GALOP IS VOOR KENNERS m Joden moesten „reis naar de hel" zelf betalen RITMEESTER Jjh eg»i &aa£e kif Doodse stilte wanneer Sijes getuigt Dr. Boeck heeft getuige nog een dag nodig Nazi's wilden moord op Heydrich wreken Kracht van Brits leger ligt beneden peil Zuster beval innemen van vergif aan bij patiënten WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 Generaal Delgado zou in Portugal zijn gearresteerd CASABLANCA Généraal Hum- berto Delgado, voorzitter van het Portugese „nationale bevrijdings front" is gearresteerd, zo is gisteren door een woordvoerder van de gene raal in Marokko meegedeeld. Een officiële zegsman in Madrid ontkende echter de arrestatie van Humberto. Delgado zou op 14 februari zijn aangehouden toen hij trachtte clandes tien Portugal binnen te gaan met het doel daar een „gewapende strijd" te organiseren. Een militair gerecht in Portugal heeft Delgado geruime tijd geleden bij verstek tot twintig jaar dwangar beid veroordeeld. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) TW7ENEN Een felle, nazi-achtige uitval van verdediger dr. Boeck tegen de Nederlandse getuige-deskundige B. A. Sijes heeft de populariteit van Raja ernstig geschaad. Pleiters donderende en met ongecontroleerde lichaamsbewegingen begeleide woorden: ,,Das ist doch ein Blödsinn (waanzinnige stommiteit - red.) was Sie jetzt gesagt haben", veroorzaakten protestgeroep in de zaal en hoorbare ergernis onder de juryleden. Terwijl dr. Boeck doods bleek op z'n stoel in elkaar kroop riep president dr. Strobl hem met vaderlijke vertedering tot de orde. Zijn verontschuldiging was overigens nauwelijks te verstaan. Om In Wenen getuigde de heer Ben Sijes van het Instituut voor Oor logsdocumentatie dinsdag tegen Rajakowitsch. Het werd een felle aanklacht, waaruit bleek, dat de beklaagde wel degelijk moet heb ben geweten, wat er met de Joden gebeurde in de concen tratiekampen. Waar het allemaal om ging' een detailzaak, namelijk de begren zing van het Duitse bevelsgebied „Frankreich Nord". De heer Sijes meende dat Parijs hier o.m. onder viel. Dr. Boeck en ook Raja wisten zeker dat het in de jaren 1941 en 1942 uitsluitend om België en twee Noord franse departementen ging. Reeds vorige week hebben beiden trachten aan te tonen dat het door Raja ondertekende telexbericht de deportatie van 83 Nederlandse Joden uit Frankrijk de kern van de dagvaarding „per ongeluk" in Parijs is terecht gekomen. In zijn functie in bezet Nederland zou ver dachte nooit enige bemoeienis met de SD-bevelhebber in de Franse hoofd stad kunnen hebben gehad. De laatste zou geheel zelfstandig zijn geweest en zou de deportatie even zelfstandig hebben uitgevoerd. oplossing voor het Jodenvraagstuk te vinden. Hij was werkzaam bij het „Sonderreferat Juden", dat in januari 1942 in de deportatie-machine van het bureau 4 B 4 overging. Voor de oprich ting van het SRJ op 28 augustus 1941 werd trouwens al van deportatie gespro ken. 5. Voor alle Jodenvervolgers, die naar het bureau 4 B 4 overgingen, had dr. Harster (bevelhebber der SD in Neder land) een nieuwe, geheime circulaire ondertekend. De „Endlösung" werd daar in tot taak gesteld, In een verhoor heeft Harster later verklaard dat onder dit woord de verwijdering van het Joodse volksdeel uit het hele Nederlandse leven werd verstaan, zomede de deportatie naar het Oosten. 6. Behalve met voorbereidingen voor de deportatie van meer dan honderddui zend Nederlandse Joden heeft Raja zich met beheerszaken en verdere „arise- rings"vraagstukken bezig gehouden. Ook was hij betrokken bij de deportatie van in ander bezet gebied verblijvende, Ne derlandse Joden en buitenlandse Joden in Nederland. 7. Als een typische SD-er heeft Raja op basis van een door Berlijn opgelegd uitgangspunt, de „JudenausroTtung" voorwaarts gejaagd. Hij spaarde niemand en niets prof. dr. Laqueur niet, die door zijn aandelenbezit in Organon een vrijstelling" had gekregen, dr. Schueler uit Apeldoorn niet. die. omdat hij in de eerste wereldoorlog voor Duitsland had gevochten, door dr. Calmeyer (bureau 6 van het rijkscommissariaat» werd „be schermd". Ook ging hij dwars tegen de richtlijnen van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken in, als het om de wegvoering van Joden ging. over wiens nationaliteit getwist kon worden. VERNIETIGING 8. De SD-koers in bezet Nederland was van de aanvang af op de vernieti ging van de Joden gericht geweest. Al in een geheim rondschrijven van 28 augus- "s ]Q41 werd door dr Harster aangege- van dat het om een „strijd tegen het hele Joaendom" ging, waarvan het doel w „de oplossing van het Jodenvraagstuk" vinden door „de deportatie van a De officier van justitie, dr. Kovacs, i viel de heer Sjjes. die Jood is. als een,,?fn kwaad gesis, dat tan de pu- leeuw bij. Voortbordurend op het woord bheke tribune en uit de jurybanken .Blödsinn" toverde hij u Tsjechische minister onthult: lening van getuige door brief van een SS-Gmppenfiihrer bevestigd werd. „Dat is nu de waanzinnige stommi teit, waarvan de verdediger spreekt", zei hij sarcastisch, terwijl hij een fotokopi» aan de president van de rechtbank overhandigde. OVERZICHTELIJK het proces- 0 ___j bijzonder .-reemd karakter. Wat de officier reeds lang uit zijn stukken wist, werd door de heer Sijes. die wetenschappelijk hoofd ambtenaar van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie is. en die op eigen verzoek als getuige-deskundige optrad, nog eens netjes en overzichtelijk op een rijtje gezet Het effect hiervan was vooral op de acht leden van de jury gericht, die door de bomen het bos niet meer kunnen zien. Tweeëneenhalf uur lang was de heer Sijes aan het woord. Hoewel hij door een verkoudheid de helft van z'n stem verloren had, was hij behoorlijk te verstaan, z'n „proces-Duits" treffelijk, waardoor z'n tolk, Anna Hansen Loewe-Salomonson derlandse van geboorte, doch door haar huwelijk van Oostenrijkse nationaliteit zich slechts zelden deed horen. Op speciaal verzoek van de verdediger, die status van mevrouw Hansen i het i stuk op tafel, kwam, bracht de voorlezing PRAAG Chefs van de nazi- spionage beraamden destijds plan nen om de moord op Reinhard Heydrich, de nazileider in Tsjecho- slowakije te wreken. Zij wilden 50 westelijke leiders van even hoge rang doden voor elke SS-generaal die vermoord zou worden, en de ze wraakmoorden zouden dan moe- moet worden verlengd. Hij zei dat zijn land reeds 33.000 oorlogsmisdadi gers heeft gestraft, van wie de helft Duitsers. Tegen tienduizenden ande ren, onder wie de meeste Gestapole- den in Tsjechoslowakije, moest de vervolging worden stopgezet omdat zij het land uitgevlucht waren. Hij gaf daarna een overzicht van documenten uit .de Tsjechische archie ven. die volgens hem aan de West- duitse openbare aanklager en aan de ten worden uitgevoerd door ge-1 regeringen van Frankrijk, België en vangenen van concentratiekam-1 Nederland en Zuidslavië ter kennis pen. Deze opzienbarende onthul- |zullen worden gebracht, ling deed gisteren de Tsjechische Aan de Nederlandse ambassade zul- rninister van justitie, dr. Alois ten documenten worden verschaft V rwaarin de lijsten met namen voorko- Neumann, op een persconferentie men van ,rfJtn vaa „ali.rechtbanke„ over nazi-misdaden in Praag. en de SS die meegewerkt hebben aan represaillemaatregelen tegen Neder- Minister Neumann las het op uit ue landse verzetsstrijders en aan het ro- notuien van een vergadering van nazi-jven van g0ud en deviezen uit Neder- spionagecherfs die op 10 juni 1942land. uierd gehouden, nadat Heydrich door leden van de Tsjechische ondergrond- te was vermoord. De betrokken ver zetsstrijders zouden hun opleiding in Engeland hebben gehad, aldus dc notulen. Daarin staat letterlijk te lezen: „Verdere aanslagen en gebeur tenissen die mogelijk zouden kunnen volgen op de aanslag ov het lever van SS Obergruppenfiihrer Heydrich moeten worden vergolden met wrede hardheid (bevel van de Fiihrer). Voor een Obergruppenfiihrer 50 man van minstens dezelfde rang." Veel van de mannen die een actief aandeel hebben gehad in de voorbe reiding van deze en andere misdadige operaties zijn nadien te werk gesteld bij de organisatie Gehlen, een West- düitse contra-spionagedienst, aldus minister Neumann, die terloops nog eiste dat de verjaringstermijn voot oorlogsmisdaden, die op 8 mei afloopt, Hogere toelage voor militaire artsen DEN HAAG De commissie i (officieren) van het militair georgani seerd overleg heeft een gunstig advies uitgebracht over een regeling die in de plaats zal komen van het huidige toelage-besluit voor officieren-arts. -tandarts en -apotheker. De nieuwe regeling beoogt de toelage (die gege ven wordt op voorwaarde dat de militaire artsen, tandartsen en apo thekers geen particuliere praktijk uitoefenen) op een zodanig peil te brengen in het bijzonder tussen het 35ste en 40ste levensjaar van betrok kenen dat hun afvloeiing naar elders wordt voorkomen. Men tracht dit te bereiken door de toelagen met het stijgen van de diensttijd geleide lijk tot een bepaald maximum te doen oplopen, waarna ze geleidelijk ver mindert totdat het minimumbedrag weer is bereikt. MOSKOU De eerste communistische delegaties worden vandaag en donderdag verwacht ter bijwoning van de interna tionale communistische bijeenkomst, die maandag begint. De Italiaanse partijdele- gatie vertrëkt vandaag uit Rome. Het is nog niet te zeggen hoeveel van de vijfentwintig uitgenodigde communisti sche partijen vertegenwoordigers zullen zenden naar deze bijeenkomst, die oor spronkelijk was uitgeschreven ter voor bereiding van een communistische we reldconferentie. Volgens welingelichte kringen zullen de leiders in het Kremlin nu een korte bijeenkomst houden waar hij tegenstellingen worden vermeden en het ideologische geschil met China in de ijskast wordt geplaatst. Men acht het waarschijnlijk dat de afgevaardigden het eens zullen worden over de wenselijk heid van een wereldconferentie, doch de datum in het midden zullen laten. Communistische kringen geloven dat de meeste Oosteuropese en Westeuropese partijen. Albanië uitgezonderd, hun tegenwoordigers naar Moskou zullen zou hen verbazen als de de Noordkoreancn kwamen Het Chinezen e VERHOOR Toen de zitting teneinde liep, onderwierp dr. Boeck de heer Sijes nog altijd aan een kruisverhoor, dat de laatste kranig doorstond. Van daag zou dit vraag-en-antwoord- spel worden voortgezet, want de verdediger, die er op uit is het voorhanden liggende en van het rijksinstituut afkomstige bewijsma teriaal in de ogen van de juryleden belachelijk te maken, was „nog lang niet klaar". Op verzoek van de president zal de heer Sijes zich ook morgen voor de rechtbank beschik baar houden. brief teweeg, die de heer Sijes te berde bracht om de doortraptheid van de Nederlandse Jodenvervolgers aan de kaak te stellen. Het was een epistel van een zekere Sommer, inko per van Görings vierjarenplan, aan Aus der Funten (tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld en thans in de gevangenis van Breda vertoevend), van de „Zentralstelle fur Judenau- wanderung' „GOEDE WAAR" Met het gebruikelijke „Heil Hitier" schreef de ene kameraad aan de andere kameraad dat hij weliswaar de „Nase voll" had van Joden, maar dat hij de Nederlandse Jood S. R. uit Amsterdam, die zulke „goede waren" aan hem sleet, toch nog geruime tijd nodig had. Sommer stelde dan ook voor de ongelukkige nog „drie maan den tijd van leven" te geven De brief was gedateerd 24 september 1942, toen Raja nog volop bij de deporta tie van Joden betrokken was. Ook de VVRA, de „Vermögungsver- waltungs- und Renten Anstalt", bracht de heer Sijes ter sprake. Van het curato rium van dit lichaam, dat op de uitplun dering van de Joden was gericht en dat een bepaald percentage van het inge brachte vermogen ontving, was Raja geruime tijd lid geweest. Toen hij de directeur, dr. Mojert. eens hoorde ver klaren dat de fondsen van de VVRA voor de „bouw van arbeiderswoningen" waren bestemd, nam hij de man apart, en vroeg hem, of hij dit soms had gezegd omdat het enige Nederlandse lid. de bankier H. C. van Maadijk (na de oorlog veroordeeld) er bij was. ZELF BETALEN Het gedetailleerdi Sijes kwam in 't kort op punten neer: 1. De beschikbare. Nederlandse stuk ken tegen Raja waren voor een deel uit de archiefresten van de SD afkomstig, die na de oorlog in Velp gevonden werden. De rest was uit andere archie- 2. Eind 1941 had iedereen in Amster dam al geweten dat Mauthausen „Mord- hausen" was. Dit kwam door de wegvoe ring van 424 Amsterdamse Joden na de februari-staking. van wie er slechts enke len de hel van het kamp overleefden. Ook dc SD was bedoelde vernietiging bekend Het waren leden van deze dienst, die de „doodsoorkonden" aan de Joodse raad overhandigden. 3. Van het begin van zijn aankomst in Nederland (april 1941) had Raja geweten wat onder „Endlösung der Judenfrage" moest worden verstaan. Het Madagasker- plan, waarin hij tot na de oorlog zou hebben geloofd, was toen al lang van de baan, getuige een door Heydrich gedane uitspraak in juni 1940, zomede verklarin gen van Eichmann in het Jeruzalem- proces. 4. Raja was door Eichmann naar Nederland gestuurd om een territoriale Diens ontkenning bracht Raja er toe nog die zelfde avond een brief aan dr. Harster te schrijven, waarin hij deze op de bestaande richtlijnen wees, die nauwelijks cynischer hadden kunnen zijn. Wat Berlijn op dit punt had uitgedacht, lag op hetzelfde vlak als het sturen van de rekening voor e aal yan de heer de aankoop Van een strop de olgende iemand, die er straks mee moet worden opgehangen. De fondsen van de WRA dienden voor de „Endlö sung" te worden bestemd. Een deel van het vernietigingsapparaat en hun „treinreis" naar de dodenkampen dienden de Joden zelf te betalen... Enkele malen Het do heer Sijes de naam van SS-Gruppenführer Knolle val len die van 1940 tot 1944 plaatsvervanger van Harster was. Knolle. die nu vreed zaam in Duitsland woont, en die nauw bij Schreieders ..England Spiel" was betrokken, blijft, wegens gebrek aan bewijsmateriaal, onvervolgd. hoewel hij. als Raja, een vertegenwoordiger van do scherpe koers was. Hij richtte zijn honden op mensen af cn van hem is bekend dat hij tijdens de februari staking van 1941 Joden als wild liet opjagen. GELACH Hoewel Raja de verklaringen vai Nederlander met zichtbare spanning volgde, moest hij toch twee keer lachen Beide malen was z'n gezicht naar dr Boeck gewend, alsof hij zeggen wilde: „Nou? Wat voor belastends kan die Jood eigenlijk vertellen." In het kruisverhoor, dat vandaag zou worden Voortgezet, wilde dr. Boeck tot in details weten wat het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie deed en was. en welke functie de heer Sijes bekleed de. Ook kwam hij tot de conclusie dat getuige niet onbevooroordeeld was. om dat hij namens het rijksinstituut de officier van justitie aan stukken tegen Raja had geholpen (,,Ik heb aan deze zaak in internationaal verband gewerkt", interrumpeerde dr. Kovacs. „Ik kan zelfs wel verklappen dat ik er voor Nederland ben geweest.") Dr. Boeck, er met een verbeten gezicht op uit de heer Sijes te laten struikelen, begon toen over de depor tatie van Nederlandse Joden ui Frankrijk. Boeck: „Is u uit documenten bekend it er voor 1 augustus 1942 al Joden uit Frankrijk werden gedeporteerd?" Sijes: „Nee." Boeck (triomfantelijk)„Ik heb die documenten. TJ kunt ze inzien, ze misschien ook voor uw werk nog interessant." De zenuwen begonnen de verdedi ger parten te spelen, toen hij de stukken niet onmiddellijk kon vinden. Na lang wachten, kwamen ze tevoor schijn. nadat ook Raja aan het speur werk had deelgenomen. Wat Boeck met deze documenten wilde, was duidelijk. Tegenover de rechtbank trachtte hij aan te tonen dat er in Frankrijk al lang Joden werden gedeporteerd, toen Raja op 14 augustus 1942 een telexbericht naar Parijs stuurde, waarin hij stelde geen bezwaar te maken tegen de deportatie van 83, naar Frankrijk gevluchte Joden. „Judenreferat" Tannecker, die in Parijs resideerde, zou reeds in maart van dat jaar deportatiebevelen hebben uitgegeven. Ook trachtte hij met een ander stuk aan te *onen dat onder de uitzonderingen, die in de beginperiode werden gemaakt, geen Nederlandse Joden vielen. BELANGRIJK De zesde zittingsdag kan tot nog toe als de belangrijkste in het proees-Raja wor den aangemerkt. Toen de heer Sijes zijn getuigenis gaf. kon men in de zaal een speld horen vallen. Behalve commissaris Y. Taconis van de Amsterdamse recher che, die dit weekeinde naar Nederland terugkeerde, was er van Nederlandse zijde een tweede waarnemer aanwezig. Het was mr. J. Kneppelhout. ambassade raad van de Nederlandse vertegenwoor diging in Wenen, die uit piëteitsoverwe- gingen tegenover de nabestaanden van de meer dan honderdduizend omgekomen Nederlandse Joden was gekomen. Mr. De Vries enkele uren incognito in Suriname PARAMARIBO De nieuwe gou verneur van Suriname, mr. H. L. de Vries, zal niet meer zoals dat gebrui kelijk was direct na aankomst in Suriname worden gehuldigd doch eerst nadat hij zijn geloofsbrieven heeft aangeboden, zo heeft de Suri naamse ministerraad besloten. Tradi tie was, dat de nieuwe gouverneur, die Suriname's hoofdstad per schip binnenvoer, reeds onmiddellijk bij het aan land gaan, werd verwelkomd. Pas later op de dag werden dan zijn geloofsbrieven aangeboden. Gouver neur De Vries, die morgenmiddag per KLM in Suriname wordt verwacht, zal nu „incognito" per auto van het "liegveld Zanderij naar het gouver nementspaleis in Paramaribo rijden. Enkele uren later zal hij zich. verge zeld door de wnd. gouverneur, naar het Statencollege begeven, waar hij het afschrift van de acte van zijn eedsaflegging aan de voorzitter van de Staten van Suriname zal aanbie den. Bij het verlaten van het statenge- bouw zal de militaire kapel de beide volksliederen spelen, waarop de nieu we gouverneur de erewacht van de troepenmacht zal inspecteren. Tijdens deze inspectie -?«ullen 15 saluutschoten worden afgevuurd. Galop een Ritmeester van onmiskenbaar ras. Een sigaar, die favoriet is bij rokers van een geurige maar toch lichte kwaliteits-sigaar! Defensie-witboek Lahourregering LONDEN De Britse Lahour regering heeft gisteren een defen siewitboek l965-'66 uitgegeven, waarin heftige kritiek wordt gele verd op het militaire beleid van de vorige, conservatieve regering. In het witboek staat dat de Britse strijdkrachten in bepaalde geval len beschikken over gevaarlijk on voldoende materieel. Opgemerkt wordt, dat ondanks uitgaven ter hoogte van 20 miljard pond ster ling sinds 1962 het peil van de defensiekracht beneden de behoef ten blijft. Volgens het witboek heeft het defen sieprogramma van de Lahourregering ten doel de veiligheid van Engeland te verzekeren en bij te dragen tot de sta biliteit in de wereld. I Het Is de douane van de Zweedse luchthaven Arlanda opgevallen dat vele vrouwen met hun paspoorten knoeien om de doodeenvoudige reden dat zij niet graag voor oud willen worden aan gezien. De knoeierijen bestaan uit het verande ren van de leeftijd op het paspoort. Deze ijdele vrouwen gaan echter niet ongestraft, want tegen enkele dames is reeds proces-verbaal opgemaakt voor dit delict. Het opvallende is wel, dat het vooral die vrouwen zün die met vakantie naar Zuid-Europa trek ken. I De kanarie van me vrouw F. A. Farham in Fort Worth (Texas) heeft gisteren een hache lijk avontuur beleefd. Toen zijn bazin aan het stofzuigen was werd de kanarie, Joe Boy geheten, per ongeluk opgezogen. Mevrouw Farham haalde even later een volkomen onherkenbare Joe Boy er uit. Zij waste hem onder de kraan en om te voor komen dat de kanarie zou kouvatten hield zij Joe Boy onder de haardro ger. De kanarie heeft sindsdien niet meer ge zongen maar zijn eetlust is goed, zo vertelde me vrouw Farham. I Na enige weken over het idee te hebben ge slapen. heeft gisteren een filiaalbedrijf van meube len in Londen het probe ren van matrassen door de klanten ingevoerd om de verkoop van bedden te bevorderen. In het winkelgebouw heeft men daartoe een speciaal voor dat doel bestemd slaap kamertje ingericht. De eerste pogingen om pa ren te overreden het ka mertje binnen te gaan hadden geen succes. De verkoper zei dat het eer ste paar aan wie dit werd gevraagd, „dank u" riep en de winkel uit holde. I G. T. Meeker uit Al buquerque (New Mexi co) had gisteren een drukke dag. Voordat hij gisteren in Oklahoma in het huwelijk trad, reisde hij eerst naar Kansas City om daar een bank te beroven. Zijn buit be droeg 14.000 dollar. Alle moeite was echter ver geefs want na het huwe lijk werd hij door de politie gearresteerd. Verpleegstersproces in München MÜNCHEN De 67-jarige An na Gastler, één van de veertien verpleegsters die beschuldigd wor den van medeplichtigheid aan moord op geesteszieken, heeft gis teren op de tweede dag van het proces in München toegegeven vrouwelijke patiënten van de ver pleeginrichting Obrawalde/Messe- ritz in Oost-Pommeren, het inne men van dodelijke middelen krachtig aanbevolen te hebben. Zij had de geesteszieken daarmee slechts hun dood willen verlichten, zo zei zij. Zij voegde er aan toe, dat wan neer een patiënte erg sterk was zij haar natuurlijk ook een grotere dosis vergif had gegeven. Toen de voorzitter van de recht bank de verdachte eraan herinnerde, dat cdj tijdens het verhoor door de politie gezegd had. dat de geesteszie ken op bevel van het Nazi-bewind moesten sterven, omdat zij als nutte loze „opvreters" werden beschouwd, antwoordde beklaagde: „Wat? Heb ik dat gezegd? Dan neem ik dat nu te rug". Een andere getuige, de 56-jarige Martha Winter, zei zich geenszins schuldiger te voelen dan iedere andere kleine ambtenaar, die in de terreur- periode van toen de opdrachten van zijn superieuren moest nakomen. Zij gaf wel toe behulpzaam te zijn ge weest bij het doden van 150 patiënten, maar het was een „genade-dood", zo zei verdachte, evenals haar collega's, er te harer verontschuldiging bij Haar superieur, dr. Mootz. had gezegd dat in de oorlog zovele jonge solda ten en gezinshoofden hun levens moes ten geven, dat de dood van geestes zieken geen gewicht in de schaal leg de. Lichtkrant voor evangelisatie ESSEN .4an de Porscheplatz te Essen heeft de Rooms-Katholieke Kerk één der modernste communicatiemid delen in gebruik genomen: de licht krant. Op een stellage, die zeven eta ges hoog is, heeft men vierduizend lampen opgesteld. 's Morgens van zeven uur tot half tien en 's avonds van half vijf tot acht uur is het mogelijk bijbelse uit spraken te lezen, afgewisseld met nieuws. Proefgedraaid werd met de tekst: Pauzeer eens even, niet om te drin ken, maar voor een gesprek met God, die altijd te spreken is." Deze week werd gestart met „De ene letter jaagt de andere na; de ene zin de ander. Zo vluchtig is het mensen woord." In het witboek wordt voorts de me ning verkondigd, dat een kernoorlog tussen Oost en West „zeer onwaar schijnlijk" moet worden geacht, hoe wel de mogelijkheid van „oorlog per ongeluk blijft bestaan". Overigens werpt, aldus het witboek, de Chinese kernontploffing nieuwe vraagstukken op. De Britse kernpolitiek moet de niet-kernlanden geruststellen. Alleen een krachtig en eensgezind Navo-bondgenootschap kan Engeland beschermen. Dit bondgenootschap moet worden gehandhaafd zonder de gele genheden voor verdere ontwapenings maatregelen te laten voorbijgaan. Uit deze noodzaak is het regeringsplan voor een Atlantische kernmacht ont staan. De regering meent, dat deze kernmacht moet bestaan uit: 1. De Britse V-bommenwerpers voor vervoer van kernwapens, behalve een niet genoemd aantal dat nodig is voor gebieden buiten de NAVO. 2. Alle vier Polaris-kernonderzeebo- ten die nu in aanbouw zijn. 3. Minstens een Amerikaanse zeeboten. 4. Een soort gemengde bemanning en gezamenlijke bewapening voor ele menten of een element waarin de bestaande landen zonder atoom strijdkrachten kunnen deelnemen Tenslotte wordt in het witboek ge zegd dat de Britse strijdkrachten ge heel ter beschikking zullen staan zo lang het NAVO-bondgenoot^hap voort- Weer doodvonnissen in Zuid-Afrika GRAAF REINET De rechtbank van Graaf Reinet, Zuid-Afrika, heeft drie negers ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan een op 12 januari 1963 op Sipo Mange ge pleegde moord. Voor deze moord rijn reeds drie andere negers terechtge steld. Het slachtoffer had destijds als getuige a charge moeten optreden in een politiek proces tegen leden van een militaire groep van het verboden Afrikaanse congres, doch werd voor hij getuigenis kon afleggen in zijn woning doodgeschoten. De terechtstelling van de eerste drie beklaagden leidde destijds tot tal van protestacties in het buitenland, terwijl paus Paulus, oud-premier Chroesjtsjef en talrijke andere voor aanstaande figuren in het buitenland vergeefs een beroep op de Zuidafri- kaanse regering deden om gratie te verlenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7