ieimwe Leidlse Courant Reis Beatrix werd onderbroken Staatsgreep Saigon mislukt Koortsachtig beraad over RTV in het kabinet Vrouw helde: Vlucht 92 zal neerstorten Prinses vier uur te laat in Curacao Prijs huizen in 5 jaar meer dan verdubbeld Nieuw euvel AMX-tanks: scheurtjes in koepels 111 Lufthansa laat Fokker schieten Commentaren S4| 16® NV. Zaterdag 20 februari 1963, 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD 'tiligh i* gheblcven Brt in teghenipoet" Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot hedenavond: Vrij veel bewolking, met plaatselijk enige sneeuwbuien en slechts enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt V.. Klachtendiensl* bezorging. DE REIS VAN PRINSES BEATRIX WILLEMSTAD/NEW YORK Het straalverkeersvliegtuig, waarmee prinses Beatrix in de afgelopen nacht veilig op Curasao is geland, moest gisteravond kort na het vertrek uit New York naar het internationale vliegveld terugkeren. Een vrouw, die zich niet bekend maakte, had het KLM-kantoor te New York opgebeld met de mededeling: „Vlucht 92 zal vanavond neerstorten. Velen zullen omkomen". De KLM had geen vlucht 92, maar het toestel met de Prinses aan boord had nummer 992. Dit vliegtuig kreeg opdracht, terug te keren naar de Kennedy-luchthaven. Het toestel had 101 passagiers en een bemanning van acht aan boord. De piloot kreeg opdracht, alle overtollige brandstof boven de Atlantische oceaan te la ten weglopen. „Het spijt me" Toen het toestel veilig in New York Tandde zei de Prinses tot een KLM- fuctionaris: „Het spijt me erg dat ik u al deze moeilijkheden heb be zorgd". Speciale rechercheurs van de New- yorkse politie, agenten van de federale recherche en politie van het vlieg veld doorzochten het toestel, maar vonden niets, ook niet nadat alle feaga- ge eruit was verwijderd. De Prinses was intussen per auto naar het internationale hotel in de buurt mus ten gehore gebracht, dat door de Prinses aandachtig werd aange hoord. Niets verried het onaangename avontuur, dat haar enkele uren in New York had opgehouden. „Van je hela hola" Om vijf minuten voor een waren de autoriteiten op het vliegveld aanwezig. Toen arriveerde de pohüekapel en op het met schijnwerpers beschenen plat form brachten zy als eersts nummer „Van je hela, hola, houdt er de moed maar in" ten gehore. Maar honderden die ondanks het gevorderde uur naar het vliegveld waren gekomen, hadden deze misschien toepasselijke aanmoedi ging niet nodig. (Voor vervolg zie pag. 13) Wegens de uitbreiding van de Hoge Raad met een lid is bij de Tweede Kamer een lijst van aanbeveling inge diend. Eerste op de lyst is mr. L. Hollander, vice-president van het ge rechtshof te Amsterdam. Vondeling antwoordt Kamer: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een steekproef i de luchthaven gebracht. Na dit grondige Den Haag, Haarlem en Arnhem heeft aangetoond, dat daar de prijzen voningen in vijf jaar tgds (tot en Nogmaals spüt „Het spijt me, dat ik u uit uw bed heb gehouden", zo sprak prinses Bea trix, nadat zij uit het vliegtuig was gestapt, tot gouverneur N. Debrot, minister-president E. Jonckhcer en gezaghebber M. P. Gorsira, die haar aan de vliegtuigtrap begrotten. Te voren had de politiekapel het Wilhel- Vrijdagavond: onze Kroonprinses glimlacht en knoopt haar mantel dicht tegen de koude wind op New Yorks internationale Ken- nedy-vliegveld. De foto werd ge nomen terwijl zij zich weer aan boord van het vliegtuig begeeft na het oponthoud dat een vals alarm had veroorzaakt. (Tclefoto.l Gebruik vuurwapens DEN HAAG Minister Scholten (jus titie) pleegt overleg met Binnenlandse zaken en Financiën over een mogelijke verantwoorde beperking van de ge vallen waarin door politie en douane vn vurwapenen gebruik mag worden Kemaakt. onderzoek vertrok het toestel naar Cu racao. Het was een toestel van de Viasa l964> «—«f 1" PC- zijn gestegen. Voor boerderijen be draagt volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek de prijs stijging in anderhalf jaar tijds 55 pet. en voor los land 114 en 105 pet. I Deze percentages deelt P.v.d.A. fractieleider dr. A. Vondeling mee ii een memorie van antwoord die hij m bij de Tweede Kamer heeft ingediend betreffende zijn initiatiefvoorstel om onroerende goederen onder de werking van de Prijzenwet te brengen. Dit voorstel is vorig jaar aan de Kamer voorgelegd. Het heeft ten doel de rege ring een middel te geven om zo nodig te kunnen optreden tegen ongewenste prijsontwikkelingen van huizen en gron- De indiener, dr. Vondeling, acht het uit een oogpunt van rechtvaardigheid juist, onroerende goederen op gelijke voet te behandelen als. roerende goede ren en diensten. Hij meent, dat het op de duur voor de overheid moeilijk zal DEN HAAG Na gisteren reeds langdurig vergaderd te hebben, is het kabinet vanmorgen opnieuw bü- eengekomen om een oplossing te zoe ken voor het omroepvraagstuk. Zijn Defensie: Geen invloed op paraatheid DEN' HAAG Opnieuw doen zich moeilijheden voor met de AMX-tanks. Nadat in de zomer vorig jaar scheur- In een oogopslag Missionarissen willen ruimte in pag. 2 Aangepaste gevangenis sen? pag. 2 Tweede FM-nct onvol doende voor Veronica- muzick pag. 2 Proces-Raja pag. 5 Vier prijzen vier maal naastenliefde pag. 5 Handel in kadavers: schandaal in Drente pag. 13 Nederland dorado voor wilde luchtvaart pag. 13 En in het ZONDAGSBLAD Kustvaart Zendelinge Groenenboom Wat weten kinderen er van? IJsfeesten vroeger Boeken over wijn Nieuwe platen tjes werden ontdekt ln de steunen van de elevatiemotoren, heeft men thans geconstateerd dat ook de koe pels van de tanks scheurtjes ver- De eerste scheurtjes werden eind vorig jaar ontdekt en toen men daarop alle tanks ging controleren bleken vrijwel alle lichte AMX-tanks aan dit euvel te lijden Een aantal Franse tech nici is al in ons land om zich op de hoogte te stellen. TNO zet Intussen het onderzoek voort. Twaalf tanks zijn daarvoor uit de cir culatie genomen. Pas na afloop van het onderzoek zal kunnen worden uitge maakt of reparatie mogelijk is of dat de koepels zullen moeten worden ver vangen. Geschat wordt dat hiermee een twee maanden zijn gemoeid. Defensie heeft meegedeeld, dat het euvel niet van invloed is op de pa raatheid. De tanks kunnen normaal rijden en schieten. Men meent, dat er geen verband bestaat tussen het euvel en het feit dat de Koninklijke Land macht de tank met het zwaardere geschut (105 mm) heeft gekozen: het gewicht van de koepel plus 105 mm- kanon is nauwelijks vier procent ho ger dan d ekoepel met het 75 mm- kanon. Geen nieuwe tanks De woordvoerder van defensie kon niet zeggen of de minister wellicht overweegt nu men toch wel een aantel teleur stellende ervaringen heeft gehad met het materiaal, waaruit de tamks zijn opgebouwd (moeilijkheden met de rem- en vooruitbrenginrichting van het kanon, de scheurtjes in de steunen en nu weer de scheurtjes in de koepel) voorlopig geen nieuwe tanks te laten afleveren. Beernink: geert eisen a.u.b. (Van onze parlementsredactie) wij wel ingelicht, dan waren de be windslieden, toen zij gisteravond uit eengingen, nog ver af van e promis. Het is dan ook geen dat op het Binnenhof het i com- onder, woord viel. Er moeten thans spijkers met koppen worden geslagen, want de regering heeft beloofd, dat er uiterlijk volgende week voorstellen op tafel zullen liggen. Dan zal zij zo luidde de brief van half december haar zienswijze meedelen een zendmachtiging voor radio en tele visie zal worden toegelaten. Naarmate de beloofde nota langer uit blijft, gaan steeds meer waarnemers de vraag stellen of de regering haar toe zegging wel gestand zal kunnen doen. De verschillen van mening over de oplossing van het vraagstuk zijn binnen het kabinet minstens zo groot als in de Tweede Kamer. De minister van o. k. en w. staat niet tegenover een ver der eensgezind kabinet, maar bevindt zich in de branding van sterk diverge rende meningen, zodat wij geneigd zijn om eerder aan een kabinets- dan aan een ministerscrisis te denken. In de top van de ARP wordt over een eventuele crisis anders gedacht dan in de top van de CHU. De voorzit ter van de ARP. dr. Berghuis, heeft bij herhaling betoogd het omroepvraag stuk zo belangrijk te vinden, dat het kabinet er op zou mogen vallen. In wezen gaat het immers, aldus dr. Berg huis en de heer Samallenbroek, om het gehele organisatiebestel. De voorzitter van de CHU, mr. Beernink, staat daarentegen op het standpunt, dat deze zaak geen crisis rechtvaardigt In Giessen (N.B heeft hij donderdagavond gezegd, dat het Nederlandse volk dat ook niet zou begrijpen en aanvaarden. Liberalen In een interview met Elseviers Week blad heeft de liberale fractieleider mr Geertsema op bedekte wijze een mo gelijke oplossing gewezen. „De oplos sing van de openheid in het etherbestel zou aanzienlijk gemakkelijker bereikt kunnen worden indien er een derde te levisienet in gebruik zou worden geno men. Anders zou men bepaalde uren van de bestaande omroepen of de NTS moeten gaan afnemen", verklaarde hij. Het is blijkbaar ook de heer Geertse ma bekend, dat minister Bot nieuwe ge gadigden zendtijd op alle (bestaande) radio- en televisienetten wil geven. Zij zouden om voor een concessie in aan merking te komen, slechts over tien duizend leden met een minimum-contri butie van zes gulden moeten beschik ken, maar binnen enkele jaren tot een „volwaardige" organisatie moeten uitgroeien. De zendtijd van alle gemach tigden zou in de gedachtengang van minister Bot in een zekere evenredig heid tot het getal der aanhangers moe ten staan (hetgeen tot moeilijkheden met en tussen de omroepverenigingen aanleiding kan geven). Voorts zouden alle concessionarissen moeten sai werken in NTS en NRU (nieuwe stijl). (Voor vervolg zie pag. 6) Tot raadsheer in het gerechtshof in Den Haag is benoemd mr. G. J. Braak, chef van de juridische afdeling en procuratiehouder bij de Nationale Levensverzekeringbank N.V. te Rotter - PROF. VONDELING prijsonderzoek SAIGON De jongste poging om het bewind van generaal Khan ten val te brengen, is mislukt. Troepen die de „sterke man" van Zuid-Viet- nam steunden, hebben vanochtend Saigon bezet, dat zij van twee kan ten waren binnengetrokken. De op standige militairen hebben zich overgegeven. Men verwachtte Khan vandaag in Saigon terug. Thans staat vast dat de rebellerende militairen er niet in waren geslaagd, genraal Khan en andere leidende figu ren te arresteren, hoewel die arrestaties wel waren medegedeeld. Khan was bui ten het bereik van de opstandelingen en vloog gisteren van de ene stad naar de andere om de steun te krijgen van zijn generaals. Generaal Khiem, die Khan had moe ten opvolgen als de staatsgreep geslaagd zou zijn, is nog steeds in Washington, waar hij ambassadeur is. De tegenactie is vandaag zonder bloed vergieten verlopen Voordat de aanval werd ingezet werd herhaaldelijk een be roep op de rebellen gedaan, de wapens neer te leggen. Als zij dat niet hadden gedaan, zouden zij met vliegtuigen, ra ketten en geschut zijn aangevallen. zijn begrip te vinden voor een matiging van de prijzen van levensmiddelen, luxe artikelen enz., zolang voor onroerende goederen steeds hogere prijzen worden gevraagd en geboden. „Deze ongelijke behandeling staat stellig op gespannen voet met het rechtsgevoel". Cijfers Dank zij de hulp van de staatssecreta ris van financiën kan dr. Vondeling de Kamerleden die hem om indicaties trent het- prijsverloop van woningen had den gevraagd, de gegevens overleggen van een steekproef uit het materiaal de kadasters in Den Haag, Haarlem Arnhem. Het gaat hier om woonhuizen die na 1 januari 1954 meermalen van ei genaar zijn verwisseld. Van 100 onder zochte overdrachten in de periode 1 ja nuari 19631 september 1964 zijn di koopprijzen vermeld van die huizen die meer dan eens sinds 1 januari 1954 zijn verkocht. Uit het aantal blijkt, dat in die ongeveer tien jaar meer dan eenderde deel van de verkochte woonhuizen ten minste twee keer is verkocht Het prijsverschil tussen de eerste laatste verkoop komt gemiddeld op méér dan een verdubbeling in vijf jaar tijds. Voor woonhuizen di gebouwd zijn bedraagt de gemiddelde prijsstijging 127 pet., voor na 1940 ge bouwde 79 procent., voor de vrije ople vering 123 procent huurd bezit 98pct. Totaal gemiddelde: 114 pet. Om een enkel voorbeeld te men: een Haags herenhuis aan de Groot Hertoginnelaan, vóór 1896 gebouwd, kost te in 1955 nog 29.500—f 31.000. in 1963 f 80.000. „Deze prijsstijgingen", aldus dr. V deling, „zijn aanzienlijk en gaan ver beven de algemene stijging van het prijs peil. die de Kamer bij meer dan één ge legenheid een onrustig gevoel heeft ge geven". Volgens de P.v.d.A.-fractieleider zijn de verkoopprijzen van grond, boer derijen en woningen gestegen in wan verhouding tot de stijging van huren, lonen en kosten van levensonderhoud. BONN De Westdultse Lufthansa heeft de Nederlandse Fokker F 28 en de Britse BAC-111 thans officieel laten schieten en een order van 270 miljoen DM geplaatst bij de Amerikaanse vliegtuig fabriek Boeing voor de levering van Boeing 737-straaItoestellen voor haar vluchten over korte afstand. Boeing heeft gisteren besloten dit pro ject. waarvan de uitvoering nog steeds niet vast stond, onmiddellijk ter hand te nemen. Over twee jaar zal het e toestel in de lucht komen. Deze Lufthansa-beslissing betekent een ernstige teleurstelling voor Fokker en de British Aircraft Corporation evenals trouwens voor Douglas, die met zijn DC-9 kans hoopte te hebben. De Boeing-737 wijkt,-hoewel hij ook voor de korte afstand is bestemd, aun- zienlijk af van zijn concurrenten, de F-28, de BAC-111 en de DC-9. In tegen stelling tot deze laatste toestellen heeft de Boeing-737 beide motoren niet achter aan de romp maar aan de vleu gels. Ook de staart is anders: geen horizontaal bovenvlak maar een ge wone verticale staart. Op zijn verzoek is eervol ontheven i zijn functie van commandant van 13de pantserinfanteriebrigade, briga de-generaal D. B. de Jong. Hij is be noemd tot commandant van het leger korps Achtergebied. 'T'OEN 'n drietal weken geleden de werkgevers- en werknemersor ganisaties in de metaalindustrie na bijzonder moeilijk en langdurig be raad overeen kwamen het centrale loonakkoord zo uit te leggen, dat de vorig jaar ingevoerde mogelijkheid van ondernemingsgewijze differentia tie in de beloning ook dit jaar zou kunnen worden benut (welk princi pe door de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemidde laars werd goedgekeurd), was te voorzien dat dit bij diverse onder nemingen moeilijkheden zou opleve ren. Immers, de werknemers zouden ont dekken dat hun loonzakje nauwe lijks zwaarder zou worden van wat er netto van de vijf procent over bleef en het was bekend, dat vele werkgevers weinig voor het benut ten van de differentiatie-mogelijk heid voelden. De grote arbeidsonrust van de af gelopen dagen in Rotterdam was van een en ander wel een duidelijk gevolg. De centrale werkgevers- en werknemersorganisaties moesten er aan te pas komen om de geschillen uit de weg te ruimen. TTOE verheugd men ook mag zijn over het akkoord, dat na een hele nacht vergaderen werd bereikt, men mag toch niet de ogen sluiten voor de bedenkelijke kanten, die de ze ontwikkeling geeft. Beseft moet worden, dat het ak koord er vrijwel zeker niet zou zijn geweest indien de betrokken werknemers niet de wapens van sta king, onrust en andere vormen van druk zouden hebben gehanteerd. De dreiging van deze wapens heeft in het loonoverleg de laatste jaren al vaker een rol gespeeld. De goed keuring, die het bestuur van de Stichting van de Arbeid gisteren heeft verleend aan de haven-c.a.o„ is ook al beïnvloed door een zekere vrees voor repercussies, wanneer een buiten het centrale loonakkoord val lende extra beloning zou worden af gewezen. Al met al is duidelijk het gevaar aanwezig dat de werknemers ervan overtuigd raken, dat er met wat on rust en wat stakingen meer te be reiken is, een situatie die gevaar lijk zou zijn voor de positie van de bonafide vakbonden. Dat de vakbeweging aandringt op een nog vrijere loonvorming is daar om begrijpelijk. OP de vergadering van de partij raad der KVP is gisteravond waardering geuit zowel voor de re gering als voor de oppositie. In beide gevallen, zo komt het ons voor, te recht. De regering voert, over het geheel genomen, een bekwaam beleid, dat zich ook kenmerkt door werkkracht. De problemen worden stevig aange pakt en er komt op allerlei gebied veel tot stand. Het kabinet bestaat uit een ploeg mensen, veelal in de middelhoogte van het leven, die ener gie en vindingrijkheid weten op te brengen. Mits het het niet plotseling ernstige fouten gaat maken, zal het kabinet het einde van de rit wel ha len. Maar ook de oppositie neemt een positief standpunt in. Ze heeft 't niet gemakkelijk. Totaal bezien, levert de regering niet zoveel stof tot kritiek Juist dan kan een oppositie wel eens balorig tonen. Gelukig weet zü «di daarvan te onthouden. Daarom: bij waardering voor de regering past waardering voor de op positie. TN dezelfde partijraad van de KVP is met voldoening geconstateerd, dat de pers de laatste tijd nogal eens heeft gepleit voor betere outillage ten dienste van de fracties in de Tweede Kamer. De pers mag deze waardering in dank aanvaarden toch deed zij ook in deze niet meer dan haar democra tische plicht. Het is een landsbelang, wanneer het parlement met de fracties daarin goed functioneert en het is een taak van de pers, daarop toe te zien. Als het moet zal zij het parlement cri- tiseren; als het kan zal zij het steu nen. Wellicht is de laatste bezigheid haar nog wel zo aangenaam. Steunen ook daarin, dat het parlement de be schikking krijgt over wat het behoeft. Omgekeerd mag worden verwacht, dat het parlement zich de betekenis van een gezonde pers voor een goed functioneren van de democratie even zeer bewust is en de pers daarom steunt desnoods ook tegenover de regering telkens wanneer waarde en betekenis van de pers wezenlijk in het geding zijn. Indonesië breekt met Unicef NEW YORK Indonesië heeft mede gedeeld, dat het de overeenkomst met het kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef) heeft opgezegd. Het heeft tevens verzocht dat de vertegenwoordiger van het fonds te Djakarta besprekingen zal beginnen over een zo spoedig mogelijke beëindiging van zijn werkzaamheden. VOLAUTOMATISCHE

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1