CONSTANT Ds. Spier ontving niet één inzending op prijsvraag Beatrix kreeg complimenten van Amerikaanse touristen „Mijn kritiek was wel wat te eenzijdig" ROBINSON VERWIJST KERK NAAR MODERNE CATACOMBEN Een woord voor vandaag Miele er is geen betere! 2 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 Jac. Alders weer naar Antillen UTRECHT De vice-voorzitter van het Nederlands Katholiek Vak verbond, de heer Jac. Alders, vertrekt aanstaande zaterdag: opnieuw naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Hij zal nagaan, hoe het NKV de Surinaamse en Antilliaanse christelij ke vakbeweging kan helpen. Boven dien zal hij op Curasao de nodige voorbereidingen treffen voor de komst van een KV-funetionaris die binnenkort voor een verblijf van een paar jaar naar de Antillen zal ver trekken, om zich daar bezig te hou den met de opleiding van het kader en met het assisteren van de vormge ving van de organisatie der christelij ke vakbeweging. De heer Alders verwacht wel, dat hij op Curagao zal worden toegelaten, ondanks het feit dat hij in oktober van het vorig Jaar in verschillende publika- ties de politieke toestand op de Neder landse Antillen bedroevend heeft ge noemd, en in een artikel in het NKV- blad Ruim Zicht scherpe kritiek heeft geleverd op wat hij noemde de ambte narij en partijdigheid, de corruptie en de sociale dwangmaatregelen van de regering. Deze opmerkingen hebben inderdaad nogal wat opschudding ver- De heer Alders stelde gistermorgen, dat hij niet ontkent, dat hij zijn kritiek op de Antilliaanse verhoudingen heeft geformuleerd na eenzijdige contacten' met de oppositie, zoals hem indertijd ook verweten werd. Maar, zo zei hij, daarmee bracht ik de zaak weer in evenwicht, want officiële bezoeken vanuit Nederland resulteren in even eenzijdige contacten en besprekingen met regeringspersonen en -instanties. Niemand ontkent, aldus de heer Alders, dat er op de Antillen inder daad misstanden bestaan. Natuurlijk mankeert er aan iedere regering wel iets, maar hij neemt het de Nederland se regering kwalijk, dat ze bijvoor beeld nooit eens vertrouwelijke be sprekingen heeft gevoerd met de Antil- Nieuw boek van bisschop van Woolwich liaanse oppositie. Daardoor voelt die oppositie sloh, volgens hem, door Ne derland min of meer in de steek gelaten en krijgt zij, ondanks het feit dat veel van haar aanhangers Neder land zeer wel gezimd zijn, een min of meer anti-Nederlands karakter. VERLOVINGSRINGEN METBRILLANTEN Constant introduceert de allernieuwste Nederlandse mode in verlovingsringen. Het traditionele goud, verrijkt met de kostbare schoonheid van brillanten. Ga bij uw juwelier deze nieuwe Constant-creaties (Claudia en Madeleine) eens bekijken. U zult zien: het zijn de mooiste, de modernste verlovingsringen die u vinden kunt. Maar er is meeri Uw juwelier heeft een Constant-boekje met meer dan 40 modellen, waaruit u rustig thuis uw keuze kunt maken. Ook de afdeling Publiciteit van de Constant Fabrieken te Rotterdam zendt u dit prachtige boekje op aanvraag gaarne toe. Egyptische mormonenletters zijn niet Egyptisch (Van onze kerkredactie) Meer dan een half jaar geleden is bij de uitgeverij Kok de pocket Mormonen in opmars verschenen, geschreven door de Ryswijkse ge reformeerde predikant ds. H. J. Spier. Het boek je zou niet zo de aandacht hebben getrokken als niet achterin een merkwaardige prijsvraag was opgenomen. De uitslag hiervan maakt de schrij ver nu in een artikel in het Centraal Weekblad bekend. Ds. Spier heeft namelijk in de prijs vraag de lezers uitgenodigd om met behulp van originele oude Egyptische handschriften aan te tonen, dat de door de mormonen gepubliceerde Egyptische letters van het boek van Mormon werkelijk Egyptisch zijn. bi ""'nu 7 *T a (f b J t7* £- ct 'Q <4 -it f9'Se* T JJ— - yy «v 1 C)-\ •i-Hu /r< «i, V» t" - -JJff Dt zijn de zogenaamde Egyptische lettertekens uit het boek van Mormon. Volgens prof. dr. A. Klasen uit Leiden is het geen Egyptisch en zelfs geen taal. Ds. Spiers conclusie: het is een ratjetoe. Joseph Smith, de stichter van de sekte der mormonen, heeft nameliik beweerd, dat hij het boek met zijn gouden platen van de engel Moroni heeft gekregen (22 september 1827). Na enige jaren vertalen heeft hij het weer teruggegeven aan Moroni. Alles is dus ongrijpbaar en myste rieus, schrijft ds. Spier. Het enigp lichtpuntje is de publicatie van enkele lettertekens in facsimile van de gouden platen door Smith. Over de taal, waarin zij zijn geschreven staat in het boek van Mormon (Mormon 9 vers 32 en 33): „En nu ziet. wij hebben deze kroniek geschreven naar onze kennis in lettertekens die onder ons de hervormd Egyptische worden ge noemd, die aan ons zijn doorgegeven ®n volgens onze wijze van spreken door ons zijn veranderd". Ds. Spier die zelf volstrekt onkundig is wat Egyptisch betreft beloofde in de prijsvraag de inzendingen aan een commissie te zullen overleggen. Wel suggesties Er zijn echter geen inzendin gen gekomen, wel enkele sug gesties. Voor ds. Spier is het voordelig, want hij beloofde in het boek aan de winnaar een reis van Amsterdam naar Bern, waar de mormonentempel op het vasteland staat. Hij heeft bewust dit „risico" (bijna de helft van zijn honorarium) op zich genomen om de mormonen te bestrijden, zoals hij zelf zegt. Wel heeft president J. P. Jongkees van de Heiligen der Laatste Dagen in Nederland in het blad De Ster gereageerd. Hij vraagt zich af wat de zin va« de prijsvraag is. Volgens zijn zeggen bestaan reeds historisch vastgestelde verklaringen, dat de tekens inderdaad van de oorsprong zijn, die zij pretende ren te zijn. Hij raadde de schrijver daarom aan het facsi mile opnieuw aan een onpartij dig oordeel van een Egyptoloog voor te leggen. Ds. Spier heeft dit inderdaad gedaan. Hij heeft de zaak voorge legd aan prof. dr. A. Klasen, die als Egyntolcog directeur is van het uitgebreide en beroemde Leid- se Rijksmuseum van Egyptische Oudheden. De uitslag: het is geen Egyptisch, het Is zelfs geen taal. Het blijkt, zoals ds. Spier met eigen woorden zegt, een ratjetoe te zijn. Op grond hiervan en naar aanleiding van het onderzoek van de drie heilige boeken ls de conclusie van ds. Spier, dat er bij de mormonen sprake is van een ernstige religieuze misleiding. Ds. De Kam overleden (Van een onzer medewerkers) DEN HAAG In de ouderdom van 67 jaar is overleden ds. A. J. de Kam, emeritus-predikant van de Doopsge zinde Broederschap. Ds. De Kam, die in 1897 werd geboren was van juni 1947 tot november 1950 predikant te Franeki Alleen op de feestdagen naar de kerk LONDEN Opnieuw komt de Engelse bisschop van Woolwich, John T. Robinson, met een boek dat in het bijzonder de anglicaanse gemoederen in beweging zal bren gen. Deze schrijver van „Honest to God" (Eerlijk voor God), die internationaal de monden en pen nen in beweging zette en een be risping van zijn aartsbisschop ont ving, deelt nu in zijn nieuwe boek „De nieuwe reformatie" harde schoppen uit tegen de huidige ker kelijke structuur. i persconferentie heeft hij al iets verteld van wat er in dat boek zal staan. Het zal medio maart ver schijnen, maar heeft in Engeland nu al een storm in de pers ontketend. Een van de „nieuwe" ideeën van Robinson is dat we maar met de gewone kerk dienst moeten ophouden. De kerk moet zich in catacomben van de moderne technische eeuw terugtrekken. Volgens deze bisschop moet de kerk worden georganiseerd in kleine ge- meentegroepen, die moeten bijeenko men in huiskamers, fabrieken en scho len in plaats van in een kerkelijke „fabriek". Alleen bij feestelijke gele genheden, zoals kerstmis, pasen en pinksteren zouden alle christenen bij een moeten komen in een gehuurde zaal. MOBIEL Deze ideeën zijn niet nieuw. In Ne derland heeft de Utrechtse hoogleraar prof. dr. J. C. Hoekendijk zich wel in deze richting uitgesproken. Toch is er een verschil. Het gaat prof. Hoeken dijk er in de eerste -plaats om dat de kerk weer mobiel wordt. Bij de bis schop van Woolwich hebben wij sterk de indruk dat hij van de nood een deugd probeert te maken. In zijn parochiekerken is het kerk bezoek ontzaggelijk slecht. Alle po gingen om daarin veranderingen te brengen hebben gefaald. Nog maar on langs heeft de rector van Woolwich, een van de jonge predikanten die in dit bisdom mocht experimenteren met moderne vormen van apostolaat en ere dienst erkend in het Engelse dagblad The Observer dat het experiment een mislukking is geworden. STAATSKERK Bisschop Robinson verzet zich te vens tegen de .staatskerk-vorm". Hij schrijft: Een staatskerk wordt instinct matig in verband gebracht met voor rechten De kerk moet tonen, daar voor volkomen onverschillig te zijn Voor de Kerk van Engeland in elk geval is de positie van staatskerk, of schoon deze een zeker prestige mee brengt, eerder een belemmering dan een steun." Deze bisschop ziet de toekomst som ber in. Het zal nog donkerder worden dan het nu reeds is voor de kerk. Daarom moet zij zich bevrijden van „overtollig vet". De traditionele macht, gesteund door erkenning van de staat, zal waarschijnlijk verdwijnen. Daarom is het de taak van de kerk om zich minder bezig te houden met gebouwen en instellingen en meer te werken vol gens het beginsel dat zij een zuur desem en een zoutend zout moet zijn. Robinson wil terugvallen op de kleinere groepen of „cellen" die bijeen moeten komen in particuliere wonin gen met alleen van tijd tot tijd een collectieve eredienst. Volgens bis schop Robinson moet de kerk meer en meer in de werkelijke frontlinie komen en moet eerder de leek dan de geeste lijke op zijn kansel de spits afbijten. Op een persconferentie zei dit „en fant terrible" van de Engelse Kerk die een tijdbom heeft gelegd onder de kerkelijke gezapigheid en een groot aantal mensen wat erg luidruchtig wakker heeft geschud: „Ik geloof dat de ineenstorting van de oude struc tuur van de kerk het beste zou zijn wat ons zou kunnen overkomen. De grote vraag die alle kerken moeten beantwoorden is hoe zij enige invloed kunnen uitoefenen in de wildernis van een ontkerstende wereld. Maar we zijn thans dichter bij de dood van het georganiseerde christendom en dus mischien ook dichter bij de opstanding ervan. Vrouwelijk theoloog in geref. algemene evangelisatiedienst door het moderamen van de generale synode der Gereformeerde Kerken be noemd tot functionaris in algemene dienst voor de evangelisatie. Mej Van Egmond is sinds 1945 geestelijk verzorg ster in de psychiatrische inrichting Den nenoord te Zuidlaren. Zij wordt thans aan het evangelisatiecentrum in Baarn verbonden. Na haar theologisch kandidaats-examen was mej. Van Egmond, van 1947 tot 1951 predikants-assistente te Hengelo (O). Daarna was zij jeugdconsulente voor meisjeswerk in Amsterdam, tot ir 1954 haar benoeming te Zuidlaren volgde. Niet alleen praktisch, maar ook organi satorisch deed zij op het gebied van de evangelisatie veel ervaring op. Tot haar taak in Baarn zal vooral behoren de bestudering van evangelisatie- vragen en de zorg voor de lectuur en wat daarmee samenhangt. In hei evan gelisatiecentrum is zij de vierde func® tionaris. De anderen zijn ds. H. H.' Grosheide (vormingswerk), ds. P. B. Suurmond (advies en voorlichting) en de heer Jac. van der Waals (sociaal-peda goog voor het vormingswerk). IN DE GREEP y VAN A DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruitJ Beropvingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Assen (vac. J. B. Weener- toez.): J. W. Schipper te Rotterdam- Delfshaven. GEREF. KERKEN Beroepen te Weesp: W. Dekker te Noordwijk-binnen: te Nederhorst den Berg: B. de Boer. kand. te Meppel. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Arnhem: J. Brons te Bunschoten: voor Urk: P. v. Zonneveld te Bennekom GEREF GEM. Beroepen te Veen (N.-Br G. Schip- aanboord te Apeldoorn. Bedankt voor Sint Annaland: A. Hof man te Zeist. Tweetal te Lisse: C. Harinck te Utrecht en A. Vergunst te Rotlerdam-C. Laat zo uw licht schijnen voor de mensenopdat zij uw goede werken zien en uw Vader, Die in de hemelen is, ver heerlijken" (Mattheixs 5:16). In deze woorden van de Here ligt een opdracht voor allen, die Zijn naam in hun levensbanier hebben geschreven. Laat uw licht schijnen; dat wil zeggen: Laat er iets van u uitstralen. Het verwijt van de „buitenwereld" is, dat aan tal van chris tenen zo weinig is te zien van het grote geluk, dat hun deel achtig is geworden. „Men" zegt: Waarin onderscheiden de christenen zich nu van de niet-christenen? Je ziet niets aan hen en je merkt niets aan hen! Wie eerlijk wil zijnzal moeten toegeven, dat dit maar al te waar is. Wat kan de „wereld" soms weinig vreugde bij ons constateren. Weinig zien, dat we geheel ons leven in Zijn hand hebben gelegd. Wat zijn we niet dikwijls de wereld gelijk vormig. We klagen met de klagenden, we leven in angst met de angstigen, we maken ons bezorgd met de bezorgden. En toch! We weten, dat we een Vader in de hemel hebben, Die ons gadeslaat en Zijn zegenende Handen over ons uitstrekt. We weten, dat Hij ons een toekomende stad heeft bereid, dat Hij ons Zijn kinderen heeft genoemd. Laat uw licht schijnen voor de mensen. Laat de mensen zien van onze vreugde. Laat de mensen kunnen zeggen: Hij heeft zijn vertrouwen op de Here gesteld, en laten ze jaloers op ons zijn. Zo jaloers, dat zij het ook proberen te grijpen. Zo jaloers, dat zij uw Vader, Die in de hemelen is, verheerlijken. Wij lezen vanavond: Mattheüs 9 vers 14 tot 26. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM Kroonprinses op Aruba ORANJESTAD Prinses Bea trix heeft haar bezoek aan Cura sao beëindigd. Met een speciaal vliegtuig van de Antilliaanse luchtvaart maatschappijvertrok zij gisteren naar Aruba. Maar eerst deed zich plotseling een wijziging voor in het programma. De motoren waren al gestart toen een employé van het vliegveld kwam aanrennen. Deze beduidde te wachten, waarna de piloot de motoren stopte. Toen bleek dat er een telefoontje was gekomen van het Sint-Elisabeth- gasthuis, waarin de echtgenote van de gouverneur, mevrouw Debrot-Reed, eergisteren voor rust was opgenomen. De gouverneur kon de reis niet mee maken en was genoodzaakt reeds nu afscheid te nemen van de Prinses en haar gevolg. Daarop vertrok het vliegtuig naar Aruba. Het werd begeleid door twee Trackers van de marine-luchtvaart- dienst. Op de Prinses Beatrix-luchthaven ..as veel belangstelling voor de aan komst van de Prinses, die eerst per open auto naar het Aruba Caribbean hotel reed. Daarna begon haar eerste rondrit. Er hadden zich veel belang stellenden langs de route opgesteld. Rond het kantoor-van de gezaghebber brachten ca. 2500 schoolkinderen haar een aubade. In de grote drukte leek het af en toe of het protocol was ver geten. Zo kon het gebeuren, dat de 75-jarige Elizabeth Martis, een in Oranjestad bekende verkoopster van landsloten, alleen op de stoep 3tond, die leidde naar de ingang van het bestuurkantoor. haar loten nog in de hand. Ook een klein jongetje vergat de zanghulde helemaal en stak de straat over om, al zingende, Toto's te maken. Het geroep van „viva la prin- cessa" was niet van de lucht. De Prinses dankte de schoolkinderen voor hun hulde en vertelde dat zij ook morgen een vrije dag zouden hebben, een mededeling die uiteraard in goede aarde viel. Miljoen-dollar-gezicht De Amerikaanse toeristen, en vooral zij die in hetzelfde hotel als de prin ses logeerden, lieten zich niet de kans ontgaan, foto's van prinses Beatrix tt maken. Zij lieten zich daarbij niet on betuigd in hun complimenten. Men hoorde opmerkingen als „a million dollar face". Overigens was het een vrij rustige middag voor de prinses, met slechts twee evenementen op het programma. Haar eerste bezoek gold het jeugd centrum Tanki Leendert, gelegen in een nogal bevolkte omgeving. Dit centrum werd in 1958 met behulp van de Lago-raffinaderij opgericht en is het enige jeugdcentrum dat wordt ge dreven door een buurtvereniging. Er worden tal van activiteiten beoefend, waaronder sport. Voor de kleine kin deren is er een speeltuin. De Prinses verbleef hier geruime tijd en zij sprak met enige jeugdleidsters uitvoerig over hun werk. Voor haar vertrek tekende zij het gastenboek en kreeg zij een door de jeugd vervaardigd schilderij van Aruba, waarin schelpen waren verwerkt. H.B.S. en GYMNASIUM RESA - Hilversum Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 Boekenhoek Rotsen sterven niet, door Gavin Maxwell. Uitgave Bosch en Keu- ning N.V.. Baarn. Maxwell vertelt over alledaagse dingen in zijn onmiddellijke omge ving. Als hij in 1960 in Marokko is, verwoest op betrekkelijk korte af stand een aardbeving de stad Agadir. Van deze ramp brengt Maxwell op zijn eigen manier verslag uit. Hij vertelt verder van zijn reiservaringen om ten slotte in Camusfearna te belanden, het eenzame huis aan de Schotse kust En hier is dan bijvoor beeld een ongeluk met een motorboot een opwindend hoogtepunt. Het is de verdienste van Ma well, dat hij van timmerlieden, musici... Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij do Baiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. ZIJ weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4} miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankser/Ice

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2