Nieuwe Leidse Courant Beslissing over RTV hangt in de lucht Geen diplomatieke breuk met Kairo Mobil Oil komt in Amsterdam e.o. Buigen of barsten CALEX Vrijspraak voor Antje G. Grondstoffen via pijpleiding Europoort Commentaar Woningbouw naar de 125.000 per jaar Mijnramp in Roemenië Duitse regering zal de termijn wèl verlengen Welkom voor gouverneur De Vries Donderdag 23 februari 1963, 45ste jaargang •deun F. DIEMER afdredacteur- Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD BSlantvastigb is ghebleven Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook en kele verspreide buitjes. Vannacht in het binnenland lichte vorst, overdag tempe raturen enkele graden boven het vries punt. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. ^0,05 KJachlendienst'*bezbrginc£' 18.00—'7 00 uur Crisisgeruchten in Den Haag (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In grote spanning wachten politieke kringen af of het vandaag opnieuw bijeen gekomen kabinet er nog op het nippertje in zal llagen overeenstemming over een omroepnota te bereiken. Hoe meer waarnemers men raadpleegt, hoe minder men geneigd is om zich aan een voorspelling te wagen. Wel kan worden vastgesteld, dat de stemming op >n rond het Binnenhof pessimistisch is. Maar: de wonderen zijn de wereld nog niet uit. In Den Haag neemt men aan, dat ïinister Bot gereedgekomen is met het uiswerk, dat hij na het laatste kabi- etsberaad op zich had genomen. Een :er dicht bij het vuur zittend zegs- ti bleek geenszins zonder hoop, dat bewindsman in de ministerraad een tuk op tafel legt, dat de mogelijkheid ;n overbrugging der tegenstelling zich bergt. Anderen zetten daar venwel een levensgroot vraagteken chter, omdat zij menen, dat de ingsverschillen daarvoor te groot zijn. een kwestie van buigen of bars en, zegt men. De anti-revolutionairen wekken de in- >ver een kabinetscrisis niet bij- onder rouwig te zullen zijn. In de trijd om het etherbestel herkennen zij dc liberalen van thans heel duidelijk ■kleinzonen van de verlichte geesten, tie het vooral op de „kleine luiden" ladden gemunt. Afwachten :.h. kring neemt men een vol trekt afwachtende houding aan. He igt de dualistisch ingestelde christelijk- listorischen niet om ruggespraak t( ouden met de geestverwante bewinds- ieden. Tradtioneel onderstrepen zij de igen verantwoordelijkheid van de sters. Bovendien: de c;h. fractie i_ tke het omroepbeleid verdeeld. Daarin praktisch niets veranders sinds twei ir geleden de helft van de fractie ch achter Scholtens nota inzake de sdlame televisie plaatste. schuilt een klein beetje tra- r giek in het feit, dat juist de be- 1 windsman, die voorstander was van een gematigde vorm van commer ciële televisie, de REM de nek moest omdraaien. Hij heeft daar door veel goodwill verspeeld, al thans bij de politiek ongeïnteres seerde massa. Probeert hij dat nu weer een beetje goed te maken? Aangenomen mag worden, dat c leerderheid van de KVP-fractie or aarne een crisis zou zien. De KVP dan waarschijnlijk heul mc zoeken bij de PvdA en daarbij an zeker niet in een sterke onderhan- lelingspositie verkeren. nemen voor de uitzending van een der de programma. De zendtijd zou dan worden uitgebreid tot 100 uur per week. Besluit het kabinet daarvan een be hoorlijk -gedeelte toe te wijzen aan eer het ook over de resterende verschil punten wel eens worden. Vooralsnog enen omroepdeskundigen. dat het ge- oon dwaasheid is om thans al over :n derde net te spreken. Hoe dan ook. in de eerstvolgende da gen valt de beslissing. De climax is Het overleg in de ministerraad is van morgen om half tien begonnen. Het zal naar alle waarschijnlijkheid morgen wor den voortgezet. De Rijksvoorlichtings dienst deelde mee, dat minister-president Marijnen gisteravond op het Catshuis met de ministers Bot (o.k.w.) en Veldkamp (sociale zaken) en met enkele adviseurs over de t.v.-problematiek heeft gespro- Mr. L. H. Slotemaker wil de AVRO verlaten HILVERSUM Naar wij in be- stuurskringen vernamen, heeft mr L. H. Slotemaker, die sinds een jaar voorzitter van de AVRO is. het plan deze omroepvereniging weer te ver laten, aangezien de functie hem niet zo bevalt als hij had gedacht- De jongste ontwikkelingen binnens huis bij de AVRO zullen er niet vreemd aan zijn dat mr Slotemaker thans omziet naar een andere positie. Wij doelen hier mee op het ontslag van de heer Willem Vogt als adviseur honorair en dat de heer Hans Reinhardt als perschef. De heer Reinhardt is overigens steeds in functie: ook hij ziet (op dringen van het dagelijks bestuur de AVRO) naar een andere werkkring om. Pas als hij die heeft gevonden zal zijn ontslag volgen. De 5-jarige schippersdochter Ans van der List uit Breda is gistermiddag in een onbewaakt ogenblik overboord gevallen en verdronken in een grindgat langs de Maas te Ohe Laak, nabij Echt Door draadbreuk kwam gistermid dag op een bouwwerk te Almelo een giek v^n een kraan met een hevige slag terecht op de 24-jarige J. Th. Ripke uit Kampen. Het slachtoffer was op De belangrijkste vraag is: wat doen de liberalen? „Die kiezen wel ei hun geld, omdat zij beseffen lange tijd buiten het regeerkasteel te tullen staan wanneer zij er nu tappen." Dat is de ene opvatting. De indere opinie, verkondigd door met de verwante waarnemers, luidt: (Wanneer minister Bot z'n zin krijgt. Wordt het bestel niet werkelijk openge broken; dan blijft het zuilen monopolie itendeels in stand.Dit is ten enenma- onaanvaardbaar." Tegen zaterdag ie partijraad van de VVD in Den Haag geroepen. Het is niet duidelijk welke betekenis daaraan precies moet Worden gehecht. In liberale kring schijnt men te ho pen. dat de ingebruikneming van een derde televisienet nog uitkomst zal brengen. „Het Vaderland" meent te weten, dat het kabinet in principe al beeft besloten om de zender Lopik, die ibans nog wordt gebruikt voor het tweede net, in het najaar in dienst te Liberalen Afscheid Sharif te Soestdijk SOESTDIJK H. M. de Koningin beeft vanmorgen de tijdelijk zaakgelas tigde van Indonesië, drs. Mohammed Sharif Padmadisastra, in afscheidsgehoor ontvangen. De heer Sharif was verge zeld van zijn echtgenote, minah Sharif. 4SLR5' +5HR- Official dealer Leiden e.o. Prins Bemhard was gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam een van de 50 a 60 duizend toeschouwers die de voetbalwedstrijd DWSVasas in een 11 gelijkspel zagen ein digen. De Prins was vergezeld van de ministers Biesheuvel en Scholten (midden en rechts op de foto). Tevoren had de Prins tegen sluitingstijd een bezoek van anderhalf uur aan de R.A.I. gebracht belangstelling vooral voor sportwagens, DAP-pony, Mercedes 600 en Austin 1800 en in het stadion de maaltijd gebruikt. Zaak-Veenoord LEEUWARDEN. Reeds vanmorgen, 'n week na de eerste zittingsdag, heeft het gerechtshof in Leeuwarden uitspraak gedaan in de zaak tegen de weduwe Antje G. J uit Veenoord. Overeenkomstig de els van de procureur-generaal werd ze •rygesproken wegens gebrek aan bewijs. In eerste aanleg werd Antje G. J., die terecht stond op beschuldiging haar 46- jarige echtgenoot met behulp van eer landbouwvergif te hebben vermoord, dooi de rechtbank in Assen veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf, nadat de officier van justitie levenslang tegen haar had geëist Op bevel van het hof werd Antje nog vandaag op vrije voeten gesteld. )e Tweede Kamer heeft gisteren de socialistische afgevaardigde mevr. Singer - Dekker toestemming ver leend de minister van sociale zaken te interpelleren over het vraagstuk van de gelijke beloning van mannen en vrou- De interpellatie zal op dinsdag 23 t worden gehouden. Bonn weegt belangen af BONN/KAIRO Het bezoek van Ulbricht aan Egypte benadert volgens de Westduitse regering zeer dicht de diplomatieke erkenning van het com munistisch bewind in Oost-Duitsland. Naar aanleiding hiervan zal Bonn de economische hulp aan Kairo stopzetten, zoals al eerder was aangekondigd. Tot een diplomatieke breuk zal het ver moedelijk niet komen. Het verbreken van de betrekkingen met Egypte zou kunnen leiden tot er kenning van Oost-Duitsland door de ge hele Arabische wereld. Vandaar, dat men in Bonn aarzelt, de Hallstein-doctrine van toepassing te verklaren. Deze komt neer op verbreking van de relaties met de landen, die Oost-Duitsland diplomatiek erkennen. De Sowjetunie uitgezonderd. In Washington heeft men nog eens met nadruk verklaard, het bezoek van Ulbricht „niet in een gunstig licht te zien omdat de Amerikaanse regering het standpunt huldigt, dat de regering te Bonn het Duitse volk vertegenwoordigt". Rainer Barzel, de voorzitter van de Bondsdagfractiè van de CHU, heeft gis teren met president Johnson gesproken. Desgevraagd verklaarde hij na afloop van zfjn gesprek „dat de vrije wereld er niet mee gediend zou zijn, als Bonn zichzelf volledig uit de Arabische wereld zou laten stoten". Agenten, die Westduitse technici trach ten te werven voor Egypte, speciaal voor werk aan vliegtuig- en raketprojecten, zullen voortaan worden vervolgd. Dit is gisteren van regeringszijde in de Bonds dag medegedeeld, De ontvangst van Ulbricht, eerst in Alexandrië en later in Kairo was vorste lijk. Nasser had niets nagelaten on ontvangst zo opvallend mogelijk l'e doen. Westduitse journalisten werden gisteren weggestuurd, toen zij bij de aankoms1 van Ulbricht aanwezig wilden zijn. Pro testen uit Bonn leidden ertoe, dat de be perkende bepalingen werden opgeheven. Beslissing van regering: DEN HAAG/ROTTERDAM De regering heeft beslist dat Mobil Oil een raffinaderij kan vestigen in Amsterdam en het nabijgelegen gebied van het Noordzeekanaal, maar heeft als oplossing voor de aanvoer van grondstoffen gekozen voor een pijpleiding die vanuit het Europoortgebied naar de raffinaderij loopt. Dat is het resultaat van het gisteren gevoerde overleg tussen het ministerie van economische zaken, de de gemeen te Amsterdam en de directie Neder land van de Mobil Oil. Burgemeester Van WaLsum toonde zich zeer ver heugd over de erkenning door de re gering van de betekenis van de Rot terdamse haven als concentratiepunt voor de aan- en afvoer van olie- en olieprodukten. Rotterdam vertrouwt er op, aldus mr. Van WaJsum, dat de regering nu niet langer zal aarzelen over de aanleg van een nieuwe mond voor het Europoorthavengebied en het daarmee samenhangende probleem tot afdamming van de Maasvlakte. 1500 hectare Het gehele project in Amsterdam en omstreken zal een oppervlakte beslaan van 1500 hectaren, met inbegrip van de chemische verwerkingsindustrieën, die naar verwachting zullen worden aange trokken. De pijpleiding zal een capaci teit hebben van 20 miljoen ton per jaar i investering vergen van f 55.000.000. Aparte NA'. Door rijk en gemeente Amsterdam zal )or de aanleg en exploitatie van de pijpleiding een afzonderlijke naamloze vennootschap worden opgericht met een klein aandelenkapitaal en dat voor het verdere benodigde bedrag een lening zal worden gesloten. Er is rekening mee gehouden dat de exploitatie gedurende de eerste 10 of vijftien jaren een verlies zal opleveren. Het rijk is bereid zich, behoudens goedkeuring door de volks vertegenwoordiging en de gemeenteraad van Amsterdam, garant te stellen voor rente en aflossing, evenwel tezamen met de gemeente Amsterdam. Mobil Oil zal in vaste vergoeding voor het transport an de aardolie per ton betalen. De regering heeft nog twee voorbe nouden gemaakt: 1 het project zal slechts doorgang vin den als voor het vraagstuk van de lucht- en waterverontreiniging een verantwoorde regeling zal worden gevonden, en 2 het is voorts afhankelijk van aanpas sing van de thans rechtens geldende bestemmingen van de in gebruik te nemen terreinen via de normale pro cedure van streek- en uitbreiding? c.q. bestemmingsplan. Van groot belang de versterking van de economische cul tuur van Amsterdam, niet slechts voor wat betreft de chemische industrie, maar ook voor de metaalindustrie, met name de apparatenbouw. Burgemeester Van Walsum liet er in zijn commentaar op dit besluit geen twijfel over bestaan dat Rotterdam veitheugd is dat Amsterdam deze raf finaderij is toegewezen. Door de aan leg van de pijpleiding uit het Euro- ooortgeibied voorziet hij het begin, zowel van nationale havenpolitiek als mogelijk ook van een beter samenspel tussen Amsterdam en Rotterdam. Start 1 jan68 Mobil Oil wil op 1 januari 1968 be ginnen met de raffinage van olie in het Noordzeekanaalgebied. Het is de bedoeling, dat binnenkort een „Masterplan" ter tafel gebracht wordt. (Voor vervolg zie pag. 1 ZOVEEL hoofden, zoveel zinnen dit is een gezegde dat wel vaak van toepassing kan worden gebracht op het midden- en kleinbedrijf. Deze omvangrijke bedrijfstak kan zelden of nooit tot een eendrachtig optreden komen, dikwijls zelfs niet wanneer grote gezamenlijke belangen op het spel staan. Er zijn altijd wel een of twee centrale middenstandsbonden die „niet mee doen". Opnieuw is deze „natuurlijke" ver deeldheid tot uitng gekomen in de maandenlang gevoerde discussie over de vijfdaagse werkweek voor het winkelbedrijf, voor de regeling waarvan het hoofdbedrijfschap voor de detailhandel gisteren een ingrij pende verordening heeft aanvaard. Tegen deze verordening is, uit de middenstand zelf, een stroom van kritiek losgekomen, als gevolg waar van twee van de vier centrale mid denstandsorganisaties zich op het laatste moment alsnog hebben gedis tantieerd van de mede door hun toedoen ontworpen regeling, waar tegen de Chr. middenstandsbond zich reeds vanaf het begin had verzet Eén centrale middenstandsbond bleef tenslotte aan de kant der voorstan ders geschaard, doch het is niet on waarschijnlijk dat ook deze organi satie daarvan nog eens spijt zal krij gen. Maar ook zonder dat is het wel dui delijk, dat een gezamelijk optreden van de centrale middenstandsbonden, vanaf het begin, invoering van dit vreemde rouleersysteem wellicht had kunnen voorkomen. Dat dit thans niet het geval is, hebben de middenstanders grotendeels slechts zichzelf te verwijten. Straks 300.000 krotten ruimen DEN HAAG. Minister Bogaers wil bevorderen dat er de komende jaren meer huizen worden gebouwd, tot 125.000 per jaar toe. Aan de Eerste Ka mer schrijft hij dat over vijf jaar het „kwantitatieve" woningtekort wel ver dwenen zal zijn, maar het „kwalita tieve" niet Dat wil zeggen: er zijn dan een half miljoen krotten. Driehonderd duizend daarvan zullen moeten ver dwijnen omdat verbetering economisch niet verantwoord is. De woningdistri butie zal dan ook niet zomaar in 1970 tot het verleden behoren. De minister heeft de commissie Bouw- planning om advies gevraagd over d€ financiering van de groeiende bouw- produktie. Extra geld kan alleen beschik baar komen als ook de nationale bespa ringen verder groeien. De minister acht dat bereikbaar De kapitaalmarkt biedt minister verwacht voldoende ruimte om het gehele bouwprogramma te fi nancieren. Een rem op de sector Han del en Verkeer acht de minister daar om niet ter zake en trouwens onmo gelijk: er worden in deze sector al aan vragen tot een bedrag van f 1.411 mil joen aangehouden. Een cijfer dat des te sprekender is als men bedenkt dat de sector Nijverheidsgebouwen, dat bij- dubbel zoveel aan kan, toch nog r f1382 miljoen aangehouden werd. Koning Boudewijn zes weken rust BRUSSEL De aan geelzucht lijden de koning Boudewijn van België moet zes weken rust houden. De ziekte ver loopt volgens een communiqué „normaal en bevredigend" en de vorst heeft geen koorts. Koning Boudewijn moet wel het bed houden, maar mag de hem voorgelegde regeringsbesluiten wel bestuderen en te kenen. Twintigtal kranten verboden in Indonesië DJAKARTA De Indonesische re gering heeft 25 februari 21 kranten ge sloten. Dit zijn bladen van de anti communistische organisatie B.PB., die de leer van het Soekarnisme wil ver breiden. Hiertoe behoren Merdeka, waarvan de Indonesische ambassadeur In Thailand, Diah, hoofdredacteur is, het door het leger gesteunde blad Ga- roeda en het in het Engels verschij nende blad The Indonesian Observer. BELGRADO Bij een gasontploffing i een steenkoolmijn te Uricani, in het esten van Roemenië, zijn eenenveertig mijnwerkers om het leven gekomen en zestien gewond. Verjaren van oorlogsmisdaden BONN Waarschijnlijk zal de Westduitse regering zwichten voor de druk die in binnen-en buitenland is uitgeoefend om de termijn voor het verjaren van oorlogsmisdaden te ver lengen. De Westduitse minister van justitie, Ewald Bucher, die gezien wordt als de grote voorstander om de termijn 8 mei te laten aflopen heeft in de regering verslag uitgebracht over de gevolgen van de verjaring voor de toekomstige berechting van oorlogsmisdadigers. Hij moest tot de conclusie komen dat na verjaring nog nieuwe belangrijke nazi-misdaden aan het licht kunnen ko men. Hij stond eerst op het standpunt dat het na 8 mei slechts om enkele ge vallen zou gaan, daar er nog honderden procedures zullen worden geopend, die niet onder de verjaring vallen. In Bonn verwacht men dat de Het totaalbedrag van de aangehouden aanvragen om rijksgoedkeuring het „stuwmeer" geheten bedraagt bijna vijf miljard gulden. Het is mogelijk gebleken, dank zjj vermindering van de overspanning en produktiviteitsstijging, het in het bouw programma 1965 opgenomen bedrag van f 4750 miljoen met f 100 miljoen te ver hogen. Vrije huren voor particuliere wonin gen kunnen pas bestaan als er een re delijk evenwicht op de woningmarkt is. Een goed ge.luid over de arbeidsbezet- ting, die in de bouwnijverheid in 1962 1964 heel wat sneller is gegroeid dan in de totale beroepsbevolking. Bevolking negeert besluit kabinet PARAMARIBO Een in allerijl gevormd welkomstcomité heeft blijk baar geen genoegen genomen met het besluit van de Surinaamse mi nisterraad om de nieuwe gouver neur eerst na de aanbieding van zijn geloofsbrieven te huldigen. Het co mité heeft de bevolking van Para maribo opgeroepen om in groten ge tale naar het vliegveld Zanderij te komen om gouverneur De Vries reeds onmiddellijk bij aankomst in Suriname te huldigen. Na de verwelkoming zal de groep eer terugkeren naar Paramaribo om ook daar deel te nemen aan de hul diging die na de zitting van de Staten van Suriname zal plaats vinden. „Zij zullen", aldus de oproep, „de gouver- 's lands kind rustig toewuiven anjiesa (hoofddoek) of zakdoek. Er zal een zegebede gezonden worden Dij bazuin-muziek, terwijl Kotomisis met „Heebaka", Hindostani en Javanen in tdeurige kledij, mee zullen doen met het traditionele hoofddoek-leggen. „Alles geschiedt met medeweten en toestemming der autoriteiten en met gebruikelijk politietoezicht. Wij halen onze gouverneur in en wij brengen een welkom in gepaste vorm: Suriname voor allen, wij allen voor Suriname eeuwig", zo besluit de oproep. bondsdag zal besluiten de termijn te verlengen, daarmee de wens uitvoe rend die secretaris generaal Oe Thant gisteren nog op een persconferentie naar voren bracht. Gegevens Israël en Denemarken nebben thans gereageerd op het Westduitse verzoek gegevens ter beschikking te stellen over nazi-misdaden. De Israëlische plaats vervangend vertegenwoordiger in Duits, land heeft een „zwartboek" overhandigd met een lijst van 34.000 plaatsen in Euro pa, waarin voor de oorlog Joden woon den en bijzonderheden over deportaties. Denemarken leverde een dossier over 31 Duitsers die zich in dit land schuldig hebben gemaakt aan misdaden. Een deel van de beschuldigden woont nog m West-Duitsland. Qmta}

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1