CHAMPAGNE Het wonder Smaakvol uitgevoerde i-series eens de schuimende wijn van grootvorsten en tsaren M ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 In de kelders van Pomn Reims worden de flessei vuldig verpakt. DE ECHTGENOTE van de president-directeur zei terwijl ze probeerde haar stem boven het geluid van zovele geluiden van de werf te verheffen: /,lk doop u En ze drukte op een knop, en een met linten versierde fles sloeg tegen de boeg van het schip en brak, en de inhoud verspreidde zich schuimend over de glanzend geverfde scheepshuid Champagne De vader keek naar de stralende bruid en hief het glas en zei: Ik wens je veel geluk en hij proefde voorzichtig de goud-gele, bruisende drank Champagne Al eeuwenlang heeft de champagne bruisend de hoogtijdagen van vele generaties begeleid Hij bruiste het eerst aan het hof van de vrolijke monarch van Engeland in de jaren zestig van de zeventiende eeuw en de eerstvolgende tweehonderd jaar ongeveer was champagne de lieveling en het privilege van de rijksten en de aanzienlijken in vele landen. Champagne was de schuimende wijn die men dronk te Versailles en Petit Trianon voor de revolutie en in de Parijse Tuilerlcën op het hoogtepunt van de regering van Napoleon III. Champagne was de wijn van de aristocraten, de groten die de wereldhandel beheersten en de geldmarkt te Boston. New-York en Philadelphia toen Lincoln pre sident van de Verenigde Staten war. Hij was eveneens de wijn iar. de minder aristocratische gouddelvers in Californië van de jaren veertig van de vorige eeuw. Champagne was de wijn van Fre derik de Grote van Pruisen, de beschermer var de kunsten en de vriend van Voltaire, en champagne bruiste in de kristallen glazen op de tafels van de grote hertogelijke kastelen van Engeland, die ver maard waren om hun gastvrijheid, alsook in Westminster, en op de tafels van de wel wat minder voorname maar in grootheid voor niemand onderdoende generaties die na de industriële revolutie zijn opgekomen. Van de achttiende eeuw tot aan de eerste wereldoor log was champagne die wijn van de isaren. de grootvorsten en alle andere trotse aristocraten van het keizerlijk Rusland en Oostenrijk- Ilongarije. LOFLIED Keizers, grootvorsten en tsa ren zijn verdwenen, maar de champagne is gebleven. En nim mer heeft hij hoger aanzien genoten dan in de tegenwoordi ge tijd. Champagne is nog altijd een kostbare wijn en zal dit altijd wel blijven. Maar er zijn nu veel meer mensen dan vroe- ger die smaak hebben voor het Champagne allerbeste en de moseUjkheJd Alldré s,mon c„ pro! dr He,. Postzegelrubriek door G. J. Peelen ln een vorig artikel zin speelde ik reeds op een aan staande Poolse serie met voorhistorische dieren. Ik kan nu uit de smaakvol uitge voerde serie van tien stuks een tweetal afbeelden: de Edaphosaurus, die gedurende Amour Royal mantische verdichtsels, dat hel „historisch" met een korreltic zout genomen mag worden. Beschrij ving van de grote liefde tussen de Pruisische koning Frederik Wil helm III en de barones Augustc von Harrach. met wie hij een morganatisch huwelijk sloot Dat de barones dertig jaar jonger dan de koning was. vermeldt het boek overigens niet. Volgens Laar ont moette het tweetal elkaar toevallig tijdens een wandeling. De freule, die in eigen kring nauwelijks meer geaccepteerd werd wegens het carbonlijdperk leefde en zijn sporen naliet in Europa en Noord-Amerika (afb. 1), en op afb. 2 de Brontosaurus, een van de bekendste dinosau russen uit de Juratijd, stuk voor stuk fabelachtige on dieren, die het door hun kleurrijke uitvoering toch goed doen op zegels. Hongarije viert het jubileum van le Hongaarse jachtclub. Vandaar onder al de smakelijke bouten 3 t/m 7 het jachtgeweer. Resp. haas, hert, wildzwijn, patrijzen en fa- Australisch Nieuw-Guinea kwam uit met het tweede deel van zijn prachtige paradijsvogelserie, waar uit één afbeelding, nr. 8. IJsland, een zeer solide land, dat alle overbodige uitgaven weert, met <op afb. 9) de sneeuwhoender in zijn winterse schutkleur Het laatste dier. zij het gesty- leerd. is de leeuw van Juda. op afb. 10 van Israël, waar in Jeruza- april de Internationale 4 boekde- dig) natuurlijk onschul- avontuur. dat ze jaren daar- had beleefd, en de koning, die goed maar onbetekenend was. wat wel gebleken is uit zijn houding in de Napoleontische tijd Binnen vierentwintig uur zijn ze het eens en het moet gezegd, dat een gelukkig huwelijk _van twintig -- - Ik ben opzettelijk wat snel door dit tiental afbeeldingen, dat weinig toelichting behoeft, heengewandeld om even stil te kunnen staan, bij het groot aantal te verwachten zegels na de dood van Sir Winston Churchill. Hij is al enige malen bij zijn leven op zegels afgebeeld van niet Engelse landen. Afb. 11. is daar een voorbeeld van: een opdruk op een Sprankelend boek van André Simon en Helmut Arntz mousserende wijn bezongen ln een prachtig met tal van gekleurde platen geïllustreerd boek, dat zij oe titel gaven: „De edele wingerd van de champagne en andere mousserende wijnen" (uitgave Ad. Denker, Rotterdam, 191 blz., prijs ƒ29.50». Zij vertellen, en boeiend, van Champagne, het land, de champagne, de wijn, van de gou den tijd van de champagne, die ligt tussen 1889 en 1908. van de opstana van de wijngaardeniers, ook over de champagnefles, de champsgnekurk en over cham- pagneg'a/en. van Dom Perignon. v iens wereldroem berust op de fict;*. dat hij de pareltjes in de champagne zou hebben gebracht „Wat hij echter wel deed was, dat hij voor het eerst stoppen van kurkeikbu;: in Champagne invoer- wijn te halen, ln een tijd van veelvuldige glasbreuk, toen er ook nog geen betrouwbare methode bestond oin het suikergehalte van de nieuwe wijn vast te stellen. Ze hebben nog meer gedaan. Het is hun gemkt op de een of andere wijze in een tijd, dat er nog geen reclame was. toen het vervoer niet 2lletn kostbaar was maar ook uiterst riskant, een vraag naar charnnagne te scheppen, niet in Fnuikr jk abcen maar ook in de meeste loofosicden van het conti- v.en". zowel ir_ Engeland als in Ierland, en later in de Noordame- rikaanse staten" Onder deze pioniers waren kleu rige figuren, maar de kleurigste onder hen allen was toch wel een jonge vrouw, mademoiselle Ponsardin, wier r.aam vandaag de dag nog met de champagne is verbonden. VEUVE Zij werd geboren in Rheims, in 1777. In 1794 trouwde ze met de heer Clicquot, een champagnehan delaar, die zich in 1772 in Rheims had gevestigd. Hij moet een zeer ondernemend champagnehandelaar zijn geweest. Uit afschriften van rekeningen blijkt, dat hij voor de Franse revolutie al mousserende de hij het vroege voorjaar wijn van de voorafgaande jaargang op fles te btengen er me', stevig bevestigde kurken af te sluiten". PIONIERS En zii vertellen van de pioniers, aan w e het is gelukt „schuimende champagne te maken van een kwaliteit die bij de groten en aanzienlijken der aarde in de smaak viel. en dat nog voordat er rekken voor het schudden bestoni- den. r.og voordat de manier was uitgedacht om de giststoffen uit de De eeuwen door heeft de mens zich toegelegd op het vervaardigen van fraaie glazen. Op tentoonstellingen komt dan ook itit hoe de smaak zich in de tijd wijzigde. Links het vrij grove, ztvare glas uit het einde tan de negentiende eeuw en rechts het moderne glas, dal steeds fragieler wordt. wijn naar Amerika verscheepte. „Toen de heer Clicquot in 1796 overleed, zullen de oude wijze mannen var Rheims wel hebben voorspeld, dat zijn firma in min der dan geen tijd naar de haaien cou zijn. maar als ze dat deden dan hebben ze zich deerlijk ver gist. Want zijn jonge weduwe, ze was nog geen twintig, trad in zijn plaats en toonde zich op en top een zakenvrouw in een tijd, dat er in het zakenleven nog geen vrou wen meededen In d« loop van de negentiende eeuw zijn er meer „champagne- weduwen" gekomen. Een van de meest dynamische was Madame Pommerv maar in heel de Engels sprekende wereld verwacht een ieder, die een fles van de „we- dusv»" bestelt, dat hij een fles champagne krijgt met de naam Veuve Clicquot-Ponsardin er op". GLAZEN Champagne behoort als een bij zondere drank te worden gedron ken uit bijzondere glazen. Vooral de Venetia&nse glasblazers hebben al hun kunstzin op het vervaardi gen van een champagne-glas uitge leefd In de tweede helft van de zeventiende eeuw is een groep Venefaanse glasblazers naar En geland gekomen en van hen is de tazzavormige bokaal, de merk waardige voorloper van alle latere champagne-glazen. In de loop van de eeuwen hebban tal van kunstenaars cham- pagoe-p.iazen ontworpen. In musea zijn er nog enkele te aanschouwen. Over een van die glazen schrijven Andri Simon en Helmut Arnzt: ..Het ontwerp van de beker, van de fraai geproportioneerde, balus- teraehtige steel en de curven van de gewe'fde en buisvormige voet gevea tezamen een glas van een in het oog springende, unieke De prachtig glooiende wijngaarden trekken jaarlijks duizenden toeristen. schoonheid. staand kenner heeft verklaard, dat het het fraaiste, onbetwist vroege chainpagne-glas is, dat hij ooit heeft aanschouwd. Dat waren allemaal zeer mooie glazen, maar ze waren natuurlijk ook zeer kostbaar, en naar het beperkt aantal exem plaren te oordelen dat de tijd heeft overleefd, werden ze ook waarschijnlijk alleen maar in de kastelen van Queen Ann en .an de beide eerste koningen George gebruikt en daarna he lemaal niet meer gemaakt. Hon derd jaar lang was de flute het algemeen aanvaarde champagne glas, in Engeland zowel als in Frankrijk, maar de oude taz zavormige champagne-glazen hebben in een vereenvoudigde vorm als coupes voor mousse rende wijnen opnieuw de gunst van het publiek verworven en zich sindsdien gehandhaafd. VERHALEN Over wijn, glazen en wijngaar den zijn tal van verhalen en boekjes geschreven. Van de hand van J. W. F. Werumeus Buning verschenen „De witte wingerd van Frankrijk Over de wijnen van de Elzas. Meursault, Chablis, Anjou. Vouvray, Touraine en Saumur" (96 blz., prijs 1,95) en „Een boekje van de wijn en een boekje van het glas" 111 blz., prijs 1,95), twee reeds eerder uitgegeven boek jes, die nu in een pocket zijn gezien bij zegel van Columbia, met de kop pen der grote drie uit de Tweede Wereldoorlog: van links naar rechts: Stalin, Roosevelt en Churchill. Terstond na zijn dood bereikten mij reeds berichten van in koortsachtig tempo voorbereide zegelemissies. Engeland voorop, dan Canada. Australië en de Ver enigde Staten. Van het laatste land was hij de eerste ereburger. Allemaal dus zeer begrijpelijke herdenkingsze gels. die een oprecht eerbetoon vormen voor de grote staatsman, waaraan ook Nederland zoveel te danken heeft, dat het volkomen aanvaardbaar zou zijn. als ook ons land hem op een zegel herdacht. En zo zullen er nog vele landen Aasgieren Maar we vrezen het ergste van al die rooflanden, met als kwade geesten hun glibberig gladde Amerikaanse agenten, die weer money ruiken, en ver dienen willen, aan de dood van een groot man. Op dezelfde schandalige wijze als er door hen gesold is met de tragische dood van president Kennedy. Kennedy die nog iedere dag opnieuw vermoord wordt door allerlei stalen en staatjes, die er beter van willen worden. Het Oliesheikdommetje Aj- man aan de Perzische golf bestond het een Kennedy serie uit te geven, met zijn hele levensgeschiedenis erop en een buurstaatje Umm al Qiwain. is zojuist uitgekomen met een lan ge en zeer kostbare serie, die een reportage van zijn begrafe nis genoemd kan worden. Men is er niet door teruggeschrokken om notabene op postzegels af te beelden de dragers met zijn doodkist de lijkwagen, de be droefde familie Kennedy, het laatste afscheid bij het graf, en de prominente staatshoofden in de volgstoet dat levert weer extra kopers op uit die landen, ivant men ziet er in de stoet De Gaulle, Erhard, Haile Selassi. Koning Frederik IX van Dene marken, enz enz. Een uitgave, die getuigt van zo'n aasgierenmentaliteit dat men er niet genoeg tegen pro testeren kan. En ik ben zo bang dat hel mei Churchill net zó gaan zal. IK BEN er nog steeds zo vol van, ik moet even spuien. Eigenlijk betreft het een heel gewone zaak. Maar daar om juist wil ik het aan U doorgeven, want deze gewo ne. maar toch vervelende geschiedenis krijgt een onver wacht happy ending. Iets wat in deze tijd niet zo veel meer schijnt voor te komen, als je vele moderne romans mag geloven. Al de* romans ver kondigen grijsheid, met wel iswaar zo hier en daar een rode vlam, maar het zijn geen echte vlammen, je kunt je er niet aan verwarmen. MAAR GOED. laat ik niet afdwalen. Ik was dus aan 't ver tellen. Soms moet ik oppassen, dat ik niet te veel zeg. als ik vertel over iets wat me is overkomen en wat me diep trof. Dan gooi ik er alles uit en heb naderhand spijt. Maar in dit geval moét ik het toch zeggen omdat het slot van 't verhaal zo'n won derlijk licht werpt op heel de affaire. Ik noem trouwens geen namen. EEN VRIENDIN van mij is presidente van een vrouwenclub. Ze doet het heel aardig dat moet ik zeggen. Vooral als ze op dreef is en vergeet om de pre sidente uit te hangen. Want ze is vlot en houdt van een grap je. Maar ze is wel een kat. Zo nu en dan kan ze zo heel ve nijnig bliksemsnel een klauw tje uitslaan en dan raakt zi behoorlijk. Misschien heeft ze dan achteraf spijt, zoals ik me wel voor 't hoofd kan slaan, als ik weer eens m'n mond voorbij heb gepraat. Hoe het zij, ze biechtte het me nooit op, want och. als ik haar later weer zag na 't een of andere voorval, zweefde die nare opmerking van haar nog wel ergens in m'n achterhoofd, maar ik deed dan maar net. of er niets gezfegd was. omdat ik er al lang over heen was en ik haar eigenlijk toch wel graag mag. Ze is zo levend ziet U, echt iemand met pit. al vertoont die pit zo hier en daar dan wat rotte plekjes. -AAR die ene keer... dat was te erg. was niet alleen kattig, dat was grof. Ik kwam dan ook volkomen door Janni Krijger-Wisse ontdaan thuis. M'n eerste reactie was, haar op te bel len. Maar ik bedacht nog juist bij tijds, dat ze, moe van de vergadering wellicht niet voor rede vatbaar zou zijn. Ja, zo veel benul had ik nog wel. Ik belde dus niet. Maar daarmee was de zaak voor mij de wereld niet uit. Als een klit bleef het verloop van de avond in m'n hoofd hangen. Ik probeerde m'n gedachten te verzetten, aflei ding te vinden, het hielp niets. De radio ergerde me. de televisie boeide niet en van het boek dat ik ter hand nam, zag ik alleen de letters, de inhoud wilde niet tot me doordringen. Zo vol was ik van die avond. HET begon eigenlijk di rect onplezierig, hoe wel de spreker prima was en je dat bij bin nenkomst van z'n gezicht af kon lezen. Het was trouwens iemand van naam. Maar de houding van m'n vriendin be viel me niet. Ik knikte haar goedendag, ze deed echter ol ze me niet zag. Ze keek met een kwasi naar binnen gerich te bliik. Ik kan me voorstellen, dat haar ogen er zo uitzien, als ze dicht zijn en werkelijk niets zien. Nu zag ze alles wel drommels goed. Ook mij, daar was ik van overtuigd. Ik ken haar al langer dan vandaag. Ze had me al eens eerder zo iets geleverd. Meestal deed ze zo. als ze in het gezel schap van de een of andere hoge piet niet wilde, dat ik me bij hen voegde Nu, voor mijn part mocht ze die spreker helemaal al leen voor zich zelf houden. Het ligt me niet, om met volslagen vreemden. hoe voornaam ook, een gesprek aan te knopen. Ik vind het een afschuwelijk afmattende bezigheid, die geen enkel nut afwerpt. Eer je er goed en wel achter bent, wat zo iemand interesseert, zegt-ie je gedag en zie je hem nooit weer. Het begin van de ver gadering was dus al voor me bedorven. Ik voelde me on behaaglijk en ook onzeker, omdat ik niet precies wist, wat ze in haar schild voerde. Waarom negeerde ze me? Om de spreker? Zo niet, wat had ze dan op 't oog met haar houding jegens mij? Als ik had geweten, dat me nog veel meer boven het hoofd hing! Gelukkig boeide de spreker me zodanig, dat ik in de loop van de avond mijn neerslach tige stemming wat kwijt raakte en niet langer zat te tobben. Maar na de pauze toén kwam het. Er was gelegenheid tot vragen stellen en daar maak te ik dankbaar gebruik van. Misschien is het verkeerd van me, maar ik overweeg nooit van te voren hoé ik iets zeggen zal. Ik begin maar en dan loopt het meestal vanzelf. Het heeft in ieder geval dit voordeel, dat het nooit klinkt als een uit het hoofd geleerd lesje. Maar deze keer bekwam het me slecht. Ik maakie namelijk een stijlfout en het leek wel, of mijn vriendin daar op had zitten wachten; want ze sprong er op af als een roofdier op zijn prooi en wees me op de foutieve zins wending. Nu moet ik eerlijk zeggen, dat als ik een spreker een dergelijke fout hoor maken, ik denk: „Nou man, weet je nu niet eens meer. hoe je je zin begonnen bent." Ik vind het ook niet prettig om aan te horen. Maar om iemand zo in het openbaar voor aap te zetten. En opeens dacht ik te begrijpen wat ze met haar houding voor had. resse was aan de beurt om af te treden en om de een of andere reden, wilde ze niet, dat ik in het bestuur kwam; dat was me al eens meer opgevallen. De verbetering van mijn zin kon je als volgt vertalen: „Neem haar niet, geacht bestuur en geachte leden, want ze beheerst haar taal niet eens." Met het dankgebed kon ik niet meedoen en ik was de eerste die buiten stond. De striemende regen deed me goed, ik was blij, dat ik de auto niet genomen had; maar de regen kon toch oe pijn in mijn hart niet uitwis- Ons Kort verhaal Thuisgekomen betaalde ik •de oppas, beantwoordde automatisch haar vragen en liet haar uit Toen was ik alleen, want Herman was op reis. Dat speet me des te meer, nu ik zo nodig mijn hart eens uit moest storten. Ik weet wel, hij zou waarschijnlijk gezegd hebben: „He he, die vrouwen ook altijd!" of. „kleinzielig van haar, maar ook kleinzielig van jou, om je er zo in vast te bijten." Toch zou het me hebben opgelucht. Wat me ook dwars zat, was het feit, dat iemand die zich christin noemt zo kon hande len. Stuk voor stuk vielen de mensen je toch tegen op de lange duur. Wie kon er oprecht blij met je zijn, als je eens een voordeeltje had? Welke vrouw was er nooit ja loers? Wat een wereld, wat een nare wereld vol boze mensen. Zo zat ik de boel nog een beetje op te schroeven. Na een uur dof getob be sloot ik om maar naar bed te gaan. Ik kon toch niet de hele nacht op blijven zit ten? Ik ging naar de keuken kast en pakte het doosje met pillen. Vreemd en toen leek het, of ik de dokter weer hoorde vragen: „Mevrouwtje, heeft u wel eens van mensen ge hoord, die te veel hooi op hun vork nemen?" Ik stond opeens doodstil en hield mijn adem in. Het was, of er schellen van mijn ogen vielen. Misschien had mijn vrien din me niet opzettelijk ge krenkt, hoe dan ook, haar woorden waren toch van groot belang gweest. Want waar is waar, als ze me zouden vragen voor een bestuursfunktie, zou ik, al was het na enige weifeling, toch ja hebben gezegd, om dat ik nu eenmaal gauw enthousiast te krijgen ben. Het zou mijn gezin en mijn gezondheid echter niet ten goede komen. Ik wist nu, wat me te doen stond. De gebeurtenissen "van die avond, mijn overgevoeligheid, de pillen van de dokter, dit alles bij elkaar, was het eigenlijk geen wonder? Ik weet haast zeker, dat ik die nacht insliep met een glim lach op de lippen, omdat ik me omringd wist met zor gende en beschermende lief de TOEN er een paar weken overheen waren gegaan, heb ik het met mijn vriendin uitgepraat. Ze gaf toe, dat ze zich niet comme il faut had gedragen, maar ze verweet mij, dat ik soms zo onuitstaanbaar eigen wijs uit de hoek kan komen. Och ja. wat deed ik ook te denken, dat de schuld alleen bij haar lag? Ik heb haar niet gevraagd, of ze me die avond opzettelijk genegeerd heeft. Het zal wel verbeel ding zijn geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17