if polit ie in Aanval op Senaat afgeslagen de Kamer van harte eens met stiletto-verbod Benoem burgemeesters zo spoedig mogelijk GIVE A MAN A LUCKY Spanje ligt open voor Ned. bedrijfsleven Meubelindustrie komt met fors loonakkoord Tweemaal 5 Smokkel van tv.-toestellen Buurman bijl naar hoofd geslingerd Man gaat dit jaar door als slanke rijzige lieer Verrassend jonge couture in een oud huis 6 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 Boekjes voor de Eerste Kamer (Van onzë parlementsredactie DEN HAAG Minister Toxopeus heeft gisteravond aan de Eerste Kamer het boekje „Op weg met de politie" van de Haagse politie-offi- cieren W. M. van Andel en J. van Straten aangeboden. Het krijgt een plaatsje naast Slaags met de poli tie", dat de Kamer ten geschenke kreeg van de PSP-er Van Pelt. De minister wilde op deze wijze het evenwicht herstellen. De heer Van Pelt deed een felle aanval op de politie, waarmee scherp protest uitlokte van de heer Knottnerus (C.H.). De pacifistische so cialist vond het tekenend, dat de poli tie niet meer de gewone pantalon draagt. maar Duitse politielaarzen heeft gekregen. „Dit uiterlijk kenteken moet iets te maken hebben met de innerlijke veranderingen, die zioh vooi ieder waarneembaar hebben voltrok ken". Dit geldt ook voor oudere poli- tie-ambtenaren. waaraan volgens spr. waarschijnlijk de Schalkhaar-opleiding niet vreemd is. De politie moet besef fen. dat zij geen straffende instantie is en dat zij uitsluitend ter bescher ming geweld mag gebruiken. Protest De heer Knottnerus vond, dat heer Van Pelt zich beledigend oyei politie had uitgelaten en tekende daar protest togen aan. Voor de taak de politie, de handhaving van orde rust, bestaat bij het publiek een stellend groot onbegrip. Vaak is sprake van een bewust verzet togen het wettig gezag. De C.H. woordvoer der had er geen bezwaar tegen, dat cr rake klappen vallen i tegenover de politie een drei gende houding aanneemt. De minister van binnenlandse zaken as dankbaar voor deze opmerkingen, die hij stelde togenover de „ongenuan ceerde benadering" van de verhouding politie-publiek van de heer Van Pelt. Deze ging in de richting van de stel- ,.de politie doet altijd verkeerd". De taak van de politie ter handhaving de orde noemde de bewindsman uitermate moeilijk. De persoonlijk heidsvorming bij de opleiding is dan ook van bijzonder belang. De inter- naatsvorm waartoe ook Den Haag en Amsterdan neigen biedt deze vorming meer mogelijkheden dan de dagschool. Voor hel gebruik wapens kunnen geen instructies den opgesteld, die voor alle mogelijke gevallen uitsluitsel geven. Het tekort aan personeel loopt iets terug. „Afschuwelijk ontuig' (Van onze paittementsredaotie) DEN HAAG De stiletto's, d beruchte steekmessen van Japans- Italiaanse origine, zullen zeer nenkort taboe zijn. Met algemene stemmen aanvaardde de Tweede Kamer gistermiddag namelijk het wetje tot „wering van ongewenste handwapenen', waarmee minister Scholten (justitie) het stilettokwaad de kop wil indrukken. Het wetje richt zich niet met zoveel woorden tegen de stiletto's. Het ver leent de minister van justitie machti ging op te treden tegen „wapens die in de burgermaatschappij geen maat schappelijk aanvaardbare bestemming hebben en die bovendien niet als ge bruiksvoorwerpen van nut zijn". Daar- behoren in de eerste plaats de Aandrang in Eerste Kamer: DEN HAAG „Waarom moeten burgemeestersbenoemingen vaak zo lang op zich laten wachten? Het werkt het speculeren in en buiten de pers in de hand, waardoor reeds menige reputatie is geschaad". Aldus de heer Tjalma (AR) aan het adres van minister Toxopeus. die gig teren in de Eerste Kamer de begro ting van Binnenlandse zaken te verde digen had. De minister vond het „dik wijls dok niet prettig" wanneer er in de krant namen worden genoemd, maar zo voegde hij er aan toe „daar voor moet u niet bij mij zijn; ik kan er helemaal niets aan doen Gemiddeld Veranderlijk DE BILT. In de olgemene lucht drukverdeling komt weinig verande ring. Bij IJsland handhaaft zich een hogedrukgebied en van Scandinavië rekken storingen naar het zuiden, af gewisseld door gebieden met hogere barometerstand De storing die zich gistermiddag bij de Duitse bocht be vond, is bijna geheel verdwenen On der invloed van een rug van hoge luchtdruk draaide de wind in ons land tijdelijk naar richtingen tussen oost en noord. Intussen is boven Finland een diepe depressie uit de poolstreken naar het zuiden onderweg Deze ver oorzaakt vrij grote luchtdrukdalmgen in Scandinavië, wat tot gevolg heeft dat de wind boven de Noordzee en later ook in ons land noordwestelijk wordt. De komende nacht zal voor namelijk landinwaarts overwegend lichte vorst voorkomen Overdag ko men de temperaturen enkele graden boven het vriespunt Morgen bereikt het konfront van de depressie met beuolkina ons land. De kans op veel neerslag lijkt niet groot. ZON EN MAAN Donderdag 25 februari: zon op 7.35, onder 18.12; maan op 4.29. onder 12.01 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur j i *WMldh efi j3- e jy Jii Ie at is ii Eelde De Bilt Twente n Zd.-Lunb Helsinki Parijs Bordeaux Grenoble Madrid Mallorca Lissabon windstil 11 Het duurt wel eens langer, bijvoor beeld wanneer er met de betrokken commissaris der Koningin nader over leg gewenst is. In tegenstelling tot de heer Van Pelt (Pac. Soc.) prees de bewindsman ons land gelukkig, dat hier burgemeesters worden benoemd en niet door verkiezingen worden aangewezen. In het laatste geval zou men nog meer speculaties in de Ders hebben. t mevrouw •vafr Omtfieren was de ster gauw Klaar. De communiste die met ie beide PSP'ers tegen de be groting. stemde vroeg uitdagend of vrouw beslist een madame de Pom- ur, vrijgezel of weduwe moet zijn -oor het burgemeestersambt in aan merking te komen. Minister Toxopeus (bij interruptie): ,U leest de krant onvoldoende. Eén vrouwelijke burgemeester is getrouwd, nevrouw 'sJaco'o red.t Van Wingerden <Soc.): „en nog netjes Kamerleden vragen DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Beernink (chu) en Moorman (kath. hebben de minister van defensie schriftelijk gevraagd of het Rijk d. reis kosten kan vergoeden voor oud-militai- die op 10 mei herdenkingsbijeen- Komsten willen meemaken De heer Bode (chu) heeft de minister an binnenlandse, zaken gevraagd te be vorderen dat spoedig een beslissing wordt genomen voor een gemeentelijke indeling van Oostelijk Flevoland. De heer Tilanus (chu) vroeg aan dezelfde bewindsman om een andere procedure bij de her keuring van nood wachters. De heren Van Bennekom en Walburg (arp) vragen de ster van defensie of hij bereid li schadeloosstelling te verstrekken aan Ne derlandse militaire kleermakerijen, dit zijn gedupeerd door de plaatsing van- eer order voor zogenaamde confectie-unlfor- men in "Duitsland voor afgestudeerde vaandrigs van diverse militaire oplei dingsinstituten. In Alfredshem (Zweden» werd. de ijshockey ploeg van Zweden met 54 door de ploeg van Canada verslagen. De tussenscores: 01. 31, 22 stiletto's, die door middel van een zwaai- of drukmechaniek openspringen. „Afschuwelijk ontuig", noemde het so cialistische Kamerlid mevr. Brauti- gam ze en daarmee zei ze geen woord te veel. De Kamer heeft gisteren nog even aanschouwelijk onderricht gekregen in het gebruik van dit soort wapens. De V.V.D-er Berkhouwer had en waaronder een echte stiletto meegenomen en verluchte zijn speech met een demonstratie, die de Kamer leden kippenei bezorgde. De liberale afgevaardigde voorzag moeilijkheden bij de uitvoering van de wet, omdat niet precies uitgemaakt zal kunnen worden welke messen alleen vaarlijk zijn (en dus onder het verbod zullen vallen) en welke een functie als gebruiksvoorwerp hebben. Zo toonde een paar steekwapens, met succes een appeltje had ge schild. Minister Scholten zei, dat machtiging geen onbeperkt gebruik zal worden gemaakt. Het is vooral de stiletto's begonnen. In andere gevallen zal het maatschappelijk nut tegen de „steekfunctie" worden afge wogen. De minister wilde met de staatssecretaris van economische za ken weieens bespreken of ook een be perkte verbodsregeling voor lucht drukwapens moet worden ingevoerd. Mevr. Brautigam had er namelijk op aangedrongen voor het kopen var windbuksen en dergelijke een leeftijds grens in te stellen. Het stiletto-wetje heeft een werkings duur van vyf jaar. Overtreders van het verbod kunnen >t een boete ten hoogste f4000 of tot tot maximaal twee maanden hechtenis worden veroordeeld. De leveranciers stiletto's mofeten straks hun koop- inleveren, maar krygen daarvoor vergoeding. Deze zal echter niet gelijk zijn aan de koopprijs, want dan vóór de inwerkingtreding a verbod de import van stiletto's sterk toenemen, vreesde minister Scholten. omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky 24 veroordelingen 24 jaar gevangenis AMSTERDAM ..Het is wel een tragisch jubileum dat u hier viert: 24 veroordelingen achter de rug en 24 jaar van uw leven in de gevan genis doorgebracht". Dit zei de pre sident van de rechtbank te Amster dam mr. B. v. d. Waerden, gister middag tegen de 67-jarige koopman W. K. Terzake van oplichting verduistering eiste de officier justitie, mr. J. M. Schampers, gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Verdachte is ter laste gelegd dat hij een personenwagen had laten financieren door de financierings maatschappij N. V. Denis Syndicaten, terwijl hij dat reeds enige malen door andere financieringsmaatschap pijen had laten doen. Deze mani pulatie had hem f 2.000,opgeleverd PCB akkoord met spoorweg-cao UTRECHT Op het gisteren gehou- len congres van de bedrijfsgroep spoorwegen van de protestants christe lijke bond van vervoerspersoneel is besloten, akkoord te gaan met dé re sultaten van het cao-overleg. Dit be sluit betrof ook die onderdelen, die eerdere afwijzing alsnog in voortgezette overleg met de directie de NV Nederlandse Spoorwegen stand zijn gekomen, e cao-onderhandelingen hebben blijkt uit een communiqué dat afloop van de vergadering werd i strekt sterk onder invloed gestaan de overtuiging, dat het spoorweg personeel in vergelijking met de werk nemers in dienst van de overheid het bedrijfsleven een achterstand inkomensniveau heeft. Binnen de gren zen van het loonakkoord was het niet mogelijk, volledig uit deze situatie te geraken. DEN HAAG De Spaans-Nederlandse gemengde commissie van het bedrijfsle ven heeft thans de besprekingen voltooid en spoedig zullen er kleine en grote Ne derlandse vestigingen in Spanje komen zoals deelnemingen, dochterbedrijvei gemeenschappelijke ondernemingen. Ne derlandse wegenbouwers zullen werken aan Spaanse toeristenvliegvelden. Philips heeft de grootste vestigingen op het Iberisch schiereiland, Unilever drie fabrieken, Jurgens is een nieuweling, DAF heeft een eigen assemblagebedrijf en voorts werken er Grasso, Shell Che mische Produkten, Organon, De Wit's Staking bij Dikkers gisteren geëindigd HENGELO De maandag uitgebro ken staking bij Dikkers en Co. te Hen gelo. waaraan ruim de helft van hel dertienhonderd man tellende personeel, zijnde tachtig procent van het techni sche personeel, deelnam, is gisteren niet voortgezet Dit als resultaat een bespreking tussen directie en bonden, Dreigement aait adres van Stichting (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT V- Voor de 25.000 werknemers in de meubelindustrie, de meubelmakerij, de woninginrich ting, de stoffeerderij en de matras- senfabrieken is de indiening bij de Stichting van de Arbeid van een nieuwe c.a.o. te Verwachten, die vèr- 1 gaande consequenties heeft. Werkgevers en werknemers zijn het eens geworden over een verhoging van de basisuuurlonen met circa 5 pet. Deze i pet wordt op dit moment al betaald n de vorm van een voorschot van 10 cent per uur. Daarbij komt nog een vijftiende vakantiedag, inkrimping vari de afstanden tussen de drie gemeente klassen van 3 tot 2 cent, betaling voor "l alle vrouwenfuncties van 95 pet van het mannenloon cn een minimumweekln- komen van fllO.— Voorts wensen partijen per 1 mei a.s. een tweede loonsverhoging te realiseren van 5 a 6 pet. die echter voornamelijk bedoeld Is om de bestaande zwarte lonen In de meeste gevallen zal deze tweede 5 pet dus niet reëel worden uitbetaald. Het daarna nog resterende zwarte loon hopen partijen bij -de loonsverhogingen voor 1966 weg te werken. Zowel werkgevers als werknemers in het meubllerlngsbedrijf wijzen erop. dat de werknemers in deze sector de laatste jaren achter zijn gebleven bij aanver wante bedrijfstakken. De extra loons verbetering in de c.a.o. per 1 mei achten partijen nodig om de loonopbouw eniger mate in overeenstemming te brengen met de loonüjn voor de timmerfabrieken. De vakbonden hebben gesteld, dat zij het contract niet zullen aanvaarden indien de Stichting van de Arbeid de loonmaatregel per 1 mej a.s. zou schrappen. Textiel, Naarden, Synres, KLM, AKU- Enikalon en anderen. Van Leers Vaten komt er waarschijnlijk en anderen wor den verwaoht. Centrale man in arrest ALMELO. De grootste smokkel- affaire in televisie-toestellen die de douanerecherche te Amsterdam in ons land ooit op het spoor is gekomen, heeft haar afronding gekregen door de arres tatie van de 42-jarige J. P. te Almelo, die de grote man achter dc schermen bleek te zijn. In totaal werden 1164 ge smokkelde toesteljen achterhaald. De douanerecherche zoekt nog naar 350 toe stellen Door de smokkel werd f 150.000 aan invoerrechten en omzetbelasting ont doken; de waarde van de smokkelwaar wordt geschat op een half miljoen gul den. De zaak is aan het rollen gekomen in september van het vorig jaar toen te Almelo de 23-jarige Hamburger H. D. S. werd aangehouden, die met een vracht auto 38 t.v.-toestellen vervoerde, waar mee hij illegaal over de grens was ge komen P., die in eerste instantie werd aange houden in verband met verboden wapen bezit. zorgde voor distributie van de toe stellen over het gehele land. In totaal werden 45 ritten gemaakt Eis: 3 V2 jaar ROTTERDAM De officier van justi tie heeft gisteren tegen de 35-jarige bank werker Teunis V. uit Krimpen aan dén IJssel drie en een half jaar gevange nis met aftrek van de in voorarrest doorgebrachte tijd geëist. De officier nam aan, dat V. bij een dronkenmans- ruzie op 5 december 1964 gepoogd had zijn vriend en buurman, dc 34-jarige timmerman Jan B, met een bijl te do den. V. had hem de bijl haar het hoofd geslingerd, maar het voorwerp miste door een snelle reactie van B zijn doel. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Zal de vrouw 1965 veel vlinderachtiger mogen zijn dan ze in jaren is geweest, de man schrijdt, althans volgens de Stijl groep Groningen, ietwat statig door dit jaar. Zijn gestalte moet rijzig en slank zijnde schouders even hoe kig, de taille niet genepen, maar wel licht aangegeven, de pantalon valt rechtlijnig tot op de schoen. Kiest de vrouw pasteltinten, hij gaat in don kerblauw (met heel kleine variaties van streepjes en vage ruitjes), in grijs (van donker tot licht) of in mengsels van grijs en blauw. De Stijlgroep Groningen wordt ge vormd door zes fabrikanten van heren kostuums cn levert ongeveer een kwart (500.000 stuks) van de totale Nederlandse produktie. die om precies te zijn 2.195.000 stuks bedraagt. SCHEERWOL Kenmerkend ls oJn. dat de fabrikanten van de Stijlgroep alleen scheerwol gebru ken, dus ook geen vermenging met syn thetische garens toepassen. Maar ook ln deze wollen materialen ls het „lichtge wicht" schering en inslag. Het meest opvallend is misschien de smalle revers, ook al zo gemaakt ter wille van de slanke lijn. Uit het zelfde principe volgt een een-rij sluiting van drie, twee of één knoop. Bij twee en één is de sluiting laag geplaatst. De jasjes hebben óf een split midden achter óf dit vaker) opzij. De pantalons heb ben brede omslagen, smalle omslagen of helemaal geen omslag Dfe hele pijp is recht met een onderwijdte van 40 tot 42 centimeter. VEST t is begrijpelijk dat het vest. beho rend bij het pak, ook in ere hersteld wordt nu er een zeker streven near de conventionele verschijning bestaat. Iets wat toch wel opmerkelijk is, want men zo denken, dat de mannen met hand tand de veroverde vrijheid in hun kleding zouden verdedigen. In de show de stijlgroep, die we in het Apollo- paviljoen zagen, echter geen spoor meer ruige tweedjasjes, combinaties van lichte of donkere broek met ander jasje, gekleurde vesten of dergelijke. Het was allemaal even correct De sensatie was een donkerblauw kostuum met smalle opgesneden revers iant-garde van de volgende mode) en gemaakt vai; de allerfijnste merlnoswol. Op 5 december 1963 was deze wol de duurste party, die ooit in Australië ge- Het kostuum voor morgen. De wol is zo fijn. dat het pak,indien niet gedragen, in een kluis wordt bewaard' el ld Is. Learoyd Brothers in Hudders- field (Engeland) weefde er een doek van, dat soepel als zUde is Er waren zoveel gegadigden, dat de lap in couponr ver deeld werd en onder dc klanten verloot, van de Stijlgroepfabrikanten kreeg coupon en mocht de lap plechtig op de Britse ambassade ln Den Haag In ont vangst nemen. De modelleurs van d stijl groep „bouwden" gezamenlijk een ont werp voor een kostuum; het werd ge maakt i.i ln een kluis opgeborgen tot dan gisteren de manne-mannequin het mocht trekken. ts voor de fijnproevers! Het heeft: één rij van twee knopen, opgesneden smalle revers, rechte schouders, slanke ven, smalle borstpartij en een geac centueerde taille. Een borstzakje en zij zakken zonder kleppen, Erg revolutionair klinkt het allemaal niet. maar een man verzekerde ons, dat reeds net opsnijden van de revers genoeg Ti de aandacht te trekken. En dan verwijten de vrouwen aan de mannen, :e nooit zien wat er gedragen wordt! Aow, aww en kinderbijslag 3 pet omhoog (Van onze soe.-ei redactie) DEN HAAG Nog deze week ls in de staatscourant de publikatic te verwachten van 't K B- waarbij de uit keringen van de AOW. AAW en dc kinderbijslagen verhoogd worden met 3 procent cn de uitkeringen krachtens de interim-wet invalidileitsrentetrek- kers omhoog gaan met 4'A procent, alles met teiugwerkende kracht van 1 januari jl. Zoals' bekend besloot de minister van sociale zaken tot deze verhoging omdat het redelijk werd geacht een voorstel te verlenen van de nog nader vast te stellen stijging van het indexcijfer der regelings lonen in de eerste helft van dit jaar. waaraan de genoemde uitkeringen auto matisch worden opgetrokken Dat de invaliditeits-interimuitkeringen met 4M: procent omhoog gaan wordt ver oorzaakt door het feit dat van deze bedragen de hogere premie voor AOW en AWW afgaat. Als gevolg van de verhogingen zien de nieuwe uitkeringen er thans als volgt uit: AOW: voor gehuwden f. 3.756,— (was f 3.642,voor ongehuwden f 2.628,— (was f. 2.550.—); AWW: voor weduwen met kinderen f. 3.756, (f. 3.642,voor weduwen zonder kinderen f. 2.628,(2.550,De uit keringen voor wezen tot 10 jaar wordt f. 834,(f. 804.voor wezen bot 16 jaar f. 1254,(f. 1212,en voor wezen boven 16 jaar f. 1626 (1578,—). De kinderbijslagen komen er als volgt uit te zien: voor het eerste kind f. 83.46 per kwartaal (was f. 1956), voor het tweede en het derde kind f. 91,26 (f. 86,58), voor het vierde en het vijfde kind f. 124,02 (f. 118.56" en voor het zesde en volgende kind f. 138.84 (f. 132,60) De interimuitkering voor in- validiteitsrentetrekkers wordt in klasse a f. 5178— (4878,—), in klasse b f. 4212,— (f. 3flb6,—en in klasse c f. 3240.—). Anton Geesinkals toeristentrekker DEN HAAG Nederland blijkt in Japan bijzonder populair te zijn, speciaal door de wereldkampioen judo, Anton Gcesink. Hij zou weieens een uitstekende toeristentrekker kunnen zijn in het aan staande seizoen. Dit constateerde de directeur van de ANW. de heer J. A. Risseeuw, die gis teren van een achtdaagse reis naar Japan terugkeerde. Verleden jaar maakten 23.000 Japanners een vakantiereis naar Europa. Bijna de hellt ging naar Amsterdam, Een aan zienlijke stijging wordt verwacht. (Van i moderedactrice) SOEST Een oud huisje op de hoek van Kerkpad en Kerkstraat net achter het koor van de oude kerk in de Ker- kebuurt, precies op de grens van Eng- Eempolder; kanten gordijnen en lancaster met balletjes franje. En juist daar hebben we de eerste show van de modezomer 1965 gezien! Het is Aroould G. Diepenveen, die na Amsterdam Soest gekozen heeft om er een boubique te openen. Op 23 maart volgt Den Haag. waar deze couturier zich gaat vestigen in het smalle oude pand Lange Voorhout 80, bekend als het huis van Gertenbach^ Mode in Soest. Jonge mode in een oud huis Een verrassende collectie, waarin couture en een tikkeltje praktisch zijn samengaan. Diepenveen heeft aardige combinatie-kleren gemaakt. Bijvoor beeld een plooirok (linnen) met lang tailleur jasje. Op de'rok kunnen lijfjes gedragen worden, die alleen maar bo- venstukje van een japon lijken, blouses en ook een grappige tablier Dat is een ovaal „hemd" zonder mouden met zij- splitten. Voor de 9portieven kan er een lange smalle broek bij gedragen wor den iriploats van een rok. heel veel klos- hadden hangen zt was er een rechte japon van dit kant met omhals en zoom niches van mous seline Bij nadere beschouwing bleek de kant alleen een 90ort mouwloze mantel te zijn, die uitgekmooipt kon worden en bleef een japon met ruches Bijzonder mooi waren de rokken met klokkende banen Opzij en middenvoor en -achter waren de naden naar bin nen gestikt, maar ii\ het midden van elke baan liep een naad. die als een ribbel gestikt was. Zonder overdreven gezwier te krijgen geeft zo'n rok een bijzonder levendig effect Over het algemeen long torso, soms licht bliousemd. En altijd ruime rokken Veel donkerblauw, écru, wit en rose. Bijzonder mooi was een mosgroen wollen ensemble van fijne plissee rok en long torso lijfje met een lange rechte cape. Bij enkele japonnen was het eigenlijke lijfje kort gehouden en dan toch ver lengd door een ..keurs" van verticaal aangebrachte banen ln afstekende tin ter.. Daaronder sprong de rok weer uit randje schelpjes als garnenng van een jongemeisjesjurkje; een rokbriek. die vóór een los opgeknoopt extra pand heeft; .een bolero'tje da', alleen maar blijkt te bestaan uit twee kleine pand jes. die in de schoudernaad en een stukje zijnaad zijn vastgezet. Tot slot van de show een spectaculair toilet van zwarte zijde met gestrookte lanige mouwen, waar een mouwloze mantel bijbehoorde, geheel overdekt methaneveren. Een contrast-japon in blauw, marine en wit linnen van Arnould Diepenveen. De rok heeft als rib bels gestikte naden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6