Een duif daalt neer Dr. Albeda ongerust over vakbeweging in Europa ASPIRIN® BAYER Zij deden mijn was waar ik bij stond... Rouleervijf claagse plaatst PBO in slecht daglicht KERKTEMPERATUUR IS VAAK FATAAU Gaan herv. en geref. in Oosterhout samen naar de kerk? Uw Kunstgebit Een woord voor vandaai Rome en Wereldraatl gaan samen praten Ontroerende antwoorden op Gods eerste woorden VRIJDAG 19 FEBRUARI 19 Een van de Sunil-teams deed de was voor mevrouw B. Steggink, Bos en Vaartlaan 11, Amstelveen. Zelfs mijn was is witter, hoe bestaat het". zei mevrouw Steggink verbaasd. "Nu begrijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit". Protestants chr. werkgevers: (Van onze sociaal-economische redactie) wordt gehouden en komt de p.b.o. wéér 'n slecht daglicht te staan. Het is dan :i:gerekend een p.b.o.-lichaam zelf. dat hiertoe de aanleiding geeft", aldus drs. v. d. Bos, die de hoop uitspreekt dat de bestuursleden van het hoofdbedrijfschap, die zich wel kunnen conformeren aan de ontwerp-verordening tóch de belangen van een belangrijke minderheid zullen laten wegen. „Niet alleen belang van deze minderheid, ma terwille van veel misvattingen omtrent het wezen der p.b.fl DEN HAAG Het Verbond van Protestants Christelijke Werk gevers is van mening, dat de p.b.o.-gedachte bepaald niet zal worden bevorderd indien het Hoofdbedrijfschap Detailhandel de ontwerp-verordening voor de in voering van een vijfdaagse werk week door middel van een rouleer systeem aanvaardt. In het vandaag verschenen nnmmer van het verbondsorgaan „De Werkge ver" vraagt drs. A. W. W. van den Bos zich af of aanvaarding van deze verordening materieel wel een juiste beslissing is, gezien de belangrijke minderheid die het voorgestelde rou leersysteem (50 vrije dagen, waa tenminste 7 zaterdagen en 13 maanda gen) afwijst. Hij constateert dat de p.b.o. al weinig populair is. Een belangrijke oorzaak daarvan is wel licht dat „p.b.o." vereenzelvigd wordt met „verordenende bevoegdheid". VOORZICHTIG Met verordeningen, die dwingend kun nen worden opgelegd aan een minder heid, dient de nodige voorzichtigheid te worden betracht, een situatie, die zich thans, aldus „De Werkgever", in ver sterkte mate voordoet bij de discussie over de ontwerp-verordening van het hoofdbedrijfschap. „Indien dit ontwerp ondanks de bezwaren van de belangr'" minderheid toch wordt vastgesteld zal opnieuw voedsel gegeven worden de idee dat in p.b.o.-lichamen met belangrijke minderheden geen rekening Het interview Achterberg (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de pauze van het Duitse televisiespel „De Talis man" zal de NCRV op woensdag 24 februari a.s. in Literair Kijkschrift een gesprek uitzenden dat J. Bernlef en K. Schippers voerden met Jessurun d'Oliviera, auteur van „Scheppen riep hij gaat van Au". In dit werk staat het omstreden interview met de in middels overleden dichter Gerrit Ach terberg. Tijdens zijn leven weigerde Achter berg toestemming te geven tot publi- katie van dit interview. Een van de gesprekspunten zal zijn de vraag, of publikatie nu wel moreel verant woord is. Mevrouw Achterberg zal aan dit gesprek deelnemen. Orgels hebben te lijden (Van onze kerkredactie) DORDRECHT In grote his torische kerkgebouwen met waar devolle orgels mag de kerktem- peratuur niet hoger zijn dan 12 graden Celsius. Ook in de week kerken matig :n con tinu verwarmd moeten worden. Dit is een van de aanbevelingen in de commissie, die in opdracht vap het hoofdbestuur van de Vereniging Kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk het conflict kerk- verwarming - kerkorgel bestudeerd heeft. Deze moeilijkheden houden ver band met het feit, dat men tegen woordig heel andere eisen stelt aan de keiücverwarming, dan vroeger, zo lezen wij in De Kerkvoogdij. Stoven Vroeger werden vele kerkgebouwen slechts verwarmd door de stoven, die door de koster en zijn helpers werden gereed gemaakt en waarvoor de kerk gangers een bescheiden vergoeding betaalden. Verder hield men zijn jas Nu wil men zijn jas uittrekken. Dit houdt in, dat de kerk op kamertem peratuur moet worden gebracht. Om dat de warmte naar boven trekt, ontstaat er dan boven, waar het orgel staat, een veel hogere temperatuur dan kamertemperatuur. Daar komt bij, dat gezien de be perkte financiële mogelijkheden er door de week meestal niet gestookt wordt en dat zodra zulks wel het geval is, het orgel ineens aan een vrij hoge temperatuur wordt bloot gesteld. Vooral bij abnormaal koud weer bewuste 'ontwerp-verordening I heeft dit voor het orgel schadelijke komt volgende week woensdag opnieuw gevolgen. In de langdurige_ en zeer in behandeling). I strenge winter van 1962-'63 bleken verscheidene kerkorgels in belangrij ke mate te hebben geleden. Uitdro ging, scheuren, loslaten van lijmver- bindingen, ontregeling van mechanie ken en ontstemming van het pijpwerk waren er het gevolg van. De commissie, die onder leiding staat van ir. H. Knol, president-kerk voogd te Delft, die dezer dagen op de synode tot derde assessor in het mode- ramen gekozen werd, adviseert aller eerst, dat zeer vroegtijdige samen werking tussen architect, orgeladvi seur en verwarmingsadviseur gebie dende eis is. Demonteren Bij restauratie van een kerkgebouw moet het hele orgel worden gedemon teerd en opgeborgen in een droge, koele ruimte. Voor (her) plaatsing een orgel moet de kerkruimte eerst voldoende worden drooggestookl. Voor oude grote kerkgebouwen kan men uiteraard niet volstaan met plaatselijke verwarming, maar is een warme-luchtverwarmingsinstallatie noodzakelijk. De temperatuur mag dan echter niet hoger worden dan 15 en bij waardevolle historische kerk orgels niet hoger dan 12 graden. Daarnaast zou men de kerkgangers dan kunnen gerieven door een voet- of vloerverwarming. Deze laatste zal dan ook in de week moeten blijven werken, om de relatieve vochtigheids graad zoveel mogelijk constant te houden. Nieuwere en kleinere kerken kun nen tot 18 graden verwarmd worden. Hier is het meest aanbevelenswaardig radiatoren- of con vectoren verwar ming met water als medium warmtetransport, eventueel in combi natie met voetverwarmnig. De commissie heeft prof. dr. W. Kosten te Delft bereid gevonden, om bepaalde proeven te nemen in "net laboratorium voor technische natuur kunde. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zetten-Andelst: J. den Hoed te Wijk bij Heusden. Aangenomen te Valkenswaard-Aalst- Waalre: C. W. Slingemann. legerpred. te Den Bosch. Toegelaten tot de evangeliebediening: Lissenberg, kand. Fr. Halslaan 51 te Hilversum: D. v. Loo, kand. Groning- sestraat 20 te Scheveningen. Bedankt voor Raamsdonk: J. C. Kool schijn te Ridderkerk; voor Vinkeveen: J. H. Cirkel te Huizen (N.H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Gramsbergen: G. J. v. d. Pol te Oudemirdum. Bedankt voor Zwolle (vac. J. v. Zan den): J. Hengeveld te Gouda. Bedankt voor De Bilt (2e p.p.): H. M. Dercksen te Rotterdam-Charlois. Het bericht van 16 febr., dat ds. Ruil lann te Hoek v. Holland beroepen zoi zijn te Heer Hugowaard blijkt onjuist te zijn. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zutphen: H. Biesma te Stadskanaal. Ds. G. W. C. Vunderink (87) overleden Positie van CNV moeilijk Onmacht door UTRECHT Beslissingen over de toekomst van de christel\j- 7 7 77 *7 ke vakbeweging zullen niet in Ne- VGTCIGGICLIIGICI derland maar op Europees niveau vallen. Zal de thans nog hopeloos (Van onze soc-econ. redactie) verdeelde vakbeweging in Europa in staat zijn een samenwerkings vorm te vinden, zodat men tegen spel kan geven tegenover het werk gevers- en ministersbeleid binnen de EEG? Zal ook de christelijke vakbeweging in staat zijn hierbij voor een eigen inbreng te zorgen? Deze belangrijke vragen werden de afgelopen weken aan de orde gesteld een artikelenreeks van dr. W. Albeda, secretaris van het CNV, in het Week blad Hervormd Nederland. Deze week besteedde het CNV ook een studiecon ferentie aan deze kwestie. In een gesprek wees dr. Albeda ons op, dat de splitsing in de Christe lijke vakbeweging in Frankrijk van uitermate grote betekenis zal blijken voor de toekomst van de Europese vakbeweging en daarmee voor de vakbeweging in de afzonderlijke lan den van de EEG. In Frankrijk heeft de grootste vak centrale de CFTC onlangs besloten de „C" van Christelijk uit de naam te schrappen om voortaan als CFDT voort te leven. Een minderheid van deze vakcentrale heeft zich echter afgescheiden en blijft thans de naam EERSTE GEZAMENLIJKE KERKBODE (Van onze weer iets anders ziet, overwegend positief is. kerkredactie) zoals hij opmerkt, zou Taohtig tot negentig OOSTERHOUT De graag willen, dat alle procent is voor een in- eerste gezamenlijke protestanten deelnemen tense vorm van samen- kerkbode van hervorm- aan een gemeenschappe- werking met de gerefor- den en gereformeerden lijke dienst. Over zijn meerde broeders en zus- wordt in deze Noord- gerefprmeerde collega, ters. Op de vraag wat brabantse plaats uitge- ds. J. Nijhuis, zegt ter bevordering van de geven. Is het een voor- hij, dat deze echter wel eenheid gedaan moet spel tot het „samen weer wat behoudender worden luidden de ant- naar de kerk gaan" van in deze kwestie is. Hij woorden: gezamenlijke de hervormden en gere- ziet meer kerkordelijke erediensten, gezamenlij- formeerden? Het zijn de bezwaren en andere ke jeugddiensten, twee enige twee zelfstandige moeilijkheden. voorgangers (geref. en protestantse kerkge- De hervormde ge- herv.) in één dienst, meenschappen in Oos- meente telt 550 lidma- wisselen van predikan terhout. „Nu is het nog ten, maar de gerefor- ten, minder dogmatische zo, dat er gekerkt wordt meerden ongeveer houding van de leiders, in hetzelfde gebouw, tweehonderd hebben Op de vraag of het maar in gescheiden geen geïnstitueerde ge- zoeken naar eenheid diensten." Dit zegt de meente. Zij ressorteren met de rooms-katholie- hervormde predikant ds. onder de kerk van Bre- ke kerk moet worden C. J. Janssen. da. voortgezet antwoordde Ds. Janssen, die eerst Onder de hervormden vijftig procent positief, gereformeerd is geweest is een enquête gehou- maar met voorbehoud, en daarom de dingen den, waarvan de uitslag en van CFTC. Of ook beide groeperingen prijs zullen stellen op aansluiting bij het ICV (Internatio naal Christelijk Vakverbond) is nog onzeker en of het ICV beider lidmaat schap zal accepteren is nog onzeker der. De meerderheidsgroep in Frankrijk, de CFDT, zal echter waarschijnlijk voor de toekomst de belangrijkheid van het ICV gaan bepalen. Treedt deze grote Franse vakcentrale uit het ICV, dan vervalt het Europese ICV vrijwel tot een Benelux-organisatie, die er niet meer aan te pas dreigt te komen. De chr. vakbeweging in West- Duitsland is namelijk reeds verdwij nend klein, zodat het Europese ka rak van de ICV-organisatie vrijwel verloren gaat, indien ook Frankrijk verstek laat gaan. De Italiaanse chr. vakbeweging is reeds van een ver dwijnende betekenis. Blijft de CFDT in het ICV dan zijn er wellicht nog mogelijkheden voor de christelijke vakbeweging in Europa, maar ook hierover moet nog niet te optimistisch gedacht worden. Verontrustend De Europese organisatie van het ICV ift thans reeds bijzonder klein vergeleken bij de grote Europese organisatie van het i socialistische IVVV. Van samenwerking in beide groeperingen op Europees iveau kan nog nauwelijks gesproken orden en dus nog minder over een' federatief verband, wat toch tenminste' tot stand zou moeten komen wil de vakbeweging in Europa partij kunnen geven bij het uitstippelen van het sociale beleid in de EEG. Verontrustend is het op dit moment al. dat minister Marjolin reeds concreet denkt over een inkomens politiek voor Europa, terwijl de vakbe weging nog niet eens het organisatorisch kader kent om tot een gesprek hierover op EEG-niveau te kunnen komen. Gaat de vakbeweging zich op Euro pees niveau hechter organiseren en metterdaad meespelen, dan zal de christelijke vakbeweging moeten zo gen er bij te zijn. Wordt op Europees niveau de aansluiting gemist, dan zal de christelijke vakbeweging in cle toekomst nog wel betekenis kunnen hebben als regionale bezinningsorga nisatie, maar tot een werkeleijke in vloed en een eigen inbreng zal men dan niet meer kunnen komen. Dui delijk verschuiven zich thans reeds de accenten van het nationale naar het internationale niveau. Dr. Albe da zou er voorstander van zijn, in dien de Europese vakbeweging nu reeds voorstellen op tafle zou leg gen voor Europese basis-c.a.o.' ei Naar zijn mening moet hiermee niet gewacht worden tot de Europe se diensten zo Ver zijn. 1S.V.V.: matig De heer Albeda meende, dat dc ernst van de situatie thans moeilijk onderschat kan worden, vooral gelet op wat er bij de Franse christelijke vakbeweging gaan de is en op de ontwikkeling in room tholieke kring in het algemeen. Hij vond er veel voor te zeggen, gelet op deze achtergrond, ook de onderlinge verhou ding van de drie vakcentralen in Neder land nader onder de loep te nemen. Vergeleken bij het buitenland kan gesteld worden, dat de socialistische vakbeweging in Nederland bijzonder ge matigd optreedt, wellicht tengevolge van de invloed van de sterke confessionele vakbeweging in ons land. In vele geval len is in het verleden de houding van het NVV in niet geringe mate beïnvloed door de opvattingen van CNV en NKV. Te veel wordt wel eens het omgekeerde gedacht, aldus de heer Albeda, namelijk dat het CNV in het straatje van het NVV De gunstige Nederlandse situatie in aanmerking nemend, zou de heer Albeda het een gelukkige figuur vinden, indien vanuit Nederland een gezamenlijk initia tief zou komen om de zaak van dc vakbeweging in Europa op gang te brengen, waarbij dan ook dc rechten de christelijke vakbeweging volledig kenning zouden moeten vinden. kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentofix - een nieuw, verbeterd en anti septisch poeder - behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op ziin plaats te houden. U voelt zich zeker en behaaglijk. Dontofix voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeert het nog heden. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en dro gisterijen. (Vai e kerkredactie) ZEIST Op 87-jarige leeftijd is overleden ds. G. W. C. Vunderink, hervormd emeritus-predikant en oud predikant-directeur van het christelijk lyceum in Zeist. Ds. Vunderink werd 13 augustus 1877 in Groningen geboren. In Groningen studeerde hij ook theologie aan de universiteit aldaar. In 1900 werd hij kandidaat in Gelderland en op 25 no vember verbond hij zich te Dorkwerd (Gr.). In 1902 verwisselde hij deze plaats voor Hoogeveen tot 1906. Daarna stond hij tot' 1911 in Haarlem, waar hij na zestien j aar eervol ontslag kreeg met bevoegdheid van een emeritus. Tot 1 september 1948 is ds. Vunderink direc teur geweest van het jongensinternaat te Zeist. De overledene heeft zich op zeer veel terreinen bewogen. Zo had hij veel belangstelling voor de politiek en was bevriend met Talma. Ook het onderwijs en de psychologie lagen hem aar hart. Hij is onder meer leraar godsdienston derwijs geweest aan de chr. hbs te Leiden. Hij was ook inspecteur gedelegeerde van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs en verder lid var hoofdbestuur van de Ver. voor patroonsver. Boaz. terwijl hij met wijlen ds. J. C. M. Scholten van Rotterdam „De Roepstem" redigeerde. OOLTGENSPLAAT Woensdagmor - ?n is op ruim tachtig-jarige leeftijd overleden de oud-hulpprediker en gods- d i e nstondr e wij zer T. Vetter. Op het eiland Goeree-Overflakkee heeft de overledene zeer veel ambtelijk werk verricht. Hij werd op 23 maart 1884 te Dordrecht geboren. Na het behalen van zijn acte godsdienstonderwijs in 1915 volgde zijn benoeming tot hulpprediker te Nieuw- Lekkerland. In 1922 werd de heer Vetter benoemd tot tweede predikant van de hervormde gemeente in het buurtschap i 1944 bracht hem r ,jZij zeide tot Hem: ,£eg, dat deze mijn twee zonen mogi aanzitten, één aan Uw rechterzijde en één aan Uw linkerzij in Uw Koninkrijk(Mattheus 20:21). Met de vraag van moeder der zonen van Zebedeüs kunnen nog vele mensen ni zo best overweg. Zij weten niet wat ze er mee aan moett Ze zijn geneigd de vraag brutaal te vinden. Stel je voor. iets vragen aan de Here! De discipelen namen het zeljs beide broeders kwalijk, schrijft Mattheus. En zij hoopten hi tuel van harte, dat de Here moeder en zonen eens flink tere cl zal wijzen. Ach ja, eerlijk gezegd, op het eerste gezicht lijkt de ook wat brutaal. Maar is hij dat ook? In de eerste plaats blij dat de moeder al haar vertrouwen op de Here heeft gesteli Zij moet Hem wel zeer trouw hebben gediend. En ze wum een ontzaglijk groot geloof hebben gehad. Jezus is voor haa alles! Ze leeft in de toekomst. Straks En daar vloeit de vraag uit voort. Ze wil voor haar beide zont het beste wat er is- En dat zijn de plaatsen ter rechter- en te linkerzijde in Zijn Koninkrijk. De liefde tot de Here en d liefde voor haar zoons is het uitgangspunt van de vraag. Hen als het kan Goed, het kan niet. ,Jlet staat niet aan Mij te geven, mat het is voor hen, voor wie het bereid is door Mijn Vader". In weerwil van alles wat een zorg, wat een behoefte hat kinderen dicht bij Hem te doen zijn, van Wie en door Wi alle dingen zijn. Maar er is ook nog een andere kant. Wij lezen vanavond Mattheus 7 vers 1 tot 14. Kardinaal Bea in Genève GENÈVE De Rooms Ka tholieke Kerk is ingegaan op het voorstel van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken om samen een com missie van gesprek in te stel len. Dit heeft kardinaal Bea gisteren meegedeeld op het hoofdkwartier van de Wereld raad in Genève. Tijdens de vergadering in Enoe- goe, Nigeria werd besloten dat de Wereldraad graag een commissie ingesteld zou zien om die onder werpen met de Rooms Katholieke Kerk te bespreken, waarover geen ernstige onenigheid bestaat. Men hoopt zo steeds meer onderwer pen te kunnen aansnijden. De commissie zou uit acht per sonen moeten bestaan die door de Wereldraad benoemd worden en uit zes leden van de Rooms Katho lieke Kerk. Samen zouden zij een vaste werkgroep vormen. Voor het eerst in de geschie denis heeft au een kardinaal het hoofdkwartier in Genève bezocht, om te komen vertellen dat de iiict i;s Acm u uict aiic y Rooms Katholieke Kerk dit besluit klaringen in het decreet van het In zijn toespraak legde de kardi naal er de nadruk op, dat het niet de bedoeling is dat deze werkcom- missie besluiten neemt. Haar taak zal zijn een studie te maken van de beginselen en methoden van een eventuele dialoog en van sa menwerking tussen de bij Wereldraad aangesloten kerken en zijn kerk. De resultaten van deze gesprek ken zullen ter verdere bestudering worden voorgelegd aan de verant woordelijke instanties van beide gesprekspartners. Kardinaal Üea zei: Ik twijfel er niet aan dat de ze stap, die zozeer in overeenstem ming is met de letter en de geest van het decreet over het oecume- nisme, uitstekende resultaten zal opleveren voor de oplossing van grote en dringende problemen." Bea waarschuwde echter tege lijkertijd tegen een al te hoog ge spannen verwachting. Hij zei zich bewust te zijn van „de berg van hinderpalen die zich nog op onze weg verheffen." Ook dr. W. A. Visser 't Hooft sprak met nadruk over de moei lijkheden die overwonnen moeten aanvaardt. De 83-jarige leider van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid van christenen arriveer de woensdag in Genève. In een officiële toespraak zei hij: dat de paus het voorstel met vreugde heeft begToet en volle dig heeft aanvaard. Middelharnis waar hij hulpprediker werd tot 1 juli 1654 toen hij op gevor derde leeftijd eervol ontslag kreeg. begrafenis zal plaats hebben zaterdag 20 februari om 2.30 uur op „Vrederust" in Middelharnis, na een rouwdienst in de hervormde kerk te Ooltgensplaat, die om een uur aanvangt. Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... ...is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. De minister van defensie, de heer P J. S. de Jong. zal begin april een bezoek aan de Ver. Staten brengen. Hij gaat er Heen op uitnodiging van zijn Amerikaan se ambtgenoot McNamara. Minister de Jong en de heer McNamara zullen besprekingen voeren over defensieaan gelegenheden die de belangen van beide landen raken. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander m\ddel. DAAR STAAT /ffv UAAn dl AAI ACHTER 20voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. I Vaticaans concilie over het oecu- Kit menisme, ten volle te kunnen t deren wat dit besluit betekent de oecumenische gedachte. Hij herhaalde nog eens dat de taak van de commissie niet is om onderhandelingen te voeren over kerkelijke eenheid. Dat mag de Wereldraad niet. Er zijn echter voldoende vraagstukken die geza menlijk besproken kunnen worden een positieve richting te ge ven aan de ontwikkeling in de oe cumenische bewegingen van onze tijd. Opdracht De werkgroep heeft een vier voudige opdracht ontvangen. De commissie moet de moge lijkheden van practisdhe samen werking op liefdadig, sociaal en internationaal gebied bestuderen. 2. De commissie moet de theolo gische vragen bespreken die ver» band houden met de oecumeni sche gedachte. 3. De commissie moet onderwer pen aansnijden die spanningen veroorzaken tussen de Rooms Katholieke Kerk en de niet- kerken, zoals het ge mengde huwelijk, de godsdienst vrijheid en proselitisme. 4. De commissie moet een studie maken van de taak van de kerk de huidige wereld en in het bijzonder van de taak gewone gemeentelid. Eerbiedig zet men nu de drie deeltjes bij elkaar: Tenzij Gij mij zegent (Gedichten over God), Als de minste der mensen (bijeengebrachte verzen op Christus) en het onlangs verschenen boekje Een duij daalt neer (Gedichten over de Heilige Geest). Die eerbied geldt Hem. die Ujtzonderinf het thema van deze verzamelingen zijn gebieve vormt: God Drieënig. Men weet dat deze boekjes zijn verschenen in de Carillon-reeks (uitgave W. ten Have N.V., Amsterdam) en dat dr. J. W. Schulte Nordholt de verzamelaar en perfectie beneden hun onderwerp zijn inblazing, is wijd en diep." Het vrije Pinkstergedicht kan zich losmaken van de onmiddellijke parafra- ii zou se en van het navertellen der bijbelse praktische partij: God gegevens. Toch is het zonder die niet bloot. Ik wil denkbaar. En zo kunnen gedichten op dan de God die hij bezingt. Ook h de innigste, mystieke vereniging nU de Heer komt het moment, dat i ja dichter als Mozes van de Sint' e terugkeert en verslag uitbrengt. Dl mysticus wil in God overvloeien in maar: uit eerbiedige liefde. Zodra h'. to God wil annexeren, is het mis. Deze zonde is trouwens niet bepaalde mystici beperkt: ook zet liggen hiervofl in verscheidene gevallen de vertaler, omkeerde Is waar. Natuurlijk: het Te Als God onze projectie w een begaafd poëet zo fraai kunnen dichten, dat hij daarmee .J HL. bijdrage zou hebben geleverd tot de Pinksteren geïnspireerd zijn, die zich ik zwak ben, dan ben ik machtig. DJ - periferie bewegen, zoals de „vaagheid" Bff Albert Verwey, die de titels het Godsbeeld. Maar het Dcum, het Veni Creator, het Dies Irae dragen Van den Geest der Schalk, waarin de dichteres zijn grootse dichterlijke scheppingen. Levensfeest 3. Merkwaardig is poëtische topprestaties. Maar: van het verzameling ook het gedicht Kom, gespiegeld in het dichterlijk menselijke uit gezien. Het zijn reflecties Geest. J m van collectief verwerkte Godskennis en Godservaring, zuivere echo's, rake en ontroerende antwoorden op de eerste woorden Gods. Het zijn stemmen van afhankelijkheid, van gelovig opzien, van brandende liefde, van heimw alles, wat met de Geell te maken heeft, heeft te maken met zift Van het unieke betekenis: wij vinden dit all« deze vaag. omdat wij begrensde mensen zijt 0Kom, Pas door de Geest worden wij iets vjj Henriëttc Roland Holst-Van de diepte van God gewaar. Wel» de religie kan spreken over de Vader, God, bewustzijn. Want zo is het: deze deeltjes vormen geen verslag van menselijke projectie, zoals het een theorie wil, die zelf een projectie is, namelijk van een verlangen dat God een projectie ware. O nee: mensen hebben in God geloofd, van Hem gehoord uit het evangelie, totale vereniging. God heeft zich lof bewogen leider, die in de kracht van de Hem bezongen in de kerk. Hem ervaren bereid uit men ln het gemoed en in de gangen van het leven. Een deel van die mensen, uit alle „Uiteraard eeuwen van de kerk, zijn dichters melen voor dit boek dan vuu. ut auutnc e. geweest; ze hebben althans deel gehad twee", schrijft de samensteller in zijn altijd efficiënter dan samengestelde Juik tairelen, vibrerend -c Ti*11 1 mmmieeiM ic nnaR Rnl A,. Mm«n. tie. Ge till penissen over Cïi ke zelfwegcijferlng overigens tegenov een ideaal man-type. Maar wie kan het verlangen veroordelen extravagante, Indische fantasie niet kunnen bedenken. Daarom vind aal deze drie, met grote zorg en kennis onnd op internationaal niveau best mel niet minder liefde samengesteld» deeltjes een ontroerend bezit. Een aan doenlijk napraten, een kinderlijk gcsU- kunnen gebruiken. Vurige toch doorlicht muitsprekelijke dingen, maar goed dat de steller zich niet door overwegingen geijkte orthodoxie heeft laten afhouden dichterlijke bezieling. Ze hebben woord vooraf. „Ër zijn niet zo heel veel commissies. Het verzen en lofliederen gewijd aan de gedichten geschreven over de Heilige ijtjj ,~u Vader, de Zoon en de Heilige Geest, Geest. Het feest van Pinksteren is met het accent op één van de drie trouwens ook niet een feest dat wat Personen of op de Drievuldigheid zelve, populariteit betreft in de schaduw kan dichterlijke uitingen, die wel Gegevens uit de openbaring hebben zich staan van de andere christelijke fees- t*r hi' Hn ten... De Heilige Geest heeft om het zo te zeggen niet zoveel over zichzelf tie. Getuigenissen over God, die eet ontoegankelijk licht bewoont, die zld> zijn Zoon heeft geopenbaard, die het opnemen van merkwaardige <joor z'3n Geest ons kneedt als klei en heerlijkheid is..., dat zij allen, zonder laten schrijvi ter bij de Schrift zouden kunnen staan dan zo op het oog lijkt. Het merk van echtheid op christe- zijn inspiratie, lijke poëzie is, dat de mens kleiner is zijn heiligheid ons vuur vast maakt. Beginnen we hier nie'- vanzelf uit brieven van Paulus citeren? (elk deel 160 blz., 1,95). C. RIJNSDORP

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2