts wonen er prote stanten verspreid over het gehele groothertogdom. De twee protestantse predikanten kunnen het werk niet aan. De mensen wonen vaak veel te ver uit elkaar om hen regelmatig te bezoeken. Getrouwd Het gevolg is dat deze mensen sterk in zichzelf gekeerd zijn. Velen durven er maar nauwelijks voor uit te komen dat zij protestant zijn, omdat dat onmiddellijk het stempel „Duits" op hen drukt. Er gaat dan ook weinig getuigende kracht van hen uit. Zelfs weten zij vaak helemaal niet waarom zij protestant zijn. Het enige wat zij weten, zei ds. Pletz, is vaak dat hun „astoor getrouwd" is., Maar uit hun eigen midden brak het verlangen baan naar een betere pastorale en diakonale verzorging. Zo UTRECHT In de algemene ledenvergadering van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroons bond heeft vandaag de waar nemend voorzitter, de heer O. Heidinga, voor de volgende vier belangrijke punten aandacht ge- GOUDEN 18 t/m 28 FEBRUARI Openingstijden: 10-17 uur en van 19-22 uu Zondagen Tan 10-17. Toegang: f2,75 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom (vac. wijlen P. J F. Lamens): J. den Besten te Huizen (N.-H.); te Ouderkerk a.d. IJssel (toez.: W. C. Hovius te Nieuw-Lekkerland. Aamgenomen naar Amsterdam (pred. met bep. opdracht v. Amsterdam-N.): M. Vos te Ransdorp. Bedankt voor Grotenbroek-Bovenkar- spel (toez.): L. A. Nagtegaal te Harkema- Opeinde. GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling: De classis Dokkuro heeft prep. geax. en beroepb. verklaard (volgens art. 6 KO singuliere gaven): De heer D. D. Soepboer te Nes Wd. Hi] ontving inmiddels beroepen naar Boorn- bergum-Kortehemmen en naar Lutjegast. GEREF. GEMEENTEN Offer aan macro-economisch cijfer Is meervrijheid geen klein Here bouwer, aldus de heer Heidinga. Volgens hem is er geen enkele recht vaardiging te vinden voor het bren gen van dez»e sektor onder de woning- wetbouw. risico waard samenwerking 1 De NCAB wijst radicaal een door- doorbreking van het tariefplafond van 35 pet. af. Alleen op voor waarde van handhaving van dit plafond was de bond bereid aan een nieuwe c.a.o. mee te werken. Het slagen van de sanering van de bouwvakionen is in 1964 voor een belangrijk deel het gevolg geweest van dit tariefplafond. In Nederland worden steeds meer kleinere aannemers uitge rangeerd. De kleinere patroons, die buiten spel worden gezet, voeren dikwijls een economisch verant woord bedrijf, dat beslist niet voor sanering in aanmerking komt. Doorvoering van ongelijkwaardige kansen is onrechtvaardig. De men selijkheid valt hier ten offer van het macro-economische cijfer. De meest ideale spaarvorm voor de individuele burger is het eigen-woningbezit. Maatregelen ter bevordering van het sparen gaan thans echter meer in de richting van verkrijging van collectief en corporatief bezit. Het is ontoelaatbaar, dat de financieringsmoeilijkheden van de overheid ook thans weer, evenals in 1957, afgewenteld worden op de bouwsector. Nog steeds wordt de woningbouw al te gemakkelijk af geremd op grond van conjuncture le overwegingen, waardoor aan de doeleinden van de bouw op lange re termijn afbreuk wordt gedaan. De heer Heidinga verheugde zich er ver. dat in de bouw nog maar heel weinig zwart loon betaald wordt. De ingrijpende loonoperatie van het vorig jaar en het tariefplafond heb ben duidelijk sanerend gewerkt. De bouw steekt nu in dit opzicht gunstig af bij andere bedrijfstakken, aldus de heer Heidinga. Hij drong er bij de leden van de bond op aan, ook de loonsverhoging van dit jaar voor een deel te gebruiken voor het wegwer ken van zwart loon. Dit jaar zou in de bouw dan radicaal afgerekend kunnen worden met de zwarte loon- betaling. De heer Heidinga verklaarde zich voorstander van het afsluiten van meerjarige c.a.o.'s. Aandacht vroeg hij er voor, dat volgens de niet coregeling een groot deel van de toekomstige kostenverhogingen niet voor verrekening in aanmerking ko men en dus volledig door de aanne mer moeten worden gedragen. meer vrijheid Sprekend over meer vrijheid voor de kleinere objecten, geloofde de heer Hei dinga. dat er nog veel sluimerende activiteiten geactiveerd kunnen worden, zonder schadelijke gevolgen voor onze nationale economie. Hij zou deze vrijheid willen binden aan een maximum van 35.000 per bouwobject. „Wat schuilt daar nu voor risico in? Ik begrijp eenvoudig niet, waarom men ten dien aanzien de zaak zo strak' houdt en zelfs niet een klein risico durft te nemen. Is meerdere vrijheid dan zelfs geen klein risico waaxd?" aldus de voorzitter. Diep teleurgesteld verklaarde de heer Heidinga zich over het plan van de overheid in de woningwetsector te komen tot een nieuwe categorie wo ningen, bestemd voor de zogenaamde voorhoede van de arbeidersklasse en een deel van de middengroepen. De minister zou hiermee een terrein binnen de woningwetsector trekken, dat tot nog toe door de particuliere bouw uitstekend verzorgd werd. De premie-sector, zoals deze indertijd dankzij het initiatief van minister Van Aartsen werd ingevoerd, is goed van de grond gekomen door het voortreffelijke werk van de particu- De reorganisatie van de Raad van Bestuur is nog steeds niet tot stand gekomen, maar op 3 maart valt hierover een beslissing. De NCAB krijgt dan waarschijnlijk weer een plaats binnen de samenwerkende aan nemersorganisaties, die deze bond toekomt. De heer Heidinga erkende, dat de nieuwe samenwerkingsvorm gevaren meebrengt voor een confessionele or ganisatie, maar anderszijds. zo m de hij. schiet een christelijke organi satie haar doel voorbij, indien zij niet concreet meedoet aan het praktische werk. Tot de oprichting van een vakraad samen met de werknemers is het nog steeds niet gekomen, maar de NCAB blijft hier voorstander van en hoopt spoedig het gesprek hierover voort te zetten. werd het comité voor de „inwendige zending" opgericht om te komen tot een activering van de jeugd, opbouw van de gemeenteleden, tot stichting van een tehuis voor ouden van dagen. Er kon een oud en vervallen hotel gekocht worden met behulp van vele vrienden vooral uit het buitenland, werd het opge knapt tot een „Heimstatte", dat alle mogelijkheden heeft een internatio naal centrum te worden, maar dat er toch tevens is om de eigen mensen door contacten met buitenlandse Samen In de omgeving van Larochette troffen elkaar twee Nederlandse jeugdgroepen, die „iets voor Luxemburg" wilden doen door evangelisatie en recreatiearbeid. Het waren gereformeerde jongeren onder leidng van de Brusselse predikant ds. B, C. Carp en jongeren van de hervormd- gereformeerde jeugdbond die gestimu leerd wordt door ds. A. J. Jorissen. Na de hoogte was, heeft men gezegd: In het vervolg werken we samen. Maar deze jongeren hebben gezegd: Er moet meer gebeuren. Wij in Nederland moeten ons het lot van deze protestanten aantrekken. Zij hebben onze hulp nodig. Wij voelen ons verantwoordelijk voor wat in verre continenten wordt gedaan, maar dan moeten we ook die kleine, zwakke groep van protestanten in dit zc nabij gelegen gebied helpen. Bovendien moet er zomers iets gedaan worden de duizenden vakantiegangers uit land, die het groothertogdom binnenstro- Helpen In de eerste plaats wil men financieel dit werk van de Heimstatte steunen (Per jaar moet een tekort van minstens 15.000 gulden gedekt worden)- Maar ook op andere manieren wordt gedacht aan hulpverlening. Plannen zijn bezig i comité van aanbeveling vertegenwoordigers van inwendige zending Er is reeds gesticht waai organisaties evangelisatiewerk zitting "hebben, zoals de heer A. Otter van de Centraal Bond voor inwendige zending, ds. H. G. Abma van de Hervormde Bond voor inwendige zending, dr. E. Emmen lid van het presidium van de Conferentie van Euro pese Kerken, de heer J. Bos Stichting oecumenische hulp, de heer Jac. B. Looijen directeur van de Infor matiedienst van de Gereformeerde Ker ken en ds. mr. R. G. ten Cate van het Persbureau van de Nederlandse Hervor mde Kerk en vele anderen. Er zal voorlopig echter nog geen bijzondere financiële actie worden ge houden. Wel heeft de Stichting Oecume nische Hulp in Utrecht beloofd giften voor dit werk die op haar gironummer 5261 binnen komen met vermelding „La rochette" te verantwoorden en door te zenden. Gehoopt wordt dat binnenkort ook de Zwitserse en Duitse kerken of gelovigen zullen besluiten dit werk te gaan steunen. Bleven scholen gebrekkig DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Tans (soc.) heeft de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Grosheide, vragen gesteld naar aan leiding van het feit. dat in het verslag over het onderwijs in Nederland over het jaar 1961 t.a.v. rijkshogereburgerscho- n openbare lycea door de inspecteur het vhmo werd geconstateerd, dat: 6 scholen een nieuw gebouw zeer gewenst zou zijn, 3 scholen als geheel of gedeeltelijk verouderd dienden te worden gekenmerkt, 3 scholen niet bere kend waren op het aantal scholieren en 4 scholen specifieke tekorten vertoon den. Het Kamerlid wil weten wat er intus sen voor elk van deze gevallen werd gedaan. Verzamelt u geen schatten op aarde, waar mot en roest ij ontoonbaar maakt en waar dieven inbreken en stelen; T7iccf verzamelt u schatten in de hemel, waar noch mot noch rott 'i ze ontoonbaar maakt en waar geen dieven inbreken of stele\ s Want, waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn" (Mattht) 6:20 en 21). 1 Waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn. In deze ene t ligt in feite onze hele houding voor het leven besloten. X behoeven maar om ons heen te zien om te weten waar schat van de mensen ligt. En we moeten daarbij concluden dat het veelal schatten zijn, die door mot en roest kunru worden aangetast. Van nature is de mens geneigd op aari schatten te verzamelen, wat deze ook mogen zijn. Voor de et is het macht, heerschappijvoor de ander juwelen, geld. hij is er zo aan verknocht, dat ze zijn hele leven beheerst dat heel zijn doen en laten die schat tot achtergrond hebbe Men zegt wel eens: hij heeft zijn hart er aan verpand, hart, weggegeven aan dat aardse, dat roest en mot ontoonba kunnen maken en dat dieven kunnen stelen. De Here laat hierover een vermaning horen. Eén ding is b langrijk een schat in de hemel. Daarom: richt u daarq laat de aardse schatten gaan, ze zijn maar tijdelijk van waard en ge zijt. ze kwijt voordat ge het weet. Uw hart zal daar zijn, waar uw schat is. Het is aan Goi kinderen te merken. Zij hebben hun hoop en verwachtii alleen gericht op Hem, Die hen heeft verlost en schoong wassen van de zonden. En naar Hem gaat hun hart uit, vt Hem is hun hart vol. Wij lezen vanavond: Mattheüs 9 vers 27 tot 38. (Van onze kerkredactie) ZEIST Vandaag viert de be kende predikant dr. J. Riemens jr. zijn negentigste verjaardag. Hoewel voor velen een dergelijke hoge leef tijd al lang reden geweest zou zijn om er helemaal mee' op te hou den. is deze hervormde emeritus predikant nog steeds op zijn post. Zijn emeritering op 1 januari J944 nu 21 jaar geleden betekende oor hem dóór blijven werken. Zij het. dat hij zich sinds 1963 beperkt heeft tot het verlenen van bijstand het afleggen van huisbezoeken en het geven van enkele catechisatie lessen. Dr. Riemens werd in 1875 te Drie bergen geboren, waar zijn vader ds. J. Riemens predikant was. Van moe derszijde stamt hij uit een predikan tengeslacht dat zelfs teruggaat tot de zeventiende eeuw. Na het aflopen van het Erasmusgymnasium te Rotterdam, naar welke plaats zijn ouders inmid dels verhuisd waren, studeerde hij theologie in Utrecht. Hoogleraren als Kleyn en Valeton maakten hier veel indruk op hem. In 1900 promoveerde hij op de Franse theologie. Het proef schrift was getiteld: „Het Symbolo- Fideïsme" en handelde over de school van Babatier. Herv. Broederschap Zijn eerste gemeente was Hoogland bij Amersfoort, waar zijn vader hem 17 maart 1901 bevestigde. In 1908 ver wisselde hij Hoogland met Dedems- vaart. In die tijd richtte hij met en kele anderen de Hervormde Broeder schap op. Doel was predikanten van verschillende richtingen bij elkaar te brengen voor een gesprek. In 1917 verwisselde dr. Riemens de Overijsselse stad voor Leiden, waar hij tot 1944 stond. Hij diende hier de wijk Pniël. Vooral in de crisisjaren en tijdens de oorlog deed hij zich hierin als een sociaal bewogen pastor ken nen. Zowel hij als zijn vrouw trokken de wijk in, waar zijn nu overleden vrouw de bijnaam,wijkmoeder"kreeg. In Leiden richtte hij een kerkelijk zangkoor op, want de grote liefh< berij van de predikant is wel muzii Ook in Dedemsvaart leidde hij zangkoor. Als emeritus nam hij het schippe werk in Leiden ter hand. In 1947 we hij geestelijk verzorger van het 0 de- en Nieuwe Gasthuis te Delft 1949, toen hij naar Zeist verhuisde, verzoek van de hervormde gemeei van Utrecht-Hoograven om bijstand het pastoraat te verlenen heeft hij da meer dan twaalf en een half jaar werkt. In 1963 is hij het wat kali» aan gaandoen, maar nu nog ass teert hij de Zeister predikant ds. Klap. Van de commissie voor de Niem Bundel van psalmen en gezangen de Hervormde Kerk. die in 1938 h licht zag, was dr. Riemens voorzitt Ook na de oorlog heeft hij van commissie voor de psalm bcrijmi deel uitgemaakt. Dr. Riemens heeft zich tevens wetenschappelijk terrein bcwogi Wij noemen hier van zijn boeken: H begrip der Openbaringen; De strijd de bijzondere openbaring; ChristellJ dogmatiek, voorts een studie over scheppingsprobleem en het geschri Waarom niet rooms-katholiek? Velen hebben geprobeerd dr. mens in te delen. Hij werd dan ree etisch genoemd. De negentigjar zelf is echter iedere hokjes-en kastj geest vreemd. Hij gaf altijd de voc keur aan een onafhankelijke positie midden van de verschillende strom gen. En zoals hij zelf eens zei, ha hij er zich altijd best bij bevondi Boekenhoek Zwerversgeluk, door L. K brink. Uitgave J. N. Voorhout, D Haag. Een boek over een gezin binnenvaartschipper in voor- genspoed. De familie Dane heeft e dochter die het aan boord niet hart kon en toen besloot de wijde wei in te trekken. Daar raakte zij lager wal. Op een keer besluit dochter tijdense en vakantie een op het schip mee te maken. Er bij dan een gespannen situatie. Op dag is ze plotseling verdwenen, had zo'n aardige jongen op het siatii ontmoet. Maar eind goed al goed. keert terug naar haar ouders trouwt braaf met een van de schfc persknechts. Dit is in het kort li gegeven. Het boek is in boeien verteltrant geschreven en kenmerl zich ook door zijn sfeer. (162 bli ƒ4,50). KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze tngezonden-stukkenrubrlek kunnen door alle lezen (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaat®. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan tn een bij schrift van redactlewcge een korte toelichting worden gegeven. Koerswijziging (7) De heer Immerzeel schreef dat hij (in dit geval uiteraard tijdelijke) daling van het geboortecijfer noodzakelijk, en •allertje wel tot het moment waarop gewaar- borgd is dat voldoende voedsel wordt prof. Dijk niet als Farizeër had uitga geproduceerd en gedistribueerd om elk maakt, doch alleen dat de handelwijs onderontwikkelde gebieden dit maal kind dat geboren wordt althans vrij van van de emeritus-hoogleraar hem aan r te laten profiteren van de Breed- ernstig voedselgebrek te houden Het Farizeeën deed denken. Wel, .-_ badJleed der miljoenen hongerende kinderen ik mij af. om van de volwassenen nog maar niet eens te spreken maakt dit een toch dit gebiedende eis van menselijkheid en Christelijke naastenliefde. Men vergete hierbij niet. dat indien de groei der A. Wissel bevolking in het huidige tempo voort gaan, de aarde over honderd jaar Prioriteiten Nu de regering zo'n mee heeft van honderd miljoen vraag ik mij af of het niet op haar weg ligt de geproduceerd band-affaire, in plaats van dit bedrag i Nederlandse „spaareconomie" spuiten. Mijns inziens kunnen wij i gegeven omstandigheden nu toch bedrag geheel of gedeeltelijk wel i sen. Of ben ik hierin te „kortzichtig""! Leiderdorp Oplossing Nu de vijfdaagse werkweek - daar dan zoveel verschil De heer Y verdenkt voor prof. D. ervan dat hij een supergevoel van eigen gebruik Kerk zou hebben. Maar. dan vergist u vergrote zich. heer I.. zijn brochure is allereerst staanplaatsen bedoeld als een rood sein voor eigen kerk. Werkelijk, deze man, is het alleen de waarheid te doen; zijn burgerij het daarmee totaal oneens Is. Ik zou in dit verband willen pleiten voor een beoordelingscommissie be staande uit geestelijk gezonde mode burgers. Wel. hun oordeel en de daar- n ce mee in verband staande taxatie van raag objecten zou niet mis zijn. het bijzonder de RET betreft beter materieel slechts het zich bij Georganiseerd (2) De heer Soeters memoreerde vo week:,40 procent van de werknemers slechts georganiseerd; de rest ongee ganiseerd. Uiteraard valt moeilijk na 1 gaan hoevelen van die 60 procent o financiële redenen hebben nagelat! vakvereniging acht maal zoveel mensen als thans, schrijven vloeit voort uit zijn overtui- verplaatsen door 'de stad opnieuw openbare vervoermiddelen vergroten, evenals lagere tarieven voor laatsen en ritten buiten de spits- lndien men voorts de routes zo het alleen bepaalde dat minder omrijden er het Terwijl dit m i. een onschriftuurlij gjgA 1" J het zich dwangmiddel is. Wat te zeggen sluiten. Maar m.i. zijn er "ook heel die het om principiële redenen nalalei het stakingsrecht, dl miljard, zal moeten herbergen, ging dat -- kan Tenslotte vraag ik mij af waarom de Waarheid kan komen, toch alle sport op zaterdag doen door mij genoemde fundamentele pun- j)e Lier tt i j ten „woningnood" en „flatbouw voor gezinnen met kinderen" door de heer Geldof geheel worden genegeerd. Delft D. v d. Keilen, ing. houden? Wat in Engeland mogelijk nen toch ook in Nederland invoe- Ik prijs degenen die ijveren voor alle sport op zaterdag. Vele kerkdijken (of moet ik zeggen kerksen?) zouden het fijn vinden als ze op zaterdag grote sportmanifestaties die nu op zondag vallen konden bijwonen. Vele moeders zouden het ook wel heerlijk vinden dat haar gezin 's zondags niet door „het nooit eenheid zonder de trekkelijker worden. Rotterdam N. C. Schenderling gesloten - red.) integratie Kanselruil Onbegrijpelijk hoe men in deze tijd vrijzinnigen durft te integreren in overwegend orthodoxe Hervormde ge- grote belangstelling de meenten. Classes en kerkeraden die Uittarten Luthcrfilm voetbal" uit elkaar werd gerukt. Waar om zouden we niet een dag prettig familieverband, huiselijk bijeen zijn? Rotterdam J. Soetens de hand. De Hervormde Kerk wil wel kansel- ruil met de Geref. Kerken. Het is vind ik, inderdaad een bijzondere gewaar wording wanneer je op weg tegenkomt die Luther ge- daar a Ik heb Duitse filmproduktie zien. Ik leerde er veel va„. maai Ucua o toch ook kritiek op. Over de bekende 95 de gemeenten. Is het dan niet belangrijk stellingen, ik bedoel de inhoud daarvan, meer dat deze richting het fundament standpunt der vakcentralen inzake vti mogensaanwasdeling. Dit noem ik ronó uit een aanslag op het bezit van «i medemens. Nalatigheid? Reeds in 1956 gaf dr. Heinz Neu het aprilnummer van „Wendepunfc verschillende middelen aan, die pf» ventief ten opzichte van het ontstal van kinderverlamming werken: de tó deren mogen niet vermoeid worden richting uitgaan met hun kerkboekje in werd bij na niet ?erept. Nog mind.i waarop de ware gemeente gebouwd SSt uit»lput raken men moet ht .ao"d.e werden ze ln het lloht van het ehriste- moet zijn verwerpt? „««SSÏÏmS™ „ÏS1..ÏÏÏ?'M rol toebedeeld Th. G. de Groot Bevolkingsexplosie (3) Het bijbelse gebod van heen te gaan en zich te vermenigvuldigen mag niet, zoals de heer Geldof stelt, worden uitgelegd als een opdracht tot ongebrei delde voortplanting. Het vasthouden aan deze verouderde westers-ratlonalistiscb® opvatting kan voor de oplossing van het zo nijpende bevolkingsvraagstuk slechts noodlottig zijn. volstrekt geen nadeel te zijn eigen kerk. Ook in die andere kerken wordt „de genade voor heilbegerige ha'r- ten verkondigd". Waarom moeten er in ons land naar ik meen zo ongeveer nog 60 verschillende kerkgenootschappen be- Pro-HlU heeft de Godloochenaar Erasmus eigen- Seïnteresseerde heb ik het tv- lijk met Luther's streven gemeen? Ik defatde..Kamer meegemaakt. kon mij niet onttrekken aan de ge dachte dat de waarheid in de film zoveel mogelijk verdoezeld moest wor- Schrtjven van de Generale Synode der herdenkingsrede te Nederlands-Hervormde Kerk betreffen- - nnn de het Huwelijk", pag. 94 e v.). Volgens orburg. hij de hoop uitsprak het toch nog uc uci uuwïu o. 0 t»v». Mi mogen beleven dat we samen éc mijn opponent" is'voorts het werkefijke belijdende kerk van Christus mogen Tekort (2) Aansluitend op wat de heer J. Mey schreef daarover: mevrouw"Van Some ren kreeg haar zin niet Maar met haar velen niet, dat verzeker ik u. Aan al degenen die voor het aanvangsuur bij w c: de deur naar de Publieke tribune W 5- Tuinstra stonden te wachten heb ik gevraagd: voor of tegen REM? Welnu ze waren allen voor. Ik heb daarom naar de VVD geschreven :„het volk is voor de REM' knelpunt der wereldvoedselvoorziening economische aard. Ook al hierin gelijk hebben hetgeen overigens gezien de mening van vrijwel alle deskundigen op dit gebied, we' waarschijnlijk is dan is toch nog kerken zijn met dezelfde belijdenis eschriften, die dezelfde sacramentsbe- -.l ailc liening kennen en die dezelfde zen weinig dingstaak verrichten? willen wijzen op Hopelijk komt de REM dus tandsvermogen verbeteren do# een volwaardig, naturistisch dieet, b* gebruik van verse, rauwe groenten, he voorschrijven van een goede dagindt ling, het doorbrengen van vele uren p# dag in de frisse lucht, vroegtijdig nar bed gaan, niet-vermoeiende gymnast» en lichaamsharding. Helaas hebben de Nederlandse schod- I1*L HHnvsnasuiir mi artsendiensten, die zo'n belangrijke li de publieke tribune vise,rend« taak met betrekking tot puoiieise irioune goede gezondheidstoestand van de jeuff zouden kunnen hebben, tot nu fc nagelaten de ouders op bovenstaan* preventieve middelen te wijzen. ToO achten wij nog altijd voorkomen bet# dan genezen. --raankopen twijfelachtig^ betekenis, zoals zogeheten moeten vroeg moderne kunstvoorwerpen, die zonder weer "-««•* twijfel door de gemeente aangekocht ken. de boeren ook prettig, want die n vroeg naar bed om 's morgens vroeg de koeien te kunnen mel- D. Knoester worden terwijl de meerderheid van de Voorburg H. M. v. Logchem-v. d. Veen Rotterdam A. Snu (Voor de hamd liggende gezondheids voorwaarden als door inzender genoen» Hjkcn zulke gemeenplaatsen dat het on genoemd blijven zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht. red.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2