HOE DENKT HET KIND OVER GOD? In Leiden bejaardenhulp niet in last HEBT U WEL EENS? Mej.ds.J.L.Klink. Huisvuil verdwijnt door de gootsteen VLEES BRADEN „VAN BINNENUIT" Uw ervaringen met de werkende gehuwde vrouw ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 Klein en weerloos, maar sters. moeders worden soms ver rast door een primaire levenswijs heid waar ouderen soms verstomd staan. Tot nog toch een wonder van aan passing, van gewenning, van Zich vertrouwd maken, een lanc* D°S geen poging ondernomen ontdekker bij uitstek, dót is opmerkingen van J kinderen te verzamelen, om te komen zonder de medewerking blad te van velen: ouders, leidsters, on derwijzers, of volwassenen die zelf nog jeugdherinneringen hebben op dit terrein. wachten. Natuurlijk zal loof: allen die op Reacties het kind" zegt dominee J. L. Klink uit Haarlem. „Het kan in alle sloten tegelijk lopen, komen tot het kennen wereld, het godsbegrip v: ren „Wij weten niet r Graag wacht ik uit jonge vrouw, die in de Wilhelmi- nastraat 22 in Haarlem (tel. 11350) wacht. Op uw brieven. De kin dermondjes verdwenen op onze pagina, maar u maakte uw aante- i kinde- kring vele reacties, en dat zij ook keningen niet voor niets! Stuur a bij de godsdienstige opvoeding be trokken zijn. En is die beloning niet meer waard dan één van onze cadeau-boekjes? In de kinderbijbel die mejuffrouw Klink schreef, vond iedere koper een folder met Een vuilnisemmer is niet zo zeer een aantrekkelijke, dan wel een onmisbare hulp in de huishouding. U kunt hem niet missen geen dag! vlijmscherpe messen zeer fijn gehakt en vervolgens via de afvoerbuizen van de waterlei ding weggespoeld. In nederland echter is men eens door een ander meege nomen is, per ongeluk uiter aard, kan daar van harte mee instemmen. Per persoon wordt ongeveer tweehonderd kg huishoudelijke afvalstoffen per jaar gepro duceerd. Dit betekent voor een gezin van vier personen acht honderd kg. Ofwel een hoe veelheid van honderd liter per week en dus drie vuilnisvaten van drieëndertig liter! Waar laten wij al dat vuil? Sommige landen hebben dit probleem opgelost door toepas sing van de in Nederland nog weinig bekende elektrische breide^chaal in technisch op zicht nog lang niet toe: ons rioleringsstelsel is (nog) niet berekend op de afvoer van zeer grote hoeveelheden afval. De vraag is ook of in iedere goot steen een afvalmolen te plaat sen is. In het algemeen wordt het afgeraden afvalmolens aan te brengen in gootstenen van ke ramisch materiaal. Dus voor velen van ons zal de afvalmo len in ieder geval een verre schitterende toekomstdroom bli ven! In stalen gootstenen is het wel mogelijk een afvalmolen te plaatsen, eQ dient men er wel rekening mee te houden dat aan disposer. De afvalmolen wordt ge bruikt voor het vermalen van alle organische afvalstoffen zo als voedsel resten, schillen, pit ten en klokhuizen, eierdoppen, gemalen koffie en theebladeren. De molen kan beslist niet wor den gebruikt voor afval als bijvoorbeeld: touw. papier rub ber. aluminiumfolie en plastic, glas, metaal en textiel. De afvalmolen wordt in de afvoer van de gootsteen aange bracht, het afval wordt door de afvoer veranderingen moeten worden aangebracht Van de normale afvoerbuizen is de doorsnede meestal te klein, zodat deze buizen zullen moeten worden vervangen. Dit doet de installatiekosten nogal fors oplopen! U raakt uw huisvuil echt wel voordeliger kwijt aan de Ge meentelijke Reinigingsdienst dan aan de afvalmolen: de kosten van 't geval zijn vijf honderdvijftig gulden, waarbij dan nog de installatiekosten erachter te komen: hoe is hei, de moed kunnen we nog iets reconstrueren uit ons eigen jeugdleven, nemen we de kinderen goed waar? en hoe gevaarlijk is het leven: Klink peinzend vuur en water, hoogte en diepte, ijzer en modder, auto en elektriciteit. Wat kunnen ze er weinig tegenover stel len. Tóch stellen zij zichzelf aan de orde zij leren, zij lopen, eerst aan moeders en Wat zijn hun gedachten God, hoe bidden zij, wat zijn hun gedachten over geboorte vvat het zelf hiermee bezig zijn geweest en aan dominee dr. J. L. Klink, het is bovenstaande vragen. In Haarlem kind te zijn," zegt dominee velen zelfs aantekeningen bewaar- wellicht een waardevolle bijdrage kwamen.... vijftien brieven. Kun- zit niet stil den in schrift of babyboek, geeft Praktijk vaders hand, later zelfstandig door het leven." Het wereldbeeld dood, hoe begrijpen en verwer ken ze de bijbelse geschiedenis? Hoe beleven ze het contact met onze km- kerk? Het zijn veel vragen bij het kind of het kind bij de kinderopmerkingen dichter. Het geloof kunnen niet geven. Toch doen uiterste best om de generatie die na ons komt tot het geloof te brengen We leren ze bidden, we lezen voor aan tafel, we filosofe- bZad: daar was ik naar op zoek. Bijna JHBHI allemaal gebruik ik ze voor de wierlaan 1, staat een keurige studie die me intrigeert: een avondportier, attent ontvangt Ic over het godsdienstige le- hij bezoekers en neemt tele- van kinderen. foontjes aan, spreekt langzaam en duidelijk: het is een kweke- E.'i.-.ïïüi"wto'S.ïf ïï3 ?p i' door het feit, dat Jona als ze geboeid zijn genoeg bij stil, hóe een kind de i het bejaardentehuis mulo- verhalen uit de bijbel verwerkt? meisjes, d< graten?"). Doodaijn Js „iv - probleem: stoppen ze ]e „heel klein schaapje" de vakantie kleuter door de week: ge lijk op de gelijkenis van de Goede huwde vrouwen. Het gaat er Keen allemaal een beetje bijzonder onder de zandkorreltjes? Nee hè, de Here Jezus komt je halen, zeggen ze er met stelligheid ach ter. Onderwijzeressen, kleuterleid- twintig jaar zien terug op de arbeidsmarkt, anemuui een oeeije oijzvnuer D k{jk meisje toe. Het tehuis heeft dan ook „re,err.J - J|één moeder met een jong huwelijk nog kunt doen, want Hnd-J;«Joch bonischool bij je beroepskeuze wat je na je Er zijn moeder uit haar werk halen had ook contact met de waarvoor moeder zorgde. ..grote jongen" zijn. of vinden dat kffi;i";.ïï!'o" theolögic. va" dl Mfrmw A. J. van Nienes. Ze(7 i^nen dan worden we ge- Afgerond Deze week drie maal de pannel-mode. Indien u nog nooit naaide, is dit de kans om van een eenvoudig model met een mooi stofje een leuk geheel te maken. Klaar om de zon te ontvangen! Vindt u de modelletjes te luchtig? Bestel eens supplement 3, daarin staan wat gekledere gladde modellen met mouwtjes en gesloten hals, suppl. 2 geeft veel blouses. E VELIJN A voorpand 1 x knippen aan de stofvouw. Gebruik rug C van model Ditty. DITTY B voorpand 1 x knippen aan de stofmouw. C rug 1 x knippen aan de stofmouw. MANON D voorpand 1 x knippen aan de stofmouw. Ge bruik rug C van model Ditty. Volgende keer: de bruiden aan de beurt: allemaal te maken met ons patroon dat u slechts ÉÉN MAAL hoeft te kopen. Iedere 14 dagen vindt u op deze plaats, wat u er voor gezelligs mee kunt doen. Weet u, zegt diakonale jaar lijkt allemaal mooi maar het is een zware belasting voor een jong meisje en het gezin waaruit ze komt. Een diakonale vakantie geef ik ze, het gaat allemaal zeer bevredigend. Bij de opening 'tff :- Want in het tehuis Rijn en Vliet heeft iedere helpster een eigen afdeling waarvoor ze ook erder, dat helemaal verantwoordelijk is. Part time betekent hier niet: een gedeeltelijke dagtaak, maar een afgerond geheel dat op een deel van de dag verricht wordt. Daar moet het in de toekomst toch meer naar toe, verzekert ons de i het tehuis waren die bereid zouden zijn in mijn tehuis te komen werken. Ik adverteerde er kwamen veertig aanbiedingen waaronder ervarenen in een verzorgend be roep, maar ook "alleen maar" huisvrouwen, met ervaring. Die ervaring ken ik beroepswaarde toe. De verzorgende diensten wor den bij ons verleend door Zij kwam tot haar, voor ons kwamen land, progressieve standpunt toen ze in 1950 en 1951 in Denemarken en Engeland rondkeek naar de bejaardenzorg daar. „Ik heb nooit enige weerstand tegen de gehuwde vrouw gehad en ik heb toch al 41 dienstjaren!" lacht ze vrolijk. Onze bejaardenhelpsters zijn op Oma is dik tevreden met haar hulp tan de gehuwde vrouw: kunnen samen van alles spreken, en om half elf heeft de verzorgster de koffie bruin. Best so! knikt de directrice. twintig „ongeschoolde te scholen een leeftijd, dat hun huisvrouwen". Een paar volgen de *--J- cursus Bejaardenhulp in Leiden Er zijn vrouwen in de leeftijd van veertig tot zestig jaar (jongeren jonge kinderen vind ik sociaal morgen met plezier iestijd ook de „toon" van de omgang. Deze gehuwde helpsters kennen het huishouden, weten mee te praten over het gezin van de bejaarde het niveauverschil is niet zfi groot en dat past lekker bij elkaar. Onverbhiikt niet verantwoord) die. als Van half negen tot half e moeders en zelfs één grijze om», riep mejuffrouw Van Nienes goe de, onverbruikte krachten aan liefde en verzorging wakker, de anders braak bleven liggen. De waardering die de gehuwde help sters oogsten van directie en be jaarden verleent hun uiteraard weer prestige die ze als Inbreng in het gezin meenemen. Zelfs de zaterdag- en zondagdiensten lopen soepel. Eens per veertien dagen hebben de dames een zaterdag- of zondagmorgendienst. Als ze 's morgens de deur uitgaan slaapt het gezin de zaterdagslaap uit; komt moeder thuis dan is het huis opgeruimd en de koffie klaar. Ze vinden het heerlijk weer met de grote kinderen mee te kunnen doen. Denk niet, dat je het met een schaar kunt knippen, commenta rieert de vooruitstrevende directri ce nuchter. Je moet alle factoren erbij betrekken en een beetje kunnen schipperen. Ik suggereer afgeronde taken, vier uur per dag, dat zou ook een ziekenhuis kunnen vragen. Hoe ik de nachtwacht heb? Ook een kracht met een gedeeltelijke opleiding, en een wat oudere verpleegster die niet zo zwaar werk meer wil hebben en hier een paar nachten per week dienst doet. ALS meisje had ik het geluk dat mijn vader enige malen achtereen voor de zomer maanden een wonderlijk huis aan zee huurde. Het was van een even wonderlijke dame met spierwit haar, een ge zicht als van een zeerob, zo ver weerd, en een steevaste zwartzij den japon. Zij vertrouwde on» haar herdershond en haar al weer wonderlijke spulletjes toe en ging van de huur die mijn vader haar betaalde, naar een neef en nicht in Napels. Dan hadden wij het rijk alleen. Het was een rijk. Het was een wereld. Chinese schemerlam pen en Florentijnse kommen, een tafeltje dat je kon openvouwen tot een schaakbord met ingelegd ivoor, met al even prachtige schaakstukken. Zes openslaande deuren naast elkaar gaven toegang tot een verwilderde tuin, en tussen die deuren hingen binnen aan de muur castagnetten en waaiers. Waaiers. Het is dat woord dat me ineens huis en toebehoren in her innering bracht. Want ik zat te denken waarmee ik de Open Brief zou vergelijken en toen dacht Ik: waaier, en ik had weer de ook al ivoren platte band in de hand en hoorde het zacht geratel weer waarmee de waaier openging en een wereld van fijn besneden bloemen en poppetjes tevoorschijn toverde. Doordat wij vaker een pan op de plank zetten huis vrouwen van Nederland! dan een waaier openvouwen, is het geluid me bijgebleven, en ook de verrassing. P is nu de Open Brief. De ene helft van mijn lezeres sen roept meestal: o wat moet zo'n rubriek toch in teressant zijn, ik benijd je gewoon, al die verschillende brie ven, al die geuite gedachten, wat een wereld, en de andere helft beklaagt mij: welk een nood, hoe weet je toch het goede antwoord te kiezen, of al „een" antwoord, ga je niet gebukt onder al de zorgen van anderen, wat een wereld, wat een wereld... en ik kan alleen maar zeggen: de Open Brief is als een waaier. Inderdaad een wereld: maar altijd een verrassing. Zoveel motieven, zoveel wendingen, zo veel fantasie. Alles vervlochten, Bij onze kantoren zijn ver krijgbaar: Een mapje met visuele voorlichting, rokken, pan talons en avondkleding ƒ2,25 Een palronensct vijfbladig in de maten 36 t/m 48 ƒ2,50 Een supplement 2, 3 en 4 elk ƒ1.45 Vergeet niet uw maat op te geven. Ontvangst na storting of betaling van het benodig de bedrag, bij het bureau van dit blad. In dc keukens van grote Ameri kaanse hotels, kantines e.d. maakt men vaak gebruik van een instru mentje, waarmee het gaar worden van vlees of wild tijdens het bereiden wordt bevorderd, en de duur daarvan belangrijk kan wor den beperkt. Het apparaatje lijkt op een gewone thermometer doch is gevuld met een speciale vloei- Dit apparaatje wordt in de mas sa van het vlees gestoken en zorgt ervoor, dat de temperatuur in het binnenste van het voedsel, dat men toebereidt, stijgt tot die van de buitenzijde. Een firma in de Verenigde Sta ten brengt nu, onder de naam Thermo-pins, dergelijke instru mentjes In de handel in een eenvoudige vorm, zodat het in de keuken van de gewone huisvrouw bruikbaar is. Vandaag een laatste verkenning op het terrein van de werkende gehuw de vrouw, dat net als bij Mink van Rijsdijk, voet angels en rozen oplevert. „Toen mijn zoontje 10 jaar was, begon ik op zeer dringend verzoek te helpen bij het lager onderwijs, vanwege het grote tekort aan leerkrachten. Eerst kort, daarna langer, de laatste vijf jaar zonder onderbreking. Mijzelf gaf het werk veel vol doening. ik zorgde voor voldoen de huishoudelijke hulp. Hei overblijvende deed ik met frisse moed! Geestelijk voer ik er wel bij. De vakanties waar deerde en benutte ik in alle opzichten. Dat zijn de rozen. Voetangels? Als één der huis genoten ziek was, voelde ik me schuldig als ik 's morgens de deur uit ging. Mijn zoontje vond het niet prettig, soms huilde hij als ik weg moest. Tweestrijd: ik voelde het als. een sociale plicht te helpen, financieel was het niet nodig. Hij is nu twintig en zegt „moeders horen thuis". Toch was er altijd iemand thuis om voor hem te zorgen. Niets kon de afwezigheid van moeder vergoeden. Mijn man had toe stemming gegeven: ergens vond hij het net als zoveel mannen een vernedering dat zijn vrouw buitenshuis werkte. Nu ben ik weer huisvrouw en waardeer het rustige leven. Bij het ouder worden is het iedere dag in het gareel lopen ook bezwaarlijk. Er is weer rust, regelmaat en orde in het huishouden. „Rus tig" leven behoeft niet „saai"' te zijn. Er is nu ook eens tijd ivonds een vergadering nodig hebben. Het dienen moet niet altijd verdienen zijn voor de christenvrouw" aldus mevr. B. S. te d. T. Zelfstandig dend en als meewerkend werp, schrijft mevr. Ch. K-A. te dH. in een heel gezellige lange brief. „Ik dateer van voor de eerste wereldoorlog. Moeder had een beroep in dc medische sector: niet in loon dienst, wel dag en nacht paraat zijn. We hadden dag en nacht huishoudelijke hulp: tante van moeder. Zij ging met mij uit, vader trok op feestdagen met mij en m'n vriendinnetje op. Ik had niet het gevoel, dat ik tekort kwam. Lastig was dat voor andere kinderen: om vier uur moesten ze zich eerst thuis melden, en iedere kleinigheid thuis bespreken. Je wordt er als kind zelfstandig van: ik werd heus niet weggeholpen 's morgens, pakte zélf m'n twaalf uurtje in voor het overblijven op de middelbare school. Later. toen ik met kosthuizen te ma ken klreeg, had ik geen sterke binding aan thuis en kon me makkelijk aanpassen. Als „meewerkend" voorwerp: ik trouwde voor de tweede wereldoorlog en toen was het vanzelfsprekend dat je je werk neerlegde. Het schoolbestuur zou nooit een gehuwde onder wijzeres gehandhaafd hebben. Dat was tegen de principes. Nu zijn ineens veel dingen geen principes meer. Toen mijn kin deren naar school gingen, heb ik dienst gedaan als invalster: nooit meer!, dacht ik. Ik heb vijfmaal zoveel kinderen als mijn moeder. Voor mij waren de nadelén groter dan de voor delen: men verwacht evengoed van je dat alles in orde i3 thuis. Huisgenoten komen 's avonds pas thuis en zijn dan moe. Het is onredelijk van een vrouw te eisen, dat ze alles doet: ik denk altijd aan de Israëlieten in Egypte 's Morgens eerst mate riaal verzamelen en 's avonds toch hetzelfde kwantum werk inleveren! Huishoudelijke hulp is duur of je houdt niets van je salaris over, waar de fiscus ook raad mee weet overigens. Je moet er netjes uitzien: kleding kost meer. Wees eerlijk, je kunt je niet echt inzetten voor je werk (huisbezoek, organise ren). Het huishouden drukt als een onontkoombare plicht D?' fnuikt je! Nadelen Nadelen, ook voor de huis genoten, ik wil hen de chaos waarin ze zouden komen te leven als ik de deur uitging, niet aandoen. Wis en drie heeft een huisvrouw recht op „iets er buiten", maar dat behoeft ze niet in een baan te zoeken. Hobbies te over: al is het maar het schrijven van brieven in de krantl Komt het wel eens in iemands bol op dat het zelf overwinning kost voor som mige huisvrouwen om zich geheel aan het huishouden te wijden? Zij hebben heus geen por nodig om er iets bij te doen. Ik vind het werken in een huishouding niet hele maal een ideale toestand: het werk wordt te weinig ge waardeerd, en gehonoreerd helemaal niet! Een beetje meer dankbaarheid zou een grote stimulans zijn. Want een huisvrouw is evengoed een werkende gehuwde vrouw". Waarvan acte, le zers! Bekijk moeder de vrouw eens door de bril van mevr. K Niet onnodig We besluiten ons onderwerp met de visie van een man, de heer H. R. te W., al wat ouder, uegrepen we. „Een vrouw kan nergens nuttiger en beter zijn Jan in haar gezin. Een vrouw en moeder (dit laatste woord onderstreept hij) is door nie mand te vervangen. Ze is geen goede moeder als ze er onno dig) bij gaat werken, ook als er geen kinderen zijn, dan komt dat gezin iets tekort. Als mijn vrouw even haar handen moet briefje ervaringen nog niet komt.. Hebt u wel i met de woningnood zijn de orde. Wie heeft er iets leuks, groots, zinnigs, waarderends(?) triests te melden? Vol verwach ting zien we weer uit naar uw brieven die bij plaatsing be loond worden: De dokter zegt I, De dokter zegt 2 of Tippara- de. tuin in te lopen. Bij een schemer lamp te zitten lezen. Altijd te weten dat zowel voor mijn lezeres sen als voor mijzelf geldt dat buiten onze correspondentie om het leven beweegt en verandert. WILLEN mijn vriendinnen dit onthouden die aan het eind van een boeiende brief al tijd aankomen met: maar antwoord mij nu maar niet, je schrijft toch eigenlijk voor anderen. O ja? Wie zegt dat? Ik geloof dat menigeen denkt wel zo ongeveer te weten welke dames in de regel aan mij schrijven. In lieve bescheidenheid zeggen zij dan: ik ben niet zo belangrijk. En toch reageren er, als zij reageren, veel meer gelijkgezinden met hen dan zij denken. Neem nu eens het niet-lid-van-een-kerk-zijn van de vorige Open Brieven: u moest eens weten met hoevelen u gelijk-op denkt Vooral is het leuk te lezen hoe deze en gene meer warmte in de kerken aanprijst, vooral geen richtingen, nee, laten de vrijzinni ge dominees en de „zware" domi nees allemaal onder een dak staan en laten dan de „warmen" onder hen (want die zijn overal, zeggen briefschrijfsters) de anderen sti muleren. En overal is de dringen de vraag: waarom moeten er toch richtingen zijn? Wel, is het niet menselijk warm te lopen voor een gedachte die je zelf als waarheid ziet? Bent u, door warmte aan te bevelen, al weer niet een richting aan het maken de warmtemen- sen"? Niet dat ik dat erg vind hoor, het lijkt me een heerlijke richting. Maar denkt u er een beetje aan dat zo ook, uit eerlijk heid, andere richtingen kunnen zijn ontstaan? Niet richtingen zijn een schande. Er blijven accentverschillen. Maar schande is dat we lel en gemeen naar elkaar bijten. Dat we, als het puntje bij het paaltje komt, niet geïnteresseerd zijn naar elkaar en eikaars standpunt, maar het al lang beter weten. rLGENDE vraag. Of ik kerklid zou worden als ik het nog niet was. Even denken. Dus als je jezelf altijd best hebt kunnen redden. Moeilijke vraag. Moeilijk omdat je nooit kunt weten hoe je zou zijn als je niet was die je nu bent Nou, beste kans dat ik het zo liet Als je gewend bent van je geloof te zingen op een eenzaam strand, dan lijkt het wel voor niets gebeurd, maar het neemt niet weg dat het geloof blijft Vol zijn van iets vraagt echter in verreweg de meeste gevallen om gemeenschap. Als ik met een schat op een onbewoond eiland aanspoel, heb ik er niets aan als ik deze schat niet met anderen kan delen, met anderen beléven, tegen ande ren kan zeggen: kom eens kijken! Wie weet wat eenzaamheid is, kiest, als hij mag kiezen, toch meestal de èinder, de levende. Bij de ander, door de ander, wordt zijn innerlijk bezit mededeelbaar. Heel de kwestie van lidmaat-zijn is er een van: wat geef ik en niet: wat krijg ik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15