Zendelinge Groenenboom vond bestemming in Libanon NEDERLAND GENK AAN TEHUIS REBELLEN BRACHTEN ZELFS KINDEREN OM DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 (Van onze kerkredactie) Het begon met een lekke fietsband. Een van de bestuursleden van de Morgenlandzending kreeg tijdens een vakantietocht een lekke band. Hij zocht zijn heil bij een oud-catechisant, die daar in de buurt woonde en op het Nederlands Bijbel Instituut in Doorn zat en hoorde over mejuffrouw Groenenboom. Deze had na haar opleiding aan het Bijbel Instituut nog geen werk gevonden. Er werden wel verpleegsters ge vraagd of echtparen, maar voor mej. C. W. Groenenboom was er niets bij. De Morgenland zending zocht juist iemand en het gevolg is, dat zendelinge Groenenboom in Libanon haar be stemming heeft gevonden. Drie jaar geleden gegaan en nu is ze met verlof 5 land, waar ze vertelt over het het totaal zijn door de Action Sn ïïïïSÏSLf.ïHJ!!?^"D^r^»8Sr„p«u SMiï Zendingsraad is een stichting. In ten?» het totaal illn Hoor ri Action buiten het Midden-Oosten om hier jaren te studeren, heel geschikte plaats werk, dat bin als „miss Catrien" doet. Samen woont en werkt ze daar met twee wie uit Nederland mej. C. W. HULPACTIE ook een Hollandse en is er nu acht Vliet, die ln Algerije werkt, jaar, terwijl mej. Hartmann Zwit serse is. Ze is er twaalf jaar. De Morgenlandzending is een protestantse interkerkelijke zen ding. Zij is de Nederlandse afde- i de Action Chrétienne Zo waar als het gedrukt is De Afrikaan leest anders dan een blanke. In onze taal is het spreekwoord ingeburgerd: Hij liegt of bet gedrukt staat. Het houdit op zijn minst een zeer kritische benadering in van alles wat gedrukt wordt Maar vorige week vertelde ons ds. Ype Schaaf, en deze week wordt het herhaald door dr. J. Voorhoeve in Hervormd Nederland, dat voor een Afrikaan alles wat gedrukt wordt waar is. Hoe voegt er een merkwaar dige anecdote aan toe: „Daar om stond er op het etiket op de jeneverfles dat jenever een uitstekende medicijn is tegen maagklachten, reuma tiek en algehele flapte. De chef van ons dorp (In Kame roen) liet het mij vol trots zien. Hij placht met Whisky te ontbijten. Af en toe heb ik hem daarbij gezelschap moe ten houden. Maar nu bad -hij- het goed geschoten: elke morgen geen whisky, een flink glas va bevolen medicijn.' Hoe kómt de Afrikaanse ne- Ësr er toe alles wat gedrukt als heilig te beschouwen? Zou het het resultaat zijn van het feit dat vaak de eerste ge schriften die hij in handen kreeg vertalingen waren van bijbelgedeelten? Maar nu wordt Afrika over stroomd met lectuur uit Mos kou en Peking. Daar ligt de tragiek van de ontwikkeling in Afrika. De zending leerde de negers le zen. Nu willen zij lezen, maar andere handen komen met lectuur om deze honger te stillen. Prof. Berkhof zei dezer dagen dat het verkondigde Woord gevolgd moet worden door het geschreven woord. Er moet zo zei hij een .follow- up" zijn. Dat is weer een van die haast onmogelijk te verta len woorden die onze taal binnen dringen. Prof. Berk hof bedoelde dat achter de prediker de schrijver moet Dat is in wezen de zendings methode van Paulus en eigen lijk van de meeste apostelen. Zij trokken de wereld in om het evangelie te prediken. Maar als zij de ontstane ge meenten niet konden bezoe ken. schreven zij brieven met raad, brieven om hen verder te onderwijzen, brieven om hen op gevaren te wijzen. Pas nu gaan de ogen van zen delingen en van gelovigen in de jonge kerken open voor de ze „apostolische" aanpak. Oorspronkelijk is deze zending begonnen als hulpactie in Syrië van alle protestantse kerken in Nederland, Frankrijk en Zwitser- Armeense kerken. Deze kerken zijn klein en hebben weinig wer kers uit de eigen landen. De Amerikaanse zendelingen hebben Later heeft men toen ische school gesticht ~e hoofdstad van Libanon. Deze W. Groene- school is nu in Arabische handen. P. van Een Hij geeft les in kerkgeschiedenis. Ook hij was onlangs met verlof in ons land. Op het ogenblik groeit het aantal studenten van verschil lende nationaliteiten en men ver ten tan de kinderclubs. Er wordt gehandwerkt en tegelijk krijgen de kinderen bijbelles. studie van oudheidkunde, oosterse talen, oosterse kerkge- hoog-klassiek. Dit verschilt zo van Islam. je gewone taal, dat wie nooit Het dorp Sagbln ligt zeventig heeft schoolgegaan en dat zijn kilometer van Beiroet vandaan en allen boven de 25 jaar ook deze de docenten is ds Ton h€eft ongeveer drieduizend inwo- taal niet kunnen verstaan. Daarom lis in^ kerk cschfêden is n€rs- De Evangelische Kerk telt er vertellen de mensen op de huisbe- kerkeeschiedenis. nQg geen negen geZinn«n, maar er zoeken blij, dat ze nu ook iets wonen in het dorp zelf geen weten van de bijbel, doordat ze mohammedanen Er staat een het van de kinderen horen, die op >ien noemt hen de evangelische christelijke lagere school. Dit wil de clubs echter niet zeggen dat alle onder wijzers christen zijn. Mej. Hart mann geeft hier bijbelles en ook in het dorp Mashara. „Wij zijn eigenlijk bezig het Arabieren. Hoewel het door zijn omgeving Zendelinge Groenenboom steekt het bijzijn van twee meisjes t Saghbine de „lux-lamp" f» soort petroleumlamp aan. nog geen KINDERCLUBS deze i het i hun nationaliteit. elektri i het plaatsje. De beide Nederlandse zende lingen houden kinderclubs aan huis en in andere dorpen en verder leiden ze vrouwengroe- christen moest pen en twee kerkkoren. Op de clubs wordt uit de bijbel ver teld, leren de kinderen zingen en doen aan handenarbeid of handwerken. De 1'inderen ko- '.Ijn SSS2S3Z t ransistor-radioot j es, mohammedaan. Daarom ziet i en mohammedaan, die christen beurt! •ordt als een landverrader. Hij Iedere keer i BEZWAAR schooltijd eigenlijk voor deze laatste twee bezighe den. Op school leren ze dat namelijk niet, maar de beide dames maken van de gelegen- hfïholl°Jibi?tn,,,(2? nnk ^rAf°mr ham'mcdaans geloof. De andere tedruk riïVt" zichzelf ."maakte" mooie bijbelles te geven. Ook wordt er helft noemt zich christen. De grote kerkgebouwen, twisten ontstonden veel gezongen, iets dat nooit moeilijkheid is evenwel, dat deze en men J— eerder werd gedaan. naam-christenen er al evenveel hechten bezwaar tegen hebben als moham- is, dat delinge Groenenboom over haar werk vertelt, staat ze er bij stil, waarom het nodig is, dat het evangelie van ons moet komen en dat we het daar moeten brengen, waar Paulus het eerst was. Men eerst actief, kreeg het later verstarde door het teveel tradities. Het resultaat aan de ander niet meer Hierna volgt het huisbezoek bij medanen tot hun kerken willen toekomt Het resultaat is ook, dat e je uitdraagt. deze niets van de bijbel. En de niet de boodschap, meesten zijn toch lid van de oude oosters-orthodoxe kerk. In deze Toch gebeuren er ook wel kerk wordt namelijk gelezen in blijdende dingen. In Noord-Llba- taak deze Arabische christenen het Aramees de taal die Jezus non zoekt de christelijke kerk duidelijk te maken dat wij (en ook angelie is voor het nog vaak gebeurt, dat geboren wordt; belangstellende mohammedaan een geestelijke toegaat en nul request krijgt. Mejuffrouw Groenenboom ziet het als haar ntact met de mohammedanen en zij) het evangelie onvangen Damascus gebeurt hetzelfde, het uit te dragen. (Van onze kerkredactie) £ELFS KINDEREN zijn er vermoord door Kongolese rebellen. Hoewel nog geen absolute zekerheid over hun lot bestaat, is het vrijwel uit gesloten dat de kinderen van de Engelse zendingsarts dr. Ian Maurice Sharpe nog in zich Mevrouw en dr. Ian M. Sharpe kwamen met lum kinderen om het leven in het bloedbad van 15 december in de Kongo. Alison Joy (links) was zeven, Andrew middenwas vier en Jillian Lynn rechts was acht jaar oud. Deze foto werd genomen tijdens hun laatste verlof in Engeland. ry - - «vu geroepen «nouivu uu... „»ju p.tuinau, leven Zijn. Z,lJ moeten met zendingswerk. Hij studeerde in de Kongolese predikant Masini Phi- in het bloedbad omgekomen- het medisch gondza kwamen arresteren, wilden zijn de predikant en zijn 2 hun ouders zijn vermoord tij dens het bloedbad dat de "rok1 rebellen in verschillende streken van Noord-Kongo aanrichtten in de dagen voor Kerstmis 1964. Londen, deed praktijk op aan het lippe en diens zoon Mbongo Samu- Mildmay Mission Hospital en ver- el hen niet in de steek laten. Zij in 1956 met zijn jonge gezin trokken met hen mee naar Bana- Kongo onder de Unevangeli- lia. waar later een vreselijk bloed- zed Fields Mission. Hij wilde bad is aangericht, werken waar het evangelie nog niet of nog maar nauwelijks ver kondigd was. De 37-jarige a kwaam chirurg, t bovenal e be. Vriendschap De liefde predikant is had zijn leven aan de dokter te danken. De dokter had hem enige maanden eerder uit de handen Kinderen Dokter Sharpe en zijn 32-jarige linj vrouw hadden drie kinderen. De hit deze Kongolese oudste. Jillian Lynn, was acht, de 1 man die slechts Deze begaafde prediker verlangen kende: het evangelie spoedig de vriendschap van velen wilde doodschieten, omdat hij land. Toen de tijd lang te begrijpen, want hij A1Uon ,ov ,.v, ren aan de dokter te «weeoe, Alison Joy. was zev. de jongste, Andrew, vier jaar oud. De jongen was juist genezen van de rebellerende Simba's weten te kinderverlamming en was niet in gekomen. Zij worden overleefd al bevrijden, toen deze de predikant staat om te lopen. Oorspronkelijk door twee andere kinderen. Hazel erd nog gehoopt dat misschien de Charlotte die veertien is Zij zijn niet de enige kinderen, die om het leven kwamen. Zende- mevrouw Dennis -Parry ook twee kinderen bij zich, toen zij werden gearresteerd, namelijk de elfjarige Andrew John en de negenjarige Grace Edith. Ook zij moeten rond 15 december bij Banalia om het leve 1 zijn gezin in Bon- partij had gesteund. Waarschijnlijk andere politieke kinderen nog gespaard zouden zijn, hen Keith die twaalf 1 Step- wel aangenomen Engeland op school zijn. Nog geen dag heeft de stroom giften voor de bouw van het nieuwe tehuis voor de Christe lijke Vereniging „Ons Kinderhuis" in het Belgische industriestadje Genk stilgestaan. Nog geen dag sinds op 1 decem ber 1963 de Stich ting „Vrienden van Genk" werd opgericht! De ruwbouw voor de nieuwe behuizing is nu zo goed als J||!ll||||l||||||l||!|| klaar en... wat 1 er staat is be taald! Tot dit mo ment zijn wij nog nooit iets tekort gekomen, zegt voorzitter Joh. D. P. Spiering uit Hilversum. Honderd-tienduizend gulden hebben de Vrienden van Genk uit België en Nederland in deze veertien maanden op tafel ge bracht Daarvóór had het kin derhuis zelf al een fondsje van één ton gevormd. Bij elkaar dus ruim ƒ200.000, de helft van wat er totaal nodig zal zijn. Het stichtingsbestuur is er ten volle van overtuigd dat het allemaal best voor elkaar komt. Voor dat vertrouwen geven tal rijke voorbeelden van gebeds verhoringen alle grond. Zo heeft o.a. het initiatief van het Chris telijk Lyceum in Arnhem al aanstekelijk gewerkt op ver scheidene andere scholen Scholen Het Arnhems lyceum. dat (zoals reeds eerder gemeld) ter gelegenheid van zijn honderdja rig bestaan een grootscheepse actie voor Genk heeft gehouden bracht in betrekkelijk korte tijd een bedrag van ƒ12.500 bij een: de leerlingen sleep ten 7.500 in de wacht en het schoolbestuur deed er nog even vijf mille bij. Het bestuur van de Stichting „Vrienden van Genk" heeft in overleg met de school deze vorstelijke gifl be stemd voor de aanschaf van een volledige keuken-inrichting. Op het ogenblik worden soort gelijke activiteiten voor bereid op de De Savornin Loh- man-ulo in Hilversum. De christelijke ulo's in Amsterdam zijn ook al met iets bezig en er zijn positieve aanwijzingen die er op duiden dat er op korte termijn nog veel meer scholen zullen volgen. 78-jarige Maar niet alleen de jeugd begint warm te lopen voor dit grote project: op een bestuurs vergadering van de Stichting kwam dezer dagen een 78- jarige oud-schipper uit Rot terdam, die eerst zelf in Genk een kijkje was wezen nemen een bedrag van duizend gul den brengen. Hij had het bij elkaar gepraat bij zijn oud- eollega's en op bejaarden sociëteiten. Boekbespreking Zoals er gezegd Is over Jere- mia en over de Profeten der ballingschap, resp- deel 11 en deel 12 van de Phoenix bijbel pockets. Bijbelcommentaren voor de moderne mens. Uit gave W. de Haan, Zeist. Twee pockets die van deskun dige kennis getuigen en daardoor boeiende opstellen bevatten over Jeremia, Joël, Jona (deel 11) en over Ezechiël en Jcsaja (deel 12). Maar staat het wel zo vast als men hier zegt, dat het grootste deel van Jesaja van een ander af komstig is of dat het Jona-ver- haal geen historie is? De vertalin gen van drs. J. Soetendorp, rab bijn te Amsterdam, zijn een ge not om te lezen, en ook zijn ver telling voor kinderen, die geheel verplaatst in Davids milieu. In teressant zijn de vele illustraties uit verleden en heden, voorzien van een toelichting, (elk 144 blz., 3.25 vorderd. Men verwacht dat april het glas kan worden ge zet en streeft er dan naar in augustus of september alvast een gedeelte (hoofdzakelijk de kel- AIs alles naar wens verloopt kan het gebouw volgend voor jaar worden opgeleverd. Voor de afwerking en inrichting kijkt ir. H. F. van Goch uit Rozen burg (Irislaan 15. tel. 01889 2592) al ijverig uit naar fabri- het protestants- Genk schiet hard op: het werk is thans tot het leggen van de dakspanten gevorderd. kanten en leveranciers die te gen schappelijke prijzen mate riaal beschikbaar willen stellen. Men denkt daarbij o.a. aan nitaire installaties, vloerbedek king, verf. enz. De levering van de centrale verwarming f al aanbesteed Kerkbouw Intussen is ook de bouw 1 de nieuwe evangelische kerk (Belgische Evangelische Zen ding) begonnen. De fundatiemu ren staan al bijna een meter boven de grond en als straks daarop de kerkvloer bevestigd is, gaan de gemeenteleden van ds. J. Lukasse ijverig meehel pen aan de verdere bouw. Tot ditzelfde doel zullen waar schijnlijk in de komende zomer vakantie weer werkkampen voor Nederlandse scholie ren worden p-eorganiseeid De jaarlijkse Kinderhuisdag wordt dit jaar op zondag 27 juni gehouden. Het kinderhuis zal dan vijftien jaar bestaan en ter gelegenheid van dit derde lustrum wordt de verjaardag ditmaal over een heel week end uitgesmeerd. Men komt daarmee tevens tegemoet aan hen die bezwaren hebben tegen Honderden vrienden Genk uit alle delen van Neder land en België zullen dan van de vorderingen van zendingswerk op de hoogte kun nen stellen. Zowel in het kin derhuis als in enkele grote t ten wordt daarvoor logitsgele- genheid in orde gemaakt Ove rigens verdient het wel aanbe veling dat de gasten eventuele eigen tenten, luchtbedden of c ravans meebrengen, deelt m Politieke of militaire oplossing voor Zuid-Vietnam Noord-Vietnam niet voornaamste probleem Erhard slachtoffer van chantage. lijker: De opmars van de Viet- cong in het Zuiden is niet meer te stuiten. De Zuidvietnamese strijdkrachten en hun Ameri kaanse adviseurs kunnen een dreigende nederlaag nog slechts afwenden door de strijd uit tc breiden tot Noord-Vietnam. En van geweldig belang is het ant woord op de vraag, of dit laatste werkelijk een oplossing zal bie den voor de problemen, die zich in dit deel van Azië voordoen. Het is een antwoord, dat nie mand kan geven, zonder zich aan speculaties over te geven. Ook president Johnson moet dit ant woord schuldig blijven, omdat hij niet weet. hoe Peking en Moskou zullen reageren op^ breiding van de oorlog aanwijzingen, dat de Chinese communistische leiders graag zouden zien. dat de Sowjetunie en de Ver. Staten met elkaar in conflict komen. Ook mag worden aangenomen, dat de Russische leiders het geen ramp zouden vinden, als rood China en Ame rika elkaar in de haren zouden vliegen. Maar het is eveneens een bekend feit. dat men in Moskou helemaal niet graag zou zien. dat Peking zijn invloed in Zuidoost-Azië nog verder zou uitbreiden. Niet juist In de Ver. Staten gaat men er zonder meer van uit, dat de Vietcong in Zuid-Vietnam al lang verslagen zou zijn, als zij niet op grote schaal hulp van Noord- Vietnam had gekregen. In mili tair opzicht heeft men In Wash ington wellicht gelijk. Maar in politiek opzicht gaat deze bewe ring niet op. Vooral de laatste jaren niet. Het grootste deel van Zuid-Vietnam is in bezit van de Vietcong. De plattelandsbevol king verraadt de rebellen niet Het gevolg is. dat de regerings troepen langzaam maar zeker in iedere man die zij in bedreigde gebieden tegenkomen een rebel zien Strafexpedities tegen hele dorpen zijn aan de orde van de dag en niemand is zijn leven meer zeker. En het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de haat tegen alles wat met de regering in Saigon te maken heeft, met de dag groter wordt. We hebben er ml vaker op geweien, dat hier een van de belangrijkste oorzaken ligt van het terreinverlies. dat de Zuid vietnamese regering de laatste jaren beeft geleden. In plaats van de bevolking te mobiliseren te gen de rebellen heeft men haar tegen zich ingenomen. Conferentie Voor een politieke regeling van het Vietnamese conflict voelen Saigon en Washington om begrij pelijke redenen op het ogenblik niets. Neutralisering van Zuid- Vietnam of desnoods geheel Viet nam zou na verloop van tijd neerkomen op een communisti sche machtsovername in Saigon De Verenigde Staten willen niet meewerken aan een conferentie, die tot een dergelijke neutralise ring zou leiden. Zij zijn van mening, dat zulks op een verkap te capitulatie zou neerkomen. Vervolgens gaan zij uit van het bange vermoeden, dat voortzet ting van de strijd in Zuid-Viet nam met de huidige beperkte mo gelijkheden tot een groot (mili tair) fiasco moet leiden. Washington zou dan nog slechts de keus hebben tussen een volle dige terugtocht uit Vietnam (met alle consequenties daarvan voor de rest van Azië) of zoals in Korea het geval geweest is een militair optreden op grote schaal om te voorkomen, dat geheel Vietnam een prooi van het communisme wordt. Daarbij dient men in Washington te be denken, dat de situatie in Korea zich daar beter toe leende dan die in Vietnam. gemakkelijk. Zijn (republikeinse) tegenstanders, die nog altijd met een Goldwater-complex rondlo pen. sporen hem aan, nog harder tegen Noord-Vietnam op te tre den. dan totdusver is gebeurd. Johnson weet evenwel, dat hij niet alleen en niet voornamelijk met Noord-Vietnam te maken heeft, maar met communistisch China en op de achtergrond ook de Sowjetunie. Vorig jaar heeft hij eens gezegd er niets voor te voelen, op lichtvaardige wijze eën oorlog te riskeren met een land als China, dat meer dan 650 Johnson miljoen zielen telt. In die dagen mocht worden aangenomen, dat de Sowjetunie niet achter Peking zou staan, als er een conflict om Vietnam mocht uitbreken. Ook daar is verandering in gekomen. Na de val van Chroesjtsjef staat veel op losse schroeven. En na de reis van Kosygin naar Hanoi. Peking en Pjongjang bevindt Moskou zich in een moeilijk De Chinese leiders proberen de Sowjetunie in een dwangpositie te brengen, die tot een derde wereldoorlog zou moeten leiden, als de Ver. Staten Noord-Viet nam zouden aanvallen. Een ge sprek tussen de Amerikaanse en de Russische leiders zou wel op zijn plaaU zijn. de leider van de Oostduitse com munisten, Walter Ulbricht. Het enige wat hij ter geruststelling mededeelde was, dat het bezoek van Ulbricht geen verandering zou brengen in de totdusver bestaande relaties van Egypte met de beide Duitse staten. Erhard zit nu met de gebakken peren. Hij heeft het komende bezoek van Ulbricht als een vijandige daad van het uitnodi gende land tegenover de Bonds republiek genoemd. Maar zal hij het aandurven, de economische hulp aan Naaaer stop te zetten en ook de diplomatieke betrekkin gen te verbreken? Chantage Erhard Betreurenswaardig is het con flict tussen Egypte en West- Duitsland, waarvan de afwikke ling in Bonn het probleem te kunnen oplossen door een verbod af te kondigen op de levering van wapens aan landen in het Mid den-Oosten. De wapenhulp aan Israël kon als gevolg daarvan worden gestaakt. Israël zou een schadevergoeding krijgen, omdat Bonn slechts 80 pet. van zijn verplichtingen had kunnen nako men. De vlieger ging echter niet op. In Israel was men terecht verontwaardigd. En Nasser, die zijn chantage beloond zag. handhaafde zijn uitnodiging aan De zogenaamde Hallsteindoc- trine. waarover wij enkele we ken geleden al schreven, blijkt een heel zwaar blok aan het Westduitse been te zijn. Zij komt er op neer, dat Bonn de betrekkingen zal verbreken met landen, die overgaan tot erken ning van het communistische re gime in de Sowjetzone van Duitsland. De enige uitzondering geldt voor de Sowjetunie. Erhard heeft enkele dagen geleden nog verklaard, dat hij deze doctrine niet overboord zal zetten. Dat is begrijpelijk als men weet, dat over ruim een half jaar in West- Duitsland verkiezingen gehouden zullen worden, waarin de herenigingskwestie ongetwijfeld een belangrijke rol zal spelen. Maar waar leidt de strikte door voering van deze doctrine toe? Nasser verklaarde tegenover een Westduitse journalist, er geen bezwaar tegen te hebben, als een land overgaat tot erkenning van Israël. Als West-Duitsland dit zou doen zou het echter niet ver baasd moeten zijn, als de Arabi sche landen volledige diplomatie ke betrekkingen met Oost-Duits- land zouden aanknopen. Zoals de zaken er nu voorstaan kan elk land dat zulks wenst op de een of andere wijze chantage plegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14