Nederlandse specialisten doen aarzelend mee Toch is het Puzzelhoek Jesje en Josje Senmoet: „Een kroon voor een kind" Bronchi letten De vrouw Alberdien WOENSDAG 24 FEBRUARI I96.Ï Rotterdamse metro weer op televisie I (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het grootse werk aa Rotterdamse metro blijft de aar icht trekken van de televisiema-J rs. Nu zal het de NTS zijn, die op sandag 1 maart a.s. tussen 8.40 en 9 ir een grote documentaire wijdt aan t object. Speciaal wordt het came-1 ■oog gericht op de bouw van het vierkruisende deel varn de onder- •ondse. Het is overigens geen NTS-produk maar een film welke in opdracht de gemeente Rotterdam werd smaakt door Polygoon-Profilti. Het «cenario is van Paul Rondel, in de camera's stonden Peter Alsem ■est en Lajos Kalanos. Commentaar fun Niet volledig Wij kunnen natuurlijk niet vergen jt een documentaire, hoe breed van xet ook, volledig kan weergeven wat 1 gebeurd is t-n een tijdsbestek van j| jaren oorlog en bezetting. Maar. moei u>ü zelden kritiek hebben op documentatie van dr. L. de Jong. moet ons toch van het hart dat zijn ,^Jnpressies van de hongerwinter enkele iaten vertoonden welke op een zekere nvolledigheid duidden. Zo werd er niets gezegd over een op hongertochten moeizaam ver- erd voedsel, waarvoor de mensen ikwijls hun laatste misbare kleding d n linnengoed hadden betaald. Met mis in zicht werd het kleine voor- iadje aan de randen van de steden in eslag genomen. Ook hoorden wij iter de beklemming van de spertijd en et schieten op burgers die een paar liinuten te laat op straat waren, noch wer de ellende van het gebrek i erlichting in de koude woningen e strijd om wat olie voor een nacht- itje deze punten is beslist nog ann ulling nodig, wil men de documen- het archief bewaren. Overi- ens ook nu weer alle lof voor samen telling en presentatie van deze afle- i rin tenslotte eindelijk de evrijding in uitzicht kon worden ge held. Stan Laurel overleden SANTA MONICA Ook voor de men- die niet meeleefden met de ontwik van de film waren de namen Hardy en Stan Laurel bekende de twee filmkomieken, die hun ezamenlijke filmloopbaan in 1924 begon en en die samen een 300 komische films laakten. Zij waren gewoon te zeggen: Samen —winnen we, gescheiden zijn we ner- Voordat de dood Hardy onge- tien jaar geleden van Laurel cheidde, waren er echter al moeilijkhe- tussen de twee acteurs ontstaan, r deze verwijdering was ontstaan de wederzijdse echtgenoten wie hechte vriendschap een doorn in het Na de dood van Hardy trok Stan zich terug in Santa Monica. Hij was iek, leed aan rheuma, was suikerpatiënt werd getroffen door een hartaanval. nieuws van ziin ziekte bracht hem stroom van post, waaruit zijn popula- ■it duidelijk bleek. Dinsdag werd Stan Laurel opnieuw een hartaanval getroffen en is daar in zijn huis op 74-jarige leeftijd over- eden. Zijn ware naam was Arthur Stan- ey Jefferson. Reeds op 17-jarige leeftijd naakte hij deel uit van Fred Arno's -ondon Comedians, waarvan Charlie "haplin de grote ster was. In 1910 rok dit gezelschap tournee van dri begor. teutengezelschappen te werken. In 1922 begon zijn filmcarrière, die hem inter nationale roem bracht Amerika. Na <rsnm I, 402 m. VARA: 18.00 Nieuws Actualiteiten 18 20 Uitzending van de Prirtij Spreker: ddc0 heer tereo: Tango-Rumba orkest en zangso- 19 00 Voor de kinderen 19.10 lazzmu- 19 30 Artistieke Staalkaart 20 00 s 20 05 Stereo: Dansorkest en zangso- listen20 40 Solisten van het Omroeporkest, iroot omroepkoor en solisten franse chansons.P 22 55 beweging, lezing. 23.10 In: Nd. 1 Teleac en VARA 7 uur: voortzetting van de cursus ..Ongevallen in en om de woning" door Teleac. Aan de beurt zijn „Bacteriën en vergiften". 8.12 uur: VARA-actualiteitenrubriek „Achter het nieuws". 8.28 uur: rechtstreekse reportage uit Amsterdam van de voetbalwed strijd DWS—VASAS. 10.15 uur: „Anders dan anderen", met Mies Bouwman als gastvrouw. 11.15 uur: onderwijscursus van Teleac, les 3. Ned. 2 NCRV 8.01 uur: begint de uitzending van de satirische komedie met muziek „Der Talisman" van Johann N. Nestroy. Het is een Duitse opvoering. De auteur leefde van 1801 tot 1862. In de pauze, om 9.45 uur: literair kijkschrift met o.a. een gesprek over „het Achterberg interview". VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.05 uur: is het alweer tijd voor de wekelijkse hitparade met de bekende medewerkers: Trea. Rob en de Lords. 8.40 uur: begint een Italiaans operaconcert, dat de VARA op 24 augustus 1964 in Scheveningen opnam en waaraan medewerken het Groot Omroepkoor en Italiaanse solisten. Hilversum II NCRV 8.10 tot 10.05 uur: verslag van de voetbalwedstrijd DWSVASAS in Amsterdam. Aansluitend een reportage van het bezoek van prinses Beatrix aan de West. 10.20 uur: een documentaire van Sam Mol over India, de grootste democratie ter wereld. 11.10 uur: gaan prof. dr. K. Heeroma en ds. Jan Wit spreken over „de profetische taal". HILVERSUM Het VARA televisie natuurlijk niet moge lijk geweest de directe uitzending van het programma „Anders dan anderen" te verzetten vanwege de voetbalwed strijd. Voor zulk een programma wor den reeds geruime tijd van tevoren vele personen uitgenodigd. Daarom zal de uitzending in elk geval doorgaan, zij het enige tijd later op de avond. Om 10.15 uur zal dit programma beginnen en het duurt een uur (met Mies Bouwman als gastvrouw), zodat het vanavond een latertje wordt op Ned. 1, vooral omdat na 11.15 uur Teleac nog in de lucht komt. De VARA wijzigt de rest van haar programma als volgt: na het NTS- journaal dat vanavond niet meer dan 12 minuten duurt, komt de rubriek ..Achter het nieuws" nog van 8.12 tot 8.28 uur, waarna het voetbal-uur slaat. Nederland I: KRO: vrouw: 16.00-16.15 Voor Belrlé: Nederlands p 14 45-15.15: School-tv. Kijken naar hartoperatie (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Enkele van hen doen nu mee. de meesten blij ven weigeren. Want de Nederland se specialisten en artsen zijn niet gebrand op medische voorlichting per televisie. De Maatschappij, waarin de art sen zich hebben verenigd, staat haar leden slechts bij uitzondering en liever in het» geheel niet toe, in functie op het scherm te verschij nen en ook het Ned. Oogheelkun dig Gezelschap heeft zijn leden ge adviseerd, afstand te houden-van de televisie. Daarom zit de VARA nog altijd uiterst moeilijk met haar serie „In vertrouwde handen" van de BBC, waarin dus, via Ned. 2, van tijd tot tijd echte operatie! met toelichting van de chirurg worden vertoond. De bedoeling Is echter, dat Nederland- specialisten in de na-synclironisatie de stem van de Britse chirurg vervangen. Bij de eerste uitzending, die over hoornvliestransplantatie, klopte de VARA vergeefs aan bij een groot aantal oogart sen: elke oogarts in Nederland gaf „niet thuis".... men hield zich aan het advies de vereniging. was niets anders aan te doen. dan de film maar le vertonen met Nederland- ondertiteling. maar dat is niet ideaal. Na de vertoning (vele oogartsen bekeken die met belangstelling) kwam het gezel schap echter op zijn besluit terug: aan dergelijke zeer degelijke en nuttige films zal de medewerking in het vervolg niet meer worden onthouden. Heel plezierig voor de VARA. maar de vriendelijkheid kwam te laat voor de bedoelde operatiefilm. Men hoopte toen, dat de kortsluiting tussen medische ethiek en televisievoor lichting tot het verleden gin$ behoren, sectoren va VARA haar Men had specialisten nodig film vaatoperatie, voor die bloedtransfusie bij een zgn. rhesusbaby en bij een reportage van het operatief verwijderen van galstenen. Slechts met grote moeite kreeg deze op het scherm, maar wanneer zij eenmaal toestemden kweten zij zich ook uitstekend van hun taak, zoals iedere kijker kan weten. De VARA heeft niet genoeg ondertiteling of buiten beeld naspreken an de vertaalde tekst: zij gaat graag erder cn toont patiënten die met een chirurgische ingreep, zoals die wordt vertoond, hebben te maken gehad. Daarom is het van zo groot belang dat. deze op zichzelf heel bijzondere en op de juiste wijze voorlichtende films, die ook in Engeland grote bijval hebben geoogst, gepresenteerd resp. toegelicht worden door Nederlandse medici die zich ook op het scherm vertonen. ANONIEM Voor de uitzending welke vrijdag a.s. 26 februari) op het scherm komt, was j.a. een cardioloog nodig. Hoewel er vat meer bereidheid werd getoond tot juist aan deze serie meewerken, wilde de specialist die hierin toestemde, toch niet zijn naam genoemd hebben: hij treedt dus anoniem op en alleen zijn patiënten kunnen dus zeggen: „Kijk, dat is dokter X..„!" Een groot stuk goodwill is bij de medische organisaties gewekt, doordat Britse specialisten van naam aan deze serie hebben meegewerkt en alle babbel tjes en romantiek worden vermeden. De medische wereld ontkent niet, dat deze voorlichtende reeks uitstekende kwalitei ten heeft en ongerustheid noch sensatie teweegbrengt. HARTMACHINE van de dingen welke zeer Juist worden bevontjgn is, dat bij een inge wikkelde operatie niet het gehele proces op het scherm komt, maar dat er toch DWS-Va»as Györ. 22.15- i anderen, 23.15-23.20 il. 23.20-23 50 NTS Teli >de rl.md II. NTS: 20 t. 20 01 De Talisman •22.15 NTS reportage 23 15 VARA Ander: NTS Tweede jour- Nieuws in hei Der Talismann) (Duitse 22 30 Nieuws 22.40 stilstand en 0 55-2400 Nieuws ersum II. 298 m. NCRV: ■eerberlchter »10 Report g G.vör (In de pauze: mofoonmuziek) 22.05 Repoi I Prinses Beatrix aan de Grammofoonmuziek 22 20 Indi: Dagope .-ersum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nil 7.10 Ochtendgymnastiek; 7 20 Lichti mofoonmuziek VPRO: 7" AVRO8 00 Nieuws: 8 10 foonmuziek; 8.50 Ochtendgy; groenteman: 9.05 Klassic) (gr); 9 35 Waterstanden: ilng: 10.00 Arbeidsvitamii jziek. 23.55-24 00 Niet Hilve Eerste universitaire programmeurs TILBURG Prof. dr. M. Euwe zal op is vrijdag in het gebou.' van de katholieke hogeschool in Tilburg het programmcursdiploma uitreiken aantal studenten. Deze uitreiking zal een enigszins offi cieel karakter hebben, omdat deze stu denten de primeur hebben genoten van de eerste universitaire opleiding op dit gebied in Nederland. Met het oog op hun toekomstige functie is het voor een aantal studenten in de economie van belang, dat zij reeas Btibeloverdenkin tijdens hun opleiding vertrouwd raken BJjbelovCTdenRin J.. gelijkheden p^ktrnrnsehe I wonmuzieK. visieregistratie). NCRV: 20 45 Liter ksehrift NTS 21.10 De Talisman eede deel. NCRV: 21 55-22 10 Attentie lelgic: Nederlands progr. 9 05 Richard Leer hisch film. 22 30 Tor morgei 9 40 Morgenwij- len (gr): 10.5C 11.00 Nieuws; 11 praatje: 11.15 Pianorecital: klassieke muziek; 11.45 Boekbespreking: 12 00 istrumentaal ensemble en solist; 12 27 tuinbouw: 12.30 13 00 Nieuws: ingsolist 1 and- Lichte grammofoonmuzie 13 10 Mededelingen, evei 13.3o'^ansorkes^en z. imbel-recit 30 Lichte grarr 15.30 Radio Filharmonisch o me muziek: 16.00 Nii vijf: radioprogramm dop: 17.00 Mlnjoi 298 n lord. meditat ïdedehngen: (7.30-7.40 Nieuws; •erweging): 8.30 Nieuws; 8.40 lisvrouw; 9 40 Schoolrad^. 10.00 semi-klassieke orkestwerken >or de zieken VPRO: 11.45 Liet lansluiting, >uw; 12.30 12.4 Nieui jk; 13 00 KI; (gr); 13.45 Voor de vrouw. NCRV- 14.15 Lichte grammofoonmuziek: 14 30 Belofte i Middernacht, hoorspel. 1505 Berlijns Filha Ionisch orkest: semi-klassieke (gr. 15 30 Cello en piano: Bijbeloverdenking; 6.30 Voor elektronisch, rekenmachines. De studenten economie Sportrubriek. ,810 Meineskoor met in en econometrie, die de programmeurscur- mentaal sex(et; i8 30 Sociaal perspe *us hebben gevolgd, hebben zelfstandig lezing; 18.40 Country and Western-r leren werken met de compu.er. (gr )- Kruiswoord-puzzel zonder zwart wel wordt verteld wat de chirurg verder doet. Zo zal het ook zijn bij de hartoperatie welke men vrijdag (8.20 uur, Ned. 2) kan zien: het is nauwelijks 20 jaar geleden, dat een chirurg voor het eerst zijn vinger door een klein gaatje in de hartwand stak. om een vernauwde hart klep te verwijden. Om meer te kunnen doen. moest de chirurg in het hart zelf kunnen werken. Daarvoor moest er echter een machine komen, welke gedurende de operatie taak van hart en longen kon overnemen. Deze is er nu en dus Iaat de film zien hoe bij een hartoperatie een gaatje in de wand tussen de twee hartkamers wordt gesloten en hoe daarbij de hart-longma- chlne werkt. Deze operatie werd opgenomen in het Hammersmithziekenhuis in Londen. De volgende Chirurgische film (welke evenals deze en de andere wordt gepre senteerd door de arts G. C. Soeters uit Heemstede) handelt over een blinde darmoperatie, welke geheel en al wordt gevolgd. NCRV zorgt voor radiovoetbal (Van c radio- en tv-redactie) HILVERSUM Voor de voetbal liefhebbers die vanavond geen televi sietoestel tot hun beschikking hebben, verzorgt de NCRV een radioreportage van de ontmoeting DWSVASAS in het Olympisch stadion te Amsterdam. Dick van Bonupel zit er op zijn post om nauwlettend te vertellen wat er alzo met het (waarschijnlijk witte!) leder gebeurt. Directe uitzending van 8.10 tot 10.05 uur, Hilversum II. 1747) De twee postzegels van groot formaat, die op 30 augustus 1951 door de Deutsche Bundespost werden uitge geven ter herdenking van het 700-jari- ge bestaan van de Mariakerk te Lü- beek, tonen de afbeeldingen heiligenfiguren, afkomstig deze eeuwenoude kerk, die in '42 door de fresco'! brand was geteisterd, waardoor het in terieur ernstig had geleden. Na de oor log werd dan ook al spoedig besloten tot het aanbrengen van noodvoorzie- drie ningen om verdere beschadigingen te een voorkomen. Tevens werden door de Bejubeld kunstwerk muurschildering uit de jubüerende kerkeraad, stedelijke autoriteiten kerk. In een kleurig geïllustreerde verhandeling over de „Wandmalereien in der Lübecker Marienkirche" had de kunsthistoricus Hans Jürgen Hansen van deze muurschilderingen gezegd, dat zij uit omstreeks 1300 stamden en hun opvallende frisheid te danken had den aan het feit, dat zij eeuwenlang onder een conserverende kalklaag be dekt waren gebleven. Te voren waren deze kunstwerken in de Mariakerk reeds bejubeld in een geleerde disser tatie. uitgegeven door het kunsthisto risch instituut te Kiel, waarin o.m. werd gezegd, dat in de prachtige Ma- i-afbeelding was te onderkennen, dat uitsluitend behoud een Duitser de schepper van dit kunst- Dom werk kon zijn. Er scheen alle reden voor een breed De resultaten opgezette en plechtige herdenking burgers gelden ingezameld om tot een algehele restauratie van de kerk te ko men. De zorg voor de beroemde wand schilderingen in de kerk werd opgedra gen aan de bekende kerkschilder en -restaurateur prof. Ernst Fey, die zich i de Mariakerk te Lti- beck door een uiterst zorgvuldige res tauratie te behouden door het be waard geblevene te conserveren en zon der iets daaraan toe te voegen. Werke lijk meesterlijk! En omdat de archi tectonische restauratie van de kerk eveneens naar wens verliep, was er alle aanleiding voor een feestelijke vie ring van het 700-jarlge bestaan. Behal ve kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders uit binnen- en buitenland, waren ook bondsstaten vertegenwoordigd en zelfs de bondsregering Het van haar belangstelling blijken. Voorte waren natuurlijk gezanten en ambassadeurs, kunsthistorici, geleerden en allerlei an dere belangrijke mensen aanwezig, minder terwille van het opnieuw in ge bruik stellen van het oude kerkgebouw dan wel vanwege de unieke wandschil deringen. Onopgemerkt tussen de me nigte stond ook Lothar Malskat, die in inijr estheticisme eerdcr hld „„derscheidcn bij het <"5'" loophaan keukens in Koningsbergen had gewit, en aan wiens wandschilderingen zich thans de hele wereld vergaapte. H. Petition ant volgens kenners slaagde hij er in Nadruk verboden. 15. Meneer Joppers, die rustig aan de kant had zitten tekenen, had in de verte al wel wat geschreeuw gehoord, maar hij ging zo in zijn werk op, dat lzt. eigenlijk niet tot hem doorgedrongen was. Maar plotseling meende hij duide lijk geroep om hulp te horen. Hij wierp zijn schetsboek haastig neer, sprong overeind en rende in de richting waar- andaan het hulpgeroep kwam. Het /aren de angstige stemmen van Jesje en osje wat konden ze hebben uitge spookt, bedacht meneer Joppers bezorgd. Dan zag hij Josje, tot ver over zijn knieën in de modder weggezakt staan en Jesje, die wanhopige pogingen deed om haar broertje eruit te trekken. „Wacht, ik kom er al aan!" riep hun vader op geruststellende toon. Hij deed nog een paar snelle stappen in de richting van zijn zoon en voelde dan eensklaps de grond onder zijn voeten wegzinken. „Help! Ik zak weg!" schreeuwde hij verbouwereerd. En ja hoor: daar zakte meneer Joppers tot over zijn knieën in de modderbrij, vlak naast zijn zoon, die onwillekeurig in een schaterlach uitbarstte, maar weer snel met lachen ophield toen hij zag hoe bang en hulpeloos zijn zusje keek. „Wat moeten we nu beginnen?" riep Jesje, die helemaal de kluts kwijt was. „Klauter toch weer op het pad, vader!" „Ja, als ik maar kon!" antwoordde meneer Joppers benauwd. „Ik zink hier heus niet voor de lol in die blubber weg! Roep meneer Pieterson, Jesje. Of ga hem „Laten we met ons allen roepen", stelde Josje voor die moed geput had uit het feit dat zijn vader hetzelfde was overkomen als hem, „vooruit, ik zal wel tellen tot drie. Eén, 'wee, drie... Meneer Pieterson! Meneer Pieterson! Help! Help! Help!" Uit; drie kelen schalde het door di stille middag. Dan hoorden verte meneer Pieterson schreeuwen ,.Wat is er gebeurd? Ik kom er aar en zagen ze zijn verschrikte hoofd. de Hoestdronk ir> tabletvorm.95ct KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE. Dc slocre schippersdochter Alberdien is getrouwd met dc schippersknecht Ties, die zijn vrouw de baas laat spelen. En als hfj dan één keer zelf het roer in handen neemt, vergaat schip. Alberdien neemt haar kwalijk, zij besluiten een niei laten bouwen. 37 echter miets groter schip te i de 7 vaartschool begon, Horizontaal: 1. land in Europa. 2. in- ang-vaarwel. 3. lidwoord-schuifbout. 4 •ater in Friesland-vordering-torenkraai (gewestelijk). 5. railroad (afk)-wolvlok je bezigheid tot ontspanning. 6. gemeen- :e in N. Brabant-eikenschors. 7. in het jaar der wereld (afk. Lat)-voornaam w- 8. bijb. figuur-voegwoord (Fr)-snede. 9. boom-steenklomp-onbekende. Vertikaal: 1. land in Europa. 2. schan- de-drietenige struis. 3. Jongensnaam- gunstig gezind. 4. railroad (afk»,-r spaans)-water in Limburg. 5. gemeen- e in N. Holland-hetzelfde. 6. zwei gel-scheikundig element (afk).-Europeaan 7. zoon van Jacob-plotseling. 8. nobele- lusthof. 8. meisjesnaam-iederecn. Oplossing vorige puzzel Oplossing. Hor. 1. adelborst, 8. kt, 9. Siëna, 10. la, 12. Epe, 13. Ate, 15. kei, 17. ren, 19. ram, 21. Olst, 23. baai. 24. s.d.. 25. enge, 36. R.N., 27. neen, 29. doos, 31. one, 32. bel, 34. ont, 35. die, 37. aar. 39. To. 41. ernst. 43. er, 44. barn- Vert. 1. at, 2. esp. 3. Lier, 4. Be, 5. Onan. 6. rat. 7. Tl. 8. kokosnoot. 11. axminister. 12 eis. 14. era, 16. Elden, 18. elite, 20. Aaron, 22. ten. 23. bed, 28. eed, 30. oor, 32. Bern, 33. last, 36. :«r, 38. Ate, 40. Ob, 42. N.S., 43. en. Toen de wintercursus ging Ties daarheen. Zo had Alberdien het besteld, toen zij die morgen na de schipbreuk op de Olaf plannen maakte. Het beveil hem echter op school niet erg. Hij vond de lessen moeilijk en hij zag het nut er niet van in. De oude schippers hadden immers ook geen zeevaartschool gehad, en waren het geen beste zeelui? Hierin viel grootvader Ties bij. Hij was nooit naar school geweest, ook niet naar de gewone. Wat hij van lezen en schrijven wist het was niet veel had zijn moeder hem aan boord geleerd, en zijn zeevaart kunde had hij van zijn vader. Maar hij verstond zijn vak. al zei hij het zelf. Langer dan een halve eeuw had hij gevaren, overal heen. en bijna zonder averij. Wat zou je op de schoolbanken van weer en wina. van zee en zeilen kunnen leren? De beste leerschool was de kof! Die zeevaartschool, dat was het Veen- dammer Dolhuis. Alberdien zette echter door. Zij lieten nu een schip bouwen, dat op de oceaan kon varen. Dan moesten ze ook in staat zijn een bestek te maken zonder wal- merk Omdat zij er zo sterk op stond, bleef Ties naar school gaan. ofschoon met tegenzin. Zij toonde veel belangstelling voor zijn studie. Graag snuffelde ze in zijn boeken en ze vroeg hem wat zij niet begreep. Soms wist hij het. vaak niet. Wanneer hij op een vraagstuk zal te vossen, hielp zij hem zoeken naar de oplossing, 't Gebeurde wel dat zij die vond, als hij er nog geen notie van had. .Jij moes', naar school." zei hij eens schertsend Dit s natuurlijk malligheid. Een vrouw op school en nog wel op de zeevaartschool, het was ondenkbaar. Toen de lessen wat dieper gingen, raakte Alberdien verward in termen en formules en Ties kon ze haar niet verklaren, omdat hij ze ook niet begreep „Je moest mijn pak aantrekken; ik wil je ook wel een door K. NOREL baard aan je kin plakken." grapte hij. Maar Alber dien zon op een middel om zeevaartkunde te leren zonder naar de zeevaartschool te gaan. Op een dag ging ze de deur uit. Ze wandelde langs het bevroren diep tot vlak bij Wildervank, een dik half uur. Daar ging ze over het ijs en liet de klopper vallen op een groene deur. De juffrouw, die open deed. vond het vreemd dat een vrouw, die ze niet kende als de moeder van een leerling, de leraar spreken wilde, maar zij liet haar binnen. Meneer Ten Have zat in een kamerjas bij de kachel, een lange pijp rokend. Toen Alberdien zei dat zij wat van zeevaartkunde wilde leren, was hij nog veel meer verrast dan straks zijn vrouw. Maal al pratend bleek hem dat zij, via Ties en de boeken, er meer van opgestoken had dan menig leerling van zijn school. Hij vond het best dat zij geregeld kwam. Dit deed ze en zij leerde vlug. Het schip schoot ook op. Toen het te water werd gelaten, moest het ijs in het diep eerst worden stuk gehakt. Het plonsde tussen schotsen. Voor de tweede maal zat Alberdien. nu met haar man in plaats va* met haar vader, op de rand van de zoepkoele te midden van het hellingvolk. Het was buiten vinnig koud en in het grootste deel van de holle schuur erg kil. maar de benen, hangend in de koele, waar het hakhout vrolijk brandde, werden lekker warm en de inhoud van een bruine kruik maakte de mensen ook van binnen warm. Ties was geen minne schipper. kwamen een hoge mast en een rank bezaantje op. De zwaarden, 't roer, ze waren allemaal van deugdelijk hout en werden hecht bevestigd. De roerhak stelde een arend voor. gereed om op te vliegen, een mooie vogel met een felle kop, de vleugels lichtend om ze uit te slaan. Over de naam van het schip hadden Ties en Alber dien verschil van mening. Zij dacht aan Eben-Haëzer, dat mochten ze wel zeggen, nu ze na de schipbreuk dit schip kregen. Ties was het met dit laatste eens, maar hij stelde voor: Vrouw Alberdien en hij ging niet direct op zij, toen zij daar niet van horen wilde. „Als één vrouw "t verdient dat 't schip haar naam draagt, dan ben jij het", zei hij. Daarop knipperde Alberdien even met de ogen. Het deed haar goed dat hij zo sprak Het was haar haast te veel. Zij sputterde niet langer tegen. Als Ties 't zo wilde, goed. Op de blauwe schilden met sierlijk uitgeschulpte. witte ran den. die op de achtersteven van het schip aan weers zijden van het roer bevestigd werden, kwam in gou den letters te staan: Vrouw Alberdien. Hoytema hield zich aan zijn belofte. In november had Alberdien het schip besteld, begin maart was het gereed. Toen de zeelui per diligence en trekschuit uit Veendam vertrokken naar hun schepen, reisden Al berdien en Ties ook naar de stad. Daar zou hun nieuwe schip nu zijn. door Hoytema gebrachv Maar toen zij aan de Noorderhaven kwamen, lag de galjoot daar niet, ofschoon zij haast een week geleden uit Veendam vertrokken was Wel ontmoetten ze baas Hoytema. De sluis bij Martenshoek had zeer veel last gegeven, zei die Ondanks dat het schip geheel ontta keld was. kon (iet niet over de drempel heen. 't Had te veel diepgang. Ze hadden een soort helling moeten maken om het er c erheen !e trekken. En nu g-f ccn brug in Groningen weer moeite, omdat ze te laag was. Het was altijd hetzelfde: de zeeschepen, in de veenkoloniën gebouwd, moesten worden volgepompt om ze onder deze brug door te kv--en krii?en. D.t schip echter, forser dan er ooit één in Veendam ge bouwd was, zat. toen het zover was T'"-n. da: het onder het brugdek <joor kon, diep in de weke bodem van het dfep. Daar zat het vast. Ties ging er heen met Hoytema. Ruim twintig kerels waren aan het trekken. t groter laadruim ruimere roef. Er Wordt vervolgd MIN STREEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9