Nederlander getuigt nu in proces Rajakowitsch Labour werkt aan plannen grote Proces tegen Adolf Hitler en Müller Visser-Neerlandiaprijs in zekere zin beschuldiging? B. A. SUES VAN OORLOGSDOCUMENTATIE Oostduitse propaganda dingen die u weten wilt als u naar GROOT-BRITT ANNIE gaat Weggestuurd jurylid nu Nisko-getuige Premier Tsjombe stelt Oeganda ultimatum J.ft eett fioafce ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 Rede Bi itse staatssecretaris Binnenkort publikatie van Witboek (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Labour is be- ig, plannen uit te werken, die ge- x heel Engeland voldoende werkge- tegenheid zullen geven. Met name de oude industriële districten, die veel met werkeloosheid te kampen hebben gehad, zullen daarvan pro- 1 fileren. Dit verklaarde gisteren de Britse iLtaatssecretaris van Economische Za- dg ken. de heer Austin Albu. Hij sprak evajm Krasnopolsky te Amsterdam op een *°pr»door de Dr. Wiardi Beekman Stichting v Jen het Koos Vorrink Instituut georga- Biea niseerde bijeenkomst. Zijn onderwerp dond isdie Opwinding in Auschwitzproces FRANKFORT De Oostduitse medeaanklager in het Auschwitz- dic proces, prof. Kaul, kwam gisteren tegenover een gesloten front van verdedigers te staan, toen hij de 77-jarige, door hem opgeroepen ge tuige Carl Krauch vragen stelde over diens werkzaamheden als voormalig voorzitter van de raad van commissarissen van IG Farben is vJ-iö Auschwitz. Verdediger dr. Hans Lauternser noemde de door prof. Kaul gestelde vragen een propagandistische poging om de Westduitse economie een stoot onder de gordel toe te brengen. Op de vraag van de professor of Laternser de I. G. Farben verdedigde antwoordde de laatste met de weder- B^-vraag: „Ben u soms hier in opdracht van de Oostduitse regering?" Tot opgewonden tonelen kwam het, ..toen medeaanklager Christian Raabe tred( de Oostduitser op een bepaald punt bijviel. dkl Laternser eiste dat Kaul het recht io (ou worden ontzegd tot het stellen nn vragen omdat deze misbruik van njj.dit recht maakte. Na een half uu h 'hebben beraadslaagd werd deze echter door het hof verworpen, doch tevens werd bepaald dat Kaul een 'aantal vragen niet zou mogen stellen. Volgens Kaul zou een Engelse ge tuige kunnen bevestigen, dat op bevel van de vroegere kampbeulen Mulka en Hoeker arbeiders van I. G. Farben in Auschwitz die niet meer tot wer ken in staat waren, werden afgezon derd om te worden omgebracht. De Engebman, Joseph Coward uit Londen, zei echter zich de namen van Mulka en Hoeker niet te kunnen herinneren. was (uiteraard) de economische toe stand in Engeland. Bedoelde plannen zullen binnenkort als „witboek" worden gepubliceerd. Het komt er voor een deel op neer, dat de structuur van de industrie in die districten zal worden veranderd, zodat zij een groter aandeel zullen krijgen in de nieuwe meer weten schappelijk en technologisch ontwik kelde industrieën, waarvan de econo mische groei van de meer ontwikkel de industrielanden afhankelijk is. Deze economische groei tracht het Labourkabinet te verwezenlijken door o.a. gebruik te maken van de moge lijkheden in de industriële gebieden, die nu niet over voldoende werkgele genheid beschikken. Voor een deel zal dit slechts bereikt kunnen worden door herscholing van een groot aantal arbeiders. Tijd nodig Het zal veel tijd kosten om dit programma in te voeren. Als alles wens verloopt, zal de nationale produkties met 25 pet. gestegen zijn. Het is echter de vraag, of het de Britse socialisten gegeven zal zijn, de plannen te verwezenlijken, gezien hun zeer geringe meerderheid in het Lagerhuis en het blijkbaar niet aan slaan van hun politiek bij de reeds gehouden tussentijdse verkiezingen. Tijdens een persconferentie had mr. Albu verklaard, dart Engeland op dit ogenblik niet van plan is opnieuw toelating tot de E.E.G. (Europese economische gemeenschap) te vragen. Het verwacht ook geen initiatief van de zijde van de Zes. Gestreefd wordt echter naar een zo nauw mogelijke samenwerking. WEST-BERLIJN Tegen het Na zidictator Adolf Hitler, die byna zeker in 1945 zelfmoord pleegde, is een vervolging wegens massa moord ingesteld. De bedoeling is te verzekeren, dat Hitier voor een rechtbank zou kunnen worden gedaagd, zelfs wanneer de ver- jaringstermijn voor oorlogsmis daden, die op 8 mei afloopt, niet wordt verlengd. Dit is gisteren door de Westberlijn- se openbare aanklager, Hans Günther bekendgemaakt. „Wij zijn ertoe geko men door de gedachte wat er zou gebeuren wanneer Hitier plotseling zou opduiken", aldus Günther. Door het maken van een begin v voorbereidend onderzoek in deze zaak wordt de verjaringstermijn automa tisch 20 jaar verlengd. Men zal de beschuldigingen togen Hitier, dat deze de moord op miljoenen mensen tussen 1933 en 1945 heeft bevolen of op zich heeft genomen, nagaan. Ook tegen de voormalige chef de Gestapo en SS-generaal Heinrich Müller, die vermoedelijk verantwoor delijk is geweest voor de massamoord op de Joden, is een onderzoek inge steld. Müller was de rechtstreekse meerde re van Eichmann. Wat er van hem geworden is weet men niet. Onlangs werden in het graf waarin hij geacht werd te liggen beenderen aangetroffen die van drie verschillen de personen afkomstig bleken te zijn. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met algemene stemmen een voorstel aanvaard tot amendering van de grondwet. Daarbij worden voorzieningen getroffen voor de continuïteit van de uitvoerende macht in de VS. als de president zou zijn uitgeschakeld. Het voorstel gaat nu naar het Huis van afgevaardig- Heffing Over de eventuele verlaging van de Britse invoerheffing (van 15 pet.) wenste hij zich niet uit te laten. Hij maakte zich er van af met de opmer king, dat die verlaging niet hoger dan 15 pet. zal zijn.... OSLO De Russische regering heeft bij Noorwegen geprotesteerd tegen de bouw van een peilstation op Spitsbergen. Dit zou een schending zijn van het akkoord van 1920, dat gebruik" van de eilandengroep voor militaire doeleinden verbiedt. z Aanmoedigingspremie voor dienstbetoon 1. Is Londen een gezellige stad? Londen biedt volop vertier - voor ieders smaak: winkelen in beroemde straten en in grote warenhuizen; gezellig (en echt Engels) tea'en; op de Theems met een boot tochten maken of roeien op de Serpentine in Hyde Park, waar men ook heerlijk kan wandelen. 2. Kan men met de underground overal komen in Londen? De underground heeft een wijdvertakt net, tot in de buitenwijken toe. De verbindingen zijn uitstekend en regelmatig. En waar geen undergroundverbinding is, vindt u meestal een goede busverbinding. 3. Biedt Engeland veel variatie? Prachtige rotsstranden in het Zuid-Westen, heerlijk bebost heuvellandschap bewesten Londen, schilderachtige berglandschappen in Wales, de uitgestrekte Moors in Yorkshire en de kleurrijke boeiende Highlands in Schot land. Ideaal land voor paardrijden, vissen, zeilen en autorijden. 4» Heeft Groot-Brittannië gezellige badplaatsen? Te kust en te keur. Er zijn rots- en zand stranden in grote verscheidenheid, wijds en wild, lieflijk en romantisch. Er is een over vloed aan gezellig vertier en modem comfort - voor ieders beurs. ,5.iWat kost een reis naar Engeland? Enkele reis Hoek van Holland - Londen kost slechts 54.60 tweede klas boot en trein en toeslag voor eerste klas aan boord is slechts 8.60. Groepen van 10 en meer krijgen een reductie van 30%, groepen studenten en scho lieren zelfs 50%. 6. Kan men ook de auto makkelijk meenemen? Zeer gemakkelijk: u hoeft hem zelfs niet aan boord te rijden: we zetten hem vakkundig in het ruim. En voor de kosten hoeft u het ook niet te laten. Een kleine auto met vier in- zittenden kost slechts in totaal 311.40 retour. Een grotere auto tot 4.42 m. - totaal 350.40. Autotarieven voor de nachtdiensten iets hoger. 7»Hoe verkrijg ik méér inlichtingen over Groot- Brittannië? Vraag het nevenstaande boekje „Vakantie in Groot-Brittannië in 1965" aan, of het Zeeland vakantiereizen-boekje. Deze bevatten een schat aan gegevens. U ontvangt het gratis op aan vraag bij de British Travel Association, Leidseplein 29, Amsterdam, onder No. EB 9 (Van een onzer redacteuren) Hieronder worden vier geval len van naastenliefde tegen woordig wordt ook veel over „dienstbetoon" gesproken be schreven. De bedoeling daarvan wordt aan het slot van dit artikel naar voren gebracht. Desgewenst zou men het geheel, in tegenstel ling met gebruikelijk, zoiets als een preek, die uit vier punten bestaat, kunnen noemen, waarop tenslotte de toepassing volgt. Ou derwets? Integendeel het gaat om een hyperactuele zaak, die iedereen aangaat. Vanmiddag is i halve Ion ongeve er-Ne« landiaprijzen uitgereikt, te 's-Gra- venhage. Eén categorie trekt van wege haar originaliteit altijd de aandacht: de prjjzen die blijkens testamentaire beschikking wegens karakter, wilskracht, doorzettings vermogen, maar vooral ook hulp vaardigheid dienen te worden toegekend. Ook hedenmiddag waren ze er weer bij: de jongelui die iets voor een ander over bleken te hebben, alsook de oudere die overal helpt waar zij maar op haar levensweg met hulpzoeken den wordt geconfronteerd. Over deze categorie gaat het in bij gaand artikel. En over een moge lijke Consequentie die uit de prijs uitreiking kan worden getrokken. toedoen zo nodig kleding en voor de moeder eventueel extra-voeding. Iedere zieke had haar persoonlijke belangstelling en van haar eigen geld kocht zij zo nodig fruit en verster kende middelen. Zij werd de vraag baak èn het voorbeeld voor velen in het kamp. Potige mannen Hoe geliefd deze onderwijzeres bij haar mensen was bleek eens toen zij van pension wilde veranderen en haar kamerverhuurder zich daarte gen verzette, ja zelfs dreigde het verhuizinkje te verhinderen. Toen de vader van een schoolkind dit toeval lig hoorde reageerde hij: „Pakt u alles maar in, juf, we komen met een bakfiets en brengen alles waar u het hebben wilt. Die vent moet eens durven." Precies op de afgesproken jongens van 18 jaar. Hans is lijder glans zijn eindexamen HBS gehaald. 'W reed de bakfiets voor en vier aan een spierziekte, die hem het Corrector te worden lijkt hem een potige mannen zorgden voor de ver lopen onmogelijk maakt en hem ook vak dat geschikt voor hem is en hem huizing. De boze hospes neeit zien in zijn andere lichaamsbewegingen ook zal liggen. wijselijk met laten zien. ernstig bemoeilijkt. Frits is daaren- Vierde geval. Dit gaat over Rudi tegen een lichamelijk normaal ont- (rOCdc geillUS Korver, zoon van een Amsterdamse wikkelde jongeman. buschauffeur. Hij is een bescheiden Tweede geval. In zekere zin is 17-jarige, die een medeleerling, po- Wim Decoodt uit Gent (België) te liopatiënt, al jarenlang van en naar u-w uw vergelijken met Hans Heitkamp uit huis en school brengt, die zijn vriend methem bemo'eidl "hij bracht^Hans Enschede. Volgens het unanieme op een vrije middag desgevraagd naar en van school maakte samen oordeel van al zijn leraren is deze naar het stadscentrum vervoert het- met hpm het huiswerk, construeerde Wbn G6), die zijn armen en benen geen van huis tot huis betekent dat met andere vrienden een speciaal niet gebruiken kan en ook in zijn Rudi het invalidenwagentje met zijn wandelwagentje voor Hans, zodat hij sPrl*en. ten ??erste .bemoeilijkt vriend erin gedurende twee uren gemakkelijk bij het wisselen van wordt> degeen die in zijn klas de moet voortduwen. Ook bij de school lokaal verplaatst kon worden en beste klassegeest geschapen heeft avonden en schoolsportwedstrijden is bleef, toen hij naar een andere van de ^ele middelbare school, Rudi altijd present om zijn mede- school ging intensief contact met waaraan hij lessen volgt, het St. leerling te helpen. Zijn veelomvat- Hans houden. Kortom: de jongelui Lievenscollege in St. Amandsberg tende zorg voor z'n gehandicapte zijn eikaars beste vriend Wim Decoodt, die op studiegebied vriend is enerzijds zo omvangrijk en Ondanks het feit dat' de lichaams- ®een enkel voorrecht geniet, komt wordt anderzijds zo onopvallend beheersing van Hans voortdurend z°nder extra hulp van leraren tot verricht dat de meeste leraren en slechter werd is deze jongen niet meer dan middelmatige prestaties op leerlingen niet beseffen welke opof- alleen iemand die nooit bij de pak- WTT v"" u ~1*"J Frits was op de middelbare school drie jaar klassegenoot van Hans en heeft zich al die jaren de hele dag ken neerzit, maar ook een figuur die inspirerend op zijn medeleerlingen werkte: in spannende tijden van tentamens en examens stak hij ande ren een riem onder het hart, hielp waar mogelijk was hij is verstan delijk begaafd en was een toon beeld van optimisme en opgeruimd heid. Verleden jaar heeft Hans met (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WENEN De heer B. A. Syes. wetenschappelijk hoofdambte naar van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, zal volgende week dinsdag in het proces-dr. Raja worden gehoord. Deze verrassen de mededeling werd gisteren door de officier van justitie, dr. E. Ko- vacs, gedaan, op de vierde zittingsdag, die het Weense Landesgericht aan de behandeling van de zaak wijdde tegen de „Schreibtischmöder" van meer dan honderdduizend Nederlandse joden De verdediger, dr. Karl Boeck, maakte aanvankelijk bezwaren. De heer Syes zou vol gens hem uitsluitend „in historische samenhang" kunnen getuigen en niet „uit eigen ervaring". In de raadskamer legden de rechtbank on der president dr. Victor Strobl dit protest later terzijde. De heer Sijes, die twee jaar lang aan het verzamelen van materiaal tegen Raja heeft gewerkt, heeft zich voor deze zware en naar alle waar schijnlijkheid bijzonder ondankbare taak vrijwillig aangemeld. Hij is niet tevreden met de gerechtelijke gang van zaken, omdat er veel te veel zaken duister, of onbesproken blijven. Als insider en navorser hij is een persoonlijke vriend van ir. Simon Wiesenthal, die Raja in 1962 in Mi laan ontmaskerde wil hij trachten de voorhanden zijnde belastende stukken beter uit de grondverf te laten komen. Gistermorgen was de heer Sijes, die, met de commissaris van de Am sterdamse rijksrecherche, de heer Y. Taconis, het proces als waarnemer bijwoont, al niet meer in de rechts zaal aanwezig. Het Oostenrijkse rechtspraaksgebruik schrijft dit bin dend voor. Een getuige-deskundige de heer Sijes is dus als specialist opgeroepen kan pas na zijn getui genis toehoorder zijn. PUNTEN De Nederlander zal volgens de offi cier de volgende punten doorlichten: 1. Het bestaan van een „Sonderre- ferat Juden" voor 28 augustus 1941 (in het begin van dat jaar kwam Raja naar Nederland). 2. De deportatie van Nederlandse joden. 3. De positie van de statenloze joden in bezet Nederland en die van in andere bezette gebieden verblij vende, Nederlandse joden. 4. De rechtsgeldigheid van de do cumenten. die voorhanden zijn. De Nederlander, die behoorlijk Duits spreekt, doch bepaald niet ii procestaai is gekneed en geschoold, kan het van de zijde van de verdedi- OTTAWA De politie van de Canadese stad Chomedy heeft drie personen aangehouden, die 6,5 miljoen postzegels van vier dollarcent (een totaalwaarde van bijna een miljoen I gulden) hadden gedrukt. ging bijzonder moeilijk worden ge maakt. Dr. Boeck maakte gisteren het voorbehoud de heer Sijes aan een verhoor te onderwerpen, als de door hem behandelde stof hiertoe aanlei ding gaf. Of er van de dienst van een tolk gebruik zal worden gemaakt, was gisteren nog niet bekend. De onmoge lijke, haast cynische situatie doet zich voor dat de enige, voor de Nederland se taal beëdigde tolk van het Landes gericht de vroegere secretaresse van Seyss-Inquart is. Zij heet mevrouw Antonius, was gehuwd met een Ween se museumdirecteur en is de dochter vooraanstaand Nederlandse rechtsgeleerde. NISKO-GETUIGE Een tweede verrassing was de aan kondiging van de officier maandag de heer Josef Kahahn als getuige op te roepen. De heer Kahahn is de man, die op de eerste procesdag door de verdediger de zaal werd uitgestuurd, omdat hij van joodsen bloede en daarom „niet onbevooroordeeld" was. Dankzij dit incident kwam de officier er achter dat de man in Nisko gezeten had, het Poolse gebied, waar cholera en typhus heerste en waar het water giftig was, doch dat niettemin de joden als „nieuw vaderland" moest worden gegeven. Raja, die nog altijd doet alsof de Endlösung der Judenfrage" vreedzaam offensief was hij al thans zou pas na de oorlog van de verschrikkingen der vernietigings kampen hebben gehoord vertoefde daar al in 1939. Hij hield daar de volgende brallende speech, toen de eerste „kwartiermakers" er arriveer den: De Führer heeft de joden een nieuw vaderland toegezegd. Dat ligt hier, bij de rivier de San. Er zijn geen huizen en wie een dak boven het hoofd wil hebben, moet dat zelf aanbrengen. Er zijn geen waterbronnen, want die zijn ver pest. Wie water wü, zal dus zelf een put moeten graven. Verder heerst hier cholera en typhys..." Al in de eerste winter stierven duizenden joden door bevriezing. Een „spelletje" van de SS was willekeurig gekozen groepen gevangenen in de richting van de grens te jagen, waar ze door Russische wachten werden neergeknald. MINDER STRIJDVAARDIG Raja, die er minder strijdvaardig uitzag dan in het begin van de week, kwam gisteren totaal niet aan het woord. Er werden talrijke stukken voorgelezen „327 folio-vellen", aldus zijn geërgerde verdediger na afloop van de zittingsdag, „die niets met m'n cliënt hebben te maken, of hem althans nooit belasten kunnen" waarin de namen Westerbork. Har ster, Zöpf, Den Haag en Amsterdam veelvuldig voorkwamen. Opnieuw gaf de president herhaal delijk blijk de kern van het omvang rijke dossier niet te snappen. Belang rijke processen-verbaal wilde hij overslaan, onbelangrijke wilde hij laten afratelen. Hoe het de acht juryleden verging, as aan hun gegaap wel te zien. Meelezen konden ze niet. want ze kregen nog geen kwart velletje onder ogen. Hoe ze over de bloedige pro- groms onder de nazi's denken, valt slechts te raden. Wat ze er in de typisch Oostenrijkse sfeer van „Sclilamperei" van weten, kan slechts gering zijn. Interessant voor de plaats, die Raja de hiërarchie van de „Endlösung der Judenfrage" heeft bekleed, waren de zogenaamde Eichmann-protocollen, die in Jeruzalem voor de rechter commissaris werden vastgelegd. Dui delijk blijkt hieruit, dat de harteloze onberouwvolle jurist van het begin af aan een van de naaste medewerkers an de terechtgestelde chef van afde ling IV b 4 van het „Reichssicher- heitshauptamt" is geweest. Tijdens het maanden durend politie- erhoor heeft Eichmann het ontelbare malen over Raja gehad. „Ik vroeg dr. Rajakowitsch" „dr. Rajakowitsch zei tegen mij...", „samen met dr. Raja kowitsch..." het zijn zinnen, die steeds weer opvallen. Raja woonde ook de zogenaamde Warthegau-conferentie bij hij kan dit niet ontkennen vanwege de stuk ken, die er «ijn; wel beweert hij er niet meer dan een soort loopjongen te zijn geweest, die nota bene het recht zou hebben gehad te protesteren die, onder leiding van Heydrich op 3C januari 1940 in Berlijn werd gehou den en waar de grondslagen voor de verdelging van joden en zigeuners zijn gelegd. Merkwaardig is dat alle personen, van wie bekend is dat ze op deze geheime vergadering waren, na de oorlog als bedrijvers van misdaden tegen de mensheid werden aange klaagd. SS-Gruppenfueher Bruno Strt kenbach kreeg in Rusland levenslang gevangenisstraf. Rijkscommissaris Seyss-Inquart werd in Neurenberg op gehangen, evenals SS-Gruppenfuehr Oholendorf. SS-Gruppenfuehrer Katz- mann stierf in Duitsland, voor hij kon worden berecht. SS-Gruppenfuehrer Globocnik werd in de Balkan door partisanen terechtgesteld. SS-Grup penfuehrer Heinrich Müller en SS Hauptsturmfuehrer Dannecke zijn nog altijd spoorloos. Eichmann werd in Israël opgeknoopt. Heydrich, algemeen chef van de Gestapo, was toen al dood. In 1942 werd hij door Tsjechische partisanen in Praag vermoord, toen hij daar in z'n tweede functie van gouverneur van Bohemen en Moravië was. Raja kowitsch tegenwoordig Raja slaagde er in zijn sporen uit te wissen tot het moment, dat Eichmann in Jeruzalem over hem begon. VREEMD Hoewel de in 't nauw gedreven Eichmann Raja dus „aangaf", mag het op z'n minst vreemd worden genoemd dat zowel de rechtbank als de officier van justitie toestaan dat verdachte namen van andere juristen, die in bezet Nederland een kwalijke rol speelden, voor zich houdt. Woensdag zei hij tenminste dat hij uit eigen belang uiteraard geen van z'n collega's wilde noemen, die in Am sterdam en Den Haag met hem had den samengewerkt. Z'n motivering was bijna grotesk. „Het zou soms complicaties kunnen geven, meneer de president. De hele pers zit er per slot van rekening bij." school, WIL koste wat kost aan vele feringen hij zich altijd getroost, activiteiten meedoen, zoals aan bal spelen, of aan een toneelstuk en is OnL mirlprc nipt vaak de „natuurlijke" promotor bij UÜK OUaerk mCl het houden van geldelijke acties. In De vader van de jongen 2ei dezer plaats van om zichzelf is hu steeds dagen nog we citeren nu een bekommerd om anderen. stukje uit de Volkskrant: „De eerste Dat laatste geldt ook ten aanzien tijd wisten we helemaal niet dat Rudi V?n zijn ouders, wier lijden om hem dit allemaal deed. Totdat een kennis hij altijd probeert te verzachten. Hij uit de buurt tegen me zegt: Wat is ook een moedige jongen, die spot ]oopt je zoon toch altijd met die van sommige jongere kinderen (zo jongen in dat wagentje? Rudi's die bij uitzondering voor mocht ko- schooldirecteur meent: „Zonder de men) altijd probeert humoristisch op hulp van Rudolf zou het voor de te vatten, niettegenstaande Jiij er gehandicapte jongen onmogelijk ge- :i. 1 1 weest zijn een gewone HBS te volgen." Tot zover de vier gevallen. Ze zijn actueel omdat al deze met name genoemde mensen vandaag in de Haagse Rolzaal een Visser-Neerlan- diaprijs hebben ontvangen uit han- Steunpilaar Derde geval. Mevrouw S. M. H. van Hooff-van Dijck uit Rotterdam, een 41-jarige onderwijzeres, die les - geeft aan debiele kinderen. Doordat va" de vo°fzltter van het Alge- haar belangstelling verder gaat dan de schooltaak en ook' het leven-thuis van haar leerlingétjes omvat heeft zij vele contacten met ouders, die. in, haar tëfecftt een steun en een "onmis bare raadgeefster zijn gaan zien. Haar sociale medegevoel gaat zo- Nederlands Verbond, de heer F. Koote. Zij kregen die prijzen „wegens goede karaktereigenschap pen, ter aanmoediging" zoals het officiële terstatnent van wijlen mr. H. A. Visser bepaalt, wiens nagelaten kapitaal van (thans) meer dan een miljoen door het ANV wordt be- dat zij, indien zij zo gauw geen heerd. Ook culturele prestaties andere oplossing weet, zo nodig een oververmoeide moeder, die moet be komen van de vele beslommeringen die haar dreigen te overspoelen bij zich in huis neemt met de baby erbij. Waarom? Waarom de vier gevallen wat bre der gememoreerd? Omdat ze zo ver schrikkelijk belangrijk zijn? Och neen, helemaal niet. De prijswin naars zelf zijn overigens wel de laatsten die dat zeggen. Bijvoorbeeld In een artikel met als onderwerp woonwagenbewoners (zonder naam vermelding, maar het gaat hier in derdaad over mevrouw Van Hooff) kan men lezen onder de kop „Het Rudolf Korver, die zich evenals de voorbeeld van de onderwijzeres", dat anderen bepaald „opgelaten" zal de buitenschoolse activiteiten van hebben gevoeld vandaag en die over deze daadwerken* medelevende Xie/'^ SS"*,,, een vroegere werkkring Daar sta je niet bij stil". Of me- beschrijft (AO-reeks, no. 1002 „Vier duizend woonwagens"): „Niemand, ook de geestelijke en de maatschap pelijk werkster niet, heeft een zo gunstige gelegenheid om contacten met woonwagenbewoners te leggen als de onderwijzer(es). Het volgende voorbeeld toont aan hoe een onderwijzeres door haar houding, zonder enige opzet harer zijds, bemind ging worden bij kampbevolking. Niet om mei voor zich te winnen, maar simpel „uit de volheid haars harten" deed ze namelijk prachtig sociaal werk. Voor iedere baby die in het kamp Van Hooff die het ANV-be- stuur in haar dankbrief schreef waarom speciaal zij voor die prijs in aanmerking zou moeten komen, om dat het toch voor haar gevoel ge woon plicht was wat ze deed? Inderdaad het behoort bij iedereen eigenlijk „allemaal van zelf" te gaan en ieder mens, ze- ker ieder christenmens, zou het e helpen van de naaste, het „dienst- ;en betoon", als plicht daadwerkelijk moeten beleven. Maar IS dit zo? Het feit dat het ANV elk jaar naar witte raven moet zoeken zou een beschuldi- geboren werd was er door haar ging kunnen inhouden. LEOPOLDSTAD Premier Tsjombe van Kongo heeft gisteren verklaard dat „passende maatrege len" zullen worden genomen wan neer de troepen uit Oeganda, die zich momenteel op Kongolees grondgebied bevinden niet binnen 24 uur het land hebben verlaten. I De villa van 250.000 dir. van de Amerikaanse filmactrice Jayne Mans- field aan de Sunset Bou levard in Los Angeles is gisteren op gerechtelijk bevel in beslag genomen, in verband met een pro ces voor 382.000 dollar schadeloosstelling we gens contractbreuk. I De leerlingen van het Koninklijke atheneum van Oostende mogen voortaan niet met baard of snor in de klas ver schijnen. Ook haarkapsel a la Beatle is niet meer toegestaan. Deze maatre gel is niet geldig voor leraren, omdat de baard het symbool is van de wijsheid, zo vertelde een woordvoerder van de school. De leerlingen, die weigeren zich bij de maatregel neer te leggen, overwegen een proces aan te spannen. I In een ziekenhuis te Warschau is een 45 mm lange naald uit de long van een vrouw verwij derd. Deze naald was in de elleboog van de vrouw gedrongen en via de bloedvaten en het hart in de linkerlong te rechtgekomen. I Een employé van de Al gemene Bank Nederland N.V. heeft met een auto vier dagen lang Amster dam doorkruist om RAI uit een ontstane kwartjesnood te helpen. De bankemployé heeft si garenwinkeliers, patates- frites tenten en zelfs kerken bezocht en kon tenslotte met een buit van 40.000 kwartjes voor lopig uitkomst brengen in de wisselnood, waar mee de cassières te kam pen hebben. De toe gangsprijs bedraagt 2,75. „U kunt dit opvatten als een ul timatum", zo zei hij tot de jour nalisten. Volgens Tsjombe hadden drie dagen geleden enkele tientallen gewapende Oegandeaen de grens overschreden. Donderdagnacht hadden ze de Kongo lese stad Mahagi en Kasindi bezet De Kongolese regering heeft giste ren zestien hoogleraren, die zonder contract met de Unesco werkten, uitgewezen, zo wordt nog uit zeer goede bron vernomen. De hooglera ren, onder wie dertien Egyptenaren, een Syriër, een Pool en een Spanjaard, worden van ondermijnende activitei ten verdacht. De zestien uitgewezenen vertrekken vandaag. Uit Brazzaville wordt vernomen dat militaire vaartuigen uit Kongo-Leo- poldstad een passagiersschip uit Kon go-Brazzaville, dat op een zandbank in de rivier de Kongo was vastgelo pen. hebben opgebracht naar Leo- poldstad. Premier Pascal Lissouba van Kongo-Brazzaville heeft in een brief aan Tsjombe krachtig geprotes teerd tegen „deze daad van piraterij" en vrijlating van de opvarenden ge ëist

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5