Brick Bradford r-Toch is het zo!- Jesje en Josje „Het meisje" Amerika: helft van commercie uit tv? Sen moet: „Een kroon voor een kind" Nasleep feest Carel Briels De vrouw Alberdien ZATERDAG 20 FEBRUARI 196S ETHÉRGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHEPGOIVEN-ETHERGOIVEN 3UIUE -ZUaeN MAAR. DECMDEfiGCDNPSE WORDEN GE0*ACHT, WE 3UIIIE NAAK. DE 22.10 De Mlclcey Rooney Show. Nts: 22.35- 22.40 Journaal. Nederland-2: NU: 20.00 Nleuv 20 01 Det de Magaz 20.25 Acht pli il programma. 20.50 Ir wetenschappelijk Orpington Junlo Operetteklanken, mu Hoe bestaat het. po Srogramma. 21.20 lngers. 21.30 Wat z Bijbellezing. 21.55-22.10 Attentie. België: Nederlands progr. kan, 2 en 10: 18.15 Rubens. 18.55 Zandmannetje. 19.00 n.m R.K. ultz. 18.30 De groteoorlog: (Ule afl.). 19.55 Hier spreekt men Nederlands. 20.0< 20.25 Cup, wedstr. onder de suppor- IQapticf irtmededellngen of socialistisch strijdlied. B 18 Weer of geen weer. gevarieerd pro gramma 945 Geestelijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Klnderdlenst. 10.30 Remonstrant se kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 Grammofoonmuziek. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. 12.00 Het Geladen Schip. i kerk en cultui wereld, lezing. 13.17 Mee Omroeporkest en soliste: semi-klassiefce en modeme muziek. 15.25 Hou je aan je woord, •en spel met en over taal en literatuur. 16.05 Licht Instrumentaal ensemble. 16.30 Sportre- vue. 17.00 Zingen geblazen. Vara: 17 30 Voor d* jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Sportjournaal. 18.30 Stereo: Walsorkest. 19.00 Bij nader inzien, forum. 19.35 Vrij entree, cabaret. Avro: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest: amusementsmuziek 20.45 Operamuziek (gr.) 21.30 Barend Bargerbeer. hoorspel (III). 22.05 Lichte orkestmuziek. 22 40 Actualitr"..u.)—- 2e klas voetbal 23.00 Nat 12.35 Buitenlands en instrumentaal ensemble kinderen. 14.00 Tenor en pia k« liederen. 14.25 Radic c. 12.50 De 13.10 Koor 13.30 Vooi de ploei muziek uitslager Gereformeerd geestelijke liederen. Meditatie. Kro: 20.15 I sas uws. 20.07 le volkslie- ..rspel. 21.15 Noach), middel- VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.30 uur komt het tienerprogramma Top of Flop nog eens uit Tilburg. 8.50 uur is het hele stel rondom Rob de Nijs weer present in diens vrolijke tijdschrift-show: Trea, Ria, Marijke en de Lords. 9.30 uur komt het programma „Zo is het" op het scherm en om 10.10 uur een aflevering van de Mickey Roony-show, waarin men Mickey ziet als de eigenaar van een klein mondain hotel aan de Californische kust, waar alles zonneschijn is. Ned. 2 NCRV 8.01 uur zendt eerst de NTS een nieuwe aflevering van Detective bureau Lynx uit. waarin de charmante speurster achter verdwenen magazijngoederen aanzit. Daarna is het NCRV- programma met o.m.: 8.25 uur „Acht plus", met als gasten Henny May en Willy Caron uit „operetteland". 8.50 uur komt de „opvouwbare mens" aan de orde in „Hoe bestaat het?" 9.20 uur laten de Orpington Junior Singers (meisjeskoor) nog eens volksliedjes horen, 9.30 uur een aflevering van „Wat zegt zo'n naam u nog?", handelend over Johan Maurits van Nassau-Siegen en om 9.50 uur leest Hans Tiemeyer weer uit het boek Prediker. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA Het gevarieerde programma van de VARA bestaat vanavond groten deels uit muziek en liedjes. Maar eerst om 8.05 uur verdere avonturen uit Loeren a/d Hor. Strauss-melodieën hoort men om 9.15 uur van het Metropole-orkest en om 9.45 uur is Dorus er weer met zijn liedjes. 11.10 uur Even naplaten met Mies Bouwman. Hilversum 11 KRO 7.30 uur in Populaire Klassieken dirigeert Otto Klemperer het Phil- harmonia-orkesf O.m. hoort u liederen van Wagner, gezon gen door de mezzo-sopraan Christa Ludwig. 8.30 uur is het weer Rieleksen op de bekende manier, om 9.45 uur treedt Jules de Corte op in Roulette. 10.45 uur komen ook luisteraars aan het woord in de rubriek Kruis punt en om 11.15 uur bespreekt Manus Willemse nieuwe klassieke grammofoon platen. Camera's kijken naar kranten in vier landen BUSSUM Hoe het 's avonds toegaat in vier krantenbedrijven, als het nieuws van alle kanten binnen komt en de redactie hard werkt om dat in het ochtendblad te krijgen, kan men vrijdag 26 februari a.s. zien in een speciaal NCRV-programma v in heen en weer wordt geschakeld tussen Londen, Frankfurt, Parijs en Amsterdam. NCRV-teams bevinden zich dan in deze vier gebouwen en op het bureau van het ANP in Den Haag, waar het internationale nieuws via de telex verspreid wordt over de Nederlandse dagbladen. Zullen er verschillen bestaan tussen de manier van nieuws bewerken aan de voor deze uitzending gekozen Franse, Duitse, Engelse en Nederland se kranten? De camera's zullen het de kijkers leren. Omdat het een directe uitzending geldt, heeft de NCRV zich bij keus laten leiden door twee voor waarden: de kranten moesten och tendbladen zijn die dus 's avonds worden opgemaakt en er moest televisie-schakelpunt zijn. De lijnen lopen via het Eurovisienet naar het internationale schakelcen trum dat gevestigd is in de koepel van het Brusselse Paleis van Justitie, waar Nico van Vliet de centrale presentatie en Rob Mariouw Smit de centrale regie verzorgt. In elk kran- tenbedrijf dat in het beeld komt zitten ook een presentator en een regisseur klaar. Een staf van Neder landse technici en cameralieden doet verder het werk. Jan van Hillo stelde dit programma samen. Televisie maandag België: Nederlands progr. kan. 2 en 10: 14.05-15.15 School-tv. 1744) U kent het verhaal van de lijk, dat van de bediende zij het wat laat in hei seizoen in vervulling heeft doen gaan, maar erg waarschijn- bediendc van de machtige en rijke Amsterdamse familie Trip. Deze be diende kwam zo onder de indruk van het imposante huis dat de Trips in lijk is dat niet. 1622 hadden laten zetten (het Trip penhuis) dat hij verzuchtte: „Wan neer ik een huisje kon krijgen, net zo breed als de deuren van dit paleis, Kleine Trippenhuis heeft zou ik al gelukkig zün". Deze wens zou volgens het verhaal niet voor niets zijn geuit, want zij werd opge vangen door één van de heren Trip, wat tot gevolg had, dat aan de andere kant van de gracht, recht tegenover het Trippenhuis, een huisje werd gebouwd met een gevelbreedte van 2,50 m. welke stulp ter onderscheiding van het Trippenhuis de naam het de aanduiding „het smalste huis Kleine Trippenhuis ontving. Smalle huizen Amsterdam". Het is wel begrijpe lijk, dat dit huis die naam heeft gekregen, want de rondvaartboten varen hier langs en aangezien gidsen de beide heren Trip zijn graag wat aantrekkelijkheden van de 1665 en 1684 overleden en het stad opdissen, schuwen zij de kans die hun hier wordt geboden niet, en wijzen met trots naar de Kloveniers burgwal 26. Dit huis met zijn gevel- breedte van 2,50 m heeft echter bij Nadruk verboden, lange na niet de smalste gevel van Het is natuurlijk een leuk verhaal, maar het klopt niet met de historische feiten, smalle huisje op de Kloveniersburg wal, dat daar door veel toeristen voor het smalste huis van Amsterdam wordt aangezien, werd in 1696 ge bouwd. Het is natuurlijk niet onraoge- Trip de alle Amsterdamse huizen. Want het winkeltje dat in de Oude Hoogstraat 22 is gevestigd, heeft een gevel die nog 30 cm smaller is. Maar ook dan zijn we nog niet waar we willen zijn. want op de Singel 166 staat een huisje voortborduren dat nóg smaller is en een gevel heeft naam die het die slechts 1,80 m breed is. Dit is natuurlijk allemaal wel aar dig voor i:mand die met de gidsen van rondvaartboten in concurrentie wil treden, maar als hij nu eens met iets echt bijzonders voor de dag wil komen, moet hij met zijn kijkgrage toeristen naar de Haarlemmerstraat gaan. waar een echt poppenhuisje staat met smalle raampjes, voorzien van glas in lood. en een denrtje van nog geen meter breed. Er is een oude schouw met oud-Hollandse tegels, wat alleen mogelijk is doordat het huisje zoals vaak van binnen breder is dan de gevel. Dat kan ook haast niet anders, want de gevelbreedte van dit poppenhuisje is slechts 1.30 m, zodat bet rekord op dit gebied zonder mankeren naar de Haarlemmerstraat 43 gaat. H. Pétülon Commentaar Voor de derde maal nam Wim lbo: gisteravond in zijn VPRO-cabaretkponiek j de kijkers mee naar hot etablissement van Theo Ruiter, waar tussen nog altijd actieve kleinkunstbecefenaars ook vele rustende cabaretiers plegen samen te komen. Zij waren er ook nu weer en haalden in allerlei liedjes oude herinne ringen op. De ster van het programma was de Parijse gaste, de chansonnière Lucienne Bover, die enkele van haar meest befaamde liedjes zorng. Maar de verrassing van de voorstelling was de kennismaking met de bejaarde Purmerendse dame, die zich ontpopte als de eerste liefde van Dirk Witte, de groot meester van het Nederlandse liedje, die door haar geïnspireerd zijn onsterfelijk liedje „Het meisje van de zangvereniging" schreef. Een charmant evenement in de gezellige uitzending. Niet minder boeiend en prettig gepre senteerd was de bloemlezing in zang, muziek en declamatie uit het zeer veel zijdige werk van de Franse auteur Boris Vian: zeer Frans, zeer knap en juist balancerend op het randje van wat wel en niet „kan". Totaal anders van allure was de door Chris Baay en John Lanting voortreffe lijk gespeelde absurdistische eenacter van Otto Dijk „De fotograaf', tweede uit een serie van drie. Dit is toneelwerk dat lang niet iedereen zal bevallen en de zich amusement wensende kijker ook beslist niet zal voldoen. Otto Dijk houdt van het psychologisch uitpluizen van zfjn figuren ralsoptocht te Viaregglo. IKOR/CVK: 19 30 Opsp Nts: 20.00 Joi 20.30 De Andy Wllliar w. "Nts: 21.20 Solo in 21.55 Amsterdams Kun ite: l'opulal NEW YORK Terwijl er in Euro pa van alles gaande is om reclame in de televisie te krijgen en het in Nederland gonst van de geruchten als zou minister Bot met gulle hand concessies daarvoor gaan rond strooien, heeft de Amerikaanse re geringscommissie voor toezicht op ra dio en televisie (FCC) tegenoverge stelde zorgen aan 't hoofd: zij wil de commercie de helft van haar dikke zendtijd ontnemen om onafhankelijke programmamakers eindelijk eens een kans te geven. Dit plan van de FCC heeft een hele storm ontketend in de Ver. Staten, waar de televisie van het begin af aan een commerciële onderneming is geweest, rijkelijk betaald door con cerns en firma's die er schatten voor over hadden en hebben om middels kostbare showprogramma's, dure spel letjes en talloze feuilletons hun waren bij het kijkend publiek aan te prij zen. Alleen de zgn. educatieve zenders, die dus niets anders doen dan cursus sen verzorgen, zijn vrij van reclame. Maar alle „gewone" zendstations, die 20 tot 22 uren per etmaal in de ether kunnen zijn, druipen van de reclame. Dit nu verdriet de FCC. Temeer, omdat het publiek langza merhand er ook genoeg van krijgt, elk programma op markante punten zoveel maal per uur onderbroken te zien door reclame voor thee of was middel, regenjassen of lippenstift enz. enz. Zeer vele van deze programma s worden regelrecht gemaakt door re clamebureaus die voor sponsors (pro- grammabetalende firma's) werken en er is geen zender, die doorlopend een „eigen gezicht" kan tonen. Zelfs do cumentaire programma's worden be taald (en dus onderbroken!) door firma's, evenals reportages van sport Klankbeeld over zendingspost Djoemoe verrassende dialoog, maar hij kan het absurdisme, dat alle logica aan stukken I slaat, blijkbaar niet missen, en ja, daar van moet men nu eenmaal houden om er door gefrappeerd te worden. Twee Conny's gaan in Polen zingen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het vijfde interna tionale liedjesfestival van Warschau zal in augustus a.s. een co-produktie worden van de Poolse en de Belgische radio- en televisie-omroep. Daarom zullen de wedstrijden in Sopot, War schau en Ostende worden gehouden. Niet alleen de (internationale) om roepen, maar ook de platenmaaV schappijen kunnen (voor af zonderlij ke wedstrijden) meedoen en zo zullei twee Nederlandse Conny's naar he festival worden afgevaardigd: Conny van den Berg vanwege een platen maatschappij en Conny van den Bos voor de AVRO. Een en ander is niet naar de (Va„ onz(, radio_ van de heer Van Klmgeren mana- tv-redactie) ger van Shirley Zwerus, die alles in HILVERSUM Bij de NCRV kan het sverk wil stellen om zijn vocahste men morgen(zondag)avond om 6.30 ook naar Polen te krijgen. uur luisteren naar een klankbeeld, dat De,*ï?5!:™£° P Herman Felderhof maakte over de Surinaamse zendingspost Djoemoe, sta. I diep in de binnenlanden gelegen. I Djoemoe heeft een vliegveld, dat i niet meer is dan een open zandplek m het oerwoud, en een hospitaal waar dr. Frederiks aan het hoofd staat. Dr. Frederiks en zijn vrouw vertellen hun werk en over de bewoners het bosland en deze worden aangevuld door enkele impressies ■elke het verhaalde illustreren. Derde voorstelling Eurovisie-toneel (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM In de maand maart zullen de Eurovisielanden weer een televisiespel uitzenden dat speciaal voor dit „grootste theater ter wereld" geschreven. Dit derde spel is van Harold Pinter i het is getiteld Tea Party. Deze Britse auteur won met zijn televisie spel „The lovers" de Prix Italia. Voor de Nederlands-sprekende taal gebieden zal ons land de opvoering verzorgen (verleden jaar deed de BRT dat) De uitzending is einde maart te verwachten. en actuele (zelfs officiële!) gebeurte nissen. Onafhankelijke programmamakers, die zelf kunnen beslissen wat zij zullen uitzenden, kent Amerika alleen maar bij de educatieve omroep. De FCC heeft aangekondigd, nu eens te willen onderzoeken of de televisie niet iets anders kan worden dan een reclamemedium. Dit laatste geldt ook min of meer voor de radio. Ook deze is volkomen op de commer cie ingesteld. Het zou de FCC aangenaam zijn, indien de commercie in de omroep tot de helft werd teruggebracht en zeer vele kijkers zouden daar niets op tegen hebben. Wèl echter de tv-maat- schappijen zelf en nog meer de adver terende firma's. De tv-maatschappijen zouden hier door een belangrijk deel van hun rijke inkomsten zien vervliegen dus een aantal programma's minder kostbaar moeten opzetten. Bovendien zouden zij hun creatieve programma- staven moeten uitbreiden. Dit zou alleen financieel bezwaarlijk zijn, want talent heeft men in de V.S. genoeg, ook al is dat niet allemaal even groot en laten de creatieven zich liever met goud betalen door sponsors dan met zilver door een onafhanke lijke omroep. Maar daar staat tegenover, dat het voor artiesten ook wel eens prettig zal zijn, wanneer zij geen kwaliteiten van het een of andere artikel behoe ven aan te kondigen en te prijzen Wat is het altijd heerlijk op het r, hè!" verzuchtte Jesje weer. toen et een kalm vaartje over de rivier m. „En er is altijd wat te zien. Altijd is er leven en beweging. Kijk die tanker eens mooi in de verf zitten, vader. Met van die mooie blauwe biesjes, at is een deftige, hoor!" „Nu. ik vind dit ook een heel deftig scheepje", zei Josje vergenoegd. „Eigen lijk is dit nog veel deftiger. Want die tanker is een werkschip en dit is een luierschlp." „Ja, voor jou", lachte, meneer Jóppers. .Maar voor mij niet, jongen. En ook niet /oor meneer Pieterson. Die moet nu sturen en meteen indrukken opdoen voor zijn artikel." ..Lukt het nogal informeerde Jesje een tikje bezorgd. „O, ja, dat gaat best, hoor", stelde haar vader haar gerust. „Kijk eens, jongens", vervolgde hij, „we komen langs de werf Mondriaan. Er ligt weer een groot schip waar ze aan bezig De kinderen liepen naar de verschan sing en keken vol bewondering naar het grote zeeschip dat op de werf in aanbouw lag. „Met zo'n boot zou ik ook best eens een reis willen maken, Jes", zei Jos „Heel de wereld rond, bijvoorbeeld." „Welja, meneer doet het niet minder", tekenen, vader?grinnikte meneer Joppers. „Even de wereld rond!" „O, met zo'n zeekasteel ben je in drie weken weer thuis, denk ik" antwoordde Josje. „zal ik het eens even uitrekenen, vader?" „Welja, reken jij het maar eens uit", lachte de aangesprokene. .Maar kijk eens. we zijn al bij de Ekstersluis. Nu gaan we de rivier verlaten, jongens." „Jammer", zei Josje. .Maar in die kleine kreekjes is het ook erg fijn. Het is jammev dat ik mijn hengel niet heb meegebracht Anders kon ik fijn een „Dat mag nog niet, joh", zei Jesje. SB nog niet aangebroken." i het Poolse festijn brengen. Het Tweede-Kamerlid Vondeling (soc.) leeft de minister-president schriftelijke ragen gesteld i.v.m. „de trieste nasleep •an het grote feest in Nijmegen ter gelegenheid van de nationale herdenking 1813—1963". Hij vraagt of het juist is dat enkele leveranciers in grote financiële moeilijkheden verkeren omdat de Nij meegse stichting „Viering 150 jaar Ko ninkrijk" slechts een te verwaarlozen deel van haar verplichtingen is nage komen en verzoekt de minister-president, mede als lid van het erecomité. al zijn Invloed aan te wenden om de financieel krachtige leden van de stichting te bewegen hun morele verplichtingen na te komen. In dit verband informeert hij of de regering zich ook moreel verantwoor delijk acht voor de gang van zaken r" wat zij tot dusver heeft gedaan. irlichtingSurtrai ;hof. 18.00 Christelijk toHsche Unie. 18.30 Geestelijke llede- >n.). 18.50 Openbaar Kunstbezit Unie. Politoe- 34 Ze roeiden oostwaarts, naar de Deense kust, maar noelang zouden ze moeten roeien? En hoelang zouden ze het uithouden in de open boot? En hoelang zou het Kind 't houden? Alberdien had het geweldig ingeba kerd; soms maakte zij zich ongerust dat het zou slikken in de klerenvracht. Er doemde een toplicht op uit het duister. Zij zwaaiden een lantaarn, die zij hadden aangestoken, heen en er. Goddank, daar was de redding! Een torenhoog tuig. vaag te onderscheiden in de nacht; zwart tegen grauw, eer hen af. Het schip joeg hen in volle vaart voorbij. Geen hand werd uitgestoken tot hun redding. De zwarte uil verdween weer in de nacht. Na middernacht had Alberdien de grootste moeite om het roer recht te houden. Was ze slaperig, ver moeid, verkleumd of moedeloos? Misschien was het alles tegelijk. Zij doezelde. Opeens schokte ze wakker. Het kind was van haar schoot gegleden en op de denning van de boot te rechtgekomen. 't Schreeuwde. door K. NOREL Ties wilde het grijpen, positieven nam het op ;choot. Ze suste wiegde het zij. x het het bij haar r op haar nu klaar wakker, maar het kostte haar thans me e de mannen aan het werk te houden. De zware roeitocht was te veel voor hen. nadat zij zich aan boord reeds hadden uitgeput met pompen. Zij nadden nu geen kracht meer om de riemen stevig door te halen; soms lichtten zij ze onvoldoende hoog uit het water: dan patste een golf er tegenaan. Alberdien vuurde ze aan. „Haal op....gelijkéén twee!" En op haar tellen trokken ze dan weer. Maar het was zo hopeloos. De riemen waren zwaar, de zee was wild. En er kwamen maar geen vuren van de Deense kust in het zicht. Daar dook opnieuw een toplicht op. De jongen die vaaide de lantaarn. Ditmaal kwam het schip niet op hen in. Het vuur schoof op een afstand langs. „Alweer vergeefs," zei de jongen en zette de Lan taarn neer. Blijf zwaaien!" gelastte Alberdien. „Hoog op!" Wim zwaaide de lantaarn op en neer, maar het hielp niet. Het schip verdween. Wéér dobberde de kleine boot vereenzaamd op de woeste zee. De roeiers konden niet meer. Ze hingen in elkaar gedoken op de riemen, machteloos ze op te beffen. Alberdien vuurde hen niet meer aan. Ze zat suffig bij het roer, haar kind op de schoot, de helmstok onder de rechterarm, ternauwernood er zich van bewust i at ze die stok bewoog om golven op de kop te vangen. Ze was zo koud, zo moe en zo bekommerd om haar kind. Haar ogen. ontstoken door het zoute water, deden pijn en ze kon niet goed meer zien. Soms verbeeldde ze zich een licht te zien was het een vuur van Denemarken of een schip? maar als ze beter keek, was het telkens weg De wanhoop overmande haar. Waarom waren ze van de galjoot gevlucht? Was het niet beter geweest dadelijk te verdrinken dan deze eindeloze worsteling te worste len me de dood? Zij had de dood toch niet te vrezen? Was het leven aan de andere zijde niet beter dan haar zware leven hier? Een huivering beving haar. Ze was er lang niet zeker i leven haai deel zou worden. Er was ook een plaats van eeuwige pijn. Ze klampte zich aan dit leven vast, indien niet voor haarzelf dan voor haar kind. „Schip vooruit!" schreeuwde de jongen op de plecht. Alberdien schrok op. Een toplicht, reeds dichtbij! „Zwaaien. Wim! Zwaaien!" riep ze naar de jongen. ,,'t Geeft toch niks", gromde Reyer. „Ze komen niet. Ze durven niet. Ze zien ons aan voor het schimmenschip." Alberdien rilde. Dit liep ten dele parallel met haar gedachten. Het schimmenschip voerde de zielen van verlorenen naar Nevelheim. Zij werden reeds be schouwd als daarheen onderweg. Maar ze ontworstelde zich eraan. „Zwaaien, Wim! Zwaaien!" riep ze nog eens naar de jongen. Wim zwaaide zijn lantaarn. Het schip draaide bij. Er doemden torenhoge masten op als straks. Het was ditmaal een groot egat met vele zeilen. Het bruise door de zee. He joeg voorbij „Zie je wel?" zei Reyer somber. „Ze durven niet" Maar Alberdien vuurde de jongen nog eens aan. „Zwaai met je lamp. Wim. Zwaai! Misschien...." Het toplicht maakte een brede zwaai en het schip kwam achter hen: het naderde opnieuw, "et f -at was door de wind gegaan en lag nu hoorn hen op. Wim zwaaide uitbundig met de lamp. Toen het schip, oplopend, weer langs hen kwar nu heel dicht werd er door geroepen. De vreemdeling maakte t scheepshoorn iets re slag. Daarmee vaart eruit. Aan loef dreef het voor hen langs, lijmakend. Reyer en Ties trokken met nieuwe krachten aan de riemen en Alberdien stuurde aan op een touwladder, die neergelaten werd. Wim greep die ladder. Binnen het kwartier lagen de schipbreukelingen te kooi aan boord van het Noorse volschip Olat dat het schone (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7