Nieuwe Leidse CoiiiranU in Vijftien bejaarden vuur omgekomen Rijkspolitie: Niet zoveel drukte over die drukte Zes anderen gewond, en vier spuitgasten Akkoord bereikt over extra heffingen 64 Moeder (18) paniek baby gooit in uit raam ANWB: nog meer service Khan gaat naar V.N. Commentaar Gespannen sfeer in negerwijk Harlem Wel voor heter vuren gestaan Wr«ctewr-. F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigk ie ghablevee mijn hert in teghenspoet" Woensdag 24 februari 1965, 45ste jaargr- De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht in het binnenland op do meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag veranderlijk# bewolking met kans op enige neerslag. Zwakke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind, draaiend naar richtingen tussen West en Noord. De zelfde temperaturen als vandaag of iet» hogere. Postbus 76 Telefoon 31441 m. 3,35, p.kw. j0,05 Klachtendlenst "Bezorging. '1 8.00—1 '790 Tehuis in Brussel stortte in Waar komt Mobil Oil Rotterdam meent dat Amsterdam favoriet is (Van onze Rotterdamse redactie! ROTTERDAM De directie van Mobil Oil zou vandaag een gesprek hebben met de minister van econo mische zaken prof. Andriessen en in Rotterdamse gemeentelijke kringen concludeert men hieruit, dat Am sterdam op het ogenblik meer kans maakt voor de vestiging van dit Amerikaanse bedrijf binnen zijn ge bied dan Rotterdam, al acht men het niet uitgesloten, dat Rotterdam toch nog meespeelt. Uit de berichten van de laatste dagen is wel gebleken, dat minister Andriessen „om" is en meer en meer het oor gaat lenen aan Amsterdam, dat bijzonder geporteerd is voor de Mobil Oil-neder- zetting die niet alleen een raffinaderij zal omvatten, maar ook een petro-che- mische industrie. Moeilijkheden De moeilijkheden zijn echter nog legio. Het rijk zal ettelijke miljoenen moeten investeren in het NoordzeekanaaiL-gefoied, wil het aan de wensen van Mobil Oil tegemoet leunnen komen. Maar daarmee is men er nog la mg niet. Ook de ar- beidsbezetting speelt een rol en raiet in het minst het vraagstuk van de ruimte lijke ordening. Wat dit laatste betretf vreest men, dat de vestiging van een zo omvangrijk be drijf als Mobil Oil op het oog heeft, de plannen zowel bij Rotterdam als Amster dam doorkruist. Daarnaast spreekt het vraagstuk van de bouwcapaciteit een belangrijk woord mee. Anton Geesink wordt „Simson" UTRECHT Olympisch judokampioen Anton Geesink zal de hoofdrol gaan spelen in de Italiaanse film Simson en Delila. Hij kreeg gisteren in zijn Utrechtse flat een telefoontje van de filmmaat schappij in Rome. Bij de filmtest waar voor hij pas in Italë is geweest, bljjkt hij het er goed te hebben afgebracht. Geesink vertrekt op 4 maart opnieuw naar Italië voor de opname, die, voor zover bekend is. minstens vijf weken zullen duren. Het contract, waarover al uitvoerig is gesproken, hoeft hij alleen nog maar te ondertekenen Het zal hem een dezer dagen worden toegestuurd. BRUSSEL Vyftien bejaarden zijn vannacht omgekomen bij een hevige brand. Zes bejaarden werden gewond, evenals vier brandweer lieden. De brand woedde in een tehuis voor hulpbehoevende ouden van dagen in een dichtbevolkte wijk van Brussel. De brand werd om één uur 's nachts ontdekt. Nauwelijks een uur daarna stortte het gebouw in. De brandweer werd gealarmeerd door een bewoner van de Steenweg op Charleroi, die door het geblaf van zyn hond werd gewekt. Het gebouw was toen reeds in vlammen gehuld. De politie trachtte langs de achterzijde het tehuis binnen te dringen, doch Soldaat overleden na excursie in bierbrouwerij DEN HAAG De twintigjarige dpi. soldaat I J. H. N. Geutjes uit Nijmegen is gistermiddag tijdens een excursie in een brouwerij in Amsterdam onwel ge worden en kort daarna overleden. De jongen was met negentien andere mili tairen oAv. een vaandrig op de brou werij en had vier of vijf glazen bier gedronken, aldus de lefiervoorlichtintgs- De excursie naar de bierbrouwerij is een 9oort traditie voor jongelui die af zwaaien, zo deelde men verder mee. Geutjes zou vandaag naar huis zijn ge gaan. Hij was ingedeeld bij 103 Techni sche Dienst Herstelcompagnie in de le gerplaats Nunspeet. De inspecteur van de Militair genees kundige dienst acht een sectie wenselijk om de ooibaaik van het overlijden vast te stellen. De ouders moeten pog toestem ming geven. De arts van het ondeiuëel in Nunspeet heeft verklaard dat Geutjes een normale gezonde jongeman was. Dagziekenhuis voor bejaarden HAARLEM Maandag wordt in Heemstede het eerste Nederlandse dag ziekenhuis voor geestelijk gestoorde be jaarden Oosterhout 3 officieel geopend De patiënten, voorlopig 30 tot 35, wor den 's morgens per autobus naar het huis gebracht en keren 's avonds naar hun eigen omgeving terug. Het weekend zijn thuis. Ons land telt 11.000 geestelijk gestoorde bejaarden, van wie 3.000 in psychiatrische inrichtingen zijn opgenomen. Ministers landbouw in EEG: BRUSSEL De ministers van landbouw van de EEG-landen heb ben in de afgelopen nacht op enkele punten na overeenstemming be reikt over de mogelijkheid van ex tra-heffingen op de invoer van groenten en fruit van landen buiten de EEG. Ook de minimum- en maxi mumprijzen voor rundvlees, melk en zuivelprodukten in de zes konden worden vastgesteld. NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR Spinazie, doos van 450 gr. 78 nu j Gratis bij aankoop van 1 pak andijvie 700 gr. a 95 of 1 pak boerenkool 750 gr. a 95 een leuk Groko-speldje betaalbare diepvries! De ministers hebben de wijze var rekening geregeld van de „referentieprü- zen" voor groenten en fruit in de E E.G. en van de prijzen, waartegen „derde lan den" hun produkten aanbieden. De extra heffing is het verschil tussen beide prij zen, voorzover de aanbodprijs beneden de referentieprtjs ligt. In Nederlandse delegatiekringen moest men toegeven, dat de instelling van de extra-heffing meer aan de oorspronkelijke voorwaarde is gebonden, dat de invoer van groenten en fruit uit landen buiten de E.E.G. „marktverstorend" moet werken. Besluiten De E.E.G.-ministers hebben voorts til dens hun nachtelijke vergadering zU kon niet vanmorgen worden voortgezet aangezien minister Biesheuvel weer tijdig in Den Haag moest zijn het volgende besloten: 1 De minimum- en maximum-oriëntatie prijzen voor rundvlees in de E.E.G. voor 1965 vast te stellen op 230 tot 245 mark per 100 kg. Met een oriëntatie prijs van 220 mark en een gemiddelde marktprijs van 246 markt betekent deze wijziging voor Nederland in de prak tijk niets. 2 De minimum- en maximumprijzen voor melk vast te stellen op 33 tot 41.2 pfennig per liter. Met de huidige prijs van 31 cent per liter industriemelk zul. len er geen gevolgen zijn voor de prij zen van zuivelprodukten. i maximumprijzen kalfsvlees te bepalen op resp. n 340 mark per honderd kg. 3 De 312 i 4 Een regeling te treffen om Nederland in staat te stellen in een betere currentieverhouding met landen buiten de E.E.G. Cheddarkaas te exporteren (hoofdzakelijk 8000 ton als smeltkaas naar West-Duitsland), moest deze poging door de verschrik kelijke vlam- en rookontwikkeling opgeven. Hulpgeroep Op een balkon op de tweede ver dieping verscheen een vijftal bejaar den, om hulp schreeuwend. Eén van hen brandde als een toorts. Ladders om hen en andere inwoners van het tehuis te redden konden eerst worden opgesteld, nadat de stroomdraden van de tram in de straat waren verwijderd. Hoop op verdere inwoners te redden moest worden op gegeven toen het brandende gebouw instortte. Een brandweerman werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis overge bracht. Hij kon eerst na drie uur onder het puin te hebben gelegen worden gered. Hij was met brandwonden over. dekt. Oliekachel viel om: woning uitgebrand Drie gewonden in ziekenhuis (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM. In haar radeloos heid gooide een achttienjarige moeder haar baby van vijf weken op het on geveer zes meter lager gelegen platje, nadat een felle brand, gistermiddag op de eerste etage van een woonhuis de Oranjeboomstraat 343 ont staan, doorbrak naar de tweede en derde verdieping. De baby werd met een hersentrauma en brandwonden aan beide voetjes naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, alsmede de moeder, mevrouw G. Kloosterziel, en haar zusje, de tienjarige Theodora Meijer, die beiden brandwonden kregen an gezicht en handen. In de achterkamer op de eerste etage, ,'aar vier kinderen van mevrouw J. M. -. d. Meide aan het spelen waren, viel de oliekachel om. Mevrouw Van der Meide hing juist op de zolder de was op. Zij hoorde het hulpgeroep van haar kinde en rende naar beneden. Met een er water trachtte zij het vuur te blussen. Het vuur greep echter razend snel om zich heen, zodat zij haar pogingen moest staken. Mevrouw Van der Meide dreef de vier kinderen, Corrie (1%). Johnny (3), Harry (4) en Willy (6) voor zich uit. Zij konden via de trap de straat op vluchten gehaald. Het meisje Mep hierbij ernstige brandwonden op over de gehele voorzijde van haar lichaam. De moeder nam het kind van haar over. Daar de weg langs de trap door het vuur was afgesloten, gingen zij naar de waranda aam de achterzijde van het huis. Omwonenden riepen „spring maar" In paniek gooide de moeder de baby beneden, in de hoop dat hij op gevangen zou worden door de buren. Het kind kwam echter op het zes me ter lager gelegen platje terecht. Ver volgens klommen het meisje en de moeder langs de buitenkant van de waranda naar de buren. Een andere buurman, de heer Streefland, heeft de baby van het dakje gehaald. Daarna werden zij naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. De brandweer die om half drie met groot materieel uitrukte, was de brand binnen het half uur meester. De achter- tussenkamer op de eerste etage en de achterkamer op de tweede etage brand den uit >e 62-jarige A. Koopman uit Erme- lo, die op de Brinkgreverweg in Deven ter liep, is door een vrachtwagen aan ga-eden en was op slag dood. De auto een klapband gekregen. Verrast Haar bovenbuurvrouw, Kloosterziel, werd echter door het verrast. Zij hoorde het gegil en wilde naar beneden om te zien wat er aan de hand was. Halverwege de trap sloegen de vlammen haar tegen. Zij holde naar boven om haar zoontje van vijf weken te redden en haar zusje te waarschuwen. Theodora had intussen de baby uit zijn wiegje in de reeds brandende kamer Alarmcentrale dag en nacht open DEN HAAG De ANWB heeft beslo- het alarmcentrale van deze bond (070-814381) dag en nacht open te stellen. Daardoor komt de mogelijkheid dat de toeristen bond in het gehele land gedurende vier entwintig uur hulp kan bieden. Om het systeem rond te maken wordt het geniwachtapparaat aangevuld, waarbij, thans nog vier, maar binnenkort z wegenwachtstations als „tussenstations" gaan fungeren. Het reeds bestaande hulpverleningsnet wordt aangevuld met een aantal mobiele meldingskanboren. die weer via mobilo- foonverbmdingen en een systeem semafoons in permanent contact met dividuele wegenwachten staan. Een brandweerman op het balkon, vanwaar een vrouw uit angst haar vijf weken oude baby op een lager gelegen plat gooide tijdens een brand in een woonhuis aan de Oranjeboomstraat. De baby. en een dochtertje van negen jaar raakten ernstig getoond. Hun moeder moest met minder ernsti ge brandwonden, doch in over spannen toestand in een zieken huis worsen opgenomen. Nederlandse arts in Tanzania vermoord DAR ES SALAAM De 47-jarige Nederlandse arts, dr. F. W. Thiel is gisteren in de garage nabij zijn huis in Tanga (Tanzania) vermoord. Na zijn daad wachtte de man op de echtgenote van dr. Thiel, die omdat haar man niet terugkwam naar de garage ging. Toen zij de overvaller zag. slaag de zij erin te ontsnappen naar het huis van de buren. Volgens de politie was het echtpaar Thiel juist teruggekeerd in een bezoek aan de bioscoop. De heer van Thiel, die de Nederlandse nationaliteit had, werd geboren in Indo- Hij kwam in 1959 naar Tanzania. Een paar maanden geleden was dr. Thiel particuliere praktijk begonnen in Tanga, de tweede havenstad van Tan zania, ongeveer 230 kilometer ten noorden van Dar es Salaam. SAIGON/PARUS Generaal Khan. de afgezette „sterke man" van Zuid- Vietnam, gaat met zijn gezin naar de Ver. Staten. Hij zal zijn land in New York bij de V.N.-organisatie vertegen woordigen. Hij betreurt het, zijn troepen in oorloesti'd te moeten verlaten Als zij echter menen, dat het beter voor het land is dat hij gaat, zal hij gevolg geven aan de wens, zijn land op andere wijze te dienen. In de VN zal hij bewijsmate riaal overleggen betreffende de Noord- Vietnamese infiltraties in Zuid-Vietnam. Dit werd vorige week buitgemaakt op een communistisch sohip. Uit Parijs wordit nog gemeld, dat de Russische ambassadeur, Vinogradof, op zijn verzoek een onderhoud met presi dent De Gaulle heeft gehad. Hij sprak de bezorgdheid van zijn regering uit over de Amerikaanse acties tegen Noord-Viet- nam. Ook verklaarde hij. dat de Sow- jetunie evenals Frankrijk graag een nieuwe internationale conferentie over Vietnam belegd wil zien. Tevoren was bekend geworden dat Noord-Vietnam een soort gelijke stap in Parijs had ge daan. Soekarno beschuldigt Amerikaanse geheime dienst DJAKARTA President Soekarno heeft bij het negentienjarig bestaan van de Indonesische journalistenvereniging de beschulidigng uitgesproken, dat de Amerikaanse geheime dienst hem wil wegwerken. Deze wil hem door gebruik te maken van de verboden Soekarnis- tische beweging verpletteren. Hij had dan ook opdracht gegeven alle organi saties, die met deze beweging contact houden, zonder pardon uit de weg te ruimen. Het besluit om deze beweging te verbieden is vorig jaar genomen omdat deze door zekere elementen werd ge bruikt om de „Nasakom" (samenwerking van nationalistische, communistische en godsdienstige stromingen) te ondermijnen, aldus Soekarno. fNP haar wijze heeft de Eerste Ka- mer het voorbeeld van de Twee de Kamer gevolgd en wijzigng ge bracht in de behandeling van de begrotingshoofdstukken. Terwijl de Tweede Kamer heeft gekozen voor het experiment me: openbare commissie vergaderingen, heeft de Senaat de keus laten vallen op het uitbrengen van een eindver slag, waarin slechts een aantal onder werpen wordt opgesomd, die zich voor bespreking in openbare verga dering lenen. Het samenstellen van een voorlopig verslag, waarop de re gering moet antwoorden (met een memorie van antwoord), is dus ach terwege gelaten. Het systeem is hf eerst beproefd voor het begrotings hoofdstuk van binnenlandse zaken, dat gisteren in het openbaar werd behandeld. Minister Toxopeus zei met genoegen aan de proefneming te wil len meewerken. Hij hoopte met de voorzitter van de vaste commissie de antirovolutionair Tjalma, dat de ze wijze van behandeling zal bijdra gen tot verkorting en verlevendiging van de discussie. Thans kan nog niet worden gezegd, of deze ook door ons gekoesterde hoop in vervulling zal gaan. Het is natuurlijk niet uit gesloten dat de senatoren na verloop van tijd toch weer de voorkeur geven aan de klassieke methode. Dit hangt mee af van de bewindslieden, aan wie de nieuwe werkwijze bepaald zwaar dere eisen stelt. Zij kunnen zich min der goed voorbereiden, zodat eerder duidelijk wordt evenals bij het systeem van openbare commissiever gadering of zij de materie beheer sen. Snel reagerende en gemakkelijk formulerende ministers hebben veel voor. De oyd-advocaat Toxopeus be schikt over deze eigenschappen- In elk geval is het toe te juichen, dat de Eerste Kamer streeft naar een eigensoortige functionering in ons parlementaire stelsel. De nimmer af latende kritiek, dat de Senaat een doublure is van de Tweede Kamer en deswege eigenlijk overbodig) begint effect te sorteren. De grote lijnen worden meer in het oog gevat en de bespreking van detailkwesties aan de Tweede Kamer overgelaten. Toestand doet denken aan staat van beleg Politie bewaakt Cassius Clay NEW YORK In de Newyorkse negerwijk Harlem heerst sedert de gewelddadige moord op Malcolm X, de leider van een extreem rechtse negerorganisatie, een gespannen sfeer. De toestand daar doet denken aan een staat van beleg. Op alle straathoeken staan politie-agenten, er rijden tientallen patrouillewagens rond, in de buurt van de wyk wor den eenheden reserve-politie gereed gehouden en er is een speciaal poli- tie-hoofdkwartier ingericht. De politie vreest de door de aan hangers van Malcolm X aangekondig de bloedwraak. Beide groepen, de Zwarte moslims onder Elijah Moham med en de Afrikaanse nationalisten Paniekerig aandoende waarschuwingen DEN HAAG Aan de vooravond van de voetbalwedstrijd D.W.S. Vasas heeft de verkeerscentrale van de rijkspolitie in de waarschuwingen en maatregelen, die van verschil lende zijden zijn gegeven en getrof fen, aanleiding gezien een volgende verklaring te verstrekken, waarin tegen „paniekerig gedoe" wordt ge protesteerd. De rijkspolitie vindt dat de maatrege len die overheids- en particuliere in stanties troffen, niet meer in overeen stemming waren met het te verwachten gebeuren. Natuurlijk wenst niemand een herhaling van de kettingbotsingen bij de wedstrijd NederlandEngeland. Maar de omstandigheid dat dit spectaculaire gebeuren sterk in de publiciteit werd getrokken omdat de auto van prins Bern- hard bij een aanrijding was betrok ken. moet geen aanleiding zijn tot „op emotionele gronden gebaseerde publi- „Elk evenement waarbij een grote toe vloed van publiek is te verwachten, ls voor de politie zonder meer aanleiding om passende maatregelen tc nemen. De wedstrijd in het Feijenoord-stadion te Rotterdam veertien dagen geleden, het weekeinde-strandbezoek in het hoogsei zoen, de T.T.-races te Assen, de bouw vakvakantie, enz., die stuk voor stuk meer intensief en meer gecompliceerd wegverkeer doen ontstaan dan verwachten, hebben nimmer aanleiding gegeven tot paniekerig aandoende schuwingen e.d., die wij thans me kunnen Reclame Overigens acht de rijkspolitie het der juist dat een aantal instanties zich geroepen voelt zich via de publiciteits media met waarschuwingen, aanb lingen, adviezen enz., op eigen initiatief tot de weggebruikers te wenden. De be doelingen zullen goed zijn, maar de ad viezen van deze verenigingen, waarbij de reclamefactor nu eenmaal een niet te onderschatten rol zal spelen, kunnen de verkeersleiding door de aangewe zen en verantwoordelijke instanties der bemoeilijken dan bevorderen. De ANWB gaat vanavond op de toe gangswegen naar Amsterdam 21 wegen wachten extra inzetten. Ook zal van avond de Amsterdamse stadswegenwacht versterkt worden. HILVERSUM Het Verbond voor Veilig Verkeer zal in een bliksemactie vanavond in samenwerking met de VARA speciale venkeerstips via de radio over Nederland uitstrooien, nadat de AVRO reed «gisteravond een speciale boodschap van het verbond uitzond. Bo vendien zullen 25 inderhaast geoharterde werkstudenten vanavond aan de bezoe kers van het stadion duizenden visite kaartjes van de Rijkspolitie en het Ver- vond voor veilig verkeer afgeven Daar op wordt een veilige thuisreis gewenst, maar tevens gewezen op de zes voor naamste fouten die automobilisten maken: de Zwarte Zes Verjaring in ons land over zeven jaar DEN HAAG In Nederland resten nog zeven jaar alvorens oorlogsmisdaden verjaren. Dit heeft minister Scholten op vragen van Kamerleden geantwoord. van de vermoorde negerleider, zijn fanatici die tot alles in staat zijn. De strijd tussen hen zou in Harlem ge makkelijk tot hevige onlusten kunnen leiden. Waar de politie zich de meeste zorgen over maakt zijn de geheime wapenvoorraden die beide partijen aangelegd hebben. De na de moord op Malcolm X gearresteerde 22-jarige Talmadge Hayer werd al ruim een jaar gezocht wegens een inbraak in een wapenarsenaal, waarbij de daders veertig pistolen en enkele machinepisto len buit maakten.. De leider van de Zwarte moslims, Elijah Mohammed, wordt door de po litie bewaakt, want de aanhangers van Malcolm X zijn van plan Mohammed te vermoorden. Bescherming Ook de wereldkampioenbokser. Cassius Clay, lid van de beweging der Zwarte moslims, heeft politiebescherming gekre gen, nadat maandag een brand in zijn woning was uitgebroken. Een voormalige lid van de sekte, Audrey Barnette zei gisteren in een interview voor de Boston Globe, dat het leven van Clay van twee kanten bedreigd wordt De volgelingen van Malcolm X willen volgens hem de moord op hun leider wreken door een vooraanstaande Zwarte moslim te doden, terwijl mogelijk enkele fanatici van de moslim-sekte zijn dood wensen, omdat hij ondanks alles bevriend is gebleven met Malcolm X. Alle gevaren laten Cassius Clay ogenschijnlijk koud. „Ik ben niet bang", zo zegt hij bij herhaling en demon streert dat door zich onbeschermd op straat te begeven. Ter dood veroordeeld De plaatsvervangend hoofdcommissaris van politie in New York, Walter Arm. zei gisteren dat bekend is dat James X. het hoofd van de Zwarte moslims in New York. door een veemgericht van de Afri kaanse nationalisten ter dood is veroor deeld. Het stoffelijk overschot van MalcolmfX is gistermiddag opgebaard in een rdfiw- kamer in Harlem. Ondanks de bittere kou stonden honderden negers voor het ge bouw in de rij om afscheid van hun idool te nemen. De begrafenis zal zaterdag plaats hebben. yNeem me niet kwalijk, mam."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1