Voor iedere gedetineerde passende gevangenis Ds. H. Reenders naar Soemba School moet aanpassen aan maatschappij leren Licht programma niet over derde FM-net Een woord voor vandaag Op laatste zitting Concilie spreekt over hervorming van curie Jonge missionarissen willen de ruimte in ON OF EEF ZATERDAG 20 FEBRUARI 191 Prof. mr. J. M. van Bemmelen: Differentiatie onmisbaar DEN HAAG Prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht en de criminologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, pleit in het Nederlands juristenblad voor differentiatie van de huizen van bewaring en selectie van pre ventief gedetineerden. Dit is vol gens prof. Van Bemmelen de on misbare aanvulling op de diffe rentiatie van de gevangenissen en de selectie van gevangenen. Het is de paarden achter de wagen spannen om die selectie en differentia tie pas te beginnen nadat de delin quent eerst een aantal maanden in vrijwel ongedifferentieerde omgeving in het huis van bewaring heeft door gebracht. In de vierentwintig huizen van bewaring die thans in gebruik zijn, is een zeer gemengde bevolking. Het zou denkbaar zijn, dat men de bestaande huizen van bewaring een gedifferen tieerde bestemming geeft. In elk van deze zou echter een afiztonderlijke vleugel moeten blijven voor personen die gevankelijk worden binnenge bracht, gegijzelden en passanten. In dien de huizen van bewaring elk voor een bepaalde categorie bestemd zou den zijn, zou het mogelijk zijn dat alle preventief gedetineerden naar een huis van bewaring met een voor hen passend regime worden overgebracht, zodra zij zullen hebben bekend of het bewijs in hun zaak voldoende is geleverd. Prof. Van Bemmelen zet een vraag teken bij de mededeling in de nota over het gevangeniswezen van 1964 van de minister van justitie, dat de sectie gevangeniswezen van de centra le raad van advies tot de conclusie is gekomen dat in de gegeven situatie ingrijpende wijzigingen in het regime van de preventief gehechten niet te verwezenlijken zijn. De huizen van bewaring zijn thans overbevolkt en deugen als strafinsti- tuut niet, aldus prof. Van Bemmelen. Maar het ernstigste vindt hij, dat minstens een derde van dc bevolking in die inrichtingen bestaat uit jonge mensen beneden de 25 jaar en zelfs voor een belangrijk deel uit jonge mannen beneden de 22 jaar. Het feit dat bijna de helft van alle gedetineerden voorlopig gehechte per sonen zijn, levert het grote nadeel op dat deze voorlopige maatregel wordt geëxecuteerd in gestichten die uit een oogpunt van voorbereiding van de wederaanpassing aan de maatschappij eerder nadelig dan bevorderend wer ken. Prof. Van Bemmelen geeft in het artikel verder een schets van een 25- jarenplan. Dit plan gaat er van uit dat de strafrechtspraak eigen eisen stelt en houdt de vorming in van afzonderlijke strafrechtbanken, geheel Bouwprogramma van universiteit A'dam in gevaar AMSTERDAM Het bouwpro gramma van de universiteit van Am sterdam is in gevaar. De minister van O., K. W. heeft het college van curatoren bericht, dat men zich zal moeten beperken tot 19,9 min. gulden, inclusief de projecten ten behoeve van de tandheelkundige studierich ting. Het benodigde bedrag voor de ontwikkeling van de universiteit es sentiële projecten ligt aanzienlijk ho ger t.w. 42,25 miljoen. Het weekblad voor de Civitas Academica der hoofd stedelijke universiteit, Folia Civitatis, heeft zijn verontrusting uitgesproken over de maatregel van minister Bot. Het college van curatoren heeft intus sen een brief gezonden naar de be windsman. Rassenscheiding? Dan geen synode JgH__ JPBW generale april niet, zoals de bedoeling was, zal worden gehouden in Memphis (Ten- nessy), omdat de plaatselijke kerkeraad de rassenscheiding toepast. Wij hebben een traditie te verdedigen, dat de Zuidelijke presbyterianen hun kerken open stellen voor ieder on- Seacht zijn ras, aldus dr. Gear, en aarom zal de synode nu bijeenkomen in Montreat «North Carolina), waar geen rassenscheiding wordt toegepast. Er hebben zich in de presbyteriaanse gemeente te Memphis al veel relletjes voorgedaan in verband met de rassen kwestie. De druppel, die de emmer bij het synodemoderamen deed overlopen, was toen vier negers, die op zondag de kerkdienst wilden bijwonen, hardhan dig door leden van de kerkeraad verwijderd werden. Dit ondanks het feit. dat de predikant in zijn preek zich tegen de rassenscheiding uitsprak. WINTERSWIJK De gereformeerde predikant drs. E. de Jong vraqgt zich af of het Internationaal Algemeen Secreta riaat voor christelijke organisaties met buitenlandse betrekkingen zijn tijd heeft gehad. Hij schrijft dit in een rondschrijf- brief waarin de volgende vergadering wordt aangekondigd. Terwijl in de ochtendbijeenkomst van 27 februari ds. J. H. Baas van Den Haag zal spreken over de Keulse Kerkedag, zal in de middagvergadering besloten wor den of de IAS wordt opgeheven. Men komt bijeen in hotel-restaurant „Noord- Brabant" in Utrecht van 10.30 uur tot 3.30 uur. Deze organisatie werd in 1951 opge richt omdat organisaties als hetCNV.de christelijke opvoedings-en schoolorganisa ties en de Internationale christelijke vredesbeweging en de Vrije Universiteit, bezig waren nieuwe banden aan te kinopen met het buitenland. In het kader van het IAS wilde men elkaar helpen De laatste jaren is de belangstelling voor deze organisatie sterk teruggelopen, zodat men zich afvraagt of verder gegaan moet worden op de oude manier, of dat men het anders aan moet pakken, of helemaal mee op moet houden. los van de civiele rechtbanken. Thans zijn er 19 rechtbanken en 62 kanton gerechten. Volgens het artikel zou het hele land in tien strafarrondissemen- ten kunnen worden verdeeld. De rechters van deze colleges zouden als politierechters, kantonrechters eco nomische politierechters en kinder rechters in hun arrondissement op verschillende plaatsen zitting kunnen houden. De rondreizende alleen recht sprekende rechters zouden voor hun zittingen de bestaande gebouwen van rechtbanken en kantongerechten kun nen gebruiken. Het beroep van de beslissingen van de alleensprekende rechters zou tot de bevoegdheid van de volle kamers van de strafrechtbanken worden ge bracht. Waarschijnlijk zal dan met een gerechtshof voor strafzaken kun nen worden volstaan. Bij dit stelsel zal men waarschijnlijk niet meer dan zes huizen van bewaring nodig heb ben. Bijna een ton voor gezin Carlson NEW YORK In het fonds voor het gezin Carlson is tot nu toe al 24.000 dollar (ruim 86.000 gulden) gestort, waarvan de helft is bijeenge bracht door de gemeente, waarvan dr. Carlson lid was, de Evangelical Cove nant Congregation van Pasadena in Californië. Dr. Carlson, de zendingsarts, die 24 ïovember door Kongolese rebellen werd ermoord. was 36 jaar en liet zijn vrouw achter met een zoontje van 9 en een dochter van 7 jaar. Naast het fonds voor zijn vrouw en kinderen heeft de zendingsorganisatie van zijn kerk ook fondsen gesticht, die het mogelijk moeten maken het werk an Carlson in Kongo voort te zetten. In Berrien Springs (Michigan) heeft ;n zendingsinstituut van de adventisten m vliegveld aangelegd, dait is genoemd aar Tom Dooley. Dit vliegveld zal worden gebruikt voor de opleiding van zendingspiloten. Tom Dooley werkte als zendingsarts an 1956 tot zijn dood in 1961 in Laos. De dag na zijn 34ste verjaardag stierf hij. Ondanks de korte tijd. dat hij er gewerkt heeft, verwierf hij zich de naam .Albert Schweitzer van Laos". (Van medewerkers) HOOGEVEEN De gereformeerde kerken uit de provincies Groningen. Drenthe en Overijssel en de Alt Refor- mierte Kirchen van Nedersaksen heb ben besloten een zendingspredikant uit te zenden naar Soemba. Dit besluit viel op de zendingssynode die donderdag werd gehouden. Er werd een beroep uitgebracht op ds. H. Reenders van Alteveer. Deze predikant is 29 jaar en dient de ge meente van Alteveer sinds 8 september 1963. Als ds. Reenders, na zijn opleiding in Baarn voltooid te hebben, naar Indo nesië zal vertrekken zal de Raad van Kerken op Soemba beslissen welke standplaats deze predikant krijgt. Zilveren jubileum van Taizé TAIZÉ De beroemde protestant se broederschap van Taizé bij Cluny In Zuid-Frankrijk zal op 28 en 29 au gustus haar 25-jarig bestaan vieren. Deze gemeenschap is tijdens de oorlog gesticht door de hervormde Zwitserse predikanten Roger Schütz en Max Thurian, die nog steeds als prior en sub-prior aan het hoofd staan. Thans telt Taizé ongeveer 65 broeders uit vier verschillende Westeuropese den. Kenmerkend voor het hoge aan zien. dat deze gemeenschap in de oecumenische beweging geniet, is wel. dat de prior en de subprior tot dus ver alle conciliezittingen hebben bij gewoond als persoonlijke gasten van het secretariaat tot bevordering van de christelijke eenheid. R. de Jong secretaris POM De heer R. de Jong te Zeist, staffuncti onaris bij de Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid, is ds. G. J. Geels opgevolgd als secretaris van het Protes tants Overleg Maatschappelijk Werk (P.O.M.). Het adres van het P.O.M. is thans Cornelis Houtmanstraat 19, Utrecht. Prot.-christ.-vglo bijeen KV P-fractieleider vind t: UTRECHT I nde huidge dy namische maatschappij kan de school onmogelijk de stelling waar maken dat zij moet opleiden voor de maatschappij. De taak van de school moet daarom zijn in de leerling souplesse ontwikkelen, waardoor hij zich snel kan aanpas sen. Dit zei de hoogleraar van de Vrije Universiteit prof. dr. J. W. van Hulst vanmiddag op de jaar vergadering van de voortgezet la ger onderwijs groep van de pro testants-christelijke onderwijs- vereniging. Volgens prof. Van Hulst moet het beroepsonderwijs de leerling er op voorbereiden dat de technische ont wikkeling geen „blind" proces is waar tegen de mens machteloos zou staan. De technische ontwikkeling is een door de mens bewust gewild en gestimu leerd proces, dat geheel is ingesteld op de door de mens gecreëerde plannen. Volgens deze hoogleraar vormt het bedrijfsleven een hard milieu voor de leerlingen, maar de individuele ver antwoordelijkheid voor de totale gang van zaken mag niet gering worden ge acht. Daarom moet het onderwijs de leerling er op voorbereiden dat in het algemeen de mens in het bedrijfsleven die plaats krijgt, die hem volgens zijn aanleg, ijver, en totale persoonlijkheid toekomt. In het bedrijfsleven langrijker dan machines. Daarom moet het beroepsonderwijs grote aandacht besteden aan de persoonlijkheids- en karaktervorming. Vanuit dit standpunt achtte hij „neutraal" beroepsonderwijs nauwelijks denkbaar, aangezien in de persoonlijkheidsvorming de diepste re- Positief oordeel over kabinet (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De voorzitter van de kvp-fractie in de Tweede Ka mer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft gisteren in Utrecht bij voor baat bezwaar gemaakt tegen een eventueel regeringsbesluit om, na het verdwijnen van radi o-Ver oni- ca, het derde fm-net (radio) te re serveren voor overwegend lichte muziek. Zo'n licht programma in Veronica-stijl moet er naar de me ning van de heer Schmelzer zeker komen, maar het derde fm-net acht hij geen bevredigende oplos sing, omdat dit slechts op 50 a 60 pet. van de radiotiestellen kan worden ontvangen. Ik vraag mij toch wel af of aldus wordt tegemoetgekomen aan het ho norabele verlangen van huisvrouwen, automobilisten, jongeren en werk nemers in bedrijven om op een een voudige wijze en op een door hen gewenst moment ontspanningsmuziek te beluisteren, aldus de KVP-frac tieleider, die een rede hield voor de partijraad van de KVP. Hij drong er bij overheid en zendgemachtigden op aan om in onderlinge samenwerking een betere oplossing voor dit vraag stuk te creëren dan de regering nu blijkbaar voor ogen staat. Paasappèl 1965 in Julianahal UTRECHT De landelijke evangeli serende jeugdorganisatie Jong Nederland voor Christus. Youth for Christ, de Navi gators en Verdieping en Activering te Hilversum zullen dit jaar een Paasappèl houden in de Julianahal van het Jaar beurscomplex. Deze massale bijeenkomst waar dit jaar ongeveer 4000 jonge men sen worden verwacht, wordt gehouden op tweede paasdag (19 april) en vangt aan tien uur. De sluiting zal ongeveer zes uur zijn, Vanuit vele plaatsen in ons land zullen busreizen worden geor- for Christ Nederland, ds. F.H. Veenhui- gereformeerd predikant te Overveen de hter Leo Pasman, directeur van bijbelschool in Duitsland en oud-voor zitter van Youth for Christ Nederland. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Austerlitz, Utr.: J. W. Zimmerman te Uskwert. Aangenomen naar Ter Apel (toez.) L. Gulmans, kand. te Reitsum. Bedankt voor Noordbergum, Reitsum (toez.) en Uitwijk: L. Gulmans, kand. te Reitsum; voor Beerta (toez.): W. C. Jan sen te Grootegast. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te ZuidlandAbbenbroek (2de pred. pl.): G. J. van der Burgh te LexmondAmeide; te Uithoorn (vac. J. van Dalen): J. de Jongh te Nes WD; te Vijfhuizen: Tj. Kuipers, kand. te Nijme- g6n CHRI8T. GEREF. KERKEN Bedankt voor Krommenie: P. C. Koster te Roodeschool. Bedankt voor Den Haag-West: J. Keu- ning te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kampen: A. Hofman te Zeist. Nu het regeringsberaad over het j radio- en tv-bestel nog in volle gang is, wilde drs. Schmelzer over dit beleidsonderdeel niet veel oeggen. Wat de televisie betreft sprak hij de hoöpi uit, dat niet alleen in beginsel ruimere kansen voor gegadigden en kijkers worden geschapen, maar ook alle technische mogelijkheden ten be hoeve van alle zendgemachtigden worden aangewend, inclusief het ver schaffen van voldoende studioruim te. Ambassaderaad in West-Irian Onderzoek naar de dood van pater Smit DJAKARTA Jonkheer mr. E. O. van Such telen, ambassaderaad in Dja karta, is per vliegtuig naar Wesl-Trian vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de dood van de Nederland se pater Smit. Deze is, zoals bekend, enige tijd geleden doodgeschoten om dat hij de repuhliek Indonesië zou heb ben beledigd. Het wordt betwijfeld of de ambassaderaad de plaats van het incident kan bereiken, aangezien deze zioh temidden van moerassen bevindt. ligieuze overtuigingen van fundamen tele betekenis zijn. Drs. J. R. de Bock. chef opleiding van het gemeenschappelijk administratiekan toor in Amsterdam hield de aanwezige onderwijzers voor dat het bedrijfsleven en met name de administratieve, dienst verlenende sector het op grote prijs zal stellen te worden betrokken in de plan ning van een toekomstig leerprogramma. Ook in de administratieve sector wor den de meest eenvoudige deeltaken steeds meer gemechaniseerd, zodat ook daar op de duur alleen hoogwaardige menselijke arbeid zal resteren. Ook de heer De Bock wees op de nood zakelijkheid van de vorming van de leer lingen. Hij dacht daarbij in het bijzonder aan de voorbereiding op het werken in groepsverband. De primaat van Tsjechoslowa- kije, aartsbisschop Beran. is in Rome aangekomen om zijn kar dinaal shoed in ontvangst te nemen. Deze geestelijke, die zestien jaar huisarrest heeft gehad, omdat hij niet de eed van trouw aan de Tsjechische staat wilde afleggen, zal niet naar Praag terugkeren. Hij blijft aartsbisschop van Tsjechoslowa- kije. maar zijn taak zal worden aangenomen door dr. Frantisek Tomasek. positief Kerken werken samen voor sociale zorg aan buitenlandse Over het regeringsbeleid in het algemeen gaf de KVP-fractieleider een genuanceerd, maar toch overwe gend positief oordeel. Het kabinet kwam zijns inziens al voor de helft van z'n zittingsperiode tot daden die de KVP kunnen aanspreken. Lof ver dienen behalve de ministers Veld kamp. Bogaers en De Jong ook minis ter Biesheuvel voor zijn krachtige landbouwbeleid en minister Scholten voor de voortvarendheid waarmee hij moeilijke justitiële vraagstukken aan pakt. Toch zag de KVP-fractie zich in het afgelopen jaar genoodzaakt soms zeer kritisch stelling te nemen tegen bepaalde beleidsonderdelen. Ge lukkig heeft het kabinet in belangrij ke mate gehoor aan die kritiek gege ven. Drs. Schmelzer wilde niet, zoals sommigen hebben gedaan, de regering verwijten dat ze zich te veel door de volksvertegenwoordiging heeft laten regeren. Wel sprak hij de hoop en verwachting uit, dat nu het kabinet de aanloopfase achter de rug heeft, het parlement niet meer in die mate als corrector en promotor zal hoeven op te treden als in het jongste verleden het geval was. Voorts ver langde hij, dat de regering zich nu meer zal gaan concentreren op de structurele vraagstukken (vergroting van het maatschappelijk welzijn, de mocratisering van het onderwijs, op bouw van de sociaal-economische de mocratie), die in het kabinetsbeleid nog niet voldoende uit de verf «fijn gekomen. waardering Voor de P.v.d.A. viel er volgens drs. Schmelzer in de afgelopen periode weinig eer te behalen. Ze bood voor de belangrijkste beleidsonderdelen geen duidelijk aansprekende en bruikbare alternatieven. Toch had de KVP-fractieleider wel waardering voor de intelligente en actieve wijze waarop onder leiding van dr. Vondeling de so cialistische oppositie werkzaam is. Die waardering kon hij echter niet opbrengen voor de recente uitspraak van dr. Vondeling, dat tenminste vier ministers van het kablnet-Marijnen vaktechnisch niet voor hun taak zijn berekend. Als de heer Vondeling die mening is toegedaan, had hij er in de Kamer uiting aan moeten geven door tegen de betrokken ministers een motie van wantrouwen in te dienen. Maar dat is nooit gebeurd, aldus de heer Schmelzer, die eraan toevoegde, dat in elk kabinet wel sterke en minder sterke bewindslieden zitten. Dat gold ook voor de kabinetten waarin socialisten zaten. De vergadering van de KVP- raad die vandaag is voortgezet werd geopend door partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse, die als gasten A.R.P-voorzitter dr. W. P. Berg huis en de tweede secretaris van de C.H.U., de heer G. Kamphuis, ver welkomde. Rudolplistichting nieuwe directeur, ACHTERVELD Per 1 maart krijgt de Rudolphstichting een nieuwe direc teur, mr. M. K. Krijger uit Assen. De heer Krijger is thans plaatsvervangend secretaris van de raad voor kinderbe scherming in de Drentse hoofdstad. De psycholoog drs. R. A. C. Mulder, die meer dan tien jaar directeur is geweest gaat zich dan geheel wijden aan het pedagogisch en psychologische werk in dit opvoedingsdorp. Zij zeide tot Hem: Zeg, dat deze mijn twee zonen moge zitten, één aan Uw rechterzijde en één aan Uw linkerzijde i Uw Koninkrijk" (Mattheüs 20:21). Het gesprek, dat zich tussen Jezus en de discipelen over d vraag van de moeder van de zonen van Zebedeiis ontwikkel mondt uit in de vermaning van de Here: „Wie onder u grot wil worden, zal uw dienaar zijn, en wie onder u de eerste tt zijn zal uw slaaf zijn, gelijk de Zoon des mensen niet gekomi is om Zich te laten dienen, maar om te dienen en Zijn leve te geven als losprijs voor velen." Dienaar en slaaf. We voelen er niet zo veel voor, noch vo dienaar noch voor slaaf. Het streven van de mens is alti gericht geweest op het heer-zijn. Een heer kan bevelen, coj manderen, een heer heeft de macht, en dat ligt ons van natui En nu komt de Here en zegt: Nee, niets van dat alles: diené geen heerschappij uitoefenen: gewoon slaaf zijn. Het is het kardinale punt, waar het op de weg naar h Koninkrijk der hemelen om gaat. Zich geven, zich inzette voor de ander om Jezus wille. Met als achtergrond, en uit gangspunt Zijn trouw aan ons, die nooit heeft gefaald, di altijd voortduurt. In het Koninkrijk Gods is geen plaats voo heersers, alleen maar voor dienaren, voor slaven, voor mensn die bereid zijn een stap terug te doen om anderen voor te latei gaan. Dienen, zoals Hij heeft gediend en Zijn leven heeft gegeven als losprijs voor velen. Het moet een dagelijks terugkerend) bede zijn: Here, leer ons slaaf, leer ons dienaar zijn. Wij lezen vanavond Mattheüs 7 vers 15 tot 29. Wij lezen zondagavond Mattheüs 8 vers 1 tot 17. ROME De vierde en laatste' zitting van het concilie zal zich in het bijzonder bezig houden met het bestuur van de Rooms Katholieke Kerk. Dan zal een rapport ter sprake komen, waarin in het bij zonder gesproken wordt over de herderlijke plichten van de bis schoppen. Dat rapport bevat tevens een omschrijving van de macht van de Vaticaanse' curie. Aangenomen wordt dat in dat rap port ook een „senaat" of een zoge naamde „kroonraad" ter sprake zal komen. Deze gedachte is tijdens de tweede zitting van het concilie geop- {>erd en onder meer door de Neder- andse kardinaal Alfrink verdedigd. Deze „senaat" zou de paus moeten bijstaan in het bestuur van de kerk. Paus Paulus heeft een hervorming van de curie aangekondigd. Tot op heden waren de verwachtingen in de Rooms Katholieke Kerk bijzonder laag gespannen. Velen meepden dat de macht VibVdte^iuhi* ioi-sWrk is, dat zij gemakkelijk een beknotting van haar invloed kan voorkomen. Het ziet er nu echter naar uit dat toch een poging ondernomen wordt om deze invloed te besnoeien ten behoeve van een internationale senaat. Ongetwijfeld zullen de concilie-bis schoppen een dergelijk plan aanvaar den. Hervorming van de curie is ongetwijfeld de wens van de meer derheid. De grote vraag is alleen hoe groot de macht is van de minderheid, die tot nu toe bewezen heeft zich met arbeiders UTRECHT De sociale zorg voor de duizenden Griekse. Spaanse. Turkse en andere buitenlandse arbeiders wordt thans vanuit de reformatorische kerken in ons land bevorderd door de stichting Protestants Centrum voor maatschappe lijk werk. In deze stichting werken samen de landelijke organen voor sociale arbeid van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, alsmede de Cen traal Bond voor inwendige zending en de Vrijzinnige Centrale voor maatschappe lijk werk. Het secretariaat der stichting berust bij de heer R. de Jong, staffunctionaris van de Raad voor gereformeerde sociale arbeid, Corn. Houtmanstraat 19. Utrecht. Zorg voor de buitenlandse arbeiders is uiteraard slechts een van de taken, waarin men samenwerkt. Ook een lande lijke werkcommissie voor het diaconaal jaar is ontstaan uit het protestants overleg voor maatschappelijk werk. In tal van plaatsen in ons land kent men reeds de diah's: Jonge meisjes die zich vrijwillig een jaar beschikbaar stellen als diaconaal helpster in gezinnen, bejaar dencentra en ziekenhuizen. (Van onze kerkredactie) WENEN Twee jonge Ameri kanen die opgeleid worden voor een tocht naar de maan of naar Mars, staan in nauw contact met het Vaticaan. Bovendien zouden in Rome vierentwintig jonge men sen in opleiding zijn voor missio naris op een van de planeten, waar de mens in de toekomst hoopt te landen. Dit althans schrijft de Oostenrijkse Dora Bauer-Larpmer in een blaadje Cosmic Newsletter dat in het bijzonder gewijd is aan vliegende schotels. De schrijfster vat een oud arti kel samen uit het Vaticaanse blad Osservatore Romano, waarin de vraag werd gesteld of wezens in de ruimte ook deel hebben aan de zondeval van de mens. Volgens dal artikel zouden de meeste rooms- katholieke theologen van mening zijn dat wezens in de ruimte niet in een tijdperk vanjonschuld (zo als Adam voor de zondeval) kun nen leven. Daarom móeten deze wezens ook gezondigd hebben. Vol gens de schrijfster is het de taak van de kerk om ook hen te red den en in aanraking te brengen met het rooms-katholicisme. Volgens de schrijfster zouden de 24 toekomstige missionarissen niet alleen een theologische maar ook een technische opleiding krijgen. Voor zij hun ruimtevlucht begin nen, zouden zij tot geestelijke wor den gewijd. We geven dit verhaal door voor wat het waar is. In ieder geval geloven de aanhangers van de vliegende schotels-theorie dat het inderdaad waar is. succes te kunnen verzetten tege 'n besluiten van de meerderheid. Vi Het ziet er bovendien naar uit di het oorspronkelijke plan van eefe k anraad van een aantal bisschoppe ni.t verwezenlijkt zal worden. F' huidige paus, Paulus, heeft sterk indruk gewekt dat hij van plan is o het gehele college van kardinalen to een soort „senaat" te willen hervo: men. Ook een wijziging die paus Johac" nes XXIII aanbracht kort voor zij dood ging in deze richting. Hij h J paalde dat de kardinalen bisscho 1 moeten zijn. Kardinalen die als zo' nig gekozen worden en dit ambt i niet bekleden moeten dan ook t( bisschop worden gewijd. Op het ogenblik wordt in Rome d verwachting uitgesproken, dat de hu dige paus van plan is het college y* n kardinalen enkele malen per jaar i Rome bijeen te willen roepen voo een bespreking van de vraagstukke die zich voordoen. Het zou dan u soort miniatuur-concilie vormen. 1 Lutbervertaling blijft gewijzigd in gebruik BETHEL Op de synode van i Evangelische Kirche, die op 21 maart Frankfurt zal beginnen, zal de gerevlsen de bijbelvertaling van Luther words C aangeboden aan synodepraeses Kor Scharf. Het is de bedoeling, dat deae ii kerk en huisgezin de plaats zal innema van de thans nog in gebruik zijné vertaling van Luther. Hoogleraren, predikanten en vertega woodigers van bijbelgenootschappen n«b L ben 43 jaar gewerkt, om veroudert woorden en uitdrukkingen uit de zestie i de eeuw in hedendaags Duits over t 4 brengen en de resultaten van de vakwo tenschap in de tekst te verwerken. In het tijdschrift Kirche in der Zei schrijft Oberkirchenrat Wilhelm Gun dert. dat dit waarschijnlijk de laatsli revisie van de Lutherbijbel zal zijn® Wanneer ivisie Duitse taal zich zover verwijderd hebbe van die in de tijd van Luther, dat Wu restauratic. die zich met enig recht nu'T BOEKBESPREKING Het bidden der gemeente, door ds G. C. Tromp. Uitgave Boekencentra!f De schrijver stelt het gebed als ie vensnoódzaak voorop. Om de grot! j betekenis van het gebed te behande d>e het tegenwoordige leven kent. Be langwekkend is het gedeelte, dat di genezing op het gebéd tegenover dt massale gebedsgenezing behandelt, et de waarschuwing tegen te lichtvaar- dige handoplegging. (167 blz. ƒ5,60) Het is knikkertijd. Een paar dagen geleden werd ik er hardhandig mee geconfronteerd, doordat ik mijn nek bijna brak over een rondslingerende knikker. Toen ik nog op de grond zat en tot mijn vreugde constateerde dat ik niets gebroken had, werd het me ineens duidelijk dat er iets niet kopte. Zelf ben ik in mijn jeugd een buitengewoon handig en fel knikkerkind geweest. Door die smak tegen de grond kwamen alle herinneringen akuut boven en realiseerde ik me dat het absurd is dat de knikkertijd in februari valt. In de bevroren grond kun je immers geen kuiltje maken. Wij knikkerden vroeger in de herfst, je maakte met de hak van je schoen een kuiltje in de nattige grond, dat dan verder glad gemaakt werd met je hand. Zelf had ik in die tijd twee knikkerzakken, een voor de gewone kleiknikkers, een voor de glazen stuiters, de kattenogen en de loden kogels. Ma die loden kogels werd „gelummeld"waarbij „pik en span" tien stuiters betekende. De Knik- kerpot werd gebruikt als je een potje ging „zwikken" of als je „een tientje van de streep" deed. Op een verliezende dag wérd je zuinig en pleegde je een „uppie de bak". Maar wat wij ook deden, het ging om je handigheid, het was een spel waarbij dom geluk nauwelijks een rol speelde. Maar onze kinderen knikkeren niet echt, hun handen zijn nooit tot diep in de nerven vuil. Dat zit. hem niet in het feit, dat de kleiknikkers verdwenen zijn en dat ik geen kattenogen en kogels meer zie. Dat zal wel een welvaartsgevolg zijn en ik gun de jeugd graag hun glazen stuiters. Als ze er dan maar mee knikkerden, maar dat dozn ze niet. Ze gokken. Ze gokken de hele dag door met „on of eef". Eer staat een kind voor je met een pokerge zicht, er ivordt een vuist onder je neus geduwd. Dan moet je raden of er een even of een oneven aantal knikkers in die vuist zit. Raad je goed, dan zijn ze voor jou; raad je fout, dan moet je zelf het aantal uitbetalen. On of eef. On of eef. Van 's morgens tot 's avonds: on of eef. Tot zelfs aan tafel klinkt het door, dan schuift er een kinder- V 04.tang.eds hand over de uitgespuugde mandarijnenpitten: on of eef. Merkwaardig is te constateren dat je ene kind alle ei genschappen heeft van de grote gokker. Die verdwijnt 's morgens met zestig knikkers en vertelt je 's middags doodleuk dat hij alles verloren heeft. Even later biecht hij dan boven dien een beetje bevangen op, dat hij Peter nog t-en en Hans nog twintig stuks sculdig is. De ander is meer een klein op-winst-bedacht- gokkertje. Overleggend en berekenend zoekt hij s morgens tien Herfst beschadigde exempla ren uit, terwijl hij de grote poet thuis laat. Voor het geval dat hij alles zal verliezen en toch noj zo dolgraag een kansje waagt heeft hij een vuile zakdoek in zijn schoolkastje liggen met tw'tt knikkers als stille reserve. Verliest hij die ook, dan stopt hij radicaal voor die dag. Tevergeefs heb ik geprobeerd enthousiasme U kweken voor echt knikkeren. Ik heb grof geschilI in stelling gebracht en gruwelverhalen opgedist over speelholen en geruïneerde mensen. Maar mijn vroegere manier van knikkeren woril veroordeeld als ouderwets en aan roulette-ver slaafde mensen zijn niet wijs, want „wie speelt r nou om geld. dat is geen sport". Wie speelt er n om geld? y Zondagmorgen kwam de grote climax. Vlak voordat de collectezak mijn zoon en mij zou passeren, kreeg ik een por van mijn grote gokker. Hij stak zijn vuist uit: „On of eef?" Hel was natuurlijk gemeen van me, want ik had hem zijn kerkgeld voor „het ene offer' zeil gegeven en wist dus precies wat hij had, maar ik antwoordde prompt: „On". Hij grinnikte en fluisterde: „Die moeder". Maar ik kende geen genade en eiste mijn winst op, zodat hij be schaamd en met lége handen de collectezak moest doorgeven. Hij is niet meer op het incident teruggekomèi Ik ook. niet. Maar toen hij 's maandagsmorgeiU met tien van zijn broer geleende knikkers naar school ging zei hij aarzelend,Jk hoop maar dat de knikkertijd gauw over is", wat mij vrij vertaald in de oren klonk als de oeroude verontschuldiging „De geest is wel gewillig, maar het vlees is zwak". Mink van Rijsdijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2